İşsizlik oranı %10,9 seviyesinde gerçekleşti

Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut... Mehmet Mazak yazdı

Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut... Mehmet Mazak yazdı

Çocukluk dimağımda Mut dendiği zaman bende çınarlar ve Karacaoğlan algısının oluşmasına vesile olmuştur bu göç yolları. Ben onun için “Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut” diyorum bu şehre.

 
 
Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut... Mehmet Mazak yazdı

1970’li yılların sonunda Erdemli Tırtar Köyü ilk okulunda okuduğum dönemde, köy okulları belde ve şehirlerdeki okullardan yaklaşık bir ay önce yaz tatiline başlar bu okullardan 15-20 gün sonra açılırdı hatırladığım kadarıyla. Kış döneminde Akdeniz kenarında bir köy okulunda okusam da yazları okul tatil olur olmaz ailem göç hazırlıklarına başlar Karaman’a çok yakın bir coğrafi konumu olan Mut ilçesi Ballı (Eleski) Köyü yukarı Tırtar mahallesine göçerdik. Yaz aylarında dört ay Torosların soğuk pınarlarından kana kana içer rüzgârından nasibimizi alır özgürlüğün tadını çıkarırdık.

 

Bir çocuk dimağı ve bakış açısı ile henüz 5-6 yaşlarımdan itibaren senede en az iki sefer Mut şehrinin içinden geçerek yaylamıza ve sahilimize yöresel ifade ile seyilimize ulaşırdık. Yayla yollarına çıkılan bu yolculuklarda ilk duyduğum yöresel türkülerden birinin sözlerini burada sizler ile paylaşmak isterim:

Yayla yollarında göç kater kater
Eşinden ayrılmış bir palaz öter
Ötme palaz ötme seni tutarlar
Tutarlar da dar kafese kaparlar

Aşıp aşıp gider yaylanın yolu
Sahile dayanmaz dağların gülü
Gayet güzel olsa yiğidin yari
O da gelir bin bir iki naz ilen

Bu yayla ve sahile olan göç yolumuz üzerindeki Mut şehri bana meydanındaki büyük büyük çınarları, çınarların gölgesini mesken tutmuş Karacaoğlan heykelini ve sanki bütün Mut şehrinde yaşayan insanların bir arada toplanmış hissi verdiği çınaraltı çay bahçeleri ve şırıl şırıl akan çeşmeleri ile hatıralarımda canlılığını korumaya devam ediyor. Onun için Mut’ta bir deyim vardır : "İki pınar, beş çınar, bunlar olmasa Mut, yanar"

 

Çocukluk dimağımda Mut dendiği zaman bende çınarlar ve Karacaoğlan algısının oluşmasına vesile olmuştur bu göç yolları. Ben onun için “Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut” diyorum bu şehre.

Mut şehri üzerine bu makaleyi yazmayı düşündüğüm zaman bu yaz Mut ilçemizi bir şehir ve kültür tarihçisi gözü ile bu yaz faklı bir gözle inceledim ve gezdim. O çocukluğumdaki Çınarlar ve Karacaoğlan algısının yerleşmesine vesile olan meydanı ziyaret ettim, evet Mut Karacaoğlan’ın şehri olduğunu bana bir kez daha haykırdı. Kimdir bu Karacaoğlan? Şimdi onun hakkında size biraz bilgi vereyim.

 

Karacaoğlan; Etkileyici bir dil ve duygu evreni kurduğu şiirleriyle Türk halk şiiri geleneğinde çığır açmış bir ozandır. 1606'da doğduğu,1679'da ya da 1689'da öldüğü sanılmaktadır. 17.yy'da yaşamıştır. Nereli olduğu üstüne değişik görüşler öne sürülmüş olsa da o bir Çukurovalı ve Türkmendir. Mersin'in Silifke, Mut, Gülnar ilçelerinin köylerinde, o yöreden olduğu ileri sürülür. Özellikle Karacaoğlan Mut ile özdeşleşmiş bir isimdir.

Doğum yeri gibi, ölüm yeri de kesin olarak bilinmemektedir. Şiirlerinden, çok uzun yaşadığı anlaşılmaktadır. En son bulgulara göre ise mezarının Mersin'in Mut ilçesinin Çukur köyündeki Karacaoğlan Tepesi denilen yerde olduğu sanılmaktadır.

Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut’taki çocukluk ve gençlik evrelerimizi yaşarken bize yol gösterici ve hayat basamaklarını tırmanırken dizeleri rehber olan Karacaoğlan’ın şiirlerinden bazılarını ve içerisinde barındırdığı duygu kervanını paylaşmak istiyorum.

Karacaoğlan 17. Asırdan seslenerek “Ağacın eyisi özünden olur,Yiğidin eyisi sözünden olur” diyerek hayata tutunmak için sağlam adımlar ile basarak, sözünün eri olmayı bizlere öğütlenmiştir.

Karacaoğlan, “Üryan geldim gene üryan giderim, Ölmemeye elde fermanım mı var” diyerek bizlere dünya malına tamah göstermemeyi , ahiret azığı hazırlamamızı tembihlemiştir şiirinde. “Neyleyeyim şu dünyanın ziynetin, Akibeti ölüm olduktan geri?” sözü ile yukarıdaki düşüncemizi pekiştirmektedir.

Karacaoğlan özgürlüğüne düşkün bir Türkmen Ozanı olarak Çukurova ve Toroslardaki yörüklere bu ruhu aşılayan bir halk şairi olarak bizlere ne diyor; “Bir sofra isterim kimse sermedik, Bir yayla isterim kimse konmadık, Bir güzel isterim yad el değmedik” diyerek büyük dedelerimizin sahilden Karaman sınırındaki Mut’a bağlı kimsenin konmadığı yaylalara kadar göç etmesini, sofralar sermesini sağlamıştır. Karlı dağlar, tozlu koyaklar aşılarak yapılan bu göç yolculuğu için ne diyor asırlar öncesinden Karacaoğlan; “Aşam dedim, karlı dağlar başından,Yüce dağlar koç yiğide dag m'olur”.

 

Torosların ve Çukurova’nın her dağını taşını, deresini tepesini, vadisini pınarını, karını boranını yaşamış gezmiş bir halk ozanı olarak buraları cennet ile özdeşleştirmiş olması vatan sevgisini bizlere aşılaması açısından çok önemlidir. “Çukurova bayramlığın geyerken, Çıplaklığın üzerinden soyarken, Şubat ayı kış yelini kovarken, Cennet dense sana yakışır dağlar”. Bizler yaylalarımızı, Mut’umuzu işte Karacaoğlan’ın şiirlerinden Türkülerinden edindiğimiz bir sevgi ile muhabbet ile sever olduk. Bir başka şiirinde Karacaoğlan “İndim seyran ettim Firengistan'ı, İlleri var, bizim ile benzemez, Levin tutmuş goncaları açılmış, Gülleri var, bizim güle benzemez” diyerek bölgemizin ne kadar güzel yaşanılası yer olduğunu belirtmektedir. Ayrıca Türk yurdunun, Anadolu’nun şehirlerin ecesi, insanların iyisinin harmanlandığı yerler olduğunu , çiçeklerin bile bu coğrafyada bir başka güzel açtığını söylemektedir. İşte biz Mut’umuzu Karacaoğlan ile birlikte özdeşleştirerek sevdik ve sevmeye devam edeceğiz.

 Çocukluk ve gençlik yıllarının ardından çeyrek asırlık İstanbul deneyimi ve yaşanmışlığı ile harmanlanmış bir düşünce dünyam ile “Çınarların Gölgesindeki Karacaoğlan Şehri Mut”a baktığım zaman farklı tarih, kültür ve medeniyet ve doğa izlerini görmekteyim günümüzde. Bugünkü hali Karamanoğulları devri karakterini gösteren Mut Kalesi, dikdörtgen şeklindeki dört burcu ve içinde iç kale diye adlandırılan bir kulesi ile sizi hemencecik selamlayıverir.

Kalenin ve çınarların yanındaki Karamanoğulları İbrahim Bey'in emirleri ile Laal Paşa tarafından. (1356-1390) yaptırılan Laal Paşa Camii sizi eskilere çok eskilere götürüverir. Kare planlı ve orta kubbeli olan cami düzgün kesme taşlarla inşa edilmiş Anadolu medeniyetimizin ayak izlerinden biri olarak hala görünürlülüğü ve ve kulanırlılığı devam etmektedir. Mut ilçemizin kültür ve medeniyet izlerinden ve kalıntılarından bazılarını burada zikre temek isterim. Bizim yayla yolumuz üzerindeki köylerde bulunan Kozlar Yaylasında Alaattin Keykubat'ın emri üzerine 1230 yıllarında yapılmış Mavga Kalesi, Antik ismi Corapissus olan Dağpazarı Kilisesi görülmesi gereken yerlerdir.

Evliya Çelebi'nin "Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor" diye anlattığı Alahan Manastırı UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine 2000 yılında girmiş bir tarihi yapıdır. Mut’tan Karaman’a giderken anayoldan 3 km içeride bir dağın zirvesindeki Alahan Manastırı 440-442 yıllarında yapılmış olduğu tahmin edilmektedir. Torosların zirvesinden Mut ovasına ve Göksu vadisine bir kuş olsamda uçsan diyeceğiniz bir titizlik ve güzellikte inşa edilmiş yapı bloklarından oluşmuş, taş işleme ve süsleme sanatlarının en nadide örneklerinin hala canlılığını korunduğu bir mekandır.


Ayrıca Nure Sofi Türbesi, Baloğlu (Adrasos) Harabeleri, Sartavul Hanları, Dağ Camii, Alaoda Mağarası, Söğütözü Köprüsü, Sınobiç Kalıntıları, Kızıl Minare ve bir çok köydeki tarihi kaya kilise ve körüstenleri ile Mut gizemini koruyan kültürel birikime sahip bir şehrimizdir.

Ayrıca Mut doğal güzellikleride içinde barındıran bir coğrafyaya sahiptir. Kırkpınar, Karaekşi ve Yerköprü milli parkları sizi içine almak için bekler durur. Yerköprü Şelalesi ve Milli Parkı yeni keşf edilmiş olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde Mut ilçemizin tanıtım yüzü olmaya aday gözükmektedir.

Mut şehri son yıllarda çınarların gölgesinden hızla sıyrılarak büyüme ve gelişimini sürdürmüş olsa da Karacaoğlan şehri olarak, Karacaoğlan’ın asırları aşıp gelen şiirlerinin ve deyişlerinin izinden yürümeye devam edecektir. Kim bilir ileride bir gün sadece “Karacaoğlan Şehri Mut” olarak anılacağı günler olacaktır.


Mehmet Mazak

 

 
 
23 Eylül 2017 Cumartesi 23:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:34
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:04
  • Yatsı20:28
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji