Türkiye Tanıtım Grubundan Proje Çağrısı

Ana Sayfa » Güncel » Başkan Tarhan 3. yılını değerlendirdi

Başkan Tarhan 3. yılını değerlendirdi

Tarhan, " Hizmette odak noktamız İNSAN olmuştur. Şehrin güvenilir insanı olması gereken Belediye Başkanının herkese dokunması, herkesin ve her kesimin Belediye Başkanı olması gerektiğini davranış ve uygulamalarımızla gösterdik. Mezitli halkının şahsıma ve Belediyemize karşı gösterdiği GÜVEN, başarımızın temel taşı olmuştur."dedi

 
 
Başkan Tarhan 3. yılını değerlendirdi

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan göreve gelişinin 3. yılı dolayısıyla basınla bir araya gelerek yapılan çalışmaları ve 2017 projelerini paylaştı. Tarhan, hizmette odak noktalarının insan olduğunu belirterek, "Şehrin güvenilir insanı olması gereken Belediye Başkanının herkese dokunması, herkesin ve her kesimin Belediye Başkanı olması gerektiğini davranış ve uygulamalarımızla gösterdik. Birlikte yönetim nasıl olur? Demokratik-katılımcı-saydam yönetim ve bunların sürdürülebilirliği nasıl olur gösterdik. 3 yıl boyunca Sayıştay ve Mülkiye Müfettişlerinin kadrolu belediye personeli gibi sürekli Belediyemizi denetlenmesine karşın sorgulanabilir, hesap verebilir Belediye, Belediye Başkanı nasıl olur gösterdik. " dedi.

 

Tarhan daha sonra gerçekleştirilen projeleri şöyle sıraladı:

KADIN ÜRETİCİ PAZARI GURUR PROJEMİZ OLDU

Belediyemizin onur projelerinden birisi olan “Kadın Üretici Pazarları” Türkiye’nin de gündemindedir. SODEM (Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği) tarafından da ödüllendirilen Kadın Üretici Pazarımız başta CHP Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere çok sayıda ünlü ismi de misafir etti. Merkez, Akdeniz, Eski Mezitli&Esenbağlar, Cemilli, Özgecan, Atatürk ve Kuyuluk olmak üzere sayıları 7’ye ulaşan kadın üretici pazarlarımız birçok yönden Türkiye'ye örnek oldu. Kadınlarımızı daha da özgürleştiren bu proje ile kırsaldaki kadınlarımız-kentteki kadınlarımız ve halkımız bütünleşmiş oldu. Kadın Üretici Pazarları yanında mevcut pazarlarında üzerini kapatarak modern hale getirdik.

 

 +1 MUTLULUK KATABİLELİM DİYE DOWN CAFE

Down Sendromlu dostlarımız sosyal hayatta daha fazla yer alabilsin diye ZİÇEV (Türkiye Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı)ile ortak proje çerçevesinde hizmete geçirdiğimiz Down Kafe, ülkemizde örnek projelerden bir başkası oldu. İkinci yılına giren kafemiz de +1 kromozom fazlasının insanları ne denli mutlu ve sevgi dolu yapabileceğini herkes gördü. Çok sayıda etkinliğe de ev sahipliği yapan Down Kafemiz tüm Mersinlilerin olduğu gibi ünlü isimlerinde uğrak yeri oldu. Bu konudaki çalışmalarımız MESİAD ve birçok kuruluş tarafından ödüllendirildi.

 

ATATÜRKÇÜ NESİLLER YETİŞTİRMEK İÇİN MEZİTLİ BELEDİYESİ BİRCAN TÜFEKÇİOĞLU ÇOCUK GÜNDÜZ BAKIM EVİ

Atatürkçü ve aydın bir nesil yaratmanın erken yaşlarda başlayacağı anlayışından yola çıkan Belediyemiz  hayırsever Bircan Tüfekçioğlu Hanımefendinin desteğiyle Çocuk Gündüz Bakım Evi’ni açtı. 2016-2017 eğitim öğretim yılında eğitim hayatına başlayan Bircan Tüfekçioğlu Çocuk Gündüz Bakımevi, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen bir uygulamayla belediyemiz tarafından işletilmeye başlandı. Okulumuzun öğrenci kapasitesi 160 olup, sadece Mezitli’de ikamet eden ailelerin çocukları yer almaktadır.Güneşin Çocukları, Barış Güvercinleri, Mutlu Mezitli, Cumhuriyet Çocukları, Mezitli'nin Filizleri, Kum Zambakları, Sevgi Çiçekleri, Özgür Kelebekler gibi isimlerin verildiği derslikleri ile dikkat çeken Mezitli Belediyesi Bircan Tüfekçioğlu Çocuk Gündüz Bakımevinde eğitim alan çocuklar katıldıkları sosyal etkinliklerle de farklı bir kurum olduğunu herkese gösterdi.

 

SAĞLIKLI KENT MEZİTLİ

Akdeniz’in en güzel sahillerine sahip Mezitli, sağlıklı bir kent olmak için dev adımlar atmaya başladı. ‘Mutlu Mezitli’ sloganıyla yola çıkarak, mutlu olmanın ilk koşulunun sağlıklı olmaktan geçtiği gerçeğinden hareketle, 7’den 77’ye sağlıklı nesiller için kolları sıvadık. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliğine üye olan Belediyemiz Dünya Sağlıklı Kentler Birliği üyeliği için de ölçütleri tamamlama aşamasındadır.

 

Hayata geçirdiğimiz çeşitli kurslar, ciddi yatırımlar, çevre düzenlemeleri ve ekosistemin dengesini sağlayan Jakaranda korulukları ile ilçe halkının sağlıklı yaşamında önemli katkılar sunuyoruz. 33 farklı noktada, 70 bin metrekarelik alanda dikilen 4000 Jakaranda ağacı sağlıklı ve temiz bir atmosferin yanı sıra farklı anlayış, siyaset ve renkteki vatandaşımızı bir araya getirerek adeta barış platformu görevi de görüyor. Basın mensupları / Gazeteciler Cemiyeti arzu ederlerse kendilerine de Jakaranda Koruluğu için yer tahsis edebiliriz.2 yılda 4 kez gerçekleştirdiğimiz doğa yürüyüşü ile binlerce vatandaşımız doğayla baş başa sağlıklı bir gün geçirme fırsatı yakaladılar. Doğa yürüyüşlerimize bu senede devam edeceğiz.2018 yılında faaliyet geçecek pis su arıtma tesisi ile daha temiz Mezitli denizine kavuşacağız.

  • BİSİKLET KENTİ MEZİTLİ

Sağlıklı yaşam için farkındalık yaratmak isteyen Belediyemiz, başta belediye personeli olmak üzere, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlara bisiklet dağıtıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın uygun gördüğü 1.5 km'lik bisiklet yolu projesinin tamamlanması sonucunda Bakanlıkça verilen bisikletler vatandaşlara ulaşmaya devam ediyor. Mezitli Belediyesi tarafından bir yılı aşkın süredir denenen kurumlar arası bisikletle iletişim projesi başarıya ulaştı. 10 bisikletle başlayan ve belediye personelinin kısa mesafeli kurumlar arası evrak gibi küçük alışverişlerinin bisikletle yapılması projesinin başarı kazanması üzerine, ilgili tüm birimlere bisiklet verildi. Dileyen personel evine bisikletle gidebiliyor.

14 Şubat Sevgililer Günü’nde 14 şanslı sevgiliye, 8 Mart Dünya emekçi kadınlar Günü’nde 8 kadına, belediye personeline, mahalle muhtarlarına, halka dağıtılan bisikletler vatandaşlara da ulaşmaya başladı.

 

AVANTAJLARIN KARTI MEZİTLİ KART

Yıl boyu kullanıcılarına çeşitli avantajlar sunan Mezitli Kartın kura sonucu belirlediği üyelerine dağıttığı hediye sayısı 300’ü aştı. 11 BİNİ AŞAN MEZİTLİ KART ÜYELERİ arasında yapılan çekilişte, lüks yemekten, gıda paketine, aktivite olanaklarından, seyahatler, sinema biletine kadar onlarca hediye şanslı kişilere verildi. Marka tescilini de aldığımız Mezitli Kart, Mezitli’nin Filizleri projesiyle kız çocuklarının okutulmasına katkı sunarken, mağdur ailelere de ulaştırdığı yardımlarla sosyal sorumluluğunu da yerine getiriyor. Mezitli Kart'ı bir çok belediye örnek alınarak uygulamaya çalışılmaktadır. Mezitli Kart üniversitelerde araştırma konusu oldu.

 

SOSYAL DEMOKRAT ANLAYIŞIBENİMSEYEN BELEDİYE

Sosyal Belediyecilik anlayışını tüm hizmetlerine yansıtan Mezitli Belediyesi, halkın yararına çevreci bir anlayışla çalışıyor. Göreve geldiğim ilk haftadan itibaren her Salı, Halk Günü gerçekleştirerek, ilerleyen süreçte halk günlerini mahallelere, sitelere taşıdık. Merkez’de bulunan tüm mahallelerde halk günü yaparak hava koşullarının düzelmesiyle birlikte kırsal kesimde yaşayan kadınların misafiri olmaya başladım. Sık sık bağlı kırsal mahallelere giderek talepleri dinliyor, ihtiyaçları yerine getiriyoruz. Afetten zarar gören çiftçilere ilaç desteğinde bulunduk. Viranşehir Caddesi’nin trafiğe kapanması, eski belediye garajına ne yapılması gerektiğini halka sorarak istemler doğrultusunda karar verdik. Diyarbakır’da görev yapan asker ve polislerimize narenciye, Artvin Carettepe’de derelerin katledilmesine karşı direnen vatandaşlara da limon göndererek duyarlılık örneği sergiledik.

 

Halkın olanı halka kullandırma anlayışını korkusuzca sürdürdük. Daha önce farklı kişi yada kuruluşlar tarafından kullanılan alanları geri alarak tüm halkımızın yararlanmasını sağladık. Bale Okulu ve Bale Kafe, Aratos Spor Tesisleri ve Tenis Kafe, Demokrasi Meydanı ve Özgür Kafe, Yeni Nikah Salonu bu anlayışın sonucu olarak ortaya çıktı. Hiçbir noktanın rant aracı olarak kullanılmasına izin vermeyerek kurduğumuz Mutlu Mezitli şirketi bünyesinde tamamını kendimiz işlettik. Kentin muhtelif yerlerine koyduğumuz ve 24 saat okunabilen Gelir-Gider tablomuz Türkiye’de örnek bir uygulamadır.

  • GÖNÜLLÜ EVLERİMİZDE HALKIMIZLA İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE ÇALIŞIYORUZ

Belediyelerin en büyük gücü halkın desteğini arkasına alması olduğunu bilerek açtığımız gönüllü evlerimiz sosyal çalışmalarımızda ve vatandaşlarla ilişkilerimizde köprü görevi görüyor. Çeşitli mahallelere açtığımız 10 gönüllü evinde(Yenimahalle/Atatürk, Tece, Akdeniz, Merkez Mahallesi, Davultepe, Cemilli, Takanlı, Esenbağlar, Eski Mezitli) belediyeye hiçbir yük getirmeden yapılan çalışmalarla, Mezitli Belediyesi Aşevi’nde kullanılan sebzelerin tamamen doğal yolla üretilmesi ile, Menderes Mahallesi Gönüllü Evimiz ise hazırladıkları el işlerini, turunç reçellerini satarak, 9 kız çocuğunun okuyabilmesi için burs sağlaması gibi sayısız işte belediyemize katkı sunuyorlar. Gönüllü evlerimiz aynı zamanda mahallede yaşayan vatandaşların sosyal etkinliklerini (taziye evi, kına, nişan, doğum günleri vb.) gerçekleştirebilecekleri bir mekan olarak büyük bir ihtiyaca cevap veriyor.

 

SANATIN VE SANATÇININ DOSTU MEZİTLİ BELEDİYESİ

Sanatın ve sanatçının dostu olduğunu her platformda kanıtlayan Mezitli Belediyesi, kültürel ve sanatsal etkinliklerle de adından söz ettirmeyi başardı. Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen Soli Güneş Festivali’nde birbirinden ünlü sanatçıları ağırlarken festival boyunca proje pazarı, çok sayıda sanatsal ve kültürel etkinlik Mersinlilerle birlikte oluyor. Yaz aylarında yazlık sinema nostaljisini yaşatarak yaz boyunca haftada 3 gün Mersin Üniversitesiyle birlikte sinema günleri gerçekleştiren belediyemiz, paydaşlarla birlikte düzenlediği etkinliklerin yanında, şiir dinletisi, resim sergisi gibi çok sayıda etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

3-4 Haziran 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8.Soli Güneş Festivali hazırlıkları tamamlanmıştır.Mersin’in ilk ve tek üç boyutlu tablo sanatını, bölgede yaşayanlarla birlikte Atatürk Mahallesi’nde bir parka yapılmasını sağlayan belediyemiz, ilçenin tek soyut anıtın yer aldığı parka bir dönem Mezitli’de yaşamış ünlü sanatçı Kerim Afşar’ın adını vererek sanatın ve sanatçının dostu olduğunu bir kez daha göstermiş oldu. Mersinli şehidimiz Yiğitcan Çiğa ve Mezitli Eski Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan’ın adını parklarımızda ölümsüzleştirdik. 2. Uluslarası Seramik Çalıştayını önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğiz.

  • MEZİTLİ’DE 2500 YIL SONRA İLK TİYATRO

Mezitli’de başta tiyatro olmak üzere sanatsal etkinliklerin olmadığı gerçeğinden yola çıkan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, ilçede oluşan kültür açığının önüne geçmek için Mezitli Belediyesi  Sanat Akademisi'ni hayata geçirdi. Mezitli Belediyesi’nin gerçekleştirdiği kültürel ve sanatsal etkinliklerin bilimsel bir biçimde programlanması için çalışacak olan Mersin’in tanınan sanat adamı, yazar ve şairlerin içerisinde bulunduğu komisyonun raporu doğrultusunda Oda Tiyatrosu kuruldu. 2 bin 500 yıl sonra Mezitli’de ilk kez bir tiyatro etkiliğinin yapılmasını sağlayan ve Mersin Şehir Tiyatrosu’nu da kuran ekibin gönüllü desteğiyle açılan Mezitli Belediyesi Oda Tiyatrosu her Cuma ve Cumartesi günleri “JoanneDarc’ın Öteki Ölümü” isimli oyunu ücretsiz olarak sahneliyor.

 

ÖDÜLLÜ VE ÖRNEK BELEDİYECİLİK

Çalışmaları bir çok belediye tarafından örnek alınan Mezitli Belediyesi çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından da ödüllendirildi. Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği (SODEM) Kadın Üretici Pazarı’nı, Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Down Kafe’yi, Mersin Rotary Kulübü de  sanata verilen desteği ödüllendirirken, projeler pek çok alanda yankı buldu. Antakya Belediyesi de aynısını Antakya’da yapmak amacıyla Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Kadın Üretici Pazarımız birçok üniversite öğrencileri tarafından mastır tezi oldu.

2017 YILI PROJELER YILI OLACAK

Başkan Tarhan, 2017 yılı Mezitli Belediyesi’nin dev projelerini gerçekleştireceği onur yılı olacağını belirtti ve yeni projeleri de şöyle sıraladı:

MEZİTLİ BELEDİYESİ HİZMET BİNASI -MEZİTLİ MEYDAN-ÇARŞI PROJESİ

Toplam 10 bin 500 metrekarelik alan üzerine kurulacak olan proje hem belediye hizmetlerinin bir arada ve sağlıklı şekilde yürütülmesinde hem de vatandaşın hizmete ulaşabilmesinde kolaylık sağlayacak. Kaymakamlık da Belediyemiz karşısında Belediyemizce yer tahsisi yapılmıştır. Atatürk Mahallesi’nde bulunan Hal Tesisleri yerine yapılacak olan proje ile çarşı merkezi bu bölgeye taşınacak. 14 Milyon TL ihale bedeli olan proje 2018 yılının Ocak ayında tamamlanacaktır.

Sanayi alanı da kalkarak, sanayi alanı ve eski hal alanı KENT MEYDANI olacaktır.Toplam 14 bin metrekarelik alanda yapılacak Mezitli Meydan Çarşı Projesi’nde çarşı, işyerleri, yeme-içme mekanları, alışveriş ve kültürel aktivite alanları ofisler bulunuyor.

 

MEZİTLİ AMFİ TİYATRO

Akdeniz Mahallesi Soli Center civarında inşaatına başlanan Mezitli Amfi Tiyatro Projesi de Mezitli Belediyesi’nin gurur projelerinden birisi olma özelliğini taşıyor. Alışılagelmiş sanatsal kurumların aksine farklı bir mimarı sunumla hayata geçecek olan projede 700 kişilik salonun yanında kafeteryası, çok amaçlı salonları ile bölge çok farklı bir sosyal yaşam alanına kavuşacak. 3 Milyon TL ihale bedeli olan proje 2017 yılının Temmuz ayında tamamlanacaktır.

 

MEZİTLİ KÜLTÜR MERKEZİ

Sanatsal ve kültürel açıdan ihmal edilmiş Mezitli’nin bu ihtiyacına cevap verecek şekilde hazırlanan projede 8500 metrekarelik alanda 450 kişilik büyük salonu, kokteyl, konferans, seminer, nikah işlemlerinin yapılabileceği çok amaçlı salon, sanat atölyeleri, sanat galerisi, açık sergi alanı, restoran, 150 kişilik yazlık sinema gibi pek çok özellikle bulunuyor. Fatih Mah. Adnan Menderes Bulvarı sonunda yapılacak olan Kültür Merkezi bölgenin tüm ihtiyacına cevap verebilecek şekilde hazırlanmış. Bu alanda yıllarca yasal olmayan şekilde lokanta olarak kişilere kullandırılmıştır. Biz bu haksız kazancı önleyerek, yerine Kültür Merkezi yapıyoruz. 4 Nisan tarihinde ihalesini yaptığımız Kültür Merkezi 2018 Mart ayında tamamlanacaktır.

 

MEZİTLİ CUMHURİYET OKULU RESTORASYON PROJESİ

Yıllarca kaderine terk edilmiş bir halde iken büyük çabalar sonucu Milli Eğitim Bakanlığı ve Hazine tarafından Mezitli Belediyesi’ne geçen Esenbağlar Mahallesi’nde ki tarihi okul binası hem kültür sanat merkezi, hem müze, hem de içerisinde yeme içme alanlarının bulunacağı örnek bir mekan olacak. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımıza yetişecek Cumhuriyet Kültür Müzesi, çevresine 5.5 hektarlık peyzaj düzenlenmesi ile halkımızla buluşacak. 1.5 milyon TL ihale bedeli olan proje 29 Ekim 2017 tarihinde tamamlanacaktır.

 

 

MEZİTLİ GENÇLİK MERKEZİ

Merkez Mahallesi’nde çevrede oturan vatandaşlar arasında yapılan ankette bin 500 metrekarelik alanın gençlik Merkezi kararı çıkmıştır. Mezitli Belediyesi vatandaşların isteği çerçevesinde çok sayıda sanatsal ve sportif aktivitenin gerçekleştirileceği Mezitli Gençlik Merkezi projesini başlattı. Projenin mayıs sonunda tamamlanması hedeflenmiştir.

 

MEZİTLİ GÖÇ EDEN ÇOCUKLAR REHABİLİTASYON MERKEZİ

Mersin’in en büyük sorunları arasında yer alan göç eden çocukların rehabilitasyonunu sağlayacak olan projede drama ve gösteriler için çok amaçlı salon, etüt ve laboratuar odaları, rehabilitasyon odası gibi pek çok ayrıntı bulunuyor. 75. Yıl Mah. Davultepe Anadolu Sağlık Meslek Lisesi civarında yapılacak proje , Mezitli Belediyesi, İstanbul Şişli Rotary Kulübü, Mersin Rotary Kulübü’nün ortak çalışmayla gerçekleştirilecek.

 

SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZA YUVA

Özellikle kış aylarında hayvan besleme üniteleriyle sokaktaki dostlarımıza destek olmaya çalışan Mezitli Belediyesi tarafından, sokak hayvanlarının bakımı, tedavisi ve iyileştirmesi amacıyla, Kuyuluk Ormanı içerisine geçici Hayvan Bakımevi yapılacak. 30 bin metrekarelik bir alanda yapılacak olan bakımevi birçok yönüyle Türkiye’de ilk olacak. Hayvanların doğal ortamda hapsedilmiş hissi yaşamadan tedavisi ve bakımı yapılacak. Bu alanda ayrıca “Hayvan Mezarlığı” da yer alacaktır.

 

 
 
10 Nisan 2017 Pazartesi 10:53
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:42
  • Güneş07:22
  • Öğlen12:39
  • İkindi15:19
  • Akşam17:36
  • Yatsı19:04
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
12
8
2
2
26
2
Başakşehir
12
8
2
2
26
3
Beşiktaş
12
6
4
2
22
4
Kayserispor
12
6
4
2
22
5
Fenerbahçe
12
5
5
2
20
6
Sivasspor
12
6
1
5
19
7
Bursaspor
12
5
3
4
18
8
Göztepe
12
5
3
4
18
9
Akhisarspor
12
5
3
4
18
10
Aytemiz Alanyaspor
12
5
2
5
17
11
Trabzonspor
12
4
4
4
16
12
Kasımpaşa
12
4
3
5
15
13
Malatyaspor
12
4
2
6
14
14
Antalyaspor
12
3
4
5
13
15
Konyaspor
12
3
2
7
11
16
Osmanlıspor
12
2
2
8
8
17
Karabükspor
12
2
2
8
8
18
Gençlerbirliği
12
2
2
8
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1859 - Darwin'in "Türlerin Kökeni" çalışması yayımlandı.
1870 - Türkiye'nin ilk mizah gazetesi Diyojen yayımlandı.
1925 - Erzurum'da da şapka inkılabına karşı gösteriler yapıldı. Tutuklananlardan 13'ü idama mahkûm oldu ve Erzurum'da 1 ay sıkıyönetim ilan edildi.
1927 - Ankara'da, Heinrinck Krippel tarafından yapılan Zafer Abidesi açıldı.
1928 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanını verdi.
1934 - Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal, Meclisten çıkan kanunla Atatürk soyadını aldı.
1939 - Gestapo, Çekoslovakya'da 120 öğrenciyi öldürdü.
1941 - II. Dünya Savaşı ortamında; pasta ve unlu yiyeceklerin yapımı yasaklandı.
1961 - BM, nükleer silah yasağını ABD'nin protestosuna karşın kabul etti.
1963 - ABD Başkanı John Kennedy'nin katil zanlısı Lee Harvey Oswald, Jack Ruby tarafından öldürüldü.
1976 - Van ve çevresinde; Çaldıran-Muradiye'de etkili olan 7,2 büyüklüğündeki depremde 3 bin 840 kişi öldü.
1977 - Yunanistan, Büyük İskender'in babası Kral II. Philip'in mezarının bulunduğunu açıkladı.
1981 - Türkiye'de, Atatürk'ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım'ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırıldı.
1983 - İsrail, Trablusşam'da tutuklu 6 İsrail askerine karşılık 4800 Filistinliyi serbest bıraktı.
1988 - Sürgünde Bağımsız Filistin Devleti kuruldu.
1989 - Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nin İkiyaka Köyü'nde, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 28 vatandaş, teröristlerce öldürüldü.
1990 - Kadınlar, Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek'in "Flört fuhuştur", "feminizm sapıklıktır" sözlerini düdük çalarak protesto etti. İstanbul Galatasaray'daki eylemde, polis 5 kadını dövdü, 11 kadın gözaltına alındı.
1994 - Efsanevi MacGyver adlı televizyon dizsinin "Trail to Doomsday" ismindeki filmi Türkiye'de gösterime girdi.
1994 - Galatasaray Barselona'yı 2-1 yendi; kutlamalarda 3 kişi öldü.
1996 - ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'a Budapeşte'de Hilton Oteli lobisinde yumruklu saldırıda bulunuldu.
2005 - Picasso İstanbul'da sergisi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi'nde açıldı.
2009 - Berkay Songur Abdülcambaz Ayıboğan'ın kualğını kesti, boğduğu ayıyı yedi.
 
Get our toolbar!
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
23.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu041013203339
 
On Numara
20.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060910212223242528334041424556676872737577
 
Sayısal Loto
18.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011113182649
 
Şans Topu
22.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu131522243109
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji