Türkiye ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü

Ana Sayfa » Gündem » CHP Mersin il yönetimi seçim sürecini iyi yönetemedi. İstifa etmeli

CHP Mersin il yönetimi seçim sürecini iyi yönetemedi. İstifa etmeli

24 Haziran seçim sürecini iyi yönetemeyen CHP Mersin il yönetimi yenilginin en büyük sorumlusudur. Yerel seçimler için güven vermemektedir. Bu sebeple yönetim istifa etmeli ve yerel seçim sürecine yapacağı değişimle gitmelidir.

 
 
CHP Mersin il yönetimi seçim sürecini iyi yönetemedi. İstifa etmeli

Bir seçim süreci Cumhur ittifakının zaferi ile bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %52.6 ile ilk turda zaferini ilan etti. MHP söylenenlerin aksine beklenen oyu aldı. CHP 2015 seçimlerinde %25.31 oy alırken oyu 24 haziranda % 22.7'ye düştü. CHP'de işler yolunda gitmedi. Her ne kadar Kılıçdaroğlu'nun anki hiç sanki hiç bir olumsuzluk yaşanmamış gibi söylem dile getirmiş olsa da CHP'de iç hesaplaşmaya gideceğini başkanlık tartışmalarının yaşanacağı aşikar.Bu arada CHP'nin seçim süreci içinde yakın temas içinde olduğunu gördüğüm ve seçim öncesi destekleyici açıklamalarda bulunulan HDP' ise %11.6 oy aldı. Demirtaş %8.4 oy alırken HDP'nin %11.6 oy almasını da eminim CHP kendi içinde sorgulayacaktır. Özellikle bu durumun Mersin'de çok net yaşandığını söylemeliyim.

Gelelim Mersin'e... Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli dışında tüm ilçelerde Erdoğan birinci çıktı ve %37.9 ile seçimi Mersin'de kazandı. Muharrem İnce'nin oyu da %37.44 ama 2017 referandumundaki %64 hayır cephesinin oylarının ardından bugün %37.44'e gerilemesi de açıklanması gereken bir soru ve mağlubiyetin başka bir açıdan görüntüsüdür.

Genel seçimlere baktığımızda Ak Parti ve Cumhur ittifakı Mersin'de birinci parti oldu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de seçimin mağlubu CHP'dir. 2015 kasım seçimlerinde Mersin'de %30.10 (324.363 oy) alan CHP, 24 haziran seçimlerinde 26.8'e (302.142 oy ) düştü ve vekil sayısını da 3'e düşürdü. Her seçimde Ak Parti ve CHP araında bir tatlı rekabet vardır. Bu yüzden bir oyun bile önemi çok büyüktür.

Sadece Yenişehir örmeğini verecek olursak 2015 yılında CHP %43.84 oy alırken, 24 haziran seçimlerinde %38.2' ye düşmüştür. HDP ise 2015' de %17.60 iken 24 haziran seçimlerinde %21.7' ye çıkmıştır. Yani yaklaşık 5 puan HDP ye kaymıştır. Diğer ilçelerde de benzer durumlar oluşmuş. Yani HDP'ye oy verirken dozu bira fazla kaçırmışlar diye düşünüyorum.

Tüm ilçelere bir bakalım:

 

CHP                     2015                 2018

 

Akdeniz               %27.8               %24.16

Toroslar               %22.7               %19.35

Yenişehir             %43.8               %38.15

Mezitli                 %43.3               %37.54

Tarsus                 %29.0              %25.48

Erdemli               %18.8               %16.61

Silifke                 %34.9               %28.81

Anamur               %29.3               %29.36

Gülnar                 %21.8              %23.18

Mut                     %27.5               %30.65

Aydıncık              %23.7                %25.67

Bozyazı                %18.4               %17.34

Çamlıyayla           %17.2               %14.52

 

Görüldüğü gibi Gülnar, Mut ve Aydıncık'da az da olsa yükselmiş görünse de genel çöküşü etkilemeyecek bir sonuç bu.

Bu yenilgide en önemli pay il başkanı ve yönetimidir. Bu sonuçlardan sonra istifa etmelidirler. Süreci iyi yönetememişlerdir. Il başkanının etrafındaki her şeyi çok iyi bildiğini sananlar da bu süreci okuyamamışlardır. Bu yönetimle yerel seçimlere gidilirse aynı hezimete uğrayacaklarını düşünmekteyim. O yüzden tüm CHP'liler ellerini vicdanına koyup öz eleştirisini yapmalılar. Ve de bir an önce Muharrem İnce üzerinden siyaset söylemlerini bırakıp, Mersin'deki seçim yenilgisi üzerine yoğunlaşmalılar.Ortada bir yenilgi vardır. Bu yenilginin büyük sorumluluğu il yönetimindedir.Ama görülüyor ki İl Başkanı hala çıkıp seçim sürecini ve yenilgiyi değerlendirmemektedir. Umarım bu seçim gündemini zaman aşımına bırakarak diğer gündemlerin arasında kaybolmasını ve oldu bittiye getirmeye çalışmaz.

Şimdi sormak lazım; Mersin'deki Muharrem İnce'nin mitinginde yok 100 bin kişi , yok efendim 200 bin kişi katıldı dendi ve algı yaratıldı. O zaman bu neden sandığa yansımadı? Aynı şey milyonların konuşulduğu diğer büyükşehirler için de geçerli bir durum söz konusu.. Mersin seçim sürecinde yapılan ziyaretler, saha çalışmalarında neden kararsızlara ve diğer kesimlere ulaşılamadı? Anlaşılan sadece CHP'nin yoğun olduğu bölgelerde çalışmalar yapılmış. Yada sadece CHP'lilerin dinlediği ama il genelinde pek dinlenmeyen radyolarda program yapmak ne kadar doğru? Ne kadar verimli olmuştur? Sadece halkla el sıkışmanın oy kazandırmayacağını bilmiyorlar mıydı? Bu soruları çoğaltabiliriz

Evet demek ki toplumun tüm kesimlerine ulaşılamadı. Demek ki dertlerini iyi anlatamadılar. Demek ki derslerine yeterince çalışmadılar.

İl yönetimi ne yaptı? Bu tarihi seçimi çok iyi analiz edip ona göre seçim çalışma programı hazırlayacağına,"adaylardan topladığı tanıtım ve reklam paralarını nereye harcayacağını mı düşündü bu süreçte? " diyesimiz geliyor.

Bu konu ile ilgili de ciddi iddialar var ve dedikodular yayılmış durumda. İl başkanının yakın temasta olduğu eski çalışma arkadaşlarının etrafından hiç ayrılmadığı bir gerçek. İl başkanının adaylardan toplanan paralarla adayların tanıtım çalışmalarına el atması ne kadar doğru? Bu onun görevi mi olmalıydı? Bu konuda başkanı yönlendirenler ve fikir verenler mi oldu? Adaylar kendi basın ve tanıtım ekibiyle çalışabileydiler kesinlikle daha çok kişiye ulaşabilir ve halka kendilerini daha iyi anlatabilirlerdi.

Çalışma stratejisi belirleyip daha çok vatandaşa ulaşmak ve Cumhurbaşkanı adayını ve Mersin adaylarını anlatmak asıl görevi değil miydi? Gerçek amaç ne?

Geçen hafta Mersin'de herkesin çok iyi tanıdığı bir CHP aday adayı ile ayak üstü sohbette kendisine şunları söyledim: " Abi il başkanı ve yönetimi ne yapmaya çalışıyor. Kaybetmeye oynuyorlar sanki. Durum çok kötü gidiyor. Mersin basınının büyük bir kısmını yok sayıp çalışmadılar. Birileri bir liste hazırlamış o isimlerle çalıştılar. Bizler diğer partilerde olduğu gibi CHP'nin de tüm toplantılarına katılan ve haberlerini halka ulaştıran kesimiz. Bizler onlarla halk arasında bir köprüyüz. Sanki her şeyi çok iyi bildiğini sanan birileri başkanı yanlış yönlendiriyor gibi. Bir de dedikodu dolaşıyor kentte. Eski çalışma arkadaşı ve aday adayı radyo sahibine hatırı sayılır bir tanıtım ve reklam ücreti ödenmiş. Mersin bu iddia ile çalkalanıyor. Umarım gerçek değildir. Mersin'deki basının büyük bir kısmı ile çalışmadılar. Herkes bunları konuşuyor.Başkan bu olumsuzlukları göremiyor mu? Adayların tanıtımı ve kararsız seçmene ulaştırılması yeterince yapılamadı. Bir de il binası ile ilgili iddialar var " şeklinde bir sohbetimiz oldu.

Şimdi il başkanının çıkıp hem seçim mağlubiyetinin öz eleştirisini yapmalı ve bu iddialara belgelerle yanıt vermelidir.

Maalesef CHP'nin seçim koordinasyon ekibi de çalışmadı. Biz basına, seçim sürecinde adayların çalışmalarıyla ilgili bir tane bile haber servis edilmedi. Halka ulaşmada en önemli köprü olan bizler haberlerimizi kendimiz yaptık. Böyle bir çalışma sistemi olmaz. İl Başkanı seçildiğinden bu yana Mersin'deki basınla bir sinerji yaratamadığı da ortada. Toplantıları çok az sayıda gazeteci ile yapıyorlar. Maalesef önceki başkan Abdullah Özyiğit'in başkanlığındaki sinerji şu anda yok. İstediğimiz anda kendisine ulaşabiliyor ve görüşmemizi sağlayabiliyorduk. Şu anki başkana telefonla bile ulaşılamıyor. Başkanın bu konuda artık bir adım atması lazımdır.

Önümüzde bir yerel seçim var ama durum CHP açısından hiç de iç acıcı olmadığı ortada.

Mersin'de CHP kan kaybı yaşamıştır. Bu yönetim 24 haziran sürecini iyi yönetememiştir ve mağlubiyetin mimarı olmuştur. Önümüzdeki yerel seçimler için hiç umut vermemektedirler. Yerel seçimlerde yine aynı şeyi yapıp, belediye başkan adaylarından para toplayıp bunun dağıtımıyla mı ilgilenecekler ve seçimi kaybedecekler bilmiyorum ama CHP genel merkezinin artık işini sıkı tutması gerekmektedir.Mersin'de bir kan değişimi kaçınılmazdır. Bu zaruri halini almıştır. Yerel seçimlerde Büyükşehiri almak istiyorlarsa bu yönetimin bahane aramadan istifa etmesinin zamanı gelmiştir diye düşünüyorum Bir daha söylüyorum; Bu anlayışla yerel seçimlerde CHP Mersin'de havlu atar ve Büyükşehiri birinci gelen partiye hediye eder.

Bu arada Milletvekili Adayı Nevin Zaimoğlu, hakkında da bir şey söylemek gerekiyor. Partinin emekçisi. Yıllar hiç bıkmadan üşenmeden hep partisi için sahalarda çalıştı. Çok emek verdi. Ve her şeyden önemlisi Mersin halkı tarafından benimsenen biri oldu. Hakkının yendiğini düşünüyorum. Çok az bir oy farkla ve seçim sisteminin azizliğine uğraması ve de 20 bin küsur oyun geçersiz sayılması da soruları da beraberinde getirdi zaten. Ama ne olursa olsun Nevin Zaimoğlu Mersin için bir değerdir. Ben önümüzdeki yerel seçimlerde kesinlikle belediye başkan adayı olarak gösterilmeyi hak ettiğini, gösterilmesinin kent ve partisi adına büyük bir kazanım olacağını düşünmekteyim.

Sedat Yılmaz

İnovatifhaber Genel Yayın Yönetmeni

 

 

 

 

 
 
30 Haziran 2018 Cumartesi 09:23
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:44
  • Güneş06:19
  • Öğlen12:46
  • İkindi16:15
  • Akşam18:52
  • Yatsı20:16
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
5
4
0
1
12
2
Başakşehir
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Beşiktaş
5
3
1
1
10
5
Konyaspor
5
2
2
1
8
6
Kayserispor
5
2
2
1
8
7
Trabzonspor
5
2
1
2
7
8
Malatyaspor
5
2
1
2
7
9
Ankaragücü
5
2
1
2
7
10
Antalyaspor
5
2
1
2
7
11
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
12
Göztepe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Sivasspor
5
1
2
2
5
15
Bursaspor
5
0
4
1
4
16
Çaykur Rizespor
5
0
3
2
3
17
Erzurum BB
5
0
2
3
2
18
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1575 - Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı. Araştırmacılar, rasathanenin Galatasaray Lisesi civarında kuruldu
1893 - Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.
1921 - TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.
1935 - Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışmasını yasaklandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.
1944 - Finlandiya ile Sovyetler Birliği ateşkes imzaladı.
1951 - Kuzey Atlantik Paktı Konseyi, Türkiye ve Yunanistan'a NATO'ya katılma çağrısı yaptı.
1955 - Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron, askeri darbeyle devrildi ve Paraguay'a sürüldü.
1970 - Türk Hava Yollarının Antalya adlı uçağı Isparta yakınlarında düştü: 154 kişi öldü.
1979 - TMMOB tarafından, 54 ilde 736 işyerinde 100 binden fazla mühendis ve mimarın katılımıyla gerçekleştirilen büyük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.
1982 - İsveç'te seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı; Olof Palme başbakan oldu.
1985 - Meksika'nın başkenti Meksiko'da meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde, 10.000 ila 40.000 kişi hayatını kaybetti.
1987 - 10. Akdeniz Oyunlarında Serbest Güreş Milli Takımı, 6 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde şampiyon oldu.
2002 - Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Ramallah'taki karargahına girdi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
13.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu121721404143
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
15.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042025304344
 
Şans Topu
12.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu082024252603
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji