İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Açıklandı. Mersin'den 3 Firma Girdi

Ana Sayfa » Gündem » CHP Mersin il yönetimi seçim sürecini iyi yönetemedi. İstifa etmeli

CHP Mersin il yönetimi seçim sürecini iyi yönetemedi. İstifa etmeli

24 Haziran seçim sürecini iyi yönetemeyen CHP Mersin il yönetimi yenilginin en büyük sorumlusudur. Yerel seçimler için güven vermemektedir. Bu sebeple yönetim istifa etmeli ve yerel seçim sürecine yapacağı değişimle gitmelidir.

 
 
CHP Mersin il yönetimi seçim sürecini iyi yönetemedi. İstifa etmeli

Bir seçim süreci Cumhur ittifakının zaferi ile bitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan %52.6 ile ilk turda zaferini ilan etti. MHP söylenenlerin aksine beklenen oyu aldı. CHP 2015 seçimlerinde %25.31 oy alırken oyu 24 haziranda % 22.7'ye düştü. CHP'de işler yolunda gitmedi. Her ne kadar Kılıçdaroğlu'nun anki hiç sanki hiç bir olumsuzluk yaşanmamış gibi söylem dile getirmiş olsa da CHP'de iç hesaplaşmaya gideceğini başkanlık tartışmalarının yaşanacağı aşikar.Bu arada CHP'nin seçim süreci içinde yakın temas içinde olduğunu gördüğüm ve seçim öncesi destekleyici açıklamalarda bulunulan HDP' ise %11.6 oy aldı. Demirtaş %8.4 oy alırken HDP'nin %11.6 oy almasını da eminim CHP kendi içinde sorgulayacaktır. Özellikle bu durumun Mersin'de çok net yaşandığını söylemeliyim.

Gelelim Mersin'e... Cumhurbaşkanlığı seçiminde Akdeniz, Yenişehir ve Mezitli dışında tüm ilçelerde Erdoğan birinci çıktı ve %37.9 ile seçimi Mersin'de kazandı. Muharrem İnce'nin oyu da %37.44 ama 2017 referandumundaki %64 hayır cephesinin oylarının ardından bugün %37.44'e gerilemesi de açıklanması gereken bir soru ve mağlubiyetin başka bir açıdan görüntüsüdür.

Genel seçimlere baktığımızda Ak Parti ve Cumhur ittifakı Mersin'de birinci parti oldu.

Türkiye genelinde olduğu gibi Mersin'de de seçimin mağlubu CHP'dir. 2015 kasım seçimlerinde Mersin'de %30.10 (324.363 oy) alan CHP, 24 haziran seçimlerinde 26.8'e (302.142 oy ) düştü ve vekil sayısını da 3'e düşürdü. Her seçimde Ak Parti ve CHP araında bir tatlı rekabet vardır. Bu yüzden bir oyun bile önemi çok büyüktür.

Sadece Yenişehir örmeğini verecek olursak 2015 yılında CHP %43.84 oy alırken, 24 haziran seçimlerinde %38.2' ye düşmüştür. HDP ise 2015' de %17.60 iken 24 haziran seçimlerinde %21.7' ye çıkmıştır. Yani yaklaşık 5 puan HDP ye kaymıştır. Diğer ilçelerde de benzer durumlar oluşmuş. Yani HDP'ye oy verirken dozu bira fazla kaçırmışlar diye düşünüyorum.

Tüm ilçelere bir bakalım:

 

CHP                     2015                 2018

 

Akdeniz               %27.8               %24.16

Toroslar               %22.7               %19.35

Yenişehir             %43.8               %38.15

Mezitli                 %43.3               %37.54

Tarsus                 %29.0              %25.48

Erdemli               %18.8               %16.61

Silifke                 %34.9               %28.81

Anamur               %29.3               %29.36

Gülnar                 %21.8              %23.18

Mut                     %27.5               %30.65

Aydıncık              %23.7                %25.67

Bozyazı                %18.4               %17.34

Çamlıyayla           %17.2               %14.52

 

Görüldüğü gibi Gülnar, Mut ve Aydıncık'da az da olsa yükselmiş görünse de genel çöküşü etkilemeyecek bir sonuç bu.

Bu yenilgide en önemli pay il başkanı ve yönetimidir. Bu sonuçlardan sonra istifa etmelidirler. Süreci iyi yönetememişlerdir. Il başkanının etrafındaki her şeyi çok iyi bildiğini sananlar da bu süreci okuyamamışlardır. Bu yönetimle yerel seçimlere gidilirse aynı hezimete uğrayacaklarını düşünmekteyim. O yüzden tüm CHP'liler ellerini vicdanına koyup öz eleştirisini yapmalılar. Ve de bir an önce Muharrem İnce üzerinden siyaset söylemlerini bırakıp, Mersin'deki seçim yenilgisi üzerine yoğunlaşmalılar.Ortada bir yenilgi vardır. Bu yenilginin büyük sorumluluğu il yönetimindedir.Ama görülüyor ki İl Başkanı hala çıkıp seçim sürecini ve yenilgiyi değerlendirmemektedir. Umarım bu seçim gündemini zaman aşımına bırakarak diğer gündemlerin arasında kaybolmasını ve oldu bittiye getirmeye çalışmaz.

Şimdi sormak lazım; Mersin'deki Muharrem İnce'nin mitinginde yok 100 bin kişi , yok efendim 200 bin kişi katıldı dendi ve algı yaratıldı. O zaman bu neden sandığa yansımadı? Aynı şey milyonların konuşulduğu diğer büyükşehirler için de geçerli bir durum söz konusu.. Mersin seçim sürecinde yapılan ziyaretler, saha çalışmalarında neden kararsızlara ve diğer kesimlere ulaşılamadı? Anlaşılan sadece CHP'nin yoğun olduğu bölgelerde çalışmalar yapılmış. Yada sadece CHP'lilerin dinlediği ama il genelinde pek dinlenmeyen radyolarda program yapmak ne kadar doğru? Ne kadar verimli olmuştur? Sadece halkla el sıkışmanın oy kazandırmayacağını bilmiyorlar mıydı? Bu soruları çoğaltabiliriz

Evet demek ki toplumun tüm kesimlerine ulaşılamadı. Demek ki dertlerini iyi anlatamadılar. Demek ki derslerine yeterince çalışmadılar.

İl yönetimi ne yaptı? Bu tarihi seçimi çok iyi analiz edip ona göre seçim çalışma programı hazırlayacağına,"adaylardan topladığı tanıtım ve reklam paralarını nereye harcayacağını mı düşündü bu süreçte? " diyesimiz geliyor.

Bu konu ile ilgili de ciddi iddialar var ve dedikodular yayılmış durumda. İl başkanının yakın temasta olduğu eski çalışma arkadaşlarının etrafından hiç ayrılmadığı bir gerçek. İl başkanının adaylardan toplanan paralarla adayların tanıtım çalışmalarına el atması ne kadar doğru? Bu onun görevi mi olmalıydı? Bu konuda başkanı yönlendirenler ve fikir verenler mi oldu? Adaylar kendi basın ve tanıtım ekibiyle çalışabileydiler kesinlikle daha çok kişiye ulaşabilir ve halka kendilerini daha iyi anlatabilirlerdi.

Çalışma stratejisi belirleyip daha çok vatandaşa ulaşmak ve Cumhurbaşkanı adayını ve Mersin adaylarını anlatmak asıl görevi değil miydi? Gerçek amaç ne?

Geçen hafta Mersin'de herkesin çok iyi tanıdığı bir CHP aday adayı ile ayak üstü sohbette kendisine şunları söyledim: " Abi il başkanı ve yönetimi ne yapmaya çalışıyor. Kaybetmeye oynuyorlar sanki. Durum çok kötü gidiyor. Mersin basınının büyük bir kısmını yok sayıp çalışmadılar. Birileri bir liste hazırlamış o isimlerle çalıştılar. Bizler diğer partilerde olduğu gibi CHP'nin de tüm toplantılarına katılan ve haberlerini halka ulaştıran kesimiz. Bizler onlarla halk arasında bir köprüyüz. Sanki her şeyi çok iyi bildiğini sanan birileri başkanı yanlış yönlendiriyor gibi. Bir de dedikodu dolaşıyor kentte. Eski çalışma arkadaşı ve aday adayı radyo sahibine hatırı sayılır bir tanıtım ve reklam ücreti ödenmiş. Mersin bu iddia ile çalkalanıyor. Umarım gerçek değildir. Mersin'deki basının büyük bir kısmı ile çalışmadılar. Herkes bunları konuşuyor.Başkan bu olumsuzlukları göremiyor mu? Adayların tanıtımı ve kararsız seçmene ulaştırılması yeterince yapılamadı. Bir de il binası ile ilgili iddialar var " şeklinde bir sohbetimiz oldu.

Şimdi il başkanının çıkıp hem seçim mağlubiyetinin öz eleştirisini yapmalı ve bu iddialara belgelerle yanıt vermelidir.

Maalesef CHP'nin seçim koordinasyon ekibi de çalışmadı. Biz basına, seçim sürecinde adayların çalışmalarıyla ilgili bir tane bile haber servis edilmedi. Halka ulaşmada en önemli köprü olan bizler haberlerimizi kendimiz yaptık. Böyle bir çalışma sistemi olmaz. İl Başkanı seçildiğinden bu yana Mersin'deki basınla bir sinerji yaratamadığı da ortada. Toplantıları çok az sayıda gazeteci ile yapıyorlar. Maalesef önceki başkan Abdullah Özyiğit'in başkanlığındaki sinerji şu anda yok. İstediğimiz anda kendisine ulaşabiliyor ve görüşmemizi sağlayabiliyorduk. Şu anki başkana telefonla bile ulaşılamıyor. Başkanın bu konuda artık bir adım atması lazımdır.

Önümüzde bir yerel seçim var ama durum CHP açısından hiç de iç acıcı olmadığı ortada.

Mersin'de CHP kan kaybı yaşamıştır. Bu yönetim 24 haziran sürecini iyi yönetememiştir ve mağlubiyetin mimarı olmuştur. Önümüzdeki yerel seçimler için hiç umut vermemektedirler. Yerel seçimlerde yine aynı şeyi yapıp, belediye başkan adaylarından para toplayıp bunun dağıtımıyla mı ilgilenecekler ve seçimi kaybedecekler bilmiyorum ama CHP genel merkezinin artık işini sıkı tutması gerekmektedir.Mersin'de bir kan değişimi kaçınılmazdır. Bu zaruri halini almıştır. Yerel seçimlerde Büyükşehiri almak istiyorlarsa bu yönetimin bahane aramadan istifa etmesinin zamanı gelmiştir diye düşünüyorum Bir daha söylüyorum; Bu anlayışla yerel seçimlerde CHP Mersin'de havlu atar ve Büyükşehiri birinci gelen partiye hediye eder.

Bu arada Milletvekili Adayı Nevin Zaimoğlu, hakkında da bir şey söylemek gerekiyor. Partinin emekçisi. Yıllar hiç bıkmadan üşenmeden hep partisi için sahalarda çalıştı. Çok emek verdi. Ve her şeyden önemlisi Mersin halkı tarafından benimsenen biri oldu. Hakkının yendiğini düşünüyorum. Çok az bir oy farkla ve seçim sisteminin azizliğine uğraması ve de 20 bin küsur oyun geçersiz sayılması da soruları da beraberinde getirdi zaten. Ama ne olursa olsun Nevin Zaimoğlu Mersin için bir değerdir. Ben önümüzdeki yerel seçimlerde kesinlikle belediye başkan adayı olarak gösterilmeyi hak ettiğini, gösterilmesinin kent ve partisi adına büyük bir kazanım olacağını düşünmekteyim.

Sedat Yılmaz

İnovatifhaber Genel Yayın Yönetmeni

 

 

 

 

 
 
30 Haziran 2018 Cumartesi 09:23
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:35
  • Güneş05:31
  • Öğlen12:58
  • İkindi16:49
  • Akşam20:05
  • Yatsı21:46
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1446 - Lidköping, İsveç'te bir kent konumuna alındı.
1718 - Osmanlı Devleti ile Avusturya ve Venedik Cumhuriyeti arasında Pasarofça Antlaşması imzalandı.
1774 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Küçük Kaynarca Antlaşması imzalandı
1798 - Napolyon'un Fransızlara Kahire yolunu açan "Piramitler Savaşı".
1831 - İlk Belçika Kralı I. Léopold tahta çıktı.
1861 - Yıllarca süren Amerikan İç Savaşı sırasındaki İlk Bull Run Savaşı
1904 - Transsibirya demiryolu tamamlandı.
1905 - II. Abdülhamid'e Yıldız Camii önünde suikast girişimi
1922 - İttihat ve Terakki önderlerinden Cemal Paşa, Tiflis'te Ermeniler tarafından öldürüldü.
1925 - Tennessee'nin Dayton kentindeki bir lise biyoloji öğretmeni (John T. Scopes), evrim konusunu işlemekten suçlu bulundu ve 100 dolar para cezasına çarptırıldı.
1940 - Baltık ülkeleri, Sovyetler Birliğine ilhak edildi.
1946 - Türkiye'de ilk çok partili seçimler yapıldı. CHP 396, DP 65 milletvekili kazandı.
1967 - TBMM'de TİP İstanbul Milletvekili Çetin Altan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı.
1969 - Apollo 11 mürettebatından Neil Armstrong ve Buzz Aldrin Ay'daki ilk insan adımlarını gerçekleştirdiler.
M.Ö. - 356 Herostratus adındaki bir genç,Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan, Efes'teki Artemis Tapınağı'nı yaktı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
19.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu192027313753
 
On Numara
16.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03050810111213151617212434374146515657636667
 
Sayısal Loto
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu012526353848
 
Şans Topu
18.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu081416283110
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji