Haber Detayı
04 Kasım 2018 - Pazar 20:31
 
Akdeniz ve Toroslarda kıran kırana bir yarış bekleniyor
Yerel seçimlerde hareketlilik her geçen gün artıyor. Hareketlilik artınca da tansiyon ister istemez yükseliyor. Saha çalışmaları, projeli ve projesini henüz hazırlamamış; ama aday olduğu taktirde proje hazırlayacak aday adayları, belirsizlik çerçevesinde önü kesilemeyen dedikodularla, partiler arasında gerçekleşen aday transferleri yani her şey yaşanıyor.
SİYASET Haberi
Akdeniz ve Toroslarda kıran kırana bir yarış bekleniyor

Yerel seçimlerde hareketlilik her geçen gün artıyor. Hareketlilik artınca da tansiyon ister istemez yükseliyor. Saha çalışmaları, projeli ve projesini henüz hazırlamamış; ama aday olduğu taktirde proje hazırlayacak aday adayları, belirsizlik çerçevesinde önü kesilemeyen dedikodularla, partiler arasında gerçekleşen  aday transferleri yani her şey yaşanıyor. Özellikle aday adaylığında bolluğuyla öne çıkan CHP Mersin'de belirsizlik özellikle büyükşehir aday adaylarında iyice gerilime yol açıyor. Umarım önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan önseçim sonucunda herkes emeğinin ve çalışmalarının karşılığını alır.

Ben özellikle yarışın kıran kırana geçeceği Toroslar ve Akdeniz'e değinmek istiyorum. Önce Toroslar'ın 2014 yerel seçim sonuçlarına bir bakalım:

MHP 35.9 ve 56047 oy ile belediyeyi kazandı. Diğer partilerin oyları ise şöyle:

Ak Parti 26.9 ve 41936 oy

BDP 18.3 ve 28475 oy

CHP 16 ve 25003 oy aldılar.

Yani CHP 4. parti olarak seçimi tamamlamıştı. Bu seçimde Toroslarda yine MHP ve Ak Parti çekişeceği görülse de adaylara bakıp konuşmak daha doğru olacaktır.

CHP'de Toroslarda çok az ay adayı var. Şerife Arıcı, Hasan Özalp, Mirza Turgut ve ilçe başkanı Burhanettin Erdoğan'ın da olduğu söyleniyor. Av.Şerife Arıcı çok çalışıyor. Sürekli sahada. Torosları iyi biliyor. Halk tarafından seviliyor.2007 'de milletvekili adayı, 2009 da Toroslar Belediye Başkan Adayı olmuştu.

Hasan Özalp da keza aynı şekilde sahadaki isimlerden . Toroslar yöresinin insanı. Sempatik görünümüyle ve projeleriyle Şerife Arıcı gibi Toroslar için uygun kriterlere sahip ve karşılığı olan aday adayları.

Mirza Turgut'a gelince neden Toroslar'a aday adayı olduğunu anlamış değilim. Bölge halkı çok tanımıyor. Kendisi Silifkeli. TDH döneminde il temsilcisi iken yaptığı saha çalışmalarını anlatıyordu bugüne kadar.

Toroslar için uygun kriterlerin başında  bölgede doğup büyümüş biri olması çok etkili faktör. Turgut'un, bu kriterlere uymadığı ve Toroslarda karşılığının olmadığını düşünüyorum. Toroslarda önseçim olmayacak olması kendisi için bir şans. Yanlış hatırlamıyorsam son girdiği önseçimde 20'ci olmuştu. Hani bir de hep denir ya " belediye başkanlığına oynuyor ama meclis üyeliğine razı " diye bence  sanki böyle bir ortam var. Memleketi Silifke'den aday adayı olsaydı daha şanslı olabilirdi.

CHP'nin Toroslar'da başarılı olması yani 4. sıradan 1. sıraya yükselmesi ve belediyeyi alması gerçekçi olmak gerekiyorsa çok zor ama imkansız değil. O yüzden ki fazla bu bölge için fazla aday adayı başvurmadı.Adayların bir mucizeyi gerçekleştirmesi gerekecek.

Alabilecekleri en iyi sonucu hani "yörük çocuğu yada yörük kızı" tabiri deniliyor ya bu tabire uygun  Şerife Arıcı veya Hasan Özalp'la alabilirler diye düşünüyorum.

Ak Parti'de ise güçlü adaylar var. Bölgeyi iyi bilen , benimsenmiş, tanınırlığı olan kriterlere uygun adaylar bunlar. Başvurular başlıyor daha çok aday adayı çıkacak ama şu ana kadar bölge insanın çok iyi tanıdığı eski belediye başkanı Mustafa Demirci çalışmalarıyla göze çarpıyor.Bölgede güçlü bir karşılığı var. Halkın beklentisini karşılayan bir isim. Ak Parti'nin 24 haziran seçimlerinde 31.6 ile birinci çıktığını da hatırlatalım

İttifak olmadığı taktirde büyük çekişme Akdeniz'de de yaşanacak. Ak Parti, CHP ve HDP arasında da kıran kırana bir yarış bekleniyor.2014 seçimlerinde birinciliği 29.8 ile BDP, ikinciliği  29.6 ile CHP ve  üçüncülüğü 24.5 ile Ak Parti almıştı.

CHP’den Salim Temamoğulları,  Kenan Yıldırım, Kenan Yücesoy, Necdet Tamamoğulları, Murat Ballı, Sabit Yelkovan, Kasım Canpolat, Aycan Aydoğan, Necmettin Değirmenci, Aziz Biricik, Nurettin Yiğit

AK Partide ise; İlçe Başkanı Zafer Özturan, Davut Güngör, Niyazi Altun, Hasan Tüzün. Son günlerde dengeleri sarsacak gelişme de belediyecilik konusunda uzman olan ve Akdeniz'de adı sıkça konuşulan  Bedrettin Gündeş’in aday olup olmayacağı.Hangi partiden aday olursa olsun bir çok kesimden oy alabilecek bir isim.

Büyükşehir adaylarına gelince Ak Parti'de Büyükşehir adayı arayışları sürüyor. Başvurular başlıyor ama şimdiye kadar Büyükşehir adayının belli olması ve sahaya inmesi gerekiyordu. Ak Parti'nin adayını en son açıklaması bekleniyor.

CHP'de ise bekleyiş sürüyor ve her geçen gün gerginlik de artıyor. Yerel seçimlerde en çok aday adayı olan partide bir an önce açıklanması ve bu tansiyonun düşürülmesi gerekiyor. Zira dedikoduların ardı arkası kesilmiyor. Sürekli, algı operasyonlarına tanık oluyoruz.Kamuoyunu etkilemeye yönelik o kadar çok asparagas haberler yapılıyor ki, bu parti içinde huzursuzluğa neden oluyor. CHP bir an çnce adayını açıklamalı ve diğer tüm aday adayları seçilen başkan adayı etrafında kenetlenmelidir.

MHP adayı Hamit Tuna'yı ilk önce açıkladı ve Tuna sahada çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.

Daha önce de yazılarımda belirtmiştim.Partilerin artık belediye başkan ve meclis üyelikleri adaylarını seçerken, bilgi, deneyim, halkla ilişkiler, liyakat, dürüst siyaset ve hizmeti göz önüne alarak tercihlerini kullanmaları siyaset ve Mersin adına ciddi bir kazanım olacaktır.Çünkü bu kentin iş peşinde koşan insanlar yerine alt yapı, üst yapı, kent ekonomisi,kentsel dönüşüm, kültür-sanat, yerel yönetimler vb. gibi kenti ileriye götürecek tüm alanlarda uzmanlaşmış insanlara; meclis üyelerine ihtiyacı var. Partiler temennim bunlara göre adaylar belirler ve Mersin kazanır.

Sedat Yılmaz

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Akdeniz, ve, Toroslarda, kıran, kırana, bir, yarış, bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı