'Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat'

Ana Sayfa » Güncel » Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Akdeniz Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Akdeniz Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Bu hafta sonu programını Mersin'e ayıran Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bugünkü programına ilimiz Akdeniz ilçesi mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek başladı.

 
 
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan Akdeniz Mahalle Muhtarlarıyla Buluştu

Marehan’da düzenlenen kahvaltılı toplantıya Bakan Lütfi Elvan ile birlikte Vali Özdemir Çakacak, Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ve Hacı Özkan, vali yardımcıları ve kaymakamlar, resmi kurum bölge ve il müdürleri ile Akdeniz ilçe sınırları içerisinde yer alan 65 mahallenin muhtarı katıldı.
 
Toplantıda yaptığı konuşmanın başında Akdeniz ilçesi mahalle muhtarlarıyla bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, muhtarların şahsında ilçedeki 65 mahallede yaşayan vatandaşlara saygı ve selamlarını iletti.


 
Kalkınma Bakanı Elvan konuşmasının devamında, Mahallelerin en temel idari birim olduğuna değinerek; vatandaşın her başı sıkıştığında ve bir hizmete ihtiyaç duyduğunda ilk gittiği yerin muhtarlık olduğunu belirttikten sonra, muhtarların yerine göre milletvekili, belediye başkanı, kaymakam ve yerine göre de bir vali gibi vatandaşların sorun ve taleplerini dinlediğini ve bunları ilgili otoritelere aktarmaya çalıştıklarını kaydetti.
 
Konuşmasını bu zor görevi yüksünmeden yerine getirerek Mahallelerine ve Akdeniz’e sahip çıktıkları için katılan tüm muhtarlara teşekkür ederek sürdüren Bakan Elvan, Mahallelerdeki huzurun aynı zamanda ilçemizdeki, dolayısıyla da Mersinimizdeki huzur anlamına geldiğini belirttikten sonra, muhtarlarımızın kamuyla ve Devletin birimleriyle işbirliği yaptıkları oranda mahallelerimizdeki ve ilimizdeki huzurun artacağını dile getirdi.
 
Bakan Elvan: “Muhtarlarla Buluşma Toplantıları, Dünya Demokrasisi İçin Örnek Olaylardan Biridir”
 
Muhtarlarımızın aynı zamanda Milli İrade’nin en temel taşını da temsil ettiklerini belirterek konuşmasını sürdüren Elvan, ülkemizde 188 yıllık bir geçmişe sahip olan Muhtarlık müessesesinin sözünün en fazla dinlendiği, taleplerinin en fazla gerçekleştirildiği ve seslerinin muhattabına en fazla ulaştığı dönemin içinde bulunduğumuz dönem olduğuna dikkat çekerek, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı ve devam eden ‘Muhtarlarla Buluşma Toplantıları’nın dünya demokrasisi için örnek olaylardan biri olduğunu vurguladı.
 
Sözlerinin devamında, muhtarları demokrasinin çekirdek yöneticileri olarak nitelendiren Bakan Elvan, muhtarlarımızın mahalle ölçeğinde Milli İrade’nin tecellisi olduğunu ifade ederek, Milli İrade’nin de tam olarak tecelli edebilmesi için ülkemizin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne ihtiyaç duyduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin, ülkemizde kalıcı bir istikrar sağlanabilmesi, ekonomi gelişirken ve Türkiye büyürken 2023 ve 2035 hedeflerinin gerçekleşebilmesi için ve halkın yönetime verdiği yürütme yetkisinin önündeki engellerin kaldırılması için elzem hale geldiğini de dile getiren Kalkınma Bakanı Elvan, demokrasinin tam anlamıyla ve bütün kurumlarıyla işlemesinin bu sayede mümkün olacağını da sözlerine ekledi.


 
Bakan Elvan: “Akdeniz’e Yeni Bir Hükümet Konağı Kazandıracağız”
 
Konuşmasına 2017 yılı içerisinde Akdeniz ilçesine yeni bir Hükümet Konağı kazandırmak için ilk kazmanın vurulacağı müjdesini vererek sürdüren Bakan Elvan, yine bu yıl içerisinde Akdeniz ilçesine bir gençlik merkezi kazandırılması için çalışmalara başlanılacağını ve ilkokul talepleri ile ilgili ne gerekiyorsa yapılacağını ifade ettikten sonra, ilçe için en önemli sorunlardan biri olan yapılaşma sorununa değinerek; “İlçede elektriği olmayan, yeterli suyu olmayan, altyapı itibariyle kötü koşullarda yaşamlarını sürdüren kardeşlerimiz var. Sizlerin yaşadığınız yerlerin çok daha iyileştirilmesi, güzelleştirilmesi ve sosyal alanlarınızın daha da arttırılması gerekiyor. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu ve bu sorunların kökten çözülmesi için Toplu Konut İdaresi ile birlikte bu mahallelerde yaşayan vatandaşlarımıza yönelik konutların yapılmasını sağlayarak, talep etmeleri halinde yaşam standartı çok daha yüksek olan bu konutlara yerleşmelerini arzu ettiklerini belirtti.
 
Konuşmasının devamında, önümüzdeki dönemde muhtarlarla birlikte hareket ederek el birliğiyle Akdeniz ilçesini bugünle kıyaslanamayacak oranda iyileştireceklerini ve ilçede yaşanan sıkıntıların tamamen ortadan kalkacağını vurgulayan Bakan Lütfi Elvan, Akdeniz’in bundan böyle Mersin’in önemli cazibe merkezlerinden biri haline geleceğinin altını çizdi. Bu konuda kentin tüm dinamikleriyle sık sık bir araya geldiklerini ve özellikle de Akdeniz’de yaşanan sıkıntıların çözümü noktasında sadece iktidar partisinin milletvekillerini değil, muhalefet partilerinin milletvekillerini de Ankara’ya davet ettiğini ifade eden Bakan Elvan, “Hep birlikte konuşarak, tartışarak ve aynı kanaate varıyoruz. Farklı bir yaklaşım ve düşünce içerisinde değiliz. Onun için milletvekillerimizin de desteğiyle, Sayın Valimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız hep birlikte Akdeniz ilçemizi çok daha güzel bir konuma getirecek adımları inşallah hep beraber atacağız. Bu konuda muhtarlarımız olarak sizler de bizlerle işbirliği yaparsanız bu süreci daha da hızlandırmış oluruz” diye konuştu.  


 
Bakan Elvan: “25 Milyon TL Elektrik Yatırımı Yapılacak”
 
Sözlerini ilçenin en büyük sıkıntılarından biri olan elektrik konusuna değinerek sürdüren Bakan Lütfi Elvan, 1 yıl önceye göre arıza için başvuru talebinin yüzde 45 azaldığının bilgisini paylaşarak, “Ciddi bir gelişme sağlamışız. Demek ki vatandaşlarımızın arıza ile ilgili taleplerinin yarısını bu noktada gerçekleştirmişiz. Eksiklerimiz hala var, ama yatırımlarımıza yoğun bir şekilde arttırarak devam ediyoruz” dedi. Bu konu ile ilgili, 2015 yılında TEDAŞ tarafından tüm Mersin’in elektrik altyapısına harcanan miktar kadar sadece Akdeniz ilçesine yatırım yapacaklarını belirten Bakan Elvan, 25 milyon TL’lik yatırımın TEDAŞ tarafından bu yıl içerisinde gerçekleştirileceğine dikkat çekerek,  acil bir durum olması halinde yine ilave yatırımların yapılacağını sözlerine ekledi. Muhtarlardan bu konudaki desteğinin ve katkısının da önemine işaret eden Bakan Lütfi Elvan, yatırım kapsamında 50 adet yeni trafonun inşa edileceğinin, 137 kilometrelik elektrik gerilim hattı tesisi ile 500’e yakın yeni aydınlatma direğinin kurulacağının, yine bu kapsamda 825 adet aydınlatma armatörünün de ilçeye tesis edileceğinin bilgisini verdi.
 
Konuşmasına Aralık ayında yaşanan sel felaketine değinerek devam eden Bakan Elvan, ildeki derelerin zamanında belediyelerce üzerlerine yol ve bina yapılarak kapatıldığına işaret ederek, bu sebeple Toroslar’dan gelen suyun denize akamadığını ve dolayısıyla taşkınlara sebebiyet verdiğinin altını çizdi. Geçmiş dönemlerde belediyelerin sorumsuzca bu tür uygulamaları yaptıklarını kaydeden Bakan Lütfi Elvan, bu uygulamalardan sorumlu kişilerin her birinden hesap sorulacağını da sözlerine ekledi.


 
Bakan Elvan: “Bir Daha Böyle Bir Felaketin Yaşanmaması İçin Üzerimize Düşen Görevi Yerine Getireceğiz”
 
İlimizde bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için DSİ Genel Müdürlüğü’nün bu konuda kapsamlı bir çalışma yaptığını dile getiren Bakan Lütfi Elvan, ancak derelerin ıslah edilmesi için bir takım sıkıntıların bulunduğunu ifade ederek, “Kamulaştırmayla ilgili bir sıkıntımız var. Normalde bu dereler Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde olduğu için DSİ Genel Müdürlüğü’nün görev alanına girmiyor. Yani kamulaştırma işleminin yerel yönetimlerce karşılanması gerekiyor. Eğer yerel yönetimler kamulaştırma işlemini tamamlarsa, DSİ Genel Müdürlüğü bu dereleri ıslah edecek. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanlığı bu kamulaştırmanın çok yüksek bir maliyet tuttuğunu, dolayısıyla bunu karşılayamayacağını bize bildirdi. Bu çerçevede biz de bunu nasıl ve ne şekilde çözebiliriz diye düşünüyoruz. Bu konu üzerinde çalışıyoruz. İnşallah bir çözüm üreteceğiz. O dereleri eski haline dönüştürüp, ıslahlarını yapıp Mersinimizi bir daha böyle bir felakete maruz kalmaması için üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” ifadelerini kullandı.  


 
Bakan Elvan: “Sayın Valimiz, Gecesini Gündüzüne Katarak Mersin İçin Yoğun Bir Mesai Harcıyor”
 
Konuşmasında, ilimizde devam eden yatırımlara da değinen Bakan Elvan, “Yatırımlarımız saat gibi tıkır tıkır işliyor” diyerek, bu konuda hiçbir problemin yaşanmadığını ve Mersin’in birkaç yıl içerisinde bulunduğu yerden çok daha farklı bir konumda olacağını kaydetti. Valiliğin ve Bölge Müdürlüklerinin bu konuda yoğun bir çaba ve emek sarf ettiğini, kentin tüm dinamikleri arasında da mükemmel bir uyumun sağlandığını sözlerine ekleyen Bakan Lütfi Elvan, Vali Özdemir Çakacak’ın da yatırımların takibi ve sorunlarla ilgilenilmesi hususunda gecesini gündüzüne kattığını belirterek, Vali Çakacak’a Mersin için harcadığı yoğun mesai için teşekkür etti.
 
Konuşmasının son bölümlerinde uyuşturucu ile mücadele, güvenlik ve istihdam konularına yer veren Bakan Elvan; özellikle uyuşturucuya yönelik son dönemde ciddi bir çalışma başlattıklarını ve muhtarlardan da bu konuda güvenlik güçlerine yardımcı olmaları gerektiğini ifade ederek,  “Bunun kökünü hep birlikte kurutacağız. Son birkaç ay içerisinde çok önemli başarılar elde ettik. İnşallah önümüzdeki dönemde yüzü gülen, mutlu, refah ve huzur içerisinde yaşayan siz Mersinli hemşerilerimiz pırıl pırıl, cıvıl cıvıl bir Mersin’e kavuşacaksınız. Ama tüm bunlar siz değerli muhtarlarımızın desteğiyle olacak. Çünkü mahallede yaşanan sıkıntıyı siz biliyorsunuz. Halkın günlük yaşamını tehdit eden herhangi bir girişim veya ilimizin ve ilçemizin bir şekilde güvenliğini bozan bir durum söz konusu olduğunda güvenlik güçlerimizle irtibat halinde olmalısınız. Ancak bu şekilde mahallelerimizi çok güzel mekanlara dönüştürebiliriz” şeklinde konuştu.  
 
Halkın taleplerinin en fazla iş ve istihdam konusunda olduğunu belirten Bakan Elvan konuşmasının sonunda,  2016 yılında Mersin’deki iş insanlarının ve sanayicilerin 45 bin 900 kişiyi işe almak için ilana çıktığını, fakat çoğunluğu vasıfsız işçi olan bu ilanlara başvuru sayısının 19 bin kişi olduğunun bilgisini verdikten sonra, “Dolayısıyla istihdam ettikleri kişi sayısı da 19 bin olmuş. Bir taraftan ben işsizim diyoruz, diğer taraftan iş var çalışmak istemiyoruz. Gerçek anlamda çalışmak isteyen her kardeşimize iş var. Valiliğimiz ve İşkur bu yönde yoğun bir çaba içerisinde. Hiç şüpheniz olmasın, ihtiyacı olan kardeşlerimizin hepsi uygun bir işe yerleştirilecek” diyerek konuşmasını tamamladı.  


 
Vali Özdemir Çakacak ise konuşmasına Kalkınma Bakanımız Lütfi Elvan’ın başkanlığında 13 ilçemizin muhtarlarıyla bir araya gelinerek bu tür toplantılar gerçekleştirildiğini ve kaymakamların da zaman zaman muhtarlarla bir araya geldiğini ifade ederek başladı.
 
Vali Çakacak: “Muhtarlarımız, Devletimiz ile Vatandaşlarımız Arasında Köprü Görevi Üstlenmektedir”
 
Konuşmasının devamında, muhtarların vatandaşların Devlet’e ulaşma, Devlet’e isteklerini iletme noktasında ilk kapı olduğunu, onun için Devlet ile vatandaşlar arasında muhtarların bir köprü görevi üstlendiğini sözlerine ekleyen Vali Özdemir Çakacak, daha önceki toplantılarda da dile getirildiği gibi muhtarların taleplerinin bireysel istekler olmadığını, bu taleplerin sorumlu oldukları mahallelerinde oturan vatandaşların talepleri ve istekleri olduğunu vurguladıktan sonra, bu nedenle bu istek ve taleplerin tüm kurumlarca önemsenmesi gerektiğini ve gerçekleştirme noktasında her daire amirinin kendi işi gibi takip etmesi gerektiğinin altını çizdi.
 
Konuşmasının sonunda, Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın aynı zamanda Mersin Milletvekili olmasının ilimiz için büyük bir fırsat olduğunu belirten Vali Çakacak; Çukurova Bölgesel Havalimanı’ndan OSB bağlantısına, Akdeniz Sahil Yolu Projesi'nden Mut-Karaman Karayolu’na kadar çok sayıda büyük projenin bir bir hayata geçmesi noktasında, bu yatırımları en üst düzeyde takip eden Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a şükranlarını sunarak sözlerini tamamladı.


 
Toplantı, Bakan Elvan’ın ve Vali Çakacak’ın muhtarların mahalleleri ile ilgili sorun ve taleplerini dinlemesi ile sona erdi.


 
Bakan Elvan’dan MÜSİAD’a Hayırlı Olsun Ziyareti
 
Muhtarlar buluşması sonrasında yakın zamanda yeni yönetimini seçen Müstakil İş Adamları Derneği’ne (MÜSİAD) geçen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan yeni Başkan Hakan Kayacı ve yönetimine görevlerinde başarılar diledi.

 
 
19 Şubat 2017 Pazar 19:50
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:42
  • Güneş07:17
  • Öğlen13:06
  • İkindi16:11
  • Akşam18:35
  • Yatsı19:59
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1547 - VI. Edward, İngiltere kralı oldu.
1622 - Genç Osman olarak da bilinen II. Osman katledildi.
1833 - Mısır'da çıkan isyanın bastırılması için Rus Filosu İstanbul'a geldi.
1835 - Şili'nin Concepción şehri depremle yerle bir oldu.
1872 - Metropolitan Museum of Art, New York'ta açıldı.
1887 - Almanya, İtalya ve Avusturya arasında 'Üçler Paktı' imzalandı.
1914 - İstanbul'da ilk elektrikli tramvay sefere başladı.
1919 - Afganistan'da Emir Habibullah Han'ın katledilmesi üzerine yerine geçen Amanullah Han, ülkesinin bağımsızlığını ilan etti.
1921 - "Mahşerin Dört Atlısı" filmi gösterime girdi. Başrolde Rudolph Valentino oynuyor.
1928 - İstanbul'da "Vatandaşları Türkçe konuşmaya teşvik" toplantısı yapıldı.
1930 - Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu kabul edildi.
1938 - Adolf Hitler, Çekoslovakya ve Avusturya'daki Almanlar için kendi geleceklerini belirleme hakkı istedi.
1939 - Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 'İlköğretim' dergisinin ilk sayısı çıktı.
1941 - Yahudiler için transit vizesine ilişkin talimatname yayınlandı.
1944 - II. Dünya Savaşı: ABD bombardıman uçakları Nazi uçak üretim merkezlerini bombalıyor.
1947 - 5018 sayılı İşçi ve İşveren Sendikaları ve Sendika Birlikleri Hakkında Kanun ile Türkiye'de ilk kez sendikalara, özel bir kanun ile kurulma hakkı tanındı.
1962 - Astronot John Glenn, Friendship 7 uzay aracının içinde dünya etrafında 3 defa döndü. Olay 4 saat, 55 dakika sürdü.
1965 - Suat Hayri Ürgüplü'nün başkanlığında AP, CKMP, YTP ve MP'nin katılımıyla oluşan dördüncü koalisyon hükümeti kuruldu. Yeni hükümette AP Genel Başkanı Süleyman Demirel, başbakan yardımcısı olarak görev aldı.
1968 - Türkiye İşçi Partisi (TİP) milletvekilleri Çetin Altan ve Yunus Koçak 1968 yılında bugün Meclis'te Adalet Parti'lilerin saldırısına uğradılar.
1970 - Boğaziçi Köprüsü'nün temeli, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ve Başbakan Süleyman Demirel tarafından törenle atıldı. Üç yılda tamamlanan köprü, 29 Ekim 1973'te açıldı.
1971 - Uganda'da İdi Amin kendini devlet başkanı ilan etti.
1975 - İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul Elektrik Tünel Tramvay İşletmesi (İETT) grevini yasakladı.
1976 - Türkiye'deki 23 Amerikan üssünde grev kararı alındı.
1983 - British Petrol Şirketi, Türkiye'deki petrol arama faaliyetini durdurdu.
1990 - Dışişleri Bakanı Mesut Yılmaz, Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın müdahaleleri nedeniyle görevinden istifa etti. Mesut Yılmaz'ın Anavatan Partisi (ANAP) genel başkanlığını hedeflediği söyleniyor.
1991 - Slovenya Parlamentosu Yugoslavya devletinin dağıtılmasını önerdi.
1992 - İstanbul Ticaret Odası'na bırakılan çanta içindeki saatli bombanın patlaması sonucu 1 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
1992 - Vergi affı yasalaştı. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesini öngören tasarı kabul edildi.
2001 - 7.3 milyar doların Merkez Bankası'na geri döndüğü açıklanırken, repo faizleri yüzde 3 binleri gördü. Fischer ve Deppler Başbakan ile yeniden birarayla geldi.
2002 - Mısır'da bir trende meydana gelen yangında 370 kişi öldü.
2003 - ABD'nin Rhode Island eyaletinde bir gece klubünde çıkan yangında 100 kişi öldü.
2004 - Fenerbahçe hisseleri İMKB'de işlem görmeye başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji