Özdemir,'Pazar Bağımlılığı İhracatçılarımız İçin Büyük Bir Risk Oluşturuyor'

Ana Sayfa » Siyaset » CHP 94. yaşını kutladı.

CHP 94. yaşını kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi 94. yaşını kutladı. CHP Mersin teşkilatı gerçekleştirdiği çeşitli etkinlinliklerle partinin 94. kuruluş yıldönümünü kutladı.

 
 
CHP 94. yaşını kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi 94. yaşını kutladı. CHP Mersin teşkilatı gerçekleştirdiği çeşitli etkinlinliklerle partinin 94. kuruluş yıldönümünü kutladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Mersin İl Başkanlığı; Akdeniz, Mezitli, Toroslar, Yenişehir, Tarsus ve Erdemli İlçe örgütlerinin de katılımı ile bir kutlama programı gerçekleştirdi.

Cumhuriyet alanında Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan etkinliklerda daha sonra tüm ilçeler ziyaret edilerek kutlamalar yapıldı.

“Türkiye evimiz, CHP birliğimizdir”

Cumhuriyet Meydanı’nda CHP’nin kurucusu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtına çelenk sunumu ve saygı duruşunda bulunuldu. Sunumu CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Pakize Güler yaptığı kutlama programında konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, sözlerine; “Doğum gününüz, 94. yılımız kutlu olsun” diyerek başladı.

CHP, ÇOK PARTİLİ SİSTEMİ DE KURAN PARTİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihsel misyonuna vurgu yapan Özyiğit, “Büyük lider, tarih boyunca gelmiş geçmiş en büyük devlet, en büyük siyaset adamı, bilim insanı en büyük komutan Mustafa Kemal Atatürk, ‘iki büyük eserim var; bunlardan biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’dir’ demiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurmuş, Cumhuriyet Halk Partisi de Cumhuriyeti kurmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi, bugün yaşatmaya, ayakta tutmaya çalıştığımız çok partili sistemi de kuran parti olmuştur” dedi.

BÜYÜK BİR GÜÇ OLACAĞIZ

Cumhuriyet değerlerinin yok edilmesinin önünde büyük bir güç olarak duraklarını dile getiren Özyiğit, şöyle devam etti:

“Cumhuriyetin değerleri hızla geriye götürülmeye çalışılmaktadır. Milli Eğitimin cemaatlerin eline terk edildiği, çoğulculuğun tek adam sistemine terk edildiği, laik, demokratik, hukuk sisteminin yok edilmeye çalışıldığı bir süreci yaşıyoruz. Bu süreçte bu yapılan karşısında dimdik ayakta duran tek kurumsal yapı Cumhuriyet Halk Partisi vardır. Bugünleri yaşadığımız için kendimizi bir tarafa çekip, ‘her şeyi dört dörtlük yaptık, hiçbir sorumluluğumuz yoktur’ diyemeyiz. Bu ülke bugün bunları yaşıyorsa bizim çok önemli eksikliklerimiz, çok önemli sorumluluklarımız var. Bu sorumlulukları bundan sonra; geçmişte olduğundan daha iyi idrak ederek, çok daha fazla çalışarak yerine getireceğiz. Cumhuriyeti, geriye götürmeye çalışanlara karşı büyük bir set, büyük bir duvar, büyük bir güç olacağız.”

 

94. YILIMIZ KUTLU OLSUN

Kurtuluş Savaşı ile kazanılan zaferin mazlum ülkelerde demokrasinin yolunu açtığını ifade eden Özyiğit, Bugün, Türkiye Cumhuriyeti, bölgede yapısıyla tüm dünyaya örnek olmuşsa; bu yapıyı yaşatmak bizim en büyük görevimizdir. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının; Kurtuluş Savaşı vererek, mazlum milletlere emperyalizmin yenileceğini göstermiş olması ve mazlum devletlerin başını kaldırıp demokrasiyi istemesini sağlamış olması çok önemlidir. Ama bugün görüyoruz ki cumhuriyet o mazlum devletlerin olduğu pozisyona doğru çekilmek isteniyor. Cumhuriyet Halk Partisi, ülkenin bu misyonunu geleceğe taşımakla ilgili bir görevi vardır. AKP’nin Türkiye’yi emperyalistlerin dümen suyuna bıraktığı, onların istediği gibi ülkemizde oynadığı bir dönemi yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti evimiz, Cumhuriyet Halk Partisi ise birliğimizdir.

Geleceği birlikte kuracağımız inancıyla hepinize saygılar sunuyorum. 94. Yılımız kutlu olsun. Nice yıllara” diye konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 94. yıldönümünde Mersin İl Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Murat Karayalçın katıldı.

Sabah saatlerinden Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşunun ardından akşam saatlerinde Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde devam eden kutlama programı, kokteyl ve pasta kesimi ile devam etti. Program, Cumhuriyet ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin tarihini anlatan kısa film gösterimi ile başladı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Halk Partisi Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, konuşmasına Mersin’im kültür zenginliklerinden biri olan Ehlibeyt canların Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlayarak başladı.

 

CHP TÜRKİYE’NİN GÜVENCESİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 94. yıldönümünü büyük bir onur ve gururla kutladıklarını dile getiren Özyiğit, “’İki büyük eserimden biri’ dediği Cumhuriyet Halk Partisi’nin kurucu genel başkanı, önderimiz, tüm dünyanın örnek aldığı Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla anıyorum” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’nin güvencesi olduğunu ifade eden Özyiğit, “Birliğimizin, bütünlüğümüzün ve barış içerisinde yaşamamızın teminatıdır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşımak için Atatürk ilkelerine, devrimlerine ve düşüncelerine bağlı kalarak bu mirasa sahip çıkacaklarına vurgu yapan Özyiğit, şöyle devam etti:

 

DEMOKRATİK YAŞAMIN HER ALANINDA MÜCADELE EDECEĞİZ

“AKP, uyguladığı politikalarla, müfredat değişikliği ile Atatürk’ü yüreğimizden silemez. Ne AKP’nin yandaşları, okulları ne de düşünceleri buna yetmeyecektir. Emperyalistlerin işgal ettikleri ülkelerde ilk uygulamaları, o ülkenin milli değerlerini ve okullarındaki andı kaldırmaktır. Kurucu şahsiyetini itibarsızlaştırmaktır. Ülkenin yer altı ve yer üstü zenginliklerini talan edip, peşkeş çekmektir. Ormanlarını yakıp kül etmektir. Limanlarını, tersanelerini, fabrikalarını, bankalarını, verimli topraklarını satmaktır. Ordusunu dağıtmak, vatanseverleri hapse atmaktır. Tek adamlık rejimini hayata geçirerek; tek kişiye ülke yönetimini teslim etmektir. Kadınlarına, çocuklarına ve manevi değerlerine tecavüz etmektir. Hızla demokrasiden uzaklaşıp, diktatör, otoriter, faşist ve oligarşi yapıyı oluşturmaktır. Nasıl ki Mustafa Kemal Atatürk ve Türk ulusu bu güçlere teslim olmamış, Kurtuluş Savaşı vererek bağımsızlığı, özgürlüğü, cumhuriyeti kurmuşlarsa; biz de bu inançla hak, hukuk, adalet yürüyüşümüz, demokratik yaşamın her alanında mücadele ederek, teslim olmayacağız.”

 

CHP KENDİ İRADESİ İLE ÇOK PARTİLİ YAŞAMA GEÇMİŞTİR

Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) son Genel Başkanı ve CHP’nin geçmiş dönem İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ise, Cumhuriyet Halk Partisi’nin dünyada ömrü yüzyıla yakın birkaç partiden biri olduğuna dikkat çekti.

CHP ve SHP’nin birleşme sürecini anlatan Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin kendisini yeniliklere uyarlayabildiğini söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin kararı ile tek partili yönetimden çok partili sisteme geçildiğini anımsatan Karayalçın, bunu önemsediğini belirterek, “Tek parti ile yönetilen ülkelerin demokrasiye geçmesi için uluslararası güçlerin baskıları olmuştur. Portekiz, Yunanistan gibi ülkeler baskı ile çok partili sisteme geçmişken; Cumhuriyet Halk Partisi, kendi iradesi ile çok partili yaşama geçmiştir.” Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisinin sol siyaset doğrultusunu seçmesinin önemine de vurgu yaptı. Karayalçın, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sosyalist Enternasyonal'e girmesinin de önemli olduğunu ifade etti.

 

“NE EZEN, İNSANCA HAKÇA BİR DÜZEN”

CHP’nin Genel Başkanlarından Bülent Ecevit’in “Ne ezilen, ne ezen, insanca hakça bir düzen” söylemini anımsatan Karayalçın, dünyada sol siyasetin yaşadığı süreç hakkında bilgiler verdi. Dünya solunun ciddi bir sıkıntı yaşadığını kaydeden Karayalçın, yeni üretim sisteminin dünya genelinde her geçen gün etkinliğini artırdığına işaret etti.

 

CHP HALK TİPİ ÖRGÜTLENMEYE GEÇMEK ZORUNDADIR

Bir program değişikliğini gerekli görmediğini ifade eden Karayalçın, örgüt yapısının gelecek açısından önemli olduğunu kaydederek, Cumhuriyet Halk Partisi’nin üç ideolojik kaynağına ilişkin şunları söyledi:

“Birincisi, Atatürk ilke ve devrimleri, cumhuriyetimizin temel değerleri birinci kaynağımız. İkincisi Sosyalist Enternasyonal'in kararları, üçüncüsü Anadolu aydınlanması. Biz bu üçüne dayanıyoruz. Önemli olan bu üçgen içinde olarak siyaset yapmaktır.”

7 Haziran seçimlerine “Önce insan” sloganıyla katılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin programının çok başarılı olduğuna dikkat çeken Karayalçın, temel sorunu örgüt değişikliği olarak gördüğünü belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi, birazda Siyasi Partiler Yasasının zorlamasıyla dikine hiyerarşik, devlet tipi örgütlenmeyi terk edip, toplum kesimlerine göre; halk tipi örgütlenmeye geçmek zorundadır. Bizim başarımız buna bağlıdır” dedi.

Önümüzdeki dönem program ya da örgüt yapısı değişikliği olmadığını anlatan Karayalçın, “Paradigma değişmiştir” diyerek, şöyle devam etti:

“Yeni duruma göre önceliğimizi saptamak zorundayız. Önümüzde şimdi bir sorun var. sadece siyasi hayatımızın değil bireysel hayatımızın da çok özel bir döneminin içindeyiz. Bu bizim için de Türkiye’nin tümü için de böyle. Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın ‘2019 seçimleri bir kırılma noktasıdır’

değerlendirmesine katılıyorum. Evet, bir kırılma noktasıdır. Hepimizin gündemi 2019 olmalıdır. AKP’nin Türkiye’ye yerleştirmek istediği anayasal düzeni durdurmak zorundayız. Bizim için en önemli mesele budur. AKP’yi durdurmak zorundayız. Cumhuriyet Halk Partililer olarak bize yüklenen çok yaşamsal bir sorumluluktur. 16 Nisan’da ‘hayır’ oyu vererek durdurabileceğimizi düşünüyorduk. Durdurabilirdik. Şimdi durdurmak demek iktidara gelmek demektir. Yani bir şeyi durdurmak için mücadele etmeyeceğiz. İktidara gelmek için mücadele edeceğiz.”

Karayalçın’ın konuşmasının ardından partiye yeni üye olan Cumhuriyet Halk Partililere rozetleri takıldı. 94. yıl kutlama programı pasta kesimi ile sona erdi.

 

 
 
11 Eylül 2017 Pazartesi 09:01
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:58
  • Güneş07:39
  • Öğlen12:47
  • İkindi15:19
  • Akşam17:34
  • Yatsı19:04
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
15
10
2
3
32
2
Başakşehir
15
9
3
3
30
3
Fenerbahçe
15
8
5
2
29
4
Beşiktaş
15
7
6
2
27
5
Kayserispor
15
7
6
2
27
6
Göztepe
15
8
3
4
27
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Bursaspor
15
7
3
5
24
9
Sivasspor
15
7
1
7
22
10
Akhisarspor
15
5
4
6
19
11
Kasımpaşa
15
5
3
7
18
12
Aytemiz Alanyaspor
15
5
2
8
17
13
Malatyaspor
15
4
4
7
16
14
Osmanlıspor
15
4
2
9
14
15
Konyaspor
15
4
2
9
14
16
Antalyaspor
15
3
5
7
14
17
Gençlerbirliği
15
3
3
9
12
18
Karabükspor
15
2
2
11
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1819 - Alabama, ABD'nin 22. eyaleti oldu.
1900 - Bilim adamı Max Planck, kuantum teorisini Berlin Fizik Birliği'nde sundu.
1911 - Norveçli Roald Amundsen Güney Kutbu'na ulaştı.
1927 - Çin'de Çan Kay-Şek kuvvetleri Kanton'daki komünist ayaklanmayı bastırdı.
1936 - Ankara 19 Mayıs Stadı açıldı.
1936 - İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi kuruldu.
1939 - Sovyetler Birliği, Milletler Cemiyeti üyeliğinden çıkarıldı.
1954 - Kıbrıs sorunu Birleşmiş Milletler'de görüşüldü. Türk delegesi Selim Sarper, "Kıbrıs, Türk sahillerinden 40 mil ötededir. Yunanistan'a 600 mil mesafede olan bu ada Yunanistan'ın olamaz" dedi.
1955 - Arnavutluk, Avusturya, Bulgaristan, Kamboçya, Seylan (şimdiki Sri Lanka), Finlandiya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Ürdün, Laos, Libya, Nepal, Portekiz, Romanya ve İspanya Birleşmiş Milletler Örgütü'ne dahil edildiler.
1959 - Başpiskopos Makarios Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ilk devlet başkanı oldu.
1960 - Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) kuruldu. 9 Ortak Pazar üyesi ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği EFTA'ya üye 7 ülke, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada tarafından kuruldu. Türkiye de anlaşmayı imzaladı.
1960 - İstanbul Boğazı'nda Yunan ve Yugoslav tankerleri çarpıştı; 52 kişi öldü.
1962 - NASA'nın Mariner-2 adlı uzay aracı Venüs gezegeninin yakınından geçti. Mariner-2 dünyaya Venüs hakkında bilgi yolladı.
1977 - Tunç Okan'ın yönettiği 'Otobüs' filmi gösterime girdi.
1977 - CHP'li Aytekin Kotil İstanbul Belediye Başkanı oldu.
1981 - İsrail, Suriye kontrolündeki Golan Tepeleri'ni ilhak etti.
1983 - İstanbulVaniköy'deki 100 yıllık Hasan Birinci Yalısı çıkan yangında tamamen yandı.
1989 - Şili'de ilk demokratik seçimler yapıldı.
1990 - Polonyalı futbolcu Koseçki 2 milyon dolara Galatasaray'a transfer oldu; bu rakam Türkiye'de o güne kadar ödenen en yüksek transfer ücretiydi.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) avukatlarından Av. Faik Candan öldürülmüş olarak bulundu.
1996 - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu'nun (KESK) Ankara'da düzenlediği "Demokratik devlet, halk için bütçe" mitingine 100.000 kişi katıldı.
1999 - Fransa'dan Türkiye'ye iadesi kararlaştırılan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı Türkiye'ye getirildi.
2002 - DYP 7. olağan büyük kongresi'nde, Elazığ milletvekili Mehmet Ağar, Genel Başkan seçildi.
2002 - Irak`taki BM silah denetçileri şefi Hans Blix, Irak`tan geçmişte ve şu anda kimyasal, biyolojik ve balistik füze programlarıyla ilgili çalışan bilim adamlarının listesini istedi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
07.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010609114549
 
On Numara
11.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05070811132122373843454647495157586163717879
 
Sayısal Loto
09.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020711283246
 
Şans Topu
13.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080911172306
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji