Başkanlardan Mersin Uluslararası Narenciye Festivaline Destek

Ana Sayfa » Ekonomi » BORGİB Projesinin İkinci Toplantısı Mersin'de Yapıldı.

BORGİB Projesinin İkinci Toplantısı Mersin'de Yapıldı.

Türkiye'de girişimciliğin ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi, bölgelerarası gelişmişlik farklarının azaltılması ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi hedefiyle yürütülen "Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi" (BORGİP) kapsamında düzenlenen toplantıların ikincisi Mersin Divan Otel'de gerçekleşti.

 
 
BORGİB Projesinin İkinci Toplantısı Mersin'de Yapıldı.

Türkiye'de girişimciliğin ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi,  bölgelerarası gelişmişlik farklarının azaltılması ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi hedefiyle yürütülen "Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi" (BORGİP) kapsamında düzenlenen toplantıların ikincisi Mersin Divan Otel'de gerçekleşti. "İşimizi Nasıl Büyüteceğiz? Gelecek Kuşaklara Nasıl Devredeceğiz?" başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda, işini büyütmek isteyen Çukurova'daki KOBİ'ler, Türk iş dünyasının önde gelen isimleri, oda ve STK temsilcileri bu toplantıda buluştu.


Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Konfederasyonu (ÇUKUROVASİFED) ve Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde Mersin Divan Otel'de düzenlenen toplantının açılış konuşmaları MESİAD Başkan Yardımcısı Hasan Engin, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan ve Kadooğlu ÇUKUROVASİFED Başkanı Ali Doğan tarafından gerçekleşti.

MESİAD Başkan Yardımcısı Hasan Engin, yatırımların sadece batıya değil, Doğu, Güneydoğu ve diğer bölgelerimize de kaydırılması gerektiğine dikkat çektiği açılış konuşmasında,  "Sermaye her zaman istikrarlı bölgelerde dolaşır. İstikrarın tüm ülkeye yayılabilmesi için bölgeden bölgeye gerçekleşen iş gücü göçünün engellenmesi ve yatırımların sadece batıya değil, iş ortakları ile birlikte, diğer bölgelerimize de kaydırılması gerekmektedir. İş insanlarının yatırım yapabilmeleri için demokrasi, istikrar ve güvenlik olmazsa olmazımızdır" dedi.

Engin, "Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi, kısa adı BORGİB olan bu proje, bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması , Türkiye'deki girişimci ve kobilerin güçlenerek büyümesini amaçlamaktadır. Ülkemiz ve bölgemiz coğrafyasında yatırımların büyük bölümü batıya yapılmaktadır.  Bu yatırımlar tek taraflı avantaj gibi görünse de, ülke geneline baktığımızda dezavantaj olduğunu görmekteyiz.  Bu konuya dikkat çekmek için ikincisinin Mersin'de yapıldığı bu bilgi paylaşım toplantısını Mesiad olarak önemsiyoruz. Bu projenin hükümetimiz nezdinde desteklenmesi ve ülke geneline yayılması arzumuzdur.  

Sermaye her zaman istikrarlı bölgelerde dolaşır. İstikrarın tüm ülkeye yayılması için, bölgeden bölgeye gerçekleşen iş gücü göçünün engellenmesi ve yatırımların sadece batıya değil, iş ortakları ile birlikte, Doğu, Güneydoğu ve diğer bölgelerimize de kaydırılması gerekmektedir. Bizler bugün burada, barış ve sevgi temelinde bölgesel iş ortaklarının olacağına inanıyoruz. İş insanlarının yatırım yapabilmesi için demokrasi istikrar ve güvenlik olmazsa olmazımızdır.  Demokrasi olmadan güçlü bir ekonomi, ekonomi olmadan da demokrasi olamaz. Bu nedenle OHAL'in kaldırılarak , Türkiye'nin bir an önce normalleşmesi en büyük arzumuzdur.  Önümüzdeki halk oylamasının sonucu ne olursa olsun biz iş insanları olarak istihdam ve yatırımlara devam edeceğiz etmeliyiz."dedi


Bölge iş insanları olarak üretime, yatırıma ve katma değer yaratmaya büyük önem verdiklerini belirten ÇUKUROVASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan " Bizler iyi biliriz ki başarının sırrı; Kişinin aldığını geri vermesinden geçer. Yani, verdiğimiz sözümüzü tutmalıyız. Senedimizi, çekimizi gününde ödemeliyiz. Tüm taahhütlerimizi zamanında yerine getirmeliyiz. Ayrıca günümüzde eski zamanlarda ki ataerkil yöntemlerle değil yönetişimle paylaşmakla işlerimizi delege ederek birbirimize güvenmemizden geçer.
İşlerimizin büyümesi için yere basan hayallerimiz olmalıdır. Bu hayalleri bir projeye dönüştürerek ve bu projeyi uygulayarak, en önemlisi de yapılan bu projeleri denetlemek ve kontrol etmektir.
Yaşam sürecimizin sağlıklı gitmesi için işimize, aşımıza, eşimize önem vermeliyiz. Hepsinden önemlisi de ailemiz ve çalışan ailelerimize de çok önem vermeliyiz. İşimiz ne kadar küçük olursa olsun onunla ilgilenmeliyiz. Hayattaki tek dayanağımız odur. Seveceğimiz işi yapar isek yaşamda çalışmaktan büyük haz duyar, mutlu oluruz.
Biz iş insanları yatırım yapmak, üretimi arttırmak ve istihdama katkı koymak için her türlü riske katlanırız. İşimizi severek ve aşkla yaparız. Yeter ki kamu ve yerel yöneticilerimiz biz yatırımcıların önünü açsınlar. Ülkemizde güven ortamını ve hukukun üstünlüğünü sağlasınlar. Bizler sadece bunu istiyoruz."dediTÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu BORGİB'in bir Türkiye projesi olduğunu, Türkiye'nin küresel rekabetini artırmanın yolunun, ülke ekonomisinin yüzde 99'unu oluşturan KOBİ'lerin rekabetçiliğini artırmaktan geçtiğini belirterek, "BORGİP ile verimlilik, istihdam, teknolojik altyapı, Ar-Ge ve inovasyon gibi alanlarda KOBİ'lerin küresel rekabet gücünü artırmayı hedefiyle yola çıktık" dedi ve ekledi. Projeye başladıktan sonra bölgeye yaptığımız ziyaretler KOBİ'lerimizin sorunlarının bölge ve ülke kalkınması için yarattığı açmazı da ortaya koydu. Türkiye'de girişimci ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi için nelere ihtiyaç duyduklarını tespit edip, profesyonel danışmanlar, konunun uzmanı sivil toplum kuruluşları, finans kurumları ve iş insanları ile bir network yaratıldı. Pilot proje ile seçilen KOBİ'lere nitelikli insan kaynaklarına erişim, mentorluk, danışmanlık hizmetleri, teknoloji kullanımını artırmaya yönelik danışmanlık ve destekler ile pazarlama ve ihracat konularında eğitimler verildi.  BORGİP, bugün itibarıyla Türkiye ekonomisinin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmesinin ve Orta Gelir Tuzağı'ndan çıkışının anahtarı niteliğindedir. Çünkü KOBİ'lerimizin Türkiye'nin büyümesinde çok önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Bu anlamda da bunun sadece bölgesel bir proje olmasının dışında tüm Türkiye'yi kucaklayan bir proje olması için çaba gösteriyoruz. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliği, işletmelerin üretkenliği ve verimliliğine odaklanan BORGİP, bir Türkiye projesidir" dedi.Toplantı TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD BORGİP Çalışma Grubu Başkanı Şükrü Ünlütürk tarafından yapılan BORGİP proje sunumu ile devam etti.

Ünlütürk konuşmasında "Ülkemizde, KOBİ'lerin ortalama ömürleri, benzer ülkelere göre çok daha kısa. BORGİP ile hayata geçirdiğimiz mentorluk yaklaşımıyla, başta KOBİ'ler olmak üzere tüm Türkiye'nin büyümesinde çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla kamu politikalarını yönlendirebileceğini, bilgi sunabileceğini, bilimsel bir veri oluşturabileceğini hayal ediyoruz. Projenin binlerce firmalık bir çalışma alanına yayılmasını hedefliyoruz. Bu anlamda da BORGİP'in sadece bölgesel bir proje olmasının dışında tüm Türkiye'yi kucaklayan bir proje olması için çaba gösteriyoruz." şeklinde konuştu.Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak konuşmasında "Ekonominin lokomotifi KOBİ'lerin sürdürülebilir işletmeler olmasını, büyümesini, dolayısıyla ülke ekonomisine ve istihdama katkısını son derece önemsiyoruz. Ekonominin lokomotifi KOBİ'lerin sürdürülebilir işletmeler olmasını, büyümesini, dolayısıyla ülke ekonomisine ve istihdama katkısını son derece önemsiyoruz. KOBİ Bankacılığı'nda sahip olduğumuz birikim ve saha tecrübesinin yanı sıra kapsamlı finansal ürün ve hizmetlerle KOBİ'lerin her zaman yanındayız. Finansal olmayan ürün ve hizmetlerimizle de KOBİ'lere yol göstermeye bilgi birikimiyle vizyonlarını güçlendirmeye önem veriyoruz. Bu kapsamda, Anadolu'daki girişimleri desteklemek, ihtiyaç duydukları yatırım finansmanı, mentorluk ve eğitim gibi imkanları sağlamak üzere, Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi'nde, TÜSİAD ve TÜRKONFED ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Garanti olarak, KOBİ'lerin büyümelerinin önündeki engelleri tespit eden projede; mentörlük, danışmanlık hizmetleri, nitelikli insan kaynaklarına erişim, teknoloji kullanımını artırmaya yönelik danışmanlık, pazarlama, satış ve ihracat konularında destek sağlıyoruz." dedi 

 

 
1 Nisan 2017 Cumartesi 16:05
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Güneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldıMiniklerden Büyük Nağmeler Mezitli’de 26. Jakaranda koruluğu açıldı Çalgı Çengi’nin Ünlü Oyuncuları Forum Mersin’de Hayranlarıyla Buluşuyor
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:59
  • Güneş05:44
  • Öğlen12:49
  • İkindi16:35
  • Akşam19:35
  • Yatsı21:08
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
28
19
7
2
64
2
Başakşehir
28
16
9
3
57
3
Fenerbahçe
28
15
8
5
53
4
Galatasaray
28
15
4
9
49
5
Trabzonspor
28
14
5
9
47
6
Antalyaspor
28
12
7
9
43
7
Gençlerbirliği
28
10
9
9
39
8
Konyaspor
28
10
9
9
39
9
Osmanlıspor FK
28
9
10
9
37
10
Kasımpaşa
28
10
7
11
37
11
K.D.Ç. Karabük
28
10
5
13
35
12
Bursaspor
28
10
5
13
35
13
Alanyaspor
28
10
4
14
34
14
Akhisar Bld.
28
9
6
13
33
15
Kayserispor
28
7
6
15
27
16
Gaziantepspor
28
7
4
17
25
17
Ç. Rizespor
28
6
6
16
24
18
Adanaspor
28
5
5
18
20
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1915 - "Hilal-i Ahmer Cemiyeti"nin adı Kızılay olarak değiştirildi.
1915 - Birinci Kirte Muhaberesi başladı.
1916 - Kutülamare bölgesinde 5 aydır kuşatma altında bulunan İngiliz birlikleri teslim oldular.
1920 - İstanbul Hükümeti Anadolu'da saltanatı devam ettirmek amacıyla Anadolu Fevkalade Müfettiş-i Umumiliği'ni yayınladı.
1920 - Azerbaycan Sovyetler Birliği'ne katıldı (1991'de tekrar bağımsızlığına kavuşacaktır)
1936 - Mısır'da Kral Fuad'ın beklenmeyen ölümü üzerine 16 yaşındaki Prens Faruk kral oldu.
1945 - İtalyan diktatör Benito Mussolini ve metresi Clara Petacci yılında kurşuna dizildi.
1947 - Thor Heyerdahl ve beş kişilik mürettebatı, Kon-Tiki adlı tekneyle Peru'dan yola çıktı. Amaçları çok önceleri Peruluların Polinezya'ya yerleşmiş olduklarını kanıtlamaktı.
1950 - Nightingale Hemşire Koleji İstanbul'da açıldı.
1960 - İstanbul Üniversitesi'nde çıkan olaylarda, Orman Fakültesi öğrencisi Turan Emeksiz öldü. İstanbul ve Ankara'da sıkıyönetim ilan edildi.
1963 - Topraksız köylüler Adana'da yürüyüş yaptı.
1967 - Expo '67 fuarı Kanada'nın Montreal kentinde halkın ziyaretine açıldı.
1975 - CHP Genel Başkanı Bülent Ecevit, Erzincan'da taşlı ve silahlı saldırıya uğradı.
1979 - Sovyetler Birliği'nin ilk uçak gemisi 'Kiev 28' İstanbul Boğazı'ndan geçti.
1980 - Abdi İpekçi'nin katil zanlısı Mehmet Ali Ağca, İstanbul'daki yargılamada gıyabında idama mahkum edildi.
1984 - Türkiye'nin Tahran Büyükelçiliği Sekreteri Şadiye Yönder'in eşi, İran ile Türkiye arasında ticaret yapan işadamı Işık Yönder, terör örgütü ASALA militanı tarafından öldürüldü.
1988 - Ermeni terör örgütü ASALA'nın kurucusu Agop Agopyan, Atina'da kimliği belirlenemeyen iki kişi tarafından öldürüldü.
1993 - İstanbul'daki Ümraniye çöplüğü, biriken metan gazı yüzünden patladı: 39 kişi öldü.
1996 - Avustralya, Port Arthur katliamı. 35 kişi yaşamını yitirdi.
2001 - Milyoner Dennis Tito dünyanın ilk uzay turisti oldu.
2003 - Kıbrıs Cumhuriyeti ile serbest geçişler çerçevesinde 25 binden fazla Rum Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne geçti.
2008 - Çin Halk Cumhuriyeti'nin doğusundaki Şandong bölgesinin Zibo şehrinde bir yolcu treni raydan çıkarak başka bir trene çarptı; 70 kişi öldü, 420 kişi yaralandı .
 
Arşiv
 
Süper Loto
27.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu040618253437
 
On Numara
24.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu02030405080912171819202327333642525666686974
 
Sayısal Loto
22.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu051825283841
 
Şans Topu
26.04.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu071014181910
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji