Mersin Ticaret Borsası'nda Abdullah Özdemir yeniden başkanlığa seçildi

Ana Sayfa » Ekonomi » ‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Mersin Valiliği, Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) işbirliğinde ‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Töreni düzenlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın da katıldığı törende en çok ihracat yapan, en çok istihdam sağlayan, Mersin Serbest Bölgesi’nde ticaret sektöründe işlem hacmi en yüksek olan, Mersin Serbest Bölgesi’nde üretim sektöründe işlem hacmi en yüksek olan şirketlerle Gelir ve Kurumlar Vergi rekortmenleri ödüllendirildi.

 
 
‘2016 Mersin İş Dünyası Başarı Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, iş insanlarının ödül alma için çalışmadığını, ancak ödüllendirilmenin takdir edilmenin güzel bir duygu olduğunu söyledi. “Küresel ve bölgesel sıkıntılar arasında, fabrikalarımız üretiyor, makinelerimiz çalışıyor. Çok şükür istihdam sağlıyoruz, çalışanlarımızın maaşlarını ödüyor, vergimizi ödüyoruz. İhracat yapıyoruz” diyen Aşut, bu nedenle ödül törenini daha çok önemsediğini anlattı.

Tüm dünyanın zorlu ekonomik ve sosyal bir süreçten geçtiği günlerde Türkiye ekonomisinin yoluna emin adımlarla devam ettiğini kaydeden Aşut, devlet ve özel sektörün el ele vermesi ile neler yapılabileceğini herkesin gördüğünü söyledi. Mersin iş dünyasının tek bir isteği bulunduğunu vurgulayan Aşut, şunları söyledi:
“Bizler, ülkemizin hedeflerine paralel olarak belirlediğimiz sektörlerimizdeki projelerimizin önündeki basit bürokratik engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Bu engeller sadece Mersin’in değil, Türkiye’nin hedeflerinin önündeki engellerdir. Biz gaza basıyoruz ama bu basit engeller el freni gibi bizi durduruyor. Yerel yönetimlerimiz ve bürokrasimizin, hepimizin aynı gemide olduğu gerçeğiyle, aynı ritimde kürek çekmesini arzuluyoruz.”
Yatırım arazisi bulunması noktasında yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Aşut, bu sorunun da çözümü noktasında destek istedi. Aşut sözlerini, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün müjdeleri karşısında, “Uzun süredir üzerinde çalıştığımız, Tarım 4.0'ı destekleyecek olan Tarım ve Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi projemizin onaylanmış olduğunu öğrendik. Mutluluğumuz tarifsiz” sözleriyle teşekkür ederek tamamladı.

Özlü: “Mersin Türkiye’nin sembol şehirlerinden biri olmuştur”
Bakan Özlü ise üreterek, kazancının vergisini ödeyerek, ihracat yaparak ödül alan işadamlarının baş tacı olduklarını söyledi. Bu işadamlarının sadece Mersin’e değil, tüm Türkiye’ye değer katan, örnek kişiler olduklarını vurgulayan Özlü, “Bu ödül töreninde de görüldüğü gibi Mersinli işadamlarımız, üretim ve istihdam seferberliğinde üzerlerine düşeni yapmışlardır. Mersin, bugün büyüyen, gelişen sanayileşen Türkiye’nin sembol şehirlerinden biri olmuştur. Mersin’in bu yönü hepimiz için gurur kaynağıdır. Mersin’in önde gelen kamuoyu önderleri olarak sizlerin sadece Mersin’e değil, tüm Türkiye’ye değer katmaya devam edeceğinize yürekten inanıyorum. Biz de bakanlık ve hükümet olarak sizlerin yanında olup işlerinizi kolaylaştırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
Hem devletin hem de iş dünyasının ciddi bir sektörel birikim ve tecrübeye sahip olduğunu dile getiren Özlü, “Hükümetimiz ve işadamlarımız, geleceği birlikte inşa etme hedefinde birlik içerisindedirler. Bizler, tüm bu tecrübelerin ışığı altında etkin sanayi politikalarımızı belirliyoruz. Bilim ve teknolojiyi sanayi üretiminin odağına koymak için sayısız projeye, desteğe, teşvike imza atıyoruz. Teknolojiye, ar-ge’ye, inovasyona inanan, bu alanda yatırım yapmaya odaklanan, Türkiye’nin geleceğine tuğla koymak için emek veren bütün işadamlarımıza şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Bakan Özlü’den müjdelerini anlattı
Bakan Özlü, konuşmasında Mersin’e 5 önemli müjde de verdi. Bakanlık olarak bir çalışma yürüttüklerini ifade eden Özlü, dünyada OSB’lerden daha büyük, geniş ölçekte endüstri bölgeleri olduğuna işaret etti. Türkiye’de limana entegre olmanın büyük avantaj olduğunu belirten Özlü, “Mersin, liman konusunda Türkiye’nin en büyük limanlarından birisine sahip. Mersin’de limanla entegre bir Mega Endüstri Bölgesi kuracağız. Biz Türkiye’nin büyük illerinde, Kocaeli’de Bursa’da, Konya’da bilim merkezleri kuruyoruz. Bunları yerel yönetimlerle birlikte yapıyoruz. Mersin’de de Mersin Valiliği ile bakanlığımız bir protokol imzalayacak ve sadece bilim merkezi değil, Türkiye’de ilk kez bilim merkezi ve sanayi müzesini birlikte kuracağız. Bunun için eski bir fabrikayı kullanacağız. Üçüncü olarak, Endüstri 4.0 diye hep konuşuyoruz. Bunun altyapısı da olan, üretim süreçlerini denediğimiz, yani yaparak öğrendiğimiz model fabrikalar konusu var. Birincisi Ankara’da, ikincisi Bursa’da kuruluyor. Akdeniz Bölgesi için ‘Model Fabrika’yı Mersin’de kuracağız. Dördüncüsü, tasarım ve inovasyon merkezleri konusu. Türkiye’nin ilk Tasarım ve İnovasyon Merkezi’ni de Mersin’de kuracağız. Beşincisi ise Gıda İhtisas Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yani Gıda İhtisas Teknoparkı. Mersin’de kuracağımız Gıda İhtisas Teknoparkı’nın komisyon kararı dün imzalandı. Bakanlar Kurulu imzasını bekliyor. Bu da hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.Elvan: “Mersin’e 9 OSB yapıyoruz”
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise ekonomideki gelişmelere değinerek son dönemde büyük bir canlanmanın yaşandığına dikkat çekip, şunları söyledi:
“Avrupa ve dünya ekonomisindeki canlanmayı aldığımız tedbirlerle fırsata dönüştürdük. Sizler dünyanın dört bir yanına ürettiği malı satabilen, pazarlayabilen ve dünyanın en güçlü firmalarıyla rekabet edebilen bir yapıya sahipsiniz. Dünyanın dört bir yanına malınızı satmaya devam ettiniz. 2017 yılında belki bir ihracat rekoru kıracağız. Şu andaki göstergelerde yüzde 10 üzerinde bir büyüme performansımız var. Kapasite kullanım oranları yüzde 80'in üzerinde. İhracatımız her geçen gün artarak sürüyor. Ürün ve ülke çeşitlenmesi olarak devam ediyor. Sizlere güveniyoruz. Sizlerin sorunlarını çözmek bizim boynumuzun borcudur. Dünyada başta Avrupa olmak üzere ekonomi, ticari alanda ciddi bir canlanma söz konusu. Gelin bunu fırsata dönüştürelim. Yatırım yapmanın tam zamanı. Gelin ülkemize, milletimize güvenelim.”
Ardından Mersin’e yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Elvan özellikle OSB yatırımlarına dikkat çekti. Yapılacak 6 OSB ile birlikte kentteki OSB sayısını 9’a çıkarmayı planladıklarını bildiren Elvan, bu sayede binlerce kişiye de istihdam sağlanacağını açıkladı. Elvan ardından planlanan OSB Yatırımlarının detaylarını şöyle anlattı:
“Toplam 9 OSB yatırımı planlıyoruz. Şu anda yatırım çalışmaları devam eden 3'üncü OSB'de 5 bin kişi istihdam edilecek. 530 hektarlık alanda kurmayı planladığımız Tarım Gıda OSB’de 15 bin kardeşimizi istihdam edeceğiz. Yine tarımsal ürünleri işlemeye yönelik bir ihtisas OSB kurulması çalışmaları bitti. Onların müteşebbis heyeti kuruldu. O da hazır, bu da 5 bin kişilik istihdam demektir. Mevcut OSB'nin 50 hektar genişletilmesi için bir çalışma var. 4'üncü OSB'yi de aynı bölgede yapıyoruz. Onun da çalışmalarına başladık. Yine aynı alana mevcut OSB'lerin bitişiğinde 300 hektarlık alanda çalışıyoruz. MUT OSB'de bitti. Diğer OSB'ler de eklenince yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlayacağız.”
Konuşmaların ardından Bakanlar Özlü ve Elvan, ihracat şampiyonu, gelir ve kurumlar vergisi şampiyonu, istihdam yaratan firmalar, ticaret ve işlem hacmi ile kentte ekonomisine değer katan işadamlarına ödüllerini verdi.Ödül alan ilk 3 firmanın isimleri şöyle:

İhracat Şampiyonları

Arbel Bakliyat A.Ş
Aves Enerji Yağ Sanayi A.Ş
Memişoğlu Tarım Ürünleri Ticaret Ltd. Şti

Kurumlar Vergisi Rekortmenleri

CMA CGM South Turkey Gemi Acenteliği A:Ş
Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş
Mersin Dış Ticaret A.Ş

Gelir Vergisi Rekortmenleri
Mehmet Hanefi Küçük
Mişel Şaşati
Rasim Çavaş

İstihdam Şampiyonları

Mersin Uluslar arası Liman İşletmeciliği A.Ş
Soda Sanayi A.Ş
Çukurova İnşaat Makinaları A.Ş

Mersin Serbest Bölgesinde Ticaret Sektöründe İşlem Hacmi En Yüksek Firmalar
ETC Fruit Gıda San Tic. Ltd. Şti.
Baymar Kuruyemiş Bakliyat Gıda San. Tic. Ltd. Şti

Mersin Serbest Bölgesinde Üretim Sektöründe İşlem Hacmi En Yüksek Firmalar
Göknur Gıda A.Ş
HDM Çelik Boru Sanayi A.Ş
CMC Cosumer Medical Care Pamuk Ambalaj Sanayi Ltd. ŞTi

 

 
 
11 Aralık 2017 Pazartesi 10:26
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:07
  • Güneş05:50
  • Öğlen12:50
  • İkindi16:34
  • Akşam19:31
  • Yatsı21:02
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
30
20
3
7
63
2
Başakşehir
30
19
5
6
62
3
Beşiktaş
29
17
8
4
59
4
Fenerbahçe
29
16
9
4
57
5
Trabzonspor
30
12
10
8
46
6
Sivasspor
30
13
5
12
44
7
Kayserispor
30
12
8
10
44
8
Göztepe
29
12
7
10
43
9
Kasımpaşa
29
11
7
11
40
10
Malatyaspor
29
10
8
11
38
11
Bursaspor
30
10
6
14
36
12
Antalyaspor
29
9
8
12
35
13
Akhisar Bld.Spor
29
9
7
13
34
14
Alanyaspor
30
9
5
16
32
15
Osmanlıspor
30
8
8
14
32
16
Gençlerbirliği
30
7
9
14
30
17
Konyaspor
29
7
8
14
29
18
Karabükspor
30
3
3
24
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1827 - William Rowan Hamilton, Işık Sistemleri Teorisi'ni hazırladı.
1920 - TBMM ilk kez toplandı.
1935 - Polonya'da Anayasa'nın kabulü.
1945 - Doğan Kardeş dergisinin ilk sayısı yayımlandı.
1948 - II. Dünya Savaşı'ndan beri kapalı tutulan Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Arkeoloji Müzesi halka açıldı.
1960 - İzmit Petrol Rafinerisi'nin temeli atıldı.
1961 - İlk TBMM binası müze haline getirildi.
1961 - Yerli yapım 27 Mayıs Treni ilk seferini yaptı.
1965 - İlk Sovyet haberleşme uydusu Maniya-1 uzaya fırlatıldı.
1968 - ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde bir grup Vietnam Savaşı karşıtı öğrenci yönetim binalarını ele geçirerek üniversiteyi kapattı.
1969 - Robert Kennedy'nin katili Sirhan Bişara Sirhan ölüm cezasına çarptırıldı.
1979 - İlk 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği yapıldı.
1979 - Türkiye'nin yedi ülke ile telefon görüşmesini sağlayacak uyduyla haberleşme istasyonu hizmete girdi.
1981 - Milli Güvenlik Kurulu, eski Gümrük ve Tekel bakanlarından Tuncay Mataracı'nın Yüce Divan'da yargılanmasına karar verdi.
1982 - TRT haftada iki gün renkli televizyon yayınına başladı.
1984 - AIDS'e neden olan virüs belirlendi.
1990 - Namibya'nın Birleşmiş Milletler'in 160.; İngiliz Devletler Topluluğu'nun 50. üyesi olması.
1992 - Sağlık kontrolü için ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Turgut Özal'a prostat kanseri teşhisi konuldu.
1994 - Gagauzya kuruldu.
1997 - Cezayir'de Omariye katliamı: 42 kişinin ölümü.
2001 - İntel, Pentium 4 işlemcisini piyasaya sürdü.
2003 - SARS virüsü nedeniyle Çin Halk Cumhuriyeti'nde okullar iki hafta tatil edildi.
2003 - Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda Kuzey Kıbrıs ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında serbest geçişler başladı.
2005 - Şair ve yazar Sunay Akın'ın kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesi açıldı.
2006 - Merapi Yanardağı (Marapi) patladı.
23 - Nisan günü gerçekleşen en önemli olayları Tarihte Bugün sayfalarına ekleyebilir ve Ana Sayfada görüntülenmelerini sağlayabilirsiniz.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
19.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011228303945
 
On Numara
16.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02131417192730333742455253555760657072757780
 
Sayısal Loto
21.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu050618414349
 
Şans Topu
18.04.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu080919202510
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji