Tarsus Devlet Hastanesi'nin yapımına başlanıyor

Ana Sayfa » Gündem » Mersin'de 5000'lik plan çözüm mü? Kaos mu?... Mustafa Güler yazdı

Mersin'de 5000'lik plan çözüm mü? Kaos mu?... Mustafa Güler yazdı

Plan bir ihtiyaçtı onayladık, ancak yanlışlarla dolu içeriğini onaylamadık ve itiraz ettik. Mersinliler de onaylamadı, itiraz etti. Bir plan için rekor sayılacak olan 15 000 itiraz oldu. Umarım itiraz edilen konuların en az %95 düzelir. Çünkü itiraz edilen sorunları %95 i giderilecek olan konulardır.

 
 
Mersin'de 5000'lik plan çözüm mü? Kaos mu?... Mustafa Güler yazdı

06.02.2018 günü Akdeniz, Toroslar, Yenişehir ve Mezitli İlçeleri 1/5000 ölçekli revizyon Nazım İmar Planı, Mecliste oybirliği ile onaylandık.

Aşağıda sayacağım gerekçelerle plan büyük bir ihtiyaçtı. İhtiyacı onaylandık, ancak içeriğini görmediğimizden içeriğini onaylamadık. Askıda gördük, itiraz ettik.

Plan nizamdır, düzendir. Bu nedenledir ki Mersin, yıllardır plansız yapılaşmanın yada kötü planların sorunlarını yaşıyor.

Kıyılar çok katlı yapı duvarları ile örüldü. Tarım alanları talan edildi. İmarlı parsel Olmadığından ihtiyaç duyulan okullar yapılamadı, yıllarca Hastane için imarlı parsel beklendi.

Yeşil alanımız yok, parklarımız yapılamadı. İmarlı parsel olmadığından yatırımcıya yer gösterilemiyor, işsizlikte Türkiye rekoru.

Gerekli dönüşüm yapılamadığından, Eski Mersin olarak tanımlanan Akdeniz yaşanamaz hale geldi, terk ediliyor. Nüfusu ile büyüklükte 1. Sırada iken, şimdi 2. Sırada, sonra beklide 3. Sırada olacak.

Mersin, özellikle 1980 sonrası yaşanan hızlı göçle gelenlerin başını sokacakları bir yer arayışı sonucu niteliksiz ve imarsız yapıların işgalini yaşadı.

Belediyeler imarlı alanlar yaratmada geç davrandığından, yapılaşma niteliksiz oldu ve 1. Sınıf tarım alanları talan edildi. Kontrolsüz bir yapılaşma oldu. Belediyenin varlığı his edilmedi, Belediyeler bu kontrolsüz yapılaşmaya seyirci kaldı. Yeni kurulan Kasaba Belediye Başkanları 1 kepçe, 1 kamyon yada bir binek araç karşılığında sınırsız imar verdi.

İşte saydığım ve daha çok eklenecek sebeplerle bütün Mersinliler bütüncül bir plan yapılmasını bekliyordu.  Bunun içindir ki, 5000 Plan Kaos değil, çözüm için atılmış adımdır.

Son yıllarda Kutup Yıldızı gibi bir görünüp bir kaybolan 5000 lik planlar, Mersinlilerin gözünü korkuttu. Bu dönemin de en büyük faaliyeti olan 1/100 000 ölçekli Çevre Düzeni ve 1/5000 revizyon Nazım İmar Planı Kutup yıldızına döndü.

Meclis 100 000 Çevre düzeni planını onayladı. Ancak 1/5000 lik Revizyon Nazım İmar Planı 18 ay İmar Komisyonunda beklemesine rağmen Meclis üyelerine gösterilmedi. Meclis Üyeleri yakın planda planı inceleyemedi. Kocaman Mersin Planı bir slayt boyutunda gösterildi.

Meclis Üyelerinden Planı görmesi esirgenirken, Meclis Üyeleri sayılan nedenlerle oyunu esirgemedi. Parti ayrımı olmadan herkes oybirliği ile planı onayladı. Yeter ki plan çıksın. Askı süresinde gerekli incelemeleri yapar ve askı sonrası oylamada daha bilgili olarak oyunu kullanır.

Plan bir ihtiyaçtı onayladık, ancak yanlışlarla dolu içeriğini onaylamadık ve itiraz ettik.  Mersinliler de onaylamadı, itiraz etti. Bir plan için rekor sayılacak olan 15 000 itiraz oldu. Umarım itiraz edilen konuların en az %95 düzelir. Çünkü itiraz edilen sorunları %95 i giderilecek olan konulardır.

İtirazların tamamına yakını, yeşile boyanan dere ve deniz kıyı boylarındaki alanlardır. Fotoğraflarda çok güzel görünen yeşil alanlar, daha önce imar görmüş tapulu alanlar üzerinde olup, tamamına yakının üzerinde onlarca kat yüksekliğinde binalar yapılmış. Bu yerlerin yeşil olması için istimlak etmesi gerekir. Bu istimlak lar için On  milyar ( Katrilyon) liranın üstünde  para gerekiyor. Bunu ne Belediye, ne de Hükümet karşılayacak durumdadır. Bunun içindir ki Yeşile boyanan alan çok pahalı bir fantezi oldu.

Plan notlarında Sosyal Donatı alanlarını 7 640 dönüm arttırdık deniliyor. Çok katlı binaların üzerine yeşil alan, okul, sağlık alanı, kültür tesisi ya da ibadet alanı işaretlenmiş, Ancak bunun nasıl kamulaşacağının izahı yok. 

Dere yatakların sağı ve solu 50 metre genişliğinde yeşil alan olarak işaretlenmiştir.

Yeni imara açılan yerlerde güzel bir tercih. Ancak dere kenarı da olsa, daha önce imara açılmış ve özel mülk olarak üzerinde onlarca kat yüksekliğinde binalar yapılmış alanlar nasıl yeşil olacak. Bu alanların tamamına yakın bir bölümü imarlı olup ruhsatlıdır.

Vatandaşın yapılaşmada hiçbir kusuru yok. Belediyelerin verdiği imar ile yapılar yapıldı. Şimdi kusursuz olan vatandaşlar tedirgin ediliyor yada cezalandırılıyor. Bu işlem haksız ve yanlıştır. Düzeltilmesi gerekir. İdarenin yaptığı yanlışın cezasını vatandaş çekmemeli. Eskiden imara açılmış ve yapılaşmış alanlar üzerine işaretlenen sosyal donatı alanları kaldırılırsa şikayetlerin %90 ı çözülür.

Çözüm için eski imarlı alanlar üzerine işaretlenmiş sosyal donatı alanları kaldırılmalıdır.

Dere kenarlarında yeşile boyanan alanlar,  taşkına önlem için dere yatağının açılması için deniliyor. Oysa DSİ nin kati raporu yok.  Toplumda panik yaratmadan bunun çözülmesi mümkündür. Dünya bunu çözmüş.

Her derenin bir beslenme havzası var. Ve suyun azami yükseleceği seviyesi ve debisi vardır. Taşmaması için Dere kenarlarında yer varsa yatak enine, eğer genişleyecek alan yoksa, yatak derinliğine açılarak yapılarak suyun denize taşmadan akması sağlanır. Mersin de Dere Yataklarının çok önemli bir bölümü belli bir eğimle uzanır. Bu nedenle dere yataklarının derinleştirilmesi mümkündür. Eğimin azaldığı yerde dere yatakları genişletilir.

Ayrıca Derelerin yukarı bölümlerinde yapılan sel kapanları ile de su tutulur ve taşkın önlenir.  Sel kapanlarının maliyeti, yapılacak istimlak, ya da Halk üzerinde ki panikten çok daha ucuzdur. Ayrıca biriktirilen su, sulamalarda da kullanılacaktır.

Bu Planda Kentsel Dönüşüm için geniş bir alan işaretlenmiştir. Ancak nasıl dönüştürüleceğine ilişkin politika belirlenmemiş ve duyurulmamıştır. Kentsel dönüşüm bir ihtiyaç olup, buna ilişkin süreç ve yol haritası da belirlenmelidir.

Akdeniz Belediyesi Barış, Bahçe ve Mahmudiye Mahallerini yıllar önce Kentsel dönüşüm alanı olarak ilan etmesine rağmen bu güne kadar çivi çakılmadı. Kentsel dönüşüm alanı olduğundan hiç kimseye imar durumu verilmiyor ve vatandaşın arsası hapis.

Bu Planda 48 Bölge Özel Proje Alanı olarak işaretlenmiştir. Özel Proje Alanı, Kentsel Dönüşümün bir başka versiyonudur.  Bu bölgelerin dönüşmesi lazım.  İhtiyaç olduğuna inanıyorum. Ancak nasıl dönüşeceği belli değil. Kafalar karışık. Çünkü bir bölümünde yoğunluk E=2.50 ye kadar çıkarken bir bölümünde E= 0.80 ler de kalmaktadır. Yapılacak işlem aynı olmakla birlikte yoğunluklar farklı.

Yoğunluk dönüşümün sermayesidir. Yoğunluk sorununu Müteahhit sorunu olarak görmek yanlıştır. Müteahhit arsa sahibi değil inşaatın yapımcısıdır. Yapımın bedeli vardır. Bu bedel ya arsa sahibi tarafından para olarak ödenir, ya da yoğunluktan elde edilen fazla yapıların satışından elde edilir. Yani verilecek emsal, arsa sahibi içindir. Ayrıca bulunduğu bölgeyi değiştirip geliştirmek isteyen Belediye nin sorunudur. Belediye Özel Proje Alanı olarak işaretlediği yerleri dönüştürmek istiyorsa yeterli emsali vermek zorundadır.

Bazı Bölgelerde yoğunluklar düşürülmüştür. Daha önce imarı yapılmış ve belli bir yoğunluk verilmiş. Bu yoğunluk oranları ile alınıp satılmış arsalarda düşürülen yoğunluklar da şikayet konusudur. Yargıdan dönecek olan bu uygulama düzeltilmelidir.

Adalet duygusundan uzaklaşmış her uygulama, konusu ne olursa olsun memnuniyetsizlik yaratacaktır. Herkesi mutlu edecek olan Adalet duygusudur. Yapılacak bütün iş ve işlemlerde adil davranılırsa vatandaşı mutlu eder, idare de mutlu olur. Adalet Mutluluğun da temelidir.

Yapılan 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Palanına ilişkin itiraz ve görüşlerimi 12.03.2018 tarihli soru önergesini Mersin Büyükşehir Meclis Başkanlığına ilettim. Dilerim verecekleri yanıtlar çözüme anahtar olur.     

Mustafa Güler

Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi

 

 
 
14 Mart 2018 Çarşamba 23:27
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:02
  • Güneş06:37
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:02
  • Yatsı20:26
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1590 - Osmanlı Devleti ve İran arasında İstanbul Antlaşması imzalandı.
1779 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Aynalıkavak Antlaşması imzalandı.
1788 - ABD'nin Louisiana eyaletinin New Orleans kenti yangında tamamen yandı.
1851 - Çin imparatoru Tu Duc bütün Hıristiyan rahiplerin öldürülmesini emretti.
1857 - Tokyo'da meydana gelen depremde 100.000'den fazla kişi öldü.
1871 - Otto von Bismarck prens ünvanını aldı.
1914 - Başyazarlığını Nigar Hanım'ın yaptığı "Kadınlık" adlı dergi haftalık olarak yayımlanmaya başladı.
1919 - Macaristan Sovyet Cumhuriyeti kuruldu.
1921 - Askerî Polis Teşkilâtı'nın faaliyetlerine son verildi.
1928 - Charles Lindbergh'e ilk trans-atlantik uçuşu gerçekleştiren kişi olması dolayısıyla şeref madalyası verildi.
1935 - Şah Rıza Pehlevi, uluslararası topluluğa seslenerek ülkesinin Persia olarak değil, "Aryanların ülkesi" anlamına gelen İran olarak adlandırılmasını istedi.
1937 - Tunceli'de Dersim İsyanı başladı.
1941 - Ankara radyosu yeniden Rumca yayına başladı.
1952 - 950 grostonluk Galatasaray şilebi, Karadeniz'de Kefken açıklarında battı, 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
1960 - Apartheid: Sharpeville katliamı: Güney Afrika'da polis, silahsız bir grup siyah göstericinin üzerine ateş açtı: 69 siyah öldü, 180'i yaralandı.
1963 - Alkatraz Hapishanesi kapatıldı.
1964 - Boulanger Müzik Ödülü'nü Türk piyanist İdil Biret kazandı.
1965 - Ranger 9 Ay'da araştırma yapmak üzere fırlatıldı.
1965 - Martin Luther King 3.200 kişilik bir grupla, insan hakları yürüyüşü için Selma, Alabama'dan Montgomery, Alabama'ya doğru yola çıktı.
1978 - Rodezya'da beyaz ırkın egemenliği sona erdi, üç siyah bakan göreve başladı.
1979 - Atina Yüksek Mahkemesi aldığı kararla Türkiye'nin Kıbrıs'a yaptığı müdahalenin, Zürih Antlaşması'nın IV. maddesine göre yasal olduğunu onayladı.
1980 - Jimmy Carter, ABD'nin, Sovyetlerin Afganistan'ı işgalini protesto ettiğini ve Moskova'da düzenlenen 1980 Yaz Olimpiyatları'na katılmayacağını açıkladı.
1990 - Namibya, Güney Afrika'dan bağımsızlığını ilan etti.
1990 - Moğolistan'da çok partili siyasi hayata geçildi.
1991 - Ankara'nın eski belediye başkanlarından, mimar ve yazar Vedat Dalokay ile eşi trafik kazasında öldü.
1991 - Nevruz kutlamalarında birçok il ve ilçede olaylar çıktı.
1992 - Van, Şırnak, Cizre ve Adana'da Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 38 kişi öldü.
1993 - Nevruz kutlamaları olaysız geçti. Aynı gün Antalya'da yapılan Türklük Kurultayı kutlamalarına Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel de katıldı.
2008 - Ergenekon Çetesi suçlamasıyla İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındılar.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
14.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020710162109
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji