İşsizlik oranı %9,7 seviyesinde gerçekleşti

Ana Sayfa » Güncel » 'Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat'

'Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat'

“Dünya Bakliyat Günü” etkinlikleri kapsamında Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde bu yıl “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” sloganıyla düzenlenen programda bakliyatın önemine dikkat çekildi.

 
 
'Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat'

“Dünya Bakliyat Günü” etkinlikleri kapsamında Mersin Ticaret Borsası ev sahipliğinde bu yıl “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” sloganıyla bir program düzenlendi.
 
Hilton Otelinde düzenlenen ve  15 farklı bakliyat yemeğinin sunulduğu programa Kolombiya Ankara Büyükelçisi Sayın Juan Alfredo Pinto Saavedra’nın yanı sıra Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan, Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut, il protokolü ve çok sayıda sektör temsilcisi ile bakliyat üreticisi katıldı.  Kalkınma Bakanı  Lütfi Elvan’ın da programa gönderdiği telgrafla katıldı.Bakliyat tüketiminin arttırılmasında farkındalık oluşturması amacıyla hazırlanan bakliyat spotunun izlenmesiyle başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Borsaları Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, sağlıklı bir hayat sürmenin ve sağlıklı nesiller yetiştirmenin herkesin ortak arzusu olduğunu belirterek," Bunun ön şartı ise bilinçli beslenmek. Yani bilinçli beslenme, sağlıklı besinlerle olur. Bakliyat ürünlerinin ise sahip oldukları özellikler nedeniyle en sağlıklı gıdalar ve diyet listelerinde başta gelmektedir.
Bu gerçeğe dikkati çekmek ve sağlıklı beslenme konusunda bir farkındalık yaratmak için Dünya Bakliyat Konfederasyonu 10 Şubatı "Dünya Bakliyat Günü" olarak ilan etti. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü de bunu uygun buldu. Mersin Ticaret Borsası olarak bu anlamlı günü, sizlerle birlikte kutlamayı bir görev bildik." dediDünyada 1.2 milyara yakın insanın yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Özdemir, Bir buçuk milyar insan aşırı kilolu ve bunun 700 milyonu obez. Dünya genelinde 500 milyon diyabet hastası var. Ayrıca, her yıl gerçekleşen ölümlerin yüzde 40'ı kalp-damar hastalıkları ile kanserden kaynaklanıyor. Bundan daha kötüsü, ciddi bilimsel çalışmalara göre, sağlıksız beslenmeye dayalı olarak hızla artan diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve benzeri hastalıklardan dolayı, şu anda  Amerika'da yaşayan 40 yaş altı nesillerin ortalama yaşama süresi, anne-babalarının ortalama yaşam süresinden çok daha kısa olacaktır."dedi
Tüm bu sağlık sorunları ile mücadelede baklagillerin en etkin besin kaynakları arasında gösterildiğini ifade eden Özdemir," Çünkü protein açısından oldukça zengindir. Önemli bir lif kaynağıdır. Temel vitamin ve mineralleri ihtiva eder. Kuru baklagillerde kolestrol bulunmamaktadır.Gluten içermez ve anti alerjiktir. Üstelik hayvansal protein içeren diğer gıdalara kıyasla daha uzun süre bozulmadan korunabilir.Bu özellikleriyle başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere, birçok sağlık kuruluşu baklagillere dayanan beslenme türlerini tavsiye etmektedir. Et ve et ürünleri ile kuru baklagiller benzer protein seviyesine sahip besinlerdir. "dedi.Kuru baklagillerin bir diğer özelliği ise zengin olsun, fakir olsun, herkesin gıdası olması gerektiğini belirten Özdemir, "Et ve et ürünleri ile kuru baklagiller benzer protein seviyesine sahip besinlerdir.Oysa, fiyat olarak kıyaslandığında kuru baklagiller çok daha ekonomiktir.Örneğin FAO kaynaklarına göre Nijer, Ruanda, Uganda ve Mali gibi birçok fakir ülkelerde kişi başı bakliyat tüketimi yılda ortalama 30 kg'dır.Yani, gelir seviyesi düşük kesimler için idealdir.Diğer yandan, sağlıklı beslenmeye olan katkısı yönüyle de gelir seviyesi yüksek sofralar için vazgeçilmezdir." dedi
Dünya nüfusunun 2050 yılında 10 milyara ulaşacağının öngörüldüğünü ifade eden Özdemir, "Yani bugüne göre yüzde 35 daha fazla olan bir nüfusu beslememiz gerekecek.Oysa dünya genelinde tarım arazileri azalma eğiliminde.Dolayısıyla bu arazileri artık çok daha verimli kullanmak mecburiyetindeyiz.Bu verim artışının sağlanmasında baklagiller önemli bir rol oynayabilir." dedi

Son 30 yılda dünya bakliyat üretimi yüzde 50 artarak 82 milyon tona ulaştığına dikkat çeken Özdemir,"Ülkemiz için ise tam tersi bir tablo söz konusu. Bundan 30 yıl önce, 2 milyon tondan fazla bakliyat üreten ve bunun yarısını yurtdışına gönderen, Dünya ihracat şampiyonu bir Türkiye vardı.Bugün ise, 1 milyon ton üretim hacmi ve bu hacmin yarısı kadar ithalatı olan bir Türkiye var.30 yıl önce sektörün en önemli aktörü olan ülkemiz bugün Kanada, Amerika, Arjantin, Avustralya ve Rusya gibi ülkelere bayrağı devretmiş durumda.Bu kapsamda 2018 yılının ülkemize rekabetçi gücünü tekrar kazandıracak yeni politikaların üretildiği bir dönem olmasını diliyorum." dediÖzdemir," Mersin sadece ülkemizin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden biridir. Mersin Ticaret Borsası olarak üyelerimize ve sektörümüze hizmet öncelikli hedefimiz olmuştur.2009 yılına kadar destek verilmeyen bakliyat üretimine, çabalarımız neticesinde şu anda kg başına 30 kuruş fark ödemesi yapılıyor.Bu rakamın 50 kuruşa yükseltilmesi için gerekli girişimleri yaptık.Ayrıca Borsamız tarafından kurularak,  tüm ticaret borsaları arasında ilk ve tek olma özelliğine sahip bakliyat tohumculuğu şirketimiz faaliyetlerini sürdürüyor.
Türkiye'nin farklı bölgelerinde kuru fasulye, nohut ve kırmızı mercimekte sertifikalı tohum üretimi gerçekleştiriyoruz.Kuru baklagillerde tohumculuk sektörünün gelişmesi için de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'ya önerilerimizi sunduk. Bu öneriler; TİGEM arazilerinin bir bölümünün tohumculuk şirketleri ile işbirliği içinde sözleşmeli üretimde kullanılması ve bu sertifikalı tohumların çiftçi ile üreticiye dağıtımının Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından gerçekleştirilmesi.Böylece, tarımsal üretimde en önemli girdi olan sertifikalı tohumculuk alanında önemli bir mesafe alacağımıza inanıyorum.Beklentimiz genleri ülkemizden dünyaya yayılan bakliyat ürünlerinin Kanada ve Amerika'da olduğu gibi "special crop" yani özel ürün statüsünde değerlendirilmesidir.Konuya ilişkin talebimizi yine Sayın Bakanımıza ilettik. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Dünya Bakliyat Günü etkinliğinin, bu açıdan daha güzel yılların başlangıcı olmasını diliyorum." dedi.Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (GPC) Başkanı ve Mersin Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hüseyin Arslan da konuşmasına Dünya Bakliyat Gününün ilan edilme sürecini anlatarak başladı. Arslan, " Bu süreçte en büyük desteği hükümetimiz verdi. Ticaret Borsası üyeleri bizleri hiç bir zaman yalnız bırakmadı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.
Dünyada 82-85 milyon tok bakliyat üretimi var. Fakat dünyadaki bakliyatla ilgili en büyük sorun bizim hem avantajımız ham de dezavantajımız. Hindistan yılda 26 milyon ton bakliyat tüketiyor. Bu da üçte biri oranına denk geliyor. Hindistan'daki en ufak bir arıza diğer taraflarda da arızaya neden oluyor.Bu bakliyat dünyamızın bir problemidir. Biz Dünya Bakliyat Federasyonu olarak önce bu bakliyat ticaretinin serbestleştirilmesi ve önündeki engellerin kaldırılması ve bu sorunun aşılması için çalışmalar yürütüyoruz.  Bir diğer önemli konumuzda bakliyatı daha çok ilkelere yaymaktır. Biz bakliyat tüketimini çeşitlendirmeye çalışıyoruz. Bunları tüketecek mekanizmaları tüketicilerin önlerine koymamız gerekiyor. son bir yılda tüm dünyada bakliyatla ilgili 7 bin çeşit farklı ürün üretildi.Örneğin Kuzey Amerika'da bakliyatlı makarna tüketimi çok arttı. Bunun gibi çeşitli ürünleri değişik tüketim alanlarında artırmamız lazım.Gelecek 40 yılda üretmemiz gereken gıda miktarı, geçmiş 10 bin yılda ürettiğimizden fazla olmak zorundadır"dedi.Kolombiya Ankara Büyükelçisi  Juan Alfredo Pinto Saavedra, ise Kolombiya'nın tarımsal ve özellikle bakliyat üretimleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Saavedra, Kolombiya'da Kuru fasulye, bezelye , bakla ve soya fasulyesi üretimi gerçekleştiğini belirterek, " Kolombiya'da 22 milyon hektar arazi bulunuyor ve bunun 7 milyon hektarlık bölümü kullanılıyor. Yıl boyunca tarımsal üretimlerin büyük bölümünün üretilebileceği uygun iklim mevcut. Bakliyatta güçlü bir ülke değiliz. Ancak bu alanda önemli bir gelişme potansiyelimiz var. Güçlü olduğumuz alanlar; Meyve, şeker, kakao, bitkisel yağlar ve çiçekçilik. Burada ilk sırayı kahve, onu kesme çiçek ve muz üretimi takip etmekte. Tarımsal ihracatımızı başta Amerika olmak üzere bunu Belçika ve Almanya takip etmektedir.  Türkiye ile de yatırım konuşunsa işbirliği içinde olmak istiyoruz. Hükümetimiz işbirliği açısından uygun seçenekler sunmaktadır. Özellikle vergi indirimleri ilişkileri cazip hale getirmektedir" dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, pek çok gıda ürününe göre sağlıklı ve ekolojik bir ürün grubu oluşturan baklagillerin önemli bitkisel protein kaynakları arasında yer aldığından söz ederek, dünya genelinde diyetisyenlerin obeziteyi engellemek, diyabet, kalp hastalıkları ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkları önlemek ve kontrol etmek için şiddetle bakliyat tüketimini önerdiklerinin altını çizdi.

Kocamaz,"Ülkemizin 12 ay tarım yapılabilen tek kenti olan Mersin’imizin yüksek potansiyelini harekete geçirmek için hiçbir fedakârlıktan kaçınmıyoruz. Verimli tarım için örnek uygulamalar geliştiriyor, ürün çeşitliğini artırmak için üreticilerimize fide, teknik ekipman ve eğitim desteği sağlıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü’nün başta ilimiz ve ülkemiz olmak üzere bütün insanlığa güzellikler getirmesini, et ürünlerine göre çok daha ekolojik bir protein kaynağı olan bakliyat ürünleri hakkında küresel farkındalık oluşturmasını temenni ediyorum” dedi.

Vali Ali İhsan Su, konuşmasına kolay işlenebilirliği, en ucuz protein kaynağı olması, uzun süreli muhafaza imkânı sağlaması ve son derece zengin lif içeriğine sahip olmasının bakliyatı, sağlıklı beslenmenin en önemli gıdaları arasına taşıdığını ifade ederek sözlerine başladı.
Sahip olduğu eşsiz özellikler ile bakliyatın sadece tüketim amaçlı değil, aynı zamanda ticari bir ürün olarak stratejik bir öneme sahip olduğunun da üzerinde duran Vali Su, Devletimiz ve Hükümetimiz tarafından üreticilerimize yönelik destekleri içeren düzenlemelerin bir bir hayata geçirildiğini ifade ederek sürdürdüğü konuşmasında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız tarafından dünyanın üçüncü büyük tohum gen bankasının ülkemizde kurulduğunun da bilgisini verdi Mersinimizin tarımsal üretim konusunda son derece önemli değerlere sahip müstesna illerimizden biri olduğunu dile getiren Vali Su, ülkemizdeki yıllık 1 milyon 115 bin tonluk ürünün, 750 bin tonunu Mersin Ticaret Borsası’nda işlem gördüğünü, bu yönüyle Ticaret Borsamızın Türkiye’deki 112 borsa arasında birinci sırada yer almasını gurur verici olduğunu ifade etti.
 


 
 
13 Şubat 2018 Salı 09:56
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:12
  • Güneş05:55
  • Öğlen12:55
  • İkindi16:39
  • Akşam19:35
  • Yatsı21:05
 
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Malatyaspor
2
2
0
0
6
2
Kayserispor
2
1
1
0
4
3
Konyaspor
2
1
1
0
4
4
Galatasaray
1
1
0
0
3
5
Başakşehir
1
1
0
0
3
6
Kasımpaşa
1
1
0
0
3
7
Beşiktaş
1
1
0
0
3
8
Trabzonspor
2
1
0
1
3
9
Fenerbahçe
2
1
0
1
3
10
Sivasspor
2
1
0
1
3
11
Bursaspor
2
0
1
1
1
12
Antalyaspor
2
0
1
1
1
13
Erzurum BB
1
0
0
1
0
14
Çaykur Rizespor
1
0
0
1
0
15
Akhisar Bld.Spor
1
0
0
1
0
16
Alanyaspor
1
0
0
1
0
17
Ankaragücü
1
0
0
1
0
18
Göztepe
1
0
0
1
0
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1648 - Lens Savaşı: Otuz Yıl Savaşları'nın sonu.
1828 - Paris'te Gioacchino Rossini'nin Kont Ory operasının ilk temsili.
1833 - ABD'de köleler Nat Turner'in liderliğinde ayaklandı.
1866 - ABD başkanı Andrew Johnson, Amerikan İç Savaşı'nın bittiğini resmen ilan etti.
1914 - I. Dünya Savaşı: Alman birlikleri Brüksel'i işgal etti.
1940 - Sürgündeki Rus devrimci Leon Troçki, Mexico City'de saldırıya uğradı ve ertesi gün öldü.
1941 - Yahudiler için Drancy kampının oluşturulması.
1952 - Napoli'de yapılan Avrupa Güzellik yarışmasında Türkiye güzeli Günseli Başar birinci oldu.
1953 - SSCB, hidrojen bombası denediğini resmen açıkladı.
1955 - Fas'ta Berberi birlikleri 77 Fransızı öldürdü.
1960 - Senegal, Mali Federasyonu'ndan ayrıldı ve bağımsızlığını ilan etti.
1968 - Sovyetler 200.000 asker ve 5.000 tankla Prag'a girdi.
1975 - NASA, Viking 1 adlı uzay aracını Mars'a doğru yola çıkardı.
1977 - NASA Voyager 2'yi fırlattı.
1986 - Oklahoma'da Patrick Sherrill adlı bir postacı, 14 iş arkadaşını öldürdü ve intihar etti.
1988 - Sekiz yıl süren Irak-İran Savaşı ateşkesle sona erdi.
1991 - Estonya, SSCB'den ayrıldı.
1993 - Oslo'da gizli pazarlıklardan sonra, İsrailliler ve Filistinliler arasında antlaşma imzalandı.
1998 - ABD, Afganistan'daki bir El-Kaide kampına ve Hartum'daki bir kimya tesisine Cruise füzesi ile saldırı düzenledi. Saldırıların, 7 Ağustos'ta Kenya ve Zambiya'daki ABD elçiliklerinin bombalanmasına misilleme olduğu belirtildi.
2008 - İspanyol havayollarına ait MD-82 tipi bir yolcu uçağı Madrid Barajas Uluslararası Havalimanı'ndan Kanarya Adaları'na gitmek üzere havalanırken pist dışına çıkarak yandı: 153 kişi öldü,
2009 - Usain Bolt, Dünya Atletizm Şampiyonası 2009'da 19.19 ile Dünya Rekoru'nu yeniledi
636 - -Yarmuk Savaşı: Halid bin Velid komutasındaki Arap güçleri, Suriye ve Filistin'in kontrolünü Bizans İmparatorluğu'ndan aldılar.
917 - Ankiyalus muharebesi: Bulgar Çarı I. Simeon, Trakya'yı Bizanslılardan aldı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
16.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091112354952
 
On Numara
13.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu03051415182326273137384850515556586567697576
 
Sayısal Loto
18.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu041219303347
 
Şans Topu
15.08.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu032324263102
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji