İşsizlik oranı %10,9 seviyesinde gerçekleşti

Ana Sayfa » Güncel » Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Mersin Ticaret Borsası’nın 90’ıncı kuruluş yıldönümü Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Ali İhsan Su, milletvekilleri, STK ve siyasi parti temilcileri ve kent protokolün katılımıyla gerçekleşti.

 
 
Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Mersin Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde Kübra Kırbıyık'ın sunumuyla Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen törene Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra, Vali Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı ve MTB Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, TOBB Konsey Başkanı ve MTB Başkanı Abdullah Özdemir, iş  dünyasının temsilcileri,  STK başkanları, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç katıldı.

Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan yaptığı açılış konuşmasında, Borsanın kurulduğu dönem olan Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana hem ülkemiz hem de kentimiz büyük mesafe kat ettiğini ifade ederek, "Mersin ekonomisi bu süreçte tarım-gıda, lojistik ve ticaret olmak üzere üç ana faaliyet alanı temelinde gelişim göstermiştir. İlimiz bugün 3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahiptir. Dış ticaret performansı açısından kentimiz, net ihracatçı konumda bulunuyor. Tarım-gıda sektörü ise Mersin için bir lokomotif görevi görmektedir.İhracatımızın yüzde 70'lik bölümünü tarım-gıda ürünleri oluşturmaktadır. Bu ihracatı borsamızın üyeleri yapmaktadır. Mersin, ülkemizin bitkisel üretim değeri en yüksek olan üçüncü ilidir. dedi

Mersin'in narenciyenin başkenti olduğunu belirten Arslan, "2016 yılında ülkemizin yaş meyve-sebze ihracatında lider konumdadır. Aynı dönemde; ülkemizin bakliyat ihracatında yine ilk sırada yer almaktayız. Mersin Ticaret Borsası, sahip olduğu yüksek işlem hacmi ile bakliyatta ve narenciyede 113 ticaret borsası arasında açık ara lider konumdadır.Borsamızın başarılı olması, üyelerimizin başarıları ile yakından ilişkilidir.Her bir üyemizin başarısı, borsamızın, ilimizin ve ülkemizin başarı hanesine yazılıyor. Üyelerimizin daha çok başarılı olmaları en büyük hedefimizdir. Mersin Ticaret Borsası olarak, bu hedefe ulaşmada elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."dedi

 

 Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, konuşmasında kentteki kurum ve kuruluşların her birini, çoksesli bir senfoni orkestrasının elemanlarına benzeterek " Orkestrayı oluşturan her bir elemanın ayrı bir değeri vardır. Eserin başarılı bir şekilde icra edilmesi ise elemanların orkestra şefine uyum içerisinde ayak uydurmasına bağlıdır. Sayın Bakanım siz, ilimizin tüm dinamiklerinin bir orkestra misali uyum içerisinde çalışmasında her zaman bir maestro gibi yönlendirici oldunuz. Hoşgörülü, samimi ve diyaloga önem veren mütevazi kişiliğiniz ile daima yanımızda yer aldınız. Sorunlarımıza karşı duyarlı tavrınız ile bizlere çalışma şevki verdiniz. Katılımınızla bizleri onurlandırdınız. 2015 Yılında borsamızı ziyaret ettiğinizde arz ettiğimiz sorunların çözüldüğünü ya da çözüm yolunda ilerlediğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Çözüm odaklı yaklaşımınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz."dedi.

 

Özdemir,yoğun gündeminizde bizlere zaman ayırıp kuruluş yıldönümün katıldığı için TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na da teşekkür etti.

90 yıl önce toprağa atılan tohum hızla büyüdüğünü ifade eden Özdemir," Borsamızın 62 kayıtlı üye ile başlayan hizmet serüveni, şu an yaklaşık 1.200 aktif ve büyük bölümü ihracatçı olan üye ile devam ediyor. Üyelerimiz üretimden ihracata, yatırımdan istihdama kadar hem kent hem de ülke ekonomimizin her basamağında aktif olarak yer alıyorlar. ISO En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ve TIM İlk 1000 İhracatçı listelerinde yer buluyorlar. Uluslararası organizasyonlarda görev alıyorlar.

Borsamız son yıllarda hizmet kapasitesini daha da artırdı. Herhangi bir getiri kaygısı olmadan, sertifikalı tohum üretmek amacıyla, Borsamız tarafından kurulan baklagiller tohumculuk şirketimiz sektörümüze ve üyelerimize hizmetlerini sürdürüyor."dedi

Özdemir,"Yıllardan beri söylediğim bir cümle var "İller, iller ile ve ülkeler, ülkeler ile yarışır". Bu gerçekten hareketle, Mersin Ticaret Borsası ilimizin gelişimine katkı sağlayacak proje ve çalışmaların en önemli paydaşlarından olmuştur.Borsamız koordinatörlüğünde, belediyeler ile Ziraat Odası'nın işbirliğinde 5 yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz Narenciye Festivali bunun en güzel örneğidir. Burada saymadığımız Mersin'deki her hayırlı işte, her güzel projede imkanlarımız ölçüsünde yer almaya gayret ediyoruz."dedi

Mersin Ticaret Borsasının , ülkemizdeki 113 borsa içinde üyelerine en ucuz ve en kaliteli hizmeti sunmaya gayret ettiğini belirten Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, "Borsamız mülkiyetinde olan iki adet arsamız üzerinde Mersin ekonomisine ve üyelerimize hizmet verecek yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Bu projelerimiz hayata geçtiğinde, borsamızın mali yapısı ve hizmet kapasitesi çok daha yükselecektir.

Borsamızın en büyük gücü birlik ve beraberliğimizdir. Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da sık sık kullandığı gibi "Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır" prensibinin gerçeğe dönüşmüş, somut örneği Borsamızdır."dedi

 

90. Yıl kutlamalarımız çerçevesinde programda yer alan ve çok önem verdikleri bir ödül törenimiz bulunduğunu belirten Özdemir," Hepinizin bildiği gibi kültürümüzde güzel bir söz var: “Marifet iltifata tabidir”. İşte bugün burada yer alan firmalarımız, üreterek, ihraç ederek, yatırım yaparak, istihdam sağlayarak ve vergi ödeyerek her türlü iltifatı fazlasıyla hak ediyorlar.Ödül almış olsunlar ya da olmasınlar, bu salonu dolduran tüm firmalarımız faaliyetleriyle ve çalışmalarıyla kentimizin, ülkemizin zenginleşmesine katkı sağlıyorlar. Hepsinin alkışlanmayı fazlasıyla hak ettiklerine inanıyorum. "dedi.

 

Sözlerine Türk Özel Sektörüne ve iş dünyasına verdiği katkılardan dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a şükranlarını sunarak başlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, Mersin’in bitkisel üretim bakımından Türkiye’nin en büyük üçüncü ili olduğu bilgisini vererek, bunun yanında çok verimli topraklara sahip olan Mersin’in limon, muz ve çilek üretiminde de Türkiye’de birinci olduğunu söyledi.

 

Vali Ali İhsan Su ise Mersine ve Mersinlilere hizmet gayesi taşıyan çalışmalarda her zaman en büyük desteği sağlayan Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a, şükranlarını sunarak başladığı konuşmasında; “ Devletimiz ve Hükümetimizin ilimize olan bu teveccühüne, işadamlarımız da yatırımlarını her geçen gün arttırarak, yeni istihdam alanları oluşturarak, daha fazla katma değer sağlayarak destek vermektedir. İşadamlarımızca sürdürülen ticaret ve yatırım atağının önümüzdeki süreçte daha da artarak devam edeceğine ve Mersinimizin ülke olarak belirlediğimiz hedeflere azami katkı sağlayan illerden biri olma konumunu daha da pekişeceğine yürekten inanıyorum.” dedi.

Vali Ali İhsan Su sözlerini, Mersin Valiliği’nin kentin tüm dinamiklerinin birlikteliğiyle işadamlarının yanında olmaya ve onlara her türlü desteği sağlamaya devam edeceğinin üzerinde durarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Törende yaptığı konuşmasına, Mersin’in iş dünyası temsilcileriyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bir kentin gelişmiş sayılabilmesi noktasında, o kentin geçmişten gelen birikim, kültür ve potansiyelin son derece önemli olduğunu kaydetti. Konuşmasının devamında Mersin’in tüm sektörlerde son derece büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Bakan Elvan, Mersin’in sahip olduğu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğinin de altını çizdi.

Hükümet olarak Mersin'i hak ettiği yere getirmek birçok yatırımı hayata geçirdiklerini belirterek konuşmasını sürdüren Kalkınma Bakanı Elvan, Mersin-Antalya Sahil Yolu Projesi’nde 27 tünelin yer aldığını, bunlardan 10’unun tamamlandığını, 11’inde ise çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın altyapı inşasına başlandığının da bilgisini veren Bakan Elvan, 30 Milyon yolcu kapasiteli havalimanının bir an önce halkımızın hizmetine sunmayı hedeflediklerini kaydettikten sonra, Çeşmeli-Taşucu arasındaki Otoyol bağlantısı ile ilgili ise bu yıl içerisinde yapım ihalesine çıkılacağını açıkladı.

 

Liman ve Hal Kavşağı’nda devam eden çalışmalara da değinen Bakan Elvan, kavşağın bin metreden daha uzun olan ve yan yollarıyla birlikte 2,5 kilometrenin üzerinde bir büyüklüğe sahip olan devasa bir köprülü kavşak olduğu bilgisini vererek, bağlantı yollarının Aralık ayı sonu itibariyle, kalan kısımlarının ise 2018 yılı Nisan ayında tamamlanmasının planlandığını aktardı.

İlimizde yürütülen demir yolu projeleri hakkında da bilgi veren Bakan Lütfi Elvan, Karaman-Ulukışla arasında yapılması planlanan demiryolu yapım çalışmalarına başlandığını, Habur’a kadar uzanan demiryolu hattındaki çalışmaların da devam ettiğini açıkladı.

Sözlerinin devamında, Ticari alanda güçlü yatırımcılara yer tahsisi konusunda Mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesine yönelik yapılan çalışmalarda ise OSB’ler için 100 Hektarlık bir alanının sağlanmış olduğunu belirten Bakan Lütfi Elvan, yeni bir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde gerekli bazı adımlar atıldığını, bunun yanında gıda işlemeye yönelik bir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması yönündeki çalışmaların da tamamlandığını ifade ederek konuşmasını noktaladı. 

Konuşmaların ardından, tescil rekortmeni olan Arbel Hububat Bakliyat, ikinci olan Durum Gıda ve üçüncü olan Toprak Mahsulleri Ofisi Mersin Şubesi temsilcileri ödüllerini Bakan Elvan’ın elinden aldı.

Tören, ünlü sanatçı Coşkun Sabah’ın birbirinden güzel eserleri seslendirmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 
 
20 Eylül 2017 Çarşamba 11:11
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:59
  • Güneş06:34
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:04
  • Yatsı20:28
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1791 - Hollanda'lı kadın hakları savunucusu Etta Palm, Gerçeğin Dostları Konfederasyonu olarak bilinen kadın kulüplerini kurdu.
1801 - I. Aleksandr Rusya İmparatorluğunun çarı oldu.
1839 - OK sözcüğü ("oll korrect") Boston Morning Post gazetesinde ilk kez kayıtlara geçti.
1848 - Macaristan, Avusturya'dan bağımsızlığını ilan etti.
1855 - Dolmabahçe Camii ibadete açıldı.
1903 - Wright Kardeşler ilk sabit kanatlı uçakları için patent başvurusunda bulundular.
1919 - Benito Mussolini, İtalya'da Fasci italiani di combattimento (sonraki Nasyonal Faşist Parti)'yu kurdu.
1921 - II. İnönü Muharebesi başladı. Yunan birlikleri, Uşak ve Bursa üzerinden, Afyon ve Eskişehir'e doğru iki koldan taarruz başlattı.
1925 - Sessiz sinema döneminin en pahalı filmi, (3.9 milyon dolar) "Ben Hur" gösterime girdi.
1931 - Türk çocuklarının ilk öğrenimlerini Türk okullarında yapmalarını zorunlu kılan kanun kabul edildi.
1933 - Alman Milli Meclisi Reichstag, Adolf Hitler'e kararnamelerle ülkeyi yönetme yetkisi verdi.
1946 - Zekeriya Sertel ve Sabiha Sertel, Cami Baykut ve Halil Lütfi Dördüncü, çeşitli hapis cezalarına çarptırıldı. Daha sonra dava Yargıtayca bozuldu ve gazeteciler serbest bırakıldılar.
1949 - Büyük Doğu dergisi sahibi Necip Fazıl Kısakürek, kumar oynarken polis tarafından yakalandı.
1956 - Pakistan, ilk İslam cumhuriyeti oldu.
1959 - Ankara'da yayınlanan Öncü gazetesi süresiz olarak kapatıldı.
1960 - Said Nursi Mardin'de vefat etti.
1971 - Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu liderlerinden Deniz Gezmiş'in arkadaşları Hüseyin İnan ve Mehmet Nakipoğlu yakalandı.
1972 - Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay; Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkında verilen idam cezalarını onayladı.
1974 - Hükümet, İmralı Adası'nda gömülü olan Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın mezarlarının başka bir yere taşınabilmesine izin verdi.
1977 - Liselerde okutulan "Felsefeye Başlangıç" adlı kitabın yazarı Prof. Nebahat Küyel, Aleviler'i küçük düşürme iddiasıyla yargılandı.
1979 - MSP eski milletvekili Halit Kahraman eroin kaçırırken Yunanistan'da yakalandı.
1989 - Utah Üniversitesi'nden Stanley Pons ve Martin Fleischmann, soğuk füzyon konusundaki buluşlarını açıkladılar.
1990 - Cizre'de binlerce kişi yürüyüş yaptı.
1992 - Şırnak'ın Cizre ilçesinde çıkan olaylarda, güvenlik güçleri ile göstericiler arasındaki çatışmaları izleyen Sabah Gazetesi muhabiri İzzet Kezer başından vurularak öldü.
1994 - Aeroflot tipi bir yolcu uçağı Sibirya'da düştü: 75 kişi öldü.
1994 - Meksika başkan adayı Luis Donaldo Colosio, seçim hazırlıkları sırasında düzenlenen bir suikast sonucu öldürüldü.
1996 - Ankara'da öğrenciler harçları protesto eylemi yaptılar. Çıkan olaylar sonrasında Dil Tarih Coğrafya Fakültesi binasına giren polis 127 öğrenciyi gözaltına aldı. Olaylarda 51 polis ve 100 öğrenci yaralandı.
1996 - Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Oğuzhan Asiltürk, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni din düşmanlığı yapmakla suçladı.
1998 - Bakanlar Kurulunda irticayla mücadelede alınması gereken önlemleri içeren yasa tasarılarının büyük bölümü imzalandı.
1999 - Paraguay Başkan yardımcısı Luis María Argaña suikast sonucu öldürüldü.
2000 - Galatasaray futbol takımı, Avrupa Futbol Birliği, UEFA Kupası çeyrek finalinde deplasmandaki ilk maçta 4-1 yendiği Mallorca'yı Ali Sami Yen Stadı'nda da yenip, yarı finalist oldu.
2001 - NATO, Kosova savaşında seyreltilmiş uranyum mermisi kullandığını itiraf etti.
2001 - Sovyet uzay istasyonu Mir'in görevi sonlandırıldı.
2004 - Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nce yürütülen Şehitler Coğrafyası projesi kapsamında yapılan araştırmalar sonucu, Gelibolu Yarımadası'nda iki bin askerin gömüldüğü gerçek şehitlik bulundu.
2008 - Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan İlhan Selçuk, savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı ve yurt dışına çıkışı yasaklandı.
625 - Arabistan'da Müslümanlarla Kureyşler arasında Uhud Savaşı başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
22.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030708384953
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
21.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032023272912
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji