Haber Detayı
01 Kasım 2018 - Perşembe 00:19
 
Özyiğit,'Yenişehir'i kültür sanat başkenti yapacağız'
Özyiğit, "Yenişehir'i bir kültür sanat başkenti haline getireceğiz. Bütün ülkede örnek bir ilçe olarak gösterilmesi için azami gayreti göstereceğiz. Buradan aldığımız güç ve halkın onayı ile de genel iktidara yürüyeceğiz."
SİYASET Haberi
Özyiğit,'Yenişehir'i kültür sanat başkenti yapacağız'

Mersin'de hem kendi mesleğinin daha iyi yerlere gelmesi için büyük riskler alarak emek vermiş bir eczacı...Yenişehir'de 28 yılda halkın sevgisini kazanmış, tanınırlığı ve karşılığı olan değerli bir isim... Siyasi hayatında başarılı bir il başkanlığı dönemi geçirmiş, herkesi kucaklayan, şimdi ise 31 mart yerel seçimlerinde Yenişehir Belediye başkan aday adaylığını açıklayan, Yenişehir halkına projeye dayalı yerel siyaset anlayışıyla hizmet vermeye hazırlanan,  bilgi,birikim ve  deneyimiyle adından söz ettiren, çözüm odaklı projeleriyle farkındalık  yaratan, daha önemlisi Yenişehir'de tüm dikkatleri ve beklentileri üzerine toplayan vizyoner bir isimden bahsediyoruz... Abdullah Özyiğit.

CHP Yenişehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdullah Özyiğit ile mesleki geçmişini, siyasi hayatını, Yenişehir adaylığını ve Yenişehir'e katacağı insan odaklı projeleri konuştuk. 

Röportaj: Salih Pala- Sedat Yılmaz

— Mersin'de uzun yıllardır eczacılık mesleğini gerçekleştiriyorsunuz. Mesleğinizle ilgili yaptığınız başarılarla dolu çalışmaları anlatır mısınız?

Yenişehir'de 28 yıldır Özgün isimli eczaneyi çalıştırmaktayım. Eczanemizin sağlık ocağı karşısında olması nedeniyle bir çok Yenişehirli hemşehrimiz eczanemizle sıklıkla gelmiştir ve onlarla temasım söz konusu olmuştur. Bu temas zaman içerisinde dostluk ilişkisine dönüşmüştür..

Mersin'e hizmet önce mesleğimizde başladı. 1995 yılında Mersin Eczacılar Odası'nda Genel Sekreterlik görevinde bulundum. Bu dönemde 18 tane yasadışı eczaneyi genel sekreter olduğum Eczacı Odası kapattırdı. Mesleğin Mersin'de yapılamaz hale geldiği bir pozisyondan mesleğimizin kurtulması ve etik kurallar içerisinde mesleğin yapılması için biz üzerimize düşeni en üst seviyede yaptık. Mesleki yaşamımızı riske edecek şekilde risk aldık ve başardık.

1998'de Asya krizi tabir edilen dönemde Mersin'deki ecza kooperatifi eksi 3 milyon dolarlık ekonomik bir darboğaza girdi. O dönemde rahmetli Mehmet Yılmaz'la ecza kooperatifi yönetimine soyunduk.eksi 3 milyon dolar krizde olan kurumu şahsi kefaletlerimiz de kullanarak düze çıkardık ve o kurum bugün eczacılara hizmet etmeye devam ediyor. Aylık 60 milyon, senelik 720 milyon TL'lik ciroyu 350 çalışanı ile gerçekleştiriyor. (Mersin Ecza Koop) Burada elde ettiğimiz başarıdan sonra 2005 yılında merkezi İstanbul'da bulunan Tüm Eczacı Kooperatifleri Birliği (TEKB) başkanlığını gerçekleştirdim. CHP il başkanlığı görevine kadar da bu görevi sürdürdüm. Bu arada Avrupa Eczacı Kooperatifleri topluluğu (SECOF)  yönetim kurulu üyeliğine seçildim. Burada AB ülkeleri kendi aralarında başkan seçiyor, Türkiye'ye başkanlık vermiyorlardı. O zaman 2.5 saatlik bir tartışma sonucunda dönüşümlü başkanlık sistemini getirdim ve Avrupa'da bir sivil toplum örgütünün başkanlığını yapma onuruna sahip oldum. 2015 yılında CHP Mersin il başkanı oldum. Bu iki görevi ortak götürmeye çalıştım.Ancak, ikisi birlikte gitmiyordu ve ilk seçimde aday olmadım.İl başkanı olduktan sonra iki seçime girdim. Görev süremin sonunda seçimle gelen arkadaşlara bu görevi de devrettim. Mesleğimizdeki bu süreçte benim gibi mücadele eden arkadaşlarımın tamamının hedefi kazanmak değil başarmaktır.Yaşamımda başarmak kazanmaktan önce gelmiştir.

— CHP Yenişehir Belediye Başkanlığı için aday oldunuz. Neden aday oldunuz ve neden Yenişehir?

Önümüzdeki süreçte Yenişehir Belediye Başkanlığı için aday adayı oldum. Aday adayı olmamın başlıca etmenleri siyasete girdikten sonra oluşan çevrenizin sizi teşvik etmesi bunun dışında yaşadığınız kente ve ülkeye bir hizmet etme duygusunun içinizde var olması bu ülkeyi kutanlara kurtaranlara Cumhuriyeti kuranlara bizi yetiştiren ve topluma yararlı bir fert olalım diye umut içinde olan büyüklerimize ve ailemize ve geleceğimiz olan gençlerimize çocuklarımıza borcumuz var. Bu borcu ödemek için aday oldum. Neden Yenişehir?? 30 yıla yakındır Yenişehir'de ikamet ediyorum ve Yenişehir'de bir çok projeyi hayata geçirerek Yenişehir'de bu güne kadar yapılan çok önemli hizmetlerin üzerine  koyarak kendi bakış açımızı ve vizyonumuzu ortaya koyarak hizmet etmek istiyoruz. Çevrede sevilen sayılan bir insanım. Bu sevgi saygı topluma hizmet etme adına dönüştürüleceğine inanıyorum. Biz ülkemizin 16 yıldır içinde bulunduğu yönetim anlayışıyla geldiği noktayı çok iyi bilip,özellikle il başkanlığı döneminde  halkımıza anlatma çabası içerisinde olduk. Ama yerel yönetimlerde öyle işler yapmalıyız ki halkın işte budur diyeceği taktir edeceği ve ülkeyi teslim etme güveninin oluşacağı bir tabloyu ortaya çıkartabilelim.

İl başkanlığı döneminde yaptığımız yerelden genele isimli sempozyumda bu felsefeye işaret etmiştik. Şimdi bunun pratiğini yaparak yerelden genele iktidar yürüyüşünü gerçekleştirmek istiyoruz. Yenişehir de bu uygulamayı yapmak için  çok önemli ve yaptığımız işlerden ortaya koyduğumuz çabadan sonuç alabileceğimiz bir alan.

— Yenişehir için hangi projelerle geliyorsunuz. Mutlaka ki eksiklikleri ve yapılması gereken şeyler vardır. Neler değişecek ve nasıl daha "yeni" bir şehir olacak?

"En önemli yatırım çocuklara ve gençlere olacak"

Yenişehir'de en önemli yatırımı çocuklarımıza ve gençlerimize yapacağız. Çocukların zeka gelişiminin 75'nin 0-6 yaş aralığında olduğunu düşünürsek 0-6 yaş aralığındaki çocukları eğitme konusunda anne babalarından başlayarak bir eğitim seferberliğini Yenişehir'de başlatacağız. Böylece geleceğin bilim adamlarını ve yöneticilerini Yenişehir'den yetiştireceğiz.

Daha önce alt yapısı kurulmuş olan kültür sanat ve spor alanlarının en aktif alan olarak kullanılmasını sağlayacağız. Amatör yapılara ve öğrencilere açacağız. Bu alanlara yenilerini ekleyeceğiz. Sürekli, üreteceğiz. Çocuklarımız hem eğitim, hem de kültür sanat ve spor alanlarında çalışma yapacak.İnsanların mutlaka bir biçimde ödüllendirilmesini sağlayacağız.

"Yenişehir'de kültür sanatı geliştireceğiz."

Mevcut alt yapıyı daha da geliştireceğiz. Kültür sanat yerlerinin sadece toplantılar ve konserler için kullanılmasına karşıyız. Bunu her ortamda izleyebiliriz.Biz gençlerimizi ve çocuklarımız eğiterek, çocuklarımızı hem alkol, hem uyuşturucu hem de bilgisayar-internet bağımlılığından kurtarma açısından çocuklarımızı ve gençlerimizi orada yetiştireceğiz. Bütün bu imkanları biz sağlayacağız. Yeter ki halkımızın talebi olsun.

"Kentsel dönüşüme çok önem veriyoruz"

Yenişehir'de özellikle ilk kurulan mahallelerde kentsel dönüşümü sağlayacağız. Deprem yönetmeliği çıkmadan önceki binalar üzerinde iyileştirme yapacağız ve orada yaşayan halkımızın kendilerini daha güvende hmelerini sağlayacağız.

"Cephe kirliliğini ortadan kaldıracağız"

Boyası eskimiş solmuş binaları kampanya haline dönüştürerek . vatandaşın cebine fazla dokunmadan toplu boya alımını sağlayacağız. Bu toplu alımın  getirdiği avantajı kullanmak istiyoruz. Kentin temizliği adına en güzel balkon yarışması gibi kentimizin güzel görünmesi için çalışmalar yapacağız.Bunu dışında belediyenin olanaklarını da bu proje kapsamında seferber edeceğiz. Caddelerin ve sokakların temizliğine önem vereceğiz. Büyükşehirin ana caddeleri , alt belediyenin ara sokakları temizlemesi uygulamasına son vereceğiz. Unutmayalım ki temizlik bir bütündür.Bu bütünlüğü bozmayacak şekilde ilçenin bütün temizliğini büyükşehirle anlaşarak üstleneceğiz. Kirlenmeyi çevre kirliliğini kaynağında çözeceğiz. Bu anlayışla hareket edeceğiz.

— Mersin'in merkezde bir meydanı yok. Bu konuda yeni yeni çalışmalar yapılmakta. Sizin Yenişehir'de meydan ile ilgili neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Yenişehir'in maalesef meydanı yok. Biz irili ufaklı, insanların bir araya gelebileceği, sohbet edeceği, akşamları oturup kahvesini içebileceği kent meydanları oluşturacağız.

"Doğumdan ölüme kadar tüm süreçte belediyecilik sorumluluğumuz olacak"

Kenti tanıtacak bir yer yok. Bunun için müze yatırımları yapacağız. Bunun dışında örneğin Gelincik tepesinde bir teleferik sistemi, seyir terası gibi sosyal alanlar yapılabilir. Ayrıca Yenişehir bölgesinde bir akvaryum yapmak. Su sporları için alanlar yaratmayı düşünüyoruz. Akdeniz Oyunları kapsamında yapılan tüm spor tesislerini bakanlıkla ve spor il müdürlükleriyle yapılacak görüşme sonucunda çocuklarımıza gençlerimize açacağız. Geçtiğimiz günlerde Mehmet Bulman çocuğumuz yüzmede birincilik aldı. Kendisine sordum nerede idman yapıyorsun. Cevabı "İdman yapacak yer yok.Bir dönem havuzu kullandırdılar. Artık kullandırmıyorlar" Bu kabul edilemez bir durumdur.Sadece yüzmeyi öğretmek yetmez. Acaba kaç tane Mehmet yetişebilirdi diye soruyorum şimdi.Biz belediyeciliği bir çocuğun doğumundan bir insanın vefatına kadar bütün süreçlerde kendimizi sorumlu hissedeceğiz. ve üzerimize düşen ne varsa yapacak insanların yaşamına katkıda bulanacağız.

— Üretim amaçlı tarım ve hayvancılık ihtisas köyleri en önemli projeleriniz arasında. Bunu biraz açar mısınız?

Bizim ihtisas alanımız kooperatiflerdir. Üretim amaçlı tarım ve hayvancılık ihtisas köyleri kurulması ve bu bölgelerde modern usulleri nitelikli üretim ile birim araziden ve birim hayvandan en yüksek verimin alınması sağlanacak. yerel yönetim önderliğinde üreticiler kooperatifleşme çatısı altınsa örgütlenecek, atmosfer kontrollü depolar kurularak hasat sonu ürünlerin saklama olanağı sağlanacaktır. Böylece hedeflenen pazar ve fiyatta satılmasıyla üretici alın terinin karşılığını almış olacak.Satılamayan ürünlerin işlenmesiyle kurulacak yan sanayi il ede marka ürünler (meyve suyu, reçel) oluşturularak iç piyasaya sunulması çalışmaları gerçekleştirilecektir.

Sokak hayvanları için doğal yaşam alanları

Çocuk ve gençlerimizin doğaya ve doğada var olan canlılara karşı merhamet ve koruma duygularını geliştirme adına şehrin belirli yerlerinde sokak hayvanları için doğal yaşam alanları oluşturulacak su ve beslenme odalı kulübeler yapılacaktır.

Ücretsiz hızlı okuma ve anlama kursları ile yaş alma merkezleri

Lise son sınıf öğrencileri ve lise mezunu, sınavlara hazırlanan takli öğrencilere ücretsiz hızlı okuma ve anlama kursları imkanı verilecek. Lise eğitimi alma konusunda barınak yeri olmaması nedeniyle  özellikle kız çocuklarının barınma sorunu  çözülecek, Kentimize  gelen üniversiteli çocuklarımızın barınma sorununa belediyemiz mutlaka katkı sunulacaktır.Bunun dışında yaşlılarımız için yaş alma merkezlerini çoğaltacağız.Bunu da çok önemsiyoruz.

— Nasıl bir yönetim anlayışı bizi bekliyor?

"Yenişehir'i bir kültür sanat başkenti haline getireceğiz."

Biz halkımızla STK'larla  sürekli iletişim halinde olacağız. Ranta dayalı bir yönetim anlayışı değil, Yenişehir'de yaşayan insanların mutlu huzurlu birbirini seven sayan, dayanışan bir toplum olarak yaşamasını sağlamayı öncelik olarak alacağız.Kenti Yenişehir'i halktan başlayıp, muhtarlarla devam eden STK'ların içinde olduğu bir yönetim anlayışıyla yöneteceğiz. Hizmetlerimizde tüm sorunları yerinde tespit edip, vatandaşın çözüm önerilerini de aldıktan sonra, STK ve meslek odalarıyla da paylaşarak çözüm oluşturacağız.

Öyle bir örnek oluşturacağız ki Yenişehir'i bir kültür sanat başkenti haline getireceğiz. Bütün ülkede örnek bir ilçe olarak gösterilmesi için azami gayreti göstereceğiz. Buradan aldığımız güç ve halkın onayı ile de genel iktidara yürüyeceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Özyiğit,'Yenişehir'i, kültür, sanat, başkenti, yapacağız',
Yorumlar
Haber Yazılımı