Özdemir,'Narenciye Sektöründe Ana Sorun Katma Değer Eksikliği'

Ana Sayfa » Gündem » Numan Olcar"Mersin için yapılan çalışmalarda tanıtım eksikliği var.Bu da turizmi olumsuz etkiliyor"(2)

Numan Olcar"Mersin için yapılan çalışmalarda tanıtım eksikliği var.Bu da turizmi olumsuz etkiliyor"(2)

Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar'dan Havalanı,Akdeniz Oyunları,Kazanlı projesi ve Mersin Marina üzerine önemli açıklamalar. .Hepsi bu söyleşini ikinci bölümünde.

 
 
Numan Olcar
Mersin Turizm Platformu başkanı Numan Olcar'a Mersin'deki turizm yatırımlarını,yapılan çalışmalar hakkındaki düşüncelerini ve Mersin'in eksikliklerini neler yapılması gerektiğini sorduk.İşte söyleşimizin ikinci  ve son bölümü.
Röportaj:Sedat Yılmaz

Akdeniz Oyunlarının turizme ve Mersin'in tanıtımına katkısı yönünde çalışmalar yeterlimi sizce?

Şu ana kadar eleştirdiğimiz konulardan biri olan Akdeniz Oyunlarıdır.Akdeniz Oyunları bir amaç değil araçtır. Önümüzdeki yılın yazında teferruatlarıyla bir ay sürecek, fazlasıyla söylüyorum normalde ise 1 hafta süresince Mersin şenlenecek, ama sonrasında yapılan yapıların dışında pek fazla birşey kalmayacak olan bir etkinliktir. İşte biz bu noktada Akdeniz Oyunlarının bir araç olduğunu söylüyoruz. Önemli olan bu yapıların turizme yada spor kulüplerine kazandırılmasıdır."Akdeniz Oyunları tanıtımı yetersiz.Kent daha sahiplenmedi"

Ama şu anda Akdeniz Oyunları ile ilgili faaliyetlerin  tanıtımlar açısından  son derece yetersiz olduğunu düşünüyoruz.Kent olarak daha sahiplenilmemiş olduğunu görüyoruz.Sahiplenilmeme noktasındaki konuyu da sivil toplum kuruluşlarında kent dinamiklerinde suçu bulmuyorum.Akdeniz Oyunları organizasyonu ile alakalı olan bakanlığımızdan bu konu ile ilgili alt kuruluşlara kadar çok önemli eksiklikler olduğunun altını çiziyorum.Onlar bu kaynaşma yapmadıkça bu desteği göremiyorlar. Umarım bu Akdeniz Oyunlarının başarısı  bazı kişilere rant olarak kalmasın.
Biz kimse bizden talep etmemesine rağmen katıldığımız sekiz fuarda Akdeniz oyunlarının tanıtımını ve bununla ilgili faaliyetleri yaptık.Ama bu tanıtımı tabiri caizse "Biz bunu yapıyoruz.Bu bizimdir"diyemedik."Bunlar şöyle şeyler yapıyorlar.Burada bunlar var.Gelin görün "diyebildik. Etkili olarak bu spesifik bir tanıtımı yapamadık.Zaten Akdeniz Oyunları ile ilgi çalışan komiteye de katılmadım.

İzmir'de 3-5 Temmuzda   Seatrade Türk Kruvaziyer Forumu ile ilgili Mersin'i ilgilendiren bir haberiniz var sanırım.

Dediğim gibi her şeyin başı samimiyet geliyor. Sahiplenme geliyor.
Önümüzdeki Temmuz ayında İzmir'de Akdenizdeki liman kentlerinin büyük bir organizasyonları var.Bu Mersin için büyük bir fırsat.Bu haberi ilk defa sizin aracılığınızla paylaşıyorum.Ülkemize gelen kruvaziyer şirketleri gemilerinin tedarik ettiği yaş sebze ve meyve gereklerini artık Yunanistan dan değil Türkiye'den alma kararı aldılar.Bu ülke açısından çok önemli bir karar.Bununla ilgili uygulanacak yerlerden biri de İzmir'de 3-5 Temmuzda   Seatrade Türk Kruvaziyer Forumu yapılacak.

"Mersin yaş sebze ve meyveciler için büyük bir fırsat"
Bu noktada Mersin'in oraya gidip yaş sebze,meyvedeki pazara dahil olma yada tedarikçi olma konusundaki iradenin ortaya koyması  için çok önemli bir fırsattır.Buradaki üreticinin geminin sadece buraya geldiğinde değil, oraya gidip ürünleri orada yada Antalya'da da yüklemesini yapabilecek durumdadır. Fakat bu çalışmada da halen Ticaret Odasını tenzih ediyorum.Onlar bu fuarlarda stand alınması ve workshopa katılarak gerekli desteği sağlıyor.Ama bu işin temel noktalarından Deniz Ticaret Odası ve MIP bu konularda biraz geri kalıyorlar. Bizim temennimiz bu tip konularda madem kentin yararına ve kendilerini ilgilendiren durumlarda"artık biz davet etmeyelim.İnsanlar ne yapıyoruz desinler"bilincinin oluşmasıdır.Umarım 3-5 temmuzdaki bu fırsatı değerlendirecek ve Mersin'in yararına olacak bir çalışma içine girerler.

Lübnan'a yapılacak turizm ziyaretinden bahsedermisiniz?

Bir diğer güzel oluşum da MERTİD tarafından karar verildi ve Başkanımız gerekli çalışmaları başlattı.Yine 3-5 temmuz arasında üç gidiş 5 dönüş, belki siz basın mensuplarını da götürebileceğimiz ve yaklaşık bölgemizdeki 18-19 turizmci bir heyet olarak Lübnan'ı ziyaret edeceğiz. Uçak seferleri başlayacağı için belki uçakla gidip feribotla döneceğimiz ve oradaki turizm seyahat acenteleriyle  tamamen sektörel bir toplantı gerçekleştirecekler.Böylece bizim turizmcilerimizde onlarla kaynaşmasını ve iş imkanları ile birlikte onları tekrar bölgemize kazandırmayı planlıyoruz.Böyle bir projemiz var.Temmuz ayı Mersin için çok önemli bir ay olacaktır. Ama şunu da belirtmeliyim bugün herkesin böyle projelere sahip çıkılması lazımdır.İtalya'ya,İskenderiye'ye yapılan Ro-Ro seferleri gibi "Lübnan'a da  Ro-Ro seferlerimiz var" diye gururla söylemeliler.Bugün dünyan ın bir çok haber ajanslarında ,örneğin Meksika'da bile Lübnan'a yapılan feribot seferlerinden bahsetmektedir.Bu tip uluslararası turizm ataklarını gözlüyorlar.Bunları yapan ortaya koyan turizm platformudur.
Ama örneğin bir kaç gün önce yapılan Türkiye’deki işletmelerin gelişimini desteklemek ve firmaların ihtiyaçlarına özel çözüm üretmek amacıyla Türkiye İş Bankası ve Dünya Gazetesi’nin birlikte düzenlediği geleneksel ‘İş’le Buluşmalar’ toplantılarında ticaret ve turizmden bahsedeceksiniz ama ilgili  kimsenin sektörün haberi yoktu.İşte bu tip olaylar olmamalı.Yoksa bu tür etkinlikler sadece yapmış olmaktan dolayı yapılmıştırdan öteye gitmez.Ama bu da samimiyetsizlikten doğan bir konu olduğu görülüyor. Küsmüyoruz,Yılmıyoruz.Hataları da söylüyoruz.Yapılanları da söylüyoruz.

Mersin'in turizm geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Sayın Bakanımızın bir söyleminde Mersin'in 30 bin yatağın üzerine çıkacağını belirtmiştir. Ama ben Mersin'in 30 bin yatağı hak ettiğini düşünmüyorum.Bundan daha fazlasına layık olduğunu düşünüyorum.

"Yatak sıkınısı var.Çözülmeli"

Çünkü bugün 15 bin yatak Kazanlı bölgesinde var. Karboğazı'ndaki yatak sayısı 5 bin deseniz,Mersin'in mevcudu 7 bin deseniz, 3 bin de öyle koyun.Batıdaki yeni yapılacak işletmeleri içinde 10 bin ekleyin toplam 40 bin etti.Çoğu insan konuşmasında "önümüzdeki 5 yada 10 yıl içinde 30 bin yatağa ulaşacak"gibi söylemi vizyon olarak söylüyor.Bu son derece yanlış.Bugün sadece Belek'de 47 bin yatak var. Gerisini nasıl getireceksiniz.O noktada sıkıntı yaşıyoruz.Çünkü övündüğümüz kadarını yapıyoruz.

"Kıyıya sıfır paralel yollar yapılıyor.Bu sakıncalı.Turizmim önünü tıkar"

Mersin ile Antalya arasındaki karayoluna baktığınızda plaja paralel yollar yapıyoruz.Mevcut olan yolları genişletiyoruz."13 tane tünel yaptık"diyoruz Doğrudur ve son derece güzel şeyler  ama siz bu yolları yaparken kıyıya sıfır paralel yaptığınız için kıyılarda turizm tıkanıyor.Oysa bu yolların 5-6 km içerden kuzeye doğru hazine arazilerinden yapılması, istimlaklarla uğraşılmaması  gereklidir.Mühendislerin dediği gibi "Birşeyi yeniden yapmak mevcudu yapmaktan kolaydır."Yol yukardan yapılsaydı.Kıyılara kılcal yollar açılsaydı.Turizminde önü açılacaktı ve şimdi 30 bin yerine 300 bin yataktan konuşuyor olurduk.
Biz bu sıkıntıyı Turizm Master planı yapılırken bu eksikliği dile getirdik.Biz işin bu noktasından baktığımız zaman 100-200 bin yataklara ulaşılmasını şuanda pek mümkün görmüyoruz. geçen bir sunumda dile getirmiştim .2500 -3000 kişilik bir kruvaziyer gemisi bir limana 20 defa uğradığı zaman o belde de 5 yıldızlı bir otelin bir yılda yaptığı kazanımı sağlıyor. Böyle baktığınızda kruvaziyer gemilerini de 5 yıldızlı bir tesis olarak görebiliriz. Bu çerçevede baktığımız zaman bölgemizde  bu tip destinasyon olarak  ,daha uygun segmentinde satışlar yaparak,gastronomi,golf gibi ,gökkuş izleme gibi,eko turizm gibi daha da spesifik konuları da buna ekleyerek daha az yatakla daha çok döviz girdisi elde etmek mümkün olacaktır.

Kazanlı Seyhan Projesi hakkında ne düşüyorsunuz?

Son olarak, Kazanlı ile ilgili projelerde geçenlerde Sayın Bakanımızın katıldığı AKİB'deki toplantıda ben bizzat masa etrafında ifade ettiğim gibi ,Kazanlı turizminde mevcut olan yatırımcılara gelmiş olduğu noktada bu bir avantaj sağlamaktan çıktı.


"Oraya bir yatırımcıyı dahi getiremedik"

Mersin'in bir kamburu,bir sıkıntısı olmaya başladı.Çünkü bizim o bölgenin dışında Sayın valimizin ifade ettiği gibi onun dışında yedi turizm bölgesi daha var. Bunla beraber sekiz oluyor.Ama daha ilk turizm aşamasında bu noktayı geçemedik.Oraya bir yatırımcıyı getiremedik

Oraya getirip de bu inşaatı reel olarak başlatamadık. Şimdi biz bir fuara gittiğimizde yabancı yatırımcılarla yaptığımız görüşmede "Bölgenizde ne gibi yatırımlar var" dediklerinde "Bölgemizde bir yatırımcı var ama bu zamana kadar işe başlayamamış.2008'den bu yana.Yatırıma başlayamayınca başka sıkıntılar var deniliyor ve böylece bölgeye yeni yatırımcı çekemiyoruz.O yüzden diyorum ki samimiyet ve iradenin altını çiziyorum.Çünkü şimdi deniliyor ki "yatırımcılar oraya başlamak için havalimanını bekliyor."Bu son derece samimiyetsiz bir ifadedir. Çünkü Kazanlı projesinin konuşulduğu dönemde yer tahsisatları yapılırken havaalanı gündemde yoktu.Tahsisatlar 2008 de yapıldı. Bu bölgeye havaalanı konusun 2009-2010 da gündeme geldi.Hatta o zaman havaalanı için reva görülen yer Yemişkumu'ydu.Siz bu kadar zaman geçtikten sonra "Ben havaalanını bekleyeceğim.Onun için bu yatırımı yapmıyorum "derseniz bu tamamen samimiyetsizliktir.

"Ya yatırımcılar hemen başlasın yada bu işi bize verin yatırımcıyı biz getirelim"

O için sayın bakandan,ilgili kişilerden talebimiz,ricamız şu;Ya bu yatırımcılar bu işe derhal başlasın, kentin üretici olan noktasında başlasın ya da hiç bizim onlara ihtiyacımız yok.Bunlar gitsinler .Bunların tahsisatları geri alınsın.Biz yeni yatırımcılar getirelim.Biz bu konunun altına turizm platformu olarak,turizmciler olarak imzamızı atarız.Biz bu konuda samimiyiz.Bunu yapacak adam da var.Biz yatırımcıları bu noktaya getiririz.Unutmayalım ki o yatırımcıların sıkıntılarının ve yasakların aşılmasında sıkıntılarında görünmez el gibi turizm platformu her aşamada yer almıştır.bu konuda da gerekli desteği yaparız.

Ne olacak derseniz? Bütün bunlar eninde sonunda yapılacak.Ama onlar yapacak ama başkaları yapacak.Ama bu şekilde yapmayacak.2014 yılı itibariyle Mersin'in turizmdeki konumu hem bölgesel bir güç olarak ,hem de ülke turizm sektöründeki payı çok daha yüksek olacak.2014 Mersin'in bir dönüm noktasıdır. 2014'ten sonra Mersin Uluslararası havaalanı ile,yapılan tesisleriyle,kruvaziyer turizmiyle ve buna destek ve kaynak olan gastronomi,eko turizm,inanç turizmi gibi diğer segmentleri ile Mersin çok önemli bir turizm merkezi olacak.

"Mersin'in 17 firmanın müracaat edip tek bir firmanın ihaleye girmesini sorgulaması gerekir"

Bakın şimdi Kuzey Kıbrıs'a günde 3-4 seferimiz var,Lübnan'a feribot seferleri başladı .Şimdi de uçak seferleri başlayacak.Bunlar bu yıl içinde yapılanlar. 2014 deki Havalimanını beklemiyoruz.Ama temkinli olmak istiyoruz.Bizim işimiz gücümüz turizm.Başka bir şeyimiz yok.Hatırlarsanız Adana Havaalanı ile ilgili çalışmalarda da kimse konuşmadı tek bir kişi konuştu. .O da Turizm Platformu.Platform olarak o zaman dedik ki"Biz bu firmayı tanımıyoruz.Bilmiyoruz.Belki de çok büyük bir firma olabilir.Ama Mersin'in17 firmanın müracaat edip tek bir firmanın ihaleye girmesini sorgulaması gerekir diye düşündük. Burada herhangi bir art niyet yoktu.Bu Mersinlilerin bu konuya atılması yönünde bir çareydi.Herkes söylüyor,herkes konuşuyor ama şu noktaya baktığımız zaman da havalimanı ile ilgili olarak fiili bir çalışma yok.

"Havaalanı inşaatı başlarken tanıtımı yapacaksınız"

Siz bir havaalanı yapacaksınız, çiftçisinden, turizmcisine kadar pazarlama konusunda hiç bir çalışma yok. Bizim tedirginliğimiz bu yüzden devam ediyor.Bugün Sabiha Gökçen Havaalanı inşaatıyla beraber tanıtımına başladı.Bugün Kuzey Kıbrıs'da açılan Akdenizin en büyük marinalarından biri inşaatıyla birlikte tanıtımına başladı.

Mersin'deki Marina turizme hizmet edecek bir aşamaya geldi mi?Ya da gördüğünüz eksiklikleri nelerdir?

Bugün eleştirmekte bir sakınca görmediğimiz Mersin'de övünülerek söylenen Türkiye'nin büyük marinalarından bir tanesinin marina özelliği yok.Bunu Mersinlilerin sorgulaması gereken bir şey.Bundan önceki söylediklerimi bir kenara koyun.Samimiyetse samimiyet budur. Mersin'in Marinası yapılıyorsa, tanıtımı nerde?Mersin bu konuda hangi sektörde hangi kuruluşlara üye olmuş?Biz bir yıldır söylüyoruz.Burda Boat show ile tanıtımı yapın.Bugün böyle bir fuar yaptığınız zaman ki Türkiye'de yeni yeni oturan bir sektör.İstanbul'a iki tane yapılıyor.Mazisine baktığınızda 6-7 senesi vardır.Yarın birgün bunu Antalya mutlaka yapacaktır.Niye Türkiye'nin önemli boat show'larından bir tanesi Mersin'de yapılmasın.Bu doğrudan dolayı Marina'yi ve turizmini etkilemez mi?Denizcilik veya tekne turizmini etkilemez mi?İşte bundan dolayı bu noktada bunu yapanlar 'samimiyetsizdir' diyorum.


"Mersin'deki Marina atıl durumdadır"

Marina olmuş.Marina'nın bir alışveriş merkezi olmuş.Normalde alışveriş merkezinde olan bir marina olması lazım.Var mı var. Atıl duruyor. Sonuna kadar söylüyorum atıl bir marinadır.Bu mantıkla da bir adım öne gidemez. Tekrar söylüyorum. Bir havalimanı yapılacaksa şu dakikadan itibaren bununla ilgili olan kuruluşlar,yine ilgili olan marketing çalışmaları yapılmalıdır.Her zaman söylüyorum.Havaalanın müşterileri yolcu değildir.Yolcu havayolunun müşterisidir.Uçak firmalarıdır. Bunlarla ilgili görüşmeler yapılmalıdır. Oturur dinlenir.Örneğin Singapur havayolları belki burada bir hat açacaktır.Bununla ilgili çalışmalar hemen başlamalıdır. Depo gibi talepler isteyebilecektir.. Siz dönüp de bir şeyi projeye göre yapılandırmanız başka, yada "biz bu projeyi yaptık.Elimizde bu var Hadi gelin"demek başka.

Büyün bunları eleştirmek için söylemiyorum.Dikkat çekmek için söylüyorum.Bunların çözümünün 69 kişilik platformun çözebileceği bir iştir. Ne de bu konuda hiç bir şeyi esirgemeyen Sayın valimizin yapabileceği bir iştir.Ne de Ticaret Sanayi Odasının yapabileceği bir iştir.Bunları yapacak olan kendileridir.Öncelikle kendilerinden böyle bir talep gelmesi gerekir.

Peki bu noktada öncü olması gereken ve çözüm üretecek sorumlu kurum varmı?

Bugün Mersin Marinanın hangi sektörel dergilerde bir sayfacık ilanı vardır? Çok teknesi olanlar bu marinadan bihaber.Çünkü bir çalışma yok.Onun için tüm bunların profesyonel kadrolarca yapılması lazımdır.ben bu noktada gene Deniz Ticaret Odasına sitem ediyorum.Çünkü Deniz Ticaret Odası bu noktada öncü olması gereken kuruluştur.Konu marina olduğu için.Ama 'biz dedik de onlar yapmıyor' gibi bir cevabı da olamaz Deniz Ticaret Odasının.Bu seni ilgilendiriyor dolayısıyla sen yaptıracaksın.Yada yapmıyorsa sende karşı tedbiri alacaksın.Bu iş anya-konya görülecek, yapılacak. Bu konu çok önemli olduğu için dikkat çekmek istedim.Röportajın birinci bölümü için tıklayınız

 
 
 
26 Haziran 2012 Salı 12:18
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:05
  • Güneş07:45
  • Öğlen13:03
  • İkindi15:45
  • Akşam18:02
  • Yatsı19:30
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
18
6
4
8
22
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
18
5
3
10
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1815 - Napolyon, 140.00 kişilik bir ordu ve 200.000 kişilik gönüllü birliği ile Paris'e girdi.
1841 - Hong Kong Adası (Hong Kong'un güneyinde bir ada), Afyon Savaşları sırasında Birleşik Krallık'a verildi .
1861 - Arjantin'in Mendoza şehri, şiddetli bir depremle harabeye döndü.
1892 - Springfield, Massachusetts'te ilk resmi basketbol maçı oynandı.
1895 - Darülaceze kuruldu.
1915 - Mustafa Kemal, Esat (Bülkat) Paşa komutasındaki 3. Kolordu'ya bağlı olarak Tekirdağ'da teşkil edilecek 19.Tümen Komutanlığı'na atandı.
1916 - Albert Einstein, görelilik kuramını yayımladı.
1920 - Maraş'ta Fransızlar'a karşı Maraş Savunması başladı
1921 - Dağıstan Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti; Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'ne bağlı olarak kuruldu.
1921 - İtalyan Komünist Partisi kuruldu.
1921 - TBMM'nin oluşumunun ardından, 23 maddelik ilk anayasa Teşkilatı Esasiye kabul edildi.
1923 - Ali Şükrü Bey'in Ankara'da yayımladığı Tan gazetesinin ilk sayısı çıktı.
1923 - Türkiye Büyük Millet Meclisi, gizli oturumunda Elcezire bölgesinde bir İstiklal Mahkemesi kurulması kararı aldı.
1923 - İsmet Paşa'nın Lozan'da Yunanlılar tarafından yakılmış 26 şehrin listesini sunması.
1929 - Lev Troçki, Sovyetler Birliği'nden sınır dışı edildi.
1936 - VIII. Edward Birleşik Krallık hükümdarı oldu. Daha bir yılı doldurmadan 10 Aralık 1936'da kendi isteği ile tahtı bırakacaktır.
1936 - Sinemaların esas filmle beraber bir de "öğretici film" göstermek zorunda olduğuna ilişkin yasa çıktı.
1936 - Ankara'da Endüstri Kongresi toplandı. Toplantıda İkinci Beş Yıllık Sanayi Planı esasları kabul edildi.
1942 - Askerlik süresi üç yıla çıkarıldı.
1945 - Birleşik Krallık'ta eğitimini tamamlayan 50 Türk öğrenciye pilotluk brövesi verildi.
1947 - Fransa'da Charles De Gaulle, politikadan çekildiğini açıkladı ve görevinden istifa etti.
1950 - Kiraların serbest bırakılması kararlaştırıldı.
1952 - Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı Kore'de 34 subay, 46 astsubay ve 1252 erin şehit olduğunu açıkladı.
1953 - General Eisenhower, Amerika Birleşik Devletleri başkanı seçildi.
1956 - Yaşar Kemal, "İnce Memed" romanıyla Varlık dergisi Roman Armağanı'nı kazandı.
1961 - Londra Konferansı'nda Kıbrıslı Rumlar, federal yönetim tezini reddetti. Bunun üzerine Kıbrıs Türk toplumu temsilcileri konferanstan çekildi.
1961 - Saraçhane Tiyatrosu açıldı. İlk oyun Cevat Fehmi Başkut'un "Hacıyatmaz" oyunu oldu.
1961 - John F. Kennedy, Amerika Birleşik Devletleri'nin 35. başkanı seçildi.
1963 - 21-25 Ocak'da şiddetli soğuklar ülkenin her yanını etkiledi. Elektrikler, sular kesildi, trenler yollarda kaldı. Uludağ'da kar kalınlığı 25 metre.
1967 - Uluslararası Las Vegas Maratonu'nda İsmail Akçay ikinci oldu, derecesi: 2 saat, 23 dakika, 3 saniye.
1968 - Türkiye, Yunanistan'daki askeri rejimi tanıyan ilk ülke oldu.
1969 - John Lennon, Yoko Ono ile evlendi.
1971 - Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Akademik Konsey'in kararıyla süresiz kapatıldı.
1972 - Türk Hava Yolları'nın Marmara uçağı Adana'da düştü. Uçakta yolcu yoktu. Beş kişilik mürettebattan bir hostes öldü, dört görevli yaralandı.
1975 - Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği (Tüm-Der) kuruldu.
1975 - ASALA terör örgütü kuruldu.
1981 - İran, 444 gündür rehin tutulan 52 Amerikalının serbest bırakıldığını açıkladı. Haber, Ronald Reagan'ın Amerika Birleşik Devletleri başkanlığı koltuğunu Jimmy Carter'dan devralmasından birkaç dakika sonra geldi.
1981 - İstanbul Sıkıyönetim Mahkemesi 223 Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesinin tutuklanmasına karar verdi.
1983 - Eski İstanbul Belediye başkanı Ahmet İsvan tahliye edildi. İsvan, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davasında yargılanmaktaydı.
1986 - Demokratik Sol Parti (DSP) ile Sosyaldemokrat Halkçı Parti SHP arasında yapılan "solda birlik" görüşmeleri kesildi. Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Rahşan Ecevit "Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) ile yollarımız ayrıldı" dedi.
1986 - Birleşik Krallık ve Fransa, Manş Tüneli planlarını açıkladılar.
1986 - Jacques Chirac, Fransa başbakanı oldu.
1988 - Mehmet Ali Aybar ile Aziz Nesin hakkında 15'er yıla kadar hapis cezası istendi. Gerekçe 2000'e Doğru dergisine Kürt sorunu konusunda yaptıkları açıklamalardı.
1989 - Samsunspor kafilesi, Malatyaspor ile yapacağı lig maçına giderken kaza geçirdi, 3 kişi öldü.
1989 - George H.W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 41. başkanı seçildi.
1989 - Asil Nadir, Günaydın gazetesi, Gelişim yayınlarından sonra Güneş gazetesini de satın aldı.
1990 - Bakü'de Sovyet ordusu tarafından yapılan katliam.Yüzlerce masum hayatını kaybetti. (20 Yanvar Faciası)
1992 - Flash TV yayın hayatına başladı.
1993 - Anayasa Mahkemesi dini bayramlarda Bayram dışında gazete çıkarılmasını yasaklayan yasayı iptal etti.
1993 - Meclis Anavatan Partisi (ANAP) döneminin iki bakanı Safa Giray ile Cengiz Altınkaya'nın Yüce Divan'a verilmesini kararlaştırdı.
1993 - Bill Clinton, Amerika Birleşik Devletleri'nin 42. başkanı seçildi.
1995 - Tokyo metrosuna sarin gazı saldırısı: 12 kişi öldü, 1300 kişi yaralandı.
1996 - Filistin'de ilk kez devlet başkanlığı seçimleri yapıldı. Yaser Arafat devlet başkanı seçildi.
1997 - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), "Demokratik standartların yükseltilmesi paketi"ni Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ile Genelkurmay Başkanlığına sundu. TÜSİAD raporda Kürtçe eğitimin serbest bırakılmasını da öneriyordu.
2000 - Yargıtay, gazeteci Metin Göktepe'yi gözaltında öldürdükleri gerekçesiyle 7 yıl 6'şar ay ağır hapis cezasına çarptırılan 6 sanık polisten 5'inin cezasını onadı, sanıklardan Emniyet Amiri Seydi Battal Köse'nin cezasını ise esastan bozdu.
2001 - George W. Bush, Amerika Birleşik Devletleri'nin 43. başkanı seçildi.
2003 - MERNİS hizmete girdi.
2006 - Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Mehmet Ali Ağca'nın tahliyesine ilişkin Kartal 2. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını bozdu. Ağca, Yargıtay'ın kararı doğrultusunda Kartal'da bulunduğu yerden alınarak, Kartal H Tipi Cezaevine konuldu.
2007 - Hrant Dink'in öldürülmesi olayının zanlısı Ogün Samast, Samsun'da yakalandı.
2009 - Barack Obama Amerika Birleşik Devletleri'nin 44. Başkanı olarak göreve başladı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
18.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu111720293651
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji