Mersin 6. Uluslararası Narenciye Festivali hazırlıkları sürüyor.

Ana Sayfa » Yurt » Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplandı

Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplandı

Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısını, Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneğinde yaptı.

 
 
Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplandı

Kent Konseyi Başkanı Yiğit GÖKŞEN açılış konuşmasında, Kilikya Nehir Derneği başkanına ve Yönetim Kurulu’na teşekkür etti. Gündem maddeleri doğrultusunda söz alan, Akdeniz İlçe Sağlık Müdürlüğü temsilcisi Hanife TEZCAN yaptıkları çalışmaları anlattı. Sayın TEZCAN; ‘’ İlçe Sağlık Hizmetleri yürütüyoruz, bu hizmetleri 65 mahallede 25 aile sağlık merkezimizde 99 aile hekimiyle birlikte sürdürmekteyiz. Sağlık Hizmet Birimi’nin sorumluluğunu yürütmekteyim, Kadın-Çocuk-Ergen üreme sağlığı hizmetleri birimimiz var. Aynı zamanda ana-çocuk sağlığı hizmetlerini de yürütüyoruz. Evlenecek çiftlere Akdeniz Anemisi taraması yapıyoruz. Kanser, erken teşhis tanı ve tarama merkezimiz var ve bulaşıcı hastalıklar, bulaşıcı olmayan hastalıklar konularında hizmet vermekteyiz. Aile Hekimliği Birimimiz var, Çalışan Sağlığı Birimimiz var bunun içinde Göçmen Sağlığı Birimimiz var. Suriyelilere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Hamile kadınların bütün süreçlerini takip edip kontrol altına alıyoruz. Bulaşıcı hastalıklar konularında da halk eğitimlerini, okul sağlığı eğitimlerini veriyoruz. Özürlü ve engellilere yönelik de projelerimiz var. Halkeğitim merkezinde, Kuran kurslarında eğitimlerimiz veriliyor. Diyabet, madde bağımlılığı, tüberküloz, tütün ve tütün maddeleri kullanımı konusunda eğitimlerimiz veriliyor. Mersin Valiliği’nin yürüttüğü SODES projesi ‘’ Hayata Gülümse’’ madde bağımlılığını engelleme projesini Valilikle birlikte yürütüyoruz. Kanser erken tanı merkezi kanser birimimizde 3 tane tarama yürütüyoruz. Bunlar; rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanseri ve meme kanseri. Rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş arası kadınlar için özellikle 5 yılda bir tarama yapılıyor, mamografi 2 yılda bir 40-69 yaş arası tüm kadınlara, gaita gizli kan taraması 2 yılda bir 40-69 yaş arası kadın ve erkelere yapılıyor. Aile sağlığı merkezlerinde ihtiyaç duyulduğu anda, Akdeniz Belediyesi’nin sağladığı araçlarla kadınlar toplu halde merkezimizde mamografi çektirebiliyorlar diyerek” sözlerini tamamladı.

         Kilikya Nehir Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin tanıtımı için söz alan Ali KARŞI, Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu’na teşekkür ederek sözlerine başladı. Kilikya Nehir Derneği olarak sizleri ağırlamaktan çok mutlu olduk dedi ve kısa bir dernek tanıtım filmi gösterildi. Konuşma yapmak için söz alan Kilikya Nehir Derneği Başkanı Ahmet ( Verde) ÖZUĞURLU; Değerli başkan ve Yürütme Kurulu üyeleri hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz diyerek sözlerine başladı. Derneğimiz 2011 yılında kuruldu, önce AKSEV’ de sonra Çukurova Kültür Derneği bünyesinde faaliyetlerimizi yürüttük, aslında kültür merkezinin inşa edilmesi amacıyla bu dernek kurulmuştur. Birçok faaliyetlerimiz oluyor, bu faaliyetlerimiz yürütmek için bu kültür merkezine ihtiyaç duyduk. Kültür Merkezi 1600 m2 üzerine oturmuş bir bina, 4 bloktan oluşuyor,1000 m2 kapalı alanı var, tiyatro salonu, konferans salonu, 6 sınıf olarak kullanım alanı var. Bunun dışında bir kreş, büyük bir kütüphane, bodrum katında da aş evimiz yapılmakta. İki temel şeyi hedef aldık. Biri; Arap Alevilerinin geleneklerini koruyup geleceğe aktarabilecek faaliyetlerde bulunmak, ikincisi Mersin’de yaşayan diğer kültürlerin kaynaşması için sanatsal faaliyetler yapmak. Özellikle bu binada sanatsal faaliyetler yapılması hedeflenmektedir. El sanatları, halk dansları, tiyatro ve müzik sanatlarını ön plana çıkartarak, tüm Mersinlilerin kaynaşmasını sağlamaktır. Sanatın dili, dini, ırkı, milliyeti yoktur, insanların bir araya gelebileceği en güzel alan sanattır. Bu binada sanatsal faaliyetlerin yapılmasını önemsiyoruz. Malumunuz Mersin Mezarlığı 4 semavi dinin mensuplarının bir arada yattığı yer olarak övünülür, bizim hedefimiz’’ ölmeden önce bir araya gelebilmek, öldükten sonra değil’’ diye sözlerini tamamladı.

Diğer gündem maddesine geçildi;

                   Akdeniz Kent Konseyi, Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Halk Eğitim Merkezi ve İhsaniye Mahallesi Kültür ve Dayanışma Derneği’nin birlikte yürüttüğü ‘’Kadınlar File Örme ‘’ projesi için söz alan İhsaniye Mahallesi Muhtarı Zehra YILMAZ; file örme fikri için kent konseyi başkanımız Yiğit GÖKŞEN’ e çok teşekkür ederim diye sözlerine başladı. Bu projeye katkı sunan Akdeniz Kaymakamı Sayın Muhittin PAMUK’ a da çok teşekkür ederim. Bu projeye mahalleli 20 kadınla başladık, ilk önceleri açılan kursumuzu kendi imkânlarımızla yapıyorduk, daha sonra İş-kur üzerinden yaptığımız kursumuza katılım çok arttı. Kursa katılan kadınlar İş-kur’ dan günlük 20 tl alıyorlar, sırada bekleyen çok fazla kadınlarımız var.Üretilen ürünlerin satışına ihtiyaç var, projenin sürekliliği gerekiyor, AVM’ ler ile anlaşıp üretilen ürünlerin pazarlanması gerekiyor.Pazarcılar Odası ile konuşulup, Akdeniz Bölgesinde kurulan pazar yerlerinde üretilen ürünlerin satılacağı stant verilmesi sağlanmalıdır. Bu konuda Akdeniz Kent Konseyinden yardım istiyoruz. Eylül ayında Mezitli Down cafede diğer sivil toplum kurumlarındaki kadınlarla bir araya gelip sergi açma planımız var, kadınlarımızın ürettiği file, hamak, sırt çantası gibi ürünlerimizin tanıtımını yapıp, Mezitli halkıyla buluşturmayı hedeflemekteyiz diyerek sözleriniz tamamladı.

Son gündem maddesi görüş ve öneriler bölümünde yürütme kurulu üyeleri, Kurumlarında ve Akdeniz İlçesinde yapılan çalışmalarla ilgili paylaşımda bulundular.

Ebru ADIGÜZEL-Nusratiye Mahallesi Eğitim Kültür Yardımlaşma Derneği; Nusratiye Mahallesi Muhtarlığı işbirliği ile tamamı gençlerden oluşan 20 kişilik AFAD-Afet ve Acil Durum ekibi kuruduklarını ve çalışmalara başladıklarını belirtti.

Tuna ŞAHİN-Akdeniz Kent Konseyi Sekretaryası; İçişleri Bakanlığı’nın 2010 yılında kabul etmiş olduğu’’ 2010/10-Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Eşitlik Birimi kurulması’’maddesine binaen Yerel Yönetimlerde eşitlik birimi kurulması çalışmasını Mersin Kent Konseyi ve Akdeniz Kent Konseyi işbirliği ile Eylül ayında başlatacağız. Bu çalışmada Mersin İlinde bulunan bütün belediyeler yer alacaktır. Bilgisini verdi.

Pakize ESEN-C.H.P Mersin Kadın Kolları Başkanı; Son günlerde gündemden düşmeyen çocuk cinayetleri, taciz-tecavüz ve kadın cinayetleri ile ilgili Akdeniz Kent Konseyi olarak farkındalık yaratacak bir çalışması yapılmalı önerisinde bulundu. Kent Konseyi başkanı Yiğit GÖKŞEN; 3 Ağustosta MESİAD ve Mersin Barosu’nun birlikte çocuk hakları ile ilgili bir sempozyum hazırladıklarını, içerisinde Mersin Valiliği’nin, akademisyenlerin de olduğu bu çalışmada karikatürize edilmiş çocuk hakları maddelerinin yer aldığı çalışmada ünlü kişilerinde konuya ilişkin açıklamalarının yer aldığı bir kitapçık basılacağını söyledi.

Veli TOL-Emekliler Derneği; Mersin’de bulunan otobüs duraklarında yaşlıları oturabileceği banklar olmalı, Akdeniz İlçe sınırları içerisindeki parklarda yaşlıları gazete okuyup vakit geçirecekleri kapalı mekanlar yapılmalı, aynı zamanda da Mersin sahil bandında hiçbir yerde umumi tuvalet yok , bu konuda bir çalışma yapılması önerisinde bulundu.

Cemal AKBUDAK- Emekliler Derneği Başkanı; Mersin Büyük Şehir Belediyesi tarafından açılan, İkinci Bahar Emekliler Evi konusunda yaşanan sıkıntıları dile getirdi, ikinci olarak emekli dul ve yetim kadınların evde ürettikleri el emekleri ürünlerini sergileyip, satışını yapabilecekleri yer için Akdeniz Belediyesinden talepleri olduğunu, ayrıca TOKİ ile ilgili de emekli olmuş ama hala bir ev sahibi olamamış emeklilerin konut sahibi olabilmeleri için Mersinli siyasilerden yardım talepleri olduğunu, Akdeniz Kent Konseyinden bu konuda destek talep etti.

Ali GÜNAÇTI-AKSEV Yönetim Kurulu Başkanı; Akdeniz Kent Konseyinde, AKSEV’i temsilen yer alacağını ve birlikte çalışmaktan çok mutlu olacağını belirtti.

Zehra YILMAZ-İhsaniye Mahallesi Muhtarı; Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak, Melemez-Giritliler mahallesini ziyaret etme teklifinde bulundu, eylül ayında yapılacak Yürütme Kurulu toplantısını Giritliler köyünde yapılmasını teklif etti.

Dilek AKPINAR- Çocuk istismarı ile ilgili okullarda bir çalışma yapılabilir, Akdeniz bölgesinde gözlemlediğim bir diğer konu da çocuklar cadde ve sokaklarda oyun oynuyor, bir oyun alanı yok bu konuda bir çalışma yapabiliriz, Ayrıca kadın istihdamına biraz daha ağırlık verirsek daha iyi olacağı kanaatindeyim. Gülümseyen Akdeniz programı eylül ayında yeniden başlayacak bilgisini de verdi.

Yiğit GÖKŞEN- Akdeniz Kent Konseyi Başkanı; Havalimanı çok hızlı bir şekilde ilerliyor, Mersin’de bulunan ören yerleri tadilatı başlatıldı, Hal kavşağından Mezitli’ye kadar 20 adet battı-çıktı yapılacak, Tevfik Sırrı Gür ve çevresinin Mersin meydanı projesi geçti en kısa zamanda proje başlayacak, Mezitli’den hal kavşağına kadar da hafif raylı sistem metro yapımı ile ilgili Mersin Büyük Şehir Belediyesi karar aldı bilgilerini verdi. Akdeniz Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantılarını yaz ayı sebebiyle Eylül ayına kadar yapmama kararı aldı, toplantı toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 
19 Temmuz 2018 Perşembe 08:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:10
  • Güneş06:44
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:45
  • Akşam18:10
  • Yatsı19:33
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1867 - ABD, Alaska'yı Rusya'dan 7,2 milyon dolar karşılığında alarak topraklarına kattı.
1892 - Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı.
1898 - ABD, Porto Riko'nun sahibi oldu.
1908 - Belçika Kongo Hür Devletini ilhak etti.
1912 - I. Balkan Savaşı başladı.
1912 - Trablusgarp Savaşı'nı sona erdiren Uşi Antlaşması imzalandı.
1920 - Saimbeyli'nin kurtuluşu
1920 - Türkiye Komünist Fırkası, Ankara'da resmen kuruldu.
1922 - İngiliz yayın kuruluşu BBC (British Broadcasting Company, sonradan British Broadcasting Corporation) kuruldu.
1936 - Atatürk, Ankara Hipodromu'nda at yarışlarını izledi.
1943 - Ulvi Cemal Erkin ve Necil Kazım Akses, Berlin'de başarılı bir konser verdi.
1944 - Sovyetler, Çekoslovakya'yı işgal etti.
1954 - Texas Instruments şirketi ilk transistörlü radyoyu üretti.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta yapıldı. Türkiye serbest güreş milli takımı 8 sıklette birinci oldu.
1967 - Sovyetler Birliği'nin fırlattığı Venera 4 uzay aracı Venüs gezegenine ulaştı ve Dünya dışında bir gezegenin atmosferini inceleyen ve gezegenler arası yayın yapan ilk araç oldu.
1968 - Dünya Olimpiyat Komitesi, iki zenci atleti (Tommie Smith ve John Carlos) madalya töreni sırasında kara güç selamı verdikleri gerekçesiyle cezalandırdı.
1976 - Başbakan Süleyman Demirel, Fırat nehri üzerindeki Karakaya Barajı ve hidroelektrik santralının temelini attı.
1977 - Filistin'li gerillaların Somali'nin Mogadişu havaalanına kaçırdığı Lufthansa yolcu uçağını basan GSG-9 Alman anti-terör timi, korsanları öldürüp 86 rehineyi kurtardı.
1979 - Balgat katliamının iki sanığı Mustafa Pehlivanlı ve İsa Armağan idama mahkum edildi. 10 Ağustos 1978'de Ankara Balgat'ta solcuların gittiği 4 kahve taranmış, 5 kişi ölmüş, 11 kişi yaralanmıştı.
1982 - 574 sanıklı Ankara Dev-Yol davası başladı: 186 kişi idam istemiyle yargılanıyor.
1988 - Tuzla'da 7 Ekim'de Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) üyesi olduğu öne sürülen dört kişi öldürüldü. Olaya karışan 16 polise 56'şar yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
1989 - Doğu Almanya lideri Erich Honecker istifa etti.
1991 - Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti. İlk defa 28 Mayıs 1918'de bağımsız olan dünya Azerileri, bugünü "Cumhuriyet günü" olarak kutluyorlar.
1993 - Yunanistan'da Andreas Papandreou'nun ikinci başbakanlık dönemi başladı.
1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin gözaltında dövülerek öldürülmesiyle ilgili dava Aydın'da başladı.
1996 - Yargıtay, Yaşar Kemal'e verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.
2002 - Fildişi Sahili'nde bir ay süren çatışmaların ardından isyancılarla hükümet birlikleri arasında ateşkes yürürlüğe girdi.
2007 - Eski Pakistan başbakanı Benazir Butto, 8 yıllık sürgünün ardından döndüğü ülkesinde bombalı bir saldırıya hedef oldu. 126 kişinin öldüğü ve 248 kişinin yaralandığı saldırıdan Butto yara almadan kurtuldu.
2008 - güzel bir cumartesi günüydü ve bundan sonra hayatıma çıkmamacasına girecek olan insanı o gün tanıdım 599 gün geçmesine ramen ohala ilk günkü gibi hayatımın en güzel yerinde
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071324353944
 
On Numara
15.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01081424253541464748495051535459606567737778
 
Sayısal Loto
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu051726273038
 
Şans Topu
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061819262705
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji