Tarsus Devlet Hastanesi'nin yapımına başlanıyor

Ana Sayfa » Kültür & Sanat » Mersin’de Müzik Zamanı...17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 17 Nisan'da başlıyor

Mersin’de Müzik Zamanı...17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 17 Nisan'da başlıyor

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dünya yıldızlarından oluşan programıyla 24 gün sürecek müzik ve dans şölenini başlatarak paha biçilmez bir festivale daha imza atıyor.

 
 
Mersin’de Müzik Zamanı...17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 17 Nisan'da başlıyor

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin tanıtım toplantısı gerçekleşti. Tanıtım toplantısına Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz'ın yanı sıra Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, festivale destek veren sivil toplum kuruluşu ve oda temsilcileri, sponsor kurumlar ve kişiler ile basın mensupları ve sanatseverler katıldı.

Toplantıda, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve solistleri Aliye Albayrak, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın kıymetli sanatçı ve öğretim görevlileri Türkol Çankaya ve Abdullah Can Erdoğan, kısa dinletileriyle katılımcıları kendilerine hayran bıraktı.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, ‘Bir millet sanat ve sanatkârlardan yoksunsa tam bir hayata sahip olamaz. Mustafa Kemal Atatürk’ün sanata verdiği önemi zaten biliyorsunuz. Biz birçok şeyi onun gibi düşünüyoruz. Övünerek şunu söylemeliyim ki, hep birlikte sahip çıktığımız Mersin Uluslararası Müzik Festivali 17 yaşında.  Bunun başarıda yanımızda olan Mersin Büyükşehir Belediyesi ve tüm kuruluşların payı var. Benim inandığım bir şey var. Hiçbir şeyi ‘ben’ diyerek yapamayız.  ‘Biz’ dersek yaparız. Festivalimiz yıllar içinde çok daha güzel yerlere taşınacak.  Yılar sürsün, festivalimizde sürsün istiyorum. Bu başarının mimarı Mersinlilerdir, yani hepimiziz. Her yıl olduğu gibi yine dev isimleri, sanatseverlerin dünya sahnelerinde görmeye alıştığımız efsane sanatçıları, Mersin’e taşıyoruz. ”  ifadelerini kullandı.


İnsanlığın evrensel dili olarak kabul edilen müziğin kültürel birleşmenin en önemli aracı olduğunu dile getiren Başkan Kocamaz, “Bu anlayışımız gereğince bu yıl 17.’si gerçekleştirilecek Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin üzerine titriyor, daha da gelişmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen yeryüzü cenneti Mersin’imizin en güzel hali olan bahar aylarını hayata estetik bakışın en güzel ifadelerinden biri olan müzikle kanatlandırıyoruz. Yine bu yıl da her yıl olduğu gibi dünyanın pek çok ülkesinden müziğin ritmine yön veren kıymetli sanatçılarımızı ağırlıyor olacağız” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Festival sponsorlarına genç ressam Hasan Basri İnan’ın yağlı boya tabloları hediye edildi.Mersin’in tanıtımında öncü bir rol üstlenen ve bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Mersin Uluslararası Müzik Festivali” (Merfest), yurtiçinden ve yurtdışından gelecek yıldız isimler, efsane sanatçılarla 24 gün sürecek müzik ve dans günlerini 14 Nisan-08 Mayıs tarihleri arasında, Mersin’in en gözde konser salonları ve tarihi önemde bazı mekanlarında sanatseverlerle buluşturuyor.

8. Beste Yarışması ve 19. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği ile birlikte toplamda 11 etkinliğe ev sahipliği yapacak olan 17. Merfest, Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü olmak üzere üç dalda ödül de verilecek.KKTC, Kanada, G. Afrika, İspanya ve Almanya’dan Amerika’ya:
Dev İsimler, Müzik ve Dans Dolu Günler.

KKTC, Kanada, Almanya, Amerika, G. Afrika ve İspanya’dan önemli solist, müzik ve dans topluluklarını Mersin’e taşıyacak olan 17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, programında farklı tarih ve mekanlarda sırasıyla şu sanatçılara yer verecek: 14 Nisan’da gerçekleştirilecek Açılış Konseri’nde şef Antonio Pirolli yönetiminde iki dünya yıldızı; Güney Afrikalı soprano Pumeza Matshikiza ve tenor Murat Karahan, MDOB Orkestrası eşliğinde aynı sahnede yer alarak uzun yıllar unutulmayacak bir konsere imza atacak. Hemen ardından Üç Tenor adıyla bilinen Şenol Talınlı, Aykut Çınar, Ayhan Uştuk, Hakkari Yüksekova Mavi Hayaller Çocuk Korosu, şef Özgür Oğuz yönetiminde Adıyaman Filarmoni Orkestrası eşliğinde, Serla Balkarlı ve Alican Süner, Anadolu Nefesli Beşlisi Müzik Topluluğu, Almanya’dan Salut Salon Quartet, Manuş Baba, İspanya’nın en gözde flamenko topluluğu Rojas Y Rodrigez, İran asıllı Amerikalı caz ve özgün müzik topluluğu Niyaz Featuring Azam Ali ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı Armoni Mızıkası eşliğinde Kıbrıslı Pianist Rüya Taner, programda yerini alırken, 8. Beste Yarışması ve 19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği, festival kapsamında gerçekleştirilecek diğer etkinliklerdir.

Festivale Hayat Verenler:

2002 yılından kurulan ve etkinlikleriyle göz dolduran Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) davet edilmiş, böylece Türkiye’de ilk 6 festivalin arasına girerek Mersin’in adını dünyaya taşımıştır. Bu başarıda en büyük pay sahibi, Mersin Valiliği ve Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin olmakla birlikte, Akdeniz Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, mesleki kuruluşlar ve odalarımız; Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Tarsus Sanayi ve Ticaret Odası, Mersin Ticaret Borsası, yer almaktadır.

Ayrıca her festival dönemi Festivale desteğini esirgemeyen diğer kurumlar ise şunlardır; Mersin Üniversitesi Rektörlüğü, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, Mersin Hilton Oteli, Mesbaş, MIP, Pozcu Organik, ABD Adana Konsolosluğu, Forum AVM, Rota Mersin Dergisi, Sertel Tools, Av. Adil Aktay, Derya Otomotiv, BYS Narinler, Dimax Mobilya, Oryap, Yörüksüt.

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, dev isimleri Mersin’e taşıyarak paha biçilmez sanatsal değerler üretiyor.

Festival Açılış Konseri; Opera’nın dünyaca ünlü yıldızları Pumeza Matshikiza ve Murat Karahan aynı sahnede yer alıyor.
14 Nisan 2018  Cumartesi saat: 20.00, Mersin Kültür Merkezi

MDOB Orkestrası, şef Antoni Pirolli, Türk ve dünya operasının yıldız isimleri Murat Karahan ve Güney Afrikalı Pumeza Matshikiza aynı sahnede yer alarak dinleyenlerine bir müzik şöleni sunacak. Konser, 14 Nisan 2018 Cumartesi günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak. Sanatçılar, opera edebiyatının seçkin aryalarıyla birlikte kendi ulusal şarkılarından örnekler de seslendirecek. 

8. Beste Yarışması Final Konseri
19 Nisan 2018 Perşembe saat: 20.00, Mersin Latin Katolik Kilisesi

Mersin’in kültürel ve doğal zenginliklerinin öne çıkartılması amacıyla düzenlenen beste yarışmasını bu yıl, “Mersin, Kelebeklerine Ezgi Arıyor” sloganıyla kelebek habitatı açısından zengin Mersin doğasına ithafen gerçekleştiriliyor.

Mersin Kanlıdivane kelebeklerinin konu alınacağı ve klarnet dörtlüsü formunda düzenlenen yarışmada başvurular, 20 Mart 2018 Salı günü mesai bitimine kadar sürecek. Yarışma sonucu, 19 Nisan 2018 Perşembe günü gerçekleştirilecek ve finale kalan eserlerin seslendirileceği konserde, halka açık oylama sonucu belirlenecek. Yarışmada, toplam 10.000 TL para ödülü dağıtılacak.19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği
20-21 Nisan Cuma-C. tesi, Mersin Kültür Merkezi (Ücretsiz)

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği’ne ev sahipliği yaparak Türkiye’nin dört bir yanından gelen onlarca koroyu, yüzlerce koristi, Mersinli sanatseverlerle buluşturuyor. 20-21 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek Şenlik, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yer alacak. Amatör veya profesyonel tüm korolara açık olan Korolar Şenliği’nde yer almak için  katılım şartlarına www.merfest.org.tr adresinden ulaşılabilinir.

Üç Tenor/Yüksekova Mavi Hayaller Çocuk Korosu
ve Umut Işığı Korosu
22 Nisan 2018 Pazar saat: 20.00, Mersin Kültür Merkezi

Festivalin bu yılki konukları arasında yer alan Hakkari Yüksekova Mavi Hayaller Çocuk Korosu,  Türkiye’nin yıldız opera sanatçıları Ayhan Uştuk, Şenol Talınlı, Aykut Çınar ile aynı sahnede yer alacak. Uzun yıllar hafızalardan silinmeyecek bu konser, sanatseverlerle Mersin Kültür Merkezi’nde buluşacak.
Adıyaman Filarmoni Orkestrası Konseri
Solistler: Serla Balkarlı (piyano) Alican Süner (Keman)
24 Nisan 2018 Salı saat: 20.00, Mersin Üni. Nevit Kodallı Konser Salonu

Son dönemde elde ettiği uluslararası başarılarıyla adından sıkça söz ettiren Alican Süner, Güneydoğu Anadolu’nun ilk orkestrası olan Adıyaman Filarmoni ile aynı sahnede yer alarak dinleyenlerine Mendelssohn’un eserini seslendirecek. Eserin bir diğer solist sanatçısı, aynı zamanda Anadolu Üniversitesinde öğretim görevlisi de olan piyanist Serla Balkarlı olacak.

Adıyaman Filarmoni Orkestrası 2012 yılında kuruldu. Klasik müziğin yanı sıra repertuvarında Türk müzikleri de yer almakta. Doğu illerimizde kurulan ilk filarmoni orkestrası olması sebebiyle kültürümüzde daha şimdiden önemli bir yer edindi. Özgür Oğuz, orkestranın kurucuları arasındadır ve halen şefliğini yürütmektedir. Orkestra, piyanist Serla Balkarlı ve kemancı Alican Süner’e eşlik ederek dinleyenlerine, Mendelssohn’un Keman, Piyano ve Yaylılar için Re Minör Konçertosu’nu seslendirecek.


Anadolu Nefesli Beşlisi Konseri
“Avrupa’dan Anadolu’ya”
27 Nisan 2018 Cuma saat: 20.00, Tarsus St. Paul Müzesi

Kuruluş amaçlarını Anadolu değerlerini hem Türkiye, hem de dünyaya tanıtmak olarak değerlendiren Anadolu Nefesli Beşlisi, Avrupa’dan Anadolu’ya projesiyle Mersin’e geliyor.

Konser boyunca klasik müziğin tanınmış bestecilerinin eserlerinden örnekler seslendiren Topluluk, Puccini, Aşık Veysel, Lehar, Ferit Tüzün ve Ulvi Cemal Erkin’in yanı sıra kendi bestelerinin de yer aldığı zengin bir repertuvarla sanatseverlerin karşısına çıkacak. Anadolu Nefesli Beşlisi, Cem Önertürk, Ufuk Soygürbüz, Kıvanç Fındıklı, Ozan Evruk, Hüseyin Uçar, isimlerinden oluşmakta. Opera sanatçıları  Semin Dikmen Töre ve T. Enver Töre’nin solist olarak yer aldığı konser, Tarsus’un önemli tarihi mekanlarından St. Paul Müzesi’nde yer alacak.

Salut Salon Quartet
“Liebe (Aşk)”
29 Nisan 2018 Pazar saat: 20.00, Mersin Kültür Merkezi

Chansons şarkıları, Erich Fried’in aşk şiirleri, Prokofiev, Piazzolla, Bach, Vivaldi ve Rachmanninov, aynı sahnede.

Oda müziği dörtlüsü olarak Salut Salon, iki kemancı, bir çellist ve bir piyanist olarak Hamburg’ta kuruldu. Yaylı quartetlerin harlemi olarak değerlendirilen topluluğun repertuvarında, klasik ve geleneksel müzikler, film müzikleri, tango, pop vb. müzikler de yer almakta. Bunların yanı sıra enstrüman ve kukla şovlarını da içeren bir dizi sahne performanslarıyla dünyanın en popüler müzik toplulukları arasında gösterilmekte.

İzleyenlerine, chansons aşk şarkılarıyla birlikte klasik eserlerden seçili bir repertuvar sunacak olan topluluk, müziklerini zeka dolu bir mizah anlayışıyla seslendiriyor.Manuş Baba Konseri
04 Mayıs 2018 Cuma saat: 20.00 Mezitli Soli Pompeipolis Harabeleri (Ücretsiz)

Son dönem popüler müziğin en önemli temsilcilerinden birisi olan Manuş Baba, çıkardığı albüm ve konserleri yoğun ilgiyle karşılanıp kapalı gişe seslendirilmekte. Her yaştan dinleyici kitlesine sahip olan Manuş Baba, özellikle gençler arasında  takip edilmektedir. Konser, Türkiye’nin en önemli antik tarihine sahip olan Mezitli Soli Pompeipolis’te ücretsiz olarak yer alacak.

 Rojas Y Rodrigez Dans Topluluğu
“Combio De Tercio” Flamenko Gösterisi
05 Mayıs 2018 Cumartesi saat: 20.00, Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi

İspanya’nın son zamanlardaki en başarılı flamenko topluluklarından biri olan Rojas Y Rodriguez, bugüne kadar, İspanya, Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika’da çıktığı kapsamlı turnelerle son zamanlarda dans dünyasının yıldızı parlayan topluluklarından birisi oldu. Klasik ve çağdaş flamenko tekniğinin mükemmel bir karışımı olan çeşitli eserleri sahneye koyan topluluk, bugüne kadar birbirinden başarılı pek çok uluslararası gösteriye imza atarak adından sıkça söz ettirdi.Niyaz Featuring Azam Ali
06 Mayıs 2018 Pazar, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu

Azam Ali, Kanada ve Amerika konserlerinin hemen ardında Mersin’de
Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda yer alacak.

Los Angeles, Montreal, Paris ve İstanbul gibi farklı şehirlerde yaşayan İran asıllı müzik topluluğu Niyaz Featuring Azam Ali, Louisiana Uluslararası Müzik Festivali’nden hemen sonra Mersin’de yer alacak. Farsça’nın yanı sıra Türkçe türkü ve deyişlere getirdiği farklı yorumlarıyla dünya festivallerinin yeni gözde müzik toplulukları arasında yer alan topluluk, Türkiye’de de yaygın olarak tanınmakta. Kısaca Azam Ali olarak bilinen dünya müziğinin bu yeni yıldızları, Toroslar Belediyesi Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak yer alacak.

Kapanış Konseri: Kara Kuvvetleri Komutanlığı Armoni Mızıkası
G. Gershwin, Rhapsody in Blue-E. Grieg, Conceto for Piano
K. Tepe, Bu Vatan Bizim (Oratoryo)
08 Mayıs 2018 Salı saat: 20.00 Mersin Kültür Merkezi

Kıbrıslı usta Piyanist Rüya Taner, Festival Kapanış Konseri ile Mersin’de.

Festival kapanış konserinde usta sanatçılar, dev eserler yer alıyor. Konserin ilk bölümünde, şef Tarık Tal yönetiminde Kıbrıslı usta piyanist Rüya Taner, G. Greshwin’in Rapsdy in Blue ve G. Rieg’in Piyano Konçertosu’nu seslendirirken ikinci bölümünde ise Kıvanç Tepe’nin Bu Vatan Bizim Oratoryosu’nu solistler; Gökçe Nur Semerci, Onur Polat, Hasan Berk, KKK Armoni Mızıkası eşliğinde seslendirecek. Bu Vatan Bizim eserinin anlatıcılığını ise usta opera rejisörlerinden Kenan Korbek yapacak.

KKK Armoni Mızıkası, 190 yıllık geçmişi ile Türkiye’nin  en eski çok sesli müzik topluluğudur.  1826 yılında “Musika-i Humayun” adıyla İstanbul’da kurulan topluluk, Türkiye’de çok sesli müziğin yerleşmesine büyük katkıları olmuştur. 1923 yılında cumhuriyetin kurulmasıyla Atatürk ’ün kültür ve sanat reformunun ilk adımı olarak Ankara ’ya getirildi. Eşsiz bir tarihsel birikime sahip olan topluluğun repertuvarında, klasik, caz, pop, halk müziği türlerinin en zengin eserleri yer almaktadır

Not: Etkinlik biletlerini, 14 Mart 2018 Çarşamba gününden itibaren Festival Ofis ve www.merfest.org.tr adresinden temin edilebilinir.

 

 
 
12 Mart 2018 Pazartesi 16:18
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:02
  • Güneş06:37
  • Öğlen12:59
  • İkindi16:27
  • Akşam19:02
  • Yatsı20:26
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
26
17
3
6
54
2
Başakşehir
26
16
5
5
53
3
Beşiktaş
26
14
8
4
50
4
Fenerbahçe
26
13
9
4
48
5
Trabzonspor
26
11
9
6
42
6
Kayserispor
26
11
8
7
41
7
Göztepe
26
11
7
8
40
8
Sivasspor
26
11
5
10
38
9
Akhisarspor
26
9
7
10
34
10
Malatyaspor
26
9
7
10
34
11
Bursaspor
26
9
6
11
33
12
Kasımpaşa
26
8
7
11
31
13
Alanyaspor
26
8
4
14
28
14
Antalyaspor
26
7
7
12
28
15
Osmanlıspor
26
7
6
13
27
16
Gençlerbirliği
26
6
9
11
27
17
Konyaspor
26
6
6
14
24
18
Karabükspor
26
3
3
20
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1590 - Osmanlı Devleti ve İran arasında İstanbul Antlaşması imzalandı.
1779 - Osmanlı Devleti ile Rusya arasında Aynalıkavak Antlaşması imzalandı.
1788 - ABD'nin Louisiana eyaletinin New Orleans kenti yangında tamamen yandı.
1851 - Çin imparatoru Tu Duc bütün Hıristiyan rahiplerin öldürülmesini emretti.
1857 - Tokyo'da meydana gelen depremde 100.000'den fazla kişi öldü.
1871 - Otto von Bismarck prens ünvanını aldı.
1914 - Başyazarlığını Nigar Hanım'ın yaptığı "Kadınlık" adlı dergi haftalık olarak yayımlanmaya başladı.
1919 - Macaristan Sovyet Cumhuriyeti kuruldu.
1921 - Askerî Polis Teşkilâtı'nın faaliyetlerine son verildi.
1928 - Charles Lindbergh'e ilk trans-atlantik uçuşu gerçekleştiren kişi olması dolayısıyla şeref madalyası verildi.
1935 - Şah Rıza Pehlevi, uluslararası topluluğa seslenerek ülkesinin Persia olarak değil, "Aryanların ülkesi" anlamına gelen İran olarak adlandırılmasını istedi.
1937 - Tunceli'de Dersim İsyanı başladı.
1941 - Ankara radyosu yeniden Rumca yayına başladı.
1952 - 950 grostonluk Galatasaray şilebi, Karadeniz'de Kefken açıklarında battı, 15 kişilik mürettebattan kurtulan olmadı.
1960 - Apartheid: Sharpeville katliamı: Güney Afrika'da polis, silahsız bir grup siyah göstericinin üzerine ateş açtı: 69 siyah öldü, 180'i yaralandı.
1963 - Alkatraz Hapishanesi kapatıldı.
1964 - Boulanger Müzik Ödülü'nü Türk piyanist İdil Biret kazandı.
1965 - Ranger 9 Ay'da araştırma yapmak üzere fırlatıldı.
1965 - Martin Luther King 3.200 kişilik bir grupla, insan hakları yürüyüşü için Selma, Alabama'dan Montgomery, Alabama'ya doğru yola çıktı.
1978 - Rodezya'da beyaz ırkın egemenliği sona erdi, üç siyah bakan göreve başladı.
1979 - Atina Yüksek Mahkemesi aldığı kararla Türkiye'nin Kıbrıs'a yaptığı müdahalenin, Zürih Antlaşması'nın IV. maddesine göre yasal olduğunu onayladı.
1980 - Jimmy Carter, ABD'nin, Sovyetlerin Afganistan'ı işgalini protesto ettiğini ve Moskova'da düzenlenen 1980 Yaz Olimpiyatları'na katılmayacağını açıkladı.
1990 - Namibya, Güney Afrika'dan bağımsızlığını ilan etti.
1990 - Moğolistan'da çok partili siyasi hayata geçildi.
1991 - Ankara'nın eski belediye başkanlarından, mimar ve yazar Vedat Dalokay ile eşi trafik kazasında öldü.
1991 - Nevruz kutlamalarında birçok il ve ilçede olaylar çıktı.
1992 - Van, Şırnak, Cizre ve Adana'da Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda 38 kişi öldü.
1993 - Nevruz kutlamaları olaysız geçti. Aynı gün Antalya'da yapılan Türklük Kurultayı kutlamalarına Cumhurbaşkanı Turgut Özal ve Başbakan Süleyman Demirel de katıldı.
2008 - Ergenekon Çetesi suçlamasıyla İlhan Selçuk, Doğu Perinçek, Kemal Alemdaroğlu gözaltına alındılar.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
15.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu052022314047
 
On Numara
19.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu04051112182629313233353740475051546370717980
 
Sayısal Loto
17.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021617314448
 
Şans Topu
14.03.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020710162109
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji