sayfa içeriği
Haber Detayı
26 Ekim 2018 - Cuma 14:47
 
1.Turunçgil Forumu gerçekleşti
2020 Dünya Turunçgil Kongresi kapsamında Ulusal Turunçgil Konseyi’nin (UTK) ev sahipliğinde düzenlenen 1.Turunçgil Forumu gerçekleşti.
GÜNCEL Haberi
1.Turunçgil Forumu gerçekleşti

‘Turunçgil Hayattır’ sloganıyla, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) Konferans Salonunda gerçekleşen foruma; Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Türkiye Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Lüftü Altunsu il protokolü ve iş dünyası temsilcileri ile sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı. 

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, yaptığı açılış konuşmasında "2020 yılında gerçekleştirilecek Dünya Turunçgil Kongresi hazırlıkların ve çalışmaların yapılması için idare ofisimizin açılışını dün gerçekleştirdik. Bugün ise 1. Turunçgil Forumunda narenciye sektörünün belirli bir seviyeye getirmek için Türkiye Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu Başkanı ve UTK kurucu başkanı Ali Kavak ile çok çalışmalar ve toplantılar gerçekleştirdik. Onun önderliğinde çok önemli hizmetlerimiz oldu.2020 yılında gerçekleştirilecek kongreyi almamızda hükümetimizin verdiği referans mektubu vesile oldu. Bu konuda müteşekkiriz.Daha sonra Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan'ın ve Sayın valimizin destekleriyle bu kongreyi şehrimize yakışır bir şekilde gerçekleştireceğimize inanıyoruz." dedi.

Türkiye Yaş Meyve ve Sebze Sektör Kurulu Başkanı Ali Kavak, konuşmasında Mersin'in turunçgil ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Rusya ile önemli ölçüde ihracatta bulunduklarını belirten Kavak, "Rusya ile sıkıntıları olduğunu, en ufak bahanelerle gönderilen malların iade geldiğini, bunların da gümrüklerde 10-15 gün bekletilip imha edildiğini böylece ihracatçının daha çok zarar ettiğini ifade ederek bu soruna bir türlü çözüm getiremediklerini dile getirdi. İlgili bakanlığın bu konuya gerekli çözümü sağlaması gerektiğini belirtti. Sadece Rusya'ya bağımlı olunmasının sıkıntılarını çektiklerini belirten Kavak, yeni pazar arayışlarına girilmesi gerektiğini, bu anlamda Uzakdoğu ve Çin'in önemli pazarlar olduğunu ve bunun değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Forumda yaptığı konuşmasına, 2020 Uluslararası Turunçgil Kongresi’nin ilimizin tanıtımına sağlayacağı katkıya değinerek başlayan Vali Ali İhsan Su, tarım sektörünün dünyada her geçen gün önemini artırdığını ve AR-GE çalışmalarının yürütüldüğü bir sektör haline geldiğini ifade etti. 

Ülkemizde ve ilimizde tarım alanında çok ciddi çalışmaların yapıldığını kaydederek konuşmasını sürdüren Vali Su, ülkemizin dünya turunçgil üretiminde önemli bir yerde bulunduğunu belirterek, sahip olduğumuz potansiyeli iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğini kaydetti.

Sözlerinin devamında bugün akademisyen ve iş insanları katılımı ile düzenlenen Turunçgil Forumu’nun da turunçgil üretim ve ihracatımıza artı değer sağlayacağını vurgulayan Vali Ali İhsan Su, ilimiz tarımının daha da geliştirilmesine ve elde edilen katma değerin daha da artırılmasına yönelik ilin tüm dinamikleri ile el birliği içerisinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Tarım sektöründe AR-GE çalışmalarının önemini vurgulayarak konuşmasına devam eden Vali Su, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü’nün de kurucuları arasında yer aldığı bir tarım teknoparkının kurulduğu bilgisini vererek, bu kapsamda 800 dönümlük bir arazinin araştırmacıların ve özel sektörün AR-GE ihtiyaçlarının karşılanması için kullanılacağını açıkladı.

Vali Ali İhsan Su’nun forumun düzenlenmesinde emeği geçen tüm kişi ve kurumlara, teşekkür ederek noktaladığı konuşmasının ardından 1.Turunçgil Forumu, Prof. Dr. Okan Özkaya başkanlığında 1. Oturuma geçilmesi ile devam etti.

Öğşe arasının ardından Program ikinci oturumla son buldu.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: 1.Turunçgil, Forumu, gerçekleşti,
Yorumlar
Haber Yazılımı