İşsizlik oranı %10,9 seviyesinde gerçekleşti

Ana Sayfa » Siyaset » CHP 94. yaşını kutladı.

CHP 94. yaşını kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi 94. yaşını kutladı. CHP Mersin teşkilatı gerçekleştirdiği çeşitli etkinlinliklerle partinin 94. kuruluş yıldönümünü kutladı.

 
 
CHP 94. yaşını kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi 94. yaşını kutladı. CHP Mersin teşkilatı gerçekleştirdiği çeşitli etkinlinliklerle partinin 94. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Mersin İl Başkanlığı; Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Tarsus ve Erdemli İlçe örgütlerinin de katılımı ile bir kutlama programı gerçekleştirdi.

Cumhuriyet alanında Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan etkinliklerda daha sonra tüm ilçeler ziyaret edilerek kutlamalar yapıldı.

“Türkiye evimiz, CHP birliğimizdir”

Cumhuriyet Meydanı’nda CHP’nin kurucusu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşunda bulunuldu. Sunumu CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler yaptığı kutlama programında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, sözlerine; “Doğum gününüz, 94. yılımız kutlu olsun” diyerek başladı.

CHP, ÇOK PARTİLİ SİSTEMİ DE KURAN PARTİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihsel misyonuna vurgu yapan Özyiğit, “Büyük lider, tarih boyunca gelmiş geçmiş en büyük devlet, en büyük siyaset adamı, bilim insanı en büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk, ‘iki büyük eserim var; bunlardan biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ demiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuş, Cumhuriyet Halk Partisi de Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi, bugün yaşatmaya, ayakta tutmaya çalıştığımız çok partili sistemi de kuran parti olmuştur” dedi.

BÜYÜK BİR GÜÇ OLACAĞIZ

Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesinin önünde büyük bir güç olarak duraklarını dile getiren Özyiğit, şöyle devam etti:

“Cumhuriyetin değerleri hızla geriye götürülmeye çalışılmaktadır. Milli Eğitimin cemaatlerin eline terk edildiği, çoğulculuğun tek adam sistemine terk edildiği, laik, demokratik, hukuk sisteminin yok edilmeye çalışıldığı bir süreci yaşıyoruz. Bu süreçte bu yapılan karşısında dimdik ayakta duran tek kurumsal yapı Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Bugünleri yaşadığımız için kendimizi bir tarafa çekip, ‘her şeyi dört dörtlük yaptık, hiçbir sorumluluğumuz yoktur’ diyemeyiz. Bu ülke bugün bunları yaşıyorsa bizim çok önemli eksikliklerimiz, çok önemli sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukları bundan sonra; geçmişte olduğundan daha iyi idrak ederek, çok daha fazla çalışarak yerine getireceğiz. Cumhuriyeti, geriye götürmeye çalışanlara karşı büyük bir set, büyük bir duvar, büyük bir güç olacağız.”

 

94. YILIMIZ KUTLU OLSUN

Kurtuluş Savaşı ile kazanılan zaferin mazlum ülkelerde demokrasinin yolunu açtığını ifade eden Özyiğit, Bugün, Türkiye Cumhuriyeti, bölgede yapısıyla tüm dünyaya örnek olmuşsa; bu yapıyı yaşatmak bizim en büyük görevimizdir. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının; Kurtuluş Savaşı vererek, mazlum milletlere emperyalizmin yenileceğini göstermiş olması ve mazlum devletlerin başını kaldırıp demokrasiyi istemesini sağlamış olması çok önemlidir. Ama bugün görüyoruz ki cumhuriyet o mazlum devletlerin olduğu pozisyona doğru çekilmek isteniyor. Cumhuriyet Halk Partisi, ülkenin bu misyonunu geleceğe taşımakla ilgili bir görevi vardır. AKP’nin Türkiye’yi emperyalistlerin dümen suyuna bıraktığı, onların istediği gibi ülkemizde oynadığı bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti evimiz, Cumhuriyet Halk Partisi ise birliğimizdir.

Geleceği birlikte kuracağımız inancıyla hepinize saygılar sunuyorum. 94. Yılımız kutlu olsun. Nice yıllara” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 94. yıldönümünde Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Murat Karayalçın katıldı.

Sabah saatlerinden Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından akşam saatlerinde Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde devam eden kutlama programı, kokteyl ve pasta kesimi ile devam etti. Program, Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihini anlatan kısa film gösterimi ile başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, konuşmasına Mersin’im kültür zenginliklerinden biri olan Ehlibeyt canların Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlayarak başladı.

 

CHP TÜRKİYE’NİN GÜVENCESİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 94. yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutladıklarını dile getiren Özyiğit, “’İki büyük eserimden biri’ dediği Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucu genel başkanı, önderimiz, tüm dünyanın örnek aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’nin güvencesi olduğunu ifade eden Özyiğit, “Birliğimizin, bütünlüğümüzün ve barış içerisinde yaşamamızın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımak için Atatürk ilkelerine, devrimlerine ve düşüncelerine bağlı kalarak bu mirasa sahip çıkacaklarına vurgu yapan Özyiğit, şöyle devam etti:

 

DEMOKRATİK YAŞAMIN HER ALANINDA MÜCADELE EDECEĞİZ

“AKP, uyguladığı politikalarla, müfredat değişikliği ile Atatürk’ü yüreğimizden silemez. Ne AKP’nin yandaşları, okulları ne de düşünceleri buna yetmeyecektir. Emperyalistlerin işgal ettikleri ülkelerde ilk uygulamaları, o ülkenin milli değerlerini ve okullarındaki andı kaldırmaktır. Kurucu şahsiyetini itibarsızlaştırmaktır. Ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerini talan edip, peşkeş çekmektir. Ormanlarını yakıp kül etmektir. Limanlarını, tersanelerini, fabrikalarını, bankalarını, verimli topraklarını satmaktır. Ordusunu dağıtmak, vatanseverleri hapse atmaktır. Tek adamlık rejimini hayata geçirerek; tek kişiye ülke yönetimini teslim etmektir. Kadınlarına, çocuklarına ve manevi değerlerine tecavüz etmektir. Hızla demokrasiden uzaklaşıp, diktatör, otoriter, faşist ve oligarşi yapıyı oluşturmaktır. Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ulusu bu güçlere teslim olmamış, Kurtuluş Savaşı vererek bağımsızlığı, özgürlüğü, cumhuriyeti kurmuşlarsa; biz de bu inançla hak, hukuk, adalet yürüyüşümüz, demokratik yaşamın her alanında mücadele ederek, teslim olmayacağız.”

 

CHP KENDİ İRADESİ İLE ÇOK PARTİLİ YAŞAMA GEÇMİŞTİR

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) son Genel Başkanı ve CHP’nin geçmiş dönem İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ise, Cumhuriyet Halk Partisi’nin dünyada ömrü yüzyıla yakın birkaç partiden biri olduğuna dikkat çekti.

CHP ve SHP’nin birleşme sürecini anlatan Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendisini yeniliklere uyarlayabildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kararı ile tek partili yönetimden çok partili sisteme geçildiğini anımsatan Karayalçın, bunu önemsediğini belirterek, “Tek parti ile yönetilen ülkelerin demokrasiye geçmesi için uluslararası güçlerin baskıları olmuştur. Portekiz, Yunanistan gibi ülkeler baskı ile çok partili sisteme geçmişken; Cumhuriyet Halk Partisi, kendi iradesi ile çok partili yaşama geçmiştir.” Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisinin sol siyaset doğrultusunu seçmesinin önemine de vurgu yaptı. Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sosyalist Enternasyonal'e girmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

 

“NE EZEN, İNSANCA HAKÇA BİR DÜZEN”

CHP’nin Genel Başkanlarından Bülent Ecevit’in “Ne ezilen, ne ezen, insanca hakça bir düzen” söylemini anımsatan Karayalçın, dünyada sol siyasetin yaşadığı süreç hakkında bilgiler verdi. Dünya solunun ciddi bir sıkıntı yaşadığını kaydeden Karayalçın, yeni üretim sisteminin dünya genelinde her geçen gün etkinliğini artırdığına işaret etti.

 

CHP HALK TİPİ ÖRGÜTLENMEYE GEÇMEK ZORUNDADIR

Bir program değişikliğini gerekli görmediğini ifade eden Karayalçın, örgüt yapısının gelecek açısından önemli olduğunu kaydederek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin üç ideolojik kaynağına ilişkin şunları söyledi:

“Birincisi, Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyetimizin temel değerleri birinci kaynağımız. İkincisi Sosyalist Enternasyonal'in kararları, üçüncüsü Anadolu aydınlanması. Biz bu üçüne dayanıyoruz. Önemli olan bu üçgen içinde olarak siyaset yapmaktır.”

7 Haziran seçimlerine “Önce insan” sloganıyla katılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin programının çok başarılı olduğuna dikkat çeken Karayalçın, temel sorunu örgüt değişikliği olarak gördüğünü belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi, birazda Siyasi Partiler Yasasının zorlamasıyla dikine hiyerarşik, devlet tipi örgütlenmeyi terk edip, toplum kesimlerine göre; halk tipi örgütlenmeye geçmek zorundadır. Bizim başarımız buna bağlıdır” dedi.

Önümüzdeki dönem program ya da örgüt yapısı değişikliği olmadığını anlatan Karayalçın, “Paradigma değişmiştir” diyerek, şöyle devam etti:

“Yeni duruma göre önceliğimizi saptamak zorundayız. Önümüzde şimdi bir sorun var. sadece siyasi hayatımızın değil bireysel hayatımızın da çok özel bir döneminin içindeyiz. Bu bizim için de Türkiye’nin tümü için de böyle. Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ‘2019 seçimleri bir kırılma noktasıdır’

değerlendirmesine katılıyorum. Evet, bir kırılma noktasıdır. Hepimizin gündemi 2019 olmalıdır. AKP’nin Türkiye’ye yerleştirmek istediği anayasal düzeni durdurmak zorundayız. Bizim için en önemli mesele budur. AKP’yi durdurmak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partililer olarak bize yüklenen çok yaşamsal bir sorumluluktur. 16 Nisan’da ‘hayır’ oyu vererek durdurabileceğimizi düşünüyorduk. Durdurabilirdik. Şimdi durdurmak demek iktidara gelmek demektir. Yani bir şeyi durdurmak için mücadele etmeyeceğiz. İktidara gelmek için mücadele edeceğiz.”

Karayalçın’ın konuşmasının ardından partiye yeni üye olan Cumhuriyet Halk Partililere rozetleri takıldı. 94. yıl kutlama programı pasta kesimi ile sona erdi.

 

 
 
11 Eylül 2017 Pazartesi 09:01
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:34
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:04
  • Yatsı20:28
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji