Abdullah Özdemir,'Bakliyatta çözüm üretimi artırmaktan geçiyor'

Ana Sayfa » Güncel » 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi yoğun bir katılımla gerçekleşti.

1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Mersin’de düzenlenen 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi’nde Arap iş dünyasına seslenen 1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, “Kendimize güvenelim, ülkemize, insanımıza güvenelim. Çok açık olarak ifade etmek istiyorum. Burada bulunan 17 ülkenin temsilcileri bir ve beraber olduğumuz sürece yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Kimseden korkmayın” dedi.

 
 
1. Türk Arap Ekonomi Zirvesi yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Kalkınma Bakanlığı himayelerinde, Mersin Valiliği koordinasyonunda, Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYTDTA), Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA) ve Türk-Arap İşadamları Derneği'nin (TURAB) destekleriyleve evsahipliğiyle  düzenlenen 1. Türk-Arap Ekonomi Zirvesi gerçekleşti. 13 Ocak 2018 tarihinde sona erecek olan zirve kapsamında Türk ve Arap iş insanlarına yönelik olarak, ÇKA, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) ile Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) işbirliğinde 12 Ocak 2018  tarihinde ikili iş görüşmeleri (B2B) gerçekleştirilecek. Zirve ile eş zamanlı olarak Mersin’de “Türk-Yemen İş Forumu” da gerçekleşecek.

Mersin, bu yıl ilk kez düzenlenen Türk – Arap Ekonomi Zirvesi’nde Yemen, Lübnan, Irak, Suriye, Ürdün, Cezayir, Fas, Tunus, Kuveyt, Suudi Arabistan, Filistin, Bahreyn Katar, Mısır, KKTC ve Libya’dan büyükelçiler ve iş adamlarının bulunduğu 250 kişilik heyeti ağırladı. Zirvenin ikincisi gelecek yıl Lübnan’da düzenlenecek.

Zirveye katılan üst düzey yabancı konuklar ise: Yemen Sanayi Ve Ticaret Bakanı Muhammed Abdulvahid El Maitimi, Kktc Büyükelçisi Fazıl Can Korkut. Bahreyn Büyükelçisi Ebrahim Yusuf Abdulla Alabdulla, Filistin Büyükelçisi Faed K.A.Mustafa ,Irak Büyükelçisi Dr.Hısham Al Alawi,Irak Büyükelçiliği Ataşe Yrd Tharwat Akram Salman,Yemen Büyükelçisi Abdullah Al-Saadi, Kuveyt Büyükelçisi Ghassan Yousuf A.Alzawawi, Fas Maslahatgüzarı Said Ait Talebe Ali, Fas Ticaret Müsteşarı Naıla Haidour, Ürdün Elçilik Müsteşarı Sinan El Majali,Ürdün Elçilik 2.Katibi Lına Khazna, Suudi Arabistan Büyükelçisi Waleed A.Elkhereiji, Suudi Arabistan B.Elçiliği Konsolosu Ahmad El Onaizi, Libya Elçiliği 2.Sekreteri Mohammed Tawil, Katar Büyükelçiliği Ekonomik İşler Müsteşarı Sheıkh Abdulaziz Abdulla Al-Thani, Katar Elçilik 2.Sekreteri Ahmed Saleh Al Mohannadi oldu.

Zirvenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, "Akdenizin incisi hoşgörü ve barış kenti, Ortadoğunun en büyük transit kapısı olan Mersinde, Kalkınma Bakanlığımız himayesinde, Mersin Valiliğimiz ve Çukurova Kalkınma Ajansımız işbirliği ile ve Türk Arap coğrafyasında ilk defa düzenlenen 1.Türk Arap Ekonomi zirvesine ve eş zamanlı olarak Başbakanlık Yatırım Ajansıyla düzenlediğimiz Türk Yemen iş forumuna hoş geldiniz. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan büyük onur ve gurur duymaktayız.

2 yıllık rüya ve 8 aylık emeklerimizin karşılığını sizlerin büyük desteği ile ve bugün bu salonu gördükten sonra Allahın izniyle başarmış bulunmaktayız.

Ayrıca bugün büyük bir mutlulukla bu zirvenin uluslararası boyuta taşındığını ve artık her yıl geleneksel hale geleceğini buradan müjdelemek istiyorum. 2. Toplantının ev sahibi Lübnan'ın olacağını da buradan bilgi vermek istiyorum.

Başladığımız günden bugüne kadar adım adım yanımızda olan sn. Kalkınma bakanımıza ve kalkınma bakanlığı personeline danışmanlarına sayın Valimize ve tabiki neredeyse 2 aydır bizlerle gece gündüz büyük emekler veren Çukurova Kalkınma Ajansımız genel sekreterine ve Ajans personellerine , basınımızın güzide mensuplarına ve diğer çözüm ortaklarımıza tüm konuklarımız adına sonsuz teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum."dedi

 

Arap Coğrafyası 370 milyonluk nüfusu ve 3 trilyon dolarlık yıllık üretimi ile büyük bir ekonomik güç olduğuna vurgu yapan Sunay,"Tarihi bağlantılarımız olan bu coğrafyada daha fazla barış ve istikrarın gelişmesi adına iş ile her türlü çaba ve fedakarlığı yapmak zorundayız.

Türk Arap ülkeleri olarak inancımız gereği birbirimizin kardeşiyiz, ve kardeşliğimizi ekonomi ve Ticaret alanında berekete ve ortak kazanca çevirmek zorundayız. İslam coğrafyasında dünyanın en zengin ve verimli enerji kaynaklarının sahibiyiz bu kaynaklardan sağlanan çok büyük bir ekonomik zenginliği Yüce Rabbim çok şükür bizlere nasip etmiştir. Ancak birbirimizle ticaretimiz henüz istenilen seviyeye ulaşmamıştır.

Bu gerçekler ışığında İslam coğrafyası ve iş dünyası içerisinde neler yapmamız gerektiği konusunda kamu ve sivil toplum olarak daha fazla önlemler ve tedbirler almak zorunda olduğumuz kanısındayım."dedi

Sunay: “İslam Birliği kurabiliriz”

TURAB Başkanı Canan Sunay ise toplantıda Avrupa Birliği gibi İslam Birliği kurulabileceğine dikkat çekti. Arap ülkeleri arasındaki ticarette gümrük ve vergi muafiyetleri uygulanabileceğini, vize muafiyetleri olabileceğini kaydeden Sunay, ülkelerin güçlerini birleştirip, birbirlerinin eksik yanlarını tamamlayarak dünyada bir güç oluşturabileceğini anlattı.

Sunay,"İslam Birliği projesi ve buna bağlı olarak işbirliğinin yapılması durumunda gerçekleşecek ülkeler arası ticaret ve işbirliği tek yönlü olmayacaktır. Örneğin bazı ülkelerde petrol üretilirken , diğerinde bu petrol işlenecek, tarım imkanları sınırlı olan bir İslam ülkesinin ihtiyaçları tarım zengini ülkeler tarafından temin edilebilecektir.

Örneğin , işgücü sınırlı olan bir İslam ülkesinin bu sorunu bir başka İslam ülkeleri tarafından giderilecek, iş gücü olan ancak endüstrisi gelişmemiş ülkelerde de gelişmiş olanlar çeşitli yatırımlar yapabileceklerdir.

İslam coğrafyasında işbirliği dediğimizde sadece yardımlaşmayı anlamaktayız oysa ki bundan anlamamız gereken ortak iş ve karşılıklı menfaatler olmalıdır.

Bunun için de bizler iş dünyası ve sivil toplum mensupları olarak elimizi taşın altına koyup daha fazla insiyatif almalıyız. Her şeyi devletten ve siyasilerden beklemek doğru değildir. Bizler yani İslâm coğrafyası olarak nereye kadar tüm ihtiyaçlarımızı dış ülkelerden almaya devam edeceğiz. İslam dünyasının şu anda tarım sanayi ve turizm alanında çok büyük reformlara ihtiyacı vardır. Ülkelerimizi kalkındırmak için iş dünyasını çok büyük görevler beklemektedir."dedi.

Türk Arap Meclisinin temelleri atılıyor

22 Arap ülkesi ile birlikte Türk Arap Meclisi oluşturmak istediklerini de anlatan Sunay, 5 yıl boyunca bu Meclisin başkanlığını TURAB’ın yöneteceğini ve Arap iş dünyası arasında güçlü bir network ağı oluşturmayı hedeflediklerini anlattı. Sunay, “Sayın Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan da bu Meclisin onursal üyesi olacaktır” dedi.

Toplantının açılışında iş adamlarına seslenen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı. “Biz aynı coğrafyanın insanlarıyız, aynı değerleri paylaşıyoruz” diyen Bakan Elvan, ancak aynı coğrafyada yaşayan bu kardeşlerin birbiri ile savaştığını görmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi. Bunun yerine birlikte hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan Elvan, “Kendimize, ülkemize, insanımıza güvenelim. Burada bulunan Türkiye ile birlikte 17 ülkenin temsilcisine seslenmek istiyorum. Bir ve beraber olduğumuz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yoktur. Kimseden korkmayın” dedi.

“Birlikte kazanalım, refah seviyemizi birlikte artıralım”

Türkiye ile Arap coğrafyası arasındaki ekonomik ilişkilere de değinen Bakan Elvan şunları söyledi:

“Türkiye'nin Arap ülkelerine yaptığı toplam ihracat 2002 yılında sadece 3.2 milyar dolarken 2016 yılında tutar 30 milyar doları aştı. 2002 yılında sadece 1,5 milyar dolar olan Türkiye'nin Arap ülkelerinden ithalatı 2016’da 10 milyar doları geçti. 2002 yılında ülkemize Arap ülkelerinden gelen toplam turist sayısı 400 bin civarındayken 2016 yılında bu rakam da 2,5 milyonu aştı. Bu yeterli değil. Daha da artıracağız. İşbirliğimizi daha da güçlendireceğiz. Başkalarının söylediği gibi bire üretelim bine satalım demiyoruz. Gelin birlikte şirketler kuralım. Bir Türk firması ile Yemen’den, Katar’dan, Suudi Arabistan’dan, Lübnan’dan, Ürdün’den gelen firma birlikte çalışsın. Birlikte kazanalım, birlikte refah seviyemizi artıralım diyoruz. Birlikte üretip, birlikte pazarlayıp, birlikte kazanalım diyoruz. Bizim anlayışımız bu, bundan sonra da böyle olacak.”

Maitimi: “İlişkilerin güçlenmesi adına zirve önemli”

Çok önemli bir zirvede olduklarını ve Türkiye ile derin bir ilişki içerisinde bulunduklarını kaydeden Yemen Sanayi ve Ticaret Bakanı Muhammed Abdulvahid El Maitimi, sürdürülebilir ilişkiler için, iletişim köprülerinin güçlendirilmesi için ülkeler arası ekonomik iletişimin güçlü olmasının büyük önem taşıdığını söyledi.

Yemen Cumhuriyeti’nde yeniden imar projesini bitirdiklerini anlatan Maitimi, 88 milyar dolarlık projenin 5 yıllık süresi bulunduğunu belirterek, “Bence bu zirve bizim için çok önemli bir fırsattır. Bu projemizi anlatarak Türkiye’deki işadamlarının gücünden faydalanabiliriz. Yemen ve Türk halkı arasında toplumsal ilişkilerin güçlenebilmesi için de önemlidir” dedi.

Konuşmasına, zirvenin düzenlenmesinde büyük emek ve destekleri olan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a şükranlarını sunarak başlayan Vali Ali İhsan Su ise sözlerini, dost ve kardeş ülkeler olarak nitelendirdiği Türk ve Arap ülkelerinden ilimize gelen tüm konukları ilimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek sürdürdü.
 
Ortak tarihsel geçmişimiz ile birbirine oldukça yakın kültürel yapımızın, ülkemiz ile dost ve kardeş Türkî ve Arap ülkeleri arasında geçmişten günümüze sarsılmaz bağların kurulmasına zemin oluşturduğunu da aktaran Vali Su, ülkelerimiz ve halklarımız arasında dostluk ve kardeşlik ekseninde yaşatılan bu bağların sosyal, ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da gelişmesi için eşsiz fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekledi.
 
Konuşmasının sonunda, ekonominin ana sektörleri olan tarım, sanayi, ticaret ve turizmde sahip olduğu potansiyeli ile ülkemizin ve bölgemizin önde gelen illerinden olan Mersin’in, bu işbirliğinin gelişmesinde kilit bir rol üstlenecek konumda olduğunun üzerinde duran Vali Ali İhsan Su, bu bağlamda ilimizde düzenlenen zirvenin, bu potansiyelin etkin olarak değerlendirilmesine, var olan ticaretin daha da büyümesine ve yeni yatırım alanlarının oluşturulmasına büyük katkı sağlayacağına olan inancını ifade ederek konuşmasının noktaladı.

 

Aşut: “Zirve ticari yükselişin başlangıcı olsun”

MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada Türk ve Arap ülkelerinin birbirine tarihten gelen inanç ve kültürel yakınlığa dikkat çekerek, “Aynı ailenin fertleri gibi gördüğüm Türk ve Arap ülkelerine bu kadar az bir iletişim yakışmıyor” dedi. Ticaretin artarak devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Aşut, “İnşallah bu zirve, bu güzel yükselişin başlangıcı olur” değerlendirmesini yaptı.

Türk ve Arap dünyasının birbirinin rakibi olmadığını vurgulayan Başkan Aşut, stratejik ortaklık çağrısı yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Hele hele birbirimizi tek taraflı ‘sömürgeci ruhuyla’ görenlerden hiç değiliz. Gelin Arap coğrafyasında ve Türk coğrafyasında birlikte hareket edelim. Kendi coğrafyalarımızda birbirimizin elçisi ve destekçisi olalım.

Refahımızı birlikte arttıralım, birlikte paylaşalım. Siz bizim Arap ülkelerine, biz de sizin Türk coğrafyasına ve Avrupa’ya giriş kapınız olalım, stratejik ortak olalım.”

Ardından Mersin’in ekonomik imkanları hakkında bilgi veren Aşut, Mersin’in ülkenin en büyük ikinci limanı, ilk kurulan serbest bölgesi, lojistik gücü, sanayi ve tarım üretimiyle Türkiye’nin lider kentlerinden, dünyanın ise etkin bir parçası olduğunu söyledi. “Gelin bu imkanları milletlerimizi zenginleştirmek için kullanalım” çağrısı yapan Aşut, zirvenin milletleri zenginleştirmek için bir anahtar olmasını, Türk ve Arap Coğrafyası’na refah getirmesini dilediğini söyledi.

 

1.Türk-Arap Ekonomi Zirvesi’nin Mersin’de gerçekleşmesinde emeği geçen TURAB’a teşekkürlerini ileten Başkan Kocamaz, burada yaptığı konuşmada “321 kilometrelik sahil şeridi, benzersiz tarihî eserleriyle ülkemizin önde gelen kültür ve turizm kentlerinden biri olan Mersin, organize sanayi bölgeleri, serbest bölgesi ve lojistik imkânlarıyla tam bir cazibe merkezidir. Ülkemizin yaş meyve üretiminin yüzde 11’ini, muz üretiminin yüzde 72’sini, çilek üretiminin yüzde 35’ini, limon üretimininse yüzde 57’sini karşılayan emsalsiz bir tarım kenti olan ilimiz; üniversitesi, Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve AR- GE çalışmalarıyla, gelişmeye açık bir teknoloji kentidir. Uluslararası limanı ve yapımı devam eden Yenice Lojistik Üssü ile alanında rakipsiz duruma gelecek olan ilimiz, çok kısa bir süre sonra Doğu Akdeniz ve Ortadoğu’nun en önemli lojistik merkezi olacaktır” dedi.

Çukurova Bölgesel Havaalanı’nın Mersin’in bölgede dış ticaretin merkez üssü olarak anılmasında önemli rol üstleneceğinden bahseden Başkan Kocamaz, kente birçok katkı sağlaması planlanan havaalanının bir an önce tamamlanarak hizmete açılmasını beklediklerini dile getirdi.

Ajaji: Türkiye yatırımcıya güven veriyor”

Al Ajaji Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ahmad Al Ajaji ise Türkiye’deki yatırım olanaklarına dikkat çekti. Türkiye’de geçmiş yıllarda bürokratik işlemlerin çok yavaş ilerlemesine rağmen artık hükümetin yabancı yatırımcıya büyük önem vermesi nedeniyle bu durumun tersine döndüğünü kaydeden Ajaji, “Türkiye, yabancı yatırımcıya güven veriyor. İki ülke arasındaki işbirliğini artırmak adına daha çok çalışmalıyız” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su ile Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise toplantıda Mersin’in ekonomik yapısı, tarım, turizm, lojistik ve sanayideki gücü hakkında bilgiler verdi.

 

 

 

 
 
11 Ocak 2018 Perşembe 23:25
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:07
  • Güneş06:41
  • Öğlen12:38
  • İkindi15:48
  • Akşam18:14
  • Yatsı19:37
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1582 - Avrupa'da Gregoryen takviminin kabülü
1878 - Edison, Edison Electric Light Co adlı şirketi kurdu.
1917 - Fransızlarca tutuklanan ve Alman gizli servisine bazı bilgiler verdiğini kabul eden Hollandalı dansçı Mata Hari (Margaretha Geertruida), askeri mahkemece yargılandıktan sonra, kurşuna dizildi.
1927 - Gazi Mustafa Kemal Paşa CHP kurultayında "Büyük Nutuk"u okumaya başladı. Nutuk'un okunuşu 6 gün sürdü.
1928 - Yusuf Ziya Ortaç Meşale dergisini kapattı. Böylece, birkaç ay önce bu dergide başlayan ve yedi genç şairin ortak kitabı Yedi Meşale ile süren "Yedi Meşaleciler" akımı da sona ermiş oldu.
1928 - Almanya'dan hareket eden dünyanın en büyük hava gemisi Graf Zeppelin Amerika'da New Jersey'e ulaştı. Uçuş 111 saat sürdü.
1934 - Mao Zedung'a bağlı 100 bin kişilik birlik, Çin'in güneydoğusundan başlayıp kuzeydoğusuna kadar sürecek 10 bin kilometrelik Büyük Yürüyüş'e başladı.
1937 - Yeni harflerle basılan ilk kâğıt paralar tedavüle çıktı. Üzerinde Atatürk'ün resmi bulunan 100 liralık banknotlar 1942'de tedavülden kaldırıldı.
1945 - Geçici Fransız hükümeti başbakanı Pierre Laval kurşuna dizildi.
1946 - Nazi savaş suçlusu Hermann Göring idam edilmesine saatler kala zehir içerek intihar etti.
1961 - Uluslararası Af Örgütü Londra'da kuruldu.
1961 - Kısıtlı seçim kampanyasının ardından genel seçimler yapıldı. Seçime dört parti katıldı. CHP 173, Adalet Partisi 158, Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi 54, Yeni Türkiye Partisi 65 milletvekilliği kazandı.
1964 - Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev, Karadeniz kıyısında tatildeyken görevden alındı, yerine Leonid Brejnev getirildi. Aleksey Kosigin başbakan oldu.
1970 - İstanbul'da kolera salgını olduğu açıklandı.
1990 - Sovyetler Birliği başkanı Mihail Gorbaçov, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
1993 - Nobel Barış Ödülü, Güney Afrika devlet başkanı De Klerk ile Afrika Ulusal Kongresi başkanı Nelson Mandela'ya verildi.
1997 - Borusan Kültür Merkezi İstanbul'da açıldı.
1999 - Sınır Tanımayan Doktorlar örgütü, Nobel Barış Ödülü'nü aldı.
2003 - İlham Aliyev babası Haydar Aliyev'in yerine geçerek Azerbaycan devlet başkanı oldu.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071324353944
 
On Numara
08.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03061617222629303435365153545558606874767779
 
Sayısal Loto
13.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu181928303639
 
Şans Topu
10.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011117263401
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji