Mart ayında işsizlik oranı düştü

Ana Sayfa » Gündem » Sever,"2023 hedefi 10 milyar dolar olan Mersin'de yerelde iktidar olacağız"

Sever,"2023 hedefi 10 milyar dolar olan Mersin'de yerelde iktidar olacağız"

Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Ak parti il Danışma Meclisi toplantısında, ekonomiden,tarıma, Mersin'e yapılan yatırımlardan yerel seçimlere kadar bir çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

 
 
Sever,
İl Danışma Meclisi toplantısı Mersin Ak Parti il binası toplantı salonunda gerçekleşti.Toplantıya Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, Mersin milletvekilleri Çiğdem Münevver Ökten ve Ahmet Tevfik Uzun da katıldı.Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever burada yaptığı konuşmada “Bugün aranızdan çıkmış bir kardeşiniz, bir akrabanız olarak, milletvekili adayınız olarak ekonomi Bakan Yardımcısı sıfatı ile ilk defa il danışma meclisi toplantısına katılmaktan son derece gurur duyuyorum,şeref duyuyorum.

İl danışma meclisi toplantılarımız son derece önemlidir. Hem Sayın Başbakanımız, hem partimiz ve parti büyüklerimiz yani hepimiz istişarenin önemini bilenlerdeniz ve istişarede bereket olduğuna inanıyoruz.Bu nedenle bu tür toplantıları hem gündemi değerlendirmek, hem de sorunlara alternatif çözüm bulmak açısından son derece önemli,kıymetli platform olarak görüyoruz.

Burada ele alacağımız konular ve ortaya koyacağımız projeler önümüzde yaklaşmakta olan yerel seçimlere daha sıkı ve ciddi bir biçimde hazırlanmamızı ve seçimlere hazır bir şekilde girmemize vesile olacak inşallah.”dedi.“Ak Parti Mersin’de her üç kişiden birinin oyunu alıyor”

12 Haziran seçimlerini değerlendiren Sever, “12 haziran 2011 de partimiz olarak çok güzel bir başarıya imza attık ve partimizi Mersin’de birinci parti yapmak nasip oldu. Bunun devamını getirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bunun da yolu el ele verip çok güzel bir hazırlık yapabilmekten geçiyor. Şimdi Türkiye’ye baktığımız zaman Sayın Başbakanımızın önderliğinde Ak Parti her iki kişiden bir kişinin oyunu alırken Mersin’de daha önce dört kişiden bir kişinin oyunu alırken, artık her üç kişiden birinin oyunu almaktadır.Önümüzdeki yerel seçimlerde Ak Partinin Mersin’deki oyunu Ak Parti’nin Türkiye’deki oy oranına yaklaştırma, uyumlaştırma zamanı geldi de geçti. Bunu hep birlikte başaracağız arkadaşlar.”şeklinde konuştu.

“Hiçbir zaman seçimden ve sorumluluktan kaçmayacağımızı gösterdik”

Yeni büyükşehir yasasının çıkmasıyla çalışma tempolarının yükseltilmesi gerektiği vurgusunu yapan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, “Normalde muhalefet partileri bir an önce seçim yapılmasını isterler.Ama tam tersi oldu.İnsanlarımız karda, kıyamette, kışta zorluk çekmesin diye biz yerel seçimleri ekim 2013 tarihine almaya çalıştık.Ama CHP’nin karşı çıkmasıyla bu gerçekleşmedi. Ve tabi o dönemde gündemde olan Büyükşehir yasasını pazarlık konusu olarak kullanmaya niyetlendiler.Ama yanıldıklarını gördüler.Biz hiçbir zaman seçimden ve sorumluluktan kaçmayacağımızı gösterdik.Seçimler zamanında yapılacak.Şimdi bu yeni yasa 16 büyükşehire ilave 13 büyükşehir getiriyor.Burada kritik olan olan bütün beldelerimizin hem ilçe belediyelerinde hem de büyükşehir için oy kullanacak olması.Dolayısla hem çalışma zamanı ve çalışma temposu açısından biraz daha vitesi yükseltmemiz gerekecek.Hem de kullanacağımız oyların da değerinin iki katına çıktığının farkında olarak bu bilinçle hareket etmemiz gerekecek.

Şimdi Mersinimize hizmet noktasında özellikle 12 haziran seçimlerinden sonra Sayın Bakanımızın Mersin Milletvekili olması ve onun liderliğinde milletvekillerimizle,il ve ilçe teşkilatlarımızla kurulmuş olan hizmet kervanı sıkı bir şekilde dev adımlarla yoluna devam ediyor.Bu çerçevede biz halkımızla vatandaşlarımızla bir telefon kadar yakın olduk. Ne zaman isterlerse bize ulaşabilecek durumdalar.Siyasete girerken vermiş olduğumuz sözü yerine getirmek için gece gündüz çalışıyoruz.Sizlere layık olmak bizlerin en büyük hedefimiz ve emelimizdir.”dedi.“Erdemli’deki insanlarımıza devletin şefkatli elini en hızlı bir şekilde uzatılmasını sağladık”

Erdemli’deki sel felaketinde devletin şefkatli elinin en hızlı biçimde uzatıldığını sözlerine ekleyen Sever, “Hatırlarsınız 9 kasım 2012 de Erdemli’de çok üzücü bir sel felaketi yaşandı. Bu çerçevede 308 tane konut, 62 işyeri, 1700 dekar muz ve domates serası olmak üzere toplam 3200 dekar tarım arazisi zarar gördü.Ben o zaman haberi alır almaz milletvekili Nebi Bozkurt ve İL Başkanı Mekin Merter Salt ile beraber programımızı yaptık.Gece bir buçukta intikal ettik.Devam eden iki günlük bir çalışmayla yöredeki çalışmaların koordinasyonunu sağladık. Kızılayımızı hemen bölgeye davet ettik.İnsanlarımıza devletin şefkatli elini en hızlı bir şekilde uzatılmasını sağladık.Sayın başbakanımıza il başkanımızla beraber, genişletilmiş il başkanları toplantısında konuyu aktardık ve 1 milyon TL’lik yardımı hemen bir hafta dolmadan bölgeye intikal ettirdik. Bu çerçevede evleri zarar görenler 2500 TL,işyerleri zarar görenlere de 2000 TL acil yardımı sağladık.Diğer taraftan zarar gören tarım arazileri ile ilgili hem ziraat bankasının hem tarım kredi kooperatiflerinin borç ödemeleri ilei ilgili erteleme çalışmalarını başlattık.Sayın bakanımızla beraber konuyu yakından takip ediyorum. Önümüzdeki birkaç hafta içinde bu konuda bir mesafe almayı ümit ediyoruz.

Önümüzdeki seçim sürecinde vatandaşlarımıza, hemşerilerimizi bilgilendirirken, geçmişte nerede olduğumuzu, yaptığımız çalışmalarla nerelere geldiğimizi çok iyi analiz edip çok iyi bilip, bunları çok iyi anlatmamız lazım ki nereye varmak istediğimizi insanlara daha rahat anlatabilelim ve hedefimize çok daha rahat ulaşabilelim.”dedi.

“Dünya ülkeleri tarafından ciddi anlamda kıskanılan ve şapka çıkarılan bir ülke konumuna geldi”

Her alanda dünya ülkelerinin gıpta ile baktığını vurgulayan Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, ekonomik verileri salonda bulunan partililerle paylaştı. Sever, “2002 seçimleriyle beraber sayın Başbakanımızın önderliğinde hükümetlerle oluşturulan siyasi istikrar ve ekonomik istikrarla ülkemiz ekonomide,sanayide, sağlıkta,ulaşımda, lojistikte,eğitimde ve dış politikada çok ciddi hamleler gerçekleştirdi.Şu anda ülkemiz her açıdan baktığımızda komşu ülkelerle, çevre ve hatta gelişmiş ülkeler tarafından ciddi anlamda kıskanılan ve şapka çıkarılan bir ülke konumuna geldi.

Şimdi ben ekonomi Bakan Yardımcısı olarak bazı ekonomik verileri sizlerle paylaşmak istiyorum.2002 yılına baktığımızda GSMH’mız 231 milyar dolarmış. Bugün geldiğimiz noktada 2011 yılı sonunda 772 milyar dolara ulaşmıştır.İhracatımız 36 milyar dolardan 135 milyar dolara ulaşmış.Kişi başına gelirimiz.3500 dolardan 10444 dolara çıkmıştır.Türkiye tüm dünyanın örnek aldığı bir ülke konumuna yükselmiştir ve Türkiye son 9 aylık dönemde dünya krizle boğuşurken, %5.3’lük bir büyümeyi gerçekleştirmiş ve 2011 yılında da %8.5’lik büyüme ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen, dünyanın da en hızlı büyüyen 2. ülkesi olmuştur.Bunlar tabi ki çok güzel gelişmeler.Ama bunlarla asla yetinmiyoruz.Biliyorsunuz Sayın Başbakanımız önderliğinde oluşturulan 2023 hedefimiz ve vizyonumuz var.Buradaki hedefimiz milli gelirimizi 2 trilyon dolara çıkarmak,kişi balına geliri 25000 dolar yapmak,ihracatımızı 500 milyar dolara yükseltmek ve Türkiye’yi inşallah dünyanın en kalkınmış ve ekonomisi en sağlam 10 ülkesinden biri yapmak arkadaşlar.Ülkemiz dünyada yaşanan krizlere rağmen Avrupa’da yaşanan daralmalara küçülmelere rağmen, komşu ülkelerde, Kuzey Afrika’da yaşanan sıkıntılara rağmen, Allah’a şükürler olsun ekonomik göstergelerde hızla yoluna devam ediyor ve inşallah orta vadeli programda 149.5 milyar dolar olan ihracat hedefimizi bu sene 150 milyar doların üzerinde gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Bugün son 12 aylık döneme baktığımızda 151.5 milyar dolarlık ihracatı zaten gerçekleştirmişiz.“Faizler ve enflasyon tek haneli”

Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, “Ve enflasyon.. Hatırlıyorsunuz faizlerin, enflasyonun ne kadar yüksek olduğunu.Gecelik faizlerin yüzde binleri gördüğünü enflasyonun yüzde yüzü geçtiği dönemleri hep beraber hatırlıyoruz.Allaha Şükürler olsun ki artık tek haneli faiz ve enflasyonlara da bu dönemde erişmek nasip oldu.

İnsanlarımız artık 10 sene önce yaşamış olduğu krizleri, sıkıntıları tekrar yaşamak istemiyorlar. Geçmiş dönelerde ekonomik krizlerden, koalisyonlardan çok büyük sıkıntılar çektik.İnşallah bu gelişmeleri yeni oy kullanacak gençlerimize anlatarak hiçbir zaman nereden nereye geldiğimizi unutturmadan daha iyi neticeler almak için çalışacağız.”dedi.”

“Başbakanımız ve Bakanımız Mersinlileri çok seviyor ve önemsiyor”

Mersin’e yapılan yatırımlar konusunda da açıklamalarda bulunan Sever, “Mersin’de neler yaptığımıza baktığımızda, hatırlarsınız 10 haziranda Sayı Başbakanımız tarafından güzel bir açılış töreni gerçekleştirilmiştir.Burada 175 milyon TL değerinde 45 tesisin açılışı yapmıştık. Tabi ki bunlarla yetinmiyoruz. Yapmış olduğumuzu çalışmalarla Mersin’i daha yukarılara taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımız Mersin’lileri gerçekten çok seviyor ve önemsiyorlar.Sayın Başbakanımız önce Akdeniz Oyunlarını Mersin’e hediye etti ve bu çerçevede 450 milyon TL’lik yatırım gerçekleşti.Bu yatırım sadece 15 günlük bir yatırımı gerçekleştirip ondan sonra atıl duruma tabi ki düşmeyecek.Gerçekten Mersin sahip olduğu iklimiyle, coğrafyasıyla,nüfusuyla,lojistik altyapısıyla inşallah bu tesisleri önümüzdeki yıllarda da, çeşitli spor organizasyonlarıyla da insanlarımıza yeni iş imkanları ve burada hem esnafımızın hem de turizmle uğraşan otellerimizin, herkesin avantajlı olduğu yıllarını hep birlikte yaşayacağız.”

“Tarsus-Kazanlı projesi hızla tamamlanıyor”

Mersin’e yapılan önemli projelerden biri olan Tarsus-Kazanlı projesi hakkında Sever, şunları söyledi: “Mersin ile ilgili bir diğer projemiz Tarsus-Kazanlı projesi.7500 yataklı bu tesiste yol çalışmaları tamamlanma aşamasına gelmiştir.Özel şahısların arazisinden geçen kısımlar içinde hazırlıklar yapıldı.Bazı vatandaşlarca itiraz edildiği için mahkemeye intikal ettirildi. Önümüzdeki 5-6 ay içinde bu yargı kararlarının alındıktan sonra da hızla gerekli ödemeler yapılıp, yolun geri kalan kısmını da hızla tamamlayacağız.

Turizm yatırımcılarını bundan vazgeçmesi mümkün değil.Yeni yatırımı teşvik programları çerçevesinde Mersinimizi 2. bölgedeydi. Genel teşvik itibariyle de 3. bölgeye yükseldi.Daha fazla teşvik alacak. Aynı zamanda bakanlar kurulu kararıyla turizm bölgesi ilan edilmiş öncelikli bölgelere yapılan yatırımlarda da nerede yapılırsa yapılsın direk 5. bölge teşvikinden faydalanacak.Bu fırsatı yatırımcı şirketlerin tepmesine imkan yok.Zaten 1 kasım itibariyle de kanalizasyon ile ilgili ihale yapıldı.Kazma vuruldu ve çalışmalar başladı.Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”“D400 karayolu ile ilgili şahane bir proje geliyor”

Şehrin kötü girişi ve D400 karayolu için düşünülen proje hakkında bilgi veren Sever, “Diğer taraftan Mersin ve Tarsus’tan geçen D400 karayolunun elden geçirilmesi ve 3 şeride çıkarılması konusunda, hem serbest bölge, hem de hal ile bağlantı yollarının yenileştirilmesi ile ilgili çalışmalar da hızla devam ediyor. Proje konusunda geçen hafta il müdürleri ile yaptığım toplantıda bilgiler almıştım.Çok şahane bir proje hazırlanmış.Proje çalışması biter bitmez 2013 yılında yatırım programına alıp, bir an önce ihaleye çıkaracağız. “dedi.

Mersin’de hastane sorunu gerçekten çok fazla.10 bin kişiye düşen yatak sayısı Türkiye ortalamasının altında.Ama hazırlamış olduğumuz projelerle, 600 yataklı Tarsus devlet hastanesi,1200 yataklı Mersin şehir hastanesi, ihalesi yapılmış olan Mut Devlet Hastanesi, hazırlıkları devam eden Gülnar,Anamur Devlet Hastaneleri, hizmete açılan Erdemli ve açılmak üzere olan Silifke Devlet Hastaneleri ile inşallah Mersin’deki hasta yatak sayısını Türkiye ortalamasına yaklaştırma gayreti içinde olacağız.”dedi.

“Torosların zirvesine bir gelinlik gerdanı gibi baraj ve göletler dizilecek”

Mersin’in bir tarım kenti olduğunu söyleyen Ekonomi Bakan Yardımcısı Sever, “Bir diğer husus da tarım. Mersin bir tarım şehri. Kalemler itibariyle baktığımız zaman, insanlara sağlamış olduğu gelir ve katma değer itibariyle.Mersin’de tarımı ihmal etmemiz asla söz konusu değil.Mersin’de tarımımızın daha da gelişmesi, maliyetlerin daha da azaltılması açısından barajlar ve göletler son derece önem arz ediyor. Şimdi bir çok yerde motopomplarla dağlardan su basarak bahçelerimizi, meyvelerimizi suluyoruz. İnşallah hükümetimizin başlatmış olduğu “1000 günde 1000 gölet”projesi kapsamında Mersin’de 20 civarında göleti kazandıracağız.Anamur’dan Alaköprü Barajı’ndan başlayıp Silifke’de Kayraktepe,Aksıfat ,Sorgun,Pamukluk barajları; bunlara baktığımız zaman yetiştirilmiş göletlerle beraber adeta Torosların zirvesinin güney yamacına bir gelinlik gerdanı gibi baraj ve göletlerin dizilmiş olduğunu göreceğiz.Hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Bu projeler çocuklarımız ve torunlarımız için bırakacağız en önemli eserler olacaktır.”dedi.

“Neden Erdemli’nin,Silifke’nin limonu yada Mersin ile anılan bir çeşidimizi ihraç etmeyelim?

Narenciye konusunda çok önemli projelere imza attıklarını belirten Sever, “Narenciye en önemli tarım ürünlerimizin başında geliyor.Yıllarca ihracat tarım daire başkanlığı görevinde bulunmuş ve bu bölgeye hizmet amacıyla bu başkanlık dönemimde kurmuş olduğum Narenciye Tanıtım Grubu’nun da kurucu başkanı olmam sebebi ile narenciye ile ilgili görüş ve tecrübelerimi anlatmak istiyorum.

Narenciyede elimizdeki ve hali hazırda ürettiğimiz çeşitler maalesef 35-40 yıl önce ıslah edilmiş çeşitler. Artık bu çeşitler zengin ülkeler ve tüketicilerince tercih edilmemektedir.Londra’da 3 sene diplomat olarak görev yaptım. Orada marketlerde bir İspanyol, Arjantin, İsrail narenciyesi ile Türk narenciyesini 20 metre uzaktan fark etmek mümkün. Albenisiyle,rengiyle,kokusuyla,tazeliğiyle o kadar farklı ki. Biz yarı fiyatına satmaya çalıştığımız halde,maalesef satamıyoruz ve AB ülkelerine yaptığımız ihracat hızla azalıyor yada yerinde sayıyoruz.Yeni dönemde Rusya,Ukrayna ve balkanlar ile Ortadoğu’daki ülkeler gibi gelir seviyesi düşük ülkelere ihracat yapıyoruz.İleride bu ülkelere de mal satmamız zorlaşacak.Narenciye Tanıtım grubu başkanlığı dönemimde yapmaya başladığımız bir projemiz vardı.Finansmanını da tanıtım gurubundan sağladık.Çukurova üniversitesi ve Alata Araştırma İstasyonu ile çok güzel bir proje yürütüyoruz. İnşallah kendi narenciyemizi kendimiz ıslah edip,daha yüksek fiyata daha fazla ihracat yapmak amacıyla bu çeşit sorunun aşmak için büyük bir mücadele başlattık.Nasıl İspanya’nın Valencia portakalı varsa niye bir Erdemli’nin,Silifke’nin limonu yada Mersin ile anılan bir çeşidimizi ihraç etmeyelim. Bunu da inşallah hep beraber başaracağız.”şeklinde konuştu.“Mersin’de 2023 hedefi 10 milyar dolar”

Mersin’indeki ihracat konusuna önemli hedefleri olduğuna değinen Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever, “2002 yıldan Mersin 124 ülkeye 319 milyon dolar ihracat ediyordu.2011 yılına geldiğimiz zaman ise 163 ülkeye 1.4 milyar dolar ihracat yapıyor.Hayırlı uğurlu olsun.Tabi bununla da yetinmiyoruz ve diyoruz ki nasıl Türkiye ihracatını 36 milyar dolardan 2023 hedefi olan 500 milyar dolara çıkarmak istiyorsak,Mersin’imizin ihracatını da 2023 yılında 1.4 milyar dolardan 10 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz.Bu hedefler gerçekleştirilebilecek projelerdir.Bu hedefleri 2023’den önce niye gerçekleştirmeyelim.” dedi.

“Artık yerel yönetimlerde iktidar olma zamanı geldi,geçiyor.”

Sever tüm bunların gerçekleştirilmesi için mutlaka önümüzdeki yerel seçimlerde iktidara gelmeleri gerektiğini vurgulayan Sever, “Merkezi hükümet olarak Allah razı olsun.Sayın Başbakanımızın,Sayın Bakanımızın, Sayın vekillerimizin destekleriyle gerçekten Mersin’de el atılmamış hiçbir konu kalmadı. Her sorununa el atıldı. Ya projesi çizildi, ya ihalesi yapıldı, inşaatı devam ediyor .Dolayısıyla bu hizmeti bundan sonra daha yukarılara taşımak adeta taçlandırmak için artık yerel yönetimlerde iktidara gelme zamanı geldi, geçiyor.Nasıl Ak Parti Ankara,Kayseri,Konya’da çok güzel örneklerini verdiyse inşallah yapacağımız çalışmalarla Mersin’i de Ak Belediyecilikle buluşturacağız.Bunu da Sayın Başbakanımızın liderliğinde ve Mersin’e hizmet kervanında takım kaptanı Zafer Çağlayan bakanımızla, sayın vekillerimizle, il ve ilçe başkanlarımızla,il ve ilçe yönetim kurulu üyelerimizle, il genel meclisi üyelerimizle, belediye meclisi üyelerimizle, belediye başkanlarımızla, muhtarlarımızla,üyelerimizle ve siz hemşerilerimizle hep beraber inşallah gerçekleştireceğiz.Çıkacağız bu kutlu yol şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

Değerli hemşerilerim, sizlere bir telefon kadar yakın olmak, sizlerin dertlerinizle dertlenmek, sizin sorunlarınıza çözüm bulmak, yaranıza merhem olmaya çalışmak,bizim için hiçbir zaman yük olmamıştır.Sadece onur ve şeref olmuştur arkadaşlar.Biz sizleri seviyoruz. Biz insanları seviyoruz. Halka hizmeti hakka hizmet gören düsturdan asla vazgeçmeyeceğiz.Ekip olarak haklıdan,haktan, halktan ve milletten yana tavır almaya devam edeceğiz ve bundan santim sapmayacağız.”dedi.

Biz sizleri ruhumuzla seviyoruz”

Sözlerini Mevlana’nın bir sözüyle sonlandıran Sever, “Mevlana’nın bir sözüyle konuşmamı bitiriyorum.”Biz dostlarımızı ne aklımızla severiz ne de kalbimizle severiz.Olur ya bir gün kalp durabilir, akıl unutturabilir.Biz dostlarımızı ruhumuzla severiz.O ne unutur ne de unutturur.” Biz sizleri ruhumuzla seviyoruz arkadaşlar.”dedi. 
 
 
10 Aralık 2012 Pazartesi 12:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak03:13
  • Güneş05:16
  • Öğlen12:54
  • İkindi16:46
  • Akşam20:12
  • Yatsı21:59
 
Anket
Sizce Cumhurbaşkanı Kim Olmalı?
Muharrem İNCE
Meral AKŞENER
Recep Tayyip ERDOĞAN
Selahattin DEMİRTAŞ
Temel KARAMOLLAOĞLU
Doğu PERİNÇEK
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
34
24
3
7
75
2
Fenerbahçe
34
21
9
4
72
3
Başakşehir
34
22
6
6
72
4
Beşiktaş
34
21
8
5
71
5
Trabzonspor
34
15
10
9
55
6
Göztepe
34
13
10
11
49
7
Sivasspor
34
14
7
13
49
8
Kasımpaşa
34
13
7
14
46
9
Kayserispor
34
12
8
14
44
10
Malatyaspor
34
11
10
13
43
11
Akhisar Bld.Spor
34
11
9
14
42
12
Alanyaspor
34
11
7
16
40
13
Bursaspor
34
11
6
17
39
14
Antalyaspor
34
10
8
16
38
15
Konyaspor
34
9
9
16
36
16
Osmanlıspor
34
8
9
17
33
17
Gençlerbirliği
34
8
9
17
33
18
Karabükspor
34
3
3
28
12
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1691 - II. Ahmet padişah oldu.
1868 - ABD'li mucit Latham C. Sholes, daktilonun patentini aldı.
1894 - Uluslararası Olimpiyat Komitesi Paris'te kuruldu.
1920 - Çerkez Ethem, Yozgat'a girdi.
1939 - Hatay'ın Türkiye'ye katılmasına ilişkin antlaşma, Ankara'da imzalandı.
1950 - Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bankası kuruldu.
1954 - Türkiye, ilk kez katıldığı Dünya Futbol Kupası finallerinde Federal Almanya'ya yenilerek elendi.
1954 - İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
1983 - Doğru Yol Partisi (DYP) kuruldu.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
21.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021017253752
 
On Numara
18.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu02031214151924263032363945515658616667697174
 
Sayısal Loto
16.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu101522404145
 
Şans Topu
20.06.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu040913212609
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji