Türkiye ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü

Ana Sayfa » Güncel » Kalkınma Bakanı Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Mersin'deydi.

Kalkınma Bakanı Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Mersin'deydi.

Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek ve programlara katılmak üzere Mersin'e gelen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz ilk olarak Vali Ali İhsan Su’yu ziyaret etti.

 
 
Kalkınma Bakanı Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı Yılmaz Mersin'deydi.

Bakan Elvan; “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımıza ve Milli Eğitim Bakanımıza Desteklerinden Dolayı Teşekkür Ediyorum”
 
Sahil Valilik makamında gerçekleşen ve hizmet binası önündeki karşılama sonrasında Şeref Defterinin imzalanmasıyla başlayan ziyarette yaptığı konuşmasına, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ile Milli Eğitim Bakanını, Akdeniz’in incisi Mersinimizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızın göreve geldiği ilk günden itibaren Mersinimizin tarımda daha iyi noktalara gelmesine ve rekabet gücünü daha da arttırabilmesine yönelik çok ciddi destekler verdiğini kaydederek, bu desteklerinden ötürü Bakan Fakıbaba’ya teşekkür etti.


 
Milli Eğitim Bakanımızın ise özellikle de son iki yılda, eğitim yatırımlarında Mersinimize çok önemli hizmetler verdiğini belirten Bakan Elvan, 2019 yılı sonu itibariyle tekli eğitime geçme hedefine işaret ederek, “ Tekli eğitime geçme hedefimiz doğrultusunda, özellikle ilköğretim ve ortaöğretim yatırımlarında inanılmaz bir destek veren, destek olmaya da devam eden Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz’a teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı. Bakan Elvan sözlerini, MEB’in üst düzey bürokrat ve yöneticilerinin yanı sıra 81 İl Milli Eğitim Müdürümüzün katılacağı toplantının ilimizde gerçekleştirilmesinde verdiği destekten dolayı da teşekkürlerini ileterek sonlandırdı.


 
Bakan Fakıbaba; “Mersin Önemli Şehirlerimizin Başında Gelmektedir”
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise Mersin’de Mersinlilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdiği konuşmasında, Mersinimizin tarımın merkezi olarak akla geldiğini ifade ederek; “ Mersin en önemli şehirlerimizin başında gelmektedir. Kalkınma Bakanımızın Tarım alanında da, turizm alanında da Mersin’e ve bölgeye kazandırdığı çok büyük güzellikler var.” ifadelerini kullandı ve konuşmasını desteklerinden dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a teşekkür ederek noktaladı.


 
Bakan Yılmaz; " İkili Eğitim, Evlatlarımıza Daha Kaliteli Bir Eğitim Verebilmek İçin Kaldırılacak"
 
Konuşmasının başında, Mersin için gösterdiği gayret ve çalışmalarından dolayı Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’a teşekkür eden Bakan Yılmaz, sözlerini eğitim yatırımlarına değinerek ve eğitim ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak sürdürdü.
 
2016 ve 2017 yılının ek yatırımlarının yaklaşık %80’inin Mersinimize yapıldığının üzerinde durarak konuşmasına devam eden Bakan Yılmaz, “Daha kaliteli bir eğitimi evlatlarımıza verebilmek, Türkiye’nin Akdeniz’deki en büyük limanına sahip olan Mersin’de evlatlarımızın çok daha iyi yetiştirilmesi için ikili eğitim kaldırılacak. Bunun için de öncelikle altyapı ile ilgili sorunların çözülmesi lazım. Göreve geldiğimiz ilk yıllarda Mersin’de 1 Milyarın üzerinde eğitim yatırımını gerçekleştirdik, halen devam eden yatırımlarımız da var. Biz geldiğimizde derslik başına düşen öğrenci sayısı 35’ti, şimdi ise 26’ya düştü.” ifadelerini kullandı ve 2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi Mersin’de de sonlandıracaklarına vurgu yaptı.


 
Bakan Yılmaz; "Eğitimden Daha Önemli Bir Konu Yoktur"
 
Konuşmasının devamında, eğitim yatırımlarında kaynak probleminin bulunmadığına işaret eden Bakan Yılmaz, bazı yerlerde arsa problemi bulunduğunu dile getirerek, kamuya ait birçok arazinin okul yapımı için Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarıldığını söyledi ve “Eğitimden daha önemli bir konu yoktur. Bu nedenle Türkiye’nin önceliği eğitimdir. Eğer eğitim iyi giderse, her alan iyi gider. İlk ve ortaokulların şehir içerisinde kalmasını istiyoruz. Liseleri ise şehir içine yapamıyorsak, şehrin biraz uzağına taşıyabiliriz. Taşımalı eğitimi de azaltmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.
 
Okul öncesi eğitimi ise daha da yaygınlaştırmaya yönelik çalışmaların yapıldığını aktaran Bakan Yılmaz, göreve geldikleri dönemde, okul öncesi eğitim oranının %10 olduğunu, yapılan yatırım ve çalışmalar neticesinde ise 5 yaş için okul öncesi eğitime gidenlerin oranının %74’e ulaştığını kaydetti.
 
Sözlerinin sonunda, Milli gelirimizin %6.2 sinin, Merkezi Hükümet bütçesinin ise %18’inden fazlasının eğitime ayrıldığının bilgisini veren Bakan Yılmaz, Türkiye’nin yarınının bugünden daha iyi bir noktaya taşıyacaklarını ifade ederek sözlerini sonlandırdı.

İl Milli Eğitim Müdürleri Toplantısı Milli Eğitim Bakanı, Kalkınma Bakanı ve Tarım Bakanının Katılımıyla Mersin’de Gerçekleştirildi

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB)  İsmet Yılmaz, Mersin’de gerçekleştirilen İl Milli Eğitim Müdürleri Değerlendirme Toplantısı’nın kapanış programına katıldı.


 
Suphi Öner Öğretmenevi’nde dün başlayan ve bugün son bulan toplantının kapanışına Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra, Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Burdur Milletvekili Reşat Petek ile Milli Eğitim Bakanlığımızın üst düzey yöneticileri, 81 ilimizin Milli Eğitim Müdürleri, il protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.


 
Kalkınma Bakanı Elvan; “Günümüz Dünyasında Çok Hızlı Bir Değişim ve Dönüşüm Yaşanmaktadır”
 
Konuşmasına, günümüz dünyasında çok hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşandığını ifade ederek başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, önceleri 40-50 yıl gibi bir sürede gerçekleşen bazı değişimlerin, artık sadece birkaç ayda gerçekleşebildiğini belirterek, dünya ülkelerinin daha fazla söz sahibi olmak için birbirleriyle büyük bir yarış içerisinde girdiklerini söyledi.
 
Daha önceleri en önemli gelişme ve kalkınma unsurunun fiziki sermaye olduğunu, bugünse fiziki sermayenin yerini beşeri sermayenin aldığına da işaret eden Bakan Elvan, beşeri sermayesi güçlü ülkelerin dünya çapında söz sahibi ülkeler olduğuna dikkat çekerek, beşeri sermayeyi güçlendirmenin yolunun ise insana odaklanarak eğitim kalitesini artırmaktan geçtiğine vurgu yaptı.

 
Kalkınma Bakanı Elvan; “Kalitenin Daha da Artırılmasına Yönelik Çalışmalara Hız Vereceğiz”
 
Konuşmasının devamında, Türkiye’nin 2023 hedefinin her alanda kaliteyi arttırmak olduğunu belirten Bakan Lütfi Elvan, son on beş yılda fiziki yatırım alanında önemli mesafeler kat edildiğini belirterek, küresel ölçekte daha güçlü ve söz sahibi olmak için bundan sonraki süreçte kalitenin daha da artırılmasına yönelik çalışmalara hız verileceğini kaydetti.
 
Çocuklarımızın nitelikli ve vasıflı yetişmelerinin önemini belirterek sözlerine devam eden Bakan Elvan, çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında İl Milli Eğitim Müdürlerinin rolüne dikkat çekerek, onların diğer bir anlamda Türkiye’nin geleceğini hazırladıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba; “Ülke Genelinde Yapılan Yatırımlarla Sağlık, Eğitim, Ulaşım ve Tarım Alanında Önemli Gelişmeler Yaşanmıştır”
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ise bizleri büyüten yetiştiren ve eğitenlerin öğretmenlerimiz olduğuna dikkat çekerek başladığı konuşmasını, öğretmenlerin önemine değinerek sürdürdü. Okulların fiziki şartlarının iyi olmasının tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini söyleyen Fakıbaba, bu konuda öğretmen ve idarecilerin eğitimdeki öneminin de altını çizdi.
 
Konuşmasının sonunda, son 15 yıl içerisinde ülke genelinde yapılan yatırımların hayata geçirilmesiyle sağlık, eğitim, ulaşım ve tarım gibi sektörlerde çok önemli gelişmeler yaşandığını bildiren Fakıbaba, özellikle tarımda çok büyük bir büyüme oranı yakalandığını da sözlerin ekledi ve emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.


 
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Bu Toplantıları Eğitim Gündemine İlişkin Konu ve Sorunlara Çözüm Üretmek Amacıyla Düzenliyoruz”
 
İl Milli Eğitim Müdürleri Toplantısı’nın hayırlara vesile olmasını temenni ederek konuşmasına başlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise, Bakanlık Merkez Teşkilatı uygulamaları ile Taşra Teşkilatı arasındaki koordinasyonu sağlamak, İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin eğitim ve öğretim faaliyetlerini değerlendirmek ve istişare ile eğitim gündemine ilişkin konu ve sorunlara çözüm üretmek amacıyla bu toplantıların düzenlendiğini, ayrıca toplantıda Bakanlığın gündeminde olan konuların İl Müdürlerimize aktarıldığını belirtti ve aynı zamanda katılımcıların ifade ettiği hususların da bakanlık gündemine girdiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Türkiye, Beşeri Sermayesini Güce Dönüştürmeyi Başarabilmiş Ender Ülkelerden Biridir”
 
Konuşmasının devamında, Türkiye’nin beşeri sermayesini güç olarak kendisine dönüştürmeyi başarabilmiş ender ülkelerden biri olduğunu söyleyen Bakan Yılmaz, 2002 yılında eğitime ayrılan kaynak 11 Milyar lira iken, 2018 yılında milli gelirimizin %6.2’sinden fazlasına denk gelen 134 Milyar 727 Milyon liraya ulaştığını kaydetti.
 
Fırsat eşitliğine dayalı kaliteli bir eğitim verebilmek amacıyla, 2003’ten günümüze kadar Türkiye genelinde 64 milyar liralık eğitim yatırımı yapıldığının bilgisini vererek konuşmasına devam eden Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Mersin’e de 1 milyarın üzerinde yatırım yapıldığını aktardı. Derslik sayılarına her geçen gün yenilerinin eklendiğini kaydederek konuşmasını sürdüren Bakan Yılmaz, “2003 yılından bu yana 282 Bin 166 yeni derslik yaptık. 2019 yılı sonuna kadar tüm Türkiye’de tekli eğitime geçmeyi amaçlıyoruz. 2002’den 2017’ye derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 36’dan 24’e düşürdük. Ortaöğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 30’dan 23’e düştü. Bu dönemde 584 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2003’te 28 iken şimdi 17’ye düştü. Ülkemizin her yerinde norm kadro doluluk oranları birbirine yaklaştı. Bu yıl da 25 bin öğretmen alımı gerçekleştireceğiz. Bu yeni alınan öğretmenler çalıştığı yerde en az 6 yıl çalışacak” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “ 520 Binin Üzerinde Öğrencimize Eğitim Öğretim Desteği Verdik”
 
Gelişen ekonomi ve desteklerle birlikte özel sektörün de yatırımlarının arttığını sözlerine ekleyen Bakan İsmet Yılmaz, “2002’de özel okullardaki öğrenci sayısı 233 bin iken, bu yıl 1 milyon 327 bin 470’tir. Bu yıl 75 bin yeni öğrenciye destek verdik, toplam 305 bin öğrenciye eğitim öğretim desteği veriyoruz. Bugüne kadar 520 binin üzerindeki öğrenciye destek vermiş olduk. Bu yıl bin 777 yeni özel okul açıldı, son iki yılda açılan özel okul sayısı 2 bin 799’dur. Şu an özel okullardaki öğrenci oranı, toplam öğrenciye oranı %8 civarında. 2003-2014 yılları arasında Türkiye genelinde 952 bin bilgisayar okullarımıza ulaştı. 41 bin 405 okulumuza internet bağlantısı sağladık ve 30 bine yakın da bilişim teknolojileri sınıfı açtık. Cumhuriyet tarihinin en büyük eğitim yatırımlarından biri olan Fatih Projesi’ni başlattık. Bu proje kapsamında 1 Milyon 400 binin üzerindeki tablet bilgisayarı öğretmen ve öğrencilerimize dağıttık. 432 binin üzerindeki akıllı tahtaları öğrencilerimizin hizmetine sunduk” dedi.

Kalkınma Bakanı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve Milli Eğitim Bakanı Koyun Keçi Yetiştiricileriyle Buluştu

Kalkınma Bakanı  Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Milli Eğitim Bakanı (MEB) İsmet Yılmaz; Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın talimatlarıyla, Göçerlerin ekonomik ve sosyal seviyelerinin geliştirilmesi kapsamında ÇKA ile yapılan proje çerçevesinde güneş paneli, kırpım makinesi ve konteynırların dağıtımı; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın yapmış olduğu desteklemeler, ıslah çalışmaları ve ‘Halk Elinde Hayvan Islahı Ülkesel Projeleri’ ile; ilimizde kuruluşunun yapılacağı ‘Koç-Teke İstasyonu’nun tanıtımı ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince açılan Çobanlık Kursu Sertifika Dağıtımı’ Töreni’ne katıldı.


 
Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen programa Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra, Adana Milletvekili Fatma Güldemet Sarı, Burdur Milletvekili Reşat Petek, il protokolü, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda üretici katıldı.
 
Toplantı öncesinde, kültür merkezi önünde projelerin tanıtıldığı stantları gezerek, yetkililerden bilgi alan Bakan Elvan, Bakan Fakıbaba ve Bakan Yılmaz, üreticilerle de bir süre sohbet ederek sorun ve taleplerini dinledi.

 


Bakan Elvan; “İlk Etapta 750 Güneş Panelinin Dağıtımı Yapılacak, Geri Kalanın Dağıtımı Peyderpey Sürecek”
 
Saygı duruşunda bulunulması ve akabinde şanlı İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan programda yaptığı konuşmasında, Mersinimize yapmış oldukları hizmetlerden ötürü Mersinliler adına Bakan Fakıbaba ve Bakan Yılmaz’a şükranlarını sunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, sözlerini proje ve yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunarak sürdürdü.
 
Yaklaşık 7 ay önce iki bin rakım ve üzerindeki yaylaların elektrik sorununun çözüleceği konusunda söz verdiğini hatırlatan Bakan Elvan, ilk etapta 750 güneş panelinin dağıtımının yapılacağını, geri kalanının ise dağıtımının peyderpey süreceğini söyledi.

 
Bakan Elvan; “Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi Bölmeye Çalışanlarla Mücadelemiz Kararlılıkla Devam Edecektir”
 
Konuşmasının devamında, değerlerimize kast eden, Vatanımızı, Milletimizi ve Devletimizi bölmeye çalışanlarla mücadeleye devam etme yönünde kararlık mesajı veren Bakan Elvan; teröre karşı yürütülen mücadelede gerekirse İstiklal Savaşında, Çanakkale’de, 15 Temmuz hain darbe girişiminde, Fırat Kalkanında ve Zeytin Dalı Operasyonlarında olduğu gibi bundan sonra da aynı dersin verilebileceğini söyledi.
 
Vatandaşlarımızın destekleriyle ülkemizin büyüdükçe büyüyeceğini, güçlendikçe güçleneceğini ve herkesin gıpta ile bakacağı bir konuma geleceğine olan inancını dile getirerek sözlerine devam eden Bakan Elvan, Türkiye’de Milli İradeyi tesis etmek, Milletimize hizmet etmek için yola çıktıklarına dikkat çekerek, Devletimizin tüm imkanlarıyla vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için seferber olduğunun üzerinde durdu.

 
Bakan Fakıbaba; “Desteklerimiz Tüm Hızıyla Devam Edecek”
 
Konuşmasına, Mersin’in Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın liderliğinde birlik ve beraberliğin en iyi bir şekilde sergilendiği illerimizden biri olduğunu ifade ederek başlayan Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Bakanlık tarafından yapılan destekleme ve çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Bakan Fakıbaba, et ithalinin üreticilerin katkılarıyla durdurulacağını dile getirerek devam ettiği konuşmasında, Hükümetimizin en son aldığı kararla birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi olarak üreticilere 250 bin düve dağıtılacağını açıklayarak, “Neden 250 bin besilik hayvan değil de 250 bin düve? Çünkü ana, o doğuracak. Her yıl 250 bin hayvan dağıtıldığında 7 yılda 1,5 Milyon hayvan olacak. Bunun yanında 300 anaç koyun projesi kapsamında 500 bin koyun dağıtacağız. Bunların anaç koyunlar olacağını ve 8 yılda bunun 5 milyona ulaşacak. Küçük ve orta ölçekteki işletmeler ile büyük ölçekteki işletmelerin hepsine saygı duyuyoruz. Hepsi kazanacak. Bu kapsamda desteklerimiz tüm hızıyla devam edecek” şeklinde konuştu.

 
Bakan Fakıbaba; “Desteklerimizi Arttıracak, Çiftçimizi Kimseye Muhtaç Etmeyeceğiz”
 
Konuşmasının devamında, ‘Şundan emin olunuz ki bizler sizin için varız.’ diyen Bakan Fakıbaba, imkanlar el verdiği ölçüde çiftçilerimizin ve üreticilerimizin isteklerini yerine getirme gayreti içerisinde olduklarını kaydetti. Sözlerinin sonunda, “Sayın Başbakanımızın talimatıyla çiftçilerimizin mazotun yarısı sizden, yarısı bizden dedik ve destekleri hemen dağıtmaya başladık. Önümüzdeki yıl da gübre ve mazot desteğini bekletmeden vereceğiz; gübre, mazot, sertifikalı tohum ve yemde desteklerimizi arttıracak, çiftçimizi kimseye muhtaç etmeyeceğiz.” ifadelerini kullanan Bakan Fakıbaba, yapılan ve yapılacak olan projeler ile yürütülecek çalışmalarla çiftçilerimizin ve yetiştiricilerimizin refah seviyelerini ve kazançlarını daha da artırmak istediklerini söyledi.
 
Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Allah Birliğimizi ve Dirliğimizi Daim Ettikçe Eksiklerimizi Hep Birlikte Giderecek, Türkiye’nin Yarınını Bugünden Daha Güzel Yapacağız
 
Mili Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise Türkiye’de 2002 yılından bu yana her alanda çok büyük devrimler gerçekleştirildiğini ve bu alanlardan birinin de tarım olduğunu dile getirerek başladığı konuşmasında, ülkemizin tarım ihracatı daha önce 4 milyar dolar iken, bugün 16 Milyar dolara yükseldiğini; buna karşılık olarak nüfusumuzun 61 Milyondan, 81 milyona çıktığına işaret etti.
 
Tarımın yanı sıra, ülkemizde 30 milyonun üzerinde turistin ağırlandığını, bunun yanında da yabancı ülkelere yardım dahi edildiğini söyleyen Bakan Yılmaz, tarımda üretim olmadan tüm bunların yapılamayacağını da sözlerine ekleyerek, köy nüfusunun azalmasına karşılık, et ve süt üretiminin arttığını, ülkemizde her iki köylüden birinin ise traktör sahibi olduğunu dile getirdi.

 Konuşmasının devamında, yaylalarda yaşayan vatandaşlarımızın durumunu daha da iyileştirmek için çalıştıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Yılmaz; “Güneş panelleri ile elektriği Torosların en başına taşıyoruz. Gerçekten çok iyi bir noktadayız. Ekmek gibi azizleşen dava, emeği ve Milli İradeyi her şeyin üzerinde tutma davasıdır.  Allah birliğimizi, dirliğimizi daim ettikçe eksiklerimizi hep birlikte giderecek, Türkiye’nin yarınını bugünden daha güzel yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan Mersinimize 2 Müjde Daha

Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan, ilimizi ziyaret programı kapsamında katıldığı Mersin Üniversitesi (MEÜ) Eğitim Fakültesi ile MEÜ Cami Yaptırma Yaşatma ve Koruma Derneği tarafından yaptırılan Mersin Üniversitesi Cami İnşaatı Temel Atma Töreni’nde Mersinimize 2 müjde daha verdi.

Bakan Elvan; “Yeni Bir Teknopark Binası İnşa Edeceğiz”
 
Programda yaptığı konuşmada, MEÜ Çiftlikköy Kampüsü içerisinde bulunan Mersin Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Mersin-Teknopark) hizmet binasında halihazırda 76 firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, iş dünyasından Teknopark’ta yer almak için sırada bekleyen firmaların bulunduğunu, ancak hizmet binasının yetersizliği nedeniyle yer bulamadıklarını ifade etti ve bu amaçla mevcut binanın alt kısmına yeni bir Teknopark binası inşa edeceklerinin müjdesini verdi.


 
Bakan Elvan; “Tarsusumuza Bir Üniversite Kazandırıyoruz”
 
Bir diğer müjdesinin ise, Tarsus ve Mersin’i ilgilendirdiğini ifade eden Bakan Elvan, Tarsus’a üniversite kurulmasına yönelik kanun tasarısının Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) beklediğini ve önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulundan geçirileceğini söyleyerek, “ Tarsusumuza da üniversite kazandırıyoruz, şimdiden hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
 
Konuşmasının devamında, önümüzdeki günlerde Mersinimiz için başka güzel açıklamalarının ve sürprizlerinin daha olacağını söyleyen Bakan Lütfi Elvan, o müjdeleri de ilerleyen zamanda vatandaşlarımızla paylaşacağını açıkladı.

 

 

 

 
 
31 Mart 2018 Cumartesi 19:57
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:44
  • Güneş06:19
  • Öğlen12:46
  • İkindi16:15
  • Akşam18:52
  • Yatsı20:16
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
5
4
0
1
12
2
Başakşehir
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Beşiktaş
5
3
1
1
10
5
Konyaspor
5
2
2
1
8
6
Kayserispor
5
2
2
1
8
7
Trabzonspor
5
2
1
2
7
8
Malatyaspor
5
2
1
2
7
9
Ankaragücü
5
2
1
2
7
10
Antalyaspor
5
2
1
2
7
11
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
12
Göztepe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Sivasspor
5
1
2
2
5
15
Bursaspor
5
0
4
1
4
16
Çaykur Rizespor
5
0
3
2
3
17
Erzurum BB
5
0
2
3
2
18
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1575 - Padişah III. Murat'ın görevlendirdiği Müneccimbaşı Takiyüddin Efendi'nin öncülüğünde kurulan İstanbul Rasathanesi, açıldı. Rasathane, devrin Şeyhülislamı tarafından 1580'de yıktırıldı. Araştırmacılar, rasathanenin Galatasaray Lisesi civarında kuruldu
1893 - Yeni Zelanda Kolonisi, kadınlara oy hakkı tanıyan ilk ulus oldu. Bu atılımın öncüsü, 1866'da kadın hareketini başlatan Kate Sheppard idi.
1921 - TBMM, Mustafa Kemal Paşa'ya, Mareşal rütbesiyle Gazi unvanı verdi.
1935 - Almanya'da Yahudilerin kamu sektöründe çalışmasını yasaklandı.
1941 - II. Dünya Savaşı'nda Alman kuvvetleri Kiev'i işgal etti.
1944 - Finlandiya ile Sovyetler Birliği ateşkes imzaladı.
1951 - Kuzey Atlantik Paktı Konseyi, Türkiye ve Yunanistan'a NATO'ya katılma çağrısı yaptı.
1955 - Arjantin Cumhurbaşkanı Juan Peron, askeri darbeyle devrildi ve Paraguay'a sürüldü.
1970 - Türk Hava Yollarının Antalya adlı uçağı Isparta yakınlarında düştü: 154 kişi öldü.
1979 - TMMOB tarafından, 54 ilde 736 işyerinde 100 binden fazla mühendis ve mimarın katılımıyla gerçekleştirilen büyük iş bırakma eylemi gerçekleştirildi.
1982 - İsveç'te seçimleri Sosyal Demokratlar kazandı; Olof Palme başbakan oldu.
1985 - Meksika'nın başkenti Meksiko'da meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremde, 10.000 ila 40.000 kişi hayatını kaybetti.
1987 - 10. Akdeniz Oyunlarında Serbest Güreş Milli Takımı, 6 altın, 1 gümüş madalya ile takım halinde şampiyon oldu.
2002 - Tel Aviv'de bir otobüse düzenlenen intihar saldırısında 5 kişi öldü. Saldırının ardından İsrail tankları yeniden Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat`ın Ramallah'taki karargahına girdi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
13.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu121721404143
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
15.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042025304344
 
Şans Topu
12.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu082024252603
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji