Tarsus Devlet Hastanesi'nin yapımına başlanıyor

Ana Sayfa » Ekonomi » Lojistik üssü Akdeniz Havzası

Lojistik üssü Akdeniz Havzası

Akdeniz Ekonomik Forumunun ilk günün son oturumunda lojistik sektörü ele alındı. Sektörün sorunları masaya yatırılarak, bu alanda rekabet gücünün artırılması adına neler yapılması gerektiği tartışıldı.

 
 
Lojistik üssü Akdeniz Havzası

Moderatörlüğünü Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç’ın gerçekleştirdiği ‘Lojistik Üssü Akdeniz Havzası’ konu başlıklı 3’üncü oturumda Türkiye’nin en önemli limanları, gelişmiş ulaşım altyapıları ile lojistik üssü olma yolunda ilerleyen Akdeniz Havzası’nın lojistik gücü ele alındı. Taşımacılıktan lojistiğe dönüşüm süreci, bölgedeki lojistik yatırımları, taşımacılık, dağıtım, depolama, ayrıştırma, elleçleme, gümrükleme, ithalat ihracat, transit işlemleri, danışmanlık hizmetleri faaliyetlerini kapsayan lojistik üssü için yapılması gereken çalışmalar, intermodal taşımacılık ile Akdeniz’den Hazar Havzası’na geçiş imkanı, Mersin, Taşucu ve İskenderun limanlarıyla dünyaya açılmak ve serbest bölgeler bu oturumun öne çıkan konuları arasında yer aldı.
Bu oturumun konuşmacıları ise; TİM Lojistik Konseyi Başkanı M. Bülent Aymen, MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele ile Doğuş Otomotiv Scania Pazarlama Müdürü Adnan Yücel oldu.

Daele: “MIP olarak dünyanın en büyük deniz yollarının ortasındayız”
Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş (MIP) Genel Müdürü Johan Van Daele, Mersin Limanı’nın bölge için önemine dikkat çekerek, 2007 yılında gerçekleşen özelleştirme sonrasında yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Akdeniz’in dünya denizlerinin yüzde 1’ini oluşturmasına rağmen konteyner trafiğinde yüzde 25 gibi önemli bir orana sahip olduğunu dile getiren Daele, “Türkiye ve bu bölge, tüm jeopolitik ve finansal zorluklara rağmen bu yüzde 25’lik ticaret payında büyük öneme sahip” dedi. Yalnız Mersin değil, Kahramanmaraş, Gaziantep, Konya gibi komşu illere hizmet verdiklerine de değinen Daele, “Mersin Limanı Doğu Akdeniz bölgesinde stratejik lokasyonuyla bölgede yapılacak tüm yatırımların da çekim alanıdır” dedi. MIP’de özelleşmeden bugüne kadar 1.1 milyar dolarlık yatırım yapıldığını anlatan Daele, bugün Mersin Limanı’nın bu yatırımlarla Doğu Akdeniz Hub1 terminalinde büyük gemilere evsahipliği yapabildiğini bildirdi. 2.6 milyon TEU konteyner veya 10 milyon tonluk konvansiyonel kargo işlemi yapıldığını kaydeden Daele,  devam eden süreçte adı Doğu Akdeniz Hub2 olacak ikinci terminal yatırımını gerçekleştirdiklerini söyledi. MIP olarak dünyanın en büyük deniz ticaret yollarının ortasında olduklarına değinen Daele, yaptıkları yatırımların hem MIP’nin hem bölgenin hem de Türkiye’nin ekonomik gücünü artıracağını, yeni iş alanları oluşturacağını vurguladı. Yeni yatırımla 2 mega geminin eş zamanlı olarak işleme alınabileceğini anlatan Daele, “Yıllık kontyner işlemimiz 2,6 milyon TEU’dan 3,5 milyon TEU’ya çıkacak ve Mersin Limanı’nın 900 bin TEU’luk bir artış kapasitesi olacak. Aynı zamanda 275 milyon dolarlık ek vinç yatırımlarıyla da işimizi hızlandıracağız” diye konuştu.Aymen: “Çin’le Avrupa arasında geçiş koridoru olmalıyız”
TİM Lojistik Konseyi Başkanı M. Bülent Aymen, ise lojistiğin ihracatta rekabetçi yapının artırılması noktasındaki önemine dikkat çekti. Lojistiğin tüm dünyada önemli bir olgu olduğunu, ticaret yapılıyorsa güçlü lojistik altyapıya ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Aymen, “Son 10 yılda ülkemizde bu alanda çalışmalar yapılıyor ancak yeterli değil” diye konuştu. İhracatta kaliteli ürüne, zamanında teslimata dikkat edildiğini ancak lojistik maliyetlerin her zaman bir sorun olarak karşılarına çıktığını belirten Aymen, şöyle konuştu:
“Avrupa geçen yıl Lojistik Performans Endeksi’ni açıkladı. Avrupa lojistikte yüzde 7, Kuzey Amerika yüzde 15 büyüyor. Bizim büyüme hızımız bunlara erişecek düzeyde değil. Ulaşım altyapımızdaki eksiklik çok fazla. Oysa bizim Çin’le Avrupa arasında geçiş koridoru olmamız gerekiyor. Bu koridorda 75 milyar dolarlık hacim var. Bu hacmin bir kısmı bize kaymalı. Bu hacimlere biz hakim olmayınca başka ülkelere kaptırıyoruz.”
Lojistikte Türkiye’nin merkez ülke olması gerektiğini vurgulayan Aymen, bunun için de diğer ülkelerin lojistik ihtiyaç ve kapasitelerinin iyi irdelenmesi ve buna yönelik yatırımlar yapılması gerektiğini söyledi.

Mum: “Kendi rıhtımına sahip tek serbest bölgeyiz”
MESBAŞ Genel Müdürü Edvar Mum ise Mersin Serbest Bölge’nin avantajlarını anlattı. Ağırlıklı olarak bölgeden Ortadoğu’ya ihracat yaptıklarını açıklayan Mum, bu bölgelerde yaşanan olumsuzlukların Serbest Bölge ticaret hacmini de olumsuz etkilediğini söyledi. Yıllık ortalama 3 milyar dolar seviyesinde ticaret gerçekleştirdiklerini kaydeden Mum, Türkiye’nin ilk serbest bölgesinin Mersin’de kurulmasını ise kentin dış ticaret tecrübesine ve limanın varlığına bağladı. 2000’li yılların başında tüm yatırım alanlarının dolduğunu vurgulayan Mum, bölgenin doğrudan denize açılan rıhtıma sahip tek serbest bölge olması nedeniyle çok sayıda yatırım talebi aldığını anlattı. Verdikleri depolama hizmeti ile lojistik sektörüne destek sağladıklarına da değinen Mum, bölgeden 682 değişik ürünü 112 değişik ülkeye ihraç ettiklerini ve 459 firmada 8 bin 696 kişiye doğrudan istihdam sağladıklarını anlattı.

Yücel: “İnternet bağlantılı araçlar üretiyoruz”
Doğuş Otomotiv Scania Pazarlama Müdürü Adnan Yücel, lojistik sektörünün temel taşı araçlar hakkında bilgi verdi. Son birkaç yıldır dışarıdaki gelişmeler nedeniyle lojistik sektöründe durgunluk yaşandığını anlatan Yücel, 2017 yılı sonbaharından itibaren ciddi bir hareketlenme başladığını bildirdi.
Akdeniz Bölgesi’nin, özellikle de Mersin’in lojistik sektörü adına büyük önem taşıdığını vurgulayan Yücel, “Burada ciddi bir tarımsal üretim var, demir çelik üretimi var. Bu ürünlerin gerek yurtiçi gerekse yurtdışına hareket etmesi, ihracatı ciddi bir lojistik harekete de neden oluyor” dedi. Yücel, bu nedenle pazar aşağı yönlü seyretmesine rağmen Mersin’de ciddi bir bayi yatırımı gerçekleştirdiklerini anlattı.
Sektörde yaşanan sıkıntıları teknoloji ile aşmaya çalıştıklarını da vurgulayan Yücel, Scania olarak 3 yıl önce aldıkları stratejik bir kararla internet bağlantılı araçlar üretmeye başladıklarını bildirdi. Bu bağlantı ile kullanıcıya 100’e yakın bilgi ilettiklerini ifade eden Yücel, “Bunların çoğu verimlilikle ilgili konular. Artık yerinizden kalkmadan aracın fren balatasının tehlikeli şekilde aşındığını, hızla servise gitmezse sorun olabileceğini saptayıp ikaz edebiliyoruz. Yakıt tüketimi konusundaki bilgiler de maliyet açısından yaşamsal öneme sahip. Bu alanda da bilgilendirmeler yapıyoruz. Gerekirse sektöre koçluk desteği de veriyoruz. Sektör o kadar hassas dengeler üzerinde gidiyor. Şu anda 7 bine yakın aracımız internet bağlantılı ve müşterilerimize bilgi aktarabiliyor.”

Sert: “Hedefimiz intermodal taşımacılık”
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert, lojistik hizmetlerini birleştirip intermodal taşımacılığa geçmeyi hedeflediklerini anlattı. Bu hedefe ulaşmada yapımı planlanan 21 adet Lojistik Merkez’in büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Sert, ayrıca 279 yük merkezinde toplam 33 adet demiryolu hattı ile bu yapının güçlendirilmesini hedeflediklerini söyledi. Samsun’dan Mersin’e yeni demiryolu projesinin gündemde olduğunu kaydeden Sert, bunun Adana-Mersin bölümünün yapıldığını bunun da önemli bir proje olduğunu bildirdi. Mevcut durumda Karadeniz’den yüklerin Marmara ya da Ege denizini geçip Akdeniz’e ulaştığını dile getiren Sert, demiryolunun tamamlanmasıyla birlikte kuzeydeki yüklerin Akdeniz’e ulaşması için alternatif bir güzergah oluşacağını belirtti.
Yüklerin zaman baskısı olduğu durumlarda hava kargo yöntemiyle taşınabildiğine de değinen Sert, bu alanda da Türkiye’nin son yıllarda yüzde 16 büyüdüğünü anlattı. Sert sözlerini, “Özetlemek gerekirse lojistik yatırımları kamu ayağında da özel sektörde de devam ediyor” diye tamamladı.

 
 
8 Mart 2018 Perşembe 13:57
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:02
  • Güneş06:37
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:02
  • Yatsı20:26
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1590 - Osmanlı Devleti ve İran arasında İstanbul Antlaşması imzalandı.
1779 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Aynalıkavak Antlaşması imzalandı.
1788 - ABD'nin Louisiana eyaletinin New Orleans kenti yangında tamamen yandı.
1851 - Çin imparatoru Tu Duc bütün Hıristiyan rahiplerin öldürülmesini emretti.
1857 - Tokyo'da meydana gelen depremde 100.000'den fazla kişi öldü.
1871 - Otto von Bismarck prens ünvanını aldı.
1914 - Başyazarlığını Nigar Hanım'ın yaptığı "Kadınlık" adlı dergi haftalık olarak yayımlanmaya başladı.
1919 - Macaristan Sovyet Cumhuriyeti kuruldu.
1921 - Askerî Polis Teşkilâtı'nın faaliyetlerine son verildi.
1928 - Charles Lindbergh'e ilk trans-atlantik uçuşu gerçekleştiren kişi olması dolayısıyla şeref madalyası verildi.
1935 - Şah Rıza Pehlevi, uluslararası topluluğa seslenerek ülkesinin Persia olarak değil, "Aryanların ülkesi" anlamına gelen İran olarak adlandırılmasını istedi.
1937 - Tunceli'de Dersim İsyanı başladı.
1941 - Ankara radyosu yeniden Rumca yayına başladı.
1952 - 950 grostonluk Galatasaray şilebi, Karadeniz'de Kefken açıklarında battı, 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
1960 - Apartheid: Sharpeville katliamı: Güney Afrika'da polis, silahsız bir grup siyah göstericinin üzerine ateş açtı: 69 siyah öldü, 180'i yaralandı.
1963 - Alkatraz Hapishanesi kapatıldı.
1964 - Boulanger Müzik Ödülü'nü Türk piyanist İdil Biret kazandı.
1965 - Ranger 9 Ay'da araştırma yapmak üzere fırlatıldı.
1965 - Martin Luther King 3.200 kişilik bir grupla, insan hakları yürüyüşü için Selma, Alabama'dan Montgomery, Alabama'ya doğru yola çıktı.
1978 - Rodezya'da beyaz ırkın egemenliği sona erdi, üç siyah bakan göreve başladı.
1979 - Atina Yüksek Mahkemesi aldığı kararla Türkiye'nin Kıbrıs'a yaptığı müdahalenin, Zürih Antlaşması'nın IV. maddesine göre yasal olduğunu onayladı.
1980 - Jimmy Carter, ABD'nin, Sovyetlerin Afganistan'ı işgalini protesto ettiğini ve Moskova'da düzenlenen 1980 Yaz Olimpiyatları'na katılmayacağını açıkladı.
1990 - Namibya, Güney Afrika'dan bağımsızlığını ilan etti.
1990 - Moğolistan'da çok partili siyasi hayata geçildi.
1991 - Ankara'nın eski belediye başkanlarından, mimar ve yazar Vedat Dalokay ile eşi trafik kazasında öldü.
1991 - Nevruz kutlamalarında birçok il ve ilçede olaylar çıktı.
1992 - Van, Şırnak, Cizre ve Adana'da Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 38 kişi öldü.
1993 - Nevruz kutlamaları olaysız geçti. Aynı gün Antalya'da yapılan Türklük Kurultayı kutlamalarına Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel de katıldı.
2008 - Ergenekon Çetesi suçlamasıyla İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındılar.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
14.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020710162109
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji