Özdemir, 'Bakliyatta Üretim Odaklı Yeni Politikalar Geliştirmeliyiz'

Ana Sayfa » Ekonomi » ‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Mersin Valiliği, Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde ‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Töreni düzenlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı törende en çok ihracat yapan, en çok istihdam sağlayan, Mersin Serbest Bölgesi’nde ticaret sektöründe işlem hacmi en yüksek olan, Mersin Serbest Bölgesi’nde üretim sektöründe işlem hacmi en yüksek olan şirketlerle Gelir ve Kurumlar Vergi rekortmenleri ödüllendirildi.

 
 
‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, iş insanlarının ödül alma için çalışmadığını, ancak ödüllendirilmenin takdir edilmenin güzel bir duygu olduğunu söyledi. “Küresel ve bölgesel sıkıntılar arasında, fabrikalarımız üretiyor, makinelerimiz çalışıyor. Çok şükür istihdam sağlıyoruz, çalışanlarımızın maaşlarını ödüyor, vergimizi ödüyoruz. İhracat yapıyoruz” diyen Aşut, bu nedenle ödül törenini daha çok önemsediğini anlattı.

Tüm dünyanın zorlu ekonomik ve sosyal bir süreçten geçtiği günlerde Türkiye ekonomisinin yoluna emin adımlarla devam ettiğini kaydeden Aşut, devlet ve özel sektörün el ele vermesi ile neler yapılabileceğini herkesin gördüğünü söyledi. Mersin iş dünyasının tek bir isteği bulunduğunu vurgulayan Aşut, şunları söyledi:
“Bizler, ülkemizin hedeflerine paralel olarak belirlediğimiz sektörlerimizdeki projelerimizin önündeki basit bürokratik engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Bu engeller sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin hedeflerinin önündeki engellerdir. Biz gaza basıyoruz ama bu basit engeller el freni gibi bizi durduruyor. Yerel yönetimlerimiz ve bürokrasimizin, hepimizin aynı gemide olduğu gerçeğiyle, aynı ritimde kürek çekmesini arzuluyoruz.”
Yatırım arazisi bulunması noktasında yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Aşut, bu sorunun da çözümü noktasında destek istedi. Aşut sözlerini, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün müjdeleri karşısında, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız, Tarım 4.0'ı destekleyecek olan Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi projemizin onaylanmış olduğunu öğrendik. Mutluluğumuz tarifsiz” sözleriyle teşekkür ederek tamamladı.

Özlü: “Mersin Türkiye’nin sembol şehirlerinden biri olmuştur”
Bakan Özlü ise üreterek, kazancının vergisini ödeyerek, ihracat yaparak ödül alan işadamlarının baş tacı olduklarını söyledi. Bu işadamlarının sadece Mersin’e değil, tüm Türkiye’ye değer katan, örnek kişiler olduklarını vurgulayan Özlü, “Bu ödül töreninde de görüldüğü gibi Mersinli işadamlarımız, üretim ve istihdam seferberliğinde üzerlerine düşeni yapmışlardır. Mersin, bugün büyüyen, gelişen sanayileşen Türkiye’nin sembol şehirlerinden biri olmuştur. Mersin’in bu yönü hepimiz için gurur kaynağıdır. Mersin’in önde gelen kamuoyu önderleri olarak sizlerin sadece Mersin’e değil, tüm Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğinize yürekten inanıyorum. Biz de bakanlık ve hükümet olarak sizlerin yanında olup işlerinizi kolaylaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Hem devletin hem de iş dünyasının ciddi bir sektörel birikim ve tecrübeye sahip olduğunu dile getiren Özlü, “Hükümetimiz ve işadamlarımız, geleceği birlikte inşa etme hedefinde birlik içerisindedirler. Bizler, tüm bu tecrübelerin ışığı altında etkin sanayi politikalarımızı belirliyoruz. Bilim ve teknolojiyi sanayi üretiminin odağına koymak için sayısız projeye, desteğe, teşvike imza atıyoruz. Teknolojiye, ar-ge’ye, inovasyona inanan, bu alanda yatırım yapmaya odaklanan, Türkiye’nin geleceğine tuğla koymak için emek veren bütün işadamlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Bakan Özlü’den müjdelerini anlattı
Bakan Özlü, konuşmasında Mersin’e 5 önemli müjde de verdi. Bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Özlü, dünyada OSB’lerden daha büyük, geniş ölçekte endüstri bölgeleri olduğuna işaret etti. Türkiye’de limana entegre olmanın büyük avantaj olduğunu belirten Özlü, “Mersin, liman konusunda Türkiye’nin en büyük limanlarından birisine sahip. Mersin’de limanla entegre bir Mega Endüstri Bölgesi kuracağız. Biz Türkiye’nin büyük illerinde, Kocaeli’de Bursa’da, Konya’da bilim merkezleri kuruyoruz. Bunları yerel yönetimlerle birlikte yapıyoruz. Mersin’de de Mersin Valiliği ile bakanlığımız bir protokol imzalayacak ve sadece bilim merkezi değil, Türkiye’de ilk kez bilim merkezi ve sanayi müzesini birlikte kuracağız. Bunun için eski bir fabrikayı kullanacağız. Üçüncü olarak, Endüstri 4.0 diye hep konuşuyoruz. Bunun altyapısı da olan, üretim süreçlerini denediğimiz, yani yaparak öğrendiğimiz model fabrikalar konusu var. Birincisi Ankara’da, ikincisi Bursa’da kuruluyor. Akdeniz Bölgesi için ‘Model Fabrika’yı Mersin’de kuracağız. Dördüncüsü, tasarım ve inovasyon merkezleri konusu. Türkiye’nin ilk Tasarım ve İnovasyon Merkezi’ni de Mersin’de kuracağız. Beşincisi ise Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yani Gıda İhtisas Teknoparkı. Mersin’de kuracağımız Gıda İhtisas Teknoparkı’nın komisyon kararı dün imzalandı. Bakanlar Kurulu imzasını bekliyor. Bu da hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.Elvan: “Mersin’e 9 OSB yapıyoruz”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise ekonomideki gelişmelere değinerek son dönemde büyük bir canlanmanın yaşandığına dikkat çekip, şunları söyledi:
“Avrupa ve dünya ekonomisindeki canlanmayı aldığımız tedbirlerle fırsata dönüştürdük. Sizler dünyanın dört bir yanına ürettiği malı satabilen, pazarlayabilen ve dünyanın en güçlü firmalarıyla rekabet edebilen bir yapıya sahipsiniz. Dünyanın dört bir yanına malınızı satmaya devam ettiniz. 2017 yılında belki bir ihracat rekoru kıracağız. Şu andaki göstergelerde yüzde 10 üzerinde bir büyüme performansımız var. Kapasite kullanım oranları yüzde 80'in üzerinde. İhracatımız her geçen gün artarak sürüyor. Ürün ve ülke çeşitlenmesi olarak devam ediyor. Sizlere güveniyoruz. Sizlerin sorunlarını çözmek bizim boynumuzun borcudur. Dünyada başta Avrupa olmak üzere ekonomi, ticari alanda ciddi bir canlanma söz konusu. Gelin bunu fırsata dönüştürelim. Yatırım yapmanın tam zamanı. Gelin ülkemize, milletimize güvenelim.”
Ardından Mersin’e yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Elvan özellikle OSB yatırımlarına dikkat çekti. Yapılacak 6 OSB ile birlikte kentteki OSB sayısını 9’a çıkarmayı planladıklarını bildiren Elvan, bu sayede binlerce kişiye de istihdam sağlanacağını açıkladı. Elvan ardından planlanan OSB Yatırımlarının detaylarını şöyle anlattı:
“Toplam 9 OSB yatırımı planlıyoruz. Şu anda yatırım çalışmaları devam eden 3'üncü OSB'de 5 bin kişi istihdam edilecek. 530 hektarlık alanda kurmayı planladığımız Tarım Gıda OSB’de 15 bin kardeşimizi istihdam edeceğiz. Yine tarımsal ürünleri işlemeye yönelik bir ihtisas OSB kurulması çalışmaları bitti. Onların müteşebbis heyeti kuruldu. O da hazır, bu da 5 bin kişilik istihdam demektir. Mevcut OSB'nin 50 hektar genişletilmesi için bir çalışma var. 4'üncü OSB'yi de aynı bölgede yapıyoruz. Onun da çalışmalarına başladık. Yine aynı alana mevcut OSB'lerin bitişiğinde 300 hektarlık alanda çalışıyoruz. MUT OSB'de bitti. Diğer OSB'ler de eklenince yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlayacağız.”
Konuşmaların ardından Bakanlar Özlü ve Elvan, ihracat şampiyonu, gelir ve kurumlar vergisi şampiyonu, istihdam yaratan firmalar, ticaret ve işlem hacmi ile kentte ekonomisine değer katan işadamlarına ödüllerini verdi.Ödül alan ilk 3 firmanın isimleri şöyle:

İhracat Şampiyonları

Arbel Bakliyat A.Ş
Aves Enerji Yağ Sanayi A.Ş
Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Ltd. Şti

Kurumlar Vergisi Rekortmenleri

CMA CGM South Turkey Gemi Acenteliği A:Ş
Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş
Mersin Dış Ticaret A.Ş

Gelir Vergisi Rekortmenleri
Mehmet Hanefi Küçük
Mişel Şaşati
Rasim Çavaş

İstihdam Şampiyonları

Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş
Soda Sanayi A.Ş
Çukurova İnşaat Makinaları A.Ş

Mersin Serbest Bölgesinde Ticaret Sektöründe İşlem Hacmi En Yüksek Firmalar
ETC Fruit Gıda San Tic. Ltd. Şti.
Baymar Kuruyemiş Bakliyat Gıda San. Tic. Ltd. Şti

Mersin Serbest Bölgesinde Üretim Sektöründe İşlem Hacmi En Yüksek Firmalar
Göknur Gıda A.Ş
HDM Çelik Boru Sanayi A.Ş
CMC Cosumer Medical Care Pamuk Ambalaj Sanayi Ltd. ŞTi

 

 
 
11 Aralık 2017 Pazartesi 10:26
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:31
  • Güneş05:29
  • Öğlen12:58
  • İkindi16:49
  • Akşam20:07
  • Yatsı21:50
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1453 - Fransızlar İngilizler karşısında Castillon Savaşı'nı kazandı.
1815 - Napolyon Rochefort'da İngiliz kuvvetlerine teslim oldu.
1867 - Marx'ın "Das Kapital" adlı eserinin ilk cildi yayımlandı.
1879 - İstanbul'da tersane işçileri greve girdi.
1907 - Resim sanatında Kübizm akımı doğdu.
1918 - Bolşevikler, Rus Çarı II. Nikolay'ı, eşini, çocuklarını ve dört sadık yakınını Yekaterinburg'da idam ettiler.
1934 - Atatürk Kurtuluş Savaşı'ndan sonra ilk kez Bolu'ya geldi.
1936 - Cumhuriyetçi Halk Cephesi koalisyonuna karşı askerlerin ayaklanması ile İspanya İç Savaşı başladı.
1944 - Patlayıcı yüklü iki gemi Port Chicago'da çarpıştı: 320 ölü, 400 yaralı
1955 - Disney parklarının ilki, kapılarını Kaliforniya'da açtı: Disneyland.
1975 - Amerikan uzay aracı Apollo ve Rus uzay aracı Soyuz uzayda birleştiler.
1976 - Kanada'da Montreal Yaz Olimpiyat Oyunları başladı.
1998 - Uluslararası Ceza Mahkemesini kuran Roma Statüsü kabul edildi.
2006 - Arka Sokaklar dizisi yayın hayatına başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
12.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041216303848
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
14.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010513202539
 
Şans Topu
11.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu172426333411
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji