İşsizlik oranı %10,9 seviyesinde gerçekleşti

Ana Sayfa » Ekonomi » Mahmut Arslan, 'Akib İhracatı Eylül Ayında Da Yüzümüzü Güldürdü'

Mahmut Arslan, 'Akib İhracatı Eylül Ayında Da Yüzümüzü Güldürdü'

AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan “ AKİB olarak ihracatımız 2017 yılı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 15,1 artış gösterdi ve 815 milyon dolara çıktı, Hazır Giyim ve Konfeksiyon % 44, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller ihracatı % 37, Demir ve Demir Dışı Metaller ve Çelik ihracatı % 30 ve Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı % 30 oranında artış gösterdi” dedi.

 
 
Mahmut Arslan, 'Akib İhracatı Eylül Ayında Da Yüzümüzü Güldürdü'

AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Atılım Yılı ilan edilen 2017 yılındaki istikrarlı ihracat artışına yakışır rakamları görmek bizleri çok mutlu ediyor. İhracatımız her geçen ay artarken, bu artışın getirdiği motivasyon ve heyecanla artış rakamlarımızı sürdürülebilir hale getirmenin çabası içindeyiz” diye konuştu.

AKİB rakamlarını değerlendiren Mahmut Arslan, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2017 yılı Eylül ayı rakamlarının 708 milyon dolardan 815 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Eylül ayına oranla % 15,1 oranında bir artış olduğu görülmektedir. 2016 ve 2017’nin ilk 9 ayını değerlendirdiğimizde ise; 2017 yılı ilk 9 ayında 7 milyar 130 milyon dolar olan ihracatımızın 2016 yılı ilk 9 ayında 8 milyar 607 milyon dolara yükseldiği ve % 20,7 oranında arttığı gözlenebilir” dedi.

 

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ % 7,2

AKİB’in 2017 yılı Eylül ayında,  815 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda olduğunu kaydeden Arslan, Türkiye ihracatının % 7,2’lik kısmının AKİB kanalıyla yapıldığına dikkat çekti.

Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Arslan, 2017 yılının Eylül ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Adana’nın 10., Hatay’ın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 30. sırada olduğunu belirtti.

Arslan, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2017 yılının Eylül ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Amerika Birleşik Devletleri, Irak, Mısır, İspanya ve Almanya olduğunu açıkladı.

Demir ve Demir Dışı Metaller:2017 yılı Eylül ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye demir ve demir dışı metaller ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 8,1 oranında artarak 522 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün Eylül ayı Türkiye toplam ihracatındaki payı ise % 4,6 oldu.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Eylül ayı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; 22 milyon dolarlık demir ve demir dışı metaller ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla sektör ihracatında % 3 oranında bir artış yaşandı. 

Türkiye çelik sektörü 2017 yılı Eylül ayı ihracatı ise, 746 milyon dolar ile % 4,2 oranında artış gösterdi ve Ağustos ayı Türkiye toplam ihracatından % 6,6’lık bir pay aldı. Akdeniz ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin çelik ihracatı 2017 yılı Eylül ayında, % 27 oranında artış kaydederek 81 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

Hazır Giyim ve Konfeksiyon: Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2017 yılı Eylül ayı ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine oranla % 1,8 oranında beklenenden az bir artış göstererek 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti ve Eylül ayı Türkiye toplam ihracatından  % 11,4’lük bir pay aldı.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise 2017 yılı Eylül ayında 2016 yılı aynı dönemine oranla, % 44 oranında bir artış ile 21,4 milyon dolardan 30,9 milyon dolara yükseldi. Bu dönemdeki ihracata ülke bazında bakıldığında, en büyük artışın 10,2 milyon dolar ile İspanya ve 3,1 milyon dolar ile Macaristan’a gerçekleştirilen ihracatta yaşandığı görüldü. İhracat rakamlarına il bazında bakıldığında ise üyelerimizden en çok ihracatın 10,9 milyon dolar ile Adana’da bulunan firmalarımız tarafından gerçekleştirildiği dikkat çekti.

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Eylül ayında Türkiye’deki toplam sektör ihracatındaki payı % 2 oldu. Sektörün Ocak - Eylül dönemi ihracat rakamlarına göre Türkiye genelinde % 1,8 oranında bir düşüş yaşandığı ve ihracatın 12,6 milyar dolar olduğu görüldü. Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Ocak – Eylül dönemi ihracatında ise % 20 oranında bir düşüş oldu ve ihracat 278 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri:2017 yılı Eylül dönemi sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı 474,5 milyon $ olarak gerçekleşti. Sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payı ise % 4,2 oldu. Bir önceki eş dönemle kıyaslandığında sektörün ihracatında % 0,7 civarında bir azalma meydana geldi. Ülkelere göre incelendiğinde, Eylül döneminde Irak 130 milyon dolarlık ihracat değeri ve % 28’lik pay değeri ile ilk sırada yer aldı. Bunu % 8 ve % 6’lık pay değerleri ile Suriye ve Amerika Birleşik Devletleri takip etti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Eylül döneminde sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; % 5 oranında azalarak 72,9 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payı % 15 olarak gerçekleşti.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazındaki ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, 72,9 milyon  dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünleri 21,7 milyon dolarlık değeri ve % 30’luk payı ile ilk sırada yer aldı.  Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 8,6 milyon dolar ile “tatlı bisküvi ve gofretler”e ait. Ülkelere göre ise, 2017 yılı Eylül ayında Irak, % 18’lik payı ve 13 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından, 12 milyon dolarlık ihracat değeri ile Suriye geldi. 

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri: Kimya sektörü, Eylül  ayında da sektörler arasındaki yerini koruyarak, 1 milyar 280 milyon dolarlık ihracat rakamı ile otomotiv ile hazır-giyim ve konfeksiyon sektörlerinin ardından yine üçüncü sırada yer aldı. Eylül ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 16,8 oranında artış ile 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Eylül ayında kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 270 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı Haziran  ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla % 30 oranında bir artış yakaladı ve Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı % 11 oldu.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler olurken, bu ürün grubunu Plastikler ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasallar izledi. Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Birleşik Devletler, Mısır, İspanya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Birleşik Arap Emirlikleri ve Hindistan oldu.

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri:2017 yılı Eylül ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 2,3 oranında düşüş göstererek 311 milyon 342 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak - Eylül döneminde ise Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla % 5,2 oranında artış göstererek 3 milyar 187 milyon 315 bin dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Eylül ayında 40 milyon 122 bin dolar Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Bir önceki yıla göre sektörün Eylül ayı ihracatında % 7 oranında düşüş yaşanırken, Ocak-Eylül dönemi ihracatı % 6 artış ile 427 milyon 884 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye geneli ve AKİB olarak sektörün 2017 yılı Eylül ayı ve 2017 yılı Ocak-Eylül dönemi ihracat rakamlarına göre değer bazında en önemli pazar yine Irak oldu. Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazında ihracatı ülkelere göre incelendiğinde ilk 10 ülke içerisinde en çok artışın % 141 ile Fransa’ya gerçekleştiği görüldü.1 Ocak – 30 Eylül 2017 dönemi ihracat rakamları incelendiğinde ise ilk 10’da en fazla artışın % 142 ile Birleşik Devletlere olduğu göze çarptı.

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller:2017 yılı Eylül ayı su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye ihracatı, 2016 yılı Eylül ayına  kıyasla, % 24 oranında artarak 185 milyon 360 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu yükselişte Katar’a yapılan yoğun sevkiyatlar ile Irak’a kanatlı ürünleri ihracatındaki artış etkili oldu.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Eylül ayında yaklaşık 29 milyon dolar su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı gerçekleştirildi. 2016 yılı Eylül ayına kıyasla sektör ihracatında  % 37 oranında bir artış yaşandı.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazında ihracatı, ürün gruplarına göre incelendiğinde; kümes hayvanları etleri % 30’luk pay ile ilk sırada, % 18 ile yumurta ikinci, % 14 ile süt tozu ise üçüncü sırada yer aldı.

Akdeniz Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Eylül ayı ihracatı değer bazında ülkelere göre incelendiğinde; Irak’ın  % 55’lik pay ile ilk sırada, Lübnan’ın % 8 ile ikinci, Suriye’nin ise % 7,1 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Eylül ayı değer bazında ihracatı il bazında incelendiğinde; Adana % 30 ile ilk sırada, Mersin % 26 ile ikinci sırada, Konya ise  % 12 ile üçüncü sırada yer aldı. 

Tekstil ve Hammaddeleri: Türkiye genelinde sektör ihracatı Eylül ayında 2017 yılına kıyasla % 1,5 oranında artış göstererek 664 Milyon dolar olarak gerçekleşti. Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin (ATHİB) 2017 yılı Eylül ayında sektör ihracatının 71 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2016 yılı aynı dönemine kıyasla ihracatta bir değişiklik yaşanmadı ve Türkiye geneli sektör ihracatından aldığı pay %10 oldu.

Eylül ayında ATHİB’in en çok ihraç ettiği ilk üç ürün dokuma kumaş, örme kumaş ve de pamuk ipliği oldu. İtalya, Bulgaristan ve İspanya Eylül ayında en büyük üç ihracat pazarımızı oluştururken, en büyük değer artışı Mısır, Tunus ve Vietnam pazarlarında yaşandı.

Ocak-Eylül 2017 verileri incelendiğinde, yılın ilk 9 ayında 655 milyon dolar ile ATHİB’in sektör ihracatından % 11 pay aldığı görüldü. 12 aylık dönemde ise 896 milyon dolar ihracatın gerçekleştiği ve geçtiğimiz yıl aynı dönemine oranla % 2’lik bir ihracat artışının yakalandığı görüldü.

Yaş Meyve Sebze:Yaş meyve ve sebze ihracatı, Ocak-Eylül 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda % 15, değerde % 12 oranında artış göstererek 1,31 milyardolar olarak gerçekleşti. Alt ürün grupları bazında incelendiğinde narenciye ihracatında değerde % 9 düşüş yaşanmış olup 327,7 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda % 23, değerde ise % 22 oranında artış yaşanmış olup 417,7 milyon dolar olarak; taze meyve ihracatında ise miktarda % 21, değerde % 22 oranında artış yaşanmış olup 551,9 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Eylül 2017 döneminde en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla domates, kiraz-vişne, limon, üzüm, biber ve mandarin olurken en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Irak, Romanya, Beyaz Rusya ve Suudi Arabistan oldu.

Yılın üçüncü çeyreğinde Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve sebze ihracatı 540,3 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında % 41’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.  

Yaş meyve ve sebze ihracatı, Eylül 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda % 6, değerde % 23 oranında artış göstererek 143 milyondolar olarak gerçekleşti.

Alt ürün grupları bazında incelendiğinde narenciye ihracatında miktarda % 32 değerde % 28 oranında düşüş yaşanmış olup 28 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda % 2, değerde ise % 9 oranında artış yaşanmış olup 22,7 milyon dolar olarak; taze meyve ihracatında ise miktarda % 33, değerde % 65 oranında artış yaşanmış olup 91,5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Eylül ayında en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla üzüm, incir, limon, domates, şeftali olurken en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Almanya, Suudi Arabistan, Irak, Polonya oldu.  

 

 

 
 
3 Ekim 2017 Salı 13:27
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:34
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:04
  • Yatsı20:28
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji