Mersin 6. Uluslararası Narenciye Festivali hazırlıkları sürüyor.

Ana Sayfa » Ekonomi » Makine sanayicileri güçlü sinerji oluşturma hedefinde

Makine sanayicileri güçlü sinerji oluşturma hedefinde

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) 27 No’lu Makine Sanayi Meslek Komitesi Başkanı Oğuz Akar Tülücü, önümüzdeki süreçte sanayiciler arasındaki iletişimi artırıp güçlü bir sinerji oluşturmayı hedeflediklerini anlattı.

 
 
Makine sanayicileri güçlü sinerji oluşturma hedefinde

Tamamlanan MTSO seçimleri ardından önümüzdeki süreçte yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi veren 27 No’lu Makine Sanayi Meslek Komitesi Başkanı O. Akar Tülücü, ekip olarak geçen dönemde de görev aldıklarını hatırlatıp, önceliği yarım kalan çalışmalarını bitirmeye vereceklerini söyledi. Önceki dönemde sanayicilerin sorunlarını belirlediklerini ve bu dönemde ise bu sorunların çözümüne ağırlık vereceklerini vurgulayan Tülücü, ilk olarak sektörel sorunların çözümünü kolaylaştırmak adına branşlaşmaya ağırlık vereceklerini anlattı. Makine Meslek Komitesi içerisinde asansörcüden pompacıya toplam 16 farklı iş kolu bulunduğunu dile getiren Tülücü, her bir iş kolunun ayrı bir uzmanlık alanı olduğunu ve sorunlarının da farklılaştığını belirtti. Bu nedenle spesifik sorunlara odaklanabilmek adına yeni dönemde hedeflerinin iş kollarında gruplaşmaya gitmek olacağını kaydeden Tülücü, “Böylece Ur-Ge Projelerine yönelmek, oluşturacağımız kümelerle fuarlara daha sık katılmak ve bünyemizdeki iş kollarını büyütüp geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. Sonuç odaklı çalışmaların öncelikleri olacağını vurgulayan Tülücü, gruplara özel çalışmalar yapacaklarını anlattı.

“Daha rasyonel yatırımlar yapabiliriz”
Sektörde faaliyet gösteren firmaların birbirini yeterince tanımamasından da şikayetçi olan O. Akar Tülücü, üzerinde duracakları bir diğer çalışmanın üyeler arası iletişimi artırmak olacağını anlattı. “Meslek Komitesini oluşturan işletmelerin hepsinin birbirini tanımasını istiyorum” diyen Tülücü, şunları söyledi:
“Maalesef bizim ülkemizde tüm sektör temsilcileri birbirini rakibi olarak görüyor. Oysa güçlerimizi birleştirirsek rakip olmak yerine sinerji yaratıp ortak bir güç olabiliriz. Firmalarımızın çok ciddi potansiyeli var ama bu potansiyeli verimli kullanamıyoruz. En basiti yatırımlarımızı örnek gösterebilirim. Eğer birliktelik sağlarsak daha rasyonel yatırımlar yapmamız mümkün olur. Birimizin yaptığı bir makine yatırımını bir diğerimiz yapmaz. Alacağımız işler için gerekli başka bir makine yatırımını da diğer arkadaşımız gerçekleştirir ve yeri gelince güçlerimizi birleştirebiliriz. Ortak alımlarımızı birlikte gerçekleştirebiliriz. Böylece hepimiz kazanırız ve hem sektör gelişir hem de firmalarımız.”
Ekonomik açıdan yalnızca Türkiye değil, dünyanın zor bir süreçten geçtiğini vurgulayan Tülücü, israf edilecek bir kuruşun bulunmadığını, ortak hareket etme kültürünün mutlaka yayılması gerektiğini söyledi. Bunun da güven ortamında gerçekleşebileceğini vurgulayan Tülücü, bu güvenin de kişilerin birbirini daha yakından tanımasıyla oluşabileceğini, bu nedenle yeni dönemde çalışmalarını üyelerin birbirini daha yakından tanıması üzerinde yoğunlaştıracaklarını söyledi.

“Piyasalardaki iniş çıkışta önümüzü görmekte zorlanıyoruz”
Sektöre yönelik değerlendirmeler de yapan O. Akar Tülücü, özellikle gerek döviz kurlarındaki gerek emtia fiyatlarındaki gerekse arz talep dengesindeki iniş çıkışlardan şikayetçi oldu. Bu iniş çıkışlar nedeniyle yarını dahi görmekte zorlandıklarını kaydeden Tülücü, “Bu sıkıntıları yalnızca ülkemizin seçime gidiyor olmasına bağlamak doğru değil. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada finans ve üretim konusunda çok köklü uygulama değişikliklerine gidileceği görülüyor. Paraların kısmen değersizleşeceği, emtiaların ilk çağlarda yapıldığı gibi biraz daha takas usulü ile el değiştirdiği ticari sistemlerin oluşması bekleniyor. Bu duruma ayak uyduracak tedbirler almamız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
Üretimin ülke ekonomileri adına taşıdığı öneme dikkat çeken Tülücü, son dönemlerde yaşanan iniş çıkışlardan hasarsız sıyrılmak adına çeşitli tavsiyelerde de bulundu. “Sektörel olarak yapacağımız yatırımlarda belli marjları geçmemeliyiz. Borçlarımızı ödenebilir düzeyde tutmalıyız” diyen Tülücü, en az bir yıl arz, talep ve fiyat dengesinin makul seviyelerde kalması halinde yatırımların borçlanma ve kredilendirme çalışmalarının hızlanacağını anlattı.

“Çalışanlar bu sektöre tercih etmiyor”
Yalnızca maddi imkanlar anlamında değil, personel noktasında da ciddi sorunlar yaşandığına değinen O. Akar Tülücü, sanayinin artık çalışanlar tarafından tercih edilmediğini söyledi. Yeni neslin ağırlıklı olarak masa başı işleri tercih ettiğini, sanayide çalışacak personel bulabilmek adına ekstra ödemeler yapılması gerektiğini kaydeden Tülücü, bu durumun maliyetleri artırıp rekabetçi yapıyı bozduğuna dikkat çekti. Meslek lisesi mezunlarında ara eleman olarak çalışmak yerine mühendis olma isteğinin daha fazla olduğunu vurgulayan Tülücü, “Meslek lisesi mezunlarına verilen ek puanlar mühendislik fakültelerine rahatlıkla girebilmelerini sağlıyor. Bu durumda ara eleman kalmıyor ve piyasada ihtiyaç fazlası mühendisler oluşuyor” diye konuştu.  

“Destekler uzun soluklu olmalı”
Sektörün içinde bulunduğu sıkıntıları daha rahat atlatabilmesi adına Hükümetin ciddi destekler verdiğine de değinen O. Akar Tülücü, bu desteklerden istenen sonucun alınabilmesi adına uzun soluklu olmasının önem taşıdığını söyledi. 3 ay, 6 ay ya da bir yıllık desteklerin firmalar adapte olana, prosedürler tamamlanıncaya kadar sona erdiğini kaydeden Tülücü, en az 5 ya da 10 yıllık desteklerin sonuç getireceğine inandığını anlattı.
Hükümetten bir diğer beklentilerinin ise yönetmelikler noktasında yaşandığını kaydeden Tülücü, yönetmeliklerin çok sık değişmesinin özellikle yan hizmet alanları olan OSGB firmaları, mali müşavirler ya da danışmanlık firmalarını sıkıntıya soktuğunu, adaptasyonda zorlanmaları nedeniyle hizmet verdikleri firmalarla sorunlar yaşadığını söyledi.

“Tarım ve tarıma dayalı sanayi önceliğimiz olabilir”
Tüm dünyanın hızla Endüstri 4.0’a hazırlandığına da dikkat çeken O. Akar Tülücü, Türkiye’nin de bu yönde çeşitli adımlar atmasına rağmen henüz istenilen noktaya gelinmediğini söyledi. Türkiye’nin genel sorunu olarak enerjide dışa bağımlı olmasını gösteren Tülücü, “Biz makine sanayicilerinin ülkenin avantajlı ve dezavantajlı olduğu yönleri iyi tespit edip doğru hareket etmesi gerektiğine inanıyorum. Bana kalırsa önceliğimiz ülkemizde güçlü olduğumuz sektörleri belirlemek olmalı. Örneğin tarım ve hayvancılığı modernize edecek makineler ya da ülkemizde bol ve temiz bulunan güneş ya da rüzgar enerji sistemleri üzerine çalışmalıyız” dedi.
Türkiye’nin mevcut yapısının farklı bir alanda yenilik ya da ileri teknoloji geliştirmeye imkan vereceğine inanmadığını dile getiren Tülücü, şöyle konuştu:
“Bu tür bilimsel konular, üzerinde uzun süre çalışma gerektirir. Bir ar-ge’ye odaklanabilmenin ise bedeli vardır. Öncelikle böyle bir konuda uzun süre çalışacak bilim adamının geçim kaygısı olmaması gerekiyor. Mevcut durumda ülkemizde böyle bir yapı bulunmaması nedeniyle ar-ge çalışmaları özel sektör imkanları çerçevesinde yürütülüyor. Bu nedenle özel sektör yalnızca kendi firmasının ihtiyaçlarına yönelik adımlar atabiliyor. Bu da teknoloji geliştirme konusunda istenen hamleyi yapamamamızı beraberinde getiriyor.”
 

 
5 Haziran 2018 Salı 10:16
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:11
  • Güneş06:45
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:44
  • Akşam18:08
  • Yatsı19:32
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1448 - Osmanlı padişahı II. Murat, Kosova Zaferi'ni kazandı.
1781 - Amerikan Bağımsızlık Savaşı, İngilizlerin George Washington'a teslim olmalarıyla sona erdi.
1782 - Lord Cornwall'in denetimindeki İngiliz Ordusunun yenilmesi ve Amerikan ordusunun Yorktown ve Virjinya'ya girmesiyle Amerikan Devrimi sona erdi.
1872 - Dünyanın en büyük altın külçesi (215 kilogram) Avustralya New South Wales'de bulundu.
1934 - Mübadele Komisyonu görevini tamamladı. Anadolu ve Trakya Rumları ile Yunanistan Müslümanlarının mübadelesini düzenlemekle görevli Komisyon 7 Ekim 1923'de kurulmuştu.
1934 - Turhal Şeker Fabrikası açıldı.
1945 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.
1949 - Fahrettin Kerim Gökay, İstanbul valiliği ve belediye başkanlığı görevine atandı.
1951 - İngiliz askerleri, Süveyş Kanalı'nı ele geçirdi.
1960 - 6-7 Eylül Olayları ile ilgili dava başladı.
1962 - TBMM'de, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kabul edildi.
1962 - İlk James Bond filmi "Dr. No" gösterime girdi.
1982 - Milli Güvenlik Konseyinin son şeklini verdiği anayasa metni açıklandı. Geçici maddelerle eski parti yöneticilerine 10 yıl siyaset yasağı getiriliyor, anayasanın kabulüyle birlikte Kenan Evren cumhurbaşkanı oluyor.
1987 - Londra Borsası çöktü. Yaşanan büyük panik sonucunda 50 milyar sterlinlik değer kaybı yaşandı.
1988 - İngiltere, IRA mensuplarıyla yapılan röportajların yayımlanmasını yasakladı.
1995 - Avrupa Parlamentosu Yeşiller sözcüsü Claudia Roth, Devlet Bakanı Ayvaz Gökdemir aleyhine 3 milyar liralık manevi tazminat davası açtı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
18.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041625283639
 
On Numara
15.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01081424253541464748495051535459606567737778
 
Sayısal Loto
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu051726273038
 
Şans Topu
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061819262705
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji