Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 20:20
 
Cumhur ittifakı Yenişehir adayı Bekir Topçu projelerini açıkladı
Cumhur ittifakının Yenişehir Belediye Başkan Adayı Bekir Topçu projelerini anlattı. Basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği kahvaltılı programda projelerini açıklayan Topçu, " Gece gündüz demeden kapı kapı çalışarak Hamit Tuna'yı başkan yapacağız ve 13 ilçede de başkanlığını alarak milletimizin huzuruna çıkacağız. Eksik kalanları tamamlayacağız. Yapılamayanları yapacağız."dedi
SİYASET Haberi
Cumhur ittifakı Yenişehir adayı Bekir Topçu projelerini açıkladı

Cumhur ittifakının Yenişehir Belediye Başkan Adayı Bekir Topçu projelerini anlattı.Basın mensuplarıyla gerçekleştirdiği kahvaltılı programda projelerini açıklayan Topçu, "Gece gündüz demeden kapı kapı çalışarak Hamit Tuna'yı başkan yapacağız ve 13 ilçede de başkanlığını alarak milletimizin huzuruna çıkacağız. Yaklaşık 2.5 yıldır Yenişehir ilçe başkanlığını yapmaktaydım.Yenişehirin ve esnaflarının tamamını tanıyan sorunlarını bilen biriyim.Nerede sorun var? Nerede altyapı eksikliği var? Nerede bir geçiş problemi, nerede bir ihtiyaç var hepsini bilen bir kardeşinizim.Her yerde izimizin olduğunu iddia ediyoruz. Siz gazetecilerin de işlerini daha iyi yapmaları, projelerini daha iyi gerçekleştirebilmeleri için ortam sağlamayı hepinize vaad ediyoruz. Projelerimiz 11 ana madde altında 41 projemiz var.

Biz aday olduğumuz belediyenin yaptığı işleri takdir ediyoruz. Eksik kalanları tamamlamaya, yapılamayanları yapmaya geliyoruz.  Biz bölmeye, parçalamaya, dağıtmaya, ötelemeye ve ayrımcılığa gelmiyoruz. Her zaman iyi yapılan şeyleri takdir edeceğiz. Her zaman eksik kalanları tamamlayacağız. Yapılamayanları yapacağız. " diyerek içlerindeki Yenişehir aşkıyla güçlü bir gelecek imkanı yaratacaklarını ifade etti.

Cumhur ittifakının Yenişehir Belediye Başkan  adayı Bekir Topçu daha sonra projelerini anlattı.

Cumhur ittifakının Yenişehir Belediye Başkan Adayı Bekir Topçu'nun projeleri:

1.    MINIWORLD:  Kültür ve sanat faaliyetlerini desteklemek, Yenişehir'i cazibe merkezi haline getirmek için ürettiğimiz projelerden bir tanesi... Dünyanın en ünlü yerlerini minyatür formda Yenişehirlilerin ayağına getireceğiz. Bu proje ile sadece ilçemize, sadece şehrimize değil bölgemize hitap edeceğiz. Bunu yaparken de hiç bir yerel kaynak kullanmayacağız.

2.    BAŞNALAR KALESİ: Kültürel mirasımıza sahip çıkacağız. Kuvâ-yi Milliye ruhunun ateşlendiği, Fransızlarla bölgede ilk muharebenin yapıldığı yer... Başnalar Kalesi... Karayolu erişimi sağlayarak, seyir terası oluşturarak, tanıtımını güçlendirerek Değirmençay'da bulunan Başnalar Kalesi'ni turizme kavuşturacak, bölgeyi canlandıracağız.

3.    BİLGİ EVLERİ: Bilgi Evleri oluşturacağız. Öğrencilerin okul sonrası destek alabilecekleri, çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri, sosyal aktivitelerde bulunabilecekleri yüksek standartlara sahip mekanlar oluşturacağız.

4.    Sahipli ve sahipsiz tüm canlılarımız için projelerimiz:  YEM VE SU İSTASYONLARI, PANSİYON, AŞILAMA VE AŞI KONTROL HİZMETİ, AMBULANS VE HASTANE HİZMETİ sağlayacağız. Yenişehir'de her canlı tek tek değer görecek.

5.    YENİŞEHİR İNOVASYON MERKEZİ: Çocuklarımızın ve gençlerimizin bilimi dokunulabilir, hissedilebilir şekilde deneyimlemelerini, böyle öğrenmelerini amaçlıyoruz. Bu amaçla kuracağımız İnovasyon Merkezi'nde uzay gözlem kulesi, atmosfer odası, 3D yazıcılar, elektronik devre malzemeleri ve destekleyici ekipmanların yer alacağı teknik atölyeler, deney ve sunum salonları bulunacak. HER YAŞ GRUBUNDAN HERHANGİ BİR KONUDA FİKRİ, İCADI, TASARIMI OLAN VATANDAŞLARIMIZ BU MERKEZDE FİKİRLERİNİ HAYATA GEÇİREBİLECEK VE GERÇEK KULLANICILARLA DENEYEBİLECEK. YENİŞEHİR BİLİM MERKEZİ OLACAK!

6.    ORMAN OKULU... Bu proje ile çocuklarımız araştırma ve keşfetme becerilerini geliştirecekler. Doğal yaşamla kuvvetli bir bağ kuracak, pozitif bir ilişki içinde bulunacaklar. Orman okulu, tek seferlik bir geziden ziyade, ormanlık alanda gerçekleştirilen sık ve düzenli ziyaretlerden oluşacak. Farklı mevsimleri de içeren uzun bir süre boyunca, aynı öğrencilerden oluşan gruplarla iki haftada bir kez olmak üzere düzenli olarak gerçekleşecek. Tarımsal alanda, sanatsal alanda ve spor alanında çocuklarımız deneyimleyerek öğrenecek.

7.    YENİŞEHİR'DE TEMİZ ENERJİ... Sokak lambaları başta olmak üzere, belediye binasında ve uygun olan tüm alanlarda yenilenebilir enerji kullanılacak ve kullanımı teşvik edilecek. Yenişehir örnek kent olacak!

8.    ÇOCUKLAR ÜLKESİ... Sokakları ve binaları olan, kendine has bir anayasa ile çocuklar tarafından yönetilen bir şehir… Çocuklar bu şehirde 40'tan fazla meslek ünitesinden istediklerini seçecek, üniformasını giyip işinin başına geçecek. 4 -14 yaş grubundaki tüm çocuklara hitap eden Çocuklar Ülkesi, çocukların özgüven sahibi olmalarına, sosyalleşmelerine, meslekleri tanımalarına, yaratıcı düşünmelerine katkı sağlayacak. Bu proje için hiçbir yerel kaynak kullanılmayacak. Ayrıca proje kapsamında 108 kişilik istihdam sağlanacak.

9.    SPORA DESTEK! Lisanslı sporcu sayısının artmasına katkı sağlayacağız. Spor alanlarının sayısını artıracağız. Amatör spor kulüplerini, sporu ve sporcuyu destekleyeceğiz. Yenişehir bu alanda hak ettiği değere kavuşacak!

10.    İNTERNET ALANLARI: Hazırlayacağımız alanlarda ücretsiz internet erişimi sağlayacağız. Ayrıca bu alanlarda elektronik cihazlar için solar panel kaynaklı şarj üniteleri bulunacak. YENİŞEHİR HER ALANDA VİZYON KENTİ OLACAK!

11.    CAZİBE KÖYLER... Köyden mahalleye dönüşen dokuz yerleşim alanımıza çevre düzenlemesiyle, estetik tasarımlarla yeni çehreler kazandıracağız. Bu dokuz mahallemizin her birinde turizm canlanacak, yeni girişimcilik imkanları, kalkınma ve markalaşma sağlanacak.

12.    PARK EVLERİ... Belirlenmiş yerlerde çocuk oyun parklarının içine PARK EVLERİ yapacağız. Çocuklar oyun oynarken ebeveynler bu mekanda ücretsiz olarak çaylarını, kahvelerini içecekler; kitaplarını, dergilerini okuyabilecekler. Emekli ve engelli vatandaşlarımıza da hitap edecek olan Park Evleri'nde ücretsiz internet erişimi de bulunacak.

13.    HALK KÜTÜPHANESİ... Yenişehir'de ilk ve tek, geniş kapsamlı kütüphanemizi kuracağız. 7 gün 24 saat açık kütüphanemiz tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunulacak. Sıradan bir kütüphaneden farklı olarak DİJİTAL KÜTÜPHANE ALANI, ÇOCUKLAR ve ÇOCUK KİTAPLARI İÇİN ÖZEL ALAN, herhangi bir türde kendi denemelerini yazmış ve sergilemek isteyenler için YAZARLAR KÜTÜPHANESİ ALANI, görme engelli vatandaşlarımızın ve talep eden herkesin kullanımına sunulmak üzere hazırlanacak MP3 kitaplar için SESLENDİRME ODALARI... Yenişehir bizimle "İLK"leri yaşayacak.

14.    KÜLTÜR VE TAZİYE EVLERİ... Belirli yerlerde Kültür ve Taziye Evleri oluşturacağız. Hayatın her halinde vatandaşlarımızın yanında olacağız!

15.    BALIK PAZARI... Sahil kenti olan Yenişehir'de deniz ürünleri sofrası kültürünü yeniden canlandıracağız. Kuracağımız Balık Pazarı ile balıkçı esnaflarımıza imkan oluştururken pazar çevresinde bulunacak balık lokantalarında vatandaşlarımızın keyifli vakit geçirmelerini sağlamış olacağız.

16.    HAYVAN SATIŞ NOKTASI VE KESİM ALANI... Yenişehir'i karış karış dolaşırken vatandaşlarımızdan aldığımız talepler üzerine hazırladığımız bir proje... Hayvan satışı ve kesimi belirlenen özel alanlarda veteriner danışmanlığı ile yürütülecek. Vatandaşlarımızın içi rahat olacak, Yenişehir temiz kalacak.

17.    PROJEMİZ! GEÇİCİ BAKIMEVİ...İhtiyaç sahibi veya herhangi bir sebeple barınma sıkıntısı yaşayan vatandaşlarımızın süreli olarak kalabilecekleri; uyku, temizlik, gıda gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir mekan oluşturacağız. Yenişehir'de sosyal belediyecilik anlayışı SADECE KONUŞULMAYACAK, YAŞANACAK!

18.    KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYEN YENİŞEHİR'DEKİ HER KADIN GİRİŞİMCİYE 3.000 TL MİKRO KREDİ DESTEĞİ...! KADINLAR İÇİN MİKRO KREDİ VE GİRİŞİMCİLİK DANIŞMANLIK HİZMETİ... El emeği ürünleri ile ekonomik fayda sağlamak isteyen kadınlar için belediye kaynakları kullanılmayacak şekilde MİKRO KREDİ desteği sunacağız. Bununla birlikte kendi işletmesini kurmak isteyen kadın girişimcilerimize iş kurma aşamasında danışmanlık hizmeti vereceğiz, devletimizin kadın girişimciler için sağladığı kolaylıklardan yararlanmalarına destek olacağız. KADINLAR "GÜÇLÜ" GELECEK!

19.    SOĞUK HAVA DEPOLARI... Tarımla uğraşan üreticilerimizi desteklemek amacıyla ürünlerini muhafaza edebilecekleri soğuk hava depoları oluşturacağız.

20.    ATATÜRK EVİ... Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Selanik’teki evinin birebir aynısını yapacağız. Atatürk Evi'nde Atatürk'ün hayatı, ilke ve inkılapları kapsamında vatandaşlarımızın Atatürk'ü yaşamalarını, anlamalarını sağlayacak görsel içerikler ve sunumlar bulunacak. YENİŞEHİR DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKACAK!

21.    PAZAR ALANLARINDA TAŞIMA VE DESTEK HİZMETLERİ...Pazar alanlarını düzenleyerek temiz ve modern görünümler kazandıracağız. Pazar alanları içine yerleştirilecek taşıma araçlarını yaşlılarımızın, engellilerimizin, alışverişini yapmakta zorluk çeken tüm vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Pazar alanlarını belirli günlerde Üretici Köylü Pazarı olarak kullanıma açacağız. YENİŞEHİR'DE YAŞAM KOLAYLAŞACAK!  

22.    KÖYLER ARASI KOOPERATİF VE MARKALAŞMA ÇALIŞMALARI...Köyler arası kooperatif kurarak köylerimizde üretilen ürünlerin markalaşması, tanıtımı ve pazarlanması üzerine çalışmalar gerçekleştireceğiz. Yenişehir topraklarında büyüyen ürünler ulusal çapta değer görecek!

23.    STK MERKEZİ & PROJE DANIŞMANLIK DESTEĞİ... Sivil Toplum Kuruluşlarının kurumsal kapasitelerinin gelişmesine katkı sağlayacağız. Ulusal ve uluslararası düzeyde olan hibe fonlarından yararlanmaları için danışmanlık desteği sağlayacağız. Talebi olan STK'lar için yer tahsisi sağlayacağız.

24.    YENİŞEHİR FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ...Tam donanımlı fizyoterapist ve personel kadrosu ile hizmete girecektir. Son sistem robotik yürüme cihazı, motivasyon destekli tedavi programı; çocuklar için ise hem pedagojik destek hem sanal gerçeklik oyunu ile fizik tedavi yöntemleri uygulanacaktır.

25.    ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN YURT VE EĞİTİM YARDIMI...Kardeş belediyecilik çalışmaları ile ihtiyacı olan gençlerimizin üniversiteye gittikleri şehirde yurt ve eğitim yardımı almalarını sağlayacağız.

26.    YEŞİL ALAN VE ÇOCUK OYUN ALANI SAYISINI ARTIRACAĞIZ... Yeşil alanları çoğaltarak kentin nefes almasını sağlayacağız. Yeni eklenecek parklar ile çocuklara ve gençlere sosyal alternatifler sunmuş olacağız.

27.    DANIŞMA MERKEZİ... Vatandaşlarımızın kamu kurumlarındaki işleri için destek sistemi oluşturacağız. Hangi kamu kuruluşu ile ilgili olursa olsun Danışma Merkezi'nde vatandaşlarımıza gerekli bilgiler verilip, destek sağlanacak. HALKIMIZIN HER KONUDA İLK ADRESİ BELEDİYE BİNASI OLACAK!

28.    YAŞLILARIMIZ İÇİN PANİK BUTONU... "ARTIK YALNIZ DEĞİLSİNİZ!" Yalnız yaşayan yaşlılara acil durumlarda yardım isteyebilecekleri panik butonları dağıtılacak. Butonlar doğrudan belediye bünyesinde bir merkeze bağlı olacak, soruna anında müdahale edilecek. YENİŞEHİR'Lİ OLMAK AYRICALIK OLACAK!  

29.    TEMA MAHALLELER & PRESTİJ SOKAKLAR... Mahallelerde peyzajıyla, aydınlatmasıyla farklı bir konsept oluşturacağız. Yenişehir’in her noktası güzelleşecek, değer kazanacak! Prestij Sokaklar ile Yenişehir bir “İLK”i daha yaşayacak


30.    KOLAY ULAŞILABİLİR & ŞEFFAF BELEDİYECİLİK... Vatandaşların mobil uygulama aracılığıyla belediye hizmetlerinden faydalanmasını sağlayacağız. Aynı uygulama ile belediyenin tüm faaliyetlerini denetlenebilir hale getireceğiz.

31.    KADIN EMEK PAZARI... Takıdan kıyafete, süs eşyasından, doğal yiyeceklere kadar kadınların üretip satmak istedikleri tüm ürünleri sergileyebilmeleri için satış alanları ve pazarlama desteği sunacağız.

32.    ÇEVRECİ YENİŞEHİR... Bir kentin çağdaşlığı çevre temizliği ile ölçülür. Doğa için, temiz bir çevre için yenilenmiş atık alanları ve atık ayrıştırma çalışmaları ile hizmetinizde olacağız.

33.    DEVLET GARANTİLİ KENTSEL DÖNÜŞÜM... Dayanıksız binaların devlet garantili şekilde yeniden inşasını sağlayacağız. Yenişehir binaları hem güvenli, hem kente temiz bir çehre oluşturacak şekilde yapılanacak.

34.    BAŞKAN MAHALLEMİZDE... Yenişehir Belediye Başkanı tarafından yürütülecek proje ile her hafta Yenişehir'in bir mahallesinde ilgili müdürlerle beraber mahalle halkıyla buluşulacak, sorunlar yerinde tespit edilecek. Bundan böyle Yenişehir'de VATANDAŞ İSTEYECEK, BAŞKAN YAPACAK!

35.    ENGELLİ ARACI ŞARJ DOLUM İSTASYONLARI... İlçenin birçok farklı noktasına kurulacak bu istasyonlarla Yenişehir Belediyesi, engelli vatandaşlarımıza 24 saat ücretsiz hizmet verecek. ENGELLİLERİ YARI YOLDA BIRAKMAYACAĞIZ!

36.    MODERN TARIM TEKNİKLERİNİN ÜRETİCİ İLE BULUŞTURULMASI... Tarım Müdürlükleri ile ortak projeler düzenleyip üreticimizin küçük alandan büyük kazanç elde etmesini sağlayacağız. ÜRETİCİ GÜÇLENECEK, YENİŞEHİR GÜÇLENECEK

37.    DOĞUM ÖNCESİ HAZIRLIK KURSU... Anne karnındaki bebeklerin 12. haftadan itibaren zihinsel gelişimlerinin oluşmaya başladığı gerçeğinden yola çıktık ve sıra dışı bir kurs tasarladık. Oluşturacağımız kurslara katılacak anne adayları fiziksel bakım eğitiminden ziyade bebeğin ruhsal, psikolojik ve zihinsel gelişim sürecine katkı sağlayacak şekilde eğitim alacaklar.

38.    GENÇLİK MECLİSİ... Gençlerimizin, kentimiz için ne kadar güzel fikirler sunabileceklerinin farkındayız. Oluşturulacak Gençlik Meclisi ile 18-28 yaş arası gençlerimize temsil hakkı sağlayacağız. YENİŞEHİR'DE GENÇLERİN DE SÖZ HAKKI OLACAK!

39.    SAĞLIKLI YENİŞEHİR... Sağlıklı nesillerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla okullarda düzenli olarak sağlık taraması yapacağız.

40.    YENİŞEHİR İNSAN KAYNAKLARI MERKEZİ... İş arayanları ve işverenleri buluşturmak ve kariyer planı yapan gençlerimize destek sağlamak üzere YENİŞEHİR İNSAN KAYNAKLARI MERKEZİ kuracağız.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Cumhur, ittifakı, Yenişehir, adayı, Bekir, Topçu, projelerini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı