Türkiye Tanıtım Grubundan Proje Çağrısı

Ana Sayfa » Güncel » İş dünyası temsilcileri Türkiye gündemini Mersin'de değerlendirdi.

İş dünyası temsilcileri Türkiye gündemini Mersin'de değerlendirdi.

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Şubat ayı yönetim kurulu toplantısını Mersin'de MESİAD ev sahipliğinde, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mehmet Deniz'e ait Packerman paketleme tesisinde gerçekleştirdi.

 
 
İş dünyası temsilcileri Türkiye gündemini Mersin'de değerlendirdi.

Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (Çukurova SİFED) Şubat ayı yönetim kurulu toplantısını Mersin'de MESİAD ev sahipliğinde, MESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Mehmet Deniz'e ait Packerman paketleme tesisinde gerçekleştirdi.

Toplantıya Çukurova SİFED, TÜRKONFED, AGİAD, İŞKAD,GİŞKAD yönetici ve üyeleri katıldı.

Toplantıda genel olarak, 16 nisan'da yapılacak referandumun sonucu ne olursa olsun demokratik bir ortamda gerçekleşmesi temenni edildi.

İş dünyası olarak beklentinin yüksek olduğunun vurgulandığı toplantıda, yatırımların önünün açılması, bürokratik engellerin kaldırılarak yatırım sürecinin hızlandırılması ve Türkiye için yaşanan güvensizlik algısının yok edilmesi gerektiği vurgulandı.

 Özellikle Çukurova bölgesinin potansiyelinin yüksek olduğunun altı çizildi ama yukarıda belirtilen olumsuzluklar neticesinde yatırımların bir türlü gelmediği belirtildi. Teşviklerin de arttırılması gerektiği belirtilen toplantıda her şekilde demokratik bir ortamın yerleşmesi, hukukun üstünlüğü ve güvenlik konularının acilen çözülmesi gerektiğinin altı çizildi.

 

 Çukurova SİFED başkanı Ali Doğan toplantının açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Ali Doğan, konuşmasında . İnsan hakları , hukukun üstünlüğü ve güvenlik konuları bu ülkenin olmazsa olmazları olduğunu ifade ederek, "Önümüzdeki referandum sürecinde gerek evet etrafında çalışan , gerekse hayır etrafında çalışan muhalefette yer alan partilerimizin yöneticileri ve başkanlarından iş dünyası temsilcileri olarak beklentimiz, ve temennimiz demokratik bir ortamda bu yarışın götürülmesi ve her iki kesimi öteleyecek dilden sakınılmasıdır. Nihayetinde evet diyende bizim arkadaşımız, iş ortağımız , hayır diyen de. Bu temennimizi belirtmek istiyoruz. Evet de çıksa hayır da çıksa başımızın üstünde yeri var. Bizler barış ve sevgiden yana olan bir kuruluşuz. Talebimiz demokratik bir ortamında bu sürecin geçmesidir. İnsan hakları , hukukun üstünlüğü ve güvenlik konuları bu ülkenin olmazsa olmazıdır. Bunun için de demokrasi şart "dedi.

İşsizlik oranının istatistiklere göre bir iki puan fazla çıkması konusu ile ilgili olarak Doğan," Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz olmak üzere bizler de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Ama bakıldığında hükümetin bu konuda destekleri varsa da işsizlikte bir sıkıntı var. Hala iş talebinde bulunan kesim oldukça fazla. Nasıl bir çözüm bulunacak diye kaygılanmıyor değiliz. "dedi.

 

 Toplantıya ev sahipliği yapan MESİAD Başkanı Mehmet Deniz konuşmasında, "Toplum bir anlamda nabza göre şerbet anlayışına doğru gidiyor. Bence bu yanlış. %1-2 istihdam artışı sağlayabilirsiniz ama yatırım yapmamış ve büyütememişseniz istihdam arttırmayı bekleyemezsiniz. İki ayağımızı bir pabuca sıkıştırılmaya çalışılıyor. Bizim bu bölgede işsizlik resmi makamlara göre %22-23 düzeyinde. Ama benim araştırmalarıma göre Çukurova havzasında %4-5 düzeyindedir. Bu bölgede özellikle tarım alanında Suriyeli işçi çalıştırılmakta.Türkiye en zır koşullarda kalsa bile kendi kendine yetecek tek üretken bölge Çukurova bölgesidir.Devletimizin büyümesini, ekonomimizin güçlenmesini istiyoruz. Ama rakam yarışına girmenin ciddi olmadığına inanıyorum. "dedi

 

Toplantının gündem maddeleri olan bölge ve ülkenin, ekonomik ve sosyal gündeminin değerlendirilmesi ve istihdam seferberliği konularında katılımcılar da söz alarak görüşlerini ifade ettiler.

 AGİAD Başkanı Gülümsün Adalı "Tek talebimiz demokratik bir şekilde referandumun gerçekleşmesi. Barış, kardeşlik ve dostluk içinde geçsin. Bunun dışında iş dünyasının yön verenleri olarak bizlerin de ekonomik anlamda düzlüğe çıkma isteğimiz var. Şu süreçte yara bandı gibi gelecek kısa vadeli borçların yapılandırılması konusunu geçen hafta ağırladığımız bakanımızdan dinledik bu süreçte yapıştırabileceğimiz bir yara bandı var. Bunu maksimum kapasitede kullanmayız. Bunu kullanmak içinde iş insanlarını teşvik edip bilgilendirmeliyiz." dedi.

TÜGİAD Çukurova Yönetim Kurulu Başkanı Gül Akyürek, konuşmasında Makine imalatçısı olan ve 75 ülkeye ihracatta bulunan 45 yıllık aile şirketi olduklarını belirterek," 420 personel çalıştırıyoruz ve üretimimizin %65'ni ihraç ediyoruz. Yatırımlarımızı arttıracak ve istihdama katkı sunacak projeler üzerinde çalışıyoruz. Teşviklerin artması olumlu oldu. Dış pazarımızı arttırmak anlamında önümüzü daha iyi görüyoruz. Ama istenildiği kadar teşvik olsun, devlet istediği kadar katkı sağlasın eğer yaratacağınız bir iş yoksa yapacak bir şey yok demektir.Bunun için ihracatta pazarların geliştirilmesi yapılacak en büyük çıkıştır. Biz ihracatımızı 2 yılda %30'dan %65'e çıkardık. Bunun dışında bir dernek kurduk. Mersin İhtisas Organize Sanayicileri Derneği (MİODER) . Mersin'den 50 sanayici yatırımcı grubumuzla kurduk. Maalesef fabrikalarımızın bulunduğu yerlerde imar sorunu var. Bu yatırımcılarımız tamamı Mersin OSB'de yeri olmayan firmalar. Bunlar için yer bulduk ve alt yapı çalışmaları yaptık. Bu süreçte sesimizi duyurmakta zorlandık. Dosyamız 7-8 ay bekledi. Ama şimdi Mersin İhtisas Organize Sanayi bölgesi resmi boyutlara taşındı. Bu konu ile ilgili bakanımızla ve milletvekillerimizle da görüşmemiz oldu. Projemizi anlattık. Sayın Valimiz de dosyamızı Sanayi Bakanlığına gönderecek. Yer seçimini de yaptık.Genişlemeye müsait bir alan. Yer ile ilgili olumlu görüşler aldık. Oraya fabrikalarımızı kurmak için 2 yıldan fazla bir zamana ihtiyacımız olmadığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

TÜRKONFED üyesi Selahattin Balkan, "Bizler daha güçlü bir Türkiye için çalışan ve çabalayan temsilcileri olarak, izinde yürümeye devam ediyoruz. Tarih bize tehditlere karşı en iyi çarenin nefrete karşı sevgiyi, ayrıştırıcı söylemlere karşı sağduyulu yaklaşımları, çatışmaya karşı birliği ve beraberliği tercih etmek olduğunu defalarca göstermiştir.Yapılacak referandum da evet yada hayır çıkması halkın iradesi demektir." şeklinde  konuştu.

MESİAD YİK Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin İpek konuşmasında, " Devlet büyüklerimiz istihdam seferberliğine katılmamız gerektiğini söylüyorlar. Yatırımcıların devlet ile nasıl bir sıkıntı içerisinde olduğunu görmeleri gerekiyor. Görmeleri gerekir ki ona göre bu istihdam seferberliği gerçekleştirilsin. Biz enerji sektöründe 10 milyon dolarlık bir yatırım yaptık ve devletten hiç bir teşvik almadık. Bir de çok sıkıntılar çektik. Sonunda 5 megavatını faaliyete geçirdik. Bizim yerimizde başka bir firma olsaydı bu firmalar batar, bırakın istihdam yaratmayı istihdam ortada kalır ve milli servet çöpe giderdi.Enerji ve tabi kaynaklar bakanlığında bir yılda üç defa müfredat değişti. Bunun dışında iletim hatlarında da sıkıntılar yaşadık. "Devlet siz bunu yapın ben ilerde %70'i ödeyeceğim "dedi Devletin yapması gereken iletim hatlarını da biz yaptık. Burada da iletim hatlarının geçtiği tarlaların sahipleri ile de sorunlar yaşadık. Devletin bu konuda yani "kamuya faydalı olan bu tür enerji yatırımları geçişinde öncelik tanınacaktır" şeklinde bir karar çıkartmalıydı. Bu tür sıkıntılar sürdüğü sürece devlet büyüklerinin istihdam seferberliğine %5 %10 arttırıyorum demeleri çok gerçekçi değil. Bu sıkıntıların aşılması için yatırımcıların önü açılmalı."dedi

MESİAD Başkan Yardımcısı Hasan Engin konuşmasında, Ortadoğu'da bir savaş var.Ülkemiz de bu savaşa girmiş durumda. Bu da ülkemizin ekonomik ve siyasi istikrarsızlığı demektir. Ayrıca ülkedeki barış ortamı da zedelenmektedir. Şimdi bir referandum ortamı var. Böyle bir ortamda yatırımların durması doğaldır. Şu anda inşaat sektörü dışında herhangi bir sektörde çalışma ve yatırım olması söz konusu değil. Böyle bir ortamda %5 istihdam seferberliği yerini bulamaz diye düşünüyorum. Yatırım yapacakların önce karşısına bürokratik engeller çıkıyor. Buradan giden planlar Ankara'dan dönüyor. Devletin bunu açacak destek vermesi lazım. beni işçiyle düşman yaparsa, emek ile sermayeyi çatıştırırsa Türkiye'de yatırıma ve üretime yönelik hiçbir çalışma olmaz. referandum konusunda da askeri anayasa değişsin, karşı değiliz ama yapılacak anayasada bütün insanların kendini ifade edebildiği demokratik bir anayasa istiyoruz" dedi.

İş Kadınları Derneği (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Güler Özçelik de konuşmasında üretmek ve satmak için güvenli ülke konumuna girmek zorundayız. Güvensiz ülke sorununu ihracatta da görüyoruz. Bunun sıkıntısını turizm sektörü de yaşamakta. Bir çok otel kapanıyor. Bize daha ivmeli para kazandırabilecek, en azından dışa bağımlılığımızı azaltacak şeyler lazım.Bunu için de güvenli ülke olmamız lazım. Çünkü biz dışarıdan kötü görünüyoruz. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Yeter ki güvensiz ülke yaftasından kurtulmalıyız."dedi

GİŞKAD Başkanı Ayferi Tuğcu yaptığı konuşmada hoşgörü kültürünün yayılması inancında olduğunu ifade ederek," Söylenenlere katılıyorum. Yalnız sanayici olmaktan önce hepimiz insanız. Hepimiz huzur istiyoruz. Kaygı ortamının bir an önce bitmesi gerekiyor. Üretimin önü mutlak suretle açılmalı . OSB'lerin teşhir odakları olmasından çıkması gerekiyor. Bölgede sanayi bölgelerine ulaşım kolaylaştırılmalı. Ciddi bir ekosistem çalışması yapılmalı. Lobicilik ve savunma stratejisi geliştirmeliyiz."dedi

MESİAD Yönetim Kurulu üyesi Ali Can konuşmasında iş dünyasına verilen sözlerin tutulmayacağı kanısında olduğunu ifade etti. Devletin iş adamlarına güvenmesi gerektiğini belirten Can, Türkiye'de boş vermişlik olduğunu, bürokratik sorunların .çözümünün yerinde olması gerektiğini belirtti.Türkiye'de kangren olmuş sorunlar yaşandığını ve çözümünde de daha samimi davranışlar sergilenmesi gerekmekte olduğunu söyledi.

Çukurova SİFED üyesi Vahdettin Kılıç ise Türkiye'de ve özellikle Adana ve Mersin bölgesinde neden işsizliğin bu kadar yüksek olduğu konusunda sebep ve çözümler üzerinde çalışılma yapılması gerektiğini belirtti.

MESİAD üyesi Abuzer Yavuz da konuşmasında güven ortamının sağlanması ve hukukun üstünlüğü ilkesine dikkat çekti ve Türkiye'nin geleceğini etkileyecek faktörlerin tedavi edilmesi gerektiğini belirtti ve "Hasta çok ama doktor tok" ifadesini kullandı

MESİAD Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Güler, istikrar için yatırımın olması gerektiğine dikkat çekerek, " Yatırım için de yeni pazarların olması gerekir. Ama pazarlar kapandığında hiç bir şey yapamazsınız. 1/100 binlik planlar OSB'lerin işaretlenmesi gerekmektedir. Bu bölgedeki OSB'lerin genişleme potansiyelleri çok büyüktür. Plan 5 aydır Çevre bakanlığında bekliyor. Güvenlik gerekçesi ile bu kente yatırım gelmiyor. "dedi

Çukurova Sifed üyesi Senan İdin hazırlıklarını kendisinin yapacağı TÜRKONFED'in bölgesel toplantılarından birini Mersin'de gerçekleştirmek için çalıştığını ifade etti.

Toplantı daha sonra diğer gündem maddeleri olan Çukurova SİFED ve DASİFED'in bölgesel işbirliği çalışmalarının değerlendirilmesi ve BORGİP projesinin tanıtılması konularının görüşülmesi ile sona erdi ve ardından gerçekleşen yemekte de karşılıklı görüşler paylaşıldı.

 

 

 

 
 
1 Mart 2017 Çarşamba 12:11
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:40
  • Güneş07:19
  • Öğlen12:38
  • İkindi15:20
  • Akşam17:37
  • Yatsı19:04
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
12
8
2
2
26
2
Başakşehir
12
8
2
2
26
3
Beşiktaş
12
6
4
2
22
4
Kayserispor
12
6
4
2
22
5
Fenerbahçe
12
5
5
2
20
6
Sivasspor
12
6
1
5
19
7
Bursaspor
12
5
3
4
18
8
Göztepe
12
5
3
4
18
9
Akhisarspor
12
5
3
4
18
10
Aytemiz Alanyaspor
12
5
2
5
17
11
Trabzonspor
12
4
4
4
16
12
Kasımpaşa
12
4
3
5
15
13
Malatyaspor
12
4
2
6
14
14
Antalyaspor
12
3
4
5
13
15
Konyaspor
12
3
2
7
11
16
Osmanlıspor
12
2
2
8
8
17
Karabükspor
12
2
2
8
8
18
Gençlerbirliği
12
2
2
8
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1783 - Paris'te, Jean-François Pilâtre de Rozier ve Marquis d'Arlandes sıcak hava balonuyla ilk uçuşu gerçekleştirdiler.
1789 - Kuzey Karolina, ABD'nin 12. eyaleti oldu.
1791 - Albay Napoléon Bonaparte generalliğe terfi ettirildi.
1877 - Edison, fonografı (ses kayıt cihazı) icat ettiğini duyurdu.
1905 - Albert Einstein'ın, enerji ile kütle arasındaki ilişkiyi meşhur E=mc2 denklemi ile ifade ettiği "Cismin ataleti içerdiği enerji miktarına bağlı mıdır?" adlı makalesi "Annalen der Physik" dergisinde yayımlandı.
1919 - Mardin şehrinin kurtuluşu.
1927 - Samsun-Amasya Demiryolu hattı işletmeye açıldı.
1938 - Atatürk'ün naaşı, törenle Etnografya Müzesi'ndeki geçici istirahatgâhına getirildi.
1940 - Tüm Türkiye'de hava saldırılarına karşı karartma uygulamasına başlandı.
1941 - Yüksek öğretimde Türk İnkılap Tarihi dersi zorunlu tutuldu.
1952 - ABD, ilk hidrojen bombasını pasifik'te patlattı.
1955 - Türkiye, İran, Irak, Pakistan ve İngiltere'nin katılımıyla Bağdat Paktı kuruldu.
1961 - Kemal Kurdaş ODTÜ Rektörü oldu.
1972 - Ankara Radyosu, yurdun her yerine yayın yapmaya başladı.
1980 - Las Vegas-Nevada'da bir otelde çıkan yangında 87 kişi öldü, 650'den fazla yaralı var.
1980 - ABD'de tahminen 83 milyon TV izleyicisi, Dallas dizisinde, JR'ı kimin vurduğunu öğrenmek amacıyla televizyonlarının karşısına geçti.
1985 - ABD başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov Cenevre'de buluştu. Zirveden, stratejik nükleer silahların yüzde 50 azaltılması kararı çıktı.
1990 - Kadınların karşı çıktığı, fahişelere tecavüzde ceza indirimi öngören Türk Ceza Kanunu 438. maddesi kaldırıldı.
1994 - RTÜK, televizyon kanallarında 900'lü telefon hatlarının reklamlarını yasakladı.
1996 - Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Konferansı (AGİK) antlaşması Paris'te imzalandı.
2002 - Prag'taki NATO zirvesi'nde Litvanya, Letonya, Estonya, Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Slovenya'ya, ittifaka katılmaları çağrısı yapıldı.
2002 - Dünya güzellik yarışmasının yapılacağı Nijerya`da bir gazetede Muhammed hakkında yayınlanan yazı yüzünden çıkan çatışmalarda 100 kadar kişi öldü, 500 civarında kişi de yaralandı.
2005 - Türkiye'nin, Oscar ödüllerinin En İyi Yabancı Film dalındaki temsilcisi Gönül Yarası, New York'ta düzenlenen Uluslararası Queens Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü aldı.
2009 - Çin'in Heilongjiang eyaletinin Hegang şehrindeki bir maden ocağında meydana gelen patlamada 104 kişi öldü.
 
Get our toolbar!
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
16.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu121424303145
 
On Numara
20.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060910212223242528334041424556676872737577
 
Sayısal Loto
18.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011113182649
 
Şans Topu
15.11.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030508233211
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji