Türkiye ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü

Ana Sayfa » Yurt » Akdeniz Kent Konseyi, 9.Yürütme Kurulu Karaduvar'da toplandı

Akdeniz Kent Konseyi, 9.Yürütme Kurulu Karaduvar'da toplandı

Akdeniz Kent Konseyi, 9.Yürütme Kurulu Toplantısını Karaduvar Yardımlaşma ve Eğitim Derneği-KAYED’ in toplantı salonunda yaptı. Kent Konseyi Başkanı Yiğit GÖKŞEN açılış konuşmasında, kent konseyleri hakkında Karaduvar sakinlerine bilgi verdi.

 
 
Akdeniz Kent Konseyi, 9.Yürütme Kurulu Karaduvar'da toplandı

GÖKŞEN Kent Konseyleri belediyelerin bünyesinde kurulan ama belediyelere direk bağlı olamayan, STK temsilcileri ve başkanlarının oluşturduğu, vatandaşla belediye arasında köprü vazifesi kuran kurumdur açıklamasını yaptı. Kent Konseylerinin bütçesi, bağlı oldukları belediyeler tarafından karşılanır ve kent konseylerinin önerileri meclis toplantılarında görüşülür. Kent konseyleri, bölgenin sıkıntı gördüğü her konuya müdahil olur ve çözüm üretir dedi.

 

 

Bizim amacımız Akdeniz ilçesinin daha yaşanır bir hale gelmesini sağlamak ve kamuoyu oluşturmaktır ifadesini kullandı. Karaduvar mahallesi ile ilgili projelerin olduğunu ve bu proje karaduvar halkından da destek görürse, projeyi hayata geçireceklerini dile getirdi. Gökşen, Kent Konseyini misafir ettiği için KAYED’in başkanı Fulya GÜNDOĞAN’ a, Yönetim Kuruluna ve Karaduvar halkına teşekkür etti ve katılımcıların kendilerini tanıtmalarıyla devam etti. Gündem maddeleri doğrultusunda Karaduvar Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Fulya GÜNDOĞAN yaptıkları çalışmaları anlattı. Sayın GÜNDOĞAN’’ Kayed 2007 yılında Karaduvar halkı ile birlikte kurulmuş bünyesinde balıkçılar, çiftçiler, kadınlar ve gençler olan bir dernektir. Kültürel ve sanatsal olarak faaliyetler yürüttüğünü gençlerimize yönelik eğitim çalışmaları, kadınlarımızın ev ekonomilerine katkı sağlamak için çalışmalar yaptıklarını bu bağlamda Mersin Deniz Ticaret Odası ve Çukurova Kalkına Ajansı ortaklığında bir proje yaptıklarından bahsetti. Bu proje kapsamında 50 kadına balık ağı örme eğitimi verdiklerinden, şimdilerde ise balık ağlarını karaduvarlı kadınların örerek ekonomilerine katlı sağladıklarını anlattı. Karaduvarlı gençlere tiyatro eğitimi verildiğinden, mahalle esnafının katkılarıyla ve halkımızla birlikte dernek binasının tamirat ve onarımını gerçekleştirdiklerinden ve Her yıl düzenli olarak karaduvar etkinlikleri düzenlediklerini söyleyerek sözlerini tamamladı.



Karaduvar Mahallesi Kentsel Tasarım Yarışması projesi için söz alan Kent Konseyi Başkanı Yiğit GÖKŞEN; Karaduvar mahallesi ile ilgili bir projenin ve bu projenin amacının Türkiye Çapında Mimar projelerinin yarıştığı bir proje yarışmasını yapılarak oluşturmak istediklerini söyledi. Karaduvarın şirin bir balıkçı kasabası haline dönüştürülmesi için ellerinden geleni yapma isteklerini dile getirdi.  Türkiye’de ‘’Yavaş Şehirler’’ diye bir kavram oluştuğunu açıkladı. Şehrin girişinde kocaman ‘’Yavaş Şehir’’ tabelası olduğundan bunun Seferihisar, Halfeti, Beypazarı gibi 17 tane yapılmış örneğini verdi. Yavaş şehir olan ilçeye geldiğiniz zaman sessizlik, sakinlik, güzel yemekler, dinginlik v.b. bunların hepsini bulabilirsiniz, Karaduvar neden bir Yavaş Şehir olmasın önerisini Karaduvarlılarla paylaştı. Karaduvarı yavaş şehir statüsüne kavuşturmak için kent ve çevre komisyonumuz bir buçuk yıldır çalışmalar yapıyor, son aşamasına gelindi, bu proje için kaynak bulunması gerektiğini anlattı. Türkiye çapında mimarların gelip projelerini yarıştırmasını istediklerini ve farkındalık yaratmak için bunu kamuoyunda paylaşmamız gerektiğini ifade etti. Bu projenin yapım aşamasında, fikirlerin alınacağından, seçilmiş bir grup arkadaş proje jürisinin içinde yer alacaktır diye sözlerini tamamladı. Gündem maddesi için söz alan Pakize GÜLER konuşmasında,  karaduvar sosyal aktiviteleri yapmak açısından çok gelişmiş bir mahalle, çocuklar ve gençlere yönelik çalışmalarının devam ettiğinden son yaptıkları festivalin 300 çocuğun katılımıyla gerçekleştirsen bahsetti. Her yıl düzenlediğimiz Tarım ve Balıkçılık Festivali kapsamında tüm balıkçılarımızı gezip bir kasa balık aldıklarını, kadınların bu balıkları imece usulüyle temizlediğini ve akşamında kara duvar halkıyla birlikte misafirlere ikram ettiklerini anlattı. Eksik yönlerinin yapılan bu çalışmaların tanıtım ve reklamını yeterli düzeyde yapılamıyor olmasıdır dedi. Eğer bir proje yapılacaksa karaduvar sahili düzenlemesi yapılarak halk plajı haline dönüştürülmelidir, karaduvar da Roma hamamı ve tarihi çok eskilere dayanan su kanalları olduğunu, bu tarihi yapıların resterasyonun yapılarak turizme açılması karaduvar açısından önem taşığını ifade etti. Aynı zamanda karaduvarda 185 yıllık bir değirmen kalıntısı olduğunu belirtti.



Diğer bir gündem maddesi için söz alan Sayın Yiğit GÖKŞEN; Akdeniz Kent Konseyi projesi olan kadınların file Örme projesini İhsaniye Mahallesi Muhtarlığı ile birlikte yürüterek, belirli bir aşamaya gelen bu projenin amacının 2019 yılından sonra Türkiye de naylon poşet kullanımının paralı hale geleceği için alternatif olarak kadınlara file ördürmeye başladıklarını ve kursiyerlerin ördüğü fileleri pazarlarda ve AVM’ler de bu filelerin tanıtımını yapacaklarını söyledi.Bu proje kadınların ev ekonomilerine katkı sunmaya yönelik olduğunu ifade etti. Sözlerine başka bir gündem maddesi için devam eden Yiğit GÖKŞEN; Akdeniz’ de okuyan çocuklarımızın kitapla fazla buluşamadığı için bununla ilgili bir kampanya başlattıklarını ve ilk gelen kitapları İlçe Emniyet Müdürümü ile birlikte 2 okula ellerimizle teslim ettiklerini çocukların çok mutlu olduğunu anlattı. Bu kampanyayı genişletmeyi düşündüklerini ve desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti. 6-12 yaş arasında ilkokul çocuklarına hikâye kitaplarına ihtiyaç olduğunu, çocukların hayatına dokunabilmenin ne kadar güzel olacağından bahsetti.

Diğer gündem maddesine geçildi;

17 Mart’ta Macit Özcan Spor Kompleksinde yapılan Akdeniz Kent Konseyleri buluşması Mersin Toplantısı hakkında söz alan Genel Sekreterimiz Ruşen DOĞAN; bu toplantıda birkaç gündem maddesi görüşüldüğünü, özellikle Mülteci konusu yarım gün tartışıldığını ve toplantı sonucunda sonuç bildirgesi yayınlandığını söyleyerek bildirgeyi paylaştı. Sonuç bildirgesinde ‘’ Bölgemizin tarihi kültürel değerleri, doğa örtüsü, iklimi, toprağın verimliliği, gelir düzeyi başka yerlerle kıyaslanamayacak derecede olduğunu ve Türkiye’nin yedi bölgesi arasında yapılan değerlendirmede ikinci sırada olduğunu vurguladı. Bu toplantıda Isparta Kent Konseyi de orada kendi sunumları olan Su Projesi’ni tanıtarak Türkiye’nin birçok ilinde benzer sorunlar yaşandığını, gerek Dünyanın gerekse Ülkenin cennet köşelerinden biri olan Akdeniz bölgesinin son yıllarda hayati öneme sahip sorunlarla karşılaştığı tespitinin yapıldığını ifade etti. Bu tespit neticesinde bir sonra ki nesile kısaca değindiğimiz zenginlikleri miras bırakma konusunda katılımcı konseylerin ortak endişesi olduğunu ve ortak alınan kararlardan bir tanesinin de su tüketimi konusuna ilişkin bandrol yapılması ve bu bandrollerin kentlerin ortak kullanım alanları olan parklar, caddeler ve mesire yerlerine yapıştırılarak insanlar üzerinde farkındalık yaratmak istenildiğini söyledi. On sene öncesine baktığımızda insan başına düşen su kullanım miktarı ¼ oranında azalmış ve bu bağlamda kuraklık uyarıları gelecekte yaşanacak su Savaşları’nın kaçınılmaz olduğunu bu nedenle suyun kısıtlı olacağı uyarıları dikkatli ve bilimsel tarım yapma konusunda çiftçilerimize eğitim verilmesi sonucunu paylaştı. Gastronomi ve Halk kültürü konusunda farkındalık yaratmak ve turizmimin önemli bir ayağı olan mutfak kültürü ve kültürel mirasa sahip çıkmak konusunda kent konseyleri önderlik yaparak, yerel yönetimleri ve yürütmeyi harekete geçirmelidir diyerek sözlerin tamamladı.



Son gündem maddesi olan,8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kapsamında, Mersin’de bulunan kent konseyleri bir araya gelerek kadın meclisleri ortak bir etkinlik gerçekleştirdi. Bu etkinlik kapsamında Mersin Büyükşehir Kongre Merkezi- Çok amaçlı toplantı salonunda ‘’ Kadın Konuşuyor’’ etkinliği düzenlendi, bu etkinlikte kadın meclisleri kendilerine özgün destekler sundu... Akdeniz Kent Konseyi olarak birkaç kategoride destek sunulduğunu, bu bağlamda düzenlenen serbest kürsünün çok etkili oldu ve çok güzel hikayelerin çıktığından bahsedildi. Bu etkinlikte serbest kürsünün moderatörlüğünü yapan Dilek AKPINAR’ a teşekkür belgesini Karaduvar Mahalle Muhtarı Fikret ALTAN verdi. Toplantı görüş, öneri, duyuruların ardından toplu fotoğraf çekimi ve Karaduvar da yemek organizasyonunun ardından son buldu.

 
 
13 Nisan 2018 Cuma 19:34
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:44
  • Güneş06:19
  • Öğlen12:46
  • İkindi16:15
  • Akşam18:52
  • Yatsı20:16
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
5
4
0
1
12
2
Başakşehir
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Beşiktaş
5
3
1
1
10
5
Konyaspor
5
2
2
1
8
6
Kayserispor
5
2
2
1
8
7
Trabzonspor
5
2
1
2
7
8
Malatyaspor
5
2
1
2
7
9
Ankaragücü
5
2
1
2
7
10
Antalyaspor
5
2
1
2
7
11
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
12
Göztepe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Sivasspor
5
1
2
2
5
15
Bursaspor
5
0
4
1
4
16
Çaykur Rizespor
5
0
3
2
3
17
Erzurum BB
5
0
2
3
2
18
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1575 - Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı. Araştırmacılar, rasathanenin Galatasaray Lisesi civarında kuruldu
1893 - Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.
1921 - TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.
1935 - Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışmasını yasaklandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.
1944 - Finlandiya ile Sovyetler Birliği ateşkes imzaladı.
1951 - Kuzey Atlantik Paktı Konseyi, Türkiye ve Yunanistan'a NATO'ya katılma çağrısı yaptı.
1955 - Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron, askeri darbeyle devrildi ve Paraguay'a sürüldü.
1970 - Türk Hava Yollarının Antalya adlı uçağı Isparta yakınlarında düştü: 154 kişi öldü.
1979 - TMMOB tarafından, 54 ilde 736 işyerinde 100 binden fazla mühendis ve mimarın katılımıyla gerçekleştirilen büyük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.
1982 - İsveç'te seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı; Olof Palme başbakan oldu.
1985 - Meksika'nın başkenti Meksiko'da meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde, 10.000 ila 40.000 kişi hayatını kaybetti.
1987 - 10. Akdeniz Oyunlarında Serbest Güreş Milli Takımı, 6 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde şampiyon oldu.
2002 - Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Ramallah'taki karargahına girdi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
13.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu121721404143
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
15.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042025304344
 
Şans Topu
12.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu082024252603
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji