Özdemir, 'Bakliyatta Üretim Odaklı Yeni Politikalar Geliştirmeliyiz'

Ana Sayfa » Güncel » Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Mersin Ticaret Borsası’nın 90’ıncı kuruluş yıldönümü Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Vali Ali İhsan Su, milletvekilleri, STK ve siyasi parti temilcileri ve kent protokolün katılımıyla gerçekleşti.

 
 
Mersin Ticaret Borsası 90 yaşında

Mersin Ticaret Borsası’nın ev sahipliğinde Kübra Kırbıyık'ın sunumuyla Hilton Oteli’nde gerçekleştirilen törene Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın yanı sıra, Vali Ali İhsan Su, Mersin Milletvekilleri Yılmaz Tezcan, Hacı Özkan ve Ali Cumhur Taşkın, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Dünya Bakliyat Konfederasyonu Başkanı ve MTB Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, TOBB Konsey Başkanı ve MTB Başkanı Abdullah Özdemir, iş  dünyasının temsilcileri,  STK başkanları, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Kerim Tufan, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ve Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç katıldı.

Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan yaptığı açılış konuşmasında, Borsanın kurulduğu dönem olan Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana hem ülkemiz hem de kentimiz büyük mesafe kat ettiğini ifade ederek, "Mersin ekonomisi bu süreçte tarım-gıda, lojistik ve ticaret olmak üzere üç ana faaliyet alanı temelinde gelişim göstermiştir. İlimiz bugün 3 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahiptir. Dış ticaret performansı açısından kentimiz, net ihracatçı konumda bulunuyor. Tarım-gıda sektörü ise Mersin için bir lokomotif görevi görmektedir.İhracatımızın yüzde 70'lik bölümünü tarım-gıda ürünleri oluşturmaktadır. Bu ihracatı borsamızın üyeleri yapmaktadır. Mersin, ülkemizin bitkisel üretim değeri en yüksek olan üçüncü ilidir. dedi

Mersin'in narenciyenin başkenti olduğunu belirten Arslan, "2016 yılında ülkemizin yaş meyve-sebze ihracatında lider konumdadır. Aynı dönemde; ülkemizin bakliyat ihracatında yine ilk sırada yer almaktayız. Mersin Ticaret Borsası, sahip olduğu yüksek işlem hacmi ile bakliyatta ve narenciyede 113 ticaret borsası arasında açık ara lider konumdadır.Borsamızın başarılı olması, üyelerimizin başarıları ile yakından ilişkilidir.Her bir üyemizin başarısı, borsamızın, ilimizin ve ülkemizin başarı hanesine yazılıyor. Üyelerimizin daha çok başarılı olmaları en büyük hedefimizdir. Mersin Ticaret Borsası olarak, bu hedefe ulaşmada elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz."dedi

 

 Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, konuşmasında kentteki kurum ve kuruluşların her birini, çoksesli bir senfoni orkestrasının elemanlarına benzeterek " Orkestrayı oluşturan her bir elemanın ayrı bir değeri vardır. Eserin başarılı bir şekilde icra edilmesi ise elemanların orkestra şefine uyum içerisinde ayak uydurmasına bağlıdır. Sayın Bakanım siz, ilimizin tüm dinamiklerinin bir orkestra misali uyum içerisinde çalışmasında her zaman bir maestro gibi yönlendirici oldunuz. Hoşgörülü, samimi ve diyaloga önem veren mütevazi kişiliğiniz ile daima yanımızda yer aldınız. Sorunlarımıza karşı duyarlı tavrınız ile bizlere çalışma şevki verdiniz. Katılımınızla bizleri onurlandırdınız. 2015 Yılında borsamızı ziyaret ettiğinizde arz ettiğimiz sorunların çözüldüğünü ya da çözüm yolunda ilerlediğini görmekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Çözüm odaklı yaklaşımınız için teşekkürlerimizi sunuyoruz."dedi.

 

Özdemir,yoğun gündeminizde bizlere zaman ayırıp kuruluş yıldönümün katıldığı için TOBB başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na da teşekkür etti.

90 yıl önce toprağa atılan tohum hızla büyüdüğünü ifade eden Özdemir," Borsamızın 62 kayıtlı üye ile başlayan hizmet serüveni, şu an yaklaşık 1.200 aktif ve büyük bölümü ihracatçı olan üye ile devam ediyor. Üyelerimiz üretimden ihracata, yatırımdan istihdama kadar hem kent hem de ülke ekonomimizin her basamağında aktif olarak yer alıyorlar. ISO En Büyük 500 Sanayi Kuruluşu ve TIM İlk 1000 İhracatçı listelerinde yer buluyorlar. Uluslararası organizasyonlarda görev alıyorlar.

Borsamız son yıllarda hizmet kapasitesini daha da artırdı. Herhangi bir getiri kaygısı olmadan, sertifikalı tohum üretmek amacıyla, Borsamız tarafından kurulan baklagiller tohumculuk şirketimiz sektörümüze ve üyelerimize hizmetlerini sürdürüyor."dedi

Özdemir,"Yıllardan beri söylediğim bir cümle var "İller, iller ile ve ülkeler, ülkeler ile yarışır". Bu gerçekten hareketle, Mersin Ticaret Borsası ilimizin gelişimine katkı sağlayacak proje ve çalışmaların en önemli paydaşlarından olmuştur.Borsamız koordinatörlüğünde, belediyeler ile Ziraat Odası'nın işbirliğinde 5 yıl boyunca gerçekleştirdiğimiz Narenciye Festivali bunun en güzel örneğidir. Burada saymadığımız Mersin'deki her hayırlı işte, her güzel projede imkanlarımız ölçüsünde yer almaya gayret ediyoruz."dedi

Mersin Ticaret Borsasının , ülkemizdeki 113 borsa içinde üyelerine en ucuz ve en kaliteli hizmeti sunmaya gayret ettiğini belirten Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, "Borsamız mülkiyetinde olan iki adet arsamız üzerinde Mersin ekonomisine ve üyelerimize hizmet verecek yatırımlar yapmayı planlıyoruz. Bu projelerimiz hayata geçtiğinde, borsamızın mali yapısı ve hizmet kapasitesi çok daha yükselecektir.

Borsamızın en büyük gücü birlik ve beraberliğimizdir. Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da sık sık kullandığı gibi "Ayrılıkta azap, birlikte rahmet vardır" prensibinin gerçeğe dönüşmüş, somut örneği Borsamızdır."dedi

 

90. Yıl kutlamalarımız çerçevesinde programda yer alan ve çok önem verdikleri bir ödül törenimiz bulunduğunu belirten Özdemir," Hepinizin bildiği gibi kültürümüzde güzel bir söz var: “Marifet iltifata tabidir”. İşte bugün burada yer alan firmalarımız, üreterek, ihraç ederek, yatırım yaparak, istihdam sağlayarak ve vergi ödeyerek her türlü iltifatı fazlasıyla hak ediyorlar.Ödül almış olsunlar ya da olmasınlar, bu salonu dolduran tüm firmalarımız faaliyetleriyle ve çalışmalarıyla kentimizin, ülkemizin zenginleşmesine katkı sağlıyorlar. Hepsinin alkışlanmayı fazlasıyla hak ettiklerine inanıyorum. "dedi.

 

Sözlerine Türk Özel Sektörüne ve iş dünyasına verdiği katkılardan dolayı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a şükranlarını sunarak başlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, Mersin’in bitkisel üretim bakımından Türkiye’nin en büyük üçüncü ili olduğu bilgisini vererek, bunun yanında çok verimli topraklara sahip olan Mersin’in limon, muz ve çilek üretiminde de Türkiye’de birinci olduğunu söyledi.

 

Vali Ali İhsan Su ise Mersine ve Mersinlilere hizmet gayesi taşıyan çalışmalarda her zaman en büyük desteği sağlayan Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’a, şükranlarını sunarak başladığı konuşmasında; “ Devletimiz ve Hükümetimizin ilimize olan bu teveccühüne, işadamlarımız da yatırımlarını her geçen gün arttırarak, yeni istihdam alanları oluşturarak, daha fazla katma değer sağlayarak destek vermektedir. İşadamlarımızca sürdürülen ticaret ve yatırım atağının önümüzdeki süreçte daha da artarak devam edeceğine ve Mersinimizin ülke olarak belirlediğimiz hedeflere azami katkı sağlayan illerden biri olma konumunu daha da pekişeceğine yürekten inanıyorum.” dedi.

Vali Ali İhsan Su sözlerini, Mersin Valiliği’nin kentin tüm dinamiklerinin birlikteliğiyle işadamlarının yanında olmaya ve onlara her türlü desteği sağlamaya devam edeceğinin üzerinde durarak konuşmasını sonlandırdı.

 

Törende yaptığı konuşmasına, Mersin’in iş dünyası temsilcileriyle bir arada bulunmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bir kentin gelişmiş sayılabilmesi noktasında, o kentin geçmişten gelen birikim, kültür ve potansiyelin son derece önemli olduğunu kaydetti. Konuşmasının devamında Mersin’in tüm sektörlerde son derece büyük bir potansiyele sahip olduğunu dile getiren Bakan Elvan, Mersin’in sahip olduğu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğinin de altını çizdi.

Hükümet olarak Mersin'i hak ettiği yere getirmek birçok yatırımı hayata geçirdiklerini belirterek konuşmasını sürdüren Kalkınma Bakanı Elvan, Mersin-Antalya Sahil Yolu Projesi’nde 27 tünelin yer aldığını, bunlardan 10’unun tamamlandığını, 11’inde ise çalışmaların hızla devam ettiğini söyledi.

Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın altyapı inşasına başlandığının da bilgisini veren Bakan Elvan, 30 Milyon yolcu kapasiteli havalimanının bir an önce halkımızın hizmetine sunmayı hedeflediklerini kaydettikten sonra, Çeşmeli-Taşucu arasındaki Otoyol bağlantısı ile ilgili ise bu yıl içerisinde yapım ihalesine çıkılacağını açıkladı.

 

Liman ve Hal Kavşağı’nda devam eden çalışmalara da değinen Bakan Elvan, kavşağın bin metreden daha uzun olan ve yan yollarıyla birlikte 2,5 kilometrenin üzerinde bir büyüklüğe sahip olan devasa bir köprülü kavşak olduğu bilgisini vererek, bağlantı yollarının Aralık ayı sonu itibariyle, kalan kısımlarının ise 2018 yılı Nisan ayında tamamlanmasının planlandığını aktardı.

İlimizde yürütülen demir yolu projeleri hakkında da bilgi veren Bakan Lütfi Elvan, Karaman-Ulukışla arasında yapılması planlanan demiryolu yapım çalışmalarına başlandığını, Habur’a kadar uzanan demiryolu hattındaki çalışmaların da devam ettiğini açıkladı.

Sözlerinin devamında, Ticari alanda güçlü yatırımcılara yer tahsisi konusunda Mevcut Organize Sanayi Bölgesi’nin genişletilmesine yönelik yapılan çalışmalarda ise OSB’ler için 100 Hektarlık bir alanının sağlanmış olduğunu belirten Bakan Lütfi Elvan, yeni bir Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması yönünde gerekli bazı adımlar atıldığını, bunun yanında gıda işlemeye yönelik bir Organize Sanayi Bölgesi’nin kurulması yönündeki çalışmaların da tamamlandığını ifade ederek konuşmasını noktaladı. 

Konuşmaların ardından, tescil rekortmeni olan Arbel Hububat Bakliyat, ikinci olan Durum Gıda ve üçüncü olan Toprak Mahsulleri Ofisi Mersin Şubesi temsilcileri ödüllerini Bakan Elvan’ın elinden aldı.

Tören, ünlü sanatçı Coşkun Sabah’ın birbirinden güzel eserleri seslendirmesinin ardından sona erdi.

 

 

 

 
 
20 Eylül 2017 Çarşamba 11:11
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:30
  • Güneş05:28
  • Öğlen12:58
  • İkindi16:49
  • Akşam20:08
  • Yatsı21:50
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Akhisar Bld.Spor
0
0
0
0
0
2
Alanyaspor
0
0
0
0
0
3
Ankaragücü
0
0
0
0
0
4
Antalyaspor
0
0
0
0
0
5
Erzurum BB
0
0
0
0
0
6
Beşiktaş
0
0
0
0
0
7
Bursaspor
0
0
0
0
0
8
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
9
Galatasaray
0
0
0
0
0
10
Göztepe
0
0
0
0
0
11
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
12
Kayserispor
0
0
0
0
0
13
Konyaspor
0
0
0
0
0
14
Çaykur Rizespor
0
0
0
0
0
15
Sivasspor
0
0
0
0
0
16
Trabzonspor
0
0
0
0
0
17
Malatyaspor
0
0
0
0
0
18
Başakşehir
0
0
0
0
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1212 - İspanya Hristiyan krallıklarının Muhammad an-Nâsir komutasındaki müslümanları Las Navas de Tolosa savaşında yenmesi.
1394 - Fransa kralı VI. Charles Yahudilerin Fransa'dan kovulması için emir verdi.
1661 - Avrupa'da ilk banknot, Stockholms Banco adlı bir İsveç bankası tarafından bastırtılarak tedavüle verildi.
1782 - Wolfgang Amadeus Mozart'ın Saraydan Kız Kaçırma adlı operası ilk kez sahnelendi.
1880 - Dr. Emily Stowe, Kanada'nın ilk lisanslı kadın doktoru oldu.
1912 - Stokholm Olimpiyat'ları başlangıcı.
1935 - Dünyanın ilk parkmetresi Oklahoma City'de bir caddeye yerleştirildi.
1942 - Fransa'daki en büyük Yahudi tutuklanması: 12.884 Yahudi Auschwitz'e gönderilmek üzere tutuklandı.
1945 - Manhattan Projesi: Alamogordo, Yeni Meksika, Amerika Birleşik Devletleri yakınlarında ilk atom bombası denemesi Trinity testi yapıldı.
1965 - Fransa ve İtalya'yı birbirine bağlayan "Mont Blanc Tüneli" açıldı.
1969 - Apollo 11, Cape Kennedy uzay üssünden fırlatıldı.
1979 - Saddam Hüseyin, Irak devlet başkanı oldu.
1990 - Filipinler'de deprem: 1.450 ölü.
1994 - Shoemaker-Levy 9 kuyrukluyıldızının parçaları Jüpiter gezegenine çarptı.
1997 - İtalyan modacı Gianni Versace, Miami'deki evinin önünde Andrew Cunanan adlı bir Filipinli eşcinsel tarafından öldürüldü.
1999 - Eski ABD başkanı John F. Kennedy ve Jacqueline Kennedy Onassis'in oğulları John F. Kennedy, Jr.ın kullandığı küçük uçak Atlantik Okyanusu'na düştü. Kennedy, uçakta bulunan karısı ve baldızıyla birlikte hayatını kaybetti.
2005 - Irak'ın Musayyib kentinde bir intihar eylemcisi, kullandığı patlayıcı yüklü tanker kamyonu, benzinciye sürdü: 98 ölü, 100 yaralı.
2008 - Irak'ın Telafer kentindeki bir pazar yerinde, bomba yüklü bir araç infilâk etti: yedisi çocuk 11 kişi öldü, 90 kişi yaralandı
622 - Hicri takvimin başlangıcı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
12.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041216303848
 
On Numara
09.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07142123253132373843444652536162697173757680
 
Sayısal Loto
14.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu010513202539
 
Şans Topu
11.07.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu172426333411
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji