Mart ayında işsizlik oranı düştü

Ana Sayfa » Gündem » Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir Kent Gündemini değerlendirdi

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir Kent Gündemini değerlendirdi

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, Kanal 33 'de Fatih Alkar'ın sunduğu "Gündemin Nabzı" programına konuk oldu. Özdemir, Kazanlı -Tarsus projesi, Havaalanı, Tarım ve Narenciye sektörü, Limandaki sıkışıklıklar, elektrik kesintileri, Narenciye Festivali, yerel basın,cadde şenlikleri ve müzeler olmak üzere daha bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

 
 
Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir Kent Gündemini değerlendirdi

inovatifhaber/Sedat Yılmaz

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ö.Abdullah Özdemir, Kanal 33 'de Fatih Alkar'ın sunduğu "Gündemin Nabzı" programına konuk oldu. Özdemir, Kazanlı -Tarsus projesi, Havaalanı, Tarım ve Narenciye sektörü, Limandaki sıkışıklıklar, elektrik kesintileri, Narenciye Festivali, yerel basın ve müzeler olmak üzere daha bir çok konuda açıklamalarda bulundu.

"Mersin yerel basınının sıkıntılarını anlıyoruz.İmkanlarımız ölçüsünde destek veriyoruz"  

Fatih Alkar'ın ilk olarak 10 ocak çalışan gazeteciler günü gerçekleştirilen ve Gazeteci İsmail Küçükkaya'nın katıldığı akşam yemeği ile ilgili görüşlerini sorduğu Özdemir, " 10 ocak 1961 yılında çalışan gazeteciler ve gazeteciler bayramı diye ortaya çıkan sonrasında 1971 yılında bu bayram iptal edilerek Çalışan Gazeteciler Günü diye devam edilmiş bir gün. Bu meslekte insanlar çok zor şartlarda çalışıyorlar. Bunu biz yakından görüyoruz. Onlarla beraber olduğumuzdan dolayı sıkıntılarını anlıyoruz. Gazetecilik mesleği fedakarlık isteyen bir meslek. İnsanın içinde o duyguların olması lazım. mersindeki gazetecilerin kazandıkları para, bulundukları durum ortada. Senede bir gün de olsa hatırlanması gerektiğini düşünüyorum. Gazetecilerle bir araya gelmek ve onları bir araya getirmek lazım.Birlik , beraberlik ve dayanışma olduğu zaman daha iyi şeylerin ortaya çıkabileceğine inanıyorum. Borsamız imkanlar ölçüsünde desteklerini veriyor. Mersin Ticaret Borsası'nın gelirinin %5'i ya ilan yada abonelik ücreti olarak dağıtılmaktadır. Onun dışında aydı bir çıkarttığımız Haber Borsası gazetemizin 2. ve 3. sayfaları logoları ile birlikte yerel gazete haberlerine ayrılmış durumda. Bu gazetemiz 25 bin adet dağıtılıyor ve halka ulaşıyor. Bu da 100 bin kişi demek. Yerel gazetelerimize böyle de bir reklam ve tanıtım imkanı da sunmuş oluyoruz. "dedi.

" Mersin için hayırlı bir tanıtım olayı oldu"

Özdemir, Fatih Alkar'ın Narenciye Festivali ile ilgili değerlendirme sorusuna "Narenciye Festivali veya benzeri aktivitelerin en büyük sorunu tam istenildiği gibi tanıtımının yapılamamış olmasıdır " diyen Özdemir, "Tanıtım televizyondan , yazılı basında geçiyor. Gazeteci İsmail Küçükkaya düzenlediğimiz geceye ricamızı kırmayarak katıldılar. Oradaki 165 gazeteci arkadaşımızla ilgilendi.Herkesle fotoğraf çektirdi. Bu sıcak karşılama ve ilgi kendisini mutlu etmiş olmalı ki TV'deki programında güzel şeyler söyledi. Mersin ile ilgili çok güzel hatıralar ve anegtotlar dile getirildi. Kendisine iki gün boyunca Mersin'de yaptıkları ve bundan sonra yapacakları için teşekkür ediyorum. Mersin için hayırlı bir tanıtım olayı oldu."dedi.

"250 bin kişinin ziyaret ettiği festivali kazasız ve yağmursuz yaptığımız için mutluyuz."

Narenciye Festivali ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Özdemir, hesabını herkese açıkladıkları ve 5. sini düzenledikleri Narenciye Festivalini bitirdiklerini ifade etti. Özdemir," Gelir giderlerimizi deklare ettik. Burada emeği geçen ve katkı sunan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız başta olmak üzere dört ilçe belediye başkanımıza, Ziraat Odamıza ve Yaş Sebze ve Meyve ihracatçı Birliklerimize teşekkür ederiz.Tabi ki başta Sayın valimiz yeni gelmesine rağmen konuya son derece sahip çıktı.İlgili daire müdürlerinin de bu işe dört elle sahip çıkmasını unutmamak lazım. Kendilerine de teşekkür ederiz. En önemlisi de 250 bin kişinin ziyaret ettiği festivali kazasız ve yağmursuz yaptığımız için mutluyuz.

"Bakanımızla bakliyat konusunda verimli bir toplantı yaptık"

Geçtiğimiz günlerde Tarım Bakanımızın Mersin'e gelmesi ve temaslarda ulunması konusunda Özdemir, "Sayın Bakanımızın tüm gün mesai harcaması çok önemli bir olay. Akdeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Sayın Mahmut Arslan ile beraber rica ettik.Bizi kırmadı ve Ticaret Borsası ve Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak Sayın Bakanımızı ağırladık. Kendisi ile iki toplantı yaptık. Birinci toplantıda hem sebze meyve hem de narenciye konusu ağırlıkta olmak üzere bakliyat konusunda da ileri gelen firma temsilcilerinin de çağrılması ile verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Herkes kendi sektörü ile ilgili sorunlarını anlattı, sorular sordu ve bakan bey de bu soruları cevapladı.Daha sonra da herkese açık toplantıda bu konular tam anlamıyla konuşuldu. Dünya ve Avrupa tarımında çok önemli bir yerde olduğumuzu belirtmek isterim. Önemli mesafeler kaydettik ama sorunlarımızda var. Bana göre iki önemli sorunumuz var. Bunlardan biri narenciye idi. Narenciye üretimi konusunda söyleyecek bir şeyimiz yok. Son 10 yılda Mersin'de üretim %85 artmış, Türkiye'de ise %55 artmıştır."dedi.

" Narenciyenin pazarlamasını yapamıyoruz.. Çiftçiyi, üreticiyi yüreklendirmek için bir formül bulduk ama..."

Bir takım problemlerde bu üretim artışından kaynaklandığını belirten Özdemir," Biz bu narenciyenin pazarlamasını yapamıyoruz. İçeride talebin yeterli olmaması ve dışarıya da yeteri kadar mal ihraç edemememizden kaynaklı bir yığılma var. "Mandalina dalda kaldı" deniliyor. Biz ona da bir slogan geliştirdik ve kampanya başlattık. "Mandalina dalında kalmasın. Çocuklara vitamin olsun" dedik. Çok büyük bir istekle ve arkası gelir düşüncesi ile açıkladık ama maalesef bu çağrımıza, duyurumuza sahip çıkan olmadı. Okullarda süt dağıtılıyor. Mandalina neden dağıtılmasın? Bu çağrımızı devlet için yapmadık.Başkaları için de yaptık. Bunu belediyeler ve kurumlar, ihracatçı birlikleri tanıtma fonu da yapabilirdi. Bu bir talepti.Çiftçiyi, üreticiyi yüreklendirmek için bulduğumuz bir formüldü.Bunu ufak bir nokta ile başlayıp, büyüyerek gitmesi de herkesi daha güzel günlerin beklediğini gösterecek bir semboldü. Maalesef bu sembolün arkasında kimse durmadı.

"11 milletvekilini bir arada göremedik"

On bir milletvekilimiz var. Onlar da bir girişim yapabilirlerdi. Dört tane iktidarımızın milletvekilleri var. Onlar bu konuya el atabilirlerdi.Burası herkesin yaşadığı bir yer.Bu arada Mersinli bana soruyor "11 milletvekilini bir arada gördünüz mü ?" diye. Mersin narenciyenin kalbi ve ortada bir sorun var. İnsanların haykırmaya hakkı olduğu kadar sahip çıkılmaya da hakları var. Ama ne yazık ki Mersin milletvekillerini bir arada görmedik. En azından bu on bir milletvekili bir araya gelin ve poz verin ama oluyor. Olmadı. İnşallah bundan sonra olur."dileklerinde bulundu.

"Elektrik kesintilerinden kentin tüm kesimleri zarar görüyor"

Fatih Alkar'ın Mersin'deki elektrik kesintileri konusundaki soruna Mersin Ticaret Borsası Başkanı Özdemir, " İlk elektrik santralı 1882 de İngiltere'de kurulmuş. Türkiye'de ise ilk olarak 1902 yılında Mersin-Tarsus'a kurulmuş. Bugüne gelirsek, 3 milyon abonesi olan Toroslar EDAŞ, özelleştirmeden sonra Adana, Gaziantep, Mersin, Osmaniye, Hatay ve Kilis olarak 6 ili kapsayan bir hizmet vermekte.Özelleştirme 2013 eylül ayında 1.7 milyar dolar civarında bir bedelle 23 yıllığına yapıldı.Şimdi insanlar daha iyi hizmet, daha kaliteli kesintisiz bir elektrik, belki de birazda ucuzlama bekliyorlar.Biz bu elektrik kesintilerini dile getirdikten sonra insanlar beni aradı teşekkür ettiler. Bu durum devletin elinde olsaydı bu kadar yadırgamazdık ama özel sektörün elinde olmuş olması ve de Türkiye'nin en büyük kuruluşlarından biri olması karşısında insanlar şaşırıyor.Elektriklerin kesilmesi ile bir çok elektrikli eşyalar zarar görüyor. Sanayi işletmeleri ve mağazalar da bundan zarar görmekte. Mersin'de 2-3 ay kış olduğu için ısınmayı çoğunlukla elektrikli ısıtıcılarla sağlıyorlar.Buradaki sorun nedir?. Hatlarda mı sorun var? Trafoları mı yenilemek lazım? Bakımdan dolayı oluşan kesinlerin dışında ani kesilmeler de oluyor. Tüm bunların masaya yatırılması gerekiyor.Her şeyden önce yatırım yapılması gerekiyor.Devletin de bunları kontrol etmesi lazım. Elektrik kesintileri çok büyük iş kaybına, çok büyük sıkıntıya sebebiyet vermektedir. Bunun acilen giderilmesi lazımdır.Ciddi bir konudur. İlgili ve 3 milyon abonesi olan kurumun daha ciddi bir şekilde bu konunun üzerine eğilmesi lazım."dedi.

"Limanın getirdiği külfeti sıkıntıları Mersinliler yaşıyor. sefasını işletenler ile civardaki iller görüyor"

Program yapımcısı ve sunucusu Fatih Alkar " Siz günler öncesinden limandaki sıkıntıları ve genişlemesi ile ilgili açıklamalarda ve önerilerde bulundunuz MIP Bilgilendirme toplantısı yapıldı. Bu toplantı ile ilgili görüşleriniz nedir? Sizin eleştirilerinize yanıt verdiler.Bu konuda neler söylersiniz? "şeklindeki soruya Özdemir," Liman Mersin için çok önemli. Mersin Limanı Mersin'in kalbi. Mersine kan katıyor, can katıyor. Mersin Limanının olmadığını düşünseniz, Mersin gelişebilir miydi?. Ya biri balıkçı kasabası olurdu. Yada Turizm kasabası olabilirdi. Yada tarım daha genişlemiş bir şekilde gelişebilirdi. Ama bugünkü şekli oluşmazdı. Bugün bu şekli aldıysa bu kent, limanı sayesinde oldu. Türkiye'nin ikinci büyük limanı olduğu söyleniyor.Mersin limanını sadece bir ticarethane bir işletme olarak düşünürseniz yanılırsınız. MIP toplantısında Hamdi Akın Bey'e anlatmak istediğim buydu.Bu liman 20 milyar dolarlık ithalat ihracat yapıyor.Konya'ya, Kayseri'ye, Adana'ya, Kahraman Maraş'a,Karaman'a, Gaziantep'e yapılıyor.Bunların ancak %15'i Mersinli firmalar tarafından yapılıyor.%85'ini hinterlandındaki diğer şehirlerin firmaları yapıyor. Mersin'de bir liman var. Mersin'in gözbebeği var orada. Bana göre limanın getirdiği külfeti sıkıntıları Mersinliler yaşıyor. sefasını işletenler ile civardaki iller görüyor.Bu çok önemli bir bakış açısıdır. O yüzden buranın basit bir ticarethane gözüyle görülmemesi lazım. Böyle bakarsanız Mersinlileri rencide edersiniz" diye konuştu.

"Liman kapılarının önündeki trafik sıkıntısını biz çekiyoruz. Bu sorun mutlaka çözülmeli"

Limanın her gün D400 karayolunda yaşattığı sıkıntılara da değinen Özdemir, " Her gün sabah işe giderken o yollarda trenin geçmesi için bekliyoruz. Liman kapılarının yarattığı trafiğin sıkışıklığını yaşıyoruz. Bunu biz yaşıyoruz. Gaziantepli yaşamıyor, Konyalı yaşamıyor.Bu sorun mutlaka çözülmelidir."dedi.

"Limandaki beklemeden dolayı da çoğu gemi Mersin'e gelmek istemiyor"

Limanın artısının bakliyat ürünlerinin bir merkezi haline gelmesi olduğunu ifade eden Özdemir, " Son yıllarda Mersin tahıl ürünlerinin depolandığı bir merkez haline geldi. Bir çok silolar, kapalı depolar yapıldı bu kente.Problem şurada: Liman konteyner ağırlıklı hizmetleri daha rahat yapıyor, daha fazla kazanıyor. Limanın konteyner ağırlıklı bir liman olması konusunda bir beklenti var.Ona göre bir gidiş var.2013 de konteyner yükleri %39 dan 2014 yılının ilk 10 ayında %49'a gelmiş. Yani konteynerde bir artış var. Ama dökme yük oldukça zahmetli. Dökme yük gemileri bir hafta, 10 gün , 15 gün beklemek zorunda kalıyor. Sıkıntı limana gerekli yatırımların yapılmamış olması. Şu anda rıhtımlar için yapılan yatırımlara bir şey demiyorum. Beklentimiz de bu ama Mersin'de kazansın. Gözümüz yok. Mersin geçişleri artsın. Dökme yükü yaptığınız anda bu mal alınıyor, depolara taşınıyor.Orada indiriliyor. Tekrar taşınıyor ve götürülüyor. Yani hem depocumuz kazanıyor, Hem kamyoncumuz, hem de hamaliye işçimiz kazanıyor.Mersin'e katma değeri oluyor.Limanda hızlı işlem yapılmadığı ve dökme yüke önem verilmediğinden dolayı eskiden 5-10 gemi açıklarda beklerken şimdilerde 20-25 geminin beklediğini görebilirsiniz. Bu arada dökme yük trafiğinin arttığını da söylemek gerek. Bu beklemeden dolayı mal getiren ithalatçılar anormal derecede demoraj yani bekleme parası ödüyorlar.Bir günlük bekleme süresi 25 bin dolar. 10 gün beklediğini düşünürseniz 250 bin dolar gibi yüksek anlamda bir külfet getirmekte. Yükleme yapan gemilerde bu sıkıntıyı yaşadığı için bir sonraki yüklemede daha çok para istiyorlar.Ayrıca bu beklemeden dolayı da çoğu gemi Mersin'e gelmek istemiyor.Bunun bir de ihracat ayağı var. En çok ihracat dökme yük ile yapılıyor."dedi.

"BM yardımları avantajını Mersin kaptırmamalı"

Mersin'den giden BM yardımlarının da limandaki bu yavaşlamadan nasibini aldıklarını belirten Özdemir," Roma merkezli bu kuruluşun ihalelerine Mersinli firmalar giriyor. Ama bu yavaşlamadan dolayı Mersin limanını Lübnan'a yada Mısır'a kaptırmak an meselesi. Bunu anlatmaya çalıştık. Mersin bu avantajını iyi kullanmamalı, kaçırmamalı. Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın beye bu durumu izah ettik ve Hamdi bey de sorunun çözülmesi için talimat verdi."dedi.

"Devletin Kazanlı -Tarsus projesini gecikmeli de olsa kökünden halletmeli"

Kazanlı Tarsus Projesi hakkındaki soruya da Özdemir, "Projenin tahsis iptalleri hayırlı olmuştur.2009 dan bu yana hep mazeretler olarak buradaki sıkıntı önümüze çıktı. Sahil yolu yapılması gerekir dendi halbuki tali yol vardı ama buranın inşaatı için sahil yolunun geç yapılması bir engel değildi. Daha sonra dediler ki havaalanı bitsin. Ne alakası var. Sen bu anlaşmayı 2009 da yaparken tahsisler yapılırken havaalanı diye bir şey yoktu ki..Daha sonra gündeme geldi. Bu arada buraya yapılması düşünülen golf sahası projelerine sıcak bakmıyorum. Sen önce buraya kitle turizmini oluşturacak sistemi getir.Her şey oteller, kongre merkezleri tamamlanır, en uç nokta olarak golf sahaları o zaman yapılabilir. Zaten lüks bir turizm. Bizde daha turizmin t'si yokken a'sını bırakmış z'sinden başlıyoruz.

Şimdi devletin bu işi gecikmeli de olsa kökünden halledip el atması lazım. Bu işi kim istiyorsa onun yapması gerekir.Bunun tekrar önümüze gelmesi lazım. Büyük parseller olmayabilir.17 bin dönüm çok büyük bir alan. Ben olsam bunu daha küçük parsellerde veririm ve Mersinli firmaları devreye sokarım. Çünkü Mersinli firma burada olduğu için yatırımını buraya yapar. Diğer firmaların zaten Kıbrıs, İzmir, Antalya yada başka yerde yatırımı var. Mersin'de olsa da olur olmasa der. Ayrıca ben olsam buna bu bölgede başlamazdım. Etrafı güzel bir manzara ile örtülü değil.Drenaj kanalları, kromsan, Petrol tankları, OSB ve onun yanında çöplüğümüz var. Ben olsam batı bölgelerinde mesela Akyar'da başlardım.Daha çabuk da kabul görürdü. Şimdi burada yapılacak yerin bir kısmını Mersinli firmalara, müteahhitleri cezbedecek ya da ufak ufak ortaklıklar kurarak inşaata girebilecek bir ortam yaratılabilir. "dedi.

"Arkeoloji müzesi mutlaka yapılmalı.. Bu Mersin'e sahip çıkma olayıdır "

Fatif Alkar'ın, bu kentin bu kadar çok potansiyeli ve birikimi olmasına karşın neden bir kent müzesi, bir Kurutuluş Savaşı yada arkeoloji müzesinin olmadığı, yapılan ve yapılmayan şeyler olduğu bununla ilgili görüşlerinin ne olduğu sorusuna Özdemir, " Kentte bir arkeoloji müzesi yok. Turist geldiğinde önce müzeye gider. Mersin'de müze diye küçük bir odadan ibaret esas arkeolojik eserlerin depoda saklandığı bir ortam var.Birilerinin devreye girmesi lazım.Müze ile ilgili bildiğim kadarı ile yer belirlendi ve tahsis çıktı.Ama hala ortada bir plan yok. İnşaata başlanmış bir durum yok. Deniz müzesinin yanına Arkeoloji müzesinin yapılması lazım. Çok güzel tarihi eserlerimiz var. Bunlar depolarda duruyor. Yazık oluyor.Kaç yılda çıkartılıyor ama depoda değil sergilemek için kullanılmalı. Bunun öncelikle gündeme gelmesi lazım. Kent müzesi tabi ki bu kente lazım.Orada Mersin'in tarihini çok net olarak görebilirsiniz.Güzel sanatlarla ilgili her konu o ülkenin ve şehrin kalkınmışlığını gösterir.Kalkınmak için bu tür şeyler lazımdır.Bu değer yargıları oluşmadan, önem vermeden, bunları sergilemeden, bir potada eritmeden siz bir yere varamazsınız. Bu Mersin'e sahip çıkma olayıdır."dedi.

"Gaziantep en büyük avantajını Irak'tan alıyor"

Mersin'in yıllık ihracatının 1.4 milyar dolar, Gaziantep'in ise 7 milyar dolar ihracatı olduğu ve Mersin'in neden bu kadar geride kaldığı sorusuna da Özdemir," Gaziantep'in en büyük avantajı Irak'tan kaynaklanmış olmasıdır. Örneğin son 5 yılda anormal derecede yağ sanayine bir yatırım yaptılar. Hepsi kapalı gişe gibi Irak'a çalışıyor. Son yıllarda ilk defa Mersin'de yağla ilgili AVES diye firma kuruldu. Halbuki ham yağ dışarıdan geliyor.Mersin limanı daha yakın olduğu için böyle bir avantajımız var.Bu firma da bu avantajı kullanmakta" şeklinde konuştu.

"Havaalanında yaşananlar Mersin'in şanssızlığı.. Bir an önce ihale edilmeli"

Çukurova Havaalanının yapımında yaşanan sıkıntılar konusunda açıklamalarda bulunan Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, bunun Mersin'in bir şanssızlığı olduğunu ifade etti. Özdemir," Havaalanındaki şanssızlık esasında işin ihale kısmında oldu. 9 yıl 10 ay 10 günde amorti edilecekti. Yap işlet devret modelinde bu havaalanı devlete geri dönecek.16 kişi ihaleye girmek için belge alıyor. Ama bir kişi giriyor ve kabul oluyor.Bunun %20 öz kaynak %80 dışarıdan kaynakla yapılacaktı. Bankaların yaklaşık 357 milyon avroyu 9 yıl 10 ay 10 günde amorti edemeyeceğini düşündüklerinden dolayı finansmanı vermediler.Firma bunun üzerine iflas erteleme ilan etti.Daha sonra kayyum atandı.Şimdi bir ortak aranıyor. Bulunduğunda inşaat devam edecek.Bunu sürüncemede bırakmamak lazım. Aynı Kazanlı Tarsus projesi gibi yeniden bir ihale yapmak gerekiyor.Daha gerçekçi, daha reel şartlarda bu ihale gerçekleşmeli. Adana 1 milyon yolcu kapasitesini 4 milyona çıkarmış.Halbuki kapasitesi iki milyon.2013 -2014 yılına baktığımızda Sabiha Gökçen'den sonra yolcu artış bakımında Adana Avrupa'da ikinci sırada bulunuyor.Sonuç olarak 15 milyon kapasiteli bu havaalanı 30 milyona da çıkabilir deniliyor. 175 milyon TL kamulaştırma için para verildi. Bizim burada bir aylık süre verilip inşaatına başlanılmaması durumunda ihalenin yenilenmesi gerekir.Burada kritik nokta şu: şartnamede %20 öz sermaye, %80 kredi bulunduğunu ispat ettikten sonra sözleşme geçerli olur denilmekte.Belki de sorun buradan kaynaklanıyordur. Halbuki kredi bulunsaydı daha iyi olurdu.. İnsanların Mersin'deki Kazanlı'dan , havaalanında hep umutları kesiliyor. Umutlarımız kesilmesin. Mersin tüm bu projeleri fazlasıyla hak etmiştir. Mersin bu noktada umutlandırılmıştır.Bu umutların boşa çıkmaması için ilgili mercilerin dikkatini rica ediyoruz" şeklinde konuştu.

"Cadde şenliklerini destekliyoruz"

Fatih Alkar'ın son olarak 12-13 Şubatta yapılacak 2. cadde Şenlikleri hakkında da görüşleri istenen Özdemir, " Yapan arkadaşları kutluyorum. Çok istekliler. Mersin halkı umarım bu çalışmaları boşa çıkarmaz. Abdullah Özdemir olarak her zaman yanlarındayım. Narenciye çeşmesini de göndereceğiz. Şehir içini bölge için, cadde için ,mahalle için bir şeyler yapan insanlara diğer insanların daha fazla katkıda bulunması lazım. Bu bir gönüllülük esasıdır.Mersin halkının bu iyi niyetle yapılan çalışmalara destek vermelerini rica ediyorum.

inovatifhaber

 

 
 
19 Ocak 2015 Pazartesi 13:55
 
 
(1 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Mustafa Müderrisoğlu</p> <p>2015-01-16 20:40:20</p> <p>SORUMLULUK DUYGULARI İÇİNDE YAPILMIŞ, SON DERECE İSABETLİ TESPİTLER., TÜM MERSİN YAŞAYANLARININ BİLMESİ GEREK.. </p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:12
  • Güneş05:16
  • Öğlen12:54
  • İkindi16:46
  • Akşam20:12
  • Yatsı21:59
 
Anket
Sizce Cumhurbaşkanı Kim Olmalı?
Muharrem İNCE
Meral AKŞENER
Recep Tayyip ERDOĞAN
Selahattin DEMİRTAŞ
Temel KARAMOLLAOĞLU
Doğu PERİNÇEK
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1633 - Engizisyon mahkemesince mahkum edilen Galile Kopernik'çi görüşlerini inkar etmek zorunda kaldı.
1812 - Napolyon Rusya'ya savaş açtı.
1846 - Adolphe Sax, saksofonun patentini aldı.
1911 - V. George, taç giyerek resmen İngiltere kralı oldu.
1919 - Amasya Genelgesi yayınlandı.
1925 - 20 Haziran'da İstanbul'da tutuklanan gazeteciler Doğu İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmak üzere Diyarbakır'a gönderildi.
1939 - Adana Elektrik Şirketi satın alınarak devletleştirildi.
1941 - Almanya SSCB`yi istila etmeye başladı.(Barbarossa Harekatı)
1941 - Hırvatistan'da ilk silahlı anti faşist örgüt kuruldu.
1942 - Erwin Rommel, Tobruk'u ele geçirdikten sonra Mareşal rütbesine terfi ettirildi.
1945 - İller Bankası Kuruluş Kanunu kabul edildi.
1954 - Devlet Malzeme Ofisi kuruldu.
1976 - Kanada'da idam cezasının kaldırılması
1978 - Plüton'un uydusu Charon keşfedildi.
2002 - İran'da meydana gelen, Richter ölçeğine göre 6.5 şiddetindeki depremde 261'den fazla kişi öldü.
2006 - Makedonya'nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Örgütü'ne kabulü
2008 - MEB `ìn hazırlamış olduğu 7. sınıf SBS(Seviye Belirleme Sınavı)ilk kez yapıldı.
2010 - Apple iPhone HD(4G) piyasaya sürülecek.
217 - Eski Mısır ordusu Antiochos III idaresindeki Selevkos ordusunu Filistin'de bozguna uğrattı.
431 - Üçüncü Ekümenik Konsil olan Efes konsilinin İskenderiye patriği Cyrille tarafından açılışı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
21.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021017253752
 
 
On Numara
18.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031214151924263032363945515658616667697174
 
Sayısal Loto
16.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu101522404145
 
Şans Topu
20.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040913212609
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji