Özdemir,'Narenciye Sektöründe Ana Sorun Katma Değer Eksikliği'

Ana Sayfa » Gündem » TISİAD'da yeniden Nevaf Kılıç dönemi.

TISİAD'da yeniden Nevaf Kılıç dönemi.

Türkiye ile Irak arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla 17 Mayıs 2012’de kurulan Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği 1. Olağan Genel Kurulu’nu tamamladı. Kurulda kurucu başkan Nevaf Kılıç, 3 yıllığına yeniden başkan seçildi.

 
 
TISİAD'da yeniden Nevaf Kılıç dönemi.
Kuruluş çalışmalarını tamamlayan Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TISİAD), 1. Olağan Genel Kurulu, Radisson Blue Otel’de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimlerde Kurucu Başkan Nevaf Kılıç, yeniden başkanlığa seçildi.
Genel kurula; Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Mehmet Karagözlü, Türk Girişim ve İş İnsanları Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Güler, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Doğan, Çukurova Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (ÇUKUROVA SİFED) ile Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Başkanı Ahmet Akkurt, Mersin Ekonomi Platformu (MEP) ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şube Başkanı Servet Özkaya, Mersin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (Mersin SMMMO) Başkanı Dursun Göktaş, Toros Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ahmet Özer, Mersin Üniversitesi (MEÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölüm Başkanı Prof. Dr. M. İsmail Yağcı, AK Parti Akdeniz İlçe Başkanı Niyazi Altun, Albaraka Türk Bankası Adana Barkal Şube Müdürü Aydın Aksel ile çok sayıda davetli katıldı.


IRAK DAHA DA ZENGİNLEŞECEK

Toplantı Divan Kurulu’nun seçimi ile başladı. Divan Başkanlığı’nı Abdullah Ayan’ın yaptığı toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Ayan kısa bir konuşma yaparak, “Arap Baharı ile başlayan ve bugün bir takım sancılarını içimizde de hissettiğimiz, daha kalıcı bir barış ve yeni dünyanın kurulmasına yönelik yeni bir döneme doğru hızla yol almaktayız. Irak ile beklentiler de yüksektir. Irak, Irak bugün Türkiye’nin günlük tüketiminin 3 katı kadar bir petrol üretimine ulaşmış durumdadır. Uluslararası Enerji Konferansı, bugün 3 milyon varil olan Irak’ın petrol ihracatının 2015’te 6 milyon varile, 2020’de ise 9 milyon varile çıkacağını öngörüyor. Bir varil petrol 100 dolar olduğuna göre Irak’ın bugün itibariyle elde ettiği gelirlerin ne kadar ciddi rakamlara ulaşacağını tahmin edersiniz. Yani Irak, kat kat büyüyecek olan bir ekonomi demek. Dünyada petrol rezervlerinin bitmesi söz konusu ama Irak petrol rezervleri günden güne artıyor. Irak petrolünün bir diğer özelliği ise dünya da en ucuz ve en kolay üretilen petrol olmasıdır. Tüm bu rakamlar bize, yanı başımızdaki kardeş, komşu Irak ile bağların eninde sonunda ticarete yansıyacağının da bir göstergesidir. Komşusu Irak zengin olma yolundaki Türkiye, bu komşusu ile hareket ettiği sürece, çok daha başarılı olacaktır. Bugün Türkiye’nin Irak’a ihracatı 12 milyar dolara yükselmiştir. Türkiye’nin, Irak’a ihracatı çok hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu projeksiyon hepimize çok ciddi olanaklar, fırsatlar ve sorumluluk sunmaktadır. Türkiye’nin Irak ile Suriye ile ilişkileri sadece ticari değildir, onların başının ağrıması, Türkiye’nin de başının ağrıması anlamına gelmektedir” dedi. Ayan ayrıca TISİAD’ın bir an önce Mersin’e özgü bir dernek olmaktan çıkıp Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin ve Antakya’yı kapsayacak şekilde federasyonlaşması gerektiğini vurguladı.


TISİAD KÖPRÜ OLMA ÇABASINDA

Sinevizyon gösterisi ile desteklenen genel kurulda Başkan Kılıç da bir açılış konuşması yaparak, faaliyet raporunun içeriği ile ilgili bilgi verdi. Dünyanın ilk 10 ekonomisi olma yolunda hızlı ve sağlam adımlarla ilerleyen Türkiye’nin gücüne güç katmak amacıyla 17 Mayıs’ta yola çıkan TISİAD’In, kısa sürede uzun mesafe kat ettiğini söyleyen Nevaf Kılıç, “Kardeşlik bağlarımızın yanı sıra, en önemli ticari partnerlerimizden biri olan Irak, daha iyi bir gelecek için şekillendiği son yıllarda aynı zamanda yeniden inşa edilmektedir. Bu süreçte ülkemizin Irak’a siyasi ve ekonomik katkısı ise büyük olmuştur. Bu katkı günden güne artarken,  Irak’ın yeniden inşasında Türk işadamları adeta harikalar yaratmaktadır. Ancak tüm dünyanın pay almak istediği bu gelişimde payımızı kaybetmemek, aksine arttırmak için avantajlarımızı iyi değerlendirmeli, bağlarımızı güçlendirmeliyiz. Halen bakir bir Pazar olup, dünyanın ilgisini çekmeye devam eden Irak’ın siyasi, ekonomik, coğrafi açıdan stratejik açıdan büyük önem taşıdığı da unutulmaması gereken bir gerçek. İşte TISİAD’da bu gerçeğin bilinciyle Türkiye ile Irak arasında güçlü bir köprü kurma çabasındadır. Kuruluş çalışmalarımızı kısa sürede tamamlayarak, kurumsallaşma çalışmalarımızı hızlandırdık. Merkezi bir bölgede faaliyete geçirdiğimiz dernek ofisi ve uzman personellerimiz ile kısa sürede önemli etkinliklere imza attık” dedi.TISİAD’A YOĞUN ÜYELİK TALEBİ VAR

Ayrıca ülkemiz, bölgemiz ve genel merkez olarak seçtikleri geleceğin parlak şehirlerinden Mersin’in sorun ve taleplerine duyarlılık göstererek, çözüm üretmek ve ellerini taşın altına koymaktan çekinmediklerini de dile getiren Başkan Kılıç, öte yandan gerek devlet yöneticileri, gerek siyasi erk temsilcileri ve STK’larla da bir araya gelerek, el birliği ile gelişim, güç birliği ile büyümek için çeşitli temaslarda bulunduklarını aktardı. TISİAD’ın varlığının kamuoyunda da takdir görmüş ve büyük bir ihtiyaca cevap verdiği gerçeğinin kısa sürede anlaşıldığını da belirten Kılıç, bunun en önemli göstergesinin yoğun üyelik talebi olduğunu, 80’i aşan üyelerinin ise sektörlerinin önde gelen temsilcilerinden olduğunu kaydetti. Gerek yönetim, gerekse de üyelerin dernek etkinlik ve faaliyetlerine katılımının da üst düzeyde olduğunu ifade eden Nevaf Kılıç, “Önceliği, üyeleri arasında ticareti sağlamak olan TISİAD, üyelerinin sosyal gelişimine katkı sunmayı da ihmal etmemiş, bu çerçeve de uzmanlar, aydınlar ve akademisyenlerden destek alınarak; geleneksel Cumartesi Buluşmalarına imza atılmıştır. Yani TISİAD, kendisinden beklenenleri kısa sürede fazlasıyla ve en doğru şekilde yapan bir oluşuma dönüşmüştür. Bu süreçte bizlere verdiğiniz destekler ve katkılar için teşekkür eder, daha güzel bir dünya için el ele, omuz omuza birlikte çalışmayı temenni ederiz” diye konuştu.YENİ DÖNEMDE NELER YAPILACAK?

Daha sonra gündemin diğer maddelerine geçildi. Genel kurul yeni yönetim kurulu, yüksek istişare kurulu, denetim kurulu ve bilim kurullarının seçimi ile devam etti. Seçimlerde Nevaf Kılıç’ın yönetiminde; Ahmet Aktaş, Aynur Olğaç, Bünyamin Yüksekbaş, Can Gencay, Cavidan Demirağ, Emrah Deniz, Özlem Andız, Serdar Yıldızgörer, Serhat Yüce, Serpil Karadoğan Ve Şehmus Kayar, Talat Bacgeroğlu yer aldı. Seçimlerin ardından tekrar söz alan TISİAD Başkanı Nevaf Kılıç, 2013, 2014 ve 2015 dönemi için kendilerine verilen görevi en iyi şekilde yapmak, gösterilen güvene layık olmak için ellerinden gelenin fazlasıyla çalışacaklarını söyledi. “Çünkü biz; insanlığa, ülkemize faydalı olmak istiyoruz” diyen Kılıç, bu anlamda yeni dönemde aktif bir çalışma sürecine imza atacaklarının altını çizdi. “Kaliteli üye portföyümüzün gelişimi, üyelerimiz arasında diyalogun arttırılması ve her anlamda ihtiyaçlarına cevap verilmesine odaklanacağız” diyen Kılıç, şöyle devam etti; “Ayrıca gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında şubeleşme çalışmalarına imza atacağız. Yurtiçinde öncelikle Irak bölgesine yoğun olarak çalışan illere öncelik verirken, İstanbul gibi büyükşehirlerde de şubeleşmeyi sağlayacağız. Yurtdışında ise öncelikle Irak ayağımızın oluşturulması sağlayacağız. Bu kapsamda gerek ülkemiz resmi makamları gerekse de Irak yerel hükümetinin tanıdığı oluşum/dernek/STK’larla işbirliği sağlayacağız. İmzalayacağımız protokoller ile karşılıklı iş insanlarının; fuarlar, iş gezileri, ikili iş görüşmeleri, konferans ve çeşitli aktiviteler ile en sağlıklı şekilde bir araya gelmesini sağlayacağız. Irak’ın genelinde etkin olunması, Irak sermayesinin ülkemize çekilmesi ve Irak’ta iş yapmak isteyen Türk işadamlarına yol gösterilmesi yolunda ise, “Irak bizim uzmanlık alanımız” sloganımızın doğrulunu ispatlarcasına önemli başarılara imza atmayı hedefliyoruz. Ticaret dostluğu geliştirir anlayışı ile de bin yıllık kardeşliğimizi pekiştirmek için gece gündüz demeden, özveri ve fedakarlık ile çalışacağız. Tüm, insanlığın daha müreffeh, daha refah, barış ve huzur dolu bir dünyada yaşaması dileğiyle, katılımınız için teşekkür ederim”.TÜRKİYE BU DAR ELSİYE SIĞMIYOR

Daha sonra genel kurula katılan konular da söz alarak, önemli değerlendirmelerde bulundular. İlk olarak söz alan Toros Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ahmet Özer, TISİAD’ın çok kısa bir sürede çok güzel işlere imza attığını söyleyerek, “BU durum, yaptıkları işle ilgili istekli ve hevesli olduklarını göstermektedir” dedi. İstek heves ve motivasyonun başarı için olmazsa olmaz bir kural olduğunu söyleyen Özer, bu derneğin en önemli unsurlarından bir tanesinin de ticari ve ekonomik meselelere yapacağı katkı olduğunu kaydetti. “Dünyada ülkelerin, kentlerin gücünü ölçen üç temel saç ayağı vardır. Bunlar; siyasi, askeri ve ekonomik güçtür. Ekonomik gücün de çeşitli saç ayakları vardır. Örneğin Mersin’de stratejik alanlar seçilmiştir. Bunlar tarım, turizm, ticaret ve lojistiktir. TISİAD’da özellikle ticarete önemli katkı yapacaktır. Bugün Türkiye’nin Irak ile ihracatı 12, Mersin’in ihracatı ise 8 milyar dolardır. Ancak burada, Mersin firmalarının Irak’tan aldığı pay ile yapılan ihracat arasında ki eşitsiz makas sorunu yaşanmaktadır. Yani Mersin’in payı biraz daha artmalıdır. Mersin Limanı’nın Irak’a ihracatta Türkiye’ye sağladığı katkı büyükken, Mersin’e katkısı küçük kalmaktadır. Bunun da iki anlamı bulunmaktadır. Birincisi Mersin’de ticarete, lojistiğe ilgi duyan yeterli yapının olması ve ikincisi de Mersin’de çalışan ancak merkezi başka şehirlerde olan firmalardır. TISİAD, bu işe öncülük yapmalı ve Mersin’in Irak ile ticaretteki payını yukarıya çekmeli, bu zenginliği Mersin’e aktarmalı ve kentin gelişmesine katkı sunmalıdır. İşadamları, dernekler bu işleri yerine getirirken bizler de üniversite olarak destek vermeliyiz. Bizde Toros Üniversitesi olarak önümüzdeki hafta Irak’a bir ziyaret gerçekleştirerek, buradaki yetkililer ve üniversiteler ile görüşeceğiz. Ayrıca yine önümüzdeki günlerde AB Bakanlığı ile yapacağımız 3 ayrı toplantıda, AB projesi hazırlama, fonlar ve nasıl müracaat edileceğine dair uzmanların seminerler vermesini sağlayacağız. Sizleri de bu etkinliklere bekliyoruz. Yine doğrudan sizi ilgilendiren bir konu olan lojistik ile ilgili 20 Kasım’da ‘Lojistik Sempozyumu’ yapacağız. Türkiye’deki, lojistik ile ilgili önemli kişilerin katılacağı etkinliğe ilginin büyük olmasını bekliyoruz. Artık dünyada sadece devletlerin ve hükümetlerin, kentlerde veya ülkelerde yaşayan insanların sorunlarının üstesinden geleceği fikri geride bırakılmıştır. Merkezi yönetim de geride kaldı. Ancak Türkiye geldiği noktada, böyle bir dar elsiye sığmamaktadır. Türkiye ekonomisi, giderek küresel ekonomiye entegre olmaktadır. Artık küresel firmalar var çünkü dünya bir açık Pazar haline geldi. Bu açık Pazar içinde gücünüz var ise büyüyüp, gelişebiliyorsunuz” diye konuştu.


IRAK’A YÖNELİK BEKLENTİLER YÜKSEK

Daha sonra söz alan TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Güler de, Irak’a dair beklentilerin yüksekliğin değindi. “Yanı başımızda güçlü bir inşa dönemi ve 100 milyar dolarla ifade edilen petrol gelirinin olduğu bir ülkede payımızın büyük olması önemlidir. Ancka Irak’ın her ki bölgesi ile de bazı farklı sorunlarımız var. Siyasetin gereği olarak hükümetler arasında bu tür tartışmalar gerginlikler olur. Ama dünyada her zaman barış elçileri iş insanları olmuştur. TISİAD, Türkiye ile Irak arasındaki, var olan, zamana bağlı dönemsel gerginliklerin aşılmasında rol üstlenir ise Mersin ve Türkiye’ye ciddi katkılar koyacaktır. Belki de önünüzdeki en görev bu olmalıdır. İnce bir diplomasi ile yürütülmesi gereken bu görevin altyapısı kendi içinde bulunmaktadır. Bilim kurulu oluşturarak, yüksek istişare kurulu kurarak TISİAD bir fikir hareketinin dernekte var olduğunu göstermiş ve bu göreve talip olmuştur. Bu bakımdan ivedilikle Irak’ın hem inşasında rol alınmalı, hem de liman aracılığıyla dünya ile temasında önemli bir köprü rolü oynanması sağlanmalıdır. Geçtiğimiz günlerde TÜRKONFED ve Çukurova SİFED ile birlikte Hatay’da bir takım ziyaretlerde bulunarak, Suriye’deki olayların bölgemize yansıyan ekonomik etkilerini görmeye çalıştık. Gördük ki, Amanoslar’ın diğer tarafı ayrı bir dünya iken, İskenderun Dörtyol’u içine alan ayrı bir dünya. Bir bölgede demir çeliğe bağlı olarak bir büyüme varken, diğer taraf olumsuz olarak gelişmelerden etkilenmektedir. Siyasi gerginlik birbirinin takibidir. Bunun düzeltilmesi için TISİAD ve diğer STK’lar, iş insanları rol alıp, köprü vazifesi görmelidir. Böylece ile başta Irak olmak üzere, Suriye ile ticaret ilişkileri gelişip, normalleşebilir. Böylece komşularla sıfır sorun, maksimum ticarete ulaşabiliriz. TISİAD bu yolda önemli hizmetlerde bulunacaktır. Yolunuz açık olsun” diye konuştu.

TISİAD GEREĞİNDEN FAZLASINI YAPACAKTIR

ÇUKUROVA SİFED ve MESİAD Başkanı Ahmet Akkurt da, dernekçiliğin zor bir iş olduğunu ancak TISİAD yönetiminin bu bilinç ile yola çıktığını gördüğünü söyledi. “Bağımsız STK’larda görev almak; zamanınızdan, paranızdan, işinizden fedakarlık ederek kamu hizmeti yapmak anlamına gelmektedir. Ancak ben inanıyorum ki TISİAD gereğinden fazlasını yapacaktır. Çünkü 17 Mayıs’ta kurulan dernek, kısa sürede yapmış olduğu işler ile Türkiye’yi kapsayan bir STK olacaktır” dedi. Çukurova SİFED’in geçtiğimiz günlerde Adana’da yaptığı ‘Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na da değinen Akkurt, “Etkinlikte bölgenin emarını çektik. Bölgemi adına kalkınma bakanımızdan isteklerde bulunduk ve daha sonra Hatay’a geçerek burada çeşitli incelemeler yaptık. Suriye’nin bölgemize verdiği zararları da konuştuğumuz etkinlik oldukça verimli geçti. Ayrıca bu etkinlikte Mersin’den Hatay’a kadar olan bölgenin, geleceğinin çok parlak olduğunu bir kez daha gördük. Bu bölgede her şey var. 2023 hedefine bu bölge ile ulaşılacağına inanıyoruz. TISİAD ile birlikte bu bölgede çok güzel işler yapacağız. Mersin, Ortadoğu’nun çıkış kapısı konumundadır. Irak ile bin yol öncesine dayanan tarihsel birlikteliğimiz sekteye de uğrasa, biz eninde sonunda birlikte olacağız. Sular durulduktan sonra Irak’taki payımızın artmasında da TISİAD önemli görevler üstlenecek. Çünkü dünya buradan pay almak, payını arttırmak istiyor. Her zaman TISİAD ile omuz omuza, yan yana olacak, birlikte güzel işler yapacağız” dedi. Akkurt, Irak’a yönelik ticarette en önemli sorun olan Habur Sınır Kapısı’ndaki sıkıntıların aşılması ile ilgili yetkili makamlara yaptıkları başvurulara olumlu yanıt aldıklarını da anımsatarak, konunun takipçisi olduklarını da altını çizdi.DEİK ÜYELİĞİ İLE DAHA HIZLI YOL ALINIR

Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Karagözlü de, Türkiye’nin, dikta rejimlerle yönetilen komşuları ile yeteri kadar birliktelik sağlayamadığını ancak artık bu durumun değişiğini söyledi. “Akrabalık bağları ile birbirimize bağlıyız ama bu bağ birbirimizin yaşam kalitesinin yükselmesine vesile olmadı. Artık bu durumu değiştirmeliyiz” diyen Karagözlü,  Arap Baharı’nın ilişkilerin gelişmesine vesile olduğunu ve meyvelerinin önümüzdeki günlerde alınacağına inandığını dile getirdi. Karagözlü, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Irak, Suriye, Mısır ve diğer ülkelerdeki halk akrabalık bağlarımıza halen inanmaktadır. Bu durumu ekonomiye yansıtmamızı da TISİAD gibi dernekler sağlayacaktır. TISİAD’ın çok büyük işler başaracağına inanıyorum. TISİAD’ın TOBB’a bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’na (DEİK) üyeliği de ayrıca anlamlı ve önemlidir. Bizde bu üyeliği destekliyoruz, bu sayede daha hızlı yol alınabilir”.

TISİAD CANSİPERHANE ÇALIŞIYOR

MEP ve MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Servet Özkaya da, TISİAD’ın cansiperhane çalışmalarına şahit olduğunu vurgulayarak, “Ülkemiz ve bölgemiz adına yapılan bu faaliyetleri, Türkiye’nin dünyada saygın bir ülke olmasına verilen destekler olarak değerlendiriyor ve TISİAD’ı candan ve gönülden alkışlıyoruz” dedi.
MESİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Doğan ise, TISİAD’ın yoğun çalışma temposunu takdir ederek, “Bölgemizde bir cancı var. Bizler iş insanları olarak bu durumu gidermek için çalışmalıyız. Alevi, suni, Türk, Kürt diye insanları birbirine düşürenlerin, neler ile uğraştıklarını görmekte fayda var. Bizim kabemiz insan. Sadece komşularımız ile değil, hepimiz birbirimize benziyoruz. En büyük değer insandır. İnsana değer verdiğimiz sürece bu sorunların altından kalkabiliriz. Bu bakımdan bizlere büyük görevler düşüyor. Cesur ve yürekli olmalıyız” diye konuştu. GİŞKAD Onursal Başkanı Cavidan Demirağ da, bir örgütün doğamsının önemli olduğunu ancak yürütülebilmesinin daha önemli olduğunu vurgulayarak, “Bu kapsamda Nevaf başkanın azmi takdire şayandır. TISİAD bir ihtiyaçtı çünkü Irak Türkiye için, Mersin için önemli. Böyle bir örgütün kuruluşunda yer almak gurur verici. İş dünyasının sorunları dünyanın her yerinde birbirine benziyor. İş kadınlarının sorunları da benzer. Ama hepimizin ve özellikle iş kadınlarının ortak sorunu finans yetersizliği. Bu nedenle tüm pazarlarımız ve en önemlisi daha çok pay alabileceğimiz Irak gibi ülkelerle yakın temasta olmalıyız. İşte TISİAD bu amaçla önemli. TISİAD’ın oluşturduğu lokomotife artık vagonların eklenmesi lazım” diye konuştu.
Albaraka Türk Bankası Adana Barkal Şube Müdürü Aydın Aksel de, TISİAD’ın doğru kişiler tarafından kurulduğuna ve çok önemli işler yapılacağına inandığını söyleyerek, “Sizlere katkı sunmaya her zaman hazırız.
Mersin SMMMO Başkanı Dursun Göktaş, “İş adamları iş yapacak ki bize de iş gelsin” diyerek, TISİAD yönetimini kutladı. 22 yıllık rüştünü ispat etmiş bir oda olarak, bir üniversite gibi çalıştıklarını, eğitimlerinin sürdüğünü aktaran Göktaş, işbirliğine de hazır olduklarını belirterek, “Ülkemizin sağlıklı büyümesi için üretilenlerin en iyi şekilde pazarlanması gerekiyor. Ürünlerimizi dünyaya satmalı, zenginliklerimizi değerlendirmeliyiz. Bunun içinde birlik beraberlik içerisinde çok çalışmalıyız. Bu tür örgütlenmeler de destek vermeliyiz. Çünkü dünya ile iletişimimi güçlendirmemize önce komşularla diyaloglarımızı arttırarak başlamalıyız. İşte TISİAD’da bu yolda önemli bir köprü” dedi.
 
 
 
5 Kasım 2012 Pazartesi 12:37
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
KDV sistemi değişiyorToroslarda yüzme kursları başladıToroslar’da, Yapılandırma Başvuruları BaşladıGüneş Doğarken İşçilerle Sabah MesaisindeTarih, doğa, deniz, güneş, müzik ve dans kansere karşı birleştiİçel Soroptimist Kulübü, 'Obezite ile Savaş' semineri düzenledi.Bisiklet durursa hayat dururTarsus Sev’in Robotik Takımı’na İki Ödül BirdenMobbing ve Hukuksal Boyutu Ele AlındıGüzel Konuşma ve Diksiyon
MTSO’ya teşekkür belgesiMenderes Gönüllü Evi, Mezitli'nin Filizleri ailesine katıldı
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Gazete Manşetleri
 
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:06
  • Güneş07:45
  • Öğlen13:02
  • İkindi15:43
  • Akşam18:00
  • Yatsı19:28
 
Anket
.
 
İddaa
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Başakşehir
17
11
3
3
36
2
Galatasaray
17
11
2
4
35
3
Fenerbahçe
17
9
6
2
33
4
Beşiktaş
17
8
6
3
30
5
Kayserispor
17
8
6
3
30
6
Göztepe
17
9
3
5
30
7
Trabzonspor
17
8
5
4
29
8
Sivasspor
17
8
2
7
26
9
Bursaspor
17
7
4
6
25
10
Malatyaspor
17
6
4
7
22
11
Kasımpaşa
17
5
4
8
19
12
Akhisarspor
17
5
4
8
19
13
Aytemiz Alanyaspor
17
5
3
9
18
14
Osmanlıspor
17
5
2
10
17
15
Antalyaspor
17
4
5
8
17
16
Konyaspor
17
4
3
10
15
17
Gençlerbirliği
17
3
5
9
14
18
Karabükspor
17
2
3
12
9
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1535 - İspanyol fatih (Konkistador) Francisco Pizarro Peru'nun başkenti Lima'yı keşfetti.
1778 - İngiliz kaşif James Cook, Hawaii'ye ulaştı.
1886 - Kadınlar, Şükufezar dergisinde "saçı uzun aklı kısa" deyimine karşı mücadele başlattı.
1896 - X-ışınları cihazı ilk kez New York'ta halka tanıtıldı. "X" adı, ne tür bir ışın olduğunun bilinmeyişini simgeliyordu.
1903 - Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Theodore Roosevelt'in Birleşik Krallık Kralı VII. Edward'a gönderdiği radyo mesajı, Birleşik Devletlerden radyo ile yapılan ilk okyanus aşırı iletişim olmuştur.
1910 - Çırağan Sarayı yandı. Saray 1865'te Sultan Abdülaziz tarafından inşa ettirilmişti.
1911 - İlk defa bir uçak, bir geminin güvertesine iniş yaptı. Pilot Eugene B. Ely, San Francisco limanında bulunan USS Pennsylvania gemisine indi.
1912 - Kaptan Robert Scott Güney Kutbuna ulaştı. Bunu başaran ilk insan olmayı hayal ediyordu ancak Roald Amundsen ondan yaklaşık bir ay önce bunu başarmıştı.
1919 - I. Dünya Savaşı'nda yenik düşen devletlerle anlaşmalar yapmak üzere, İtilaf Devletleri temsilcilerinin oluşturduğu Paris Barış Konferansı açıldı. Avrupa'nın haritası yeniden çizildi.
1924 - İstanbul'da Milli Türk Ticaret Birliği Kongresi toplandı.
1927 - Lozan Antlaşması, Amerikan Senatosu tarafından reddedildi.
1928 - Çerkez Hacı Sami çetesinden 3 kişi Eminönü Meydanı'nda idam edildi. Bu kişiler Atatürk'e suikast iddiasıyla idama mahkum edilmişlerdi.
1931 - Cumhuriyet gazetesinin düzenlediği Türkiye Güzellik Kraliçesi yarışmasını, Naşide Saffet Hanım kazandı.
1940 - Milli Koruma Kanunu kabul edildi.
1943 - Sovyetler, Leningrad'da hüküm süren Nazi kuşatmasını kırdıklarını açıkladı.
1944 - Trak adlı yolcu vapuru, Çanakkale'den Bandırma'ya giderken kayalara bindirerek battı: 24 kişi öldü.
1946 - Madam Butterfly operası, Ankara'da sahnelendi.
1947 - İstanbul'da Muallimler Birliği kuruldu.
1950 - Demokrat Parti (DP) işçiye grev hakkı istedi.
1951 - Vietnam Kurtuluş Cephesi gerillaları Hanoi'den geri çekildi; şehir Fransız'ların eline geçti.
1954 - Yabancı Sermaye Yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1966 - Vefa Poyraz İstanbul valiliğine atandı.
1966 - Ankara Cezaevi'nde af isteyen mahkumlar isyan etti. İstanbul Üsküdar Toptaşı Cezaevi'nde 260 mahkum açlık grevine başladı.
1969 - ABD'li bilim insanlarınca, düzenli elektromanyetik dalgalar yayan ilk pulsarlar bulundu.
1977 - Zatürreye yol açan gizemli Lejyoner hastalığı'nın amili olan bakteri bulundu ve Legionella pneumophila olarak adlandırıldı.
1983 - Kültür Bakanlığı'nca Sinema Yasa Tasarısı hazırlandı. Bakanlık tasarıyla filmlere denetim getiriyordu.
1984 - -Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) davası duruşmasında sanıklara tek tip elbise giydirildi.
1989 - Kıbrıslı işadamı Asil Nadir, Günaydın gazetesinden sonra Gelişim Yayınları'nı da satın aldı.
1991 - Irak, İsrail'in Tel Aviv ve Hayfa şehirlerine Scud füzesi attı.
1991 - Hükümet, TBMM'den gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yurt dışında görevlendirilmesi ve yabancı askerlerin Türkiye'de bulundurulması konusunda yetki aldı.
1993 - Bayburt'un Üzengili köyü üzerine çığ düştü; 56 kişi öldü, 22 kişi yaralandı.
1996 - Michael Jackson ile Lisa Marie Presley'nin iki yıl süren evlilikleri boşanma ile sona erdi.
2005 - 800 yolcu kapasiteli yolcu uçağı Airbus A380, Toulouse'da (Fransa) basına tanıtıldı.
532 - Konstantinopolis (günümüzde İstanbul)'te başlayan Nika ayaklanması tamamen bastırıldı. 30.000 kişinin öldüğü tarihin bu en kanlı ayaklanması 13 Ocak'ta başlamıştı.
 
Arşiv
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Süper Loto
11.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu042327365154
 
On Numara
15.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu07091217192123293839444750525456626669707380
 
Sayısal Loto
13.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu021427313245
 
Get our toolbar!
 
Şans Topu
17.01.2018 Tarihli Çekiliş Sonucu091016293406
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji