Haber Detayı
18 Kasım 2018 - Pazar 21:16
 
6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tüm güzelliğiyle sona erdi.
6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ikinci gün etkinlikleriyle coşku içinde sona erdi. Yaklaşık 300 bin kişinin ziyaret ettiği festivale Mersin halkı sahip çıktı ve geride çok güzel anılar bıraktı. İkinci gün etkinlikleri 2 bin 500 kişinin katılımıyla gerçekleşen kortej ile başladı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali tüm güzelliğiyle sona erdi.

17-18 Kasım’da Mezitli sahil Galatasaray Meydanı’nda gerçekleşen 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivalinin ikinci günü, 30 ülkeden yabancı dans gruplarının ve 55 yerli grubun oluşturduğu 2 bin 500 kişilik kortej ile başladı.
Renkli görüntülerin ve keyif dolu anların yaşandığı kortej sonrasında festival; yabancı grupların dans gösterileri, Narenciyeli Lezzetler Sergisi ve Gastro Şovlar, Flyboard Gösterisi, Yelken Yarışları, Akdeniz Bölge Komutanlığı Bandosu ve MDOB Konserleri, Uğur Okulları Jimnastik Ekibi ve Salsapark Gösterileri, Yenişehir Belediyesi Zumba Ekibi ve Mizansen, Mersin Üniversitesi Halk Dansları Ekibi, Mersin Büyükşehir Belediyesi Halkoyunları, Polifonik Korolar Konseri, Toroslar Belediyesi Halk Oyunları, Mezitli Belediyesi Zumba, Ateşli Flyboard Gösterisi ile gün boyu devam etti.

Birlik ve Beraberliğe Öncü Oldu

17-18 Kasım tarihlerinde 6’ncısı gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, binlerce Mersinli ile yüzlerce yabancı konuğun katılımı ile 2 gün boyunca unutulmaz anlara imza attı. 30 ülkeden 2 bin 500 kişinin katılımıyla start alan kortejde yabancı dans toplulukları  kendi ülkelerine ait kostümlerle gösteriler düzenlerken, narenciyelerle süslenen dev figürler, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, yörükler, kültür, sanat ve spor toplulukları, zirai birlikler, sivil toplum kuruluşları, palyaço ve maskotlar, bisiklet ve motorsiklet kulüpleri, klasik otomobil tutkunları ve yürüyen resim sergisi kortejdeki yerini aldı.

Mersin’in tanıtımı amacıyla bir araya gelen kurum ve kuruluşların ortak çalışmaları, kentte sağlanan birlik ve beraberliğe öncü oldu.

 

2 Bin Gönüllü ile Narenciye Cenneti Oluşturuldu
Mersin Ticaret Borsası koordinatörlüğünde Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve birçok sivil toplum kuruluşu ve derneklerin destekleriyle aylar öncesinden başlanan hazırlık çalışmalarının ardından görücüye çıkan uluslararası festivalde görev alan 2 bin gönüllü, Mersin sahilini ve Adnan Menderes Bulvarı’nı narenciye cennetine çevirdi.

Türkiye’de meyve ile süsleme yapılan ilk festival olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nde “Narenciye Mersindir. Narenciyeye sahip çıkmak, Mersin’e sahip çıkmaktır” sloganı ile narenciyenin tanıtımı ve Mersin için önemine dikkat çekildi.

 

Etkinliklerle Eğlenceli Anlar

70 bin kilo narenciyenin süsleme aracı olarak kullanıldığı festival yüz binlerce Mersinliye, iki gün süren eğlence dolu bir şenlik ortamı sunarken, festival için Mersin’e gelen yabancı ülkelerin gösteri grupları da iki gün boyunca sahne alarak kendi ülkelerine özgü danslar ve çeşitli gösterilerle festivalde yer aldı.

İki gün süren festivalde kortej ve gösterilerin yanında ayrıca Narenciyeli Lezzetler Sergisi ve Gastro şovlar, Yelken yarışları, Flyboard gösterileri, halkoyunları, mini konserler, defileler, dans gösterileri ve çeşitli mizansenlerle festivale katılanlara dolu dolu programlarla eğlenceli anlar yaşatıldı.

Mersin Maratonu’na binlerce kayıt
Festivalde ayrıca Mersin’e özgü ürünler ve Mersin’in narenciye dışındaki değerlerinin tanıtımı için de 150 stant kuruldu. Çeşitli kurum ve kuruluşların Mersin’e özgü değerleri sergilediği stantlarda Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara 5 bin Türk bayrağı, binlerce limon fidesi, magnetler, anahtarlık ve üç boyutlu Mersin kartpostalları, Mersin’e özgü kitaplar ve yayınlar ile tanıtım broşürleri dağıtıldı.

16 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek 4’üncü Uluslararası Mersin Maratonu standında yaklaşık 5 bin kişinin maraton kaydı gerçekleştirildi.

Verilen aradan sonra bu yıl yeniden başlatılan ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başaran Uluslararası Mersin Narenciye Festivali iki günün ardından renkli görüntülerle son buldu.

 

,

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: 6., Uluslararası, Mersin, Narenciye, Festivali, tüm, güzelliğiyle, sona, erdi.,
Yorumlar
Haber Yazılımı