Nisan ayında Adana’da 2 493, Mersin’de 2 955 konut satıldı

Ana Sayfa » Ekonomi » Mersin ili 2011 yılı vergi rekortmenleri ve başarılı ihracatçılar ödül töreni yapıldı

Mersin ili 2011 yılı vergi rekortmenleri ve başarılı ihracatçılar ödül töreni yapıldı

Mersin ili 2011 yılı vergi rekortmenleri ve başarılı ihracatçılar ödül töreni AKİB konferans salonunda yapıldı.

 
 
Mersin ili 2011 yılı vergi rekortmenleri ve başarılı ihracatçılar ödül töreni yapıldı
Törenin açılış konuşmasını Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Talat Dinçer yaptı.Dibçer konuşmasında kazanımlar oranında bir vergi sistemi gerekli olduğunun altını çizdi.Mersin'de 137 bin vergi mükellefinin olduğunu belirten Dinçer, bunun 72 bininin gelir vergisi,14 bininin kurumlar vergisi mükellefi ve geriye kalanının da basit usülde vergi mükellefi olduğunu söyledi.Vergi müklleflerinin büyük bir kesiminin küçük işletmeler olduğunu belirten Dinçer, "Bunlar istihdama büyük katkılar sağlıyorlar.Bu kesimin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum"dedi. Büyük AVM'lerle ilgili bir düzenlemenin de yapılması gerektiğinin aştını çizen Dinçer,"Bu AVM'lerle ilgili yasa çıkarılmadığı için küçük esnafın gelirleri düştü.Bu yüzden de vergi kaybı yaşanmaktadir.Bu konuda mutlaka bir düzenleme yapılmalıdır"-dedi.Dinçer ayrıca bir çok büyük firmanın vergi gelirlerinin il dışına çıktığnın da altını çizdi."Bunlara rağmen veegi gelirlerinde 6., tahsilatta 3. sıradayız.Burada bir kaç küçük esnafın da burada ödüllendirilmesini isterdim"dedi.


FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ö.Abdullah Özdemir ise konuşmasında Karşılıksız çek,sektördeki KDV oranları ve yeni teşvik yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Özdemir, konuşmasında şunları söyledi:
2011 Yılı verilerine göre, vergi ödemede 7. Sırada olan ancak aldığı kamu hizmetleri sıralamasında 12. Olan Mersinimize 10 yıldan fazla bir süredir Maliye Bakanı gelmiyordu.

Nihayet hizmet aşkıyla yanıp tutuşan bir bakanımız, Sayın Mehmet Şimşek Mersin’e teşrif etmiştir. Dünyanın en önemli finans kuruluşlarından birisinde çalışırken, ülkesine dönerek hizmet kervanında yerini alan sayın bakanımıza şükranlarımızı arz ediyoruz.
Sayın Bakanım,
Ekonomik suça, ekonomik ceza prensibinden hareketle, karşılıksız çek kesilmesine hapis cezası verilmesinden vaz geçildi. Ancak, gerekli tedbirler alınmadan başlatılan bu uygulama piyasalarda tam bir kaosa neden oldu.
T.C. Merkez Bankası verilerine göre, 2011 yılının ilk 5 ayında , karşılıksız çekten dolayı mahkemelerce verilen yasaklama kararı sayısı 34 bin iken, maalesef bu yılın ilk 5 ayı sonunda bu rakam 157 bin olmuştur. Yüzde 364 oranında bir artış söz konusudur.     2011 Yılının ilk 5 ayında karşılıksız çıkan çek sayısı 220 bin iken, bu rakamın, bu yılın ilk 5 ayında 344 bine yükselmesi sorunun ne kadar önemli bir boyuta geldiğini göstermektedir.
Aslında nakit paraya eşdeğer bir likidite değerine sahip olması gereken çek, ülkemizdeki genel uygulama ve teamüller sonucunda vadeli  bir ödeme aracına dönüşmüştü. Ancak, bugün itibarı ile senetten hiçbir farkı kalmamıştır.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Karşılıksız çek kullanımının en aza indirilmesi için;
1-    Çek kullananların geçmişteki ödeme performanslarını gösteren merkezi bir sicil sistemi kurulması
2-    Bankaların sorumluluğunun artırılmasının
Bu konuda önemli bir adım olabileceğini düşünüyoruz.
Bir iş adamının ağzından duymak garip gelebilir, ancak çok net biçimde ifade etmek istiyorum ki, “kayıtdışı ekonomi” adeta terör gibi, ekonomimizin düzenini bozmaya, dürüst çalışan firmaların huzurunu kaçırmaya devam etmektedir. Kayıtdışı ekonominin yüzde 32,4’den, yüzde 27,7’ye düşürülmesi önemli bir gelişmedir. Ancak, ekonomik faaliyetlerin yaklaşık yüzde 28’inin halen kayıt dışı olduğu bir ülkede, kurallı bir piyasa ekonomisi oluşturmanın mümkün olmadığı da açıktır.
Sizlerin de yakinen bildiğiniz gibi, ekonomide bir kural vardır. “Kötü para, iyi parayı kovar.”  Ben bu sözü kendimce değiştirerek, kayıtdışı faaliyetler, kayıtlı çalışan, dürüst firmaları boğmaktadır” diyorum. Bu konuda acilen gerekli önlemlerin alınmasını istirham ediyorum.
Sayın Bakanım, Mersin’de tarım ve gıda sektörleri üretim, istihdam ve ihracatta lokomotif konumundadır. İhracat rekortmenleri arasında, ilk 10 içinde 8 tane firmanın tarım ve gıda ile ilgili  olması bunun en açık göstergesidir. Bundan dolayı, bu sektördeki KDV oranları bizler için çok önemlidir.
Toptan pirinç ticaretinde yüzde 8 olan KDV oranının, bulgurda olduğu gibi yüzde 1’e düşürülmesini talep ediyoruz. Perakende ticaretteki KDV oranı yüzde 8 olarak kalacağı için, devletimizin herhangi bir vergi kaybı olmayacaktır.
Üstelik, alış-veriş zincirinin tamamı kayıt altına alınacağı için gelir ve kurumlar vergisi hasılatında artış olacaktır.
Sayın Bakanlarım,
Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun yürürlüğe girmesine sadece 2 haftalık bir süre kaldı. Bu kanunla ilgili yazılan ve söylenenler iş dünyasında ciddi bir tedirginliğe yol açtı. Bu konuda düzeltici yönde hazırlıklar yapıldığını biliyoruz. Bunların bir an önce yasalaşmasını bekliyoruz. Bu konuda, iş dünyasının hassasiyetlerini dikkate alan sayın başbakanımıza ve hükümetimize teşekkür ediyoruz.

Sayın Bakanlarım,
Yeni teşvik sistemi, iş dünyasının makul olan tüm taleplerini içerecek şekilde oluşturulmuştur. Yıllardır dile getirdiğimiz kriterler baz alınarak oluşturulan bu sistem için teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz. Şimdi, bu sistemin uygulanmasını sağlayacak mevzuat değişikliklerinin yapılmasını bekliyoruz.
Yeni teşvik sistemi ile birlikte uygun bir yatırım ortamı oluşmaya başlayacaktır. Artık yatırımcılarımız Mısır’a değil, Muş’a gidecekler, Mersin’e geleceklerdir.
Eski teşvik sistemi ile kıyasladığımızda, Mersin’de yeni yapılacak bir yatırım yüzde 50’den daha fazla oranda teşvik alacaktır.
Ben yeni teşvik sistemini kısaca BOV olarak isimlendiriyorum. Çünkü bu kadar desteği insanın babası olsa vermez.
Turizm yatırımlarının teşvik kapsamına alınmasını olumlu buluyoruz. Ancak, Mersin’den sadece iki turizm bölgesinin (Karboğazı ve Mersin-Tarsus ) seçilmesini iyi ancak eksik bir adım olarak görüyoruz. Bundan sonraki süreçte, Batı Mersin’in tamamının teşvik kapsamına alınmasını bekliyoruz.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Sayın Bakanlarım,
Musul-Erbil ile Adana arasında direkt uçak seferleri başlatılmasının, bölgemiz ekonomisine fayda sağlayacağına inanıyoruz.
Saygıdeğer Bakanlarım,
Ülkemizin en büyük 1000 firması arasına giren bir şirketimizin yönetim kurulu başkanı bile, iş için gideceği bir Avrupa ülkesinden vize almak için dosyalar dolusu evrak hazırlamak ve konsolosluk görevlilerinin kaprislerine katlanmak zorunda bırakılmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi, keyfi olarak, Ankara’ya mülakata çağrılmaktadır.
Öte yandan üçüncü dereceden emekli bir memur, eşi ve reşit olmayan çocukları ile birlikte , aynı ülkeye rahatlıkla gidebilmektedir. Çünkü devletimiz kendisine yeşil pasaport vermiştir.
Emekli memuruna yeşil pasaport veren, ancak ülkesini dışarda temsil eden, döviz kazandıran, vergisini ödeyen ve istihdam yaratan iş adamından bu hakkı esirgeyen zihniyeti hiçbir şekilde anlayamıyoruz . Bu haksız uygulamanın değişmesi için ne gerekiyorsa, bir an önce yapılmalıdır.
Sonuç olarak,  haksız rekabetin önlendiği, yapanın yanına kar kalmadığı ve dürüst çalışanların ödüllendirildiği bir sistem istiyoruz. Bunlara ilave olarak, siz sayın bakanlarımız gibi, ülkemiz için can siparene çalışan herkese, Allahtan güç, kuvvet ve sağlık temenni ediyoruz.

Vali Hasan Basri Güzeloğlu ödül töreni öncesi yaptığı konuşmasında, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Mersin’le buluşmalarını vergi mükelleflerine verilecek önemli bir güven mesajı olarak nitelendirdi. Mersin’de tarihi günlerin yaşandığını belirten Vali Güzeloğlu, ilimizde sıklıkla önemli etkinliklerin yapıldığına işaret ederek, “Organize edilen etkinliklere Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan başta olmak üzere diğer bakanlarımızın da destek vermesi Mersin’e büyük bir güven ve moral sağlamaktadır. Mersin bölgesinin ve Türkiye’nin hem lojistik hem ekonomik hem sanayi hem de hizmetler sektöründe çok önemli bir büyük şehridir. 2023 hedeflemesi kapsamında ülkemiz dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi hedefine doğru ilerlerken bu hedefi zenginleştirici bir kent olan Mersin, kuruluş öyküsünden bu yana dünya ve ticaret kavramlarını içselleştirmiş bir kenttir. Mersin gerek vergi tahsilâtında gerekse kamunun gelir elde etmesinde, kamu hazine kaynakları harcamasının fazlasını kamuya aktaran Türkiye’nin 12 ili arasında yer almaktadır” diye konuştu.


Mersin’in ülkemizin büyük ve güçlü yürüyüşüne önemli katkılar sağlayacağının altını çizen Güzeloğlu, “Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer Çağlayan Mersin’le buluştuktan sonra ilimiz marka olma yolunda önemli adımlar attı. Bu bağlamda hükümetimizin sağladığı çok önemli açılımlar var. Açılımları ve sağlanan kaynakları iyi bir şekilde ve zamanında değerlendirebildiğimiz takdirde Mersin, Türkiye’nin büyük ve güçlü yürüyüşüne çok önemli katkılar sağlayacaktır. Mersin’i yeniden tanımlayacak yatırım alanlarını, istihdam imkânlarını, ekonomik fırsatları çoğaltacak ve yeni yatırım imkânları oluşturacak bir çalışma başlatılmıştır. 1/100 binlik çevre düzenlemesi çalışması ve hükümetimiz tarafından son açıklanan teşvik yasası; stratejik yatırımlardan öncelikli sektörlere kadar nelerin yapılacağını ve nasıl oluşacağını ortaya koyacaktır. Ülkemiz 2023 hedeflemesi kapsamında dünyanın en büyük ilk 10 kurvaziyer limanı arasına girecek limanın açılacak olması, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Akdeniz Sahil Yolu ve diğer bütün lojistik altyapılar Mersin’i geleceğe taşırken, ilimiz ekonomisini de daha iyi bir noktaya ulaştıracaktır” diye konuştu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de   Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) toplantı salonunda düzenlenen
"Mersin 2011 yılı Vergi Rekortmenleri ve Başarılı İhracatçıları Ödül Töreni"nde yaptığı konuşmada, küçük esnafın sıkıntılarına değinerek, yakın tarihte TBMM'nin Maliye Bakanlığı'nın bir tasarısını kabul ettiğini ve bu sayede çok önemli adımlar atıldığını söyledi.

Daha önce gerçek usule tabi mükelleflerin basit usule geçemediklerini ifade eden Şimşek, bunun kaldırıldığını belirterek, ayrıca artık vergi dairelerine vergi muafiyet belgesi verebileceğini bildirdi.

Şimşek, Türkiye'deki vergiyi sadece küçük esnafın ödemediğini dile getirerek, "Vergiyi küçükler ödemiyor. Türkiye'deki en büyük bin firma, toplam vergilerin yüzde 45'ini ödüyor. Mersin'de durum nasıl, detaylara vakıf değilim ama, Mersin'de alınan verginin büyük bölümü ithalattan alındığını düşünüyorum. Yine de tabi ki esnafımız aylık ortalama 28 lira civarında vergi ödüyor. Biz vergi ödeyen herkese müteşekkiriz. Bu ülkede sermayesini istihdam yaratmak üzere tahsis eden, risk alan herkesin başımızın üstünde yeri var" diye konuştu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ


Verginin "75 milyonun hakkı" anlamına geldiğine değinen Şimşek, şunları kaydetti:

"Doğru vergi alınmadığı zaman 75 milyona, doğru hizmet ulaştırılamıyor veya ülkemiz borçlanmak zorunda kalıyor. Borçlandığımız zaman, gelecek nesillere yük oluyoruz. Kayıt dışı kalındığında aslında şirketler kendine zarar veriyor. Bankalar onlara güven duymadığı için ekstra teminat istiyor. Dolayısıyla büyüyemiyor, kredi alamıyor. Bu kendilerine verdikleri zarar. Taktir edersiniz ki, kayıt dışı, terör kadar tehlikeli bir şeydir. Çünkü 75 milyon kişiden bir şeyleri alıkoymak, 75 milyon kişinin hakkına riayet etmemektir. Bu, insanların hakkın almak bir anlamda hırsızlık yapmaktır. Düzenli vergisini ödemek, bu ülkeye yapılan her yatırımda katkısı olmak demektir. Sizler düzenli vergi ödediğiniz zaman, bu ülkede daha iyi işler yapılır. Öğrencilerimizin iyi yetiştirilmesinde sizlerin emeği var. Allah sizden razı olsun."

Şimşek, kayıt dışının hiç bir yerde sıfır olmadığına dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kayıt dışı biliniz ki, hiç bir yerde sıfır değildir. Ama önemli olan bunu uygun bir seviyeye getirmektir. AB'de ortalama kayıt dışı oranı yüzde 19-20 civarı. Ama bunun altında veya üstünde olan ülkeler var. Mesela Avusturya'da yüzde 7. Daha yüksek ülkeler de var. Bizim ülkemizde bunlardan biri, yüzde 27. Bizim arzumuz daha aşağılara çekmek. Zaten ülkemize yakışan da bu. Bizim düzenli olarak reform yapmamız lazım. Geldiğim günden beri, tüm birimlere söylediğim şey şu; bizim mükelleflere saygıyla, şükranla yaklaşmamız lazım. Mükellef bizim için hakikaten çok önemli. Özellikle son 2-3 yıldır yasal anlamda reform anlamında, çok önemli kararlar aldık. Mükellefimizin hayatını kolalaştırmaya yönelik çok önemli adımlar attık."

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Şimşek, toplantı sırasında gündeme gelen kayıt dışı ekonomiye de değinerek, şöyle devam etti:

"Kayıt dışı ekonomi, sadece vergi kaybı değil. Çeşitli riskleri gündeme getiriyor. Kayıt dışının üzerinde çok durulması gereken 2 önemli boyutu var. Birincisi haksız rekabet. Hakikaten bu önemli bir husus. Diğer konu ise, maalesef ölçek küçük kalıyor. Dolayısıyla uluslararası rekabette zorlanılıyor. Arzulanan inovasyon getirilemiyor. Son bir kaç yıldır, en azından kendi adıma söyleyeyim, kayıt dışı üzerine çok konuşmaktan çok bir şeyler yapmaya özen gösteriyoruz. Mesela bir sürü konut sahibi var. Kiraya da veriyor, gelir elde ediyor. Ama genelde kapımızı çalmıyor. Biz buna ulaşalım dedik. Sigorta, tapu ve bankalardan aldığımız bilgiler doğrultusunda ev sahiplerine mektup gönderdik. Gerçekten büyük bir başarı elde ettik. Bu sene 340 bin civarında ilave mükellef kazandık."

-Vatandaş, devletten alacağına karşılık faiz alacak-

Vergi törenlerinde bilgilendirici bir sunum yapmaya özen gösterdiğini belirterek, bu çerçevede faydalı olacağına inandığı sunumunu yapan Şimşek, toplumda vergi noktasında yanlış anlaşılan konuları grafikler eşliğinde anlattı.

Şimşek, elektronik ortamda yürütülen çalışmaların artırılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü, bu kapsamda elektrik fatura uygulamasını başlattıklarına işaret ederek, gelecek süreçte bu çalışmayı peyder pey, büyüteceklerini kaydetti.

Şu anda devletin alacağına çok titizlik davrandığını anlatan Şimşek, "Ama konu sizin alacağınıza gelince eh... Bu konuda da çalışma yürütüyoruz. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili çok yakında çalışma olacak. Bu kapsamda, sizden alacağımıza ne kadar faiz ödüyorsak, sizin alacağınıza da aynı faizi ödeyeceğiz. Bu çok demokratik bir uygulama ve bana göre çok önemli. Maliye Bakanlığı olarak, eksikliklerimiz var, zaman zaman yanlış uygulamalarımız var. Ama kendimizi iyileştirmeye özen gösteriyoruz ve bu konudaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Şimşek, daha şeffaf ve hesap verebilir hale gelmek istediklerini dile getirerek, "Bir kanun hazırlığı içerisindeyiz. Vatandaş, devletin parasının nereye gittiğini en ince detayına kadar öğrenip, görebilecek. Bunu bizden kimse istemedi. Ama yapmalıyız. Vatandaş, paranın nereye harcandığını görmeli" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da yaptığı konuşmada, devlet geliştikçe, kamu maliyesi geliştikçe, ekonomi büyüdükçe, insanların üzerindeki vergi yükünü azaltma gayreti içerisinde olduklarını söyledi.


Avrupa'nın birçok ülkesinde ciddi ekonomik krizler yaşandığına dikkati çeken Çağlayan, "Avrupa'nın anayasası olan Maastricht kriterleri"ne göre bir ülkenin bütçe açığının milli gelirinden fazla olmayacağına işaret ederek, "Şükürler olsun Türkiye bu anayasayı koymuş AB'nin önünde adeta bir başarı hikayesidir" dedi.

AB'nin 27 üyeli bir birlik olduğunu, AB'nin geçen yıl yüzde 1.5, Türkiye'nin ise yüzde 8.5 büyüdüğünü kaydeden Çağlayan, Türkiye'nin ekonomide elde ettiği başarının, bütçe açıkları konusunda Avrupa'nın 23 ülkesinden çok daha iyi olmasından tüm dünyada iftiharla bahsedildiğini belirtti.

-"Al vize kolaylığını başına çal"-

Avrupa'da iş adamlarına uygulanan vize konusuna da değinen Çağlayan, hiçbir şeyin "ikiyüzlü AB"nin vize eziyetini unutturamayacağını belirten Çağlayan, gerek Başbakan, gerek ilgili bakanların bu konuda çok yoğun çalışma yaptığını kaydetti.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bakan Çağlayan, şöyle konuştu:

"Ama bu konuda bir türlü masada elini uzatmayan bu ikiyüzlü AB'dir. Geçenlerde bu hususları dile getirdiğimizde diyor ki zat-ı şahaneleri,

'Türkiye'nin istediğini haklı görüyoruz. Türkiye'den ülkemize geleceklere vize kolaylığı getireceğiz' Ben de dedim ki, 'al vize kolaylığını başına çal' Biz bunu istemiyoruz. Diyoruz ki edepsizlik yapmayın, Avrupa üyesi ülke vatandaşları elini kolunu sallayarak bize geliyorsa, bize de aynısını yapın."

Türkiye'nin 75 milyon nüfusa ve 29 yaş ortalamasına sahip, en fazla yatırımcı çeken ülke olduğuna dikkati çeken Bakan Çağlayan, "Türkiye AB'ye yük vermeye değil, yük almaya gelen bir konumdadır. Durmaksızın gece gündüz çalışmalarımızla ülkemizi daha fazla büyütmeye, ekonomik disiplini artırmaya devam edeceğiz. 2023 ideallerimizi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

-"Mersin'in yeri Süper Ligdir"-

Çağlayan, çok çalışmanın da etkin bir teşvik sistemi ile olacağını belirterek, "Başbakan'ın desteğiyle öyle bir teşvik sistemi yaptık ki, Cumhuriyet tarihinin en babayiğit sistemi oldu" dedi.


Mersin'in devletine yük olamayan Türkiye'deki 12 ilden biri olduğunu kaydeden Çağlayan, "Mersin'in milli bütçesini artıracağız. Yaptığımız çalışmalarla Mersin ekonomisini geliştiriyoruz, göreceksiniz. Önümüzdeki yıllar Mersin için iyi olacak. Akdeniz Oyunları çerçevesinde yapılan yatırımlar ömür boyu önemli bir demirbaş olarak yeni kaynaklar ve turist getirecek" dedi.

Mersin'in Türkiye ihracatındaki payını yükseltmek istediklerini ifade eden Çağlayan, "Mersin'in yeri Süper Ligdir. 1 milyar 340 milyon dolarlık ihracatını katlayabilecek durumdadır" dedi.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Kayıt dışı ekonomiye de değinen Çağlayan, "Kayıt dışı ekonomi devlete bir zarar veriyorsa, özel sektöre 5 zarar veriyor. Bu işin hem vicdani, hem kanuni boyutu var. Size tavsiyem etrafınızda, çevrenizde, siz kayıtlı olduğunuz halde kayıt dışı olan varsa, Vali'ye yapın ihbarınızı. Her şeyi devletten beklemeyin. Çünkü devletin yeteceği alan belli" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin dünya ekonomisinden daha farkı bir seyir izlediğini belirten Çağlayan, "Türkiye, dünya ekonomisine kayıtsız değil, bizi yavaşlatıyor ama Türkiye ekonomisi dinamik ve canlı. Türkiye aynen 2012 yılında elde ettiği başarıyı sürdürecek" dedi.

Çağlayan'ın konuşmasının ardından vergi rekortmenlerine ödülleri verildi.


FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ


 
 
 
14 Haziran 2012 Perşembe 15:37
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:23
  • Güneş05:20
  • Öğlen12:49
  • İkindi16:40
  • Akşam19:58
  • Yatsı21:40
 
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1571 - İspanya Kralı, Venedik ve Papa, Osmanlı Devleti aleyhine ittifak kararı aldı...
1924 - Türk Milli Futbol Takımı, Olimpiyat Oyunları kapsamındaki ilk milli maçında, Çek Milli Futbol Takımı'na 5-2 yenildi.
1944 - Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk yolcu uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu.
1953 - ABD, Nevada'da bulunan deneme bölgesinde, topçu birlikleri tarafından atılan ilk ve tek nükleer bomba denemesini yaptı.
1954 - Tokyo'da yapılan Dünya Serbest Güreş Şampiyonası'nda Türkiye birinci oldu.
1954 - Türkiye, Osmanlı borçlarının son taksitini ödedi.
1961 - ABD Başkanı John F. Kennedy ABD Kongresi'nde yaptığı bir konuşmada 1960'lı yıllar sona ermeden önce mutlaka Ay'a ayak basacaklarını ilan etti.
1963 - 30 Afrika ülkesi bir araya gelerek Afrika Birliği Örgütü'nü kurdu.
1977 - Yıldız Savaşları filmi gösterime girdi.
1982 - Falkland Savaşı sırasında İngilizlerin HMS Coventry adlı destroyeri Arjantin uçakları tarafından batırıldı.
1983 - Milli Güvenlik Konseyi kürtaj yasa tasarısını kabul etti.
1988 - Irak Basra'yı İran'dan geri aldı.
1989 - Mihail Gorbaçov, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği Devlet Başkanı oldu.
1997 - Afganistan'dan kaçan General Raşid Dostum, Türkiye'ye sığındı.
2001 - 32 yaşındaki Coloradolu Erik Weihenmayer, Everest Dağı'nın zirvesine ulaşan ilk görme özürlü insan ünvanını aldı.
2003 - Nuri Bilge Ceylan'ın 'Uzak' adlı filmi 56'ncı Cannes Film Festivali'nde 'Elephant' filmiyle birlikte En İyi Film ödülünü paylaştı.
2005 - Azeri petrolünü Türkiye üzerinden dünya pazarına ulaştırması amaçlanan Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) boru hattına ilk petrol verildi.
2005 - UEFA Şampiyonlar Ligi 2004-2005 sezonu finali Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yapıldı. Normal süresi 3-3 biten maçı Liverpool penaltılarla 6-5 Milan'ı yendi.
2008 - 61. Cannes Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü Nuri Bilge Ceylan aldı. Ceylan ödülünü kucaklarken, 'Benim yalnız ve güzel ülkeme ithaf ediyorum' dedi. Ceylan, üçüncü kez Cannes'da ödül alarak bir rekora da imza attı..
2010 - Samandıra'da eğitim uçuşu yapan bir askeri uçak, sokağın ortasına düştü. 3 personel hafif yaralandı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
24.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061134404950
 
On Numara
21.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01020406122428323341445153585965686973757678
 
Sayısal Loto
19.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030405212434
 
Şans Topu
23.05.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060910242712
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji