Mersin 6. Uluslararası Narenciye Festivali hazırlıkları sürüyor.

Ana Sayfa » Güncel » Tarhan, 'Halkımız Mezitlili olmanın hazzını yaşamaktadır'

Tarhan, 'Halkımız Mezitlili olmanın hazzını yaşamaktadır'

Görevde bulunduğu 4 yıllık sürede yaptığı çalışmaları kamuoyu ile paylaşan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, söz verdiklerinden çok fazlasını yapmış olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Hizmet felsefesini belirlerken insan mutluluğunu hedef aldıklarına vurgu yapan Başkan Tarhan, “Artık herkes, “Burası Mezitli” diyerek ayrıcalıklı olduklarının hazzını yaşamaktadır” dedi.

 
 
Tarhan, 'Halkımız Mezitlili olmanın hazzını yaşamaktadır'

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, görevde bulunduğu 4 yılı kamuoyu ve basın mensuplarıyla paylaştı. Mezitli Belediyesi Amfitiyatro’da gerçekleşen toplantıda 4 yıl önce hazırladıkları seçim broşürünü basın mensuplarına gösteren Başkan Tarhan söz verdiklerinden çok daha fazlasını yapmış olmanın gurunu yaşadıklarını ifade etti.Öncelikli hedeflerinin Mezitli’ye değer katmak olduğuna vurgu yapan Başkan Tarhan, “4 yıl önce göreve gelirken sloganlarımızdan birisi “MEZİTLİ’YE DEĞER KATACAĞIZ” iddiası idi. Mezitli’ye kattığımız değerle herkes kazandı. Önemli bir ekonomi dergisinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre gayrimenkul sektöründe Türkiye’de yüzde 5, Mersin’de yüzde 14,3 değer artışı gözlemlenirken, Mezitli’de değer artışının yüzde 26’ya kadar ulaştığı tespit edilmiştir” dedi.

İnsan mutluluğunu hedef alan bir anlayışla çalıştıklarına değinen Başkan Tarhan, “Bir sloganımız da, “MUTLU KENT MEZİTLİ” idi. Mezitli’de yaşayan insanların daha sağlıklı, daha mutlu olabilmesi için çok önemli çalışmalara imza attık. Kuşkusuz, mutluluğun üst çizgisini henüz yakalayamadık. Ama tüm çalışmalarımız insanların mutluluğunu artırmaya yönelik olarak devam edecektir. Artık herkes, “BURASI MEZİTLİ” diyerek ayrıcalıklı olduklarının hazzını yaşamaktadır. 20 bine yaklaşan üyesiyle “MezitliKart” sahibi bulunması bile bunun ölçütlerinden sadece birisidir” ifadelerini kullandı.Kaynaklarını verimli şekilde kullanan, halkının güveninin kazanmış, gerçekleştirdiği sosyal ve kültürel faaliyetlerle Mezitli adını uluslar arası alanlarda bile duyurmuş olmaktan büyük onur duyduğunu anlatan Başkan Tarhan, görseller eşliğinde yaptığı konuşmada şu konulara değindi:

“Değerli Basın Mensupları ve Konuklar;

· 2018 Ocak ayı itibariyle Mezitli’in nüfusu187.536'dır.(Bu nüfusa 2017 Kasım ayı verilerine göre kayıtlı 54 bin, kayıtlı olmayanlarla birlikte 65 bin Suriyeli dahil değildir). 371 kilometrekarelik yüzölçümü ile Akdeniz ilçesinin 1,5 katı, Yenişehir’in ise 2,7 katı büyüklüktedir.· Mersin’in 13 ilçesi arasında en yüksek nüfus artış oranına sahip olan Mezitli’dir (yüzde 3.46). Mersin (yüzde 1.13) ve Türkiye’de yaşanan nüfus artış oranının (yüzde 1.24) 3 katı hızla gelişmiştir. Biz bu göç olgusundan rahatsız değiliz. Çünkü daha iyi bir yerleşim yerini tercih eden, Mersin’in diğer ilçelerinden de Mezitli’ye büyük oranda göç hareketi yaşanmaktadır.

· 4 yıl önce göreve gelirken sloganlarımızdan birisi “MEZİTLİ’YE DEĞER KATACAĞIZ” iddiası idi. Mezitli’ye kattığımız değerle herkes kazandı. Önemli bir ekonomi dergisinin 2017 yılında yaptığı araştırmaya göre gayrimenkul sektöründe Türkiye’de yüzde 5, Mersin’de yüzde 14,3 değer artışı gözlemlenirken, Mezitli’de değer artışınınyüzde 26’ya kadar ulaştığı tespit edilmiştir.· İNSAN MUTLULUĞUNU TEMEL ALDIK…

· Diğer sloganımız, “MUTLU KENT MEZİTLİ” idi. Mezitli’de yaşayan insanların daha sağlıklı, daha mutlu olabilmesi için çok önemli çalışmalara imza attık. Kuşkusuz, mutluluğun üst çizgisini henüz yakalayamadık. Ama tüm çalışmalarımız insanların mutluluğunu artırmaya yönelik olarak devam edecektir. Artık herkes, “BURASI MEZİTLİ” diyerek ayrıcalıklı olduklarının hazzını yaşamaktadır. 20 bine yaklaşan üyesiyle “MezitliKart” sahibi bulunması bile bunun ölçütlerinden sadece birisidir.· BELEDİYE KAYNAKLARINI EN RASYONEL BİÇİMDE KULLANDIK

· Bütçemiz 2018yılında 120 milyon olarak gerçekleşmiştir. Taşeron işçisine en yüksek ücret veren, iki dini bayramda ayrıca ödeme yapan belediyelerin başında gelmekteyiz. Taşeron işçilerimizin tümü, ayrım yapılmadan kadroya geçirilmiştir. Bir taraftan taşeron yapısının belediyemize getirdiği ilave mali yük, diğer taraftan yeni imar yönetmeliğinin yeni inşaat yapımını neredeyse sıfırlaması sonucu, imar gelirlerinin azalması 2018 yılı bütçesinde beklenmedik olumsuzluklar yaratmıştır.

 Belediye yönetiminde yeni demokratik uygulamalarımız, somut katılımcı ve saydam uygulamalarımız ile çığır açtık. Sivil toplum kuruluşları yanında Mezitli Kent Konseyi (Kadın Çalışma Grubu, Gençlik Meclisi, Çocuk Meclisi, Emekli ve Engelli Çalışma Grubu vb…) ile halka dönük ortak projeler yürüttük.· Evlerde yalnız yaşayan, bakacak kimsesi olmayan yaşlılarımıza yönelik, “Evde Bakım Hizmet Birimi” kurarak yaşlılığı unutturduk.

· Kadın Üretici Pazarı sayımızı, Davultepe’de açtığımız ve Tece’de bugünlerde açacağımız pazarla 9’a çıkardık. Bu pazarlarımızda 500’ün üzerinde kadınımız satış yapmaktadır. Bu projenin faydasını salt 2 kadınımızın birer tümcesi ile anlatacağım.

- Kadınlarımızın birisi bu pazar sayesinde hayatında ilk kez sıcak ekmek yeme imkanına kavuştuğunu ifade ediyor.

- Bir diğeri, pazardan kazandığı para sayesinde aldığı arabasını ehliyeti olmasına rağmen özellikle kendisinin kullanmadığını, salt arabasına binerken kocasının arabanın kapsını kendisine açsın diye böyle yaptığını belirtiyor.· Göreve başladığımdan itibaren, her Salı yaptığımız “HALK GÜNܔ toplantılarını sırasıyla Belediye Başkanlık odasında, muhtarlıklarda, sitelerde yaparken, artık meydanlarda yapmaya başladık ve devam edeceğiz. Son toplantımızı Demokrasi Meydanı’nda canlı TV yayını eşliğinde yaptık.

· Belediyemizin çalışmaları ders kitaplarına konu, üniversitelerde tez konusu olmaya başladı.

· Gönüllü Evlerimizin sayısı Atatürk Mahallesi, Kuyuluk bölgesi ve Viranşehir Mahallesi’nde yapımı devam edenlerle birlikte 13’e ulaşmaktadır.· DAHA YEŞİL MEZİTLİ İÇİN MÜCADELE ETTİK…

· Hobi Bahçesi sayımız önümüzdeki günlerde Davultepe-Akdeniz Mahallesi sınırında açılacak olanlarla altıya çıkacaktır. Hobi Bahçesinden yararlanmak isteyen binlerce vatandaşımız bulunmaktadır.

· Mezitli sınırları içerisinde imar planında yeşil alan olarak görünen ve “mülkiyeti belediyede olan” alanların yüzde 98’i yeşil alan olarak düzenlenmiştir. Yaptığımız park ve çocuk oyun alanları (Trafik Eğitim Parkı dahil) dışında sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği jakaranda koruluğu sayısı 36’ya ulaştı. Ayrıca, zeytinlik ve kayısı bahçesi yapan sivil toplum kuruluşları da oldu.

· Daha temiz bir Mezitli içinbir çok bölgede çöp konteynerleri yer altına alındı. Bu çalışmalar yaygınlaştırılmaktadır.

· Mersin Üniversitesi ve bir sivil toplum kuruluşu ile birlikte kadınlara yönelik Mezitli Dokuması Projesi uygulaması devam etmektedir.

· Belediyemize ait tüm tesisler tarafımızdan işletilmektedir. Özel sektöre / Müteahhide, verilerek işletmeye karşıyız…

· İnteraktif Kütüphane, Gönüllü Evleri ve Gençlik Merkezi Kütüphaneleri yanında Kafe Kütüphane’yi hizmete açtık. Bu kütüphanede ayrıca öğrencilerimizin ders çalışmaları için de bölüm vardır. Kafe Kütüphane’nin işletmeciliğini de bir sivil toplum kuruluşu gençleri gönüllü olarak yürütmektedir.

· Çocuk ve gençlerimizi spora özendirmek için Mezitli Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü’nün kuruluşu gerçekleştirildi. Kulübün başkanlığını da Milli Tenisçi bir kadın arkadaş yürütmektedir (Kent Konseyi Başkanı da bir kadındır).Mezitli’deki amatör spor kulüplerine maddi yardımımız devam etmektedir. Mezitli’de oturan, ulusal ölçekte başarılı olan gençlerimizi Belediye Meclisi’nden onaylanan yönetmelik uyarınca ödüllendirdik. Çim futbol sahamızın sayısını dörde çıkarttık. Her yıl düzenli yaptığımız Doğa Yürüyüşleri devam etmektedir. Tenissahalarımızın kapasitesi ulusal tenis müsabakaları yapılacak sayıya ulaştırıldı.

· Bisiklet yolları yapımı devam edecektir. Yaptığımız bu yollardan dolayı 1350 adet bisiklet halka ücretsiz olarak dağıtıldı.

· Sahilde tüm sınırlarımızda (Tece sonuna kadar) yürüyüş yolu yapıldı.

· Bu arada Mezitli sahillerinin tahsisi Maliye Bakanlığı’nca Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi. Mersin Büyükşehir Belediyesi de bu alanların işletmeciliğini belediyeye ait Deniz Kızı A.Ş.’ye verdi.

· Pompeiopolis sütunlarının doğusuna yürüyüş ve bisiklet yolu yaptık. Antik liman bölgesinde, Selçuk Üniversitesi ve UNESCO tarafından deniz altı arkeolojik araştırması yapıldı. Sütunlu yol ve Amfi Tiyatro’da kazı çalışmaları Temmuz ayında devam edecektir.

· Hayvanseverler Derneği’ne ve Motosikletliler Derneği’ne Güneş Evi yanında yer yapıldı.

· Girişimlerimiz sonucunda DSİ tarafından Tece Deresi’nin ıslahı tamamlandı. Mezitli Deresi’nin ıslahına da başlandı.

· Ulusal Bayramlarda Demokrasi, Cumhuriyet ve Ulusal Egemenlik yürüyüşleri geniş katılımla gerçekleştirildi.

· Devlet Opera ve Balesi kırsal kesimde Fındıkpınarı ve Down Kafe’de çeşitli etkinlikler düzenledi. Bu yıl 30 Ağustos’ta da yerel halkın istediği bir sanatçının konseri Fındıkpınarı’nda gerçekleşecek.

· Eski Mezitli’de Üzüm Şenliği gerçekleştirdik.

· Kuzucubelen Mahallesi’nde taziye evi ve işyerleri yapıldı.

· Destekleme ve Hizmet Müdürlüğü için Eski Mezitli’de idari binalar, atölyeler ve depoları içeren kompleks yapıldı.

· Esenbağlar Mahallesi’nde Cumhuriyetle yaşıt “TAŞ MEKTEP” restore edildi. Bu alanda kültürel ve sanatsal etkinlikler yapılmaya başlandı.

· Akdeniz Mahallesi’nde “AMFİ TİYATRO” tamamlandı. Bahar ve yaz aylarında bu alanda sık sık etkinlikler göreceksiniz.

· Belediye Meclis Kararı ile yönergesi hazırlanan Mezitli Belediyesi SANAT AKADEMİSİ kuruldu ve çalışmalarına başladı.

· Mezitli’de ilk defa gönüllü kişiler, belediyemize güvenmelerinden dolayı yatırım yapmaya başladılar.

-Bircan Tüfekçioğlu Ana Okulu…

-Gülbahar Özmen Aktif Yaş Alma Merkezi…

-Fitnat Gürsoy Kafe Kütüphane hayırseverlerimizin desteğiyle yapıldı.

-Mehmet Altunören Gençlik Merkezi inşaatı ise tamamlanma aşamasındadır.

· Aktif Yaş Alma Merkezi’nin başarılı uygulamalarından esinlenerek 2. Aktif Yaş Alma Merkezi’ni de Davultepe’de yapıyoruz.

· Kültür Merkezi inşaatı 2. Çevre Yolu’nda Mezitli deresi Kavşağı’nda devam etmektedir. Yıl Sonunda tamamlanmasını bekliyoruz.

· Belediye Hizmet Binamız eski Mezitli Hali bitişiğinde bu ay sonu tamamlanacak. Mayıs Ayı’nda belediyemiz yeni binasına taşınacak. Eski Hal alanı yıkılmaya başlandı. Bu alanın altı kapalı otopark olarak planlandı. Üstü ise Sanayi Sitesi’nin bir bölümü ile birlikte Kent Meydanı olarak 2. Çevre Yolu’na bağlanacak. Kaymakamlık için de Yeni Belediye Binası karşısında yer tahsis edildi. Bu bölge,ikinci birkent merkezidurumunda olacaktır.

· Sanayi Sitesi’nin kent dışına taşınması için yer ve yapım biçimleri hakkında çalışmalarımız bitmek üzere. Çalışmaları, Sanayi Sitesi, Esnaf Odası ve Esnaf Kredi Kooperatifi ile birlikte yürütüyoruz.

· 50 ünitelik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’ni de içeren 150 yataklı Devlet Hastanesi Nazım İmar Planı’nda işaretlendi. 1/1000 Uygulama İmar Planı’nda aynı zamanda tamamlanacak. Bu aşamadan sonra ihalesi için Valilik ve Bakanlık nezdinde girişimlerimiz devam edecektir.· Emekli Cemiyeti üyelerinin konut gereksinmeleri için Esenbağlar Mahallesi çevresinde planlama çalışmaları tamamlanmış durumdadır. Bu bölgeye TOKİ tarafından konutlar yapılacaktır.

· Mersin Komisyoncular Derneği ile önümüzdeki günlerdeTürkiye’de bir ilke imza atacağız. Kadın Üretici Pazarı’nın da ötesinde Mersin Hali’nde ki fiyatlardan Komisyoncular Derneği halka sebze/meyve satışı yapacaktır. Satış yerini belediyemiz tamamlamak üzeredir.

· 4 Mayıs’ta Mersin Uluslar Arası Müzik Festivali kapsamında Soli Arena’da “MANUŞ BABA” konseri gerçekleşecektir.

· Dönemimizde 1 metrekare Yeşil Alan / Belediye Hizmet Alanı imara açılmadı.1 metrekare imar parselinde yoğunluk artışına izin verilmedi.

· 29-30 Haziran ve 1 Temmuz’da Güneş Festivali kapsamında yine Soli Arena’da DUMAN, FAZIL SAY ve SELDA BAĞCAN konserleri yapılacaktır.

· Büyükşehir Belediyesince hazırlanan 1/5000’lik Nazım İmar Planı’na Mezitli Belediyesi olarak 30 sayfalık itirazımızı yaptık. Bu konuda ki görüşmeler devam etmektedir.Değerli basın Mensupları;

Sizlere Mezitli ve Mezitli halkının genel yapısını özetlemeden geçemeyeceğim. Mezitli emeklilerin çoğunlukta olduğu bir kent. Bunun da etkisi ile halkı sessizliği, sakinliği, dingin bir yaşamı tercih etmektedir. Ancak bu dinginliklerinin yanında haksızlıklara karşı yasal direnme hakkını her zaman dik duruşları ile gösteren,Demokrasi, Cumhuriyet ve Özgürlük sevdalısıdırlar. Bunu birkaç örnekle betimlemek isterim.- Mezitli Halkı, Orduevi yanında bulunan Balıkçı Barınağı’nın, Ulaştırma Bakanlığı tarafından Mezitli Sahili’ne taşınması planına karşı çıkmış ve direnişi sonrası bu proje Karaduvar’a kaydırılmıştır.

- Mezitli Halkı, 100. Yıl Plajı’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın özel işletmeci kanalı ile işletme kararına karşı direnmiş ancak tüm direniş ve görüşmeler sonuçsuz kalmıştır. Belediyemiz de bu ihaleye girmesine karşın ihale çok yüksek fiyatla bir kişiye verilmiştir. Konu hakkında yargıya itiraz edilmiştir.

- Tece’de Hazine’ye ait İmar Planı’nda “Yeşil Alan ve Spor Alanı” olarak görünen 76 hektar alanın yasa gereği Belediyemize terki talep edilmesine karşın, istemlerimiz yanıtsız bırakılmıştır. Maalesef geçtiğimiz aylarda söz konusu alanda, iki ayrı şirkete otel yapımı için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca “Turizm yatırım Belgesi” verilerek, tapusu TOKİ’ye devredilmiştir. Mezitli Halkının yasal direniş ve gösteri hakkını kullanmaları sonucu, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından otel yapımı için verilen, Turizm Yatırım Belgeleri iptal ettirilmiştir.

Değerli Basın Mensupları ve Konuklar;

· Aday iken vaat ettiklerimizi 4 yılda fazlasıyla yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu başarıda kuşkusuz en büyük pay Mezitli Halkına, belediye meclis üyelerimize, muhtarlarımıza ve belediye çalışanlarımıza aittir.

· Siz değerli basın mensupları, her zaman yanımızda oldunuz. Sizlere de müteşekkiriz.

· Bana ve Belediyemize güvenen Mezitli Halkını yürekten kucaklıyorum.

Bu dileklerle tümünüze en içten sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

 

 
30 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Yurt içinde ikamet eden 24 milyon 804 bin kişi seyahate çıktıTrafiğe kayıtlı araç sayısı Aralık ayı sonu itibarıyla 22 218 945 oldu
Ocak ayı enflasyon rakamları belli olduKDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele Alındı
 
 
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Gazete Manşetleri
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak05:10
  • Güneş06:44
  • Öğlen12:37
  • İkindi15:45
  • Akşam18:10
  • Yatsı19:33
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Galatasaray
8
6
0
2
18
2
Başakşehir
8
4
3
1
15
3
Beşiktaş
8
4
3
1
15
4
Kasımpaşa
8
5
0
3
15
5
Trabzonspor
8
4
1
3
13
6
Antalyaspor
8
4
1
3
13
7
Konyaspor
8
3
3
2
12
8
Malatyaspor
8
3
3
2
12
9
Göztepe
8
4
0
4
12
10
Alanyaspor
8
4
0
4
12
11
Ankaragücü
8
3
1
4
10
12
Sivasspor
8
2
3
3
9
13
Kayserispor
8
2
3
3
9
14
Bursaspor
8
1
5
2
8
15
Fenerbahçe
8
2
2
4
8
16
Çaykur Rizespor
8
1
4
3
7
17
Akhisar Bld.Spor
8
1
2
5
5
18
Erzurum BB
8
1
2
5
5
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1867 - ABD, Alaska'yı Rusya'dan 7,2 milyon dolar karşılığında alarak topraklarına kattı.
1892 - Chicago ve New York arasında ilk uzun telefon hattı açıldı.
1898 - ABD, Porto Riko'nun sahibi oldu.
1908 - Belçika Kongo Hür Devletini ilhak etti.
1912 - I. Balkan Savaşı başladı.
1912 - Trablusgarp Savaşı'nı sona erdiren Uşi Antlaşması imzalandı.
1920 - Saimbeyli'nin kurtuluşu
1920 - Türkiye Komünist Fırkası, Ankara'da resmen kuruldu.
1922 - İngiliz yayın kuruluşu BBC (British Broadcasting Company, sonradan British Broadcasting Corporation) kuruldu.
1936 - Atatürk, Ankara Hipodromu'nda at yarışlarını izledi.
1943 - Ulvi Cemal Erkin ve Necil Kazım Akses, Berlin'de başarılı bir konser verdi.
1944 - Sovyetler, Çekoslovakya'yı işgal etti.
1954 - Texas Instruments şirketi ilk transistörlü radyoyu üretti.
1959 - III. Akdeniz Oyunları Beyrut'ta yapıldı. Türkiye serbest güreş milli takımı 8 sıklette birinci oldu.
1967 - Sovyetler Birliği'nin fırlattığı Venera 4 uzay aracı Venüs gezegenine ulaştı ve Dünya dışında bir gezegenin atmosferini inceleyen ve gezegenler arası yayın yapan ilk araç oldu.
1968 - Dünya Olimpiyat Komitesi, iki zenci atleti (Tommie Smith ve John Carlos) madalya töreni sırasında kara güç selamı verdikleri gerekçesiyle cezalandırdı.
1976 - Başbakan Süleyman Demirel, Fırat nehri üzerindeki Karakaya Barajı ve hidroelektrik santralının temelini attı.
1977 - Filistin'li gerillaların Somali'nin Mogadişu havaalanına kaçırdığı Lufthansa yolcu uçağını basan GSG-9 Alman anti-terör timi, korsanları öldürüp 86 rehineyi kurtardı.
1979 - Balgat katliamının iki sanığı Mustafa Pehlivanlı ve İsa Armağan idama mahkum edildi. 10 Ağustos 1978'de Ankara Balgat'ta solcuların gittiği 4 kahve taranmış, 5 kişi ölmüş, 11 kişi yaralanmıştı.
1982 - 574 sanıklı Ankara Dev-Yol davası başladı: 186 kişi idam istemiyle yargılanıyor.
1988 - Tuzla'da 7 Ekim'de Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu (TİKKO) üyesi olduğu öne sürülen dört kişi öldürüldü. Olaya karışan 16 polise 56'şar yıl hapis cezası istemiyle dava açıldı.
1989 - Doğu Almanya lideri Erich Honecker istifa etti.
1991 - Azerbaycan, Sovyetler Birliği'nden bağımsızlığını ilan etti. İlk defa 28 Mayıs 1918'de bağımsız olan dünya Azerileri, bugünü "Cumhuriyet günü" olarak kutluyorlar.
1993 - Yunanistan'da Andreas Papandreou'nun ikinci başbakanlık dönemi başladı.
1996 - Gazeteci Metin Göktepe'nin gözaltında dövülerek öldürülmesiyle ilgili dava Aydın'da başladı.
1996 - Yargıtay, Yaşar Kemal'e verilen 1 yıl 8 aylık hapis cezasını onadı.
2002 - Fildişi Sahili'nde bir ay süren çatışmaların ardından isyancılarla hükümet birlikleri arasında ateşkes yürürlüğe girdi.
2007 - Eski Pakistan başbakanı Benazir Butto, 8 yıllık sürgünün ardından döndüğü ülkesinde bombalı bir saldırıya hedef oldu. 126 kişinin öldüğü ve 248 kişinin yaralandığı saldırıdan Butto yara almadan kurtuldu.
2008 - güzel bir cumartesi günüydü ve bundan sonra hayatıma çıkmamacasına girecek olan insanı o gün tanıdım 599 gün geçmesine ramen ohala ilk günkü gibi hayatımın en güzel yerinde
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu071324353944
 
On Numara
15.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu01081424253541464748495051535459606567737778
 
Sayısal Loto
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu051726273038
 
Şans Topu
17.10.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu061819262705
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji