Mersin 6. Uluslararası Narenciye Festivali hazırlıkları sürüyor.

Ana Sayfa » Güncel » 'Mersin, Demiryolu İle Karadeniz'e Bağlanıyor'

'Mersin, Demiryolu İle Karadeniz'e Bağlanıyor'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lojistik Sektör Kurulu tarafından, MÜSİAD Mersin Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye’ temalı istişare toplantısı Kalkınma Bakanımız Sayın Lütfi Elvan’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 
 
'Mersin, Demiryolu İle Karadeniz'e Bağlanıyor'

toplantıya Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra Mersin Milletvekili Hacı Özkan, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Çetin Çuhaoğlu, MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha, MÜSİAD Mersin Şubesi Başkanı Hakan Kayacı, il protokolü, sivil toplum kuruluşları ile lojistik sektör temsilcileri ve çok sayıda iş insanı katıldı.


 
Bakan Elvan; “Lojistik Ülkemizin En Önemli ve Geleceği Parlak Sektörlerindendir”
 
Suriye’nin Afrin bölgesinde ülkemizin bekası için mücadele veren kahraman askerlerimize selam gönderilmesinin akabinde okunan Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan toplantının açılışında konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan sözlerine, teması lojistik olan bu toplantının Mersin’de düzenlenmesinin son derece anlamlı ve Mersinimize yakışan bir toplantı olduğunu ifade ederek başladı.
 
İstişare toplantısının hem Hükümetimize, hem de lojistiğe dönük ileride atılması gereken adımlara ışık tutacağına olan inancını dile getirerek konuşmasını sürdüren Bakan Elvan, lojistik sektörünün ülkemizin en önemli ve geleceği parlak olan sektörlerinin başında geldiğini belirtti. Firmalarımızın verimliliğinin arttırılması, girdi maliyetlerinin azaltılması ve böylece küresel ölçekte daha etkin bir rekabet gücünü elde edebilmesine imkan sağlayan lojistik faaliyetlerin, ekonomik değer zinciri içerisinde hayati bir öneme sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Elvan, önümüzdeki dönemde üretim alanında daha yoğun yaşanması beklenen dönüşümün, tedarik zincirleri üzerinde de önemli etkileri olacağının üzerinde durdu.
 
Geleceğin dünyasında rekabet için önem arz eden üç temel alan olduğunu ifade eden Bakan Lütfi Elvan, bunlardan birincisinin yenilikçi yaklaşım ve yenilikçi bir ürün ortaya konabilmesi, ikincisinin dijital dönüşümün sağlanması, üçüncüsünün ise lojistik maliyetlerinin daha da aşağı çekilerek dünya ölçeğinde firmaların rekabet gücünün daha da arttırılmasının sağlanması olduğuna dikkat çekti.
 
Konuşmasının devamında, Türkiye’de lojistik sektörünün yaklaşık 300 milyar dolarlık bir hacminin olduğunu belirten Bakan Elvan, lojistik sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bunun %50’sini oluşturduğunu, kalan %50’sini ise lojistik faaliyetle uğraşan üreticilerin oluşturduğunu kaydetti.
 
2016 yılında yayınlanan Dünya Bankası Endeksine göre Türkiye’nin 160 ülke arasında 34. sırada yer aldığını da belirten Bakan Lütfi Elvan, ön sıralamada yer almamızın yeterli olmadığını, bu kapsamda gümrük işlerinin etkinliğinin daha da arttırılması, sevkiyatların takibinin ve izlenmesinin de geliştirilmesinin bir zorunluluk olduğunu ifade etti.


 
“Bakan Elvan, Mersin Limanı’nı Samsun Limanı’na Bağlayacak Olan Hızlı Tren Hattının Müjdesini Verdi ”
 
Sözlerinin devamında, Mersin Limanı’nı Samsun Limanı’na bağlayacak olan hızlı tren hattının ilk adımı olan ‘Aksaray-Ulukışla Hızlı Tren Demiryolu Hattı’nı yatırım programına aldıklarının müjdesini veren Kalkınma Bakanı Elvan, bu hat ile birlikte içerisinde Mersinimizin de yer aldığı hem doğu-batı ekseninde, hem de kuzey-güney ekseninde hızlı tren demiryolu hatlarının oluşturulmuş olacağını ifade etti. Bu yöndeki çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini de sözlerine ekleyen Bakan Lütfi Elvan, “ Burada sadece karayolunu değil, demiryolu, deniz yolu, hava yolu ve karayolunu kombine olarak düşünüyoruz. Dördünün birbiriyle entegre olduğu bir yaklaşımı benimsiyoruz. Maliyetleri düşürmek istiyorsak bunu da yapmalıyız.” şeklinde konuştu.
 
Kombine taşımacılığın geliştirilmesi noktasında planlanan 21 lojistik merkezden 8’inin işletmeye açıldığını da söyleyen Bakan Elvan, “ 5’inde inşaat çalışmaları devam ediyor, 8’inin ise proje çalışmaları sürdürülüyor. 2018 yılında ilimizde Yenice Lojistik Merkezi’nin ikinci etabını tamamlıyoruz. Kars, Konya ve Erzurum Lojistik Merkezlerini işletmeye açacağız. Ayrıca Ulaştırma Bakanlığımız yıl içerisinde Karaman, Sivas ve Kayseri Lojistik Merkezlerinin yapımına başlayacak.” dedi.


 
Bakan Elvan; “Mersin’i Bölgesel ve Küresel Bir Aktarma Merkezi Haline Getirme Çalışmalarına Yoğun Bir Şekilde Devam Ediyoruz”
 
Konuşmasının devamında, ülkemizin önünde çok önemli bir fırsat penceresi olduğunun üzerinde duran Bakan Elvan, bu pencerenin çok iyi değerlendirilmesi gerektiğini dile getirerek, hem Asya’daki deniz bağlantısı olmayan ülkelerin küresel ağlara entegrasyonunu sağlayacak, hem Uzakdoğu’daki üretimi Avrupa’ya daha hızlı bir şekilde ulaştıracak, hem de transit ülke konumundaki Türkiye’yi kritik bir pozisyona getirecek olan bu fırsatların çok iyi değerlendirilmesi amacıyla eski ‘İpek Yolu’nun canlandırılması konusundaki çalışmaların devam ettiğini açıkladı.
 
‘Bir Kuşak Bir Yol Girişimi’ olarak adlandırılan proje ile güzergâh üzerindeki ülkelerde lojistik maliyetlerin düşürecek, ticaret akışı ve hacminin arttıracak ve yeni pazarlar ortaya çıkaracak önemli adımlar atıldığını vurgulayan Bakan Lütfi Elvan, proje kapsamında Bakü-Tiflis-Kars Projesi’nin devamı niteliğindeki Kars-İstanbul bağlantısının, koridorun en önemli ayağını oluşturduğunu söyleyerek, Marmaray ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile Türkiye üzerinden Avrupa’ya ulaşması planlanan güzergâhta projenin Türkiye kesiminin tamamlanacağını ifade etti.
 
Küresel ticaret güzergâhlarında Akdeniz’in üç kıtanın düğüm noktası olduğunu ve çok özel bir öneme sahip olduğunu aktararak konuşmasını sürdüren Bakan Elvan; “Gerek ülkemiz, gerekse de küresel ticaret güzergâhlarının merkezinde bulunan Mersin’in transit yük potansiyelini arttırıp Mersin’i bölgesel ve küresel bir aktarma merkezi haline getirmek amacıyla çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz.” dedi.
İlimizde yapımına devam edilen bir başka önemli yatırım olan Çukurova Bölgesel Havalimanı ile ilgili de çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini kaydeden Bakan Elvan, 2018 yılının ortalarına doğru havalimanının altyapısının, pistinin ve apronlarının bitirilmiş olacağını belirterek, üstyapıya yönelik çalışmaların ise ikinci kez ihaleye çıkılmasının ardından en kısa zamanda bitirileceğinin altını çizdi.
 
Çeşmeli-Taşucu otoyoluyla ilgili de çok hızlı bir sürecin ardından projenin bitirildiğini belirten Bakan Elvan, otoyol ile ilgili ÇED raporunun, Yüksek Planlama Kurulu kararının ve son olarak da Bakanlar Kurulu Kararı’nın alındığını açıkladı ve Bakanlar Kurulu Kararı onaylanır onaylanmaz ihale tarihi alınarak imar planına ilave edilmesinin akabinde Çeşmeli-Taşucu otoyolunun yapımına başlanacağını kaydetti.
 
Konuşmasının devamında yeni organize sanayi bölgesi ve orada inşa edilecek olan ‘Model Fabrika’, ‘İnovasyon Merkezi’ ve sanayiye yönelik müze yapımı ile ilgili bilgiler veren Bakan Elvan, bu yöndeki çalışmaların da yoğun bir şekilde ilerlediğini ve bu yatırımların da takipçisi olduklarını belirtti.
 
Mersin’den Adana’ya ve oradan da Habur Sınır Kapısına kadar uzanan demiryolu hızlı tren hattı çalışmalarına da değinen Bakan Lütfi Elvan, bu hat üzerindeki hızlı tren tünel ve hat çalışmalarının da hızla devam ettiğini ifade ederek, hızlı tren hattını tamamlanmasıyla birlikte Mersin’i, Habur Sınır Kapısına bağlayarak taşıma maliyetlerinin çok daha alt seviyelere inmesini sağlayacaklarını ifade etti.
 
Kalkınma Bakanı Elvan; “Türkiye Hem Terörizmle Mücadeleye; Hem de Büyümeye ve Güçlenmeye Devam Edecektir”
 
Konuşmasının sonunda Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın geçtiğimiz ay yayınladığı raporuna değinen Bakan Elvan, raporun özellikle de ulaşım altyapısı itibariyle Türkiye’ye övgüler içerdiğini ve diğer ülkelerin ülkemizi örnek olarak alması gerektiğinin üzerinde durulduğunun altını çizdi. Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan sözlerini, “ Kim ne söylerse söylesin, kim ne yaparsa yapsın, Türkiye hem terörizmle, hem de teröristlerle mücadeleye devam edecek; Aynı zamanda da büyümeye ve güçlenmeye devam edecektir. Milletimizde bu Vatan, Millet ve Devlet sevgisi olduğu müddetçe Türkiye’nin önünü hiç kimse kesemeyecektir.” ifadeleriyle noktaladı.


 
Vali Su; “  Mersinimiz, Lojistik Bir Merkez Olma Konumunu Daha da Güçlendirecektir ”
 
Vali Ali İhsan Su ise çok önemli bir konunun istişare toplantısının ilimizde yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, küresel anlamda üretimin artması ve ticaretin gelişmesiyle beraber, lojistik sektörünün de her geçen gün çok daha büyük bir önem kazandığını ifade etti. Bu çerçevede birçok alanda sahip olunan potansiyelin ortaya çıkardığı fırsatların değerlendirilmesiyle, uluslararası limanıyla ve yapımına devam edilen önemli yatırımlardan lojistik merkezi, 11 bin dönümlük lojistik depolama alanı, karayolu ağı ve Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın da tamamlanmasıyla birlikte çok kısa zamanda Mersinimizin lojistik bir merkez olma konumunu daha da güçlendireceğine olan inancını dile getirdi. Vali Su sözlerinin sonunda, tüm bu hizmetlerde vermiş olduğu desteklerden dolayı Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a tüm mersinliler adına şükranlarını sunarak sonlandırdı.


 
MÜSİAD Genel Başkanı Kaan; “Mersin’i Ülkemizin Önemli Ticaret Merkezlerinden Biri Olarak Görüyoruz”
 
Konuşmasına, Mersin’in verimli toprakları, gelişmiş sanayisi, turizmi, barındırdığı doğal ve yer altı kaynakları ile sahip olduğu Uluslararası Mersin Limanıyla ülkemizin gelişmiş illerinden biri olduğuna dikkat çekerek başlayan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan ise ülkemizin önemli ticaret merkezlerinden biri olarak gördüklerini belirttiği Mersin’i, daha da iyi yerlere getirme noktasında çaba göstereceklerini kaydederek sözlerini dünya ticaretinde yaşanan değişim ve dönüşüm faaliyetlerine değinerek sürdürdü.


 
MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha ile Mersin Şubesi Başkanı Hakan Kayacı’nın da birer konuşma yaptığı istişare toplantısı, protokol konuşmalarının ardından ‘Kıtalararası Lojistik Üssü Türkiye’ oturumuna geçilmesiyle devam etti.


 
Toplantı sonrasında, Vali Ali İhsan Su ile birlikte tadilat çalışmaları yapılan Suphi Öner Öğretmenevi’ne geçen Bakan Elvan, buradaki çalışmalar hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca’dan bilgi aldıktan sonra ilimizden ayrıldı.

 
 
29 Ocak 2018 Pazartesi 17:37
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:09
  • Güneş06:43
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:46
  • Akşam18:11
  • Yatsı19:34
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1448 - II. Kosova Savaşı; János Hunyadi komutasında ve çoğunluğu Macarlardan oluşan ordu, II. Murat'ın komutasındaki Osmanlı ordusuyla karşı karşıya geldi.
1777 - Amerikan kuvvetleri İngilizleri Saratoga muharebesinde yendi.
1912 - Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan bir araya gelerek Osmanlı Devleti'ne karşı savaş açtı (I. Balkan Savaşı).
1918 - Yugoslavya Cumhuriyeti kuruldu.
1919 - Batı Trakya'daki İskeçe Kasabası, Yunanlılar tarafından işgal edildi.
1922 - Gökçeada'nın kurtuluşu
1929 - Nadir Han, Afganistan Kralı oldu.
1933 - Albert Einstein, Almanya'dan Amerika'ya kaçtı.
1938 - Atatürk ilk ağır komaya girdi.
1945 - Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi açıldı.
1945 - Juan Peron, Arjantin devlet başkanı oldu.
1950 - Türkiye'nin de Kore Savaşı'na katılmasıyla 500 kişilik ilk Türk askeri birliği Kore'ye ulaştı ve Pusan'da karaya çıktı.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılmasıyla ilgili protokol, Londra'da imzalandı.
1956 - Türkiye ilk şeker ihracatını gerçekleştirdi.
1961 - Yaklaşık 200 (bazılarına göre 400) Cezayirli gösterici, Paris polisi tarafından öldürüldü.
1962 - Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, siyasi Af Kanunu'nu imzaladı; 258 Yassıada hükümlüsünün tahliyesi başladı.
1966 - Birlik Partisi kuruldu. Parti genel başkanlığına Hasan Tahsin Berkman getirildi. Partinin amblemi Ali'yi simgeleyen bir aslan ve onun çevresinde 12 imamı temsil eden 12 yıldız olarak belirlendi.
1967 - Kayserispor-Sivasspor futbol maçı sonrasında çıkan olaylarda 40 kişi öldü.
1967 - "Hair" müzikali New York'ta sahnelenmeye başlandı.
1970 - Quebec işçi bakanı Pierre Laporte, FKÖ militanlarınca öldürüldü.
1972 - Bülent Ersoy assolist olarak sahneye çıktı.
1972 - Türkiye İşçi Partisi davası sonuçlandı. 21 sanığa ağır hapis cezası verildi. Genel başkan Behice Boran 15 yıla mahkum oldu.
1973 - OPEC, bazı batılı ülkelere, Suriye ile olan savaşında İsrail'e yardım ettikleri gerekçesiyle petrol ambargosu uygulamaya başladı.
1976 - Tofaş'ın Murat 131 otomobilleri üretimine izin verildi.
1979 - Rahibe Teresa'ya Nobel Barış Ödülü verildi.
1984 - "60 Günlük Bir Şey" adlı kitabı sebebi ile Füsun Erbulak için 6-10 yıl hapis istendi.
1987 - Eski cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, devlet töreninden sonra Devlet Mezarlığı'nda toprağa verildi.
1989 - Başbakan Turgut Özal, cumhurbaşkanlığına aday olduğunu açıkladı.
1989 - San Francisco'da 7,1 şiddetinde deprem.
1996 - Sanatçı Şanar Yurdatapan "bölücülük" yaptığı iddiasıyla tutuklandı.
2001 - İsrail-Filistin barış anlaşmalarına karşı çıkan Ulusal Birlik Partisi genel başkanı Rehavam Zeevi, uğradığı silahlı saldırıcı sonucu öldü. Saldırıyı Filistin Halk Kurtuluş Cephesi üstlendi.
2003 - Taipei'deki 101 katlı gökdelen, Kuala Lumpur'dakini 50 m geçerek dünyanın en yüksek binası oldu.
2008 - Türkiye 2009 2010 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine 151 oyla kabul edildi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071324353944
 
On Numara
15.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01081424253541464748495051535459606567737778
 
Sayısal Loto
13.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu181928303639
 
Şans Topu
10.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011117263401
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji