Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Ana Sayfa » Güncel » Çukurova Havalimanının seyir defteri -2... Abdullah Ayan yazdı

Çukurova Havalimanının seyir defteri -2... Abdullah Ayan yazdı

Çukurova Havalimanı ninnisiyle 5 yıl uyutulan Mersin bari bu kez sürecin takipçisi olsun...

 
 
Çukurova Havalimanının seyir defteri -2... Abdullah Ayan yazdı

Çukurova Havalimanının 2010 yılında başlayan serüvenini anlattığımız makalenin birinci bölümünü temel atma hazırlıklarının sürdüğü hengamenin toz dumanı arasında noktalamıştık.

Kaldığımız yerden gün gün gelişmelerle devam edelim:

14.10.2011 Daha önce 3 Kasımda yapılacağı duyurulan ÇHL ihalesi 15.12.2011 tarihine ertelenir.

15.12.2011 Koçoğlu grubunun içinde yer aldığı SKY Line Havacılık-Zonguldak Sivil Havacılık ortak girişimi tek başına girdiği ÇHL ihalesini 357 milyon Euro yatırım bedeli karşılığı 9 yıl 10 ay 10 gün işletme garantisiyle kazanır. İhaleye dosya alan 16 firmadan Koçoğlu dışında kimse teklif bile vermez.

13.1.2012 Koçoğlu grubu Ankara Ticaret Siciline kayıtlı Çukurova Bölgesel Havaalanı Yatırım Yapım ve İşletim A.Ş. adıyla bir şirket kurar.

26.1.2012 İhaleyi kazanan grupla anlaşma Ankara’da imzalanır.

22.6.2012 Koçoğlu:Bize uygulama projesi için 9 ay süre verildi. 3 ay sonunda bankalarla anlaşmaları tamamlar DHMİ’ ye sunarız. Bize yer teslimli yapılsın hemen başlar 22 ay içinde de havalimanını tamamlar hizmete açarız.

2.8.2012 Gazeteler “Bankalardan kredi şoku” diye verir haberi. Projeyi rantabl bulmayan bankalar şirketin taleplerini geri çevirir ancak DHMİ 6 ay olan kredi ibrazı süresini 3 ay uzatır.

11.8.2012 Proje genel koordinatörü 25.7.2012 günü ek süresi de dolan kredi bulma dönemini es geçerek tesisin 2014 Mayıs ayında hizmete gireceği müjdesini verir.

25.11.2012 Şirket bu kez “kredi bulduk ama biz öz kaynakla işe başlayacağız” açıklamasıyla çıkar ortaya.

24.1.2013 Zafer Çağlayan “en geç 2 ay sonra temel atarız”

28.3.2013 Yer tesliminin yapıldığı açıklaması yapılırken hiç kimsenin aklına “kredi bulundu mu?” sorusunu sormak gelmez. Temel atma töreninin Nisan ayında yapılacağı müjdesi yeterlidir.

14.5.2013 Temel atma töreninden önce çalışmaların başladığı, çıkan fırtınada 2 işçinin ölmesiyle öğrenilir.

19.5.2013 Yapılacağı duyurulan temel atma töreni 27 Mayısa ertelenir. Ama tören temel atacakların yoğun programı nedeniyle 28 Mayıs günü gerçekleşir.

17.4.2014 Bir zamanlar hizmete açılacağı tarih olarak duyurulan bugünlerde çalışmaların durduğu, sıkıntıların baş gösterdiği haberleri yer almaya başlar medyada.

8.7.2014 Proje Müdürü: “yavaşlama var ama bu projenin zamanında bitmeyeceği anlamına gelmez”

23.9.2014 Gazetelerden haberler, siyasilerden mesajlar: “Firma yabancı ortak buldu. Tesis 2016 Martında bitirilecek.

12.10.2014 AK Parti Mersin il başkanı “yapımcıya 3 hafta süre verildi. Başlamazsa sözleşme feshedilip yeniden ihaleye çıkılacak.

10.11.2014 İstanbul’ da kentsel dönüşüm atıkları taşıma işi yapan Erdal Alkış’a ait İCON grubu çıkar ortaya. “Asya menşeli bir firma ile anlaştık, ilk pisti 6 ay içinde hizmete açarız”

Müjde karşısında Mersin kamuoyu öylesine sevinir ki, kimsenin aklına “bu İCON nereden çıktı? Hangi yetkiyle havaalanı işini üstleniyor, açıklamalar yapıyor” sorusu gelmez.

10.1.2015 Binali Yıldırım’ın boşalttığı Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturan Lütfi Elvan’ ın gönülleri serinleten açıklaması düşer medyaya: “Sorunlar aşılma noktasına geldi. Hedefimiz 2016 sonu”

18.1.2015 İCON grubu yeniden sahne alır: “Projeyi 31.12.2015’e yetiştirmeyi planlıyoruz. Finansmanın %60’ı dış, %40’ı yurt içinden sağlanacak. Şubat ayında yapacağımız proje tanıtım törenine şimdiden tüm Mersinlileri davet ediyoruz”

1.5.2015 AK Parti Mersin il başkanı Taşpınar bir kez daha “inşaat yeniden başlıyor” müjdesini verir.

3.6.2015 Seçimlere 4 gün kala Mersin’i cumhurbaşkanı sıfatıyla ziyaret eden Erdoğan’ ın da gündeminde havalimanı vardır: “Yüklenici firmanın yaşadığı sıkıntılar nedeniyle gecikme oldu. Şimdi yeni formül bulduk. İnşallah gecikmeyi de telafi edecek şekilde Mersini mutlaka bu hizmete kavuşturacağız, bizzat takip ediyorum.”

13.7.2015 Koçoğlu’nun salt havalimanı için kurduğu Çukurova Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. şirketi Rus “Stroy İnvest” isimli bir şirketle anlaştığını duyurur. Şirkete göre proje Ramazan Bayramından sonra kaldığı yerden devam edecektir.

31.8.2015 Üstlenici şirket bir yandan iflas ertelemeyle nefes almaya, kalan zamanında da kredi veya ortak aramayla uğraşa dursun, projenin geleceğine yatırım yapanlar da çıkar sahneye. Örneğin Mersin Üniversitesinin yeni rektörü Çamsarı' nın müjdeler dolu demeci yankılanır dört yanda:

"Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Türkiye'de çok az ilde mevcut. Her yıl pilot ve havacılıkla ilgili çalışanları yabancı ülkelerden alıyoruz ve görevlendiriyoruz. Bunun ciddi bir milli kayıp olduğu konusunda hemfikiriz. Bunu engellemek ve Çukurova Havalimanı'nın altyapısına katkı sağlamak için bu okulun açılmasını istedik. Şu anki aşamada YÖK ile görüştükten sonra fakültemize geçici bir dekan atayacağız. Dekan atamasının ardından fakültede 4 veya 5 bölüm açmak istiyoruz. Lojistiğinden hostes eğitimine, pilotajından makine ve destek birimlerine kadar bölümleri burada açmak istiyoruz. Fakültemiz, bölgenin işsizliğinin azalmasına da katkı sağlayacak ve ciddi sayıda öğrenci sayısı oluşturacak."

Gülmeyin, havalimanı bitti de bunlara mı geldi sıra diye de düşünmeyin. Ben somut fotoğrafı yansıtıyorum.

26.9.2015 Ulaştırma eski Bakanı Lütfi Elvan kesinleşen Mersin adaylığının rüzgarıyla indiği Adana Şakirpaşa hava alanında "tüm duyduklarınızı unutun, söyleyeceğime inanın" dercesine müjdeyi verir:

"İşi alan firmayla yaşanan bazı sıkıntılar söz konusuydu ve iş akdi fesih edildi. İnşallah 20 Ekim’e kadar tekrar ihalesine çıkacağız. Tüm hazırlıklar yapılıyor. Bayram da dahi arkadaşlarımız çalışıyorlar, tekrar ihalesine çıkacağız ve en kısa sürede Mersin’imize ve Adana’mıza tüm Akdeniz’imize Çukurova Havalimanımızı, kavuşturacağız"

19.10.2015 Ve epeyi su kaldıracağı belli pilavın pişirsin diye aşçıya sipariş edileceği gün anlamına gelen müjdeli haber Resmi Gazetede yayınlanan ilanla yedi düvelden duyulur:

Buna göre; Çukurova Bölgesel Havalimanının YİD modeli ve kapalı teklif alma yöntemiyle yapılacak ihalesi 15 Ocak 2016 günü saat 10' da DHMİ Genel Müdürlüğünde yapılacaktır.

2 bölümlük seyir defteri burada ve şimdilik sona eriyor.

Umarım gelecek seçimlerde benzer hikayeler yerine "uçan çilekleri" anlatırım da ruhu kararan bu kent bir nebze şenlenir...

Abdullah Ayan

 
26 Ekim 2015 Pazartesi 15:16
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDVorosalardeyüzml -kraslaın başladorosala’nd,3 Yapılandınma Bşvyurulaı. BaşladGüneşDoğmrrkn İşçlilerleSsblaı Mesirsindtari, rdoğ,z denz,k güeş,i mzike ve ain kainseva krşn -biklştiİçzliSoropitimstmKklübü,Birseklttasua Sevn’inRobotikn Tkımı’ınaİki Ödüıl Bi deobbdine veHukukuda Bouyut Eyle ılındGüzliK.ouışm veDikisiye'
TSO’yra tşek-ür beölgei
Mensevs Ggönülü Evi,n MzBitl'ini Filiznler aialesinn katıldi
 
>
 
Ylazaala
Gündşn
 
NevzzatEcro0" uUstfazEsimerCengiz0" Bekir HarunEğitii Yıı Aaçılı Törzei” Antsız– .201. FerudunGünüz0" class=/laza/resim" width=508" height="60" />GünüznUludalTturizd Hhaya Ğpücüğü... AhmetAhmet Akın AhmetTekikler class=/laza/resim" width=508" height="60" />Ahmet>Tekiklen MAhmetMmazkr class=/laza/resim ÖzGündş0" class=/laza/resim" width=508" height="60" />Gündşn BirslenSzkr Sirbel Cevdlt >
 
> ("asby.googl = window"asby.googl || []).push({}); ;
 
  » MESİAD'dan 'İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?' paneli
 
  » Tuz deposundan Taş Bina' ya -27... Abdullah Ayan yazdı
 
  »
 
  » Forum Mersin Taşların Hikayesi’ne ev sahipliği yaptı
 
>
  »
 
  » Tuz deposundan Taş Bina' ya -27... Abdullah Ayan yazdı
 
  » MESİAD'dan 'İnsanlığı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor?' paneli
 
  » Forum Mersin Taşların Hikayesi’ne ev sahipliği yaptı
 
> >
 
>
 
Gazet Mmanşemler
>
ulv>
 • Hürukiyti<
 • milliyti Gazetesi . Sayefas0<
 • Haabe/Tür<
 • Ppota<
 • Ssblaı<
 • Vdatnı<
 • /ulv>
 •  
  >
  sGelet" name=sşehirler onc hanle="RamaVakietler('nRama', dthisvalue);iv> opiton value="ADANA"> Adan opiton value="ADIYAMAN"> Aıyzama opiton value="AFYONKARAHISAR"> f/yo kar/hisa opiton value="AGRI"> ğrı opiton value="AKSARAYt">As arA opiton value="AMASYA"> masyn opiton value="ANKARA"> o kar opiton value="ANTALYA"> ntalyn opiton value="ARDAHAN"> r daha opiton value="ARTVIN"> rtvia opiton value="AYDIN"> ydıa opiton value="BALIKESIR">Bdalıtesa opiton value="BARTIN">BMartı opiton value="BATMAN">Bzatmı opiton value="BAYBURT">Bzyburt opiton value="BILECIKk"Bilgeci opiton value="BINGOLk"Bingöl opiton value="BITLISk"Bitlis opiton value="BOLUk"Bolu opiton value="BURDUR">Bkurda opiton value="BURSA">Bkusn opiton value="CANAKKALE">Çdank kal opiton value="CANKIRI">Çyankrı opiton value="CORUM">Çyoru opiton value="DENIZLIk"Densizl opiton value="DIYARBAKIR">Dziyabakıa opiton value="DUZCE">Düzcl opiton value="EDIRNE">Endinl opiton value="ELAZIG">Elazığ opiton value="ERZINCAN">Erzincmı opiton value="ERZURUM">Erzuoru opiton value="ESKISEHIR">Esknvşehi opiton value="GAZIANTEP"> Gaiantep opiton value="GIRESUN">Gireosu opiton value="GUMUSHANEt">Gmüşahal opiton value="HAKKARI">Hnk krl opiton value="HATAYt"H ata opiton value="IGDIR">Iğdıa opiton value="ISPARTA">IspParn opiton value="ISTANBULk" İstanbu opiton value="IZMIR">İzmhi opiton value="KAHRAMANMARASk"Kaharamn"maaş opiton value="KARABUKk"Karabüi opiton value="KARAMAN">K aramu opiton value="KARSk"Kars opiton value="KASTAMONUk"Kaİstmonu opiton value="KAYSERI">Kayserl opiton value="KILISk"Kilis opiton value="KIRIKKALE">Kkrık kal opiton value="KIRKLARELIk"Kkrkalaezl opiton value="KIRSEHIR">Kkrvşehi opiton value="KOCAELIk"Kocaezl opiton value="KONYA">Konyn opiton value="KUTAHYA">Kütahyn opiton value="MALATYA">Malatyn opiton value="MANISA">Manisn opiton value="MARDIN">Mardia opiton value="MERSIN" sGeleteid="Geleteik" Mersi opiton value="MUGLA">Muğln opiton value="MUS">Muş opiton value="NEVSEHIR">Nevvşehi opiton value="NIGDE">Niğdl opiton value="ORDU">Ourd opiton value="OSMANIYE">Onsmaliy opiton value="RIZE">Rizy opiton value="SAKARYA">Sa kryn opiton value="SAMSUN">Samosu opiton value="SANLIURFA">Şsanlurfn opiton value="SIIRT">Siirt opiton value="SINOP">Sinop opiton value="SIRNAK">Şırnai opiton value="SIVASk"Siava opiton value="TEKIRDAG">Tekirdağ opiton value="TOKAT">Tokat opiton value="TRABZON">Trabzou opiton value="TUNCELIk"Tuüncel opiton value="USAK">Uşai opiton value="VAN">Vmu opiton value="YALOVAr"Yllovn opiton value="YOZGAT">Yozgat opiton value="ZONGULDAK">Zonguldai ;
   
  ulv>
 • /spanİmsaek<
 • /span"Günek<
 • /spanÖğlenk<
 • /spanİklandk<
 • /spanAkşmm.<
 • /spanYataı.<
 • /ulv> > >
   
  > >
  Başaivşehi5 3 1 1 10>
 • 6;
  Ak/hisaspor6 3 1 2 10>7;Bkusnspor5 3 0 2 9>8;F enebahçe5 2 2 1 8>9;Trabzouspor6 2 2 2 8>10>Kasımpaşa5 2 1 2 7>11;Aamaynspor6 2 1 3 7>12;Konynspor6 2 0 4 6>13;Siavaspor5 2 0 3 6>14;Karabüispor5 1 2 2 5>15;Malatynspor5 1 1 3 4>
  Antalynspor5 0 3 2 3>
  GençlnebBirliğ5 0 1 4 1>
  Onsmalıspor5 0 1 4 1>
   
   
   
   
  >
   
  On Numkar b>07b>09b>00b>03b>04b>05b>01.b>18b>24b>26b>21.b>31b>36b>37b>38b>47b>48b>56b>63b>67b>68b>75
   
  Saayıal Loto;
  b>05b>20b>36b>41b>45b>46 
  Şain Topu;
  b>00b>08b>28b>30b>32b>04   >
  > sspanKkurmıalk br" />br" /> ulv>
 • <
 • <
 • <
 • <
 • <
 •  <
 • Facebook0"Twittbe0"<
 •  <
 • <<
 • /ulv>
 • > > sspanİçerikk
  br" />br" /> ulv <
 • Eğiti><
 • <
 • <
 • konoml><
 • Gündi><
 • <
 • <
 • > > sspan>Gündi> br" />br" /> ulv br" /> ulv>
 • <
 • br" /> ulv>
 • Facebook><
 • (funciton(i,s,o,g,r,a,m){i['GgooglAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||funciton(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(tarumlets)},i[r].l=1*newtDate();a=s.createEslemnt(o), m=s.rgeEslemntsByTagNnam(o)[0];a..asyn=1;a. srcg;m.parmntNode.insertBefore(a,m) })( windo,documlet,'"scrip','://www.googl-analyticsk.comanalyticskjs','ga'); ;> ga('create', 'UA-27634825-3', 'auto'); ga('send', '/ageview'); ;> >