Mersin Ekonomi Platformunda Kemal Kaçmaz Dönemi

Ana Sayfa » Ekonomi » BORGİB Projesinin İkinci Toplantısı Mersin'de Yapıldı.

BORGİB Projesinin İkinci Toplantısı Mersin'de Yapıldı.

Türkiye'de girişimciliğin ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi, bölgelerarası gelişmişlik farklarının azaltılması ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi hedefiyle yürütülen "Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi" (BORGİP) kapsamında düzenlenen toplantıların ikincisi Mersin Divan Otel'de gerçekleşti.

 
 
BORGİB Projesinin İkinci Toplantısı Mersin'de Yapıldı.

Türkiye'de girişimciliğin ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi,  bölgelerarası gelişmişlik farklarının azaltılması ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi hedefiyle yürütülen "Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi" (BORGİP) kapsamında düzenlenen toplantıların ikincisi Mersin Divan Otel'de gerçekleşti. "İşimizi Nasıl Büyüteceğiz? Gelecek Kuşaklara Nasıl Devredeceğiz?" başlığıyla gerçekleştirilen toplantıda, işini büyütmek isteyen Çukurova'daki KOBİ'ler, Türk iş dünyasının önde gelen isimleri, oda ve STK temsilcileri bu toplantıda buluştu.


Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Konfederasyonu (ÇUKUROVASİFED) ve Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde Mersin Divan Otel'de düzenlenen toplantının açılış konuşmaları MESİAD Başkan Yardımcısı Hasan Engin, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan ve Kadooğlu ÇUKUROVASİFED Başkanı Ali Doğan tarafından gerçekleşti.

MESİAD Başkan Yardımcısı Hasan Engin, yatırımların sadece batıya değil, Doğu, Güneydoğu ve diğer bölgelerimize de kaydırılması gerektiğine dikkat çektiği açılış konuşmasında,  "Sermaye her zaman istikrarlı bölgelerde dolaşır. İstikrarın tüm ülkeye yayılabilmesi için bölgeden bölgeye gerçekleşen iş gücü göçünün engellenmesi ve yatırımların sadece batıya değil, iş ortakları ile birlikte, diğer bölgelerimize de kaydırılması gerekmektedir. İş insanlarının yatırım yapabilmeleri için demokrasi, istikrar ve güvenlik olmazsa olmazımızdır" dedi.

Engin, "Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi, kısa adı BORGİB olan bu proje, bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması , Türkiye'deki girişimci ve kobilerin güçlenerek büyümesini amaçlamaktadır. Ülkemiz ve bölgemiz coğrafyasında yatırımların büyük bölümü batıya yapılmaktadır.  Bu yatırımlar tek taraflı avantaj gibi görünse de, ülke geneline baktığımızda dezavantaj olduğunu görmekteyiz.  Bu konuya dikkat çekmek için ikincisinin Mersin'de yapıldığı bu bilgi paylaşım toplantısını Mesiad olarak önemsiyoruz. Bu projenin hükümetimiz nezdinde desteklenmesi ve ülke geneline yayılması arzumuzdur.  

Sermaye her zaman istikrarlı bölgelerde dolaşır. İstikrarın tüm ülkeye yayılması için, bölgeden bölgeye gerçekleşen iş gücü göçünün engellenmesi ve yatırımların sadece batıya değil, iş ortakları ile birlikte, Doğu, Güneydoğu ve diğer bölgelerimize de kaydırılması gerekmektedir. Bizler bugün burada, barış ve sevgi temelinde bölgesel iş ortaklarının olacağına inanıyoruz. İş insanlarının yatırım yapabilmesi için demokrasi istikrar ve güvenlik olmazsa olmazımızdır.  Demokrasi olmadan güçlü bir ekonomi, ekonomi olmadan da demokrasi olamaz. Bu nedenle OHAL'in kaldırılarak , Türkiye'nin bir an önce normalleşmesi en büyük arzumuzdur.  Önümüzdeki halk oylamasının sonucu ne olursa olsun biz iş insanları olarak istihdam ve yatırımlara devam edeceğiz etmeliyiz."dedi


Bölge iş insanları olarak üretime, yatırıma ve katma değer yaratmaya büyük önem verdiklerini belirten ÇUKUROVASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan " Bizler iyi biliriz ki başarının sırrı; Kişinin aldığını geri vermesinden geçer. Yani, verdiğimiz sözümüzü tutmalıyız. Senedimizi, çekimizi gününde ödemeliyiz. Tüm taahhütlerimizi zamanında yerine getirmeliyiz. Ayrıca günümüzde eski zamanlarda ki ataerkil yöntemlerle değil yönetişimle paylaşmakla işlerimizi delege ederek birbirimize güvenmemizden geçer.
İşlerimizin büyümesi için yere basan hayallerimiz olmalıdır. Bu hayalleri bir projeye dönüştürerek ve bu projeyi uygulayarak, en önemlisi de yapılan bu projeleri denetlemek ve kontrol etmektir.
Yaşam sürecimizin sağlıklı gitmesi için işimize, aşımıza, eşimize önem vermeliyiz. Hepsinden önemlisi de ailemiz ve çalışan ailelerimize de çok önem vermeliyiz. İşimiz ne kadar küçük olursa olsun onunla ilgilenmeliyiz. Hayattaki tek dayanağımız odur. Seveceğimiz işi yapar isek yaşamda çalışmaktan büyük haz duyar, mutlu oluruz.
Biz iş insanları yatırım yapmak, üretimi arttırmak ve istihdama katkı koymak için her türlü riske katlanırız. İşimizi severek ve aşkla yaparız. Yeter ki kamu ve yerel yöneticilerimiz biz yatırımcıların önünü açsınlar. Ülkemizde güven ortamını ve hukukun üstünlüğünü sağlasınlar. Bizler sadece bunu istiyoruz."dediTÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu BORGİB'in bir Türkiye projesi olduğunu, Türkiye'nin küresel rekabetini artırmanın yolunun, ülke ekonomisinin yüzde 99'unu oluşturan KOBİ'lerin rekabetçiliğini artırmaktan geçtiğini belirterek, "BORGİP ile verimlilik, istihdam, teknolojik altyapı, Ar-Ge ve inovasyon gibi alanlarda KOBİ'lerin küresel rekabet gücünü artırmayı hedefiyle yola çıktık" dedi ve ekledi. Projeye başladıktan sonra bölgeye yaptığımız ziyaretler KOBİ'lerimizin sorunlarının bölge ve ülke kalkınması için yarattığı açmazı da ortaya koydu. Türkiye'de girişimci ve KOBİ'lerin güçlenerek büyümesi için nelere ihtiyaç duyduklarını tespit edip, profesyonel danışmanlar, konunun uzmanı sivil toplum kuruluşları, finans kurumları ve iş insanları ile bir network yaratıldı. Pilot proje ile seçilen KOBİ'lere nitelikli insan kaynaklarına erişim, mentorluk, danışmanlık hizmetleri, teknoloji kullanımını artırmaya yönelik danışmanlık ve destekler ile pazarlama ve ihracat konularında eğitimler verildi.  BORGİP, bugün itibarıyla Türkiye ekonomisinin dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girmesinin ve Orta Gelir Tuzağı'ndan çıkışının anahtarı niteliğindedir. Çünkü KOBİ'lerimizin Türkiye'nin büyümesinde çok önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Bu anlamda da bunun sadece bölgesel bir proje olmasının dışında tüm Türkiye'yi kucaklayan bir proje olması için çaba gösteriyoruz. Türkiye ekonomisinin sürdürülebilirliği, işletmelerin üretkenliği ve verimliliğine odaklanan BORGİP, bir Türkiye projesidir" dedi.Toplantı TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve TÜSİAD BORGİP Çalışma Grubu Başkanı Şükrü Ünlütürk tarafından yapılan BORGİP proje sunumu ile devam etti.

Ünlütürk konuşmasında "Ülkemizde, KOBİ'lerin ortalama ömürleri, benzer ülkelere göre çok daha kısa. BORGİP ile hayata geçirdiğimiz mentorluk yaklaşımıyla, başta KOBİ'ler olmak üzere tüm Türkiye'nin büyümesinde çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla kamu politikalarını yönlendirebileceğini, bilgi sunabileceğini, bilimsel bir veri oluşturabileceğini hayal ediyoruz. Projenin binlerce firmalık bir çalışma alanına yayılmasını hedefliyoruz. Bu anlamda da BORGİP'in sadece bölgesel bir proje olmasının dışında tüm Türkiye'yi kucaklayan bir proje olması için çaba gösteriyoruz." şeklinde konuştu.Garanti Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü Esra Kıvrak konuşmasında "Ekonominin lokomotifi KOBİ'lerin sürdürülebilir işletmeler olmasını, büyümesini, dolayısıyla ülke ekonomisine ve istihdama katkısını son derece önemsiyoruz. Ekonominin lokomotifi KOBİ'lerin sürdürülebilir işletmeler olmasını, büyümesini, dolayısıyla ülke ekonomisine ve istihdama katkısını son derece önemsiyoruz. KOBİ Bankacılığı'nda sahip olduğumuz birikim ve saha tecrübesinin yanı sıra kapsamlı finansal ürün ve hizmetlerle KOBİ'lerin her zaman yanındayız. Finansal olmayan ürün ve hizmetlerimizle de KOBİ'lere yol göstermeye bilgi birikimiyle vizyonlarını güçlendirmeye önem veriyoruz. Bu kapsamda, Anadolu'daki girişimleri desteklemek, ihtiyaç duydukları yatırım finansmanı, mentorluk ve eğitim gibi imkanları sağlamak üzere, Bölgelerarası Ortak Girişim Projesi'nde, TÜSİAD ve TÜRKONFED ile işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Garanti olarak, KOBİ'lerin büyümelerinin önündeki engelleri tespit eden projede; mentörlük, danışmanlık hizmetleri, nitelikli insan kaynaklarına erişim, teknoloji kullanımını artırmaya yönelik danışmanlık, pazarlama, satış ve ihracat konularında destek sağlıyoruz." dedi 

 

 
1 Nisan 2017 Cumartesi 16:05
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:16
  • Güneş05:58
  • Öğlen12:55
  • İkindi16:37
  • Akşam19:31
  • Yatsı21:00
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
2
2
0
0
6
2
Kasımpaşa
2
1
1
0
4
3
Beşiktaş
2
1
1
0
4
4
Karabük
2
1
1
0
4
5
Trabzonspor
2
1
1
0
4
6
Akhisar Bld.
2
1
1
0
4
7
Konyaspor
2
1
0
1
3
8
Sivasspor
2
1
0
1
3
9
Bursaspor
2
1
0
1
3
10
Malatyaspor
2
1
0
1
3
11
Başakşehir
2
1
0
1
3
12
Kayserispor
2
1
0
1
3
13
Fenerbahçe
2
0
2
0
2
14
Göztepe
2
0
1
1
1
15
Antalyaspor
2
0
1
1
1
16
Gençlerbirliği
2
0
1
1
1
17
Alanyaspor
2
0
0
2
0
18
Osmanlıspor
2
0
0
2
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1305 - İskoç şövalye William Wallace, vatana ihanet suçlamasıyla İngiltere Kralı I. Edward tarafından idam edildi.
1514 - Çaldıran Muharebesi
1541 - Fransız kaşif Jacques Cartier, Kanada'nın Quebec şehrine ulaştı.
1799 - Napolyon, Fransa'da iktidarı ele geçirmek üzere Mısır'dan ayrıldı.
1839 - Hong Kong Birleşik Krallık'a bırakıldı.
1866 - Avusturya-Prusya Savaşı, Prag Antlaşması ile sona erdi.
1914 - I. Dünya Savaşı: Japonya, Almanya'ya savaş ilan etti ve Qingdao'yu (Çin) bombaladı.
1916 - Bulgar ordusu Sırp ordusunu bozguna uğrattı.
1921 - Sakarya Meydan Muharebesi
1923 - Lozan Barış Antlaşması, Büyük Millet Meclisi tarafından onaylandı.
1925 - Kastamonu'ya gelen Atatürk, Şapka ve Kıyafet Devrimi'ni başlattı.
1925 - Mustafa Kemal'in ilk heykeli, İstanbul Sarayburnu'na dikildi.
1927 - Nicola Sacco ve Bartolomeo Vanzetti adındaki anarşistlerin ölüm cezaları elektrikli sandalye ile uygulandı.
1928 - Amasya Zile Demiryolu (82 km.) hizmete girdi.
1929 - 1929 Hebron saldırısı: Araplar, İngiliz yönetimindeki Filistin'de bir Yahudi yerleşimine saldırdı; 133 Yahudi öldürüldü.
1935 - Nazilli Basma Fabrikası'nın temeli atıldı.
1939 - Rusya ve Almanya Molotov-Ribbentrop saldırmazlık paktı imzaladı.
1940 - II. Dünya Savaşı: Almanlar Londra'yı bombalamaya başladı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Stalingrad muharebesi başladı.
1944 - Bir ABD savaş uçağı, İngiltere'nin Freckleton kentinde bir okulun üzerine düştü: 61 kişi öldü.
1962 - Almanya'ya çalışmaya gitmek için 78.000'inci kişi başvurdu. 1 Ekim 1961'den bu yana Almanya'ya gönderilen işçi sayısının 7.565'i bulduğu açıklandı.
1971 - Türkiye'den Avrupa ülkeleri ve Avustralya'dan sonra Amerika'ya da işçi gönderilmesine başlandı. İlk kafilede 5 işçi Amerika'ya gitti.
1975 - Laos'ta komünist darbe.
1979 - Sovyet dansçı Alexander Godunov, ABD'ye iltica etti.
1982 - Beşir Cemayel, Lübnan başbakanı seçildi.
1985 - Batı Almanya'nın üst düzey karşı casuslarından Hans Tiedge, Doğu Almanya'ya iltica etti.
1990 - Saddam Hüseyin Kuveyt'teki batılı ülkelerin elçiliklerinin boşaltılmasını istedi.
1990 - Batı Almanya ve Doğu Almanya, 3 Ekim'de birleşeceklerini duyurdular.
1991 - Ermenistan, SSCB'den bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Hakkındaki hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanarak kesinleştikten sonra Dışişleri Bakanlığı'nın başvurusu üzerine Üsküp'te yakalanan milli futbolcu Tanju Çolak, Türkiye'ye getirildi. Tanju Çolak, Bayrampaşa Cezaevi'ne konuldu.
2000 - Merkez üssü Hendek Akyazı olan 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hendek ve Akyazı ile çevre illerde binalardan atlayan 60 kişi yaralanarak hastahaneye götürüldü.
2000 - Gulf Air'e ait bir Airbus A320, Bahreyn yakınlarında Basra Körfezi'ne düştü; 143 kişi öldü.
2002 - Kemal Derviş, CHP Genel Merkezi'nde düzenlenen bir törenle partiye resmen üye oldu.
2005 - Katrina kasırgası'nın oluşmaya başlaması.
2005 - Pucallpa-Peru'da bir yolcu uçağı düştü: 41 kişi öldü.
634 - Halife Ebu Bekir, öldü.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
17.08.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu202338424850
 
On Numara
21.08.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04051323253137384042435051556162646569727779
 
Sayısal Loto
19.08.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu111516171840
 
Şans Topu
16.08.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020405113105
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji