Haber Detayı
08 Aralık 2018 - Cumartesi 19:52
 
TURAB 15. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı
Türk Arap İşadamları Derneği (TURAB) 15. Kuruluş Yıldönümünü görkemli bir gece ile kutladı. Navona Otel'de gerçekleşen geceye Mersin Valisi Ali İhsan Su, Milletvekili Hacı Özkan, Toroslar Belediye Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna, oda ve STK başkan ve temsilcileri ile Ürdün Haşimi Krallığı Ankara Büyükelçisi İsmail İssa Rifaie ve Somali Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jama Abdullah Muhammet katıldı.
GÜNCEL Haberi
TURAB 15. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, TURAB'ın her geçen gün büyüdüğünü ifade etti. Yakın zamanda hazırlıkları tamamlanan Bursa Şubesini açacaklarını söyledi. Aynı şekilde Konya şube çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekleyen Sunay, "Şanlıurfa temsilciliğimiz geçen yıl hep birlikte başarılı bir ekonomi zirvesi gerçekleştirdik. Bu yıl yine 23-24 Aralık'ta 2. Ekonomi Zirvesi'ni Şanlıurfa'da gerçekleştireceğiz.Bununla beraber Mersin yerelinde de çalışmalarımız oldu. Üyelerimizi ziyaret ettik. Onun dışında Kahve Bahane Sohbet Şahane programlarımız oldu.  Üyelerimizin  hayat tecrübelerini, başarı hikayelerini anlatmaları için bir program başlattık. Bir çok üyemiz ve hocalarımız bizlere konuk oldular.Yine üyelerimizin  aileleri ile birlikte  kişisel gelişim ve kaynaşmaları anlamında sık sık bir araya gelmeye çalışıyoruz. Özellikle kadın başkan olmam dolayısıyla bu dönem tüm toplantılarımızı eşli yapmaya özen gösterdik.

Bunların dışında Antalya'da gerçekleşen TASCA forumuna katıldık. 22 ülkeden gelen konuklara TURAB'ı anlattık ve ülkemizin ekonomisi hakkında ilgiler verdik. Ürdün Büyükelçimizi genel merkezimizde ağırladık. Aynı akşam Filistin Büyükelçimiz ve Ürdün büyükelçimiz onuruna yemek verdik. MEDİ TOUR'un çözüm ortağı olduk. Ankara'da yapılan Global Sağlık Turizmi Zirvesi ve Fuarına (HEALT SUMEX) katılım gösterdik. Burada hem TURAB'ı tanıttık hem de ülkemizdeki sağlık turizmine değinmek amacıyla ülkemizin sağlık turizmine sağladığı olanaklar konusunda panelde bilgilendirme yaptık. 13. kuruluş yıldönümümüzde ilk temsilciliklerimizi verdiğimiz bir yemek olması ile önem taşımaktaydı.

Tunus temsilciliğimiz ile Afrika Yatırım Forumunu düzenledik. Bir heyetle beraber Tunus'a gittik. Orada güzel bağlantılar kurduk. Bunun dışında Kalkınma Bakanımızı 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi için kendisini ziyaret ettik. Bizlere destek olduğu için kendisine teşekkür ediyoruz. 2017'nin sonunda gerçekleştirdiğimiz 40 yabancı katılımcı ile Şanlıurfa ve TURAB'ın çözüm ortaklığı ile 2 yıllık bir çalışma ile 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesini gerçekleştirdik. Sayın Bakanımız ve Valimizin katkıları için tekrar teşekkür ederiz. Fahri üyemiz Sayın Murat Koç ile birlikte "Ortadoğu'daki gelişmeler, Türkiye'nin yeni güvenlik mimarisi konulu konferansını üyelerimizle istişare ederek gerçekleştirdik. Ek,m ayında Diyarbakır'da bir turizm zirvesine iştirak ettik. 2019 yılında da 29 ülkeden büyükelçi ve işadamlarının katılımıyla TURAB Uluslararası Londra Ekonomi Zirvesi'ni yapmayı planlıyoruz."dedi

Türkiye ile Ürdün arasındaki ilişkiler çok güçlü ve istikrar teşkil ettiğini belirten Ürdün Haşimi Krallığı Ankara Büyükelçisi İsmail İssa Rifaie, bu ilişkilerin daha da geliştirileceğine inandığını ifade etti. Rifaie, "Derneğinizin Ürdün ile Türkiye arasındaki ilişkilerin pekiştirilmesi için verdiği emeğe teşekkür ediyorum ve çok mutluyum. İki tarafın iş adamları arasındaki ilişkiler bizler için çok önemlidir. Ürdün ile Türkiye arasındaki ilişkiler tarihi, kültürel ve ticari ilişkilerdir Biz bunlara çok önem veriyoruz. Bu ilişkilerin geliştirilmesi için güzel gelişmelerin olduğuna şahit oluyoruz. TURAB Arap ülkeleri ile ilişkilerine önem vermekte.  THY'nın Akabe'ye günde üç sefer yapmaya başlamasına da çok mutlu olduğumu belirtmek istiyorum. Mersin'in gelişmesi için  ekonomik anlamda çok güzel yatırımlar olduğunu öğrendim. Mersin'in Ortadoğu'da çok stratejik bir nokta olduğunu söylemek istiyorum. Akabe ile Mersin'in kardeş şehir olması için gerekli çalışmaların yanında olacağız" şeklinde konuştu.

Somali Demokratik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Jama Abdullah Muhammet, de konuşmasında ülkeler arasında var olan ilişkilerin daha da gelişerek devam edeceğine olan inancını dile getirdi. İlişkilerin daha iyiye gitmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.

Mersin Valisi Ali İhsan Su konuşmasında TURAB'ın başarılı çalışmalarından dolayı memnunluk duyduğunu ifade etti.Çalışmalarında başarıların devamını diledi ve 15. kuruluş yıldönümünü kutladı.Su,"Türkiye iledost ve kardeş Türkî ve Arap ülkeleri olarak hepimizin ortak hayali, ülkelerimizi daha da geliştirmek, kalkındırmak ve insanlarımızı mutlu kılmaktır. Bunun için çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bütün bunlar ticareti geliştirip, ekonomik ilişkileri daha da ileri götürmekle olacak.Bu anlamda STK’larımızçok ciddi çalışmalar yürütüyor."

Konuşmaların ardından yurt içinde yeni üyelere katılım belgesi verildi. Yurtdışında da Mısır ve Moritanya temsilciliklerinin açılması için protokol imzalandı.

Ardından TURAB 15. yıl pastası hep birlikte kesildi.

Gecede  Elazığ Belediyesi Kürsü Başı ekibi de konser verdi.

 

 

Kaynak: Editör: Sedat Yılmaz
Etiketler: TURAB, 15., Kuruluş, Yıldönümünü, Kutladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı