10 Şubat’ta Dünya ‘Bakliyat Günü’nü Kutlayacak

Ana Sayfa » Güncel » Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Akdeniz Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Akdeniz Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Bu hafta sonu programını Mersin'e ayıran Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bugünkü programına ilimiz Akdeniz ilçesi mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek başladı.

 
 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Akdeniz Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Marehan’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya Bakan Lütfi Elvan ile birlikte Vali Özdemir Çakacak, Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, vali yardımcıları ve kaymakamlar, resmi kurum bölge ve il müdürleri ile Akdeniz ilçe sınırları içerisinde yer alan 65 mahallenin muhtarı katıldı.
 
Toplantıda yaptığı konuşmanın başında Akdeniz ilçesi mahalle muhtarlarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, muhtarların şahsında ilçedeki 65 mahallede yaşayan vatandaşlara saygı ve selamlarını iletti.


 
Kalkınma Bakanı Elvan konuşmasının devamında, Mahallelerin en temel idari birim olduğuna değinerek; vatandaşın her başı sıkıştığında ve bir hizmete ihtiyaç duyduğunda ilk gittiği yerin muhtarlık olduğunu belirttikten sonra, muhtarların yerine göre milletvekili, belediye başkanı, kaymakam ve yerine göre de bir vali gibi vatandaşların sorun ve taleplerini dinlediğini ve bunları ilgili otoritelere aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.
 
Konuşmasını bu zor görevi yüksünmeden yerine getirerek Mahallelerine ve Akdeniz’e sahip çıktıkları için katılan tüm muhtarlara teşekkür ederek sürdüren Bakan Elvan, Mahallelerdeki huzurun aynı zamanda ilçemizdeki, dolayısıyla da Mersinimizdeki huzur anlamına geldiğini belirttikten sonra, muhtarlarımızın kamuyla ve Devletin birimleriyle işbirliği yaptıkları oranda mahallelerimizdeki ve ilimizdeki huzurun artacağını dile getirdi.
 
Bakan Elvan: “Muhtarlarla Buluşma Toplantıları, Dünya Demokrasisi İçin Örnek Olaylardan Biridir”
 
Muhtarlarımızın aynı zamanda Milli İrade’nin en temel taşını da temsil ettiklerini belirterek konuşmasını sürdüren Elvan, ülkemizde 188 yıllık bir geçmişe sahip olan Muhtarlık müessesesinin sözünün en fazla dinlendiği, taleplerinin en fazla gerçekleştirildiği ve seslerinin muhattabına en fazla ulaştığı dönemin içinde bulunduğumuz dönem olduğuna dikkat çekerek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ve devam eden ‘Muhtarlarla Buluşma Toplantıları’nın dünya demokrasisi için örnek olaylardan biri olduğunu vurguladı.
 
Sözlerinin devamında, muhtarları demokrasinin çekirdek yöneticileri olarak nitelendiren Bakan Elvan, muhtarlarımızın mahalle ölçeğinde Milli İrade’nin tecellisi olduğunu ifade ederek, Milli İrade’nin de tam olarak tecelli edebilmesi için ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ihtiyaç duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, ülkemizde kalıcı bir istikrar sağlanabilmesi, ekonomi gelişirken ve Türkiye büyürken 2023 ve 2035 hedeflerinin gerçekleşebilmesi için ve halkın yönetime verdiği yürütme yetkisinin önündeki engellerin kaldırılması için elzem hale geldiğini de dile getiren Kalkınma Bakanı Elvan, demokrasinin tam anlamıyla ve bütün kurumlarıyla işlemesinin bu sayede mümkün olacağını da sözlerine ekledi.


 
Bakan Elvan: “Akdeniz’e Yeni Bir Hükümet Konağı Kazandıracağız”
 
Konuşmasına 2017 yılı içerisinde Akdeniz ilçesine yeni bir Hükümet Konağı kazandırmak için ilk kazmanın vurulacağı müjdesini vererek sürdüren Bakan Elvan, yine bu yıl içerisinde Akdeniz ilçesine bir gençlik merkezi kazandırılması için çalışmalara başlanılacağını ve ilkokul talepleri ile ilgili ne gerekiyorsa yapılacağını ifade ettikten sonra, ilçe için en önemli sorunlardan biri olan yapılaşma sorununa değinerek; “İlçede elektriği olmayan, yeterli suyu olmayan, altyapı itibariyle kötü koşullarda yaşamlarını sürdüren kardeşlerimiz var. Sizlerin yaşadığınız yerlerin çok daha iyileştirilmesi, güzelleştirilmesi ve sosyal alanlarınızın daha da arttırılması gerekiyor. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu ve bu sorunların kökten çözülmesi için Toplu Konut İdaresi ile birlikte bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımıza yönelik konutların yapılmasını sağlayarak, talep etmeleri halinde yaşam standartı çok daha yüksek olan bu konutlara yerleşmelerini arzu ettiklerini belirtti.
 
Konuşmasının devamında, önümüzdeki dönemde muhtarlarla birlikte hareket ederek el birliğiyle Akdeniz ilçesini bugünle kıyaslanamayacak oranda iyileştireceklerini ve ilçede yaşanan sıkıntıların tamamen ortadan kalkacağını vurgulayan Bakan Lütfi Elvan, Akdeniz’in bundan böyle Mersin’in önemli cazibe merkezlerinden biri haline geleceğinin altını çizdi. Bu konuda kentin tüm dinamikleriyle sık sık bir araya geldiklerini ve özellikle de Akdeniz’de yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında sadece iktidar partisinin milletvekillerini değil, muhalefet partilerinin milletvekillerini de Ankara’ya davet ettiğini ifade eden Bakan Elvan, “Hep birlikte konuşarak, tartışarak ve aynı kanaate varıyoruz. Farklı bir yaklaşım ve düşünce içerisinde değiliz. Onun için milletvekillerimizin de desteğiyle, Sayın Valimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız hep birlikte Akdeniz ilçemizi çok daha güzel bir konuma getirecek adımları inşallah hep beraber atacağız. Bu konuda muhtarlarımız olarak sizler de bizlerle işbirliği yaparsanız bu süreci daha da hızlandırmış oluruz” diye konuştu.  


 
Bakan Elvan: “25 Milyon TL Elektrik Yatırımı Yapılacak”
 
Sözlerini ilçenin en büyük sıkıntılarından biri olan elektrik konusuna değinerek sürdüren Bakan Lütfi Elvan, 1 yıl önceye göre arıza için başvuru talebinin yüzde 45 azaldığının bilgisini paylaşarak, “Ciddi bir gelişme sağlamışız. Demek ki vatandaşlarımızın arıza ile ilgili taleplerinin yarısını bu noktada gerçekleştirmişiz. Eksiklerimiz hala var, ama yatırımlarımıza yoğun bir şekilde arttırarak devam ediyoruz” dedi. Bu konu ile ilgili, 2015 yılında TEDAŞ tarafından tüm Mersin’in elektrik altyapısına harcanan miktar kadar sadece Akdeniz ilçesine yatırım yapacaklarını belirten Bakan Elvan, 25 milyon TL’lik yatırımın TEDAŞ tarafından bu yıl içerisinde gerçekleştirileceğine dikkat çekerek,  acil bir durum olması halinde yine ilave yatırımların yapılacağını sözlerine ekledi. Muhtarlardan bu konudaki desteğinin ve katkısının da önemine işaret eden Bakan Lütfi Elvan, yatırım kapsamında 50 adet yeni trafonun inşa edileceğinin, 137 kilometrelik elektrik gerilim hattı tesisi ile 500’e yakın yeni aydınlatma direğinin kurulacağının, yine bu kapsamda 825 adet aydınlatma armatörünün de ilçeye tesis edileceğinin bilgisini verdi.
 
Konuşmasına Aralık ayında yaşanan sel felaketine değinerek devam eden Bakan Elvan, ildeki derelerin zamanında belediyelerce üzerlerine yol ve bina yapılarak kapatıldığına işaret ederek, bu sebeple Toroslar’dan gelen suyun denize akamadığını ve dolayısıyla taşkınlara sebebiyet verdiğinin altını çizdi. Geçmiş dönemlerde belediyelerin sorumsuzca bu tür uygulamaları yaptıklarını kaydeden Bakan Lütfi Elvan, bu uygulamalardan sorumlu kişilerin her birinden hesap sorulacağını da sözlerine ekledi.


 
Bakan Elvan: “Bir Daha Böyle Bir Felaketin Yaşanmaması İçin Üzerimize Düşen Görevi Yerine Getireceğiz”
 
İlimizde bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için DSİ Genel Müdürlüğü’nün bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptığını dile getiren Bakan Lütfi Elvan, ancak derelerin ıslah edilmesi için bir takım sıkıntıların bulunduğunu ifade ederek, “Kamulaştırmayla ilgili bir sıkıntımız var. Normalde bu dereler Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olduğu için DSİ Genel Müdürlüğü’nün görev alanına girmiyor. Yani kamulaştırma işleminin yerel yönetimlerce karşılanması gerekiyor. Eğer yerel yönetimler kamulaştırma işlemini tamamlarsa, DSİ Genel Müdürlüğü bu dereleri ıslah edecek. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu kamulaştırmanın çok yüksek bir maliyet tuttuğunu, dolayısıyla bunu karşılayamayacağını bize bildirdi. Bu çerçevede biz de bunu nasıl ve ne şekilde çözebiliriz diye düşünüyoruz. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. İnşallah bir çözüm üreteceğiz. O dereleri eski haline dönüştürüp, ıslahlarını yapıp Mersinimizi bir daha böyle bir felakete maruz kalmaması için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.  


 
Bakan Elvan: “Sayın Valimiz, Gecesini Gündüzüne Katarak Mersin İçin Yoğun Bir Mesai Harcıyor”
 
Konuşmasında, ilimizde devam eden yatırımlara da değinen Bakan Elvan, “Yatırımlarımız saat gibi tıkır tıkır işliyor” diyerek, bu konuda hiçbir problemin yaşanmadığını ve Mersin’in birkaç yıl içerisinde bulunduğu yerden çok daha farklı bir konumda olacağını kaydetti. Valiliğin ve Bölge Müdürlüklerinin bu konuda yoğun bir çaba ve emek sarf ettiğini, kentin tüm dinamikleri arasında da mükemmel bir uyumun sağlandığını sözlerine ekleyen Bakan Lütfi Elvan, Vali Özdemir Çakacak’ın da yatırımların takibi ve sorunlarla ilgilenilmesi hususunda gecesini gündüzüne kattığını belirterek, Vali Çakacak’a Mersin için harcadığı yoğun mesai için teşekkür etti.
 
Konuşmasının son bölümlerinde uyuşturucu ile mücadele, güvenlik ve istihdam konularına yer veren Bakan Elvan; özellikle uyuşturucuya yönelik son dönemde ciddi bir çalışma başlattıklarını ve muhtarlardan da bu konuda güvenlik güçlerine yardımcı olmaları gerektiğini ifade ederek,  “Bunun kökünü hep birlikte kurutacağız. Son birkaç ay içerisinde çok önemli başarılar elde ettik. İnşallah önümüzdeki dönemde yüzü gülen, mutlu, refah ve huzur içerisinde yaşayan siz Mersinli hemşerilerimiz pırıl pırıl, cıvıl cıvıl bir Mersin’e kavuşacaksınız. Ama tüm bunlar siz değerli muhtarlarımızın desteğiyle olacak. Çünkü mahallede yaşanan sıkıntıyı siz biliyorsunuz. Halkın günlük yaşamını tehdit eden herhangi bir girişim veya ilimizin ve ilçemizin bir şekilde güvenliğini bozan bir durum söz konusu olduğunda güvenlik güçlerimizle irtibat halinde olmalısınız. Ancak bu şekilde mahallelerimizi çok güzel mekanlara dönüştürebiliriz” şeklinde konuştu.  
 
Halkın taleplerinin en fazla iş ve istihdam konusunda olduğunu belirten Bakan Elvan konuşmasının sonunda,  2016 yılında Mersin’deki iş insanlarının ve sanayicilerin 45 bin 900 kişiyi işe almak için ilana çıktığını, fakat çoğunluğu vasıfsız işçi olan bu ilanlara başvuru sayısının 19 bin kişi olduğunun bilgisini verdikten sonra, “Dolayısıyla istihdam ettikleri kişi sayısı da 19 bin olmuş. Bir taraftan ben işsizim diyoruz, diğer taraftan iş var çalışmak istemiyoruz. Gerçek anlamda çalışmak isteyen her kardeşimize iş var. Valiliğimiz ve İşkur bu yönde yoğun bir çaba içerisinde. Hiç şüpheniz olmasın, ihtiyacı olan kardeşlerimizin hepsi uygun bir işe yerleştirilecek” diyerek konuşmasını tamamladı.  


 
Vali Özdemir Çakacak ise konuşmasına Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın başkanlığında 13 ilçemizin muhtarlarıyla bir araya gelinerek bu tür toplantılar gerçekleştirildiğini ve kaymakamların da zaman zaman muhtarlarla bir araya geldiğini ifade ederek başladı.
 
Vali Çakacak: “Muhtarlarımız, Devletimiz ile Vatandaşlarımız Arasında Köprü Görevi Üstlenmektedir”
 
Konuşmasının devamında, muhtarların vatandaşların Devlet’e ulaşma, Devlet’e isteklerini iletme noktasında ilk kapı olduğunu, onun için Devlet ile vatandaşlar arasında muhtarların bir köprü görevi üstlendiğini sözlerine ekleyen Vali Özdemir Çakacak, daha önceki toplantılarda da dile getirildiği gibi muhtarların taleplerinin bireysel istekler olmadığını, bu taleplerin sorumlu oldukları mahallelerinde oturan vatandaşların talepleri ve istekleri olduğunu vurguladıktan sonra, bu nedenle bu istek ve taleplerin tüm kurumlarca önemsenmesi gerektiğini ve gerçekleştirme noktasında her daire amirinin kendi işi gibi takip etmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Konuşmasının sonunda, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın aynı zamanda Mersin Milletvekili olmasının ilimiz için büyük bir fırsat olduğunu belirten Vali Çakacak; Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndan OSB bağlantısına, Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nden Mut-Karaman Karayolu’na kadar çok sayıda büyük projenin bir bir hayata geçmesi noktasında, bu yatırımları en üst düzeyde takip eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a şükranlarını sunarak sözlerini tamamladı.


 
Toplantı, Bakan Elvan’ın ve Vali Çakacak’ın muhtarların mahalleleri ile ilgili sorun ve taleplerini dinlemesi ile sona erdi.


 
Bakan Elvan’dan MÜSİAD’a Hayırlı Olsun Ziyareti
 
Muhtarlar buluşması sonrasında yakın zamanda yeni yönetimini seçen Müstakil İş Adamları Derneği’ne (MÜSİAD) geçen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yeni Başkan Hakan Kayacı ve yönetimine görevlerinde başarılar diledi.

 
19 Şubat 2017 Pazar 18:50
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:39
  • Güneş05:34
  • Öğlen12:58
  • İkindi16:48
  • Akşam20:03
  • Yatsı21:42
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.
0
0
0
0
0
2
Antalyaspor
0
0
0
0
0
3
Konyaspor
0
0
0
0
0
4
Alanyaspor
0
0
0
0
0
5
Beşiktaş
0
0
0
0
0
6
Bursaspor
0
0
0
0
0
7
Evkur Yeni Malatyaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Gençlerbirliği
0
0
0
0
0
11
Göztepe
0
0
0
0
0
12
K.D.Ç. Karabük
0
0
0
0
0
13
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
14
Kayserispor
0
0
0
0
0
15
Başakşehir
0
0
0
0
0
16
Osmanlıspor FK
0
0
0
0
0
17
Sivasspor
0
0
0
0
0
18
Trabzonspor
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1823 - Şili'de kölelik yasaklandı.
1866 - Tennessee, Amerikan İç Savaşı sonrasında birliğe tekrar kabul edilen ilk eyalet oldu.
1901 - Yazar O. Henry, zimmet suçundan Austin, Texas'ta üç yıl kaldığı hapishaneden iyi hal nedeniyle salıverildi.
1911 - III. Hiram Bingham, Machu Picchu'yu (İnka'ların kayıp şehri) yeniden keşfetti.
1915 - Şikago'da yolcu gemisi battı: 845 kişi öldü.
1923 - Günümüz Türkiye'sinin sınırlarının çizildiği Lozan Antlaşması imzalandı.
1931 - Pittsburgh'da (Pensilvanya) yaşlılar evinde çıkan yangında 48 kişi öldü.
1936 - İspanya hükümeti iç savaş nedeniyle dünyadan yardım istedi.
1943 - II. Dünya Savaşı: İngiliz ve Kanada uçakları geceleri, ABD uçakları gündüzleri Hamburg'u bombaladı. Kasım'da operasyon bittiğinde 9.000 ton patlayıcı kullanılmış, 30.000 den fazla insan ölmüş ve 280.000 bina yıkılmış olacaktı.
1950 - Gazeteciler Cemiyeti sansürün kaldırılışını Basın Bayramı ilan etti.
1952 - Merzifon ve Akşehir'de sel: 77 ev yıkıldı, 500 büyükbaş hayvan öldü, tarım alanları sular altında kaldı.
1955 - Ekrem Koçak 800 metrede Akdeniz Oyunları rekoru kırarak birinci oldu.
1958 - Türkiye'nin Kıbrıs'a asker gönderme önerisini İngiltere reddetti.
1959 - Irak'ta 1000 kadar Kerkük Türkmeni'nin katledildiği açıklandı.
1960 - Basın Ahlak Yasası imzalandı.
1963 - Sendikalar Kanunu ile Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu çıktı.
1967 - 11 Mayıs'ta greve giden ve haklarını almak için Ankara'ya yürüyüşe geçen Manisalı 90 temizlik işçisi 930 kilometre kat ederek Ankara'ya vardı.
1967 - Dokunulmazlığı kaldırılan Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Çetin Altan iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.
1968 - Polisin İstanbul Teknik Üniversitesi Yurdu'nu bastığı sırada dövdüğü gençlerden Hukuk Fakültesi öğrencisi Vedat Demircioğlu sekiz gün komada kaldıktan sonra öldü.
1974 - Yunanistan'da yedi yıldır süren cunta yönetimi sona erdi; sürgündeki Konstantin Karamanlis hükümeti kurmak üzere geri döndü.
1977 - Dört gün süren Libya-Mısır savaşı sona erdi.
1985 - Yeşilköy Havaalanı'na, Atatürk Havalimanı adı verildi.
1986 - Kartal, İstanbul'da tren kazası: 9 ölü, 18 yaralı.
 
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
20.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020327515354
 
On Numara
17.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu02060708141622232526273550515661656869737478
 
Sayısal Loto
22.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu011314192930
 
Şans Topu
19.07.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu082224283006
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji