'Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat'

Ana Sayfa » Güncel » Mersin Ticaret Borsası'ndan istihdama tam destek

Mersin Ticaret Borsası'ndan istihdama tam destek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan ‘Milli İstihdam Seferberliği’ kapsamında, Mersin Ticaret Borsası (MTB) tarafından düzenlenen Meclis Toplantısı Vali Özdemir Çakacak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 
 
Mersin Ticaret Borsası'ndan istihdama tam destek

MTB Hizmet Binası Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıda, MTB Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdür Yardımcısı Suat Turanlı, Çalışma ve İş Kurumu (İş-Kur) İl Müdür Yardımcısı Tuncer Arslan, borsa yönetim kurulu ve meclis üyeleri, Mersinli sanayici ve iş insanları da hazır bulundu.

 

Hüseyin Arslan: “Ticaret Borsası Olarak Sayın Valimiz Başkanlığında Yaptığımız Toplantıda Seferberliğe Katılım Sağlayacağımızı Taahhüt Ettik”
 
MTB Meclis Başkanı Hüseyin Arslan ise, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülke genelinde başlatılan Milli İstihdam Seferberliğinin amacının işsizlikle mücadele olduğunu ve istihdam oranının en az yüzde 5 arttırılmasının hedeflendiğini söyledi. Başkan Arslan, “Ticaret Borsası olarak Sayın Valimizin başkanlığında diğer meslek örgütleriyle yaptığımız toplantıda seferberliğe katılım sağlayacağımızı taahhüt etmiştik. Üyelerimizle birlikte Mersin’de istihdam oranının arttırılması konusunda üzerimize düşen ne varsa yapacağız” dedi.

 

Özdemir, "Ticaret Borsası olarak tüm üyelerimizle bu seferberliğe katılacak,üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz"

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir yaptığı konuşmada son yayınlanan işgücü verilerine değindi ve  "Ülkemizdeki işsizlik oranı 2016 kasım ayı itibariyle yüzde 12.1 seviyesindedir. Genç nüfustaki işsizlik oranının ise maalesef yüzde 22.6 olduğunu görüyoruz.
Bu oranlar ne yazık ki 2009 yılından bu yana ülkemizin sahip olduğu en yüksek işsizlik oranlarını yansıtıyor.
Bunun anlamı, “4 milyona yakın insanımızın, çalışmak istediği halde çalışamıyor, işsiz olmanın getirdiği maddi-manevi bütün sıkıntıları yaşamak zorunda kalıyor” olmasıdır. "dediİşsizliğin yaygınlaşması pek çok toplumsal sorunun da ana nedenleri arasında yer aldığını belirten Özdemir,"
İşsizlik oranlarındaki artış ile suç oranlarındaki artış arasında son derece kuvvetli bir ilişki vardır. İşsizliğin artması demek, hepimizin güvenliğinin tehlike altına girmesi ve toplumsal barışın bozulması anlamına gelmektedir.Bundan dolayı işsizlik sorunu sadece işsizleri değil, bu toplumun bireyleri olarak hepimizi yakından ilgilendirmektedir."dedi

Özdemir,"Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan istihdam seferberliği ile Devletimiz taşın altına elini koymuştur. İşverenler açısından istihdamla ilgili en önemli sıkıntılardan biri hiç şüphe yok ki vergi ve prim ödemeleridir. Devletimizin sağladığı teşvik ile, 2017'de işe alınacak her yeni çalışan için işveren tarafından vergi ve prim ödenmeyecektir.
Devletimizin büyük bir fedakarlık göstererek 12 milyar TL değerinde kaynak ayırdığı bu teşvik paketi sonrasında işverenler olarak bizler de taşın altına elimizi koyduğumuzda, kentimizdeki işsizlik oranı azalacak, sosyal barış güçlenecek, kayıt dışı istihdam azalacak ve ekonomik büyüme hızlanacak, en önemlisi de vatandaşlarımızın yaşam standartları yükselecektir. Ticaret Borsası olarak tüm üyelerimizle bu seferberliğe katılacak, Sayın Valimiz tarafından belirlenen Mersin’de en az yüzde 5 istihdam artışı sağlanması konusunda üzerimize düşen görevi yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

Vali Çakacak: “Mersin Olarak Milli İstihdam Seferberliğine En Az Yüzde 5 Katkı Sağlayacağız”
 
Vali Özdemir Çakacak burada yaptığı konuşmada; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülkemizde işsizliğin azaltılması, ekonominin hareketlenmesi, büyümenin hızlanması ve sosyal barışın sağlanmasına yönelik olarak ülke çapında bir milli istihdam seferberliği başlatıldığını kaydederek; ilimizde bulunan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleriyle bir toplantı düzenlediklerini ve Mersin olarak bu seferberliğe mevcut çalışanların en az yüzde beş fazlası kadar istihdam sağlayarak katkıda bulunulmasını kararlaştırdıklarını ifade etti.
 
Vali Çakacak konuşmasının devamında, 15 Temmuz’da büyük bir badire atlatan ülkemizin son yıllarda büyük bir kalkınma ve gelişme hamlesi gerçekleştirdiğini, 2023 yılında da dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olarak 500 milyar dolar ihracat yapmayı hedeflediğini ifade ederek, bu doğrultuda devasa yatırımların hem ilimizde hem de ülke genelinde bir bir hizmete girdiğine dikkat çekti.


 
Vali Çakacak: “İlimizdeki Devasa Yatırımlar Hızlı Bir Şekilde Devam Ediyor”
 
Sözlerini ilimizde devam eden yatırımlarla ilgili bilgi vererek sürdüren Vali Özdemir Çakacak; ilimizde yapımı devam eden Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın sadece Mersin’in değil tüm Çukurova Bölgesi’nin her anlamda kalkınmasına ve gelişmesine, bunun yanı sıra ülkemizin de ekonomik büyümesine hizmet edeceğini dile getirerek; toplamda 22 tünel ve 12 viyadük bulunan Mersin-Antalya Akdeniz Sahil Yolu’nun da toplam 3 milyar TL’lik proje tutarına sahip olduğunu belirtti. Vali Çakacak, yüzde 87,5 oranında tamamlanan, içme ve sulama suyu amaçlı kullanılacak olan Pamukluk Barajı’nda da 4187 metre uzunluğunda sulama tüneli bulunduğunu da sözlerine ekledi.
 
Türkiye’nin hızla gelişmesinden ve kalkınmasından bu Milletin evlatları olarak çok büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden Vali Özdemir Çakacak, ülkemizin sağlam temellere oturmuş ekonomisinden rahatsız olanların 15 Temmuz’da ülkemizin büyümesine darbe vurmak istediklerini anımsattı. Bu Milletin helal kazançlarıyla ve ödediği vergilerle alınan tanklardan, helikopterlerden ve uçaklardan yine bu Milletin evlatlarına kurşun sıkıldığının altını çizen Vali Çakacak, “Bu ülkede daha önce de darbeler oldu, ama hiçbiri 15 Temmuz gibi olmadı. Milletin iradesinin tecelli ettiği yer olan Gazi Meclisimize kendi uçaklarımızdan bombalar atıldı. Bu olay Milletin iradesinin de rafa kaldırılmak istendiğini açıkça göstermekteydi. Bu nedenle, bu darbe girişimi teşebbüsün de ötesinde bir şeydi” ifadelerini kullandıktan sonra, 15 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenen asıl şeyin bu ülkenin insanlarının birliğinin, beraberliğinin ve kardeşliğinin bozulmasını sağlayarak ülkeyi kaosa ve iç savaşa sürüklemek ve sonunda da işgal ortamına hazırlamak olduğuna dikkat çekti.


 
Vali Çakacak: “Artık Bu Topraklarda Terörün Hiç Birisine Yer Yok”
 
Sözlerinin devamında, söz konusu vatan olduğunda bu Milletin birliğini ve beraberliğini hiçbir gücün bozamayacağını vurgulayan Vali Özdemir Çakacak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Milletimizi meydanlara davet etmesiyle birlikte bu Milletin tıpkı Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği birliği, beraberliği ve kardeşliği 15 Temmuz gecesinde de gösterdiğine vurgu yaptı. Yine de ülkemizin ve Milletimizin üzerinde kötü emeller besleyenlerin bu düşüncelerinden vazgeçmediğini söyleyen Vali Çakacak, “Alfabemizde ne kadar harf varsa kullanarak oluşturdukları terör örgütlerini üzerimize saldılar. Amaçları ülkemizi terörle yönetilemez hale getirmek. Ama bu Devletin ve Milletin ne kadar köklü bir geçmişe sahip olduğunu bilmiyorlar. Biz, Devlet geleneğine sahip bir Milletiz; terörle mücadelede de uzmanlaşmış ve büyük tecrübe kazanmış bir ülkeyiz. Terörle mücadelede Devletimiz, Silahlı Kuvvetlerimiz ve güvenlik güçlerimiz ne gerekiyorsa yapıyorlar. Artık bu topraklarda terörün hiç birisine asla ve asla yer yok” şeklinde konuştu.


 
Vali Çakacak: “Mersin, 15 Temmuz’da Gösterdiği Milli Duruşu Milli İstihdam Seferberliğinde de Sergileyecektir”
 
Konuşmasında, ülkemiz üzerinde oynanan ekonomik oyunlara da değinen Vali Özdemir Çakacak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin kredi notunu devamlı düşürdüğüne, fakat ekonomisi Türkiye’den çok kötü olan ülkelere ise yüksek not verdiklerine dikkat çekerek, söz konusu kuruluşların objektif değerlendirmeler yapmadığının altını çizdi.  Bu nedenle Milli İstihdam Seferberliğinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Vali Çakacak, her işverenin gücü ölçüsünde istihdam sağlayarak bu seferberliğe katkı sunması gerektiğini söyledi. Bu sayede ekonomide önemli bir hareketlenme olacağını, böylelikle de ülkemizdeki sosyal barışa çok büyük katkı sunulacağını dile getiren Vali Çakacak, “Mersin, 15 Temmuz gecesinde gösterdiği o milli ve dik duruşu; sanayicisi, iş insanı ve esnafıyla birlikte Milli İstihdam Seferberliğinde de sergileyecektir” dedikten sonra, konuşmasını katılımcılara istihdam seferberliğine verecekleri destek ve katkılardan dolayı teşekkür ederek noktaladı.

 
 
4 Mart 2017 Cumartesi 00:36
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:41
  • Güneş07:16
  • Öğlen13:06
  • İkindi16:12
  • Akşam18:36
  • Yatsı20:00
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
22
14
4
4
46
2
Galatasaray
22
14
2
6
44
3
Fenerbahçe
22
12
8
2
44
4
Beşiktaş
22
11
8
3
41
5
Kayserispor
22
9
8
5
35
6
Sivasspor
22
10
4
8
34
7
Trabzonspor
22
8
9
5
33
8
Göztepe
22
9
6
7
33
9
Kasımpaşa
22
8
5
9
29
10
Malatyaspor
22
7
7
8
28
11
Bursaspor
22
7
6
9
27
12
Akhisarspor
22
7
6
9
27
13
Gençlerbirliği
22
6
7
9
25
14
Antalyaspor
22
6
6
10
24
15
Konyaspor
22
5
6
11
21
16
Alanyaspor
22
6
3
13
21
17
Osmanlıspor
22
5
4
13
19
18
Karabükspor
22
3
3
16
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1431 - Joan of Arc'ın (Jan Dark) yargılanma süreci başladı.
1440 - Prusya Konfederasyonu oluşturuldu.
1613 - I. Mikhail Rus çarı oldu.
1842 - John J. Greenough, dikiş makinesinin patentini aldı.
1848 - Karl Marx, Komünist Manifesto kitabını yayımladı.
1885 - Washington Anıtı tamamlandı.
1925 - Ünlü ABD dergisi The New Yorker'ın ilk sayısı çıktı.
1935 - Fransız misyonerlerinin işlettiği bazı okullar millileştirildi.
1939 - Türkiye, İspanya'daki Franco rejimini resmen tanıdı.
1953 - Francis Crick ve James D. Watson, DNA molekülünün yapısını keşfettiler.
1958 - Türkiye Profesyonel Futbol Ligi başladı: ilk maç İzmirspor-Beykoz arasında oynandı. İlk golü İzmirsporlu Özcan attı.
1960 - Fidel Castro, Küba'daki tüm işletmeleri devletleştirdi.
1963 - Eski Milli Birlik Komitesi üyelerinden Alparslan Türkeş ve Numan Esin sürgünden Türkiye'ye döndüler.
1964 - CHP Genel Başkanı ve Başbakan İsmet İnönü'ye suikast girişiminde bulunuldu. Olay yerinde yakalanan suikastçının herhangi bir örgüte mensup olmadığı, kendi başına hareket ettiği açıklandı.
1965 - Malcolm X (Malik El Şahbaz) , New York'da uğradığı bir suikast sonucu öldürüldü.
1970 - İsviçre havayollarına ait bir uçakta Zürih yakınlarında iken havada patlayan bomba sonucu 38 yolcu ve 9 mürettebat öldü.
1971 - Yaşar Kemal Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) istifa etti.
1972 - SSCB'nin insansız uzay aracı Luna 20 Ay yüzeyine indi.
1973 - Bir İsrail savaş uçağı, Libya havayollarına ait bir yolcu uçağını Sina çölü üzerinde düşürdü: 108 kişi öldü.
1974 - Yaşar Kemal Türkiye Yazarlar Sendikası başkanlığına seçildi.
1974 - İsrail askeri birlikleri, Mısır ile varılan antlaşma uyarınca Süveyş Kanalının batısını tamamen boşalttılar.
1986 - Metallica 3. albümleri Master of Puppets'i çıkardı.
2001 - Türkiye kamuoyunda "Kara Çarşamba" olarak adlandırılan büyük bir ekonomik kriz patlak verdi.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
15.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu060719405354
 
On Numara
19.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03041617182125263032374042485054555657646770
 
Sayısal Loto
17.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu030508323536
 
Şans Topu
14.02.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu011125283006
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji