Mersin 6. Uluslararası Narenciye Festivali hazırlıkları sürüyor.

Ana Sayfa » Gündem » Mersin'i ne kadar seviyorsunuz? Sedat Yılmaz yazdı

Mersin'i ne kadar seviyorsunuz? Sedat Yılmaz yazdı

Yaşadığınız kenti ne kadar düşünüyorsunuz? Yaşadığınız kenti seviyor musunuz? Mersinlileri seviyor musunuz? Eğer cevabınız evetse Mersinlileri mutlu edin. Bu kent mutlu olmayı hak ediyor. Bu kente sahip çıkın. Sahipsiz bırakmayın. Bırakırsanız işte böyle kendi kafalarına göre zam yaparlar

 
 
Mersin'i ne kadar seviyorsunuz? Sedat Yılmaz yazdı

Mersin gelişmeye aç, elindeki potansiyelin kıymetini anlamamış, gelecek vadeden ama bir çok alanda geride kalmış, ilgi bekleyen bir kent. Neden böyle tanımladım. Tabiki kentin olumsuz sürecini olumluya çevirecek ve proje üretecek yöneticilere ihtiyaç olduğu gerçeğini görmek için.

Şu anda Mersin'in öncelikli ve bundan sonraki yıllarda da başını çok ağrıtacak ulaşım ve trafik sorunu vardır.

Son verilere göre Mersin'de Temmuz sonu itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı 604 bin 565. Bunun büyük bir kısmı kent merkezinde. Otopark alanlarının da yeterince olmadığını söylememize gerek yok sanırım.

Artık 20 yıl önceki Mersin yok. Günün her saatinde trafikte yoğunluk var. Sabah ve akşam saatlerinde maalesef trafik felç durumda oluyor. Trafiğin çekilmez olmasında önemli ve ciddi bir faktör de toplu taşıma yapan minübüsler oluşturuyor.

Ne yazık ki yıllardır oda başkanları ve yerel yönetimler de bu konuyu çözebilmiş değil. Çözüm var ama çözülemiyor. Bu da ulaşım alanında Mersin'in geri kalmasına neden oluyor.

Mersin Minübüsçüler Odası, Mersin Şöförler ve Otomobilciler Odası ile Esnaf odası başkanları bunca yıldır bu konuda ne iş yapar diye soruyorum.

Yıllardır bildiğimiz aynı kişiler olan bu başkanlar bugüne kadar Mersin'de SOS veren trafiği ve ulaşım sorununun çözümü için hiç kafa yordular mı? Sonuçta konunun bir tarafı da onlar. Maalesef hayır. Kentin bu sorunlu konusuna karşı sorumlulukları sonuna kadar var. Bu başkanlara soruyorum. Bu konuda hiç projeniz oldu mu? Varsa kamuoyu ve yerel yöneticilerle bu çözüm projelerini paylaştılar mı? Ben duymadım görmedim. Tek bildiğim o koltuklarda oturdukları ve bu güne kadar kent trafiğinin çözümü için bir şeyler yapmadıkları. Ve hatta kendilerine önerilen teklifleri geri çevirdikleri biliniyor.Çözüm üretmek yerine sadece zam yapma anlayışı içinde oldukları görülüyor. Bu da yaşadıkları kenti ne kadar düşündüklerini ortaya koyuyor.

Bu kentte yaşayan herkesin yaşadığı kente karşı sorumluluğu vardır. Hele ki STK ve odaların sorumluluğu daha fazladır.

Son yapılan minübüs zammına değinelim. Minübüsçüler Odası 3 ay önce %25 oranında oldukça yüksek oranda zam yapıldı. Gerekçe akaryakıt fiyatları, yedek parça ve sigorta masrafları. Bu gerekçeler yıllardır değişmez. Hep aynıdır. Bu zam oda başkanlarını tatmin etmemiş olacak ki geçen hafta bir zam daha yapıldı. Yine aynı bahaneler gerekçe gösterildi. Zammın tam da tüm ülkede dolar bahane edilerek bir çok kesimde yapılan fırsat zamlarının olduğu bir süreçte gerçekleşti. Herkes her şeye zam yapıyor. Cumhurbaşkanının tüm uyarılarına ve yapmayın demesine rağmen, sanki 'bu fırsat bir daha ele geçmez' mantığıyla bir zam daha yaptılar. Onların bahaneleri kendilerine kalsın, vatandaşlar bunun fırsat zammı olduğunun farkında ki bende öyle olduğunu düşünüyorum. Oturdukları koltuktan en iyi yaptıkları şey de bu maalesef. Bu fırsat zammı ile bana göre seçimlerde koltuklarını sağlamlaştırdılar. Hepsi bu. Akaryakıta zam yokken ve fiyat artışının pompa fiyatlarına yansıtılmamışken akaryakıt zammını bahane etmeleri ne kadar inandırıcı. Sanki her gün tamircide parça değiştiriyormuş gibi yedek parça ve sigorta bahanesi de yıllardır değişmeyen kurtarıcıları oluyor. Minübüslerin kalitesiz hizmet verdiğini, bozuk diye bu sıcak günlerde klimasız çalışan minübüsleri, elinden sigarayı düşürmeyen ve birer trafik canavarına dönüşen şöförleri ile bu konularda yapılmayan denetimleri söylememe gerek yok.

Büyükşehir belediye başkanının 3 şöförün bir araya gelip bir otobüs alıp hizmet vermesi ile kentin trafikte rahat nefes almasını sağlayacak çok güzel bir teklifi kabul etmeyen ilgili oda başkanlarına soruyorum:" Neden kabul etmediniz? İşinize mi gelmedi? Yoksa bilmediğimiz bir rant mı var?

Bu zamma onay veren merciler olan UKOME, yerel yöneticiler ve meclis üyelerinin de sorumlu olduklarını söylemeliyim. Ayrıca Büyükşehir Belediye başkanının konunun çözümünde oda başkanlarına götürdüğü teklif sonrası daha kararlı ve sert bir tutum göstermesi gerektiğini de söylemeliyim. Belki ısrarlı tutumu ile trafik sorununa nefes aldırabilirdi.

Bu arada kent sorumluluğu taşıyan yerel yöneticiler, STK'lar, kent konseyleri, toplumcu dernekler, kent konseyleri, siyasi parti temsilcileri neden sesiniz çıkmıyor?Hani Mersin sevdası . Hani kent aidiyet sorumluluğu.

Halkın alım gücünün düştüğü ve desteğe ihtiyaç duyduğu böyle zamanlarda, aile bütçesine büyük yük getiren taşıma giderlerinin arttırılmasına sebep olan minübüs zammına neden sessiz kaldınız? Tepkileriniz koymanızı beklerdi Mersinliler.

Muhalefet parti temsilcileri, lütfen sadece hükümetin icraatlarını eleştiren basın açıklamasının yanında yüzünüzü Mersin'e dönün.

Hükümet partisi temsilcileri siz de Mersin'e sehip çıkın ve yüzünüzü Mersin'e dönün.

Her konuda toplantılar yapan ve açıklamalarda bulunan STK'lar, toplumcu dernekler siz de yüzünüzü Mersin'e dönün.

Mersin milletvekilleri siz Mersin'i, Mersinlileri temsil için, daha yaşanılabilir bir Mersin oluşturmak için vekil seçilmediniz mi? Seçim çalışmalarında bunların sözünü vermediniz mi?

Yapılan ulaşım zammına onay veren yerel yöneticiler, meclis üyeleri lütfen bir zahmet siz de yüzünüzü Mersin'e dönün.

Kent konseyleri en büyük sorumluluğu sizden beklerken size de diyecek bişey kalmadı ama siz de yüzünüzü Mersin'e dönün.

Sizler için önemli olmasa gerek ki kentte yaşananlara kulak tıkamışsınız. Minübüs zammı deyip geçmeyin. Vatandaşın alım gücü zaten son gelişmelerle düştü .

Aynı evde 2-3 kişi çalıştığını düşünürseniz aile bütçesinin önemli bir bölümü taşımaya gidiyor.

 

Mayıs ayında %25 oranında minübüslere hatırı sayılır bir zam yapılmışken 3 ay sonra gerçekleşen bu fırsat zammına neden bir tepki vermezsiniz?

Yaşadığınız kenti ne kadar düşünüyorsunuz? Yaşadığınız kenti seviyor musunuz? Mersinlileri seviyor musunuz? Eğer cevabınız evetse Mersinlileri mutlu edin. Bu kent mutlu olmayı hak ediyor. Bu kente sahip çıkın. Sahipsiz bırakmayın. Bırakırsanız işte böyle kendi kafalarına göre zam yaparlar.

Son olarak bu oda başkanlarına sesleniyorum. Minübüsçüler Odası ve Şöförler ve Otomobilciler Odası başkanları sizi yılda bir iki kez sadece zam haberlerinizde görüyoruz. Hepsi bu. Son yaptığınız haksız fırsat zammı geri alın. Zam yapmayı çok iyi beceriyorsunuz. Neden proje üretmiyorsunuz.Neden kentin daha güzel görünmesini istemiyorsunuz? Neden trafik ve ulaşım sorununu çözmüş bir kent olmasını istemiyorsunuz? Projeleriniz varsa kamuoyu önüne neden çıkmıyorsunuz? Yoksa mevcut düzenin bozulmasını mı istemiyorsunuz? 5 yıl sonra bu kent ne hale gelecek hiç düşünüyor musunuz? Konya'yı Kayseri'yi görmüşsünüzdür. Neden feyz alıp daha iyisini yapmıyorsunuz da onun yerine zam yapıp Mersin'deki minübüs sayısının artmasını keyifle izliyorsunuz. Çıkın bari bunları açıklayın.

Ama unutmayın ki bu kenti daha ileri taşıyacak, geleceği okuyan, proje sahibi, kent sevgisi taşıyan vizyon sahibi yöneticilere, başkanlara ihtiyacı var bu kentin. Oturduğu koltuktan sadece zam yapmayı marifet bilen, proje üretemeyen, mevcut düzeni korumayı kendilerine başarı sayan başkanlara ihtiyacı yok. Herkes elini taşın altına koymalı. Mersin için proje üretecek STK'lar hadi kurtarın bu kenti minübüs erozyonundan. Bir kaç yıl sonra çok ciddi SOS verecek bu sorun için masaya oturun. Daha kaliteli, Mersin'e yakışan bir taşıma sistemi oluşturmak ve trafik- ulaşım için kafa yorun.

Mersin mutlu ve modern bir kent, Mersinliler de mutlu insan olmayı hak ediyor.

Sedat Yılmaz

 

İLGİLİ HABER:

 
19 Eylül 2018 Çarşamba 22:27
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:10
  • Güneş06:44
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:45
  • Akşam18:10
  • Yatsı19:33
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1867 - ABD, Alaska'yı Rusya'dan 7,2 milyon dolar karşılığında alarak topraklarına kattı.
1892 - Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı.
1898 - ABD, Porto Riko'nun sahibi oldu.
1908 - Belçika Kongo Hür Devletini ilhak etti.
1912 - I. Balkan Savaşı başladı.
1912 - Trablusgarp Savaşı'nı sona erdiren Uşi Antlaşması imzalandı.
1920 - Saimbeyli'nin kurtuluşu
1920 - Türkiye Komünist Fırkası, Ankara'da resmen kuruldu.
1922 - İngiliz yayın kuruluşu BBC (British Broadcasting Company, sonradan British Broadcasting Corporation) kuruldu.
1936 - Atatürk, Ankara Hipodromu'nda at yarışlarını izledi.
1943 - Ulvi Cemal Erkin ve Necil Kazım Akses, Berlin'de başarılı bir konser verdi.
1944 - Sovyetler, Çekoslovakya'yı işgal etti.
1954 - Texas Instruments şirketi ilk transistörlü radyoyu üretti.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta yapıldı. Türkiye serbest güreş milli takımı 8 sıklette birinci oldu.
1967 - Sovyetler Birliği'nin fırlattığı Venera 4 uzay aracı Venüs gezegenine ulaştı ve Dünya dışında bir gezegenin atmosferini inceleyen ve gezegenler arası yayın yapan ilk araç oldu.
1968 - Dünya Olimpiyat Komitesi, iki zenci atleti (Tommie Smith ve John Carlos) madalya töreni sırasında kara güç selamı verdikleri gerekçesiyle cezalandırdı.
1976 - Başbakan Süleyman Demirel, Fırat nehri üzerindeki Karakaya Barajı ve hidroelektrik santralının temelini attı.
1977 - Filistin'li gerillaların Somali'nin Mogadişu havaalanına kaçırdığı Lufthansa yolcu uçağını basan GSG-9 Alman anti-terör timi, korsanları öldürüp 86 rehineyi kurtardı.
1979 - Balgat katliamının iki sanığı Mustafa Pehlivanlı ve İsa Armağan idama mahkum edildi. 10 Ağustos 1978'de Ankara Balgat'ta solcuların gittiği 4 kahve taranmış, 5 kişi ölmüş, 11 kişi yaralanmıştı.
1982 - 574 sanıklı Ankara Dev-Yol davası başladı: 186 kişi idam istemiyle yargılanıyor.
1988 - Tuzla'da 7 Ekim'de Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) üyesi olduğu öne sürülen dört kişi öldürüldü. Olaya karışan 16 polise 56'şar yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
1989 - Doğu Almanya lideri Erich Honecker istifa etti.
1991 - Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti. İlk defa 28 Mayıs 1918'de bağımsız olan dünya Azerileri, bugünü "Cumhuriyet günü" olarak kutluyorlar.
1993 - Yunanistan'da Andreas Papandreou'nun ikinci başbakanlık dönemi başladı.
1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin gözaltında dövülerek öldürülmesiyle ilgili dava Aydın'da başladı.
1996 - Yargıtay, Yaşar Kemal'e verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.
2002 - Fildişi Sahili'nde bir ay süren çatışmaların ardından isyancılarla hükümet birlikleri arasında ateşkes yürürlüğe girdi.
2007 - Eski Pakistan başbakanı Benazir Butto, 8 yıllık sürgünün ardından döndüğü ülkesinde bombalı bir saldırıya hedef oldu. 126 kişinin öldüğü ve 248 kişinin yaralandığı saldırıdan Butto yara almadan kurtuldu.
2008 - güzel bir cumartesi günüydü ve bundan sonra hayatıma çıkmamacasına girecek olan insanı o gün tanıdım 599 gün geçmesine ramen ohala ilk günkü gibi hayatımın en güzel yerinde
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071324353944
 
On Numara
15.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01081424253541464748495051535459606567737778
 
Sayısal Loto
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu051726273038
 
Şans Topu
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061819262705
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji