Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Ana Sayfa » Gündem » 15 Temmuz’un Yıldönümünde Birlik ve Beraberlik Coşkusu

15 Temmuz’un Yıldönümünde Birlik ve Beraberlik Coşkusu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ münasebetiyle gerçekleştirilen etkinliklerde Mersinlilerin Milli İrade coşkusu zirveye ulaştı.

 
 
15 Temmuz’un Yıldönümünde Birlik ve Beraberlik Coşkusu

Ellerinde Türk Bayrağı’yla toplanan on binlerce Mersinlinin katıldığı  etkinliklere Vali Ali İhsan Su ve Eşi Zeliha Su’nun yanı sıra Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Kadir Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, il protokolü, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri de katılım sağladı.

 


 
Etkinlikler saat 19.30 sıralarında Tevfik Sırrı Gür Stadyumu önünde toplanan onbinlerin “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez”, “Vatan Sana Canım Feda” sloganlarıyla Cumhuriyet Meydanı’na yürümesiyle başladı. Güzergah boyunca çevredeki vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılaşan kortejin meydana ulaşmasının ardından düzenlenen anma töreni, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yoluyla bağlanarak Mersinlilerle birlikte tüm illerimize seslenmesiyle birlikte, bir demokrasi şölenine dönüştü.


 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden törende Vali Ali İhsan Su ile birlikte onbinlerce vatandaş, İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun’un Şehitlerimizin ruhuna ithafen yaptığı duaya hep birlikte amin dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,  yaptığı konuşmada “Millet olarak 15 Temmuz 2016 gecesi büyük bir sınavdan geçtik. Gözünü hırs ve kin bürümüş bir ihanet cuntasının, vatan savunması için kendilerine emanet edilen silahları aziz milletimize karşı kullanmasına şahitlik ettik. Milli irademizin sembolü Gazi Meclisimizin kalleşçe bombalandığı sahneleri, yüreğimiz kan ağlayarak ibret ve dehşetle izledik. Bu hainler 15 Temmuz’da bambaşka bir yüzle karşımıza çıktılar. Önce din kisvesi altında devlete sızdılar. Sonra milletin silahıyla milleti vurdular. Ama başaramadılar. Ve asla başaramayacaklar” dedi.
 
Bakan Elvan; “ 15 Temmuz Milletimizin Yeniden Şahlanışıdır ”
 
Programa mesaj göndererek katılan Bakan Lütfi Elvan, bugün 81 ilimizde tek yürek olarak,  15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik ruhunun muhteşem tecellisinin hep birlikte yeniden yaşandığını ifade ederek başlayan mesajında; “15 Temmuz Milletimizin yeniden şahlanışıdır. 15 Temmuz; ihanet odaklarına, kökü dışarıda terör yapılanmalarına, Millete kurşun sıkan, bomba yağdıran, Milletin üzerine tank süren darbeci hainlere Millet olarak canımız pahasına meydan vermediğimiz gündür. 15 Temmuz ay yıldızlı al bayrağımıza, Milletimizin birliğine ve bütünlüğüne, devletimize, birlikte yaşama bilincimize, vatanımıza sahip çıktığımız yeniden diriliş günüdür. 15 Temmuz adeta İkinci bir İstiklal Harbi’dir” ifadeleri yer aldı.


 
Bakan Elvan; “ 15 Temmuz Destanı, İstiklaline Gölge Düşürmeyen 80 Milyon Milletimizin Yoludur ”
 
Mesajının devamında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla meydanlara inen Milletimizin o gün dünya demokrasi tarihinde eşi görülmeyen bir DESTAN yazdığının altını çizen Bakan Elvan’ın mesajı, “ Milletimizin iradesine, canına kast eden FET֒cü hainler gereken karşılığı görmüşlerdir, görmeye devam edeceklerdir. Bu hain yapının kökünün kazınması için çok önemli adımlar attık, atmayı sürdürüyoruz. Gerek FETÖ, gerekse diğer terör örgütleri ile amansız ve kararlı mücadelemiz aralıksız sürecek, ülkemize ve Milletimize kast eden ihanet şebekeleri gereken karşılığı göreceklerdir. 15 Temmuz’da yurdunu alçaklara uğratmayarak; tanklara, toplara, tüfeklere yürekten karşı koyarak ve göğsünü siper ederek destan yazan tüm şehitlerimizi rahmetle, minnetle ve saygıyla anıyorum. Gazilerimizi tebrik ediyor, hayırlı uzun ömürler diliyorum. O gün meydanlara sığmayan Mersinli kardeşlerimi tebrik ediyorum. Mersinli kardeşlerimin yolu şehitlerimizin yoludur, gazilerimizin yoludur. 15 Temmuz Destanı, egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir diyerek namusuna ve istiklaline gölge düşürmeyen 80 Milyon Milletimizin yoludur. Bu yolda yürüyen, bu uğurda meydanları dolduran siz değerli kardeşlerimle iftihar ediyor, hepinize sevgi, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.” şeklinde sonlandı.


 
Vali Su; “ Ülkemiz 15 Temmuz’da Siyasi Tarihinin En Ağır ve Hain Saldırısını Yaşamıştır ”
 
Vali Ali İhsan Su, aziz Şehitlerimize Allah’tan rahmet kahraman Gazilerimize de sağlık ve esenlik dileyerek başladığı konuşmasında bir yıl önce bugün ülkemizin siyasi tarihinin en ağır ve hain saldırısının yaşandığını, yüce Milletimizin, tarihte benzeri görülmemiş en alçak ihanet girişimiyle karşı karşıya kaldığını söyledi.
 
Vali Su, ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını ve dünyada etkin bir aktör olmasını istemeyen güçlerin; 15 Temmuz gecesi Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ele geçirmek, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek, Milletimizi birbirine kırdırmak ve Devleti işlemez hale getirip, ülkemizi parçalayarak işgal etmek amacıyla Fetullahçı Terör Örgütü’nü (FETÖ) maşa olarak kullandıklarını kaydetti.
 
Konuşmasının devamında, asker elbisesi giymiş bir takım hainlerin kışlalardan çıkarak köprüleri tuttuğuna ve ülkemizin Cumhurbaşkanı’na suikastçılar gönderdiklerine dikkat çeken Vali Ali İhsan Su, bu hainlerin alçakça bir katliam başlatarak Milletimizin Meclisini bombaladığını, ülkemize sahip çıkmak isteyen vatandaşlarımızı tanklarla ezerek, kurşun yağmuruna tuttuğunu da sözlerine ekledi.


 
Vali Su; “ Yüce Milletimiz 15 Temmuz’da Muhteşem Bir Destan Daha Yazmıştır ”
 
Vali Su, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla, Çanakkale ruhu ve çelikleşmiş imanı ile tüm farklılıklarını bir kenara bırakıp meydanlara çıkarak, FET֒nün darbe ve işgal girişimini bozguna uğratan Yüce Milletimizin muhteşem bir destan daha yazdığını, bu uğurda da 249 Şehit verdiğini ve 2000’den fazla vatandaşımızın da Gazi olduğunu vurguladı.

15 Temmuz gecesi tüm dünyanın vatanı, bayrağı, ezanı ve kutsal değerleri için gözünü kırpmadan göğsünü siper eden bir Millete şahit olduğunu aktaran Vali Ali İhsan Su, Türk Milleti’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Şehitlerimizi ve Gazilerimizi unutmayacağını, unutturmayacağını ifade ettiği konuşmasını aziz Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anarak, Gazilerimize de sağlıklı bir ömür dileklerini ileterek tamamladı.
 
Gençlik Merkezi Öğrencisi Harun Ramazan Bircan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Vali Ali İhsan Su’nun konuşmaları ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın mesajının okunmasıyla artan demokrasi heyecanı, telekonferans yoluyla bağlanan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 80 milyon vatandaşımıza hitap etmesiyle birlikte zirveye ulaştı.


 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu Ülkeye İhanet Eden Hiçbir Hain Cezasız Kalmayacağından Emin Olunuz”
 
Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Bakanlar Kurulu üyeleri, eski Başbakanlardan Tansu Çiller, spor, sanat ve iş dünyasından da bir çok ismin katıldığı törende telekonferans yoluyla tüm Türkiye’ye seslenen Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin bastırılmasının ardından FET֒nün üzerine şiddetle gidildiğini aktararak başladığı konuşmasında; örgüt ile bağlantısı tespit edilen 5 binin üzerinde kuruluşun mal varlıklarının hazineye devredilerek kapatıldığını, sayıları bine yaklaşan özel şirketin de kayyum atanmak suretiyle kontrol altına alındığını, gözaltına alınan 134 bine yakın kişiden 50 bin 400'ünün tutuklandığını söyledi.
 
PKK terör örgütü için de benzer tedbirlerin alındığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ülkeye ihanet eden hiçbir hainin cezasız kalmayacağının da altını çizdi. Kendisine hizmet edeni başının üstünde taşıyan Türk Milletinin hainlerin başını ezmekte tereddüt etmeyeceğini de dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,  “Türk milleti aman dileyene ne kadar merhametli ise ihanetinde ısrar edene de o kadar şedittir” ifadesini kullanarak şehitlerimizin hatırasının daima yüreğimizde yaşayacağını bildirdi.


 
Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Demokrasi Nöbetleri 16 Temmuz Gecesi Saat 24.00’e Kadar Sürecek”
 
Konuşmasının devamında demokrasi nöbetlerinin 16 Temmuz gece saat 24.00’a kadar süreceği bilgisini de veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz ve terörle mücadele şehitlerine Allahtan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve gazilerimize de sıhhat ile afiyet diledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak “15 Temmuz'un yıl dönümünde düzenlenen programlara katılarak şehitlerimizin hatıralarına, gazilerine, ülkesine, devletine demokrasisine, geleceğine sahip çıkan milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum." sözleriyle konuşmasını noktaladı.
 
Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, törenin ardından ‘15 Temmuz  Şehitler Köprüsü’ girişinde inşa edilen ‘Şehitler Makamı'nın  açılışını da gerçekleştirdi.
 
Vali Su ve beraberindekiler ise platforma kurulan dev ekranlardan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans yoluyla gerçekleştirdiği tarihi konuşmayı izleyerek, tüm Türkiye ile birlikte tek yürek oldu.

 
16 Temmuz 2017 Pazar 09:28
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:45
  • Güneş06:20
  • Öğlen12:45
  • İkindi16:13
  • Akşam18:50
  • Yatsı20:14
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
5
4
1
0
13
2
Beşiktaş
5
4
1
0
13
3
Göztepe
5
3
1
1
10
4
Kayserispor
5
3
1
1
10
5
Başakşehir
5
3
1
1
10
6
Akhisarspor
5
3
1
1
10
7
Bursaspor
5
3
0
2
9
8
Fenerbahçe
5
2
2
1
8
9
Trabzonspor
5
2
2
1
8
10
Kasımpaşa
5
2
1
2
7
11
Sivasspor
5
2
0
3
6
12
Karabükspor
5
1
2
2
5
13
Malatyaspor
5
1
1
3
4
14
Alanyaspor
5
1
1
3
4
15
Konyaspor
5
1
0
4
3
16
Antalyaspor
5
0
3
2
3
17
Gençlerbirliği
5
0
1
4
1
18
Osmanlıspor
5
0
1
4
1
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
1519 - Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
1633 - Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
1922 - Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
1928 - İtalya'da "Yüksek Faşist Konsey" en yüksek yasama organı oldu.
1933 - Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
1937 - İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
1937 - Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.
1942 - Ukrayna'nın Letiçiv kentinde, Alman SS birlikleri, iki gün çinde yaklaşık 3 bin yahudiyi öldürdüler.
1946 - Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
1946 - Basın Yasası TBMM'de kabul edildi.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılması kabul edildi.
1969 - John Lennon, The Beatles'dan ayrıldı.
1974 - Honduras'da kasırga: 10 bin kişi öldü.
1977 - Kuzey Vietnam, Birleşmiş Milletler'e kabul edildi.
1980 - Başbakanlığa emekli Amiral Bülent Ulusu atandı.
1981 - İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
1984 - Beyrut'ta ABD elçiliğine patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 22 kişi öldü.
1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
1990 - Güney Osetya, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
1995 - Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü DYP-CHP koalisyon hükümetini bozdu. Tansu Çiller hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
2002 - İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.
622 - Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
 
Get our toolbar!
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
14.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu121520253053
 
On Numara
18.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu07091013141517182426273136373847485663676875
 
Sayısal Loto
16.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu052036414546
 
Şans Topu
13.09.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030923273207
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji