MÜSİAD Mersin 18'inci Olağan Genel Kurulu gala programını gerçekleştirdi

Ana Sayfa » Gündem » Numan Olcar"Mersin için yapılan çalışmalarda tanıtım eksikliği var.Bu da turizmi olumsuz etkiliyor"(2)

Numan Olcar"Mersin için yapılan çalışmalarda tanıtım eksikliği var.Bu da turizmi olumsuz etkiliyor"(2)

Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar'dan Havalanı,Akdeniz Oyunları,Kazanlı projesi ve Mersin Marina üzerine önemli açıklamalar. .Hepsi bu söyleşini ikinci bölümünde.

 
 
Numan Olcar
Mersin Turizm Platformu başkanı Numan Olcar'a Mersin'deki turizm yatırımlarını,yapılan çalışmalar hakkındaki düşüncelerini ve Mersin'in eksikliklerini neler yapılması gerektiğini sorduk.İşte söyleşimizin ikinci  ve son bölümü.
Röportaj:Sedat Yılmaz

Akdeniz Oyunlarının turizme ve Mersin'in tanıtımına katkısı yönünde çalışmalar yeterlimi sizce?

Şu ana kadar eleştirdiğimiz konulardan biri olan Akdeniz Oyunlarıdır.Akdeniz Oyunları bir amaç değil araçtır. Önümüzdeki yılın yazında teferruatlarıyla bir ay sürecek, fazlasıyla söylüyorum normalde ise 1 hafta süresince Mersin şenlenecek, ama sonrasında yapılan yapıların dışında pek fazla birşey kalmayacak olan bir etkinliktir. İşte biz bu noktada Akdeniz Oyunlarının bir araç olduğunu söylüyoruz. Önemli olan bu yapıların turizme yada spor kulüplerine kazandırılmasıdır."Akdeniz Oyunları tanıtımı yetersiz.Kent daha sahiplenmedi"

Ama şu anda Akdeniz Oyunları ile ilgili faaliyetlerin  tanıtımlar açısından  son derece yetersiz olduğunu düşünüyoruz.Kent olarak daha sahiplenilmemiş olduğunu görüyoruz.Sahiplenilmeme noktasındaki konuyu da sivil toplum kuruluşlarında kent dinamiklerinde suçu bulmuyorum.Akdeniz Oyunları organizasyonu ile alakalı olan bakanlığımızdan bu konu ile ilgili alt kuruluşlara kadar çok önemli eksiklikler olduğunun altını çiziyorum.Onlar bu kaynaşma yapmadıkça bu desteği göremiyorlar. Umarım bu Akdeniz Oyunlarının başarısı  bazı kişilere rant olarak kalmasın.
Biz kimse bizden talep etmemesine rağmen katıldığımız sekiz fuarda Akdeniz oyunlarının tanıtımını ve bununla ilgili faaliyetleri yaptık.Ama bu tanıtımı tabiri caizse "Biz bunu yapıyoruz.Bu bizimdir"diyemedik."Bunlar şöyle şeyler yapıyorlar.Burada bunlar var.Gelin görün "diyebildik. Etkili olarak bu spesifik bir tanıtımı yapamadık.Zaten Akdeniz Oyunları ile ilgi çalışan komiteye de katılmadım.

İzmir'de 3-5 Temmuzda   Seatrade Türk Kruvaziyer Forumu ile ilgili Mersin'i ilgilendiren bir haberiniz var sanırım.

Dediğim gibi her şeyin başı samimiyet geliyor. Sahiplenme geliyor.
Önümüzdeki Temmuz ayında İzmir'de Akdenizdeki liman kentlerinin büyük bir organizasyonları var.Bu Mersin için büyük bir fırsat.Bu haberi ilk defa sizin aracılığınızla paylaşıyorum.Ülkemize gelen kruvaziyer şirketleri gemilerinin tedarik ettiği yaş sebze ve meyve gereklerini artık Yunanistan dan değil Türkiye'den alma kararı aldılar.Bu ülke açısından çok önemli bir karar.Bununla ilgili uygulanacak yerlerden biri de İzmir'de 3-5 Temmuzda   Seatrade Türk Kruvaziyer Forumu yapılacak.

"Mersin yaş sebze ve meyveciler için büyük bir fırsat"
Bu noktada Mersin'in oraya gidip yaş sebze,meyvedeki pazara dahil olma yada tedarikçi olma konusundaki iradenin ortaya koyması  için çok önemli bir fırsattır.Buradaki üreticinin geminin sadece buraya geldiğinde değil, oraya gidip ürünleri orada yada Antalya'da da yüklemesini yapabilecek durumdadır. Fakat bu çalışmada da halen Ticaret Odasını tenzih ediyorum.Onlar bu fuarlarda stand alınması ve workshopa katılarak gerekli desteği sağlıyor.Ama bu işin temel noktalarından Deniz Ticaret Odası ve MIP bu konularda biraz geri kalıyorlar. Bizim temennimiz bu tip konularda madem kentin yararına ve kendilerini ilgilendiren durumlarda"artık biz davet etmeyelim.İnsanlar ne yapıyoruz desinler"bilincinin oluşmasıdır.Umarım 3-5 temmuzdaki bu fırsatı değerlendirecek ve Mersin'in yararına olacak bir çalışma içine girerler.

Lübnan'a yapılacak turizm ziyaretinden bahsedermisiniz?

Bir diğer güzel oluşum da MERTİD tarafından karar verildi ve Başkanımız gerekli çalışmaları başlattı.Yine 3-5 temmuz arasında üç gidiş 5 dönüş, belki siz basın mensuplarını da götürebileceğimiz ve yaklaşık bölgemizdeki 18-19 turizmci bir heyet olarak Lübnan'ı ziyaret edeceğiz. Uçak seferleri başlayacağı için belki uçakla gidip feribotla döneceğimiz ve oradaki turizm seyahat acenteleriyle  tamamen sektörel bir toplantı gerçekleştirecekler.Böylece bizim turizmcilerimizde onlarla kaynaşmasını ve iş imkanları ile birlikte onları tekrar bölgemize kazandırmayı planlıyoruz.Böyle bir projemiz var.Temmuz ayı Mersin için çok önemli bir ay olacaktır. Ama şunu da belirtmeliyim bugün herkesin böyle projelere sahip çıkılması lazımdır.İtalya'ya,İskenderiye'ye yapılan Ro-Ro seferleri gibi "Lübnan'a da  Ro-Ro seferlerimiz var" diye gururla söylemeliler.Bugün dünyan ın bir çok haber ajanslarında ,örneğin Meksika'da bile Lübnan'a yapılan feribot seferlerinden bahsetmektedir.Bu tip uluslararası turizm ataklarını gözlüyorlar.Bunları yapan ortaya koyan turizm platformudur.
Ama örneğin bir kaç gün önce yapılan Türkiye’deki işletmelerin gelişimini desteklemek ve firmaların ihtiyaçlarına özel çözüm üretmek amacıyla Türkiye İş Bankası ve Dünya Gazetesi’nin birlikte düzenlediği geleneksel ‘İş’le Buluşmalar’ toplantılarında ticaret ve turizmden bahsedeceksiniz ama ilgili  kimsenin sektörün haberi yoktu.İşte bu tip olaylar olmamalı.Yoksa bu tür etkinlikler sadece yapmış olmaktan dolayı yapılmıştırdan öteye gitmez.Ama bu da samimiyetsizlikten doğan bir konu olduğu görülüyor. Küsmüyoruz,Yılmıyoruz.Hataları da söylüyoruz.Yapılanları da söylüyoruz.

Mersin'in turizm geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sayın Bakanımızın bir söyleminde Mersin'in 30 bin yatağın üzerine çıkacağını belirtmiştir. Ama ben Mersin'in 30 bin yatağı hak ettiğini düşünmüyorum.Bundan daha fazlasına layık olduğunu düşünüyorum.

"Yatak sıkınısı var.Çözülmeli"

Çünkü bugün 15 bin yatak Kazanlı bölgesinde var. Karboğazı'ndaki yatak sayısı 5 bin deseniz,Mersin'in mevcudu 7 bin deseniz, 3 bin de öyle koyun.Batıdaki yeni yapılacak işletmeleri içinde 10 bin ekleyin toplam 40 bin etti.Çoğu insan konuşmasında "önümüzdeki 5 yada 10 yıl içinde 30 bin yatağa ulaşacak"gibi söylemi vizyon olarak söylüyor.Bu son derece yanlış.Bugün sadece Belek'de 47 bin yatak var. Gerisini nasıl getireceksiniz.O noktada sıkıntı yaşıyoruz.Çünkü övündüğümüz kadarını yapıyoruz.

"Kıyıya sıfır paralel yollar yapılıyor.Bu sakıncalı.Turizmim önünü tıkar"

Mersin ile Antalya arasındaki karayoluna baktığınızda plaja paralel yollar yapıyoruz.Mevcut olan yolları genişletiyoruz."13 tane tünel yaptık"diyoruz Doğrudur ve son derece güzel şeyler  ama siz bu yolları yaparken kıyıya sıfır paralel yaptığınız için kıyılarda turizm tıkanıyor.Oysa bu yolların 5-6 km içerden kuzeye doğru hazine arazilerinden yapılması, istimlaklarla uğraşılmaması  gereklidir.Mühendislerin dediği gibi "Birşeyi yeniden yapmak mevcudu yapmaktan kolaydır."Yol yukardan yapılsaydı.Kıyılara kılcal yollar açılsaydı.Turizminde önü açılacaktı ve şimdi 30 bin yerine 300 bin yataktan konuşuyor olurduk.
Biz bu sıkıntıyı Turizm Master planı yapılırken bu eksikliği dile getirdik.Biz işin bu noktasından baktığımız zaman 100-200 bin yataklara ulaşılmasını şuanda pek mümkün görmüyoruz. geçen bir sunumda dile getirmiştim .2500 -3000 kişilik bir kruvaziyer gemisi bir limana 20 defa uğradığı zaman o belde de 5 yıldızlı bir otelin bir yılda yaptığı kazanımı sağlıyor. Böyle baktığınızda kruvaziyer gemilerini de 5 yıldızlı bir tesis olarak görebiliriz. Bu çerçevede baktığımız zaman bölgemizde  bu tip destinasyon olarak  ,daha uygun segmentinde satışlar yaparak,gastronomi,golf gibi ,gökkuş izleme gibi,eko turizm gibi daha da spesifik konuları da buna ekleyerek daha az yatakla daha çok döviz girdisi elde etmek mümkün olacaktır.

Kazanlı Seyhan Projesi hakkında ne düşüyorsunuz?

Son olarak, Kazanlı ile ilgili projelerde geçenlerde Sayın Bakanımızın katıldığı AKİB'deki toplantıda ben bizzat masa etrafında ifade ettiğim gibi ,Kazanlı turizminde mevcut olan yatırımcılara gelmiş olduğu noktada bu bir avantaj sağlamaktan çıktı.


"Oraya bir yatırımcıyı dahi getiremedik"

Mersin'in bir kamburu,bir sıkıntısı olmaya başladı.Çünkü bizim o bölgenin dışında Sayın valimizin ifade ettiği gibi onun dışında yedi turizm bölgesi daha var. Bunla beraber sekiz oluyor.Ama daha ilk turizm aşamasında bu noktayı geçemedik.Oraya bir yatırımcıyı getiremedik

Oraya getirip de bu inşaatı reel olarak başlatamadık. Şimdi biz bir fuara gittiğimizde yabancı yatırımcılarla yaptığımız görüşmede "Bölgenizde ne gibi yatırımlar var" dediklerinde "Bölgemizde bir yatırımcı var ama bu zamana kadar işe başlayamamış.2008'den bu yana.Yatırıma başlayamayınca başka sıkıntılar var deniliyor ve böylece bölgeye yeni yatırımcı çekemiyoruz.O yüzden diyorum ki samimiyet ve iradenin altını çiziyorum.Çünkü şimdi deniliyor ki "yatırımcılar oraya başlamak için havalimanını bekliyor."Bu son derece samimiyetsiz bir ifadedir. Çünkü Kazanlı projesinin konuşulduğu dönemde yer tahsisatları yapılırken havaalanı gündemde yoktu.Tahsisatlar 2008 de yapıldı. Bu bölgeye havaalanı konusun 2009-2010 da gündeme geldi.Hatta o zaman havaalanı için reva görülen yer Yemişkumu'ydu.Siz bu kadar zaman geçtikten sonra "Ben havaalanını bekleyeceğim.Onun için bu yatırımı yapmıyorum "derseniz bu tamamen samimiyetsizliktir.

"Ya yatırımcılar hemen başlasın yada bu işi bize verin yatırımcıyı biz getirelim"

O için sayın bakandan,ilgili kişilerden talebimiz,ricamız şu;Ya bu yatırımcılar bu işe derhal başlasın, kentin üretici olan noktasında başlasın ya da hiç bizim onlara ihtiyacımız yok.Bunlar gitsinler .Bunların tahsisatları geri alınsın.Biz yeni yatırımcılar getirelim.Biz bu konunun altına turizm platformu olarak,turizmciler olarak imzamızı atarız.Biz bu konuda samimiyiz.Bunu yapacak adam da var.Biz yatırımcıları bu noktaya getiririz.Unutmayalım ki o yatırımcıların sıkıntılarının ve yasakların aşılmasında sıkıntılarında görünmez el gibi turizm platformu her aşamada yer almıştır.bu konuda da gerekli desteği yaparız.

Ne olacak derseniz? Bütün bunlar eninde sonunda yapılacak.Ama onlar yapacak ama başkaları yapacak.Ama bu şekilde yapmayacak.2014 yılı itibariyle Mersin'in turizmdeki konumu hem bölgesel bir güç olarak ,hem de ülke turizm sektöründeki payı çok daha yüksek olacak.2014 Mersin'in bir dönüm noktasıdır. 2014'ten sonra Mersin Uluslararası havaalanı ile,yapılan tesisleriyle,kruvaziyer turizmiyle ve buna destek ve kaynak olan gastronomi,eko turizm,inanç turizmi gibi diğer segmentleri ile Mersin çok önemli bir turizm merkezi olacak.

"Mersin'in 17 firmanın müracaat edip tek bir firmanın ihaleye girmesini sorgulaması gerekir"

Bakın şimdi Kuzey Kıbrıs'a günde 3-4 seferimiz var,Lübnan'a feribot seferleri başladı .Şimdi de uçak seferleri başlayacak.Bunlar bu yıl içinde yapılanlar. 2014 deki Havalimanını beklemiyoruz.Ama temkinli olmak istiyoruz.Bizim işimiz gücümüz turizm.Başka bir şeyimiz yok.Hatırlarsanız Adana Havaalanı ile ilgili çalışmalarda da kimse konuşmadı tek bir kişi konuştu. .O da Turizm Platformu.Platform olarak o zaman dedik ki"Biz bu firmayı tanımıyoruz.Bilmiyoruz.Belki de çok büyük bir firma olabilir.Ama Mersin'in17 firmanın müracaat edip tek bir firmanın ihaleye girmesini sorgulaması gerekir diye düşündük. Burada herhangi bir art niyet yoktu.Bu Mersinlilerin bu konuya atılması yönünde bir çareydi.Herkes söylüyor,herkes konuşuyor ama şu noktaya baktığımız zaman da havalimanı ile ilgili olarak fiili bir çalışma yok.

"Havaalanı inşaatı başlarken tanıtımı yapacaksınız"

Siz bir havaalanı yapacaksınız, çiftçisinden, turizmcisine kadar pazarlama konusunda hiç bir çalışma yok. Bizim tedirginliğimiz bu yüzden devam ediyor.Bugün Sabiha Gökçen Havaalanı inşaatıyla beraber tanıtımına başladı.Bugün Kuzey Kıbrıs'da açılan Akdenizin en büyük marinalarından biri inşaatıyla birlikte tanıtımına başladı.

Mersin'deki Marina turizme hizmet edecek bir aşamaya geldi mi?Ya da gördüğünüz eksiklikleri nelerdir?

Bugün eleştirmekte bir sakınca görmediğimiz Mersin'de övünülerek söylenen Türkiye'nin büyük marinalarından bir tanesinin marina özelliği yok.Bunu Mersinlilerin sorgulaması gereken bir şey.Bundan önceki söylediklerimi bir kenara koyun.Samimiyetse samimiyet budur. Mersin'in Marinası yapılıyorsa, tanıtımı nerde?Mersin bu konuda hangi sektörde hangi kuruluşlara üye olmuş?Biz bir yıldır söylüyoruz.Burda Boat show ile tanıtımı yapın.Bugün böyle bir fuar yaptığınız zaman ki Türkiye'de yeni yeni oturan bir sektör.İstanbul'a iki tane yapılıyor.Mazisine baktığınızda 6-7 senesi vardır.Yarın birgün bunu Antalya mutlaka yapacaktır.Niye Türkiye'nin önemli boat show'larından bir tanesi Mersin'de yapılmasın.Bu doğrudan dolayı Marina'yi ve turizmini etkilemez mi?Denizcilik veya tekne turizmini etkilemez mi?İşte bundan dolayı bu noktada bunu yapanlar 'samimiyetsizdir' diyorum.


"Mersin'deki Marina atıl durumdadır"

Marina olmuş.Marina'nın bir alışveriş merkezi olmuş.Normalde alışveriş merkezinde olan bir marina olması lazım.Var mı var. Atıl duruyor. Sonuna kadar söylüyorum atıl bir marinadır.Bu mantıkla da bir adım öne gidemez. Tekrar söylüyorum. Bir havalimanı yapılacaksa şu dakikadan itibaren bununla ilgili olan kuruluşlar,yine ilgili olan marketing çalışmaları yapılmalıdır.Her zaman söylüyorum.Havaalanın müşterileri yolcu değildir.Yolcu havayolunun müşterisidir.Uçak firmalarıdır. Bunlarla ilgili görüşmeler yapılmalıdır. Oturur dinlenir.Örneğin Singapur havayolları belki burada bir hat açacaktır.Bununla ilgili çalışmalar hemen başlamalıdır. Depo gibi talepler isteyebilecektir.. Siz dönüp de bir şeyi projeye göre yapılandırmanız başka, yada "biz bu projeyi yaptık.Elimizde bu var Hadi gelin"demek başka.

Büyün bunları eleştirmek için söylemiyorum.Dikkat çekmek için söylüyorum.Bunların çözümünün 69 kişilik platformun çözebileceği bir iştir. Ne de bu konuda hiç bir şeyi esirgemeyen Sayın valimizin yapabileceği bir iştir.Ne de Ticaret Sanayi Odasının yapabileceği bir iştir.Bunları yapacak olan kendileridir.Öncelikle kendilerinden böyle bir talep gelmesi gerekir.

Peki bu noktada öncü olması gereken ve çözüm üretecek sorumlu kurum varmı?

Bugün Mersin Marinanın hangi sektörel dergilerde bir sayfacık ilanı vardır? Çok teknesi olanlar bu marinadan bihaber.Çünkü bir çalışma yok.Onun için tüm bunların profesyonel kadrolarca yapılması lazımdır.ben bu noktada gene Deniz Ticaret Odasına sitem ediyorum.Çünkü Deniz Ticaret Odası bu noktada öncü olması gereken kuruluştur.Konu marina olduğu için.Ama 'biz dedik de onlar yapmıyor' gibi bir cevabı da olamaz Deniz Ticaret Odasının.Bu seni ilgilendiriyor dolayısıyla sen yaptıracaksın.Yada yapmıyorsa sende karşı tedbiri alacaksın.Bu iş anya-konya görülecek, yapılacak. Bu konu çok önemli olduğu için dikkat çekmek istedim.Röportajın birinci bölümü için tıklayınız

 
 
26 Haziran 2012 Salı 12:18
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Miniklerden Büyük Nağmeler Mezitli’de 26. Jakaranda koruluğu açıldı Çalgı Çengi’nin Ünlü Oyuncuları Forum Mersin’de Hayranlarıyla Buluşuyor Çocukların isteğiyle Mezitli'ye kar yağdıAkdeniz İlçe Teşkilat İçi Eğitim Ve Referandum Hazırlık Toplantısını GerçekleştirdiÖzturan,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü KutladıMESİAD Başkan Vekili Hasan Engin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladıErcik, 'Güçlü Bir Demokrasi Güçlü Bir Basın İle Mümkündür'Facebook messenger'de sohbet odaları başlıyorBu bilgisayar saniyede 93 trilyon işlem yapıyorGalaxy S7 dört farklı versiyonla geliyorLamborghini mi, Ferrari mi?
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:04
  • Güneş07:42
  • Öğlen13:04
  • İkindi15:49
  • Akşam18:06
  • Yatsı19:34
 
Anket
.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
18
12
5
1
41
2
Başakşehir
18
11
6
1
39
3
Galatasaray
18
11
3
4
36
4
Fenerbahçe
18
10
5
3
35
5
Antalyaspor
18
8
4
6
28
6
Konyaspor
18
7
6
5
27
7
Bursaspor
18
8
3
7
27
8
Osmanlıspor FK
18
6
8
4
26
9
Trabzonspor
18
7
3
8
24
10
K.D.Ç. Karabük
18
7
3
8
24
11
Gençlerbirliği
17
5
7
5
22
12
Akhisar Bld.
18
5
6
7
21
13
Kasımpaşa
18
6
3
9
21
14
Alanyaspor
18
5
3
10
18
15
Ç. Rizespor
18
4
4
10
16
16
Adanaspor
18
3
5
10
14
17
Kayserispor
18
3
4
11
13
18
Gaziantepspor
17
3
2
12
11
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1679 - İngiltere Kralı II. Charles parlamentoyu feshetti.
1848 - Kaliforniya'da altın bulundu.
1921 - Ankara-Sivas demiryolunun inşasına ilişkin yasa TBMM'de kabul edildi. Hattın inşası 1930 yılında tamamlandı.
1921 - Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.
1924 - Rusya'da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına Leningrad olarak değiştirildi.
1927 - Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1927 - Alfred Hitchcock'un ilk filmi The Pleasure Garden Birleşik Krallık'ta gösterime girdi.
1935 - İlk kutu bira, Krueger Brewing Company tarafından Richmond, Virjinya'da (Amerika Birleşik Devletleri) satışa sunuldu.
1938 - İzmir Telefon Şirketi hükümetçe satın alındı.
1943 - II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill'in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.
1946 - Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu'nu kurdu.
1946 - Cumhuriyet Halk Partisi Sanat Ödülü'nü 35 Yaş şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı kazandı.
1949 - Behçet Kemal Çağlar Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve milletvekilliğinden istifa etti.
1955 - Zonguldak'ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.
1956 - Eskişehir Cezaevi'nde 388 mahkum ayaklandı.
1959 - İstanbul Küçükyalı'da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
1961 - Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes'in idamını istedi.
1961 - Marilyn Monroe ile Arthur Miller boşandılar. Çift beş yıldır evliydi.
1963 - Çatalca'da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak'ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk'ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.
1966 - Hindistan havayolları'na ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Bombay-New York seferini yaparken İsviçre'nin Cenova kentine inmeye hazırlandığı sırada, Alp dağlarının Mont Blanc tepelerine çarparak düştü: 117 kişi öldü.
1967 - Üniversite öğrencileri, Türkiye Milli Talebe Federasyonu'na karşı tutumu protesto ettiler. Ankara'da bir miting düzenlediler. Türkiye Milli Talebe Federasyonu 19 Ocak günü polis tarafından mühürlenmiş, 21 Ocak günü de beş yöneticisi tutuklanmıştı.
1972 - Mahir Çayan'a dedesinden kalan mirasa sıkıyönetim mahkemesi tarafından el konuldu.
1972 - İsmet İnönü "Siyasi suçlar için idam olmamalı" dedi ve sıkıyönetimin kaldırılmasını istedi.
1972 - Guam ormanlarında 2. Dünya Savaşı'ndan beri teslim olmamak için saklanan bir Japon askeri bulundu.
1978 - Sovyetler Birliği'ne ait nükleer reaktör taşıyan Cosmos 954 adlı uydu Dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı, radyoaktif serpintileri Kanada'nın kuzeybatısına yayıldı. Dağılan parçaların ancak %1'i toplanabildi.
1980 - Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.
1983 - 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Cumhuriyet gazetesinin basımı, yayımı ve dağıtımını yasakladı. Nadir Nadi ve yazı işleri müdürü Okay Gönensin hakkında dava açıldı.
1984 - Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.
1986 - Voyager 2 uydusu, Uranüs'ün 81.500 km yakınından geçti.
1989 - Seri katil Ted Bundy, 1978'de 12 yaşındaki Kimberley Leach'i kaçırıp öldürmek suçundan, Florida'da elektrikli sandalye ile idam edildi.
1993 - Milliyetçi Çalışma Partisi, adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.
1993 - Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.
1994 - Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.
2001 - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.
2004 - NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.
2006 - Kuveyt Parlamentosu, dokuz gün önce ölen Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah'ın yerine geçen Emir Şeyh Saad el Abdullah'ı azletti. Parlamento, oybirliğiyle aldığı karara gerekçe olarak 75 yaşındaki Emir'in sağlık durumunun kötü olmasını gösterdi.
2006 - İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.
2008 - Gaziantep'te, terör örgütü El-Kaide'ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.
41 - Caligula lakabıyla tanınan, zalimliği, despotluğu ve deliliği ile ünlü Roma İmparatoru Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus muhafızları tarafından öldürüldü.
 
Arşiv
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
On Numara
23.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05091020252627343839404447535562646670717480
 
Sayısal Loto
21.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu222331354348
 
Şans Topu
18.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030419232908
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji