Haber Detayı
26 Kasım 2018 - Pazartesi 08:43
 
Akdeniz'de 2. Sondaj Mersin Erdemli'de Başlıyor
Türkiye Akdeniz'de doğalgaz ve petrol aramak için Antalya'nın ardından Mersin'de sondaj işlelerine başlayacak. 60 gün sürmesi beklenen sondaj, Erdemli kıyılarına 40 km mesafede sığ denizde açılacak 2 kuyu ile petrol ve doğal gaz aranacak.
GÜNCEL Haberi
Akdeniz'de 2. Sondaj Mersin Erdemli'de Başlıyor

Türkiye Akdeniz'de doğalgaz ve petrol aramak için Antalya'nın ardından Mersin'de sondaj işlelerine başlayacak. 60 gün sürmesi beklenen sondaj, Erdemli kıyısına 40 km mesafede sığ denizde açılacak 2 kuyu ile petrol ve doğal gaz aranacak.

"Mersin'de sığ denizde sondajımızı başlatıyoruz"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında da ciddi bir hamle başlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:
"Geçtiğimiz yıl Türkiye ilk defa kendi sondaj gemisini aldı. Geçtiğimiz haftalarda da Fatih sondaj gemimiz Antalya açıklarında sondaja başladı. Şimdi onun kardeşi geliyor. Aralık ayı içerisinde sularımıza girmiş olacak. Aynı teknik özelliklerde. Bu gemi de ortalama yılda 2 kez sondaj yapabiliyor. Bizim Doğu Akdeniz'de sismik çalışmalarımız 7-8 yıldır devam ediyordu. O çalışmaları analiz edip hangi alanda daha fazla hidrokarbon rezervi çıkabilir, bir mühendislik çalışması. Yığınlarca datayı incelemek gerekiyor."
Fatih sondaj gemisinin 5 aylık iş programı olduğunu dile getiren Dönmez, "Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde oradaki sondajımızı bitireceğiz. Deniz seviyesinden yaklaşık 5 bin 500-6 bin metre kadar aşağı inmiş olacağız. Çünkü derin deniz orası. 2 bin 500 metre deniz derinliği, sonra 3 bin metre de karada iniyoruz. Son derece teknolojik bir gemi. Dünyada benzer özelliklere sahip 5-6 gemi var. Onların 1 tanesi bizde. 2. gemi de aynı özelliklere sahip ona da iş programı yapıyoruz. Büyük ihtimalle Karadeniz'de sondajlara devam edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.
Sismik çalışmalarda erken havlu atmayacaklarını, bulana kadar çalışmayı sürdüreceklerini, pazartesi günü de Mersin'de sığ denizde sondaj başlatacaklarını vurgulayan Dönmez, sözlerini, "Her şey hazır. Orada da aramalarımıza devam edeceğiz. Karada arama sayılarını artırdık. Karada, denizde ne varsa bulacağız."

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Akdeniz'de, 2., Sondaj, Mersin, Erdemli'de, Başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı