Haber Detayı
06 Kasım 2018 - Salı 19:19
 
Bu festival hem narenciyeyi hem de Mersin'i dünyaya tanıtacak
Bu yıl 17-18 Kasım’da 6.’si gerçekleştirilecek olan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, tanıtım toplantısı düzenlendi. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile hem narenciyenin hem de Mersin’in dünyaya tanıtılacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Bu festival hem narenciyeyi hem de Mersin'i dünyaya tanıtacak

Mersin Ticaret Borsası'nın koordinatörlüğünde, büyükşehir ve merkez ilçe belediyelerinin katkılarıyla 17-18 Kasım tarihlerinde 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali basın lansmanı Divan Otel’de yapıldı. Lansmana; Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç, Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ve çok sayıda davetli katıldı.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, toplantı kapsamında yaptığı konuşmada, Mersin’de Narenciye Festivali’nin düzenlenmesi ile doğru tercih yapıldığı belirterek, “Mersin tarımı açısından en önemli marka değerimizi narenciye oluşturuyor. İtibarlı markalar üretime değer katar. Marka oluşturmanın da yolu tanıtımdan geçiyor. Tarımdaki birçok ürün markaya dönüştürülmeli. Sahip olduğunuz değerleri dünyaya, insanlara tanıtamazsanız herhangi bir kıymeti yoktur. İlimizin tanıtımı bakımından narenciye çok önemli bir değerdir. Bu festivalle dünyaya hem narenciyeyi hem de Mersin’i tanıtacağız” dedi.

2020 yılında Uluslararası Mersin Turunçgil Kongresi yapılacağını anımsatan Su, “Narenciye Festivali aynı zamanda Turunçgil Kongresi’ne de bir başlangıç oluşturacak. Bu festival bu nedenle de önemlidir. Katkı sunan kurum ve kuruluşlara, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Mersin, tarımın anlam bulduğu bir kent

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise, kentin toprağına değen her tohumun bereketle filizlendiğini belirterek, “Mersin, tarımın anlam bulduğu bir kent haline gelmiş, sarı ve turuncunun her tonunu yeşil ile buluşturan muhteşem tabiatı ile de adını dünyaya duyurmuş medeniyet beşiğidir” dedi.

Mersin’in örtü altı meyve üretiminde yüzde 67’lik pay ile açık ara önde olduğu bilgisini veren Kocamaz, “Türkiye’de muz üretiminde yüzde 75, çilek üretiminde yüzde 35, limon üretiminde yüzde 56’lık pay ile birinciyiz. Mersin, ülkenin toplam portakal üretiminin yüzde 15’i, mandalina üretiminin 14’ünü karşılamaktadır” ifadelerini kullandı.

Narenciyenin değerini festival paydaşları ile beraber hak ettiği konuma getirmek için çalıştıklarını kaydeden Kocamaz, festival ile kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayarak üretici ve Mersin halkını aynı platformda buluşturacak olmanın heyecanını yaşadıklarını sözlerine ekledi.

Mersin narenciyenin başkentidir

Mersin Ticaret Borsası Başkanı ve Narenciye Festivali İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir de, Mersin ekonomisinde tarım-gıda, lojistik ve ticaretin önemli bir yer tuttuğunu kaydederek, “Tarım ise yarattığı katma değer ve istihdam ile ön plana çıkmaktadır. Türkiye’nin yaş meyve ihracatının yüzde 62’sini oluşturan narenciye, Mersin tarımının ana omurgasıdır. Mersinimizin; Yaş meyve üretiminin yaklaşık yarısı ve ihracatının yüzde 80’i narenciyedir. Her iki alanda da ülke genelinde lideriz. Ayrıca Türkiye’nin narenciye üretiminin yüzde 25’ini ve ihracatının yüzde 35’ini Mersin yapmaktadır. Kentimizin tüm ihracat gelirinin yüzde 20'si yine narenciyeden gelmektedir. Rakamların da gösterdiği gibi: ‘Mersin Narenciyenin Başkentidir” dedi.

Festivalde yok yok

Festivalin kent için önemli bir fırsat olduğuna dikkat çeken Özdemir, “Amacımız; Mersin'in gülen yüzünü tüm dünyaya göstermek. Mersin'lilik bilincinin gelişmesine katkı sağlamak. Mersin'in tüm değerlerini, el ele vererek yansıtmak. Turizm potansiyelimizi harekete geçirmek. Kentimize festival bilincini aşılamak ve Narenciye Festivali'ni, Mersin'in ve Türkiye'nin festivali yapmak” diye konuştu.

Mersin Narenciye Festivali dışında Türkiye’de, hiçbir meyve festivalinde, ürünün kendisinin süsleme aracı olarak kullanılmadığını vurgulayan Özdemir, “70 dönümlük festival alanında, sadece narenciye ürünleri kullanarak yaptığımız süslemeler ve mobil figürler ile, tam bir narenciye dünyası yaratıyoruz. Bu dünyada emek var, ekip çalışması var, sanat ve hayal gücü var. 30'a yakın ülkeden, yaklaşık 700 gösteri sanatçısı festivalimize renk katacaklar. Yerli gruplarımızla birlikte bir coşku seli oluşturacaklar. Açılacak stantlar ve yapılacak ikramlar ile adeta bir açık hava fuarı kuracağız. Mağazalarımız ve esnafımız festivalimize özgü indirim haftası düzenleyecekler. Burada önemli olan yapılacak indirimden ziyade, tüm kesimlerin katkıda bulunmasıdır. Ancak bu dayanışma ile Narenciye Festivali'ni, Mersin'in festivali yapabiliriz. Narenciye temalı defilemiz sarı ile turuncunun tüm canlılığını ve enerjisini yansıtacak. Ödüllü fotoğraf ve satranç yarışmalarının büyük ilgi görmesini bekliyoruz. İlköğretim öğrencilerimize narenciye dağıtarak, narenciyeyi sevdireceğiz. Ülkemizin çeşitli bölgelerinden şeflerimiz ile üniversitelerimizin aşçılık bölümlerinde okuyan öğrencilerimiz ve hocalarımız iki gün boyunca olağanüstü bir Gastro Show yapacaklar” dedi.

Özdemir, "Tüm halkımızı ve sizleri aileleriniz, çocuklarınız ve sevdiklerinizle birlikte, festivalimizin güzelliklerini görmeye, coşkusuna ortak olmaya ve iki gün boyunca gönlünüzce eğlenmeye davet ediyoruz" diyerek tüm emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür etti.

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Bu, festival, hem, narenciyeyi, hem, de, Mersin'i, dünyaya, tanıtacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı