Mersin 6. Uluslararası Narenciye Festivali hazırlıkları sürüyor.

Ana Sayfa » Ekonomi » Akdeniz Ekonomik Forumu gerçekleşti.

Akdeniz Ekonomik Forumu gerçekleşti.

Akdeniz Ekonomik Forumu başladı. Bakan Elvan,konuşmasında sanayide dijital dönüşümün büyük önem arz ettiğini belirterek, dijital dönüşümün ülkemiz için olmazsa olmaz bir konu olduğunu vurguladı.

 
 
Akdeniz Ekonomik Forumu gerçekleşti.

Kalkınma Bakanlığı’nın destekleriyle, NTV ve Özgencil Grup tarafından organize edilen; Mersin Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Mersin Ekonomi Platformu ile Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nın bölgesel ortaklığında gerçekleştirilen ‘Akdeniz Ekonomi Forumu’ Mersin’de yapılıyor.

Akdeniz ekonomisinin masaya yatırılacağı, Akdeniz havzasındaki şehirleri bir araya getiren Akdeniz Ekonomi Forumu, açılış konuşmaları ile başladı. Forumun ana temasını “Küresel Gelişmeler Işığında Bölgesel Vizyon” oluşturdu.

7-8 Mart tarihlerinde devam edecek olan Akdeniz Ekonomi Forumu’na Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Mahmut Arslan, Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, iş dünyasından temsilciler ve ekonomistler katıldı.Elvan: “Akdeniz için yol haritası belirlenecek”
Forumun açılış konuşmasını yapan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan iki gün boyunca Mersin’de Akdeniz Havzasındaki gücünü artırmak adına Türkiye’nin ve bölge illerinin neler yapabileceğini, yatırım fırsatlarını konuşacaklarını söyledi. Forum sonunda Akdeniz’in yol haritasının çıkarılacağına inandığını vurgulayan Elvan, konuşmasını bir sunumla sürdürdü. İlk olarak küresel ekonomi kavramı üzerinde duran Elvan şunları söyledi:
“Küresel ekonomi yeni bir evreye girdi. Burada iki önemli husus öne çıkıyor. Bunlardan biri ekonomik iyileşme ilk defa süreklilik kazandı. 2008’de dünyada küresel bir kriz yaşandı. Bu krizden kurtulmak için özellikle gelişmiş ülkelerin olağanüstü çabaları oldu. Sıra dışı para ve maliyet politikaları oldu. Buna rağmen 2017 yılına kadar gelişmiş ekonomilerde büyük canlanma olmadı. 2017’den itibaren başta gelişmiş ülkeler olmak üzere dünya ekonomisinde ciddi canlanma başladı. Süreklilik arz eden bir yapıya dönüşmeye başladı. Bu bizim için Türkiye için bir fırsat.”
İkinci önemli konunun teknoloji alanındaki hızlı değişim ve dönüşüm olduğunu belirten Bakan Elvan, “Bilgi ve iletişim teknolojileri sadece sanayi alanında değil, hayatımızın tüm alanlarına girdi. Bundan sonraki süreçte küresel bir güç olmak istiyorsak, rekabet gücümüzü artırmak istiyorsak, dünyada söz sahibi olmak istiyorsak yapacağımız en önemli şey bilgi ve iletişim teknolojilerine ayak uyduracağız. Dijital dönüşümümüzü gerçekleştireceğiz” dedi.
Artık sadece üretmenin yeterli olmadığını, üretimin öncesinde ar-ge çalışmalarından üretim sonrasına kadar her alanda dijital dönüşümü yakalamak gerektiğini vurgulayan Elvan, “Artık geleneksel üretim yöntemleri değişmeye başladı. Geleneksel ticaret yöntemleri de değişiyor. Geleneksel pazarlama yöntemleri de değişiyor. Yenilikçilikten bahsediyoruz. Araştırma geliştirme diyoruz. Artık bunlara firmalar olarak, ülke olarak daha çok kaynak ayırmak zorundayız” ifadelerini kullandı.“Küresel ekonomik aktivitelerimiz güçleniyor”
Türkiye’nin küresel ticaretin yarısından fazla gerçekleştiği ülkelere 4 saatlik uçuş uzaklığında olduğunu hatırlatan Bakan Lütfi Elvan, “Dünya küresel ticaretinin yarısı çevremizde gerçekleşiyor. Bir diğer ifade ile 1.6 milyar insan ve 36 trilyon dolarlık bir piyasaya erişim imkanımız var. Bu da Türkiye için önemli bir fırsat. Son 15 yılda küresel dünyanın güçlü bir aktörü haline geldik. Potansiyelimizi işbirlikleriyle dayanışma ruhu ile ileri taşıyacağız” dedi.
Akdeniz havzasına da değinen Elvan, Akdeniz’de toplam nüfusun dünya nüfusunun yüzde 6’sına denk geldiğini, dünya hasılasının yüzde 9’unun Akdeniz’den karşılandığını, toplam ticaretin ise yüzde 19’unun Akdeniz’de gerçekleştiğini bildirerek Türkiye’nin bunu fırsata çevirmesi gerektiğini söyledi.

“Türkiye’nin Akdeniz’deki ihracatı ithalatından yüksek”
Büyüme performansına bakınca Akdeniz’in 2008-2016 yılları arası performansının düşük olduğunu, Türkiye’nin büyüme performansının 3’te 1’i civarında olduğunu bildiren Elvan, şunları söyledi:
“2017-2020 yılları arasında ise artış bekleniyor 2.9’luk büyüme performansı bekleniyor. Türkiye’nin, Akdeniz havzasında nasıl bir büyüme performansına sahip olduğuna bakarsak Türkiye Akdeniz’deki 21 ülke arasında gerçekten güçlü bir büyüme gösteriyor. Son 7 yılda bölge ülkeleriyle ticaretimizi yüzde 21 artmış. İhracatımız ithalatımızdan fazla. 40 milyar dolar üzerindeki ihracata karşılık 34 milyar ithalat var. Toplam ticaretimiz 75 milyar dolar. Bu havzadaki ihracatta payımız yüzde 20, ithalattaki pay yüzde 13. Ama ihracat payımız halen düşük daha yukarı çekmeliyiz.”“Mersin’in 6-7 milyar dolarlık ihracat potansiyeli var”
Bölge illerinin potansiyeline bakınca Mersin’in son 10 yılda milli gelirden aldığı payda önemli artış bulunduğunu belirten Lütfi Elvan, “Yani sanayinin payı Mersin’de artmış. Tarıma bakınca tarımın payının düştüğünü görüyoruz. Yüzde 18’den 14’e düşmüş. Hizmetler sektöründe kaydadeğer değişim yok. Dış ticaret hacmine, ihracat ve ithalata bakınca son yıllarda Mersin ihracatında artış var. İthalatında da artış var ama ihracatı ithalatından fazla. Mersin’in potansiyelini yansıtmıyor. Şu anda 1,5 milyar dolarlık ihracat düşük bir rakam. Mersin’in en az 6-7 milyar dolarlık ihracat potansiyeli olduğunu düşünüyorum.”

“Önceliğe aldığımız 4 temel eksenimiz var”
Akdeniz Bölgesi’nin, Çukurova’nın rekabet gücünü artıracak 4 temel öncelikleri bulunduğuna da değinen Lütfi Elvan, bunlardan ilkinin yol yatırımları olduğunu, ikincisinin dijital dönüşüm, üçüncüsünün girişimciliğin desteklenmesi ve sonuncusunun ise turizmin çeşitlendirilmesi olduğunu söyledi. Konuşmasını Mersin’de yapılan yatırımların son durumları hakkında bilgi veren Bakan Elvan, Çukurova Bölgesel Havalimanı yatırımının altyapısının Haziran ayında tamamlanacağını, üst yapısını da en kısa sürede bitirmeyi hedeflediklerini anlattı. Hızlı tren yatırımlarının da sürdüğünü kaydeden Elvan, bölgeyi bir hızlı tren üssü haline getirmek istediklerini söyledi.
Türkiye genelinde 3 önemli liman projeleri bulunduğunu ve bunlardan bir tanesinin Mersin’de yapılacağını da anlatan Elvan, “Ege’de Çandarlı, Karadeniz’de Filyos ve Akdeniz’de Mersin’de 13 milyon konteyner kapasiteli bir liman planlıyoruz. Çandarlı Limanı ihalesi sonrasında Mersin çalışmaları başlayacak” dedi.

Bakan Elvan; “Akdeniz Sahil Yolunda Artık Yolun Sonu Göründü”
 
İlimizde yapılan ve yapılacak olan yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulunarak konuşmasına devam eden Bakan Lütfi Elvan, özellikle de Kuzey, Doğu ve Batı yönleriyle olan karayolu bağlantılarının güçlendirilmesini ayrıca önemsediklerini dile getirerek, bu noktada Akdeniz Sahil Yolu Projesi’nin son derece önemli olduğunu belirtti ve şu an itibariyle 10 tünel ve 2 viyadüğünün açılışı yapılan projede artık yolun sonuna yaklaşıldığını söyledi.
 
30 milyon yolcu kapasiteli ‘Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi’ ile ilgili ise, Haziran ayı sonu itibariyle altyapı çalışmalarının bitmesinin planlandığını belirten Bakan Elvan, aynı sürede pistleri ve apronları tamamlanacak olan projenin, üst yapısının da en kısa sürede bitirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.


 
Bakan Elvan; “Bölgemizi Hızlı Tren Üssü Haline Getireceğiz”
 
Yatırım maliyetlerinin aşağılara çekilmesi noktasında önemli bir diğer alan olan demiryolu yatırımlarına da değinen Bakan Lütfi Elvan, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattı ile birlikte Mersin-Ulukışla-Karaman-Konya hızlı tren hattında da çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğinin bilgisini vererek, Aksaray Ulukışla arasının bu yıl yatırım planına alındığını, dolayısıyla sayılan tüm bu illerin bulunduğu bölgeyi bir hızlı tren üssü haline dönüşeceğinin üzerinde durdu.
 
Tüm bu ulaşım yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte, kara-hava ve deniz yollarının birbirine entegrasyonunu sağlamak suretiyle bölgeyi bir lojistik üs haline getirmeyi hedeflediklerini de sözlerine ekleyen Bakan Elvan, tüm bu çalışmaları belirli bir program dahilinde yürüttüklerini belirtti.
 
Bakan Elvan; “Hedefimiz 50 Bin Vatandaşımıza Daha İstihdam Sağlamak”
 
Konuşmasında, bölgemiz turizmi açısından büyük önem arz eden yatırım ve çalışmalara da yer veren Bakan Lütfi Elvan, bu açıdan yine Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın tamamlanmasının kritik bir öneme sahip olduğunu ifade ederek, “ Mersin’in turizm konusunda neden hak ettiği konumda olmadığını kentin dinamikleriyle oturup konuştuk. İlk olarak Mersin’deki organize sanayi bölgesi sayısını arttırmaya başladık. Bu anlamda Mut’un ciddi bir potansiyeli var ve burada çalışmalara başladık. Hedefimiz yatırımcılar için uygun ortamı sağlayarak, 50 bin kişiye istihdam sağlayacak yeni alanlar açmaktır.” diye konuştu.
“Dijital dönüşümü sağlamanız için destek verilecek”
Konuşmasına dijital dönüşüm ile başladığını hatırlatan Elvan, firmaların bu dönüşümü nasıl sağlayabileceğinin ipuçlarını da verdi. Hükümet olarak bu dönüşümde her türlü desteği vereceklerini vurgulayan Elvan, Mersin’de kurulması planlanan Mega Enüdstri Bölgesi’nin, Mega Fabrikanın ve İnovasyon – Tasarım Merkezi’nin bu dönüşümü destekleyecek projeler olduğunu söyledi.Nami: “Yazılım sektöründe önemli bir potansiyelimiz oluştu”
KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami ise konuşmasında KKTC’nin ekonomik yapısı hakkında bilgi verdi. Tüm dünyada yavaş yavaş KKTC üzerindeki izolasyonun kaldırılmaya başladığına dikkat çeken Bakan Nami, Avrupa Birliği Parlamenter Meclisi kararları ve AB mali destekleri hakkında bilgi verdi. Dışarıdan en büyük desteğin anavatan Türkiye’den geldiğini kaydeden Nami, KKTC bütçesinin yüzde 30’unun, altyapı projelerinin Türkiye’den sağlandığını bildirdi.
KKTC’nin öncü sektörlerinin turizm, inşaat, eğitim olduğunu dile getiren Nami, yılda 1,5 milyon turist ağırlayacak altyapıya sahip olduklarını anlattı. Eğitim sektöründe ciddi yatırımlar gerçekleştirdiklerine değinen Nami, 18 üniversiteye sahip olduklarını ve her yıl yenilerinin bu sayıya eklendiğini söyledi. KKTC’de eğitim gören dünyadaki kişi sayısının 100 bini aştığını vurgulayan Nami, “Nüfusu 300 bin civarında olan bir ülke için bu çok ciddi bir rakam. Bu kadar öğrenci potansiyeli demek yazılım sektöründe önemli bir potansiyelimiz oluştuğu mesajını da veriyor” değerlendirmesini yaptı.
Türkiye’den yeraltından borularla su taşınması projesi sonrasında tarım sektöründe de önemli bir yol aldıklarını belirten Nami, “Borular sayesinde su altından yılda 75 milyon metreküp su nakli sağlandı. Bu sulu tarımın önümüzdeki günlerde önünün daha fazla açılması anlamına geliyor” dedi.

“Bölgemizdeki enerjide tüm adanın payı olduğu unutulmamalı”
Doğu Akdeniz Bölgesinin doğalgaz potansiyeline de değinen Özdil Nami, şunları söyledi:
“Bölgemiz doğalgaz rezervleri açısından son derece önemli bir potansiyele sahip.
Son yapılan araştırmalar heyecan verici. Özellikle Mısır ve İsrail’deki kaynaklar çıkarılıp dünyanın kullanımına sunulmaya başladı. Kıbrıs açıklarında da önemli doğal kaynaklar bulunduğuna ilişkin ilk veriler de gelmeye başladı. Bunların gelmesiyle bölgedeki gerginlik de artmaya başladı. Rum tarafının tek yanlı adım atmadaki ısrarı bu gerginliğin sebebidir. Biz bu kaynakların tüm Kıbrı’sa ait olduğunu vurguluyoruz. Biz adamızda barış ve huzuru korumak için her türlü çabayı göstermeye devam edeceğiz. Ancak bunun için karşı tarafın da bizim hak ve çıkarlarımıza saygılı davranmasını bekliyoruz. Biz uzlaşı yolunu beklerken kendi haklarımızı savunacak imkanımız bulunduğunun da bilinmesini istiyoruz.”Aşut: “Endüstri 4.0 bir moda değil zorunluluktur”
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut açılış konuşmasında yeni dünya düzeninin getirdiği ekonomik gelişmelere dikkat çeketi. Her 10-15 yılda bir iktisat bilimciler, ekonomistler ve gelecek bilimcilerin yeni bir kavram gündeme getirdiğini kaydeden Aşut, bu kavramların tartışılıp üzerine ekonomik politikalar oluşturulduğunu söyledi. Bu anlamda son 20 yılın en önemli kavramının ‘Küreselleşme’ olduğunu ifade eden Aşut, “Bu kavramların özünü erken tespit edenler, erken karar verenler, oluşturdukları doğru politikalarla pastadan daha büyük pay almayı başardılar” dedi.
Türkiye’nin küreselleşme kavramını kısmen de olsa yakalayarak ekonomisini büyüttüğünü bugün dünyanın 17, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi haline geldiğini kaydeden Aşut, ancak bu kavramların yalnızca ekonomi değil, sosyal ve siyasal tüm alanlarda bir bütün olarak algılandığında gerçek başarının yakalanacağına dikkat çekti. 1980 ve 90’lı yallarda ıskalanan bazı gelişmeler nedeniyle ülkenin gerçek potansiyeli yakalayamadığını, bütüncül bir gelişme gösteremediğini anlatan Aşut, “Ama önümüzde yeni bir fırsat ve yeni bir yapılanma modeli var. Talih hazır olana güler, son yılların tecrübesi ile bu sefer yeni rüzgarı kaçırmamalıyız” dedi.
 
“Gençler dünyada söz sahibi olacak”
2000’li yılların başında ortaya çıkan yeni gerçeklerin dünyaya yön vereceğini vurgulayan Şerafettin Aşut, bu yeni gerçekleri dünyada değişen güç dengeleri olarak açıkladı. “Diğer yeni gerçeklerden birisi de özellikle gençlerin dünyada söz sahibi olacağının işaretiydi. Dünyayı dönüştüren bilgi ve iletişim teknolojilerini icat eden ve en iyi kullanan kesim olan gençlerin yükselişidir yeni gerçekler” diyen Aşut, bunu okuyamayanların, gençlerin bu gücünü kullanamayanların yeni dünyada var olamayacağını belirtti. Analog değil, dijital ekonomilerin geleceği belirleyeceğini ifade eden Aşut, Endüstri 4.0’ın ise bu sürecin son ayağı olduğunu anlattı. Endüstri 4.0’ın bir moda değil zorunluluk olduğuna dikkat çeken Aşut, “Artık zaman farkındalık yaratma değil, eyleme geçme zamanıdır” ifadelerini kullandı.Acar: Akdeniz ticaretinden daha fazla pay almalıyız
Doğuş Yayın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar açılışta yaptığı konuşmasında Akdeniz’in potansiyeline dikkat çekti. Akdeniz Havzası’nda 21 ülkede 500 milyondan fazla insan yaşadığını kaydeden Acar, bölgenin 8 trilyon dolarlık toplam gayri safi hasılaya sahip olduğunu anlattı. Bölgedeki ticaret hacminin 3,7 trilyon dolar olduğuna dikkat çeken Acar, “Bu rakamlar bize Türkiye’nin hemen yanında çok önemli, büyük bir pazarın varlığını gösteriyor. Türkiye’nin bölgedeki ülkelerle toplam ticaretinin ise 15 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bu rakam Türkiye’nin toplam ticaret hacmi içinde dahi oldukça küçük bir rakam. Küçük olması büyüme potansiyelinin de varlığını göstermesi adına sevindirici” dedi. Akdeniz ile ticaretin artırılmasının Türkiye’nin cari açığının kapanmasına da önemli bir katkı sağlayacağını belirten Acar, bu nedenle bölgede daha çok üretim ve daha çok ihracat yapılması gerektiğini söyledi.
Konuşmasını Mersin’e değinerek sürdüren Acar, “Mersin, Akdeniz’in kalbinde yer alan önemli bir liman şehri. Bölgenin ekonomik olarak farklı sektörlere evsahipliği yaptığı bir gerçek. Forumda bu sektörleri tartışacağız” dedi.Arslan: “Üretim ve ihracatı artırmalıyız”
AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan ise konuşmasında Mersin’in potansiyeline dikkat çekti. Mersin’in geçmiş yıllardaki ticari ve ihracata yönelik potansiyelini bir dönem kaybetmiş olmasına rağmen son dönemlerde yeniden artırmaya başladığını belirtti. Bu yükselişte Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın Mersin Milletvekili olmasının büyük rol oynadığını vurgulayan Arslan, şunları söyledi.
“Çevremizdeki iller bizim İhracatçı Birliğimizin şubeleriyken son dönemlerde Mersin ihracatı ilk sıralardan 11, 12. sıralara geldi. Neden diğer vilayetler sıçrama yaptı, ne yaptılar derseniz organize sanayi bölgeleri açtılar. Yani üretime yöneldiler. Üretim olmazsa ihracat da olmaz. Sayın Bakanımızın da bölgemize en büyük katkısı yaptığı yollar oldu. Yol olmazsa yatırımcı gelmez. Şimdi de kentimize 9 tane OSB açıyor. Kendisi de biliyor ki tek kurtuluş bu. Üretim ve ihracat.”
Arslan, iki gün sürecek Forum’un hayırlı olmasını dileyip yeni fikirler çıkmasını temenni ederek sözlerini tamamladı.


 “Mersin büyük bir potansiyele sahip”

Akdeniz Ekonomi Forumu’nun açılışında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Doğu Akdeniz Bölgesi’nin birçok alanda ekonominin cazibe merkezi olduğuna değinerek, “Doğu Akdeniz bölgemiz coğrafi konumu, doğal ve tarihi dokusu, kültürel birikimleri, sanayi, tarım ve turizm potansiyeli, liman, serbest bölge gibi lojistik değerleri, Ortadoğu, Körfez ve Afrika odağındaki stratejik konumu ile gerçekten de ekonominin cazibe merkezi konumundadır. 321 kilometrelik sahil şeridi, benzersiz doğal ve tarihî değerleriyle Mersin, deniz, kum, güneş üçlemesi dışında kongre turizmi, dağ, yayla ve kış turizmi, inanç, kültür turizmi, termal ve sağlık turizmi, yat turizmine imkân tanıyan büyük bir potansiyele sahiptir” dedi.“Forum, bölgemizdeki potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesine katkı sunacak”

Mersin’in turizm sektöründe hak ettiği noktaya gelebilmesi için sektöre yön veren, turizmden para kazanan tüm kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşların aynı bilinçle hareket etmesinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, “İlimizde Bakanlar Kurulu tarafından ilan edilmiş 8 adet Kültür Ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi bulunmaktadır. Silifke’de Ovacık, Taşucu-Boğsak ve Kargıcak, Gülnar Ortaburun, Anamur Melleç, Erdemli Narlıkuyu-Akyar Turizm Merkezleri ile Tarsus ve Karboğazı Kültür, Turizm Koruma ve Gelişim Bölgeleri binlerce yatak kapasitesi ile turizme can suyu olmak için gün saymaktadır. İlgili bakanlıklardan beklenen onayların gelmesiyle birlikte Mersin’in, en gözde yatırım alanlarından biri olacağına şüphe yoktur. Küresel trendler, tarım, sanayi, enerji, lojistik, kadim kentler ve mavi büyüme konularının ele alınacağı forum, bölgemizdeki potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi noktasında önemli katkılar sağlayacaktır. Bugün dünyanın yoğunlaştığı en temel konu herkes ve her şey için sürdürülebilir bir yaşam standardı oluşturmaktır. Bu standarda ekonomik, sosyal ve çevresel gelişimi birlikte gözeten bir yaklaşımla ulaşılabileceği ortadadır” şeklinde konuştu.Tarım, enerji ve lojistik sektörlerinin de kent adına önem taşıdığını kaydeden Burhanettin Kocamaz, bunların hepsinden önemli olan konu olarak ise bu setörlerdeki verimin sürdürülebilir olmasını gösterdi.
Yapılan yeni yatırımların da kent adına önem taşıdığına, kentin ekonomisini güçlendireceğine dikkat çeken Kocamaz, “Mersin lojistiğin kalbidir. Yenice Lojistik Merkezi, Konteyner Limanı, duble karayolu projeleri, hızlı tren projeleri ile lojistik gücümüz daha da artacaktır. Tüm bu yatırımların kentimize kazandırılması nedeniyle Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’a buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.
Vali Su; “Doğu Akdeniz’in Önde Gelen Kentlerinden Biridir”
 
Vali Ali İhsan Su ise Mersin olarak böylesine önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan, büyük bir memnuniyet duyduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında, Mersin’in, dünyada eşine az rastlanır bir şekilde sahip olduğu zengin potansiyeli ve bu potansiyelin harekete geçirdiği sektörel çeşitliliği ile sadece ülkemizin değil aynı zamanda Doğu Akdeniz’in de önde gelen kentlerinden biri olduğunu ifade ederek, sahip olduğu limanı ve serbest bölgesi ile bunların varlığıyla her geçen gün büyüyen lojistik sektörü, köklü meslek kuruluşları, güçlü ve yenilikçi iş insanları ile Mersin’in tam bir ticaret kenti olduğunu söyledi.
 
Konuşmasının devamında, birçok sektördeki fabrikaları, mevcut organize sanayi bölgeleri, ekonomimize daha fazla katma değer sağlayacak yapımı devam eden OSB’leri ve yine yapımına devam edilen gıda ve ihtisas OSB’leri ve bir çok sanayi kuruluşuyla önemli bir sanayi ve ticaret kenti olduğunu sözlerine ekleyen Vali Su, Çukurova’nın bereketli toprakları, dört mevsim üretime imkân veren Akdeniz’in ılıman iklimi, ar-ge ve teknoloji destekli üretimi, çalışkan ve üretken çiftçisi ile elde edilen tarımsal özellikle de bitkisel üretim değeri ile ilimizin, ülkemizin en önde gelen tarım kentlerinden biri olduğunun altını çizdi.
 
Dünya medeniyetlerine yön vermiş onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış Mersin’in, tarihi zenginliği, kültürel değerleri, inanç merkezleri ve eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri ile Akdeniz’in önde gelen turizm destinasyonlarından biri olmaya da aday olduğunu belirterek konuşmasına devam eden Vali Ali İhsan Su, tarım, sanayi, ticaret ve turizm kenti olma kimliğini güçlü bir şekilde bir arada taşıyan ilimizin bu konumunu çok daha üst noktalara taşıyacak birçok sektördeki çok önemli yatırımların eş zamanlı olarak Mersin ile buluşturulmaya devam ettiğini vurgulayarak, tüm bu yatırımlarda desteklerini esirgemeyen ve tüm yatırımları yakinen takip eden Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’a şükranlarını sundu.

Forum; protokol konuşmalarının ardından ‘Makroekonomik Gelişmeler Işığında Dünya ve Türkiye’ konulu birinci oturuma geçilmesiyle devam etti.

 

 

 
 
7 Mart 2018 Çarşamba 20:16
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:09
  • Güneş06:43
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:46
  • Akşam18:11
  • Yatsı19:34
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1448 - II. Kosova Savaşı; János Hunyadi komutasında ve çoğunluğu Macarlardan oluşan ordu, II. Murat'ın komutasındaki Osmanlı ordusuyla karşı karşıya geldi.
1777 - Amerikan kuvvetleri İngilizleri Saratoga muharebesinde yendi.
1912 - Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açtı (I. Balkan Savaşı).
1918 - Yugoslavya Cumhuriyeti kuruldu.
1919 - Batı Trakya'daki İskeçe Kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edildi.
1922 - Gökçeada'nın kurtuluşu
1929 - Nadir Han, Afganistan Kralı oldu.
1933 - Albert Einstein, Almanya'dan Amerika'ya kaçtı.
1938 - Atatürk ilk ağır komaya girdi.
1945 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.
1945 - Juan Peron, Arjantin devlet başkanı oldu.
1950 - Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla 500 kişilik ilk Türk askeri birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı.
1956 - Türkiye ilk şeker ihracatını gerçekleştirdi.
1961 - Yaklaşık 200 (bazılarına göre 400) Cezayirli gösterici, Paris polisi tarafından öldürüldü.
1962 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, siyasi Af Kanunu'nu imzaladı; 258 Yassıada hükümlüsünün tahliyesi başladı.
1966 - Birlik Partisi kuruldu. Parti genel başkanlığına Hasan Tahsin Berkman getirildi. Partinin amblemi Ali'yi simgeleyen bir aslan ve onun çevresinde 12 imamı temsil eden 12 yıldız olarak belirlendi.
1967 - Kayserispor-Sivasspor futbol maçı sonrasında çıkan olaylarda 40 kişi öldü.
1967 - "Hair" müzikali New York'ta sahnelenmeye başlandı.
1970 - Quebec işçi bakanı Pierre Laporte, FKÖ militanlarınca öldürüldü.
1972 - Bülent Ersoy assolist olarak sahneye çıktı.
1972 - Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı. 21 sanığa ağır hapis cezası verildi. Genel başkan Behice Boran 15 yıla mahkum oldu.
1973 - OPEC, bazı batılı ülkelere, Suriye ile olan savaşında İsrail'e yardım ettikleri gerekçesiyle petrol ambargosu uygulamaya başladı.
1976 - Tofaş'ın Murat 131 otomobilleri üretimine izin verildi.
1979 - Rahibe Teresa'ya Nobel Barış Ödülü verildi.
1984 - "60 Günlük Bir Şey" adlı kitabı sebebi ile Füsun Erbulak için 6-10 yıl hapis istendi.
1987 - Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
1989 - Başbakan Turgut Özal, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı.
1989 - San Francisco'da 7,1 şiddetinde deprem.
1996 - Sanatçı Şanar Yurdatapan "bölücülük" yaptığı iddiasıyla tutuklandı.
2001 - İsrail-Filistin barış anlaşmalarına karşı çıkan Ulusal Birlik Partisi genel başkanı Rehavam Zeevi, uğradığı silahlı saldırıcı sonucu öldü. Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.
2003 - Taipei'deki 101 katlı gökdelen, Kuala Lumpur'dakini 50 m geçerek dünyanın en yüksek binası oldu.
2008 - Türkiye 2009 2010 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 151 oyla kabul edildi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071324353944
 
On Numara
15.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01081424253541464748495051535459606567737778
 
Sayısal Loto
13.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu181928303639
 
Şans Topu
10.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011117263401
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji