Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 15:40
 
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD Yüksek İstişare Kurulu iftar yemeğinde buluştu ve gündem konusu olan 'yerli ve yabancı yatırımcıların nasıl Mersin'de yatırım yapmaları sağlanır ?' sorularına yanıt arandı.
GÜNCEL Haberi
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu

Sedat Yılmaz/inovatifhaber

MERYAD YİK Başkanı Ferudun Gündüz'ün yanı sıra Toros Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Dekanı Porf. Dr. Süleyman Türkel, Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Pof. Dr.Kemal Birdir, Mersin Üniversitesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Yaşar Erjem ile MERYAD Yüksek İstişare Kurulu Üyeleri ve Danışma kurulu üyeleri katılarak gündem konuları ile ilgili düşüncelerini dile getirdiler.

 

MERYAD YİK Başkanı Ferudun Gündüz, buluşmada yaptığı gündeme ilişkin konuşmasında Mersin'in en yaşamsal sorununun işsizlik olduğunu ifade ederek, " TR62 diye belirtilen bu bölgede resmi işsizlik oranı 20'lerde.Genç nüfusta bu oran 25'i buluyor. Bu çok ciddi bir sorun . Bu kentte yaşayan her insanın  bu konuya duyarlı olması gerekiyor. Bu sorunu aşmanın temel yolu büyümek. Yatırım yaparak bu ülkeyi büyütürsek o zaman yeni insanlara ihtiyaç var. Yani bu yeni yaratılacak alanlarda nitelikli elemana ihtiyaç var. Bunun için bir yandan eğitimi çağdaşlaştırmamız ve günün koşullarına uygun nitelikli insan yetiştirmemiz gerekiyor. Bir yandan da yeni iş fırsatları yaratmamız gerekiyor. "dedi

Kalkınmak için yatırım yapmanın şart olduğunu belirten Gündüz, " Bunun için de yatırımcıyı çekmek gerekiyor. Ayrıca sermayeye ihtiyaç var. Yatırımcılarımız plansız programsız  enflasyon yaratarak hareket ediyorlar. Bunların olmaması için devrimsel dönüşüme ihtiyaç var. Yani eğitimde reformlara ihtiyaç var. Yatırımcının sermayeye ihtiyacı var. Çok üretemediği için sadece ihtiyaçlarını karşılayabilen bir ülkeyiz. Tasarruf oranımız13 seviyesinde. Oysa Avrupa ülkelerinde bu oran 25'ler civarında. Bizim tüm bunları sağlamamız için de doğrudan yabancı yatırımcıya ihtiyacımız var. O nedenle Türkiye'yi iyi anlatmalıyız. Yatırımlar için fırsatlar olduğunu anlatmalıyız. ve Türkiye'nin tekrar rayına oturmasını sağlamak zorundayız. Hukukun ve demokrasinin daha iyi işlediği bir ortam olursa ancak yatırımcıyı çekebiliriz. " şeklinde konuştu.

 

Toros Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Dekanı Prof. Dr. Süleyman Türkel, Eğitim sisteminde sayısal unsurlara ağırlık verecek bilişim sistemini iyi kullanabilecek bir nesil yetiştirmemiz lazım. Nitelikli işgücü ve iletişim becerileri sağlamalıyız. Bunun için uluslar arası düzeyde iletişim kurabilecek iş yapabilecek, müzakere yapabilecek ve verilen tüm görevleri yapacak nitelikli elemanlara ihtiyacımız var.Ayrıca zamana verilen değerin kıymeti bilinmeli. Maalesef bizde zaman geniş kavramlı olarak kullanılmakta. Zamana yayılmış tutum ve davranışlarda daha dikkatli olunmalı. gelişmiş ülkelerin gösterdiği duyarlılığı ve hassasiyeti göstermiyoruz. Son olarak da işgücünün daha verimli olması başarılı olmanın ve yükselmenin ana unsurlarıdır.Bunun dışında hukuk ve politik sistemin de iyi olması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

 

Mersin Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Vekili Pof. Dr. Kemal Birdir konuşmasında güven vermeyen ülkelere yatırımcı gelmesinin çok zor olduğunu  ifade ederek," Bir ülkede siz yatırım için güvenli bir liman değilseniz. Türkiye gibi dinamik ve önemli bir coğrafyada bulunan bir ülkenin para bulma gibi bir derdi olamaz. Etrafında ekonomik büyümenin çok  yaşanacağı bir ülkenin yatırımla ilgili bir sorunu olacağını düşünmüyorum. Ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen uzun vadede Türkiye'ye yatırım yapan firmalar var. Yani siyasi yapımızla, ekonomimizle dış piyasaya güven veren bir yapıya çok hızlı bir şekilde kavuşmamız gerekiyor. Hukukun bağımsız olması, güçler ayrılığın kurumsallaştırılması gerekiyor. Yolsuzluk liginde 115. sıradayız. 80 milyonluk bu dinamik  ülkenin sağlıklı yatırımların yapıldığı bir ülkeye dönüşmemiz gerekiyor. Ezberci gölgesinden korkan bir nesil yerine, çağdaş, eleştiren ve özgür düşünen insanın çağları geriyor.Ve o çağlar içinde gençleri ona göre yetiştirmeniz gerekiyor.Katma değer yaratmak zorundalar. " şeklinde konuştu.

 

Mersin Üniversitesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Yaşar Erjem de konuşmasında dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Erjem, " Büyük resmi görmeden dünyadaki olayları anlayamayız. Uluslararası boyutunu, siyasi ekonomik bileşenleri, döviz kurları,dünyada yaşanan sorunları dikkate almadığınız zaman meseleleri de anlayamayız. Durum böyle olunca Mersin'e yatırımcıyı nasıl çekeceğiz? Nitelikli insan gücünü istihdam edecek olanaklar da bulunmuyor. Öncelikle meseleyi çok doğru bir şekilde algılamak ve anlamamız lazım.Günümüz dünyasında bir ekonominin kalkınması için gerçekten yatırımcıya ihtiyaç var. Yatırımcı Mersin'e gelmeli Türkiye'ye gelmeli ama nasıl bir yatırımcı gelmeli. Bu da önemli.Fırsatçı yatırımcılar yerine birikimi olan, teknoloji getiren, bilgi birikimi olan doğru yatırımcıların gelmesi gerekmekte. Dünyada neyi başarmak istiyorsanız bunu yolu örgütlenmeden geçiyor. Sinerji yaratmak ve bir araya gelmektir. Sağlıklı iletişimde olan bir grup oluşturmazsanız tüm imkanlar olsa dahi başaramazsınız. Meryad ve diğer dernekler şunu sağlamalıdır: Mersin'e yatırımcı getirip Mersin'i kalkındırmak için önce konuyu bilmemiz yada hukuki ve ekonomik boyutunu öğrenmemiz lazım. Ardından strateji geliştirmemiz gerekiyor. Yani üzerinde uzlaşılacak bir yol haritasına ihtiyacımız var. Bunu takip etmeli ve buna inanmalıyız.  Bu kentin bileşenleri vardır. Belediye üniversiteler, stklar, iş dünyası, kamu var. Bunları bir araya getirmemiz lazım. Herkes buna katkıda bulunmalı. Yatırımcının Mersin'e gelmesi için bu kenti onlara çok iyi anlatmalıyız. Bu kentin artılarını ve eksilerini iyi bilmeliyiz. Yatırımcı buraya niye gelsin. Bunu bilmeliyiz. Mersin'i çok iyi tahlil etmeliyiz. Cazip olan yönleri belirlenmeli.Daha sonra tanıtımla bunları yatırımlara anlatmalıyız. Bu ilişki ağlarını kuramadığınız zaman buraya yatırımcı çekemezsiniz. Büyük resmi görmeliyiz ve küçük adımlarla bir yerden başlamalıyız. "dedi

Buluşmada diğer katılımcılar da gündeme ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Programın sonunda kısa bir de müzik sunumu gerçekleştirildi.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: MERYAD, YİK,, iftar, buluşmasında, ', Yatırımcı, ve, Mersin'e, yatırım', konuşuldu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
MERYAD YİK, iftar buluşmasında ' Yatırımcı ve Mersin'e yatırım' konuşuldu
Yorumlar
Haber Yazılımı