Türkiye ekonomisi 2018 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 5,2 büyüdü

Ana Sayfa » Siyaset » Özyiğit,' Mersin, Sayın Kocamaz ve ekibi tarafından yönetilemiyor'

Özyiğit,' Mersin, Sayın Kocamaz ve ekibi tarafından yönetilemiyor'

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özdemir, her ay basınla gerçekleştirdiği buluşmasının bugünkü bölümünde yine önemli konulara değindi ve " Mersin, gün geçtikçe yaşanmaz bir kent oluyor. Mersin, hızla yoksullaşıyor. Mersin, Sayın Kocamaz ve ekibi tarafından yönetilemiyor. "dedi

 
 
Özyiğit,' Mersin, Sayın Kocamaz ve ekibi tarafından yönetilemiyor'

Tenis Kulübü'nde gerçekleşen basınla buluşma toplantısına Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, CHP Kadın Kolları Akdeniz Bölgesinden Sorumlu Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nevin Zaimoğlu, Kadın Kolları İl Başkanı Pakize Güler, İl gGençlik Kolları Başkanı Etem Güzel, meclis üyeleri, kadın kolları üyeleri ve çok sayıda basın mensubu katıldı.

CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, sözlerine Hakkari'de gün kaybedilen 8 şehit için başsağlığı dileyerek başladı.

"Ülke borç batağında... 20 milyon insan icra noktasında"

Borç batağında olan bir ülkede yaşamakta olduklarını belirten Özyiğit, " % 60’ı dar gelirli, %14’ü işsiz olan Türkiye’de, 55 milyon çalışan mevcuttur. Bu çalışanlardan % 80’i, tüketici, taşıt, konut kredisi ve kredi kartı borçlusudur ve yaklaşık 44 milyon kişiye denk gelmektedir. Ülkemizde 58 milyon adet bankalar tarafından verilen kredi kartı kullanılmaktadır. Türkiye Avrupa ülkeleri arasında kredi kartı kullanımında ikinci, harcamalar konusundaysa üçüncü sıradadır. Bugün Türkiye’de 5 milyon kişi batık durumdadır. Adli Sicil İstatistik verilerine göre Türkiye genelinde, İcra ve İflas Dairelerine 2015 yılı içerisinde toplam 9 milyon yeni dosya gelmiştir. Şu an ise, 20 milyon dosya 2018 yılına devredilecektir.
20 milyon insanımızın bugün icralık noktaya gelmiş olması, üzüntü vericidir. İcralık noktaya gelinmesi, AKP iktidarının ranta, üretime dayanmayan sosyo-ekonomik politikalarının sonucudur. Buna rağmen, 2003-2016 yılı sonuna kadar vatandaşımız, bankalara 322 milyar lira faiz ödemiştir. Son 7 yılda borcunu ödemeyen, 1 milyon vatandaş ceza almıştır. Türk Bankacılık Sektörünün % 41’i ve Türkiye Cumhuriyetinin en çok gelir getiren kuruluşları yabancıların eline geçmiştir. Ülkemiz, AKP tarafından yarı sömürge haline dönüştürülmüştür. 2002 yılında 243 milyar lira olan devlet borcu, 2017 yılında 760 milyar liraya çıkmıştır. AKP iktidarında Cari Açık 527 milyar dolar olmuştur."dedi

"1/100.000’lük çevre düzeni planı kentin gelişimine katkı sağlamıyor"

Özyiğit, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan 1/100.000’lük çevre düzeni planının, şehrin kalkınmasına, gelişmesine, büyümesine katkı sağlamayacağının, her geçen gün ortaya çıkmakta olduğunu belirterek,""Büyükşehir Meclisinde önceki oturumlarında gündeme gelen, çevre düzeni planla ilgili: yapıcı, faydalı ve kentimizin gelişimine uygun, konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım, çevre gibi yerleşim ve arazi kullanılması kararları tartışıldığında, biz Cumhuriyet Halk Partisi Büyükşehir Meclis Grubu olarak, objektif, kent yararına çevreye duyarlı ve geleceğe yönelik düşüncelerimizi, Büyükşehir Meclisinde, Mersin kamuoyu önünde Meslek Odaları, STK’larla birlikte de, paylaştık, açıkladık. Aynı şekilde Akkuyu Nükleer Santrali, balık çiftlikleri, HES ve Termik Santraller için de eleştirilerimizi günlerce, aylarca ve hâlâ ifade ediyoruz.
Nükleer Santral, Termik Santral ve balık çiftlikleri bu kentin kalbine, aklına, yaşamına ve geleceğine, en büyük ihanettir. En büyük düşmanlıktır. En büyük vicdansızlıktır. İstemiyoruz"dedi

"Mersin, Sayın Kocamaz ve ekibi tarafından yönetilemiyor."

Kimliksiz bir kentte yaşamakta olduklarını belirten Özyiğit, " Seçim zamanı verilen vaatler unutulursa,  yerine getirilmezse, Sorumluluğumuz var! Mersin’i ve kaderini değiştireceğiz. Mersin, sahil şeridi, parklar, dinlenme alanları, sosyal alanlar ve spor alanları betonlaşıyor. Mersin, gün geçtikçe yaşanmaz bir kent oluyor. Mersin, hızla yoksullaşıyor. Mersin, Sayın Kocamaz ve ekibi tarafından yönetilemiyor. Mersin’i yönetmek bilimsel bir yöntemin yanı sıra, toplumu çok iyi tanımakla mümkündür. Mersin’i yönetmek, kültürel ve sosyal politikaların geliştirilmesiyle, yerinden yönetimini güçlendirilmesiyle mümkündür. Yerinden Yönetim, yalnız kentin geleneklerinin tanımlanması değil, kentin yönetimiyle ilgili düşüncelerin olmasıyla mümkündür. Mersin, kayırmacı, anlayış da olmayan kadrolar tarafından yönetilmelidir. " dedi.
Bir önceki 3 Ağustos tarihli basın toplantısında  Burhanettin Kocamaz’ın 2014 yerel seçimlerdeki vaatlerini tek tek “NE OLDU?” diye sorduklarını anımsatan Özyiğit, " Bu güne kadar ne bir açıklama ne de görüş bildirilmedi. Mersin vatandaşlarının beklentilerini, taleplerini ve beklenen hizmetleri yapmamıştır. Mersin adına bu kentte yaşayan vatandaşlar adına görevimiz ve sorumluluğumuz adına tekrar soruyoruz.

•    Kentin otopark sorunu devam ediyor.
•    Gençlik merkezi ve bilim merkezi ki; bu iki projeye CHP Büyükşehir Meclis grubu olarak onay verdiğimiz halde  yapılmadı.
•    Bu beton ve asfalt aşkınız nereden kaynaklanıyor?
•    Betonlaştıra betonlaştıra kentte yeşil ve toprak zemin bırakmadınız.
•    Kimlik kazandıramadığınız Mersin’e beton kent kimliği kazandırdınız.
•    İnsan ve çevre sağlığına zararlı fabrika atıklarının, kimyasalları eden denetleyemiyorsunuz?
•    Yapılan kaldırım ve asfalt hizmetlerine yıllık bütçe oranında çok yüksek ödenek ayırıyorsunuz.
•    Mersin sokakları yap-boz tahtasına döndü. Kullanışsız ve sürekliliği olmayan kaldırımlar bu kadar sık neden değiştiriliyor. Kamu kaynakları israf ediliyor.
•    Kentimizin takımı olan Mersin İdman Yurdu ne durumda?
•    Mersin’in sorunlarını çözecek iki battı-çıktıdan başka hizmet ve çözüme yönelik hangi projeleri uyguladınız?
•    Yeni tahsis edilen Adnan Menderes Bulvarındaki sahil bandında yeşil ve ağaç kıyımı yapılıp, betonlaşmayı CHP Büyükşehir Grubu olarak şiddetle reddediyoruz. Yapılan projelerde ağaç ve yeşilin korunması insan ve çevre açısından önemli olmalıdır.  
•    Yerel yönetimler kâr ve ticari kuruluşlar değildir, hizmet üretmek ve vatandaşın sorunlarını çözmek için vardır.
Sayın Kocamaz, ÇÖZÜM bekliyoruz. Laf değil hizmet etmenizi, proje üretmenizi istiyoruz. Önceki dönem yapılan hizmetleri yok saymak, kente yapılan en büyük haksızlıktır. "dedi


"Belediye başkanları neden, ne için, niye istifa ettiriliyor?

İstifa eden Belediye Başkanları ile ilgili de bir açıklamada bulunan CHP Mersin İl Başkanı Abdullah Özyiğit, "Belediye başkanları neden, ne için, niye istifa ettiriliyor? Yolsuzluk mu var? Suça mı bulaşmışlar? FETÖ terör örgütüyle ilişkileri mi var? Yargı gerekeni yapmalıdır. Madem öyle suçları ve yolsuzlukları varsa kamuoyuna açıklanmalıdır. Yoksa; mağduru, masumu oynatarak AKP kendini aklamaya mı çalışıyor? Ailesi, çoluğu, çocuğu tehdit ediliyorsa yargıya gitmek kendisine oy veren belediye başkanı yapan seçmenlere karşı sorumluluğun gereğidir. Yapılmazsa, yargıya gidilmezse “TEK ADAMLIK” anlayışını meşrulaştırmak olur.  Türkiye’nin kaderi; tek adamın iki dudağında çıkacak söze teslim edilemez. Ağlayarak, baskı ve tehditle istifayı kabul etmek çaresizliktir.  "dedi  

CHP'nin Mersin'deki ilçe kongrelerine değinen Özyiğit, "Tüzüğümüzün, İlçe Kongreleriyle ilgili süreci başlamıştır. Tarsus ve Toroslar İlçe Başkanlık Seçimleri tamamlanmış olup, 11/11/2017 saat 10.00’da Manolya Düğün Salonunda Akdeniz İlçe Kongresi, 12/11/2017 tarihinde saat:10.00’da Silifke Belediyesi Kültür Merkezinde, Silifke İlçe Kongresi, 25/11/2017 tarihinde saat: 10.00’da Kaplan Düğün Salonunda, Anamur İlçe Kongresi,  05/12/2017 tarihinde saat: 10.00’da İlçe Binasında, Çamlıyayla İlçe Kongresi, 09/12/2017 tarihinde saat:10.00’da Gülnar Belediyesi Düğün Salonunda, Gülnar İlçe Kongresi yapılacaktır. Diğer ilçelerle ilgili Kongre tarihleri açıklandıkları yer ve saatte gerçekleştirilecektir.
Yapılacak olan İlçe Kongrelerimizde aday arkadaşlarıma başarılar diler, Ülkemize, Partimize, Kentimize ve halkımıza hayırlı uğurlu olmasını dilerim. "dedi

 

 
 
3 Kasım 2017 Cuma 15:59
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:45
  • Güneş06:20
  • Öğlen12:45
  • İkindi16:14
  • Akşam18:50
  • Yatsı20:14
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
5
4
0
1
12
2
Başakşehir
5
4
0
1
12
3
Kasımpaşa
5
4
0
1
12
4
Beşiktaş
5
3
1
1
10
5
Konyaspor
5
2
2
1
8
6
Kayserispor
5
2
2
1
8
7
Trabzonspor
5
2
1
2
7
8
Malatyaspor
5
2
1
2
7
9
Ankaragücü
5
2
1
2
7
10
Antalyaspor
5
2
1
2
7
11
Fenerbahçe
5
2
0
3
6
12
Göztepe
5
2
0
3
6
13
Alanyaspor
5
2
0
3
6
14
Sivasspor
5
1
2
2
5
15
Bursaspor
5
0
4
1
4
16
Çaykur Rizespor
5
0
3
2
3
17
Erzurum BB
5
0
2
3
2
18
Akhisar Bld.Spor
5
0
2
3
2
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1187 - Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ü kuşattı.
1519 - Portekizli kaşif Ferdinand Magellan, 270 kişi ve 5 gemiyle İspanya'dan yola çıktı.
1633 - Galileo Galilei, İspanyol engizisyon mahkemesinde, dünyanın güneşin etrafında döndüğünü söylediği için yargılandı.
1922 - Fransız ve İtalyan kuvvetleri Çanakkale'den çekildi.
1928 - İtalya'da "Yüksek Faşist Konsey" en yüksek yasama organı oldu.
1933 - Başbakan İsmet İnönü ve Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın, Sofya'yı ziyaretinde, 1929 Tarafsızlık Antlaşması'nın süresi uzatıldı.
1937 - İkinci Türk Tarih Kurultayı, Dolmabahçe Sarayı'nda toplandı.
1937 - Dolmabahçe Sarayı Veliaht Dairesi'nde, Atatürk'ün de isteğiyle, Türkiye'nin ilk resim ve heykel müzesi açıldı.
1942 - Ukrayna'nın Letiçiv kentinde, Alman SS birlikleri, iki gün çinde yaklaşık 3 bin yahudiyi öldürdüler.
1946 - Fransa'da Cannes Film Festivali başladı.
1946 - Basın Yasası TBMM'de kabul edildi.
1951 - Türkiye'nin NATO'ya katılması kabul edildi.
1969 - John Lennon, The Beatles'dan ayrıldı.
1974 - Honduras'da kasırga: 10 bin kişi öldü.
1977 - Kuzey Vietnam, Birleşmiş Milletler'e kabul edildi.
1980 - Başbakanlığa emekli Amiral Bülent Ulusu atandı.
1981 - İran 149 solcu militanı idam ettiğini açıkladı.
1984 - Beyrut'ta ABD elçiliğine patlayıcı yüklü kamyonla intihar saldırısı yapıldı; 22 kişi öldü.
1988 - Naim Süleymanoğlu, Seul Olimpiyat Oyunlarında halter dalında 6 dünya rekoru kırdı.
1990 - Güney Osetya, Gürcistan'dan bağımsızlığını ilan etti.
1994 - Bakü'de petrol anlaşması imzalandı. İngiliz BP, Amerikan Amaco, Penzol, Rus Lukoil ve TPAO, bir konsorsiyum oluşturdu.
1995 - Deniz Baykal, Necdet Menzir'in görevden alınma isteğini reddeden Başbakan Tansu Çiller'le yürüttüğü DYP-CHP koalisyon hükümetini bozdu. Tansu Çiller hükümetin istifasını Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e verdi.
2002 - İsrail askerleri, Filistin Devlet Başkanı Yaser Arafat'ın karargahındaki üç binayı havaya uçurdu.
622 - Muhammed ile Ebu Bekir, Medine'ye ulaştı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
13.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu121721404143
 
On Numara
17.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031113181926293438434451535459606465697279
 
Sayısal Loto
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu103233374348
 
Şans Topu
19.09.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu020306203001
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji