sayfa içeriği
Haber Detayı
20 Kasım 2018 - Salı 08:02
 
Taş Mektep Restorasyonu Ödül Getirdi
Mezitli Belediyesi’ne Tarihi Cumhuriyet İlkokulu (Taşmektep) düzenleme çalışmaları nedeniyle Tarihi Kentler Birliği tarafından başarı ödülü verildi.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Taş Mektep Restorasyonu Ödül Getirdi

Kültürel mirası koruma ve özendirme projelerini teşvik etmek amacıyla bu yıl Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından 17'ncisi düzenlenen yarışmada, Mezitli Belediyesi'ne başarı ödülü verildi. Geçtiğimiz yıl da Soli Pompeiopolis Sütunlu Cadde Proje Uygulaması ile ödüllendirilen Mezitli Belediyesi, bu yıl Mersin’den ödül alan tek belediye oldu. Mezitli Belediyesi İmar Müdürü Arzu Bitigen Saylam Mezitli’nin ödülünü Sarıyer Belediye Başkanı, Tarihi Kentler Birliği Encümen Üyesi Şükrü Genç’in elinden aldı.

BÜYÜK ÇABA HARCADIK, BAŞARILI BİR İŞ ÇIKTI

Mezitli Belediyesi’nin üst üste başarı ödülü almasının mutluluğunu yaşadıklarını, ifade eden Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli’nin Cumhuriyet Döneminden kalan Esenbağlar Mahallesindeki Taşmektep’in restorasyonu için büyük çaba serf ettiklerine vurgu yaptı. Başkan Tarhan, “Bizim için çok önemli olan ve restorasyonunda büyük çaba harcadığımız bir projenin ödül alması ayrıca onurlandırdı. Cumhuriyet döneminde pek çok öğrenci yetiştiren bu okul, kapatıldıktan sonra tescili yapılmış ve kaderine terk edilmiş bir durumdaydı. Uzun uğraşlardan sonra buranın tahsisini aldık ve projelendirdik. Mersin Valiliği’nin de yapmış olduğu katkılarla bölgeye çok güzel bir bina kazandırdık. Sadece Esenbağlar Mahallesi’nde oturanların değil, şu an pek çok önemli görevler yapmış isimleri mezun eden okulun kent hafızasında önemli bir değeri bulunuyor” dedi.

TAŞ MEKTEP BÖLGENİN CAZİBESİ ARTIRDI

Restorasyon sonrası bölgenin canlılığını artırdığını ifade eden Başkan Tarhan, “Yaklaşık 7,5 dönüm arazi üzerinde bulunan bu okulumuzun çevre düzenlemesini de yaptık. Çok güzel bir yer oldu. Okulumuzun tarihi değeriyle birlikte yerleşim alanın geniş ve iyi olması mahallenin gelecekte Mezitli’de önemli bir yer olacağına inanıyorum. Sivil toplum kuruluşları etkinliklerini, özel toplantılarını ve törenlerini Taş Mektep’te gerçekleşmektedirler. Çok güzel bir havası ve manzarası var.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: Taş, Mektep, Restorasyonu, Ödül, Getirdi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı