sayfa içeriği
Haber Detayı
03 Aralık 2018 - Pazartesi 17:53
 
Mesiad, Çocuk İstismarına Karşı Mücadelesini Sürdürüyor
MESİAD, son yıllarda artan istismar ve çocuk hak ihlallerine karşı ‘Sessiz sözsüz kalma’ sloganı ile düzenlediği ‘Önce Çocuk’ isimli paneli bu kez Toroslar’da geçekleştirdi. Yoğun katılımın olduğu panele katılan vatandaşlar, çocukları korumak adına yaptıkları çalışmalar için MESİAD’a teşekkür etti.
GÜNCEL Haberi
Mesiad, Çocuk İstismarına Karşı Mücadelesini Sürdürüyor

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD), son yıllarda artan çocuk istismarı ve çocuk hakları ihlallerine karşı farkındalık oluşturmak için başlattığı ‘Önce Çocuk’ isimli paneli, Toroslar Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 2 oturum şeklinde gerçekleştirdi. İlk oturuma vatandaşlar katılırken, ikinci oturumda ise psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmenlerine konu ile ilgili bilgiler aktarıldı.

Mersin Üniversitesi ve Mersin Barosu ile ortak yapılan panele Toroslar Belediyesi ev sahipliği yaptı. Panel, etkisini arttıran yağmura rağmen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

“HEDEFİMİZ 13 İLÇEDE GERÇEKLEŞTİRMEK”

Çeşitli toplantılar sonucunda çocuk istismarı paneli yapmaya karar verdiklerini ifade eden MESİAD Genel Sekreteri Yiğit Gökşen, “Çeşitli toplantılar sonucunda da çocuk istismarları ile ilgili paneller düzenlememiz gerektiği kanısı ortaya çıktı. Bu panellerin birincisini geçen ay MESİAD’da gerçekleştirdik. Hedefimiz bu panelleri Mersin’in 13 ilçesinde de gerçekleştirmek. Çocuk istismarı sürekli hayatımızda olan bir konu… Katılımcı hocalarımız konularında gerçekten çok uzman kişilerdir. Bu konuda katılımcılara nitelikli bilgiler aktarmaktalar” dedi.

“ÇOCUKLAR İÇİN FARKINDALIK OLUŞTURMAK İSTEDİK”

Açılış konuşmasında çocuklar ile ilgili bilgiler veren MESİAD Kadın ve Sosyal İşlerden Sorumlu Kurul Başkanı Sibel İnandı, “Türkiye İstatisk Kurumu verilerine göre Ülkemizde çocuk mağdur sayısı 2014’te 74 bin 64 iken 2016’da 83 bin 552’ye yükselmiştir. Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne göre; Çocuk cinsel istismar hükümlülerinin yüzdesi 2006 yılında yüzde 42,5 iken 2016'da yüzde 58,8’e yükselmiştir. Cinsel suç mağduru olan çocukların yüzdesi 2014'ten 2016'ya yüzde 33 artmıştır. Çocuk istismarı konusunda ülkemiz ne yazık ki dünyada üçüncü sırada yer almaktadır. MESİAD olarak bu ağır tablo karşısında sessiz kalamadık. Yarınlarımız olan çocuklarımız için bir yerlerden başlayıp, çocuklara yapılan bu ahlak dışı davranışlar için farkındalık oluşturmak istedik” dedi.

“FAİLLERİN AZ CEZA ALMALARININ ÖNÜNÜN KESİLMESİ GEREKMEKTEDİR”

İnandı, “Çocukları bu tarz ahlak dışı olaylara konu edecek ve hedef gösterecek şekilde beyanlarda bulunanların ağır şekilde cezalandırılması, yine istismarların yaşandığı yasa dışı olarak açılmış kurumların derhal kapatılması ve sorumluların yargılanması gerekiyor. Ayrıca hukuk sisteminde suçluların; pedofili, kişilik bozukluğu ve çeşitli bahanelerin arkasına saklanarak az ceza almalarının önünün kesilmesi gerekmektedir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın yarınlarından endişe duyar hale geldik. Umarız ki tez vakitte gerekli adımlar atılır ver artık ciğerlerimiz yanmaz” ifadelerini kullandı.

“EN YAYGIN İSTİSMAR TÜRÜ FİZİKSEL İSTİSMARDIR”

Panelistlerden ilk sözü alan Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kar, “Herhangi bir günlük gazetenin 3. sayfasına baktığımızda her gün her gazetede Türkiye’nin farklı yerlerinde mutlaka fiziksel istismarla, çocuğa yönelik şiddetle karşılaşıyoruz. Bu sadece bizim ülkemize özgü bir problem değil. Dış ülkelerde de durum böyle. En yaygın istismar türü fiziksel istismardır” diye konuştu.

En kolay fark edilen istismar türünün Fiziksel istismar olduğunu söyleyen Kar, fiziksel istismarın fark edilmesi konusunda bilgiler aktardı.

“ÇOCUĞUNUZA CİNSELLİĞİ ANLATIN!”

Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevziye Toros ise konuşmasına çocuklara küçük yaştan itibaren cinsel eğitim verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

“2-6 yaş arası da çocuklarımızın cinsellik gelişim dönemlerinin olduğu bir dönemdir” diyen Toros, “Dolayısıyla eğitim açısından da çok uygun bir yaş olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bunları direkt anlatamıyorsak birtakım çizimlerden de yararlanabiliriz. Çocuklar cinsellikten ve birtakım sözleri söylemeye başlayınca hemen kötü bir şey, utanılacak ya da ayıptır kavramını öğretiyoruz. Aslında çocuklarımızın bir anlamda cinsel eğitimini ihmal ediyoruz hem de istismar riskini artırmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

“ARTMADI, KONUŞMAYA BAŞLADIK”

18 yaşını doldurmamış herkesin çocuk olduğuna dikkat çeken Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halis Dokgöz, çocukta cinsel istismar konusunu anlattı.

Dokgöz, “Çocuk istismarın sanılanın aksine son yıllarda artmadı. Bizler bu konuyu konuşmaya başladık, medya bu konuyu konuşur oldu. Bu konu hakkında bilgi sahibi oldukça istismar ile mücadele etmemiz daha da kolaylaşacaktır. İstismara karşı ‘amasız’ ve ‘fakatsız’ mücadele etmemiz” gerekiyor” dedi.

Daha sonra söz alan Mersin Barosu avukatı Burcu Düzen, çocuk istismarının yasal sonuçları ve yasal mücadelesi hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

“SÖZLÜ BİLDİRİM YETERLİDİR”

Düzen, “Çocuk istismarına karşı her şeyden önce susulmamalıdır. Bu tarz durumla karşılaşıldığı zaman en yakın emniyet birimlerine haber verilmelidir. Mersin Adliyesi’ne çok sayıda çocuk istismarı dosyası intikal etmektedir. Maalesef adli mercilere intikal etmeyen vaka sayısı hakkında herhangi bir veri bulunmamaktadır. Çocuk istismarı hakkında yakınların kanıt bulmasına ya da araştırma yapmasına gerek yoktur. Sözlü bildirim yeterlidir” ifadelerini kullandı.

FORUM TİYATRO DUYGULANDIRDI

Yaratıcı drama uzmanı Sebla Harnuboğlu Ogur ve Ayşemsu Kaya’nın birlikte forum tiyatro olarak çocuk istismarını salona taşıması ise katılımcılar tarafından tam not aldı. Çocuk istismarı hakkında katılımcılara tiyatro ile bilgiler vermeye çalışan ikilinin başarılı performansı sırasında, salonda bulunanlar duygulu anlar yaşadı.

Panelin sonunda katılımcılar çocuk istismarı konusunda daha fazla bilinçlendiklerini ifade ederek konuya duyarlılık gösteren MESİAD’a ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Mesiad,, Çocuk, İstismarına, Karşı, Mücadelesini, Sürdürüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı