Haber Detayı
02 Ekim 2018 - Salı 16:31
 
Sağlar,ʹMersinʹde yaşayanlar bırakın kendi adaylarını belirlesinler ʹ
26. Dönem CHP Mersin Milletvekili, Kültür ve Devlet (E) Bakanı Fikri Sağlar bugün basın mensuplarıyla ve partililerle bir araya geldi.Oldukça yoğun ilginin olduğu buluşmada konuşan Sağlar, Mart 2019 seçimlerinde Mersin halkının adayını kendisinin belirlemesini istedi.
SİYASET Haberi
Sağlar,ʹMersinʹde yaşayanlar bırakın kendi adaylarını belirlesinler ʹ

Konuşmasına Mersin üzerinde pazarlık yapılması konusunda üzgün olduğunu, kızgın olduğunu ve isyan ettiğini belirterek başlayan Sağlar, "Üzgünüm, kızgınım, isyan ediyorum. MHP'liler Adana Mersin Manisa bizim İstanbul Ankara İzmir sizin. İyi partililer Adana Mersin Ankara'nın büyük bir ilçesi bizim öbürleri sizin. Biz Mersinliler pazarlık konusuyuz. Biz Mersinlilere kimse danışmıyor." Mersinliler siz ne karar vereceksiniz" denilmiyor. Ben de buna isyan ediyorum. Biz mersinlileri kimse pazarlık konusu yapamaz. Hele siyasi partilerden kimse yapamaz. Geçen seçimlerde MHP belediyesinin burayı kazanması demek, Mersin'in MHP'li yada İyi Partili yada başka bir partili olması demek değil, Mersin'in pazarlık konusu olması hiç değil. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Mersin'de demokrasinin neferliğini yapmış bir insan olarak Mersin'i daha ileriye götürmek için, bir dünya markası, Türkiye'nin incisi haline getirmek için uğraş veren sizler adına konuşan birisi olarak buna isyan ediyorum.

Mersin'i kimse pazarlık konusu yapmasın. Sayın Bahçeli gelsin aday olsun karşısına ben çıkayım bakalım kim kazanacak, Meral Akşener gelsin aday olsun yada sayın cumhurbaşkanı gelsin aday olsun bakalım ne olacak?"dedi

"Mersin'de yaşayanlar bırakın kendi adaylarını belirlesinler diyorum"

Bugün demokrasiyi askıya alan bir rejim değişikliği ile karşı karşıya olduklarını belirten Fikri Sağlar, " Gerçek demokrasiye, tek adam yönetimine hayır diyen bir anlayışın yönetimde olmasına arzu ediyor ve demokrasi içerisinde, barış içerisinde adil paylaşımla mutluluk içinde yaşamak istiyorsak, yerel seçimler demokrasiye dönmek için son kapıdır. Çünkü yerel seçimlerin kendine has bir yapısı, yurttaşın yerel seçimlerdeki davranışı hastır. Yöreseldir. Yurttaş yerel seçime gittiğinde ailesini, sokağını, muhtarını ve mahallesini düşünür. Ardından kendisine hizmet edip etmeyeceğini gördüğü yada göremediği belediye başkan adayına bakar ve seçimini öyle yapar. Yani belediye başkan adayları yerel yönetim seçimlerde bir çok ilde belediye başkanlarının farklı bir partiden hem de en çok küçümsenen partiden çıktığını görmekteyiz. Yıkılmaz denilenler yıkılırlar. Belediye başkanının belirlenme süreci, belediyeyi kazanmak yada il genel meclisinde çoğunluğu elde edebilmek adına, son derece önemli bir süreçtir. Belediye başkan adaylarının, belediye meclis üyelerinin belirlenmesi için siyasi partilerin elinde sihirli bir değnekle dolaşmasına gerek yoktur. Tek bir yol vardır. Bırakın o kentli o hemşeri kendi adayını belirlesin. bu kadar basit. Buna ön seçimmi dersiniz Eğilim yoklaması mı dersiniz. Buna kamuoyu araştırması mı dersiniz? Buna halkın kendisinin karar vermesini sağlayacak hangi adı verirseniz verin onun seçtiği belediye başkanı adayı kazanır. Bu demokrasi kültürünü geliştirmek için son derece önemli bir adımdır. Ben Mersin'de yaşayanlar bırakın kendi adaylarını belirlesinler diyorum.Bugünkü toplantımızın amacı da budur. Benim bugün aday adaylığını açıklayacağımı bekliyorsunuz. Ben zaten Mersin'in bir neferi olarak, Mersin'e sahip çıkan biri olarak, Mersinlilerin bana vereceği her göreve hazır olan birisi olarak karşınızdayım. O yüzden ben büyükşehir belediye başkan aday adayıyım diye birşeyim yok. Fikri Sağlar olarak sizin bana verdiğiniz yetkiyi iyi kullandığımı bildiğimi zannettiğim, bugüne kadar siyasette bulunduğum süre içerisinde Mersin'in adını daha ileriye götürebilmek dünyaya taşıyabilmek için yapmış olduğum mücadeleyi devam ettirme doğrultusunda her yerde her şeye varım. " dedi

Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar, konuşmasında bugün gerçekleşen bir çok projenin ile adımlarının ve başlangıçlarının kendi bakanlığı döneminde atıldığını ifade etti. Mersin'in en yükseklerinde ve en ücra yerlerindeki köylere de gittiğini, halkla buluştuğunu ve sahada hep olduğunu belirtti.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sağlar,ʹMersinʹde, yaşayanlar, bırakın, kendi, adaylarını, belirlesinler, ʹ,
Yorumlar
Haber Yazılımı