Özdemir,'Pazar Bağımlılığı İhracatçılarımız İçin Büyük Bir Risk Oluşturuyor'

Ana Sayfa » Ekonomi » Mahmut Arslan, 'Türkiye Geneli İhracata Katkımız %7.7'

Mahmut Arslan, 'Türkiye Geneli İhracata Katkımız %7.7'

Arslan,“İhracat ülkemizi zenginleştirecek tek ve ana yoldur. İhracattaki hedeflerimizin gerçekleşmesi için gerekli olan şey ise inançtır. 2017 yılında gösterdiğimiz başarıdan aldığımız güç ve inançla, 2018 yılında daha büyük artış rakamlarına imza atacağımıza inanıyorum” dedi

 
 
Mahmut Arslan, 'Türkiye Geneli İhracata Katkımız %7.7'

AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan “AKİB olarak ihracatımız 2017 yılı Kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre % 12,3 artış gösterdi ve 1 milyar 48 milyon dolara çıktı. Demir ve Demir Dışı Metaller ve Çelik ihracatı % 51, Kimyevi Maddeler ve Mamulleri % 31, Hazır Giyim ve Konfeksiyon % 18 ve Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri ihracatı % 16, Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller % 14 oranında artış gösterdi” dedi.

AKİB Koordinatör Başkanı Mahmut Arslan, 2017 yılının on bir ayında da Türkiye geneli ve AKİB ihracatının artış gösterdiğini ve 2017 yılını güzel rakamlarla kapatmayı ümit ettiklerini kaydederek, “İhracat ülkemizi zenginleştirecek tek ve ana yoldur. İhracattaki hedeflerimizin gerçekleşmesi için gerekli olan şey ise inançtır. 2017 yılında gösterdiğimiz başarıdan aldığımız güç ve inançla, 2018 yılında daha büyük artış rakamlarına imza atacağımıza inanıyorum” diye konuştu.  

Türkiye’nin bu başarısını geleceğe taşımak ve ihracat hedeflerini yakalamak için gerekli olan tüm tedbirleri almak durumunda olduğunun da altını çizen Arslan, “İhracatın sürdürülebilir bir yapıya kavuşması, dış pazarlardaki rekabet gücümüzün artırılması, ihracatçılarımızın etkin destek mekanizmaları ile teşvik edilmesi çok önemli. Unutulmamalıdır ki, ihracatımız arttıkça, ülkemizin en önemli sorunlarından olan yoksulluğu, gelir dağılımındaki eşitsizliği, geri kalmışlık gibi sorunlar en aza indirgenecektir” dedi.

AKİB rakamlarını değerlendiren Mahmut Arslan, “Koordinatör Başkanı olduğum Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin 2017 yılı Kasım ayı rakamlarının 933 milyon dolardan 1 milyar 48 milyon dolara yükseldiği, geçen sene Kasım ayına oranla % 12,3 oranında bir artış olduğu görülmektedir. 2016 ve 2017’nin ilk 11 ayını değerlendirdiğimizde ise; 2017 yılı ilk 11 ayında 8 milyar 985 milyon dolar olan ihracatımızın 2016 yılı ilk 11 ayında 10 milyar 640 milyon dolara yükseldiği ve % 18,4 oranında arttığı gözlenebilir” dedi.

 

-TÜRKİYE GENELİ İHRACATA KATKIMIZ % 7,7

AKİB’in 2017 yılı Kasım ayında, 1 milyar 48 milyon dolar ihracat ile Türkiye genelinde 6. büyük genel sekreterlik konumunda olduğunu kaydeden Arslan, Türkiye ihracatının % 7,7’lik kısmının AKİB kanalıyla yapıldığına dikkat çekti.

Türkiye geneli ihracatı AKİB’in sorumluluk sahasında bulunan iller açısından değerlendiren Arslan, 2017 yılının Kasım ayında en fazla ihracat yapan iller sıralamasında Hatay’ın 10., Adana’nın 11., Kayseri’nin 12., Mersin’in 14. ve Karaman’ın 30. sırada olduğunu belirtti.

Arslan, AKİB’in ihracatını ülkeler bazında da inceleyerek, 2017 yılının Kasım ayında en fazla ihracat gerçekleştirilen ilk 5 ülkenin; Irak, Mısır, Rusya Federasyonu, Hollanda ve Suriye olduğunu açıkladı.

 

Kimyevi Maddeler ve Mamulleri:Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 20 oranında artış ile 1,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü 259 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı. Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatı Kasım ayında bir önceki yılın eş değer dönemine kıyasla % 31 artış kaydetti ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri toplam ihracatındaki payı % 25, Türkiye Kimyevi Maddeler ve Mamulleri ihracatındaki payı % 19 oldu.

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin bu dönemde en fazla ihracat yapılan ürün grubu her dönem olduğu gibi Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler olurken, bu ürün grubunu Plastikler ve Mamulleri ile Anorganik Kimyasallar izledi. Yine bu dönemde Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler Mısır, Hollanda, Birleşik Arap Emirlikleri, S.Arabistan, KKTC, Malta, Irak, Almanya, Danimarka ve Suriye oldu.

Yaş Meyve Sebze:Yaş meyve ve sebze ihracatı, Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına kıyasla değerde % 6 artış göstererek 321,1 milyondolar olarak gerçekleşti. Alt ürün grupları bazında incelendiğinde yaş meyve ihracatında miktarda % 67 değerde ise % 75’lik gibi ciddi bir artışla 91 milyon dolar olarak; taze sebze ihracatında miktarda % 1 oranında düşüş, değerde ise % 7 oranında artış yaşanmış olup 41,9 milyon dolar olarak; narenciye ihracatında ise miktarda % 12, değerde % 11 oranında düşüş yaşanmış olup 187,3 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Kasım ayında en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla mandalina, limon, üzüm, portakal, kestane, nar ve domates olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Ukrayna, İtalya, Almanya, Romanya, Suudi Arabistan oldu.

Yılın on birinci ayında Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve sebze ihracatı 163,9 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında % 51’lik pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

Türkiye geneli yaş meyve ve sebze ihracatı, Ocak-Kasım 2017 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla hem miktarda hem de değerde % 11 oranında artış göstererek 1,872 milyardolar olarak gerçekleşti.

Ocak-Kasım 2017 döneminde en çok ihraç edilen yaş meyve ve sebze ürünleri sırasıyla domates, limon, mandalina, üzüm, kiraz, portakal, biber ve nar olurken, en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Romanya, Suudi Arabistan, Beyaz Rusya, Ukrayna, Hollanda oldu.

Ocak-Kasım 2017 döneminde Birliğimiz kanalı ile yapılan yaş meyve sebze ihracatı 828,9 milyon dolar ile tüm ihracatçı birlikleri arasında % 44’lük pay ile Türkiye yaş meyve ve sebze ihracatına en çok katkı sağlayan Birlik oldu.

Demir ve Demir Dışı Metaller:Türkiye Demir ve Demir dışı Metaller – Çelik sektörü 2017 yılı Kasım ayı ihracatı, % 37 oranında artışla 1 milyar 256 milyon dolardan 1 milyar 729 milyon dolara yükseldi ve Kasım ayı Türkiye toplam ihracatından % 12,6’lık pay aldı.

Akdeniz ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin, demir ve demir dışı metaller - çelik sektörü ihracatı ise 2017 yılı Kasım ayında, % 51 oranında artış kaydederek 102 milyon dolardan 155 milyon dolara ulaştı. Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nde Kasım 2017 döneminde yaşanan artış, özellikle Hollanda’ya gerçekleştirilen ihracatın % 675 ve İsrail’e gerçekleştirilen ihracatın % 513 oranında artmasından kaynaklandı.

Ürün gruplarına bakıldığında ise demir çelik yassı kaplamada 18,6 milyon dolarlık, demir çelik filmaşinde ise 11,1 milyon dolarlık ihracat artışı dikkat çekti. Böylece demir ve demir dışı metaller - çelik sektörünün Türkiye’deki toplam sektör ihracatındaki payı % 8,9 oldu.

Sektörün Ocak - Kasım dönemi ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye genelinde % 21 oranında bir artış yaşandığı ve ihracatın 16 milyar 506 milyon dolar olduğu görüldü. Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin demir ve demir dışı metaller - çelik sektörü, Ocak - Kasım dönemi ihracatında ise % 63 oranında bir artış oldu ve 1 milyar 647 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri:2017 yılı Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı 567,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün bu dönemde Türkiye toplam ihracatındaki payı ise % 4,2 oldu.

Bir önceki eş dönemle kıyaslandığında sektörün ihracatında % 6 civarında bir azalış meydana geldi. Ülkelere göre incelendiğinde, Kasım döneminde Irak 127 milyon dolarlık ihracat değeri ve % 22’lik pay değeri ile ilk sırada yer aldı. Bunu % 8 ve % 4’lük pay değerleri ile Suriye ve Birleşik Devletler takip etti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Kasım döneminde sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; % 17 oranında azalarak 102,5 milyon dolarlık Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. Ülke geneli Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri ihracatındaki payı % 18 olarak gerçekleşti.

Akdeniz Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı değer bazındaki ihracatı ürün gruplarına göre incelendiğinde, 102,5 milyon  dolarlık sektör ihracatı içerisinde, pastacılık ürünleri 32,8 milyon dolarlık değeri ve % 32’lik payı ile ilk sırada yer aldı. Pastacılık ürünleri grubunda en fazla ihracat, 13 milyon dolar ile “tatlı bisküvi ve gofretler”e ait. Ülkelere göre ise, 2017 yılı Kasım ayında Irak %17’lik payı ve 17,9 milyon dolarlık ihracat değeri ile ilk sırada yer aldı. Ardından 16,9 milyon dolarlık ihracat değeri ile Suriye geldi.

Tekstil ve Hammaddeleri: Türkiye genelinde sektör ihracatı Kasım ayında 2017 yılına kıyasla % 5 oranında artış göstererek 728 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektör ihracatı, Türkiye geneli ihracattan % 5,3 pay aldı.

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayında sektör ihracatının 72 milyon dolar olarak gerçekleştiği görüldü. 2016 yılı aynı dönemine kıyasla ihracatta beklenenden % 13 daha az artış görülerek, Türkiye geneli sektör ihracatından aldığı pay % 10 oldu.

Kasım ayında ATHİB’in en çok ihraç ettiği ilk üç ürün dokuma kumaş, örme kumaş ve de pamuk ipliği oldu. İtalya, Portekiz ve Birleşik Devletler Kasım ayında en büyük 3 ihracat pazarımızı oluştururken, en büyük değer artışı Portekiz, Tunus ve İran pazarlarında yaşandı.

Ocak-Kasım 2017 verileri incelendiğinde, yılın ilk 11 ayında 804 milyon dolar ile ATHİB’in sektör ihracatından % 10,33 pay aldığı görüldü. 12 aylık dönemde ise 881 milyon dolar ihracatın gerçekleştiği ve geçtiğimiz yıl aynı döneme oranla %1’lik bir azalışın yaşandığı görüldü.

 

Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri:2017 yılı Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2016 yılının eş değer dönemine kıyasla, % 12,9 oranında artış göstererek 417 milyon 825 bin dolar olarak gerçekleşti. Ocak - Kasım döneminde ise Türkiye Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı, 2016 yılının aynı dönemine kıyasla % 6,8 oranında artış göstererek 4 milyar 2 milyon 845 bin dolar olarak gerçekleşti.

Akdeniz İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin 2017 yılı Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; 58 milyon 214 bin dolar Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri ihracatı gerçekleştirdiği görüldü. Bir önceki yıla göre sektörün Kasım ayı ihracatında % 16 oranında artış yaşanırken, Ocak-Kasım dönemi ihracatı % 8 artış ile 542 milyon 815 bin dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye geneli ve AKİB olarak sektörün 2017 yılı Kasım ayı ve 2017 yılı Ocak-Kasım dönemi ihracat rakamlarına göre değer bazında en önemli pazar yine Irak oldu. Akdeniz Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı değer bazında ihracatı ülkelere göre incelendiğinde ilk 10 ülke içerisinde en çok artış oranlarının Yemen, Lübnan ve İsrail’e gerçekleştiği görüldü.

 

Hazır Giyim ve Konfeksiyon: Türkiye hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 2017 yılı Kasım ayı ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine oranla % 9,7 oranında bir artış ile 1,31 milyar dolardan 1,44 milyar dolara ulaştı ve Kasım ayı Türkiye toplam ihracatından % 10,5’lik bir pay aldı.

Akdeniz ihracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nin, hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı ise 2017 yılı Kasım ayında 2016 yılı aynı dönemine oranla, % 18 oranında bir artış ile 26,5 milyon dolardan 31,2 milyon dolara yükseldi. Bu dönemdeki ihracata ülke bazında bakıldığında, en büyük artışın 5,4 milyon dolar ile İspanya’ya gerçekleştirilen ihracatta yaşandığı görüldü. Aynı dönemdeki ihracata ürün grubu bazında bakıldığında ise 3 milyon dolarlık artış ile bayan dış giyim ihracatı en fazla yükselen grup oldu.

Akdeniz Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Kasım ayında Türkiye’deki toplam sektör ihracatındaki payı % 2,17 oldu. Sektörün Ocak - Kasım dönemi ihracat rakamlarına bakıldığında Türkiye genelinde % 0,05 oranında bir düşüş yaşandığı ve ihracatın 15,6 milyar dolar olduğu görüldü. Akdeniz İhracatçı Birlikleri’nin hazır giyim ve konfeksiyon sektörü Ocak - Kasım dönemi ihracatında ise % 15 oranında bir düşüş oldu ve ihracat 343 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller:2017 yılı Kasım ayı su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörel bazda ihracat rakamlarına göre; Türkiye ihracatı, 2016 yılı Kasım ayına  kıyasla % 25 oranında artarak yaklaşık 218 milyon olarak gerçekleşti.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı sektörel bazda ihracat rakamları incelendiğinde ise; yaklaşık 30 milyon dolar su ürünleri ve hayvansal mamuller ihracatı gerçekleştirildiği görüldü. 2016 yılı Kasım ayına kıyasla sektör ihracatında  % 14 oranında bir artış yaşandı.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı değer bazında ihracatı, ürün gruplarına göre incelendiğinde; kümes hayvanları etleri % 30’luk pay ile ilk sırada, % 22 ile yumurta ikinci, %14 ile balıklar ise üçüncü sırada yer aldı.

Akdeniz Su ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı ihracatı değer bazında ülkelere göre incelendiğinde; Irak’ın % 50’lik pay ile ilk sırada, Suriye’nin % 14 ile ikinci, Lübnan’ın ise % 11 ile üçüncü sırada yer aldığı görüldü.

Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği’nin 2017 yılı Kasım ayı değer bazında ihracatı il bazında incelendiğinde; Adana % 34 ile ilk sırada, Mersin % 23 ile ikinci sırada Hatay ise % 15 ile üçüncü sırada yer aldı.

 

 

 
 
5 Aralık 2017 Salı 10:57
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:59
  • Güneş07:41
  • Öğlen12:48
  • İkindi15:19
  • Akşam17:34
  • Yatsı19:05
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
15
10
2
3
32
2
Başakşehir
15
9
3
3
30
3
Fenerbahçe
15
8
5
2
29
4
Beşiktaş
15
7
6
2
27
5
Kayserispor
15
7
6
2
27
6
Göztepe
15
8
3
4
27
7
Trabzonspor
15
7
4
4
25
8
Bursaspor
15
7
3
5
24
9
Sivasspor
15
7
1
7
22
10
Kasımpaşa
16
5
4
7
19
11
Akhisarspor
15
5
4
6
19
12
Aytemiz Alanyaspor
15
5
2
8
17
13
Malatyaspor
15
4
4
7
16
14
Osmanlıspor
15
4
2
9
14
15
Konyaspor
15
4
2
9
14
16
Antalyaspor
15
3
5
7
14
17
Gençlerbirliği
16
3
4
9
13
18
Karabükspor
15
2
2
11
8
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1631 - Vezüv yanardağı faaliyete geçti: yaklaşık 4.000 kişi öldü.
1707 - Japonya'da Fuji Dağı'nın kayıtlara geçmiş son patlaması gerçekleşti.
1727 - Türkiye'de ilk kitap (Vankulu Lugati) basıldı.
1773 - Boston Tea Party: Amerikan kolonistleri çay vergilerini protesto etmek için Boston limanındaki üç İngiliz gemisine girip 300 den fazla çay sandığını denize döktüler.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
14.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu051019203839
 
On Numara
11.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05070811132122373843454647495157586163717879
 
Sayısal Loto
09.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu020711283246
 
Şans Topu
13.12.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu080911172306
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji