Bakan Elvan’dan Emeklilere TOKİ Müjdesi

Ana Sayfa » Gündem » Sever “Biz, milletimize efendilik yapmak için değil, onun hizmetkârı olmak için buradayız.”

Sever “Biz, milletimize efendilik yapmak için değil, onun hizmetkârı olmak için buradayız.”

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Aydıncık’da Belediyenin düzenlemiş olduğu iftar programına katıldı.Burada yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisi ile Mersin ve Aydıcık’a yapılan hizmetleri anlattı.

 
 
Sever “Biz, milletimize efendilik yapmak için değil, onun hizmetkârı olmak için buradayız.”
Sözlerine Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın selamlarını ileterek başlayan Sever şunları söyledi: “Biliyorsunuz evvelsi gün, Sayın Bakanımızla beraber Aydıncık’ta sizlerle birlikte olmuştu. Bakanımızı iyi tanıyorsunuz, Mersinlilerle buluşmaya özel bir önem veriyor, bu mübarek günleri iyi değerlendirmek ve bu vesileyle bütün Mersinli kardeşlerimizle buluşmak istiyor. Bakanımıza gün 24 saat yetmiyor. Bu yıl Bakanımızı Mersin’in tüm ilçelerindeki iftar sofralarına konuk etmek istiyorlar, ama zaman kısıtlı. Her iftara katılma imkanı yok. O nedenle, bu akşam sizlere Bakanımızın selamlarını ve sevgilerini getirdim.

İçinde bulunduğumuz mübarek Ramazan ayının tüm Aydıncıklı hemşerilerim için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Allah tuttuğumuz oruçları kabul etsin, dualarımızı bu mübarek günlerde kabul etsin.”dedi.

“Kimsenin hayal dahi edemeyeceği çok önemli gelişmeler kaydettik.”

Ülke ekonomisi ve  ülkenin genel durumu hakkında da bilgiler veren Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, kimsenin hayal edemeyeceği gelişmeleri kaydettiklerini belirtti. Sever, “ Sayın Başbakanımızın liderliğinde ülkemizde oluşturulan siyasi istikrar, ekonomik istikrar ve güven ortamı sayesinde eğitimde, sağlıkta, ulaştırmada, tarımda, sanayide, ekonomide, ihracatta 11 sene önce kimsenin hayal dahi edemeyeceği çok önemli gelişmeler kaydettik. Bakınız bugün Allah’a şükürler olsun, ekonomimiz her şeye  rağmen rayında gidiyor.

Yatırımlara bakın. 1923 ile 2003 yılları arasındaki 80 yıllık dönemde ülkemize gelen yatırımlar 14,6 milyar dolar düzeyindeydi. 2003’ten bugüne kadar ülkemize gelen doğrudan yatırımlar ise 124 milyar doları buldu. Yani, ülkemize son 10 yılda, seksen yıldakinden yaklaşık sekiz buçuk kat fazla yatırım geldi.

Türkiye’nin ekonomik ve siyasi olarak istikrarlı yapısı sayesinde ülkemiz 3 büyük uluslararası kredi derecelendirme kuruluşunun 2’si tarafından (Fitch ve Moody’s) yatırım yapılabilir seviyede olarak derecelendirildi.

Son dönemde uluslararası yatırımcıların ülkemize karşı artan ilgileri sayesinde ekonomik istikrarımızı bir adım öteye taşıyacak mega projelerin de adımlarını attık.

İstanbul’da36,4 milyar Avro’luk 3. havaalanın ihalesinin yapıldığı (24,4 milyar € + 10 Milyar €), İstanbul’da 3. köprünün temellerinin atıldığı (2,5 milyar dolar), Sinop Nükleer Santrali’nin anlaşmasının imzalandığı (22 milyar dolar) yeni bir döneme girdik. Kanal İstanbul projesiyle ilgili çalışmalar büyük bir hızla sürdürülüyor. 29 Ekim 2013 tarihinde inşallah Marmaray ile Ankara – İstanbul hızlı tren hattının açılışı yapılacak.”dedi.

Sever, artık faiz lobisine geçit vermediklerini ifade ederek, “Tüm bu yatırımları IMF’ye 23,5 milyar dolar borcumuzu kapadığımız bir dönemde yapıyoruz. Borç alan emir alır.

Bundan on yıl önce öyle bir Türkiye vardı ki; devlet topladığı her 100 Liralık verginin 86 Lirasını borçların faizine ödüyordu. Şimdi her 100 Liranın 12 Lirası faiz ödemesine gidiyor.

Yani, kalan 88 Lira milletimize yol, köprü, havaalanı olarak geri dönüyor. On yıl önce vampir gibi kanımızı emen faiz lobisi işte bu 88 Lirayı kaybetmenin derdine düşmüş, bize saldırıyor…

Türkiye’yi ekonomik anlamda daha güçlü ve istikrarlı bir düzene taşıyacak bu tarz büyük ölçekli yatırımlar sayesinde ülkemize duyulan güven artış gösterdi. Yaşanan bu olumlu gelişmeler neticesinde ülkemizde tahvilin bileşik faizi tarihi düşük seviyeye, %4,61’e kadar (17 Mayıs) geriledi.”dedi.“Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduk.Tüm dünyada dikkat çekiyoruz”

Ekonomik büyüme konusunda da önemli mesajlar veren Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, “2013 yılında ekonomimizin %4 büyümesini hedefliyoruz. İlk çeyrekte gelen yüzde 3’lük büyüme rakamı bu tahminimizin yakalanacağına yönelik bizleri umutlandırdı.

Türkiye, son yıllarda gösterdiği başarılı ekonomik performansla artık tüm dünyada dikkat çeken bir ülke... Bugün Türkiye, dünyanın en büyük 17. ekonomisi. Küresel ekonominin tüm olumsuz gidişatına rağmen Türkiye, 2010’da yüzde 9.2, 2011’de yüzde 8.8 büyüme hızı ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi oldu.

2012 yılında Avrupa’daki kriz sebebiyle bir miktar yavaşladık, fakat yine de yüzde 2,2’lik bir büyüme ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkelerindeniz. Şunu hatırlatmak isterim ki; 2012’de Avro Bölgesi binde 6, AB ise binde 3 küçüldü. Bu yılın ilk çeyreğinde ise ülkemiz yüzde 3 büyürken; Avro Bölgesi yüzde 1, AB ise binde 7 oranında küçüldü.”şeklinde konuştu.

“Turizm ve taşımacılık gelirlerimizde büyük bir yükseliş var”

Sever, ihracatta çok önemli hedeflere ulaşıldığını ifade ederek, “2012 yılında ihracatımızı yüzde 13 artırarak, 152.5 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekorumuzu kırdık. Öte yandan, 44 milyar dolar da hizmet ihracatımız var. Bu çerçevede, toplam mal ve hizmet ihracatımız 197 milyar dolara ulaştı.

Bu yılın ilk beş ayında ise ihracatımız 62,8 milyar dolar ile geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2,9 artış kaydetti. Son 12 aylık ihracatımız 154,3 milyar dolar. 158 milyar olan OVP hedefinin tutturulması için %5 civarında ihracat artışı gerekiyor. Yılın kalan yedi ayında bu artış oranını sağlayarak hedeflenen ihracat rakamına ulaşacağız.

İlk 5 ayda hizmet ihracatımız yüzde 19 artışla 15.6 milyar dolara çıktı. Bu artış çok ciddi bir artış... Turizm ve taşımacılık gelirlerimizdeki yükselişle bunu başardık.

2002 yılında 12 milyar dolar turizm gelirlerine sahip olan ülkemiz, 2012 yılında turizmden 29 milyar dolar gelir elde etti. 2002 yılında 13 milyon turist ülkemize geliyordu, bu sayı 2012’de 32 milyona yaklaştı.

Dünya genelinde dış ticarette de bir yavaşlama söz konusu. Bütün ülkelerin ihracatı, ithalatı da yavaşlıyor. AB’nin ithalatı yüzde 5.5 gerilemiş durumda. ABD’de bu oran yüzde 1.7, Çin’de ise yüzde 8 artış var ama bu geçen yılın çok çok gerisinde. Yani en büyük ithalatçılar artık ithalatlarını düşürüyor ya da hızını yavaşlatıyor.”dedi.

“İstihdamımız hacmimiz 25.7 milyon ile rekor kırdı.”

İstihdam konusunda önemli mesafeler kaydettiklerini belirten Sever, “Nisan ayı işgücü istatistikleri açıklandı. İşsizlik oranımız yüzde 9.3 ama asıl dikkat etmemiz gereken bu değil. Bakın

1- son 1 yılda ekonomimiz 1 milyon 61 bin ek istihdam yarattı

2- İstihdamımız hacmimiz 25.7 milyon ile REKOR kırdı.

3- Son 12 ayda işgücü piyasasına giren 1 milyon 277 bin kişiden 1 milyon 61 bini çalışmaya başladı, 216 bini ise bir iş bulamadı

2009 başından bu yana biz istihdamımızı 6 milyona yakın artırdık. AB’de ise 4 milyondan fazla insan işini kaybetti. Şu anda 26 milyona yakın işsiz var AB’de.” İfadelerini kullandı.“Milletimiz Türkiye’nin on yıl önceki halini de çok iyi biliyor, bugününü de...”

Türkiye’nin gündem konularına de değinen Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, “Gördüğünüz gibi ekonomimizde işler gayet yolunda. Dünyada ters rüzgarla esmeye devam ediyor olsa da, biz de son 1-2 ayda bu rüzgarlardan etkileniyor olsak da temellerimiz çok sağlam.

Sayın Başbakanımız yerel seçimlerin startını 15 Haziran’da Ankara’da “Milli İradeye Saygı Mitingi” ile başlattı. Yüzbinlerce AK Partili Kazlıçeşme’de, Mersin’de, Adana’da, Samsun’da, Erzurum’da bu mitinglere katıldı, Başbakanımıza “Dik dur eğilme, bu millet seninle” dedi.

Neden böyle dedi biliyor musunuz? Çünkü; milletimiz Türkiye’nin on yıl önceki halini de çok iyi biliyor, bugününü de...Tabi, gençlerimiz on yıl öncesini bilmiyorlar. Bugün meydanlarda AK Partiyi istemiyoruz diye bağıran genç arkadaşlarımız AK Partinin sağladığı refah ortamında büyüdüler. Masalarından bilgisayarları, ceplerinden akıllı telefonları eksik olmadı. Annelerin ve babaların bu arkadaşlarımıza, gençlerimize on yıl öncesini çok iyi anlatması lazım.”dedi.

“Biz, milletimize efendilik yapmak için değil, onun hizmetkârı olmak için buradayız.”

Sever konuşmasını şöyle sürdürdü: “ İşte devlet bütçemiz…Bu yılın ilk yarısında bütçemiz 3,1 milyar Lira fazla verdi. Geçen yılın ilk yarısında 6,7 milyar Lira açık vermiştik. Yine ilk 6 ayda bütçemiz 26,4 milyar Lira faiz dışı fazla verdi. Faiz dışı fazla yıl geneli hedefi 19 milyar Lira idi. Daha şimdiden bu rakamı tutturduk.

Bizim milliyetçiliğimiz işte bu. Bizim milliyetçiliğimiz hamaset üzerine değil, hizmet üzerine. Biz, milletimize efendilik yapmak için değil, onun hizmetkârı olmak için buradayız.

Değerli hemşehrilerim, sizlere hizmet etmek bizim için onurdur, şereftir. Biz bu hizmetleri milletimiz için yapıyoruz. Allah rızası için yapıyoruz. Çünkü biz halka hizmeti hakka hizmet olarak gören bir düsturun mensuplarıyız. Biz yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.”dedi.

“Mersin’e hizmet kervanı dev adımlarla ilerliyor”

Mersin’e yapılan yatırımlara da değinen Sever, “Ülkemizde kaydedilen bu olumlu gelişmelerden artık Mersin’de hızlı bir şekilde yararlanmaya başladı. Özellikle son 2 yılda Ekonomi Bakanımız Sayın Zafer ÇAĞLAYAN’ın takım kaptanlığında oluşturulan hizmet kervanı dev adımlarla ilerliyor. Bu hizmet kervanına katkı koyan bir ekibin içerisindeki bir kardeşiniz, bir hemşeriniz, Ekonomi Bakan Yardımcısı olarak bulunmaktan onur duyuyorum, şeref duyuyorum.

İnşallah sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesinde Türkiye’de 23. Sırada bulunan Mersinimizi hızlı bir şekilde en gelişmiş 10 il arasına sokacağız.”dedi.

Akdeniz Oyunlarında seyirci rekoru kırdıklarını belirten Sever, “24 ülkeden 6 bin sporcu bu oyunlara katıldı. Oyunlarda 47’si altın, 43’ü gümüş ve 36’sı bronz olmak üzere toplam 126 adet madalya kazandık. Bu rakamla 186 madalya kazanan İtalya’nın ardından 2’nci olduk. Madalya alan almayan tüm sporcularımızı bir kez daha tebrik ediyorum. 187 binden fazla seyirci bu oyunları izledi. Oyunların tarihinde bir rekor bu.

Bu oyunları aslında Yunanistan düzenleyecekti ama krizden dolayı yapamadılar. Sayın Başbakanımızın desteğiyle oyunları Mersin’e getirdik. Normalde 5 yılda tamamlanması gereken tesisleri bir buçuk senede tamamladık. Dediler ki; “Siz bu tesisleri tamamlayamazsınız.” İnanın, bu tesisler tamamlanmasaydı zevkten dört köşe olacaklar vardı. Yahu bu bir uluslararası organizasyon, bu organizasyonun güzel geçmesi Mersin’in yararına, Türkiye’nin yarına.

Bunu düşünerek 800 milyon Lira yatırımı Mersin’e getirdik. Yaptığımız tesislerin hiç birini oyunlar bitti diye yerinden söküp başka bir yere taşımadık. Bu tesislerde sizlerin çocukları spor yapacak, bu tesis sizlerin, sizlerin çocuklarının hepimizin çocuklarının…”dedi.

“Tarsus – Kazanlı Turizm Bölgesi dünyanın en iddialı turizm projelerinden biri.”

Tarsus – Kazanlı Turizm projesi hakkında da Sever şunları söyledi: "Şimdi aynı yapamazsınız oyununu Kazanlı Turizm Bölgesi için oynuyorlar. Bu proje dünyanın en iddialı turizm projelerinden biri.

Burası kongre ve golf turizminin kalbi olacak. İlk etapta 200 bin turisti hedefliyoruz. 140 milyon dolar turizm gelirimiz olacak. Bu proje kapsamında, 1 sağlıklı yaşam merkezi, 1 kongre ve spor merkezi, içlerinde otellerde olan 4 beş yıldızlı tatil köyü, 3 tane 5 yıldızlı otel, 2 golf tesisi, 1 günübirlik tesisten oluşan proje için 500 milyon TL’lik yatırım yapılacak.

15 bin yataklı olacak bu turizm tesislerinde 10 bin gencimiz iş bulacak. Esnafımız, taksicimiz,, çiftçilerimiz ürünlerini daha iyi fiyata pazarlayacak, Aydıncık’ta ve Mersin’de yetişecek olan meyve ve sebzeler buralarda tüketilecektir.

Yol çalışması başladı. Projenin ilk adımını atıyor ve inşallah en kısa sürede idari binanın temelini atıyoruz. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı. İşte Çukurova Uluslararası

Bölgesel Havalimanı…”dedi.

“Çukurova Uluslararası Bölgesel Havalimanı Mersin’in ticaretini de ve turizmini de uçuracak.”

Sever Çukurova Havaalanın Mersin’in ticaretine büyük katkılarının olacağın belirtti ve “Mersin eğer büyüyecekse ulaştırma altyapısı olmadan olmaz. İşte bunun için 28 Mayıs’ta Çukurova Havalimanımızın temel atma törenini gerçekleştirdik. İnşallah, 2 yıl gibi kısa bir süre sonra 357 milyon Avro’luk bir yatırım olan havalimanımızın açılışını yapacağız. Havalimanı yılda 30 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak. Bu havalimanı Mersin’in ticaretini de ve turizmini de uçuracak.”dedi

“Akdeniz Sahil Yolunda 387 milyon Liralık maliyet 1,7 milyar liraya yükseldi”

Akdeniz Sahil Yolunda  Toplam 227 km. uzunluğundaki Erdemli-Silifke-Anamur 13. Bölge (Antalya) Hududu Yolunun 158 km’sini trafiğe açtıklarını belirten Sever, “Kalan 69 km’yi inşallah 2014 sonuna kadar trafiğe açacağız. 38 kilometrede proje değişikliğine gittik: 7 olan tünel sayısını 22’ye çıkardık, yetmedi 14 adet viyadük ilave ettik. Proje bedeli 387 milyon Liraydı. Fakat projeyi daha güzel, daha konforlu, daha çevre dostu, yerleşim yerlerine zarar vermeyecek, turizm alanlarını koruyacak şekilde Torosların güneyinden geçirdik. Biraz önce ifade ettiğim 387 milyon Liralık maliyet 1,7 milyar Liraya yükseldi. HELALİ HOŞ OLSUN!

Aranızdan birisi olarak, bu iklimin, bu dağların, bu yaylaların, bu denizin çocuğu olarak sizleri tanıyorum; hayat mücadelenizi yakından biliyorum.”dedi

“Mersin’de AK Belediyecilik ile tanışan iki belediyeden birisi Aydıncık”

Mersin’de AK Belediyecilik ile tanışan iki belediyeden birisi Aydıncık  olduğunu ifade eden Sever, “Değerli kardeşlerim, Aydıncıklı hemşerilerim olarak, Aydıncığa verdiğiniz önemi seçimlerde gösterdiniz. AK Belediyeciliği Aydıncığa getirdiniz. AK Parti hem 2009 Yerel Seçimlerinde (%50.5) hem de 2011 Genel Seçimlerinde (%39.4) Aydıncık’ta 1. Parti oldu. Allah hepinizden razı olsun.

Mersin’de AK Belediyecilik ile tanışan iki belediyeden birisi Aydıncık. (Diğeri %35,8 oy oranı ile Mut) Ferat kardeşimi hizmetlerinden ve ileriyi gören vizyonundan ötürü kutluyorum.

Önümüzde yerel seçimler var. Ben Mersin’de ve Aydıncık dahil tüm ilçelerde açık ara birinci olacağımıza can-ı gönülden inanıyorum. Çünkü bizim amacımız Mersin’e, Aydıncık’a hizmet etmek, sizlere yakışan hizmetleri buraya getirmek.

Bu yüzden yerel seçimlerde Aydıncık’tan tüm Türkiye’ye çok net bir şekilde, “Hizmete devam, Kalkınmaya devam, Başarıya Devam” mesajını vermesini şahsen bekliyorum.”dedi.

“Yerel seçimlerde MERSİN ŞAHLANACAK, AYDINCIK ŞAHLANACAK”

Aydıncık tarihiyle, doğasıyla, deniziyle ve tarımı ile tam bir cennet olduğun ifade eden Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, “ Bu cenneti turizm alanında, tarım alanında gereğince değerlendirmeye çalışıyoruz. Ancak yapacak daha çok iş var. Aydıncık, çok önemli bir potansiyele sahip. Bunu tam manasıyla değerlendirebilmek için önümüzde son derece kritik bir fırsat var. Nedir bu fırsat? Yerel seçimler, değerli hemşerilerim.

Sadece Aydıncık için konuşmuyorum, tüm Mersin’de bu durum mevcut. Biliyorsunuz, bazı yerlerde güçlü olamazsanız, malum çevreler hizmetlerin önünü tıkamak için elinden geleni yapıyor. Aynı zamanda bu, biz Mersinliler için önemli bir fırsatı da ifade ediyor. Yerel seçimlerde Allah’ın izniyle güzel bir başarı elde ettiğimiz zaman MERSİN ŞAHLANACAK, AYDINCIK ŞAHLANACAK diyorum. O zaman Allahın izniyle, tüm Mersin ile birlikte Aydıncık gerçekten hizmetlerin artarak devam ettiği bir döneme girecek. Hepimizi yoğun bir çalışma dönemi bekliyor.

Aydıncıklı hemşerilerim olarak, sizlerden beklentim bu. Sadece Aydıncık Belediye seçiminde değil, Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Meclis seçimlerinde de yüksek bir çalışma ve katkı bekliyorum. İnşallah Mersin tavrını büyümeden, kalkınmadan ve refahtan yana koyacak. Mersin kabuğunu kıracak diyorum.”dedi.

“Aydıncık’ta Neler Yaptık, Yapacağız?”

Sever, Aydıncıklı hemşerilerine Aydıncık’a yapılan hizmetleri anlattı Sever, “Sizler de iyi biliyorsunuz, Sayın Bakanımızın Mersin milletvekili olmasından sonra tüm Mersin’de yatırımlar ve hizmetler atağa kalktı. Bu Büyükşehir Belediyesi bizde değilken böyle. İnşallah Büyükşehir seçimlerinden sonra Mersin şaha kalkacak..

Bakınız, bu zaman zarfında Aydıncık’ta hizmetlerde durum nedir?

1. İlçe içerisinden geçen 4 derenin ıslahı yapıldı.

2. İlçenin içme suyu şebekesi baştan sona yenilendi. Ayrıca içme suyu arıtma tesisi için çalışmalar sürüyor, ihalesi yıl sonuna kadar yapılacak.

3. Bozyazı’nınkiler dahil köylerimize daha iyi hizmet verebilmek için İl Özel İdaresi tarafından 13 araçlık bir şantiye kuruldu. Yaz kış hizmetinizde.

4. Aydıncıklı gençlerin en iyi şekilde eğitim göreceği Anadolu Lisesi’nin ilçemize kazandırılması için bizzat Sayın Bakanımız girişimde bulundu, bizler de takip ettik. Anadolu Liseniz hayırlı olsun.

5. İlçe turizmine katkı sağlayacak Aynalıgöl Mağarasının aydınlatma ve çevre düzenleme işleri yapıldı.

6. Aydıncık’ı, Gülnar’a ve Anamur’a bağlayacak yolların yapımlarına devam ediliyor. Sahil yolunun devreye tam olarak girmesiyle Aydıncık’ın ulaşım sorunu tarihe karışıyor. 2014 sonuna kadar tüm yayla yollarını da tamamlıyoruz.

7. Aydıncık’a 400 yat kapasiteli 50 milyon TL’lik bir yatırım kazandıracağız. Projenin ÇED süreci tamamlanmak üzere, yakında ihalesine çıkacağız.

8. Köşk Deresinin üst kotlarına bir gölet yapacağız. Böylece cazibeli sulama ile 2 bin 950 dekar alan sulu tarıma geçecek. Bereket gelince Aydıncık’ın yüzü gülecek.

9. Hortum, sel, dolu gibi doğal afetlerden zarar gören çiftçilerimizin aldıkları kredilerin 1 yıl ertelenmesi için kararname sürecini başlatıyoruz.

Bu vesileyle bir kez daha belirteyim, üreticimizin derdini en iyi bilenlerden birisi olarak, ben şahsen yanınızdayım, olmaya da devam edeceğim.”dedi.

“Tarımsal destekler önümüzdeki dönemde de devam edecek.”

Tarımsal desteklere önümüzdeki günlerde de devam edeceklerini belirten Sever, “Son 10 yılda Mersin’de yıllık tarımsal destekleri yüzde 300 (2002:20.5 milyon TL, 2012: 84 milyon TL), hayvancılık destekleri yüzde 3.000 (2002:1 milyon TL, 2012: 29.2 milyon TL), tarım kredileri yüzde 2.000 (2002: 18.6 milyon TL, 2012: 389.2 milyon TL) arttı. Bu destekler önümüzdeki dönemde de devam edecek.

Son 10 yılda Mersin’de yıllık tarımsal destekler 4 katına (2002:20.5 milyon TL, 2012: 84 milyon TL), hayvancılık destekleri neredeyse 30 katına (2002: 1 milyon TL, 2012: 29.2 milyon TL) çıktı, tarım kredileri de 20 kat arttı. (2002: 18.6 milyon TL, 2012: 389 milyon TL)

Önümüzdeki dönemde birer birer hayata geçireceğimiz projelerle hem Mersin’in hem de Aydıncık’ın çehresini değiştireceğiz

Böylelikle, inşallah, Mersin ve Aydıncık Türkiye’de meyve sebzecilikten seracılığa, hayvancılıktan tarıma dayalı imalata ve eğitimden turizme kadar pek çok alanda atağa kalkacak.”dedi.

İftar programında gecede ayrıca Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu da sahne aldı ve birbirinden güzel tasavvuf müziği eserlerinden örnekler sundular.

 
1 Ağustos 2013 Perşembe 09:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Tarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldıMiniklerden Büyük Nağmeler Mezitli’de 26. Jakaranda koruluğu açıldı Çalgı Çengi’nin Ünlü Oyuncuları Forum Mersin’de Hayranlarıyla Buluşuyor Çocukların isteğiyle Mezitli'ye kar yağdı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak04:57
  • Güneş06:32
  • Öğlen12:58
  • İkindi16:28
  • Akşam19:04
  • Yatsı20:29
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
25
16
7
2
55
2
Başakşehir
25
15
8
2
53
3
Galatasaray
25
14
4
7
46
4
Fenerbahçe
25
12
8
5
44
5
Trabzonspor
25
12
5
8
41
6
Antalyaspor
25
11
6
8
39
7
Kasımpaşa
25
10
5
10
35
8
Konyaspor
25
9
8
8
35
9
K.D.Ç. Karabük
25
10
4
11
34
10
Bursaspor
25
9
5
11
32
11
Gençlerbirliği
24
8
8
8
32
12
Osmanlıspor FK
25
7
10
8
31
13
Alanyaspor
25
8
4
13
28
14
Akhisar Bld.
25
7
6
12
27
15
Kayserispor
25
7
6
12
27
16
Ç. Rizespor
25
5
5
15
20
17
Adanaspor
25
5
5
15
20
18
Gaziantepspor
24
5
4
15
19
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1394 - Timurlenk Diyarbakır'ı işgal etti.[kaynak belirtilmeli]
1882 - Robert Koch, verem hastalığına neden olan bakteriyi (mycobacterium tuberculosis) keşfettiğini duyurdu. Bu buluşuyla 1905 yılında Tıp alanında Nobel ödülünü alacaktır.
1923 - Mustafa Kemal Paşa, Time dergisine kapak oldu.
1923 - Yunanistan'da cumhuriyet ilan edildi.
1926 - Türkiye'de petrol arama ve işletilmesinin devletçe yönetilmesini öngören kanun TBMM'de kabul edildi.
1938 - Cumhurbaşkanlığı yatı olarak satın alınan Savarona'ya, İngiltere'nin Southampton Limanı'nda törenle Türk bayrağı çekildi. 1 Haziran'da İstanbul'a getirilen Savarona, Dolmabahçe önüne demir attı. Atatürk, yatı gezerek incelemede bulundu.
1976 - Arjantin Devlet Başkanı Isabel Peron, kansız darbeyle devrildi. Jorge Rafael Videla, Emilio Eduardo Massera ve Orlando Ramon Agosti'den oluşan cunta iktidara el koydu, yedi yıllık diktatörlük döneminde 30 bine yakın kişi kaybedildi.
1978 - Savcı Doğan Öz öldürüldü.
1998 - Hindistan'da çıkan fırtınada 250 kişi öldü 3000 kişi yaralandı.
1999 - NATO, Kosova'daki Sırp saldırılarının sürmesi ve Batı Temas Grubu'nun anlaşma taslağını reddetmeleri üzerine, Yugoslavya'ya karşı hava harekâtı başlattı. Bu NATO'nun egemen bir ülkeye yaptığı ilk saldırı olarak tarihe geçti.
2000 - Varan Turizm'e ait otobüs, yolcularıyla kaçırıldı. Olaydan sonra yakalanan üç kişi, 36'şar yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı.
2000 - Genelkurmay Başkanlığı, Talat Aydemir'in idamıyla sonuçlanan 1963'teki darbe girişimine katılan 1459 Harp Okulu öğrencisinin haklarını 37 yıl sonra iade etti.
2001 - Apple şirketi Mac OS X 10.0 (Cheetah)'ı piyasaya sürdü.
2006 - İspanya'daki ETA örgütü süresiz ve kalıcı ateşkes ilan etti.
2007 - Türkiye Euro 2008 elemelerinde Yunanistanı futbol maçında 4-1 mağlup etti.
 
Arşiv
 
Süper Loto
23.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu101318384152
 
On Numara
20.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu02040506071012162021253038404556586372747577
 
Sayısal Loto
18.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu121628374649
 
Şans Topu
22.03.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu042426293111
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji