'Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat'

Ana Sayfa » Güncel » İş dünyası temsilcileri Türkiye gündemini Mersin'de değerlendirdi.

İş dünyası temsilcileri Türkiye gündemini Mersin'de değerlendirdi.

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Şubat ayı yönetim kurulu toplantısını Mersin'de MESİAD ev sahipliğinde, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mehmet Deniz'e ait Packerman paketleme tesisinde gerçekleştirdi.

 
 
İş dünyası temsilcileri Türkiye gündemini Mersin'de değerlendirdi.

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Şubat ayı yönetim kurulu toplantısını Mersin'de MESİAD ev sahipliğinde, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mehmet Deniz'e ait Packerman paketleme tesisinde gerçekleştirdi.

Toplantıya Çukurova SİFED, TÜRKONFED, AGİAD, İŞKAD,GİŞKAD yönetici ve üyeleri katıldı.

Toplantıda genel olarak, 16 nisan'da yapılacak referandumun sonucu ne olursa olsun demokratik bir ortamda gerçekleşmesi temenni edildi.

İş dünyası olarak beklentinin yüksek olduğunun vurgulandığı toplantıda, yatırımların önünün açılması, bürokratik engellerin kaldırılarak yatırım sürecinin hızlandırılması ve Türkiye için yaşanan güvensizlik algısının yok edilmesi gerektiği vurgulandı.

 Özellikle Çukurova bölgesinin potansiyelinin yüksek olduğunun altı çizildi ama yukarıda belirtilen olumsuzluklar neticesinde yatırımların bir türlü gelmediği belirtildi. Teşviklerin de arttırılması gerektiği belirtilen toplantıda her şekilde demokratik bir ortamın yerleşmesi, hukukun üstünlüğü ve güvenlik konularının acilen çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.

 

 Çukurova SİFED başkanı Ali Doğan toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ali Doğan, konuşmasında . İnsan hakları , hukukun üstünlüğü ve güvenlik konuları bu ülkenin olmazsa olmazları olduğunu ifade ederek, "Önümüzdeki referandum sürecinde gerek evet etrafında çalışan , gerekse hayır etrafında çalışan muhalefette yer alan partilerimizin yöneticileri ve başkanlarından iş dünyası temsilcileri olarak beklentimiz, ve temennimiz demokratik bir ortamda bu yarışın götürülmesi ve her iki kesimi öteleyecek dilden sakınılmasıdır. Nihayetinde evet diyende bizim arkadaşımız, iş ortağımız , hayır diyen de. Bu temennimizi belirtmek istiyoruz. Evet de çıksa hayır da çıksa başımızın üstünde yeri var. Bizler barış ve sevgiden yana olan bir kuruluşuz. Talebimiz demokratik bir ortamında bu sürecin geçmesidir. İnsan hakları , hukukun üstünlüğü ve güvenlik konuları bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Bunun için de demokrasi şart "dedi.

İşsizlik oranının istatistiklere göre bir iki puan fazla çıkması konusu ile ilgili olarak Doğan," Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere bizler de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Ama bakıldığında hükümetin bu konuda destekleri varsa da işsizlikte bir sıkıntı var. Hala iş talebinde bulunan kesim oldukça fazla. Nasıl bir çözüm bulunacak diye kaygılanmıyor değiliz. "dedi.

 

 Toplantıya ev sahipliği yapan MESİAD Başkanı Mehmet Deniz konuşmasında, "Toplum bir anlamda nabza göre şerbet anlayışına doğru gidiyor. Bence bu yanlış. %1-2 istihdam artışı sağlayabilirsiniz ama yatırım yapmamış ve büyütememişseniz istihdam arttırmayı bekleyemezsiniz. İki ayağımızı bir pabuca sıkıştırılmaya çalışılıyor. Bizim bu bölgede işsizlik resmi makamlara göre %22-23 düzeyinde. Ama benim araştırmalarıma göre Çukurova havzasında %4-5 düzeyindedir. Bu bölgede özellikle tarım alanında Suriyeli işçi çalıştırılmakta.Türkiye en zır koşullarda kalsa bile kendi kendine yetecek tek üretken bölge Çukurova bölgesidir.Devletimizin büyümesini, ekonomimizin güçlenmesini istiyoruz. Ama rakam yarışına girmenin ciddi olmadığına inanıyorum. "dedi

 

Toplantının gündem maddeleri olan bölge ve ülkenin, ekonomik ve sosyal gündeminin değerlendirilmesi ve istihdam seferberliği konularında katılımcılar da söz alarak görüşlerini ifade ettiler.

 AGİAD Başkanı Gülümsün Adalı "Tek talebimiz demokratik bir şekilde referandumun gerçekleşmesi. Barış, kardeşlik ve dostluk içinde geçsin. Bunun dışında iş dünyasının yön verenleri olarak bizlerin de ekonomik anlamda düzlüğe çıkma isteğimiz var. Şu süreçte yara bandı gibi gelecek kısa vadeli borçların yapılandırılması konusunu geçen hafta ağırladığımız bakanımızdan dinledik bu süreçte yapıştırabileceğimiz bir yara bandı var. Bunu maksimum kapasitede kullanmayız. Bunu kullanmak içinde iş insanlarını teşvik edip bilgilendirmeliyiz." dedi.

TÜGİAD Çukurova Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek, konuşmasında Makine imalatçısı olan ve 75 ülkeye ihracatta bulunan 45 yıllık aile şirketi olduklarını belirterek," 420 personel çalıştırıyoruz ve üretimimizin %65'ni ihraç ediyoruz. Yatırımlarımızı arttıracak ve istihdama katkı sunacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Teşviklerin artması olumlu oldu. Dış pazarımızı arttırmak anlamında önümüzü daha iyi görüyoruz. Ama istenildiği kadar teşvik olsun, devlet istediği kadar katkı sağlasın eğer yaratacağınız bir iş yoksa yapacak bir şey yok demektir.Bunun için ihracatta pazarların geliştirilmesi yapılacak en büyük çıkıştır. Biz ihracatımızı 2 yılda %30'dan %65'e çıkardık. Bunun dışında bir dernek kurduk. Mersin İhtisas Organize Sanayicileri Derneği (MİODER) . Mersin'den 50 sanayici yatırımcı grubumuzla kurduk. Maalesef fabrikalarımızın bulunduğu yerlerde imar sorunu var. Bu yatırımcılarımız tamamı Mersin OSB'de yeri olmayan firmalar. Bunlar için yer bulduk ve alt yapı çalışmaları yaptık. Bu süreçte sesimizi duyurmakta zorlandık. Dosyamız 7-8 ay bekledi. Ama şimdi Mersin İhtisas Organize Sanayi bölgesi resmi boyutlara taşındı. Bu konu ile ilgili bakanımızla ve milletvekillerimizle da görüşmemiz oldu. Projemizi anlattık. Sayın Valimiz de dosyamızı Sanayi Bakanlığına gönderecek. Yer seçimini de yaptık.Genişlemeye müsait bir alan. Yer ile ilgili olumlu görüşler aldık. Oraya fabrikalarımızı kurmak için 2 yıldan fazla bir zamana ihtiyacımız olmadığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKONFED üyesi Selahattin Balkan, "Bizler daha güçlü bir Türkiye için çalışan ve çabalayan temsilcileri olarak, izinde yürümeye devam ediyoruz. Tarih bize tehditlere karşı en iyi çarenin nefrete karşı sevgiyi, ayrıştırıcı söylemlere karşı sağduyulu yaklaşımları, çatışmaya karşı birliği ve beraberliği tercih etmek olduğunu defalarca göstermiştir.Yapılacak referandum da evet yada hayır çıkması halkın iradesi demektir." şeklinde  konuştu.

MESİAD YİK Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin İpek konuşmasında, " Devlet büyüklerimiz istihdam seferberliğine katılmamız gerektiğini söylüyorlar. Yatırımcıların devlet ile nasıl bir sıkıntı içerisinde olduğunu görmeleri gerekiyor. Görmeleri gerekir ki ona göre bu istihdam seferberliği gerçekleştirilsin. Biz enerji sektöründe 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptık ve devletten hiç bir teşvik almadık. Bir de çok sıkıntılar çektik. Sonunda 5 megavatını faaliyete geçirdik. Bizim yerimizde başka bir firma olsaydı bu firmalar batar, bırakın istihdam yaratmayı istihdam ortada kalır ve milli servet çöpe giderdi.Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığında bir yılda üç defa müfredat değişti. Bunun dışında iletim hatlarında da sıkıntılar yaşadık. "Devlet siz bunu yapın ben ilerde %70'i ödeyeceğim "dedi Devletin yapması gereken iletim hatlarını da biz yaptık. Burada da iletim hatlarının geçtiği tarlaların sahipleri ile de sorunlar yaşadık. Devletin bu konuda yani "kamuya faydalı olan bu tür enerji yatırımları geçişinde öncelik tanınacaktır" şeklinde bir karar çıkartmalıydı. Bu tür sıkıntılar sürdüğü sürece devlet büyüklerinin istihdam seferberliğine %5 %10 arttırıyorum demeleri çok gerçekçi değil. Bu sıkıntıların aşılması için yatırımcıların önü açılmalı."dedi

MESİAD Başkan Yardımcısı Hasan Engin konuşmasında, Ortadoğu'da bir savaş var.Ülkemiz de bu savaşa girmiş durumda. Bu da ülkemizin ekonomik ve siyasi istikrarsızlığı demektir. Ayrıca ülkedeki barış ortamı da zedelenmektedir. Şimdi bir referandum ortamı var. Böyle bir ortamda yatırımların durması doğaldır. Şu anda inşaat sektörü dışında herhangi bir sektörde çalışma ve yatırım olması söz konusu değil. Böyle bir ortamda %5 istihdam seferberliği yerini bulamaz diye düşünüyorum. Yatırım yapacakların önce karşısına bürokratik engeller çıkıyor. Buradan giden planlar Ankara'dan dönüyor. Devletin bunu açacak destek vermesi lazım. beni işçiyle düşman yaparsa, emek ile sermayeyi çatıştırırsa Türkiye'de yatırıma ve üretime yönelik hiçbir çalışma olmaz. referandum konusunda da askeri anayasa değişsin, karşı değiliz ama yapılacak anayasada bütün insanların kendini ifade edebildiği demokratik bir anayasa istiyoruz" dedi.

İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Güler Özçelik de konuşmasında üretmek ve satmak için güvenli ülke konumuna girmek zorundayız. Güvensiz ülke sorununu ihracatta da görüyoruz. Bunun sıkıntısını turizm sektörü de yaşamakta. Bir çok otel kapanıyor. Bize daha ivmeli para kazandırabilecek, en azından dışa bağımlılığımızı azaltacak şeyler lazım.Bunu için de güvenli ülke olmamız lazım. Çünkü biz dışarıdan kötü görünüyoruz. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Yeter ki güvensiz ülke yaftasından kurtulmalıyız."dedi

GİŞKAD Başkanı Ayferi Tuğcu yaptığı konuşmada hoşgörü kültürünün yayılması inancında olduğunu ifade ederek," Söylenenlere katılıyorum. Yalnız sanayici olmaktan önce hepimiz insanız. Hepimiz huzur istiyoruz. Kaygı ortamının bir an önce bitmesi gerekiyor. Üretimin önü mutlak suretle açılmalı . OSB'lerin teşhir odakları olmasından çıkması gerekiyor. Bölgede sanayi bölgelerine ulaşım kolaylaştırılmalı. Ciddi bir ekosistem çalışması yapılmalı. Lobicilik ve savunma stratejisi geliştirmeliyiz."dedi

MESİAD Yönetim Kurulu üyesi Ali Can konuşmasında iş dünyasına verilen sözlerin tutulmayacağı kanısında olduğunu ifade etti. Devletin iş adamlarına güvenmesi gerektiğini belirten Can, Türkiye'de boş vermişlik olduğunu, bürokratik sorunların .çözümünün yerinde olması gerektiğini belirtti.Türkiye'de kangren olmuş sorunlar yaşandığını ve çözümünde de daha samimi davranışlar sergilenmesi gerekmekte olduğunu söyledi.

Çukurova SİFED üyesi Vahdettin Kılıç ise Türkiye'de ve özellikle Adana ve Mersin bölgesinde neden işsizliğin bu kadar yüksek olduğu konusunda sebep ve çözümler üzerinde çalışılma yapılması gerektiğini belirtti.

MESİAD üyesi Abuzer Yavuz da konuşmasında güven ortamının sağlanması ve hukukun üstünlüğü ilkesine dikkat çekti ve Türkiye'nin geleceğini etkileyecek faktörlerin tedavi edilmesi gerektiğini belirtti ve "Hasta çok ama doktor tok" ifadesini kullandı

MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, istikrar için yatırımın olması gerektiğine dikkat çekerek, " Yatırım için de yeni pazarların olması gerekir. Ama pazarlar kapandığında hiç bir şey yapamazsınız. 1/100 binlik planlar OSB'lerin işaretlenmesi gerekmektedir. Bu bölgedeki OSB'lerin genişleme potansiyelleri çok büyüktür. Plan 5 aydır Çevre bakanlığında bekliyor. Güvenlik gerekçesi ile bu kente yatırım gelmiyor. "dedi

Çukurova Sifed üyesi Senan İdin hazırlıklarını kendisinin yapacağı TÜRKONFED'in bölgesel toplantılarından birini Mersin'de gerçekleştirmek için çalıştığını ifade etti.

Toplantı daha sonra diğer gündem maddeleri olan Çukurova SİFED ve DASİFED'in bölgesel işbirliği çalışmalarının değerlendirilmesi ve BORGİP projesinin tanıtılması konularının görüşülmesi ile sona erdi ve ardından gerçekleşen yemekte de karşılıklı görüşler paylaşıldı.

 

 

 

 
 
1 Mart 2017 Çarşamba 12:11
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:46
  • Güneş07:21
  • Öğlen13:06
  • İkindi16:09
  • Akşam18:32
  • Yatsı19:56
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
21
14
2
5
44
2
Başakşehir
21
13
4
4
43
3
Beşiktaş
22
11
8
3
41
4
Fenerbahçe
21
11
8
2
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
21
8
9
4
33
8
Göztepe
21
9
6
6
33
9
Malatyaspor
21
7
6
8
27
10
Bursaspor
21
7
5
9
26
11
Kasımpaşa
21
7
5
9
26
12
Akhisarspor
21
6
6
9
24
13
Antalyaspor
22
6
6
10
24
14
Gençlerbirliği
21
5
7
9
22
15
Alanyaspor
21
6
3
12
21
16
Konyaspor
22
5
6
11
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
21
3
3
15
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1864 - CSS H.L. Hunley denizaltısı, bir savaş gemisi batıran ilk denizaltı oldu.
1867 - Süveyş Kanalı'ndan ilk gemi geçti.
1895 - Müziğini Çaykovski'nin bestelediği Kuğu Gölü Balesi ilk gösterisini Saint Petersburg'da (Rusya) yaptı.
1915 - Barbaros Hayreddin ve Turgut Reis muharebe gemileri, savunmaya katılmak üzere Nara'ya geldi.
1916 - Doğu cephesinde Ruslar, Muş'u işgal etti.
1917 - Hicaz Seferi Kuvvetler Komutanlığı'na atanan Mustafa Kemal, bu görevi kabul etmedi.
1920 - Osmanlı Mebuslar Meclisi, kabul ettiği Misak-ı Milli'nin basında yayınlanmasını ve bütün yabancı parlementolara bildirilmesini kararlaştırdı.
1921 - Ankara dışındaki İstiklal Mahkemeleri kaldırıldı.
1923 - İzmir'de, Cumhuriyetin 1. iktisat kongresi olan İzmir İktisat Kongresi düzenlendi.
1923 - Mustafa Kemal ikinci defa Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na seçildi. Meclis'e 7 işçi, 1 çiftçi kadın katıldı. Kapanış konuşmasını Rukiye Hanım yaptı.
1924 - Johnny Weissmuller, 100 yarda (91.4 m) serbest stil yüzmede 52-2/5 saniye ile dünya rekoru kırdı.
1925 - Aşar Vergisi kaldırıldı. Basın, aşarın kaldırılmasını büyük bir devrim olarak sundu.
1926 - Ankara'da Devlet Resim Sergisi açıldı, Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal sergiyi ziyaret etti.
1926 - Medeni Kanun kabul edildi.
1930 - Türk Gazeteciler Birliği kuruldu.
1933 - Newsweek dergisi yayımlanmaya başlandı.
1934 - Avusturya'da sosyal demokratlar gösteri düzenlediler. Güvenlik güçleri göstericilere müdahale etti; birçok gösterici öldürüldü. Hükümet sıkıyönetim ilan etti.
1935 - İstanbul'da kartopu oynanması yasaklandı.
1936 - Kızılmaske Lee Falk tarafından yaratıldı ve ABD'de yayınlanmaya başladı.
1939 - Hatay Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını, Hatay kanunları olarak kabul etti.
1949 - Türkiye, Avrupa Kalkınması İcra Konseyi'ne katıldı.
1956 - Çoruh ilinin adı Artvin olarak değiştirildi.
1957 - Missouri'de (ABD) bir yaşlılar evinde çıkan yangında 72 kişi öldü.
1957 - Ordular arası futbol karşılaşmalarında Türk takımı rekor kırdı; Amerikan ordu takımını 19-0 yendi.
1959 - Başbakan Adnan Menderes ve beraberindekileri Londra'ya götüren THY'nin SEV uçağı Gatwick havaalanı yakınlarında düştü; Menderes kurtuldu, aralarında Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şerif Arzık'ın da bulunduğu 14 kişi öldü.
1961 - Türk ve Alman İş ve İşçi Bulma Kurumları arasında yapılan anlaşmaya göre; her yıl Almanya'ya çeşitli iş kollarında çalıştırılmak üzere 2-3 bir Türk işçisi gönderilmesi kararlaştırıldı.
1961 - Eski Sağlık Bakanı, İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı Lütfi Kırdar, Yassıada'da ifade verirken kalp krizi geçirdi ve öldü.
1962 - Hamburg'ta çıkan fırtınada 300'den fazla kişi öldü.
1967 - Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS) Genel Başkanı Feyzullah Ertuğrul'u Elazığ'ın bir köyüne atadı.
1967 - Kimi milletvekilleri Meclis'e gelen mini etekli kadınlardan şikâyetçi olduklarını bildirdiler.
1967 - Radyo sanatçılarının yürüyüş ve boykot olaylarından sonra TRT, sanatçı ücretlerine yüzde 150-200 arasında zam yaptı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekili Çetin Altan TBMM'de Adalet Partililere "Çoğunluğunuz var, ama ağırlığınız yok" dedi. Bunun üzerine kavga çıktı.
1973 - Petrol Ofisi genel müdürlüğüne bir kadın atandı. Şeyda Okyatmaz Türkiye'de ilk kez bu düzeye yükseltilen kadın yönetici oldu.
1977 - Ankara'da 50. Yıl Lisesi öğrencilerine ateş açıldı, bir kız öğrenci kalp krizi geçirip öldü.
1979 - İstanbul'da stokçulara baskınlar düzenlendi. Yüklü miktarda kahve, ampul, filtreli sigara ve margarin ele geçirildi.
1983 - Dört Filistinli gerilla Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce yeniden ikişer kez ölüme mahkum edildi. Filistinli gerillalar Mısır'ın Ankara Büyükelçiliği'ni basarak iki güvenlik görevlisini öldürüp içeridekileri 45 saat rehin tutmuşlardı.
1984 - İşyerlerinden işçi çıkarmak, Sıkıyönetim Komutanlığı'nın iznine bağlandı.
1984 - Avusturya'da yapılan Avrupa güzellik yarışmasını Türkiye güzeli Neşe Erberk kazandı.
1986 - Barış Derneği davasından tutuklu 6 kişi tahliye edildi. Tahliye edilenler arasında Reha İsvan ve Gencay Şaylan'ın da yer alıyordu. Ali Sirmen, Erdal Atabek, Ali Taygun, Ergun Elgin, Hüseyin Baş, Orhan Taylan'ın tahliye talebi ise reddedildi.
1986 - İstanbul'da ünlü Bebek Belediye Gazinosu, yeşil saha açılması için yıktırıldı.
1987 - 12 Eylül askeri darbesinden sonra toplatılan 39 ton ağırlığındaki kitap, dergi, günlük ve haftalık gazete SEKA'da imha edildi.
1993 - Dev-Sol ve TİKKO (Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) üyesi 18 siyasi tutuklu, kazdıkları 35 metre uzunluğundaki tünelden yararlanarak Nevşehir E Tipi Kapalı Cezaevi'nden firar etti.
1993 - Somali'de görev yapan BM Barış Gücü UNISOM'un komutanlığına Korgeneral Çevik Bir atandı.
1994 - Demokrasi Partisi (DEP) Suruç İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Akpolat kimliği belirsiz kişilerce öldürüldü.
1994 - Özgür Gündem gazetesi bölücü yayın yaptığı gerekçesiyle 1 ay süreyle kapatıldı.
1994 - TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu Refah Partili Hasan Mezarcı'nın dokunulmazlığının kaldırılmasını kararlaştırdı.
1996 - Cavit Çağlar'a ait Nergis, Yeşim ve Aksoylar Tekstil fabrikalarında çalışan 4 bin 600 işçiyi kapsayan toplu sözleşme imzalandı.
1996 - Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Sabri Ergül, Manisa Emniyet Müdürlüğü'nün kapısına, "Bu işyerinde işkence vardır" yazılı bir tabela astı.
1996 - Dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Deep Blue adlı bilgisayarı yendi.
1999 - Fransa'nın başkent Paris'in 50 km yakınındaki tarihi kraliyet köşkü Rambouillet'de Belgrad hükümeti ile Kosovalı Arnavutlar arasında barış görüşmeleri yapıldı.
2000 - Microsoft, Windows 2000 işletim sistemini piyasaya sürdü.
2001 - Fischer ve Deppler, G-20 toplantıları çerçevesinde Türkiye'ye geldi".
2008 - Kosova, Sırbistan'dan ayrılarak tek taraflı bağımsızlık ilan etti.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
12.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02040912131524252636383940424356575868707479
 
Sayısal Loto
10.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020817333741
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji