Haber Detayı
22 Mayıs 2019 - Çarşamba 08:46
 
Projelere doymayan stk TURAB ve Canan SUNAY... Sedat Yılmaz yazdı
Gönüllülüğü esas alan ve yaşadığı kente olan aidiyet duygusunu ön plana çıkaran bir anlayışla , büyük bir özveri ile, beklentisiz yapan, kente değer katan bir anlayışla çalışan bir stk var Mersin'de .Projelere doymayan Türk Arap İş İnsanları Derneği (TURAB) . Ve bu derneğin genel başkanı olan, gönül elçisi Canan Sunay'ı ve yönetimini kutlamak gerek. Sadece Mersin değil Tüm Türkiye'ye yaptığı hizmetleri ile göz dolduruyor ve farkını ortaya koyuyor.
GÜNCEL Haberi
Projelere doymayan stk TURAB ve Canan SUNAY... Sedat Yılmaz yazdı

Bir kentin kalkınmasında, STK'ların önemi çok büyüktür. Bulunduğu kentin kalkınmasının yanı sıra ülkenin kalkınmasına, tanınırlığına, yatırımcı çekmesine, turizmine ve daha bir çok alanına katkı sağlarlar. Demokrasi için olmazsa olmazıdır STK'lar. Gönüllülüğü esas alan ve yaşadığı kente olan aidiyet duygusunu ön plana çıkaran bir anlayışla , büyük bir özveri ile,  beklentisiz yapan, kente değer katan bir anlayışla çalışan bir stk var Mersin'de .Projelere doymayan Türk Arap İş İnsanları Derneği (TURAB) . Ve bu derneğin genel başkanı olan, gönül elçisi Canan Sunay'ı ve yönetimini kutlamak gerek. Sadece Mersin değil Tüm Türkiye'ye  yaptığı hizmetleri ile göz dolduruyor ve farkını ortaya koyuyor.

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, proje insanı. Gerçekleştirdği sayısız projelerle sadece Mersin'i değil, ülkemizi de tüm dünyaya tanıtıyor. Gittiği her ülkede hem Türkiye'yi, hem Mersin'i  tanıtan sunumlar gerçekleştiriyor ve yatırımcının gelmesi için tüm zemini hazırlıyor. Bir Mersin sevdalısı. Bir Türkiye sevdalısı. 

 

Yoğun programlarının için de kendi işlerini de yapmaya çalışan bir iş insanı.Çok önemli işler başardı. TURAB Başkanlığı sürecince 3 yılda yurt dışında 11 temsilcilik, yurt içinde 7 temsilcilik 1 şube İstanbul şube açtı.

Yıllardan beri çeşitli projelerle , ilklerle kentte farkındalık yaratmış bir başkan. Hakkını vermemiz gerekiyor.

Sizlere bunlardan sadece birkaç tanesini söylemek istiyorum.

 

TURABʹın da destek verdiği ve çözüm ortağı olduğu 1. Türkiye Ekonomi Zirvesi Şanlıurfa'da 2017 yılı aralık ayında  gerçekleşti. Bu zirvede 20'den fazla ülke ve Türkiye'den alanlarında uzman 1000 iş insanı, Bürokrat, Siyasetçi, Akademisyen ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilciler ağırlandı.

 

Daha sonra Türkiye'de bir ilk gerçekleşti ve 11-14 ocak 2018 tarihinde kalkınma bakanlığımızın himayelerinde, TURAB ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliği ile diğer oda, kurum ve kuruluşların ve STK ların destekleriyle 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi Mersinʹde gerçekleşti. 17 Arap ülkesinden yüzlerce yatırımcının katıldığı zirve önemli bir başlangıç ve adım olarak tarihe geçmişti.

 

Türk Arap Ekonomi Zirvesiʹne Yemen, Lübnan, Irak, Suriye, Ürdün, Cezayir, Fas, Tunus, Kuveyt, Suudi Arabistan, Filistin, Bahreyn Katar, Mısır, KKTC ve Libya’dan büyükelçiler ve iş adamlarının bulunduğu 17 ülkeden 250 kişilik heyet ve 22 şehirden 300 civarında iş adamı ağırlandı. Zirvede paneller ve B2Bʹler gerçekleştirdik.

 

Türk Arap Ülkeleri İş İnsanları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Canan Sunay, Cumhurbaşkanlığı himayesinde Antalyaʹda 5-8 nisan 2018'de ikincisi düzenlenen HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ve Alternatif Turizm Kongre ve Fuarıʹna konuşmacı olarak katıldı. Sunay burada Arap ülkelerinde sağlık sistemi ile Türkiye için potansiyel sağlık turizmi ile ilgili bilgiler aktardı.

 

63 ülkeden 150 Sivil Toplum Kuruluşu, hükümetler, üniversiteler ve sağlık sektör temsilcileri iştirak ettiği, 15-17 Aralık 2018 tarihlerinde İSTANBUL Harbiye Askeri Müze ve Kongre Merkezinde “İslami Çerçevede Sağlıkta Kalkınma” ana temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen  “Dünya Müslüman Sağlık Toplulukları Kongresi & Fuarı WIHU’18”de sunum yaptı. Turab Genel Başkanı Canan Sunay WIHU '18 de Ortadoğu ve Asya ülkelerinde sağlık sistemi konusunda panelist olarak katılım sağladı.Sunay, yaptığı sunumunda Ortadoğu ve Asya ülkelerindeki sağlık sistemleri ile ve ülkemiz açısından sağlık turizmi potansiyeli hakkında bilgi verdi.

 

TURAB olarak 21-24 Ocak 2019 tarihleri arasında Lübnan'ın Trablusşam kentinde, Ankara, İstanbul, Konya, Adana, Mersin ve diğer bazı illerden katılan 60 iş adamı akademisyenler ve bürokratların katılımıyla gerçekleşen II.Türk-Arap Ekonomi zirvesi, Ortadoğu'daki olumsuzluklara karşın Türkiye'nin bölge ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerinin gelişmeye devam ettiğini, dosta ve düşmana gösterdiği uluslararası bir buluşma oldu. Zirvede Türkiye-Lübnan arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine vesile oldu ve zirvede 4 işbirliği protokolü imzalandı.

 

Sunay ,ayrıca Bağdat'ta yapılması planlanan  Türk Irak iş formu için ön görüşmeler yapmak üzere Bağdat'a gidip gelmekte.

 

Mersin'in ve Türkiye'nin bölge ekonomisinden en iyi şekilde faydalanması ve kalıcı iş birlikteliklerinin sağlanması için çalışmalarını sürdüren Canan Sunay yıl sonuna doğru Londra'da bakanlar düzeyinde iş dünyasının yoğun bir katılımı ile yine yeni bir ekonomi zirvesi için çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmekte.

 

Sunay, bir yandan bu zirve için çalışmalarını sürdürürken diğer yandan bu yazın sonlarına doğru da Katar ve Fas'ta üyelerinin katılımı ile bir iş gezisi hazırlıklarını da yürütmekte.

Ayrıca yaz aylarında digital dönüşüm başlığı altında bir eğitim programı da düzenleyecek.

 

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay ayrıca Türk Arap Ticaret Meclisinin kurmak için de çalışmalarını sürdürmekte. Türk ve arap ülkelerinin iş insanlarını katılabileceği bir meclis olacak. Bu meclis iş dünyasını bir araya getirecek hem ticaretin ilişkilerin arttırılması ve  aradaki engellerin kaldırılması hem de ülkeye yatırımcı çekmek ve yatırım yapmak  için bir güç birliği olacak.  

 

Bu arada Sunay, hiçbir yerde dile getirmediği ama başarıyla sürdürdüğü mentorlük eğitimlerinden de bahsetmek istiyorum. Uluslararası bir çok etkinlikte  mentorlük yapmaktadır. Yine bu güne kadar Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde gerçekleştirilen organizasyonlarda Arap ülkeleri arasında üst düzey misafirler ve iş insanlarıyla  arasında köprülerin kurulması için kendinden yardım talep edilmiştir, edilmektedir. Gitttiği ülkelerde katıldığı TV programlarında hem Mersin ve Türkiye'yi en iyi biçimde temsil etmektedir.

Ayrıca eski Kalkınma Bakanı ve şimdiki TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Mersin Milletvekili Lütfi Elvan tarafından da her platformda başarılı projeleri dile getirilmiş ve teşekkür edildiğini de hatırlatalım.

 

Proje… Proje.. Proje…

Yurt içinde ve yurt dışında başarı grafiği hayli yüksek olan TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, şimdilerde yeni ve bir o kadar da diğer STK'lara örnek olacak bir proje ile geliyor. Geçen yıl yine Ramazan ayında benzer bir kampanya ile toplanan bağışlar hemofili derneğine bağışlanmıştı.

 

Bu ramazan ayında gerçekleşecek yeni projenin adı "SENDE BİR ÇOCUĞA BAYRAM YAŞAT". "Unutulan değerleri yaşatmak ve  çocuklara bayram sevincini tattırmak amacıyla;  insanların hayırlısı, insanlara faydalı olandır"  anlayışından yola çıkarak, ihtiyaç sahibi her çocuğa bir bayramlık (150 TL) alınarak gerçekleşecek. Bu kampanyaya katılım oldukça yüksek olduğunu belirtelim. Sadece ilk gün 150 çocuk için müracaat edildi. Bu sayının iftar programının gerçekleşeceği güne kadar 500'ü aşması bekleniyor.  Karaduvar mahallesinde gerçekleşecek ve Mersin Valisi Ali İhsan Su'nun yanı sıra kent protokolünün diğer  isimleri de katılacak. Kampanyaya katılmak isteyen hayırseverlerin istediği kadar çocuğu giydirme imkanı olduğunu da belirtelim.

Kampanya ya katılıp destek vermek  isteyen hayırseverlerin TURAB Genel Sekreteri Fahri Kuş (Tel:05326749171) ve dernek sekreteri Nazik hanıma 05433281272 nolu telefon ile ulaşarak ayrıntılı bilgi alabilirler.

 

TURAB; Türkiye, 6 Türk Cumhuriyeti ve 22 Arap ülkesi arasında kardeş ve dostluk ilişkilerinin ekonomik ve ticari bağlamda gelişmesini ve uluslararası platformlarda ticari ve ekonomik anlamda dayanışmasını ve ortak çıkarlarını desteklemeyi temel misyon edinmiş bir sivil toplum örgütü. Genel Başkan Canan Sunay, yukarıda daha sayamadığım onlarca projeyi gerçekleştirerek , Mersin'in tanınırlığı ve potansiyelinin değerlendirilmesi için yarattığı katma değerleri gerçekleştiğini için, cesareti için ve bir gönül elçisi olduğu için kendisini ve her zaman yanında olan TURAB yönetimini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

İyi ki varsınız. Mersin'e ve ülkemize değer katıyorsunuz. Bu kent size minnettar.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Projelere, doymayan, stk, TURAB, ve, Canan, SUNAY..., Sedat, Yılmaz, yazdı,
Yorumlar
Haber Yazılımı