'Dünya Bakliyat Günü' etkinliği Mersin'de de Gerçekleştirildi

Ana Sayfa » Gündem » Olcar"Mersin önemli bir turim Merkezi olacak"

Olcar"Mersin önemli bir turim Merkezi olacak"

Mersin çok önemli bir dönemden geçiyor.Özellikle Turizm'de geldiği noktayı,eksiklikleri,yapılan yanlışları ve doğruları bu işin içinde olan ve Mersin Turizmine katkılar sunan Mersin Turizm Platformu Başkanı Numan Olcar'a sorduk.

 
 
Olcar
Röportaj: Sedat Yılmaz

Sayın Olcar,Turizm'de gelinen nokta itibariyle sektörün durumu nedir?


Türkiye'de turizm geçen yılın verilerini yakalamış durumda.Biz bu yıl turizm'de Türkiye'de %14-15 büyüme bekliyoruz.Ama uluslararası yaşanan konjonktürel durumlardan dolayı bu konuda birazcık sıkıntı yarattı. Ancak şu an itibariyle geçen yılın haziran rakamlarını yakalamış görüyoruz.Yani herkesin tersine gittiği bir ekonomide bizim yerimizi korumamış ve bir miktar artış sağlamış olmamız güzel bir durumda olduğumuzu gösteriyor.

Mersin ise her dönemde bir takım sıkıntılarla karşılaştı. 2007-2008 yıllarında ziyaret eden yabancı turist sayısı 80 bin -85 bin olarak ifade edilirken geçen yıl açıklanan verilerle bu sayı 500 binlere çıkmıştır. Bu önemli bir artıştır. Bu artışın da önemli bir kısmını orta doğudan gelen guruplar sağlıyor.Ama son zamanlarda Suriye'de yaşanan olumsuzluklar negatif bir etki yaratmıştır.Ancak dünyanın bir yerinde böyle olaylar oluyor diye bir şey yapmadan oturmak olmuyor. Biz turizmciler olarak her zaman bölgesel kalkınmanın stratejileri çerçevesinde bu durumları artıya çevirme konusunda çalışmalar yapıyoruz.Bununla alakalı olarak 5 ay önce başlayan kruvaziyer ile ilgili olan bir proje bugün çok önemli noktalara geldi.Dolayısıyla bir takım eksik gelen sayıları buradan tamamlamayı düşünüyoruz.Bununla birlikte orta doğuda Ürdün ve Beyrut Suriye'den önemli bir potansiyel. Bu hafta devreye aldığımız feribotla bir köprü kurduk.Bunlarla ilgili olarak gelen talepler son derece yoğun.Bölge acenteleri ve otellerin dışında İstanbul,İzmir ve Antalya'da faaliyet gösteren seyahat acenteleri bu köprüyü kullanmaya başladı.Bunun daha da gelişeceğini bekliyoruz.Diğer önemli bir noktada 3 temmuz itibariyle Adana Beyrut uçak seferleri de başlıyor.Böylece kurduğumuz bu köprülerle ve uyguladığımız stratejilerle Mersin'in Suriye'den kaybettiği turisti karşılamayı ve arttırmayı öngörüyoruz. Onun dışında şehirde sürekli oteller artıyor. Şu anda şehir otelciliği de popüler durumda. Bunları olumlu gelişmeler olarak görüyoruz. Kıyı otelciliğinde eksiklikler var. Eğer bu Kazanlı-Seyhan projesinin devreye girmesi,Kızkalesi bölgesinin ıslah edilmesi,Kızkalesi'nin ötesinin de kazanılması Mersin'in cazibe merkezi olmasında önemli faktörler.

Neden Mersin'e Arap sadece turist çekmeye çalışılıyor. Örneğin Avrupa'dan yada Rusya'dan neden turist gelmiyor.Mersin Arap dünyasının ve orta doğunun dünyaya açılan bir kapısı olarak mı kalacak?

Arap ülkeleri bir çalışma yapılmadan kendi kendine oluşmuş bir pazar. Mersin'in tanıtım anlamında orta doğunda bir alternatifi yok.Ancak her şeyin başı tanıtımdır.

Yani bir ürününüz olacak bir bölgeniz olacak.Ben 26 yıldır bu sektördeyim ve yılda 7-8 uluslararası fuarda yer alıyorum.Şirket olarak katılıyorum.Şirketimi tanıtıyorum.Bölgemde şu oteller var.Bu oteller var..Bunları söylüyorum.

Ama bunlar yabancılar için bir şey ifade etmiyor. Çünkü bu şirketlerden dünyanın çeşitli yerlerinde milyonlarca var.Amam biz her zaman söylüyoruz bunun destinasyon olarak,bölge olarak bu tanıtımın, reklamın yapılması ve cazibe merkezi haline getirilmesi ve bu şemsiye altında olan acente,otel,turizmle ilgili kuruluşların bunun altından kazanç sağlayacağı bir oluşum gerçekleştirilebilir.

Biz bölgesel tanıtıma 2007-2008 yıllarında başladık.Platformların oluşturulması ve insanların artık bir masa etrafında toplanmasıyla başladı.

O dönemden bu döneme kadar , o dönemde aktif olan sektörün kuruluşları da daha aktif duruma getirdik.Örneğin MERTİD bu konuda çalışmalar yürütmektedir

Avrupa pazarlarına gittiğimizde özellikle bölgenin rekabet edilebilir ve destinasyon çekebilir bölümleriyle biz öneriler sunmaya çalıştık. Bunun için Avrupa'nın İskandinav ülkelerinin yanı sıra son iki yıldır Ortadoğu'nun önemli bir merkezi olan Dubai'deki fuarlara da katılmaya başladık.Ama gittiğimiz fuarları farklı bölge olarak ele alırsanız bu süre daha eskilere gidebilir. Şimdi böyle noktalara baktığınız zaman biz biraz geçiz. Ama umudumuz şu;Mersin de bir takım şeyleri süratli kavrıyor.Belli bazı noktaların içerisinde biz bu yarışa girdiğimizde Mersin'in doğru bir zamanlamada olduğunu düşünüyorum.Yani neden bunu söylüyorum.Ege bölgesi ve Antalya bölgesi turizm yatırımlarına doymuş bölgeler.Biz 8- 10 sene önce bu rekabete girseydik bazı noktalarda çok daha farklı kayıplarımız söz konusu olabilirdi.Ama şu anda Mersin'in koyduğu her ürün uluslararası pazarda bir etki yaratıyor.

Ülkeler bazında ele aldığımız zaman.O ülkelerin yapmış olduğu stratejilerle alakalı bir şeydir. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti Suriye'de çok ciddi anlamda faaliyetler yapıyor.Bu etkinlikleri yaparken de alt yapı olarak işaret ettiği il Antalya oluyor. Dolayısıyla Rus turistler Antalya'ya gidiyor.Bu turistler nerdeyse Türkiye'nin başkentinin nerdeyse Antalya olduğunu düşünenler de var.Şimdi bu açıdan ele alırsak, bizim bu aşamada yeterli potansiyelimiz var. Başta bakanlığımız ve ülke politikaları olarak bir takım hedef ülkelere destinasyon olarak turizm bölgesi işaret edilmesi lazım ki bu tıpkı deniz kenarında oynarken elinizle kumu çektiğinizde arkasına dolan su gibi, bu suyun artık Mersin tarafına akıyor olması lazım.Ama bunlar bölgesel firmalarla,bölgesel işletmelerle yapılacak şeyler değil.Kruvaziyer turizmde gelinen nokta nedir?

Kruvaziyer Turizmde Mersin bir başarı öyküsü yazmıştır.Bu çok açık ve net. Aynı zamanda kruvaziyer turizm bugün Akdeniz Oyunlarının da önünde olan ve kentteki sivil toplum kuruluşlarının hep beraber hareket ettiği ,Sayın Valimizin de bu konuda liderlik ettiği,hamisi olduğu bir organizasyonla yürütülmektedir. Ben her zaman iki önemli noktaya işaret etmişimdir.Birincisi bu konudaki samimiyetini ortaya koymuştur.İkincisi bu konuda irade göstermiştir.

Bu noktada yapılan çalışmalarda Mersin devlerin olduğu bir fuara,kapısını aralayarak, bugüne kadar İzmir'in dışında hiç bir şehrimizin katılmadığı fuara giderek 37 metre karelik stand açarak bu iradeyi 'çok istiyor' diye koymuştur. İmkanlarını ortaya koymuştur.Neticede 2013-2014 için beklediğimiz çalışmaları bu sene için dahi önce 5 gemiyle, ikişer sefer uğramasıyla

yaklaşık 11 sefer uğramasıyla gerçekleştirmiştir.Bundan sonraki amaç sadece Akdeniz çanağında yer alan gemiler değil, Güney Akdeniz çanağında dönen gemilerin rotalarının Mersin olması için çalışmalar yapılmaktadır.,Bu noktada ilk geminin Ağustos'un 24'ünde başlayan ve 27 ve 29'un da Mersin'e uğrayacak olan Club Med'in ilk gemisiyle bu projeyle ilk açılışımızı yapacağız.Aslında bunu 2013-2014 için planlamıştık ama çalışmalar o kadar olumlu gitti ki bu tarihi geri çektik. Aynı zamanda ilgili gemilerin Albatros yada Club Med'in web sitelerine girdiğinizde Mersin'i bir destinasyon olarak görmekteyiz. Yeni şirketlerle yaptığımız göüşmelerde satışların iyi gittiğini ve rağbet gördüğünü anlamaktayız.Bu da bu projenin ne kadar olumlu yol aldığını göstermektedir.

Doğu Akdeniz'de Kruvaziyer Turizmin barındırdığı fırsatlar nelerdir?

Avrupa'da görülecek tarihle Doğu Akdeniz'de görülecek tarih çok farklıdır.Bugün Tarsus'un tarihi bile 4-5 bin yılların görebileceği bir noktadadır. Tabi ki turizmin Roma'ya,Venedik'e gittiği noktalar vardır ama bu kültür hazinelerine baktığınız zamanda ülkemizin, aşaya indiğinizde Bir mısır'ın,Lübnan'ın, bir Suriye'nin sahip olduğu değerler daha bir spesifik, daha bir kültüre yönelik avantajlara sahip olduğunu görürsünüz.

Gemiler için şöyle bir nokta vardır. Kruvaziyer gemiler gece yol alır,gündüz limanlarda olur.Bizim burada çıkan gemiler Lazkiye'ye veya Beyrut'a yada Port Said'e uğrayabilecekleri yani gemiler içinde rahat, yolcular içinde çok geniş bir kültür olgusu içinde yaşayabilecekleri imkanlar sunuluyor.

Ayrıca Kruvaziyer Turizme, Kültür turizmini,inanç turizmini vb gibi diğer spesifik alt gurupları da entegre edebiliriz.Kruvaziyer turisti diğer spesifik turizm dallarında olduğu gibi para harcayan bir turisttir. Dünya ortalaması her limanda 100 dolar civarındadır. Bugün 2-3 bin kişilik bir geminin geldiğini düşünürseniz çok ciddi bir takamın sokağa ,caddelere esnaflara akacağı bir gerçektir.

Mersin doğu Akdeniz bölgesinde bir ana liman olabilir mi?

Mersin Türkiye'nin ikinci büyük limanı ve Akdeniz'in sayılı büyük limanlarındandır.İşin ticari yada lojistik boyutuna baktığımız zaman, bu yeni yapılacak projelerle Mersin'in Akdeniz'deki en büyük hat limanı olacağı açıktır. Bölgede Süveyş kanalı ili Hint okyanusuna açılması ve bölgenin en büyük limanı olma özelliği büyük bir avantaj sağlamaktadır.Mersin bu avantajlarını iyi değerlendirecektir. Ancak bizim İzmir ,Kuşadası gibi bir terminalimiz yok ama bir kaç yıl sonra Mersin gelen gemilerini ticari limanında değil Kruvaziyer terminalinde karşılayacak.Mersin'in bir kruvaziyer terminalinin kurulmasındaki en önemli etmenlerden biri olan mevcut liman tecrübesine sahip olması bu konuda önemli bir lokomotiflerden bir tanesidir.Yani Mersin limanın nasıl olacağı ve nasıl işletileceği dersini çoktan geçti, masterini yapıyor durumdadır.Bu nedenle kruvaziyer limanı oluşturulması Mersin için o derece kolaydır.Ama kruvaziyer limanları her zaman ticari limanların üzerinde bir tac gibi,gurur verici bir ünvan olarak durur.Kruvaziyer Limanı Mersin için önemli bir marka değeri olacaktır.Gelecek gemilerin yanaşacağı rıhtım yapımı ne aşamada?

Zaten mevcut liman rıhtımları gelecek olan gemiler için elverişli durumda.Bir sıkıntımız yok ama biz bu projeyi daha uzun dönemli düşündüğümüz için MIP ile yaptığımız görüşmelerde ,limanın batı mendireğinin üzerinde yani Çamlıbel'in karşısındaki bir noktada 600 metre uzunluğunda ve 35 metre eninde bir kruvaziyer liman projesi üzerinde çalışmıştık.MIP bunu son derece ciddiye aldı ve projelendirdi.10 ülkenin resmi kurumlarından bu projenin onayını geçirdi.Şu anda konu büyükşehir belediye başkanlığında.Onlarda gerekli etüdler yapıldıktan sonra bu konunun önü açılacaktır.Ama biz hiç kimseye 'bizim kruvaziyer limanımız var .Bunu için buraya gelin' diye taahhütte bulunmadık.Biz Mersin'i ve mevcut durumunu pazarladık.Bu başarıyı böyle elde ettik.Önümüzdeki yıllarda da böyle bir projesi olacağını da ifade ettik.

Kent dinamikleri ne kadar destek veriyor. Mersin lobisi yaratıldı mı?

Mersin'in turizmle örtüşmesinde ve nerdeyse kanarya sevenler derneğinin konuşmasında dahi turizmin olmasından ve bu konunun bu noktaya getirilmesinden Turizm platformunca övünülecek bir durumdur.Tevazua de gerek yoktur.

Biz 2007 yılında konuşurken insanlar çok farklı şeyleri konuşuyordu.Yol aldıkça ve başarı sağlandıkça bir takım olaylar gelişti. Sizler çok iyi biliyorsunuz 2008'lerde balık çiftliklerinin püskürtülmesindeki temel taş temel etken Turizm Platformudur.

Hatırlarsınız o dönemde Yemişkum'u-Ayaş mevkiinde yapılması düşünülen havaalanı için yine o dönemdeki sivil toplum kuruluşlarının başarı olduğunu düşündükleri o bölgenin olmayacağını, hatalı olduğunu, asıl yapılması gereken yerin Adana Mersin arasında olması gerektiği yine platformumuz tarafından dile getirilmişti.Şimdi böyle büyük konularda savaş verdikten sonrada ortaya konulan turizm olgusundan sonra da hakikaten bu turizmde bir şeyler var diyen sivil toplum kuruluşları sesimizi duymaya başladı.Tabi bizde o zamandan bu zamana kadarda tanıtımın en etkili yöntem olduğunu dile getirdik

Bu konudaki en samimi iradeyi kuşkusuz sayın valimizden gördük.Hüseyin Aksoy'dan sonra şimdiki valimiz Hasan Basri Güzeloğu'da bunu çok daha üst bir seviyeye çıkartması Mersin'in valilik nezdindeki en önemli şahsıdır. Tabi toparlayıcı Sayın valimiz yapınca da etrafındaki kuruluşlar ve platformun bu noktadaki görevlileri daha etkin oldu.Yapılan etkinlikleri hatırlarsınız St.Paul etkinlerinin yapıldığı noktada, o dönemde turist geliri 220-230 bin kişilere çıkmıştı .Bu noktadaki genel kombinasyon valimizin himayesindeydi.Genel koordinatör bu konuda gelinen noktayı sağlayan platformdur.

Platform işin çekirdeğinde olan ve sadece işi bu olduğu için, işin çok fazla teferruatına kaymadan doğrudan hedefe odaklı çalışmalarla bu başarılı sonucu yarattı

Sivil toplum kuruluşu ile ilgili noktaya gelince herkes bunu konuşuyor.Bu başarının başlangıcı platformdur.Bölgemizdeki turizmcilerimizdir.MERTİD icraate dönük çalışmalarından dolayı platformumuzun en önemli paydaşlarından bir tanesidir.Biz bu konuşmaların bu kadar aktif olarak işe döngüsünü buralarda göremiyoruz.örneğin MERTİD için çok önemli ama insanlar belki basit olarak görebilirler.Mersin ile Lübnan arasındaki feribot seferlerinin tekrar başlatılması yada çalıştırılması ile ilgili çalışmada bugün turizm platformunun çalışmasıdır.

"Deniz Ticaret Odası ve MIP'in daha etkin olmalı"

Neticede turistler bugün geliyor.Kimse bunu sorgulamıyor.Birkaç kişi yada sayın Bakan bu konuda çalışmalar yapıldı dedi ama bunun arkasındaki konunun iyice bilinmesi ve anlaşılması gerekmektedir.Bu konuda samimi olan ve çalışmalarda destek olan önemli paydaşlarından bir tanesi de Ticaret ve Sanayi Odası'dır.Deniz Ticaret Odası'nın da bu konuda çok daha etkin olmasını beklemekteyiz.Ama bu konuda şu ana kadar yeterince etkin değil.

Yine aynı şekilde bu işin temelinde olan MIP.Limanın bu çalışmalara çok daha etkili çalışması ve sahip çıkması gerekiyor.

Mersin hangi sektörde olursa olsun.Konumuz turizm olduğu için söylüyorum konuşulunca samimi olunmalı.Samimiyetinin arkasında durmalı.Samimi olarak söylediği noktanın realize edilmesi noktasında da bu irade ortaya konuşmalı.Samimiyet ve iradenin olduğu bir proje Mersin'e kazandırır.Bütçe bu noktadan sonra gelir.Amam bu konularda da platform birleştirici ve uygulayıcı görevini sonuna kadar sürdürmektedir.Plarform içinde hiç bir organın bir beklentisi yoktur.Kentin tanıtımı ,kentin turizmden faydalanması ,kente ekonomisinin yansıması açısından ne gerekliyse veya neyin doğru olduğunu araştırıp yaptıysak bu iyi örneklemeleri sonuna kadar söylerim.Bazılarının işine gelmese de bazılarını üzse de bu konunun doğru olduğun söylüyoruz.Yapmayanları da söylüyoruz.İşte bu konu belediyeden kaynaklanıyor, bu konu bu şekilde kaynaklanıyor diye söylüyoruz.Devam edecek...


Yarın:

Akdeniz Oyunları ve turizme katkısı

"Akdeniz Oyunlarında tanıtım yetersiz.Kent olarak da daha sahiplenilmedi."

Mersin için bir fırsat doğuyor.

"3 Temmuz'da İzmir'deki seatrade Kruvaziyer Forumu Mersin için bir fırsat.."

Lübnan ile başlayacak ilişkiler

"Temmuz'da Lübnan'a turizm heyeti gidecek"

Mersin'in Turizm geleceği ve Kazanlı Seyhan Projesi..

"Sekiz oluyor ama daha ilk turizm aşamasında bu noktayı geçemedik.Oraya bir yatırımcıyı getiremedik. Bu işi bize bırakın yatırımcıyı biz getirelim"
 
 
22 Haziran 2012 Cuma 07:49
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
Mezitli’de 26. Jakaranda koruluğu açıldı Çalgı Çengi’nin Ünlü Oyuncuları Forum Mersin’de Hayranlarıyla Buluşuyor Çocukların isteğiyle Mezitli'ye kar yağdıAkdeniz İlçe Teşkilat İçi Eğitim Ve Referandum Hazırlık Toplantısını GerçekleştirdiÖzturan,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü KutladıMESİAD Başkan Vekili Hasan Engin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladıErcik, 'Güçlü Bir Demokrasi Güçlü Bir Basın İle Mümkündür'Facebook messenger'de sohbet odaları başlıyorBu bilgisayar saniyede 93 trilyon işlem yapıyorGalaxy S7 dört farklı versiyonla geliyorLamborghini mi, Ferrari mi?Facebook'un karı %52 artışla 5,84 milyar dolar
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Bumerang - Yazarkafe
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:06
  • Güneş07:45
  • Öğlen13:03
  • İkindi15:44
  • Akşam18:00
  • Yatsı19:29
 
Anket
.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
6
0
39
2
Beşiktaş
17
11
5
1
38
3
Galatasaray
17
11
3
3
36
4
Fenerbahçe
17
9
5
3
32
5
Bursaspor
17
8
3
6
27
6
Osmanlıspor FK
17
6
8
3
26
7
Antalyaspor
17
7
4
6
25
8
Konyaspor
17
6
6
5
24
9
Gençlerbirliği
17
5
7
5
22
10
Trabzonspor
17
6
3
8
21
11
K.D.Ç. Karabük
17
6
3
8
21
12
Kasımpaşa
17
6
3
8
21
13
Akhisar Bld.
17
5
5
7
20
14
Alanyaspor
17
5
3
9
18
15
Ç. Rizespor
17
4
4
9
16
16
Kayserispor
17
3
3
11
12
17
Gaziantepspor
17
3
2
12
11
18
Adanaspor
17
2
5
10
11
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
Tarihte Bugün
1474 - Köping, İsveç'te kent konumuna alındı.
1829 - Johann Wolfgang von Goethe'nin eseri Faust ilk kez sahnelendi.
1853 - Giuseppe Verdi'nin "Il Trovatore" operası Roma'da sahnelendi.
1861 - Georgia, Amerika Birleşik Devletleri'nden ayrıldı.
1903 - Okyanus aşırı ilk radyo yayını Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık arasında gerçekleşti.
1915 - George Claude, reklamcılıkta kullanılmak üzere neon tüplerinin patentini aldı.
1915 - Zeplinlerin kullanıldığı ilk hava saldırısı Almanya tarafından İngiltere'ye yapıldı.
1941 - II. Dünya Savaşı: İngiliz güçleri Eritre'ye saldırdı.
1942 - II. Dünya Savaşı: Japon askeri birlikleri Burma'yı işgal etti.
1945 - Deutsche Bank ve Deutsche Orient Bank, Türkiye'deki faaliyetlerini durdurdu ve tasfiye hazırlıklarına başladı.
1949 - Küba, İsrail'i diplomatik anlamda tanıdı.
1950 - Türkiye'de İş Mahkemeleri kurulması kararı alındı.
1950 - Çin önderi Mao Zedong, Ho Şi Mingh'in önderliğindeki Kuzey Vietnam'ı tanıdı.
1956 - Akis dergisi yazı işleri müdürü Cüneyt Arcayürek beraat etti. Arcayürek hakkında dava "Kedi gelince fareler kaçtı" başlıklı yazısı nedeniyle açılmıştı.
1959 - Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanan İstimlak ve Müsadere Garantisi Anlaşması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylandı. Anlaşma basında kapitülasyonlara dönüş olarak nitelendi.
1960 - Sosyalist Parti faaliyete geçti. Genel başkanlığa Prof. Atıf Akgüç getirildi.
1960 - İsveç'in başkenti Stokholm'den Ankara'ya gelen İskandinav Havayolları'na (SAS) ait yolcu uçağı Esenboğa Havaalanı yakınlarında düştü, 42 kişi öldü.
1961 - Yassıada duruşmaları devam ediyor; İpar Davası sanıkları Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Medeni Berk, Hayrettin Erkmen ve armatör Ali İpar mahkûm oldular.
1961 - İstanbul'da atlı arabalara plaka verilmemesi kararlaştırıldı.
1966 - Hindistan'da Nehru'nun kızı İndira Gandhi, başbakan oldu.
1969 - Amerikan Büyükelçisi Robert Komer istifa etti. Robert Komer'in makam arabası 6 Ocak günü Ortadoğu Teknik Üniversitesini ziyareti sırasında öğrenciler tarafından yakılmıştı.
1969 - Prag'da Jan Palach adındaki öğrenci, Sovyetler Birliği'nin Çekoslovakya'yı işgalini protesto için kendini yaktıktan üç gün sonra öldü. Prag'da protesto gösterileri düzenlendi.
1977 - Miami-Florida'da kar yağışı: Florida'nın tarihinde ilk kez gerçekleşti.
1978 - 1938'den beri üretilen Volkswagen Beetle (Kaplumbağa) modeli otomobillerden sonuncusu Volkswagen'in Emden'deki fabrikalarında üretildi. Kaplumbağaların üretimine Latin Amerika'da 2003 yılına kadar daha devam edilecektir.
1981 - Bakırköy İş Mahkemesi Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) kayyım atadı.
1983 - Niksar Cumhuriyet Savcısı Nihat Gerçek'i öldürmekten yargılanan iki ülkücü mahkûm edildi.
1983 - Apple şirketi, bir mouse ve "grafik ara yüzü" ne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa yı duyurdu.
1983 - Lyon Kasabı olarak da bilinen Nazi savaş suçlusu Klaus Barbie Bolivya'da tutuklandı.
1988 - Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) Milletvekili Mehmet Ali Eren Türkiye'de Kürt sorunu olduğunu ve Kürtlere baskı yapıldığını söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde olaylar çıktı.
1992 - Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Kurulu yapıldı; genel başkanlığa Kemal Nebioğlu seçildi.
1997 - Yaser Arafat, İsrail kontrolü altındaki son Batı Şeria şehri Hebron'un Filistin'e verilmesini kutlamak üzere 30 yıl aradan sonra ilk kez Hebron'a geldi.
1998 - Kenan Şeranoğlu adlı bir kişi, Titan Saadet Zinciri adı altında 30 bin kişiden 8,6 trilyon lira topladı. 15 Haziran'da, Şeranoğlu ile aralarında babasının da bulunduğu 7 sanık dolandırıcılık suçuyla çeşitli hapis cezalarına mahkum edildi.
2004 - Rubia isimli bir köpek Aconcagua dağı zirvesine çıkarak bu alanda bir dünya rekoru kırdı.
2005 - SEKA İzmit İşletmesinin kapatılma kararını protesto eden çalışanlar, fabrikadan çıkmama kararı aldı.
2005 - "Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600" sergisi, Londra'daki Kraliyet Sanatlar Akademisi'nde açıldı.
2006 - NASA'nın uzay sondası New Horizons, Plüton'a doğru yolculuğuna çıktı.
2007 - Gazeteci Hrant Dink uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.
 
Arşiv
 
Süper Loto
12.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu081315212246
 
On Numara
16.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu04060711131823272934414550515259676973747579
 
Sayısal Loto
14.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu052629343536
 
Şans Topu
18.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030419232908
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji