İşsizlik oranı %10,9 seviyesinde gerçekleşti

Ana Sayfa » Güncel » Hisarcıklıoğlu, 'El vicdan'

Hisarcıklıoğlu, 'El vicdan'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Oda ve Borsalar ne işe yarar?’ eleştirilerine son 7 ayda yapılan çalışmaları anlatarak yanıt verdi. Üyelerin üzerinden kaldırılan maddi yükleri madde madde sıralayan Hisarcıklıoğlu, “Girişimlerimiz sonunda işveren üzerindeki istihdam yükleri kalktı. Vergi konusunda düzenlemeler yapıldı. KGF kefaletleri sağlanarak finansmana kolay erişim sağlandı. Sonra da ne iş yapıyorsunuz deniyor. El vicdan” ifadelerini kullandı.

 
 
Hisarcıklıoğlu, 'El vicdan'

Mersin İli Oda ve Borsaları Müşterek Toplantısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Konferans Salonu’nda düzenlendi.
MTSO ev sahipliğindeki toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Mersin Valisi Ali İhsan Su da katıldı. TOBB Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö. Abdullah Özdemir, Mersin Deniz Ticaret Odası Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulu Üyesi ve Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, İlçe Oda ve Borsa Başkanları, Meclis Başkanları ile iş dünyası temsilcileri yer aldı.


Toplantının açılış konuşmasını MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut yaptı. Konuşmasında TOBB’da yaşanan değişime değinen Aşut şunları söyledi:
“TOBB, 2001 yılına kadar neredeyse sadece ulusal çapta bir oluşumdu. Kabuğunu kıramayan, kapalı bir oluşum. 2001 yılını özellikle vurguluyorum. Çünkü 2001’de Sayın Hisarcıklıoğlu’nun başkan seçilmesiyle yeni bir vizyon kazandı. Bugün TOBB, etkin bir küresel örgüt olduysa, Euro Chambers’tan Milletlerarası Ticaret Odasına, B20’den, Dünya Odalar Federasyonu’na, İslam Ticaret ve Sanayi Odası’ndan, Balkan Odalar Birliği’ne, Asya’dan Afrika’ya, Amerika’dan Avrupa’ya kadar sayısız uluslararası oluşumun etki ve karar verici parçası olduysa; birçoğuna da başkanlık yapıyorsak, bunun arkasında bu hedefleri ortaya koyan Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun vizyonu, bitmeyen enerjisi ve bizlere verdiği motivasyon vardır. Bu seviye, erişilmesi kolay bir seviye değildir.”“İki hizmet çok önemli: TEPAV ve TOBB ETÜ Üniversitesi”
Kısa sürede yapılan büyük hizmetleri saymanın mümkün olmayacağına dikkat çeken Şerafettin Aşut, ancak iki hizmeti çok önemsediğini vurguladı. Bunlardan birinin kısa adı TEPAV olan, düşünce üretim merkezi olarak da adlandırılan Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı, diğerinin ise TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olduğunu söyledi. Bu hizmetler sayesinde Oda ve Borsaların, dolayısıyla iş dünyasının odak noktasını eğitim, bilgi, ileri teknoloji, inovasyon ve ar-ge’nin oluşturduğunu kaydeden Aşut, “Mutlaka eksikler de vardır ama herkes şunu bilmeli ki TOBB ile tüm Oda ve Borsalarımız son 20 yılda yaşanan ulusal, bölgesel ve küresel olayların, sıkıntıların, problemlerin içinden alnının akıyla çıkan nadir oluşumlardır” dedi.Hisarcıklıoğlu: “Mersin’deki Oda ve Borsalar beş yıldızlı hizmet veriyor”
Toplantıda söz alan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, görevde olduğu süre boyunca senede bir kez Mersin’e geldiğini belirterek, “Mersin, Türkiye için çok önemli. Akdeniz’in incisi, dünya kenti. Anadolu’nun dünyaya açılan kapısı” dedi.
Mersin’deki Oda-Borsaların birlik ve beraberliğini tüm Türkiye’ye örnek gösterdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Birlik ve beraberlik olunca meselelerin çözümü de o kadar kolay oluyor. Birlikte rahmet ve bereket var” ifadelerini kullandı.

Mersin’deki 9 Oda ve borsadan biri hariç tümünün akredite olduğunu hatırlatan TOBB Başkanı, “Akredite Oda-Borsa ne demek? Üyeye 5 yıldızlı hizmet demek. Yani otellerdeki gibi. Bu değerlendirmeyi biz değil, uluslararası bir kuruluş yapıyor. Paris, Berlin, Londra Odaları ile en az aynı konumda hizmet veriyorlar” dedi.
Mersin’deki Oda ve Borsaların kentin gelişmesi ve kalkınması için her zaman elini taşın altına koyduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Siz belki buradan görmüyorsunuz ama ben Ankara’da yaptıkları çalışmaları bire bir takip ediyorum” diye konuştu.“İş dünyası Mersin’in geleceğine yatırım yapıyor”
Mersin’in turizm, sanayi, lojistik, tarım ve eğitimi kapsayan bir şehir olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Turizmde; 321 km sahilimiz var. Bunun 108 km’si doğal kumsal. Böyle bir coğrafya yok. 10 mavi bayraklı plajımız var. Deniz turizmi yanında inanç ve kültür turizmi de var. Turizm pastasından Mersin potansiyeline göre az pay alıyor. Buraya yerli ve yabancı daha çok turist çekmemiz lazım.
Sanayide; OSB’leri ve serbest bölgesi ile Akdeniz’in üretim üssü. Bakın bundan 10 sene önce Mersin’de İSO-1000’de 6 şirket varken, bugün 10 şirket var.
Lojistikte; Mersin, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun denize açılan kapısı. Mersin limanı, Türkiye’nin 2’nci, dünyanın 91’inci en büyük limanı. 4 deniz sınır kapısı var. Konya-Mersin Demiryolu Projesi lojistik açısından çok önemli. Çukurova Bölgesel Havalimanı Mersin’in lojistik gücüne daha da güç katacak.
Tarımda; bitkisel üretimde 3 il arasında. Mersin’in %53’ü orman, %24’ü tarım arazisi. Verimli topraklar. Muzun %72’si, limonun %70’i, çileğin % 40’ı burada üretiliyor. Her üç ürünün üretiminde de Mersin, Türkiye 1’incsi.
Eğitimde 3 üniversite var. Yükseköğretimde çekim merkezi. Gördüğünüz gibi Mersin çok yönlü ve rekabet gücü yüksek bir şehir. Mersin’i bugünlere getiren herkesten Allah razı olsun.
Görüyorum ki Mersin iş dünyası Mersin’in geleceğine yatırım yapmaya da devam ediyor.”“Ortak akla tüm başkanların katkısı var”
Ardından Mersinli Oda ve Borsa başkanlarının Ankara’daki çalışmalarına değinen Hisarcıklıoğlu, “Ankara’da tüm başkanlarımla birlikte çalışıyoruz. Ortak akla hepsinin tek tek katkısı var. Sizleri de Ankara’da çok güzel şekilde temsil ediyorlar. Ben buna bizzat şahidim. Mersin’in gelişmesi, kalkınması için her zaman elleri taşın altında haberiniz olsun” dedi. Yapılan çalışmaların sonuçsuz kalmadığını, üyeleri rahatlatacak önemli adımlar atıldığını da vurgulayan Hisarcıklıoğlu, son 7 ayda yapılanları şöyle özetledi:
“Buradaki başkanlarınız sizlerden topladıkları sorunları Ankara’da bana getiriyorlar ben de ilgili makamlara iletiyorum. Yılsonuna doğru bana neler getirdiler ve biz de çözmeye çalıştık bir bakalım. İlk olarak üyelerimiz finansman sorunu yaşıyor dediler. Baktım Türkiye’nin her yerinde aynı sorun vardı. 2016 kolay bir yıl değildi. Bir tarafta savaş, bir tarafta ekonomik kriz, bir tarafta 15 Temmuz gecesi yaşananlar. Başka bir ülke bunu yaşasa altından kalkamazdı ama Oda ve Borsa başkanlarım hemen üyelerine yönelik Cansu kredisi istedi. Bu krediyi TOBB Nefes Kredisi olarak başlattık. O dönem mevduat kredi faizi yüzde 13’lerdeydi. Biz TOBB olarak tüm kaynaklarımızı bir havuzda toplayıp kendi kaynağımızı üyelerimize 9,90 faizle verdik.
Bu da yetmedi KOSGEB aracılığıyla 50 bin liraya kadar 3 yıl vadeli bir yıl ödemesiz kredi istedik kabul edildi. TOBB üyesi 260 bin üyemiz faydalandı. Faal üye sayımızın ülke genelinde bir milyon olduğunu düşünürseniz üyelerimizin yüzde 26’sının faydalandığını görürsünüz.

“Bugün baba oğluna kefil olmuyor”
Üyeler bankalardan kredi kullanamıyor çünkü teminatları dolu dendi. Kefil bulamıyorlardı bu sorunu çözdük. Bugün baba oğluna kefil olmuyorken biz üyelerimize kefil olduk. Kredi Garanti Fonu (KGF) kefil olma limitinin artırılmasını istedik ve limit 250 milyar liraya çıktı. Bugün üyelerimize 220 milyar liralık kefalet sağlamışız. 335 bin üyemize kefil olmuşuz. Yani üyelerimizin yüzde 33,5’una. Mersin’deki üyelerimizin ise 3’te birine kefil olmuşuz.
İstihdam üzerindeki mali yükten şikayet edildi. İstihdam sağlayan cezalandırılıyordu. Bu girişimler sonunda İstihdam Seferberliği doğdu. Biz fazladan birer istihdam sözü verdik, devlet de vergi kolaylıkları getirdi. Bunun karşılığında biz de 1 milyon 200 bin yeni istihdam sağladık. Hem bize hem de halka faydası dokundu.
Düzenli vergi ödeyenler vergi indirimi yapılmamasından şikayetçiydi düzenli ödemelerde yüzde 5 indirim getirildi. Şimdi KDV için çalışıyoruz. KDV alacağımız kalmasın istiyoruz.
Karşılıksız çek oranları artmıştı kare kodlu çek sistemini başlattık. İlk 7 ay tüm Türkiye’deki karşılıksız çek tutarlarında TL bazında azalma bir önceki yıla göre yüzde 37 seviyesinde oldu. Mersin’de ne oldu? Bu yılın ilk 7 ayını geçen yılla karşılaştırınca azalma oranı yüzde 54.

“Üyeler 1 veriyorsa 8 kazanıyor”
Haziran ayında Sanayi Üretim Reform Paketi çıktı. Bu paket ile sanayi elektriği üzerindeki TRT payı kalktı, OSB’lerdeki tüm yatırımcılarımızın emlak vergisi sıfırlandı. Damga vergisi sadece ilk sayfalar için kullanılmaya başlandı. Üzerimizden yalnızca Haziran ayında kalkan yük 1 milyar TL. Peki, Türkiye’deki tüm üyelerimizin ödediği aidat toplamı ne kadar biliyor musunuz? Bu rakamın 8’de biri değil. Şikayet ediyorsunuz ama bunları başkanlarınız yaptı.  Bire 8 alıyorsunuz.
İç piyasa kan ağlarken beyaz eşya, mobilya ve konutta KDV, ÖTV indirimi yapılmasını istedik kabul edildi. Bunun sonunda beyaz eşya ve mobilyada satışlar yüzde 30, inşaatta yüzde 10 arttı. Bununla birlikte bu sektörlerde yan sanayi canlandı.
Bu çalışmalara devam etmek için birlik ve beraberliğimizi korumak önemli. Ortak akılda birleşeceğiz. Bireysel oynarsak hepimiz kaybederiz.”Elvan: “Yatırımcıya yeni yerler açılmalı”
Toplantıya Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan da katıldı. Mersin’deki çalışmalar hakkında bilgi veren Elvan, üç yeni OSB kurulması için adımlar atıldığını bildirdi. Mut’ta OSB yapılmasının istendiğini ancak yol ve elektrik altyapısını kimin yapacağı noktasında sorun yaşandığını hatırlatan Elvan, “Büyükşehir Belediye Başkanı’nı aradım buradaki 6 km yolu siz yapın elektrik işini de ben çözeyim dedim. Sonra bu teklifi Üretim Reform Paketi’ne koyduk böylece hem Mut’taki sorun çözüldü hem de diğer OSB’lerde yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmiş olduk” dedi.
Mevcut OSB’nin 100 hektar genişletildiğini, Tarsus’ta yeni bir Gıda İhtisas OSB açılacağını kaydeden Elvan, “Çalışmalar devam ediyor. İnşallah önümüzdeki günlerde fabrikaları da oralarda göreceğiz. Mersin yatırımcı açısından büyük cazibeler taşıyor. Ancak arazi sorunu çözülmeli, arazi sorununu da OSB’ler aracılığıyla çözme gayretindeyiz” ifadelerini kullandı.


Mersin’de liman, otoyol bağlantıları bulunduğunu, havaalanı sorununun da Bölgesel Havaalanı ile çözüleceğini anlatan Elvan, “Yatırımcılar açısından tam bir cazibe merkezi. Mümkün olduğunca çok arsa üretmeliyiz” ifadelerini kullandı.
Yol çalışmalarının devam ettiğine de dikkat çeken Elvan, 200 milyon TL bedel ile köprülü kavşak yapıldığını, bu çalışmanın liman ve serbest bölgeyi rahatlatacağını bildirdi. Çeşmeli – Taşucu Otoyol Projesi’nin ise Yüksek Planlama Kurulu’ndan kararının çıktığını, yılsonuna kadar ihalesini gerçekleştirmeyi planladıklarını belirten Elvan, “Yıllardır konuşulan ama somut adım atılamayan adımları bir bir atıyoruz. Söz verip başlamadığımız hiçbir proje kalmadı Birlikte daha fazla çalışmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Toplantı sonunda MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Mersinli Ünlü Ressam Ahmet Yeşil Tablosunu hediye etti.

 
 
20 Eylül 2017 Çarşamba 08:04
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:34
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:04
  • Yatsı20:28
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji