MÜSİAD Mersin 18'inci Olağan Genel Kurulu gala programını gerçekleştirdi

Ana Sayfa » Gündem » Türkonfed "2012 kriz değil, yavaşlama bekliyoruz"

Türkonfed "2012 kriz değil, yavaşlama bekliyoruz"

TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, 16 Aralık’ta Mersin’de gerçekleştirilen 15. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde bir konuşma yaptı.

 
 
Türkonfed
Avrupa ve ABD başta olmak üzere dünya ekonomilerinde yaşanan yavaşlamanın Türkiye’ye de etkisi olacağını söyleyen Çenesiz, konuşmasında yeni Çek Yasası, yeni Anayasa çalışmaları ve tutukluluk sürelerine ilişkin de önemli mesajlar verdi. 

Türkiye’nin en büyük ve en yaygın gönüllü iş dünyası örgütü olan TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Federasyonu), Türk iş dünyasını, Mersin’de düzenlenen 15. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde biraraya getirdi. Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) ev sahipliğinde ve Çukurova Kalkınma Ajansı işbirliği ile düzenlenen zirveye, TÜRKONFED’e bağlı federasyon ve derneklerin temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı. 

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Zirvenin açılış konuşmalarını; TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem YILMAZ, Mersin SİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan, DASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ve Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu yaptı.Zirvenin ev sahiplerinden TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, konuşmasında 2012 yılında Türkiye ekonomisine yönelik önemli mesajlar verdi.

Erdem Çenesiz, Avrupa, Orta Doğu ve ABD’de yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmeler dolayısıyla, 2011’in “çalkantılı bir yıl” olduğunu söyledi. 2012 yılında, dünya ekonomisi performansının 2011’e göre daha kötü olacağını kaydeden Çenesiz, Türkiye ekonomisinin, küresel piyasalarda yaşanan sorunlara rağmen, sağlam bankacılık sektörü, güçlü kamu maliyesi gibi önemli artıları olduğunu belirtti. Çenesiz, “Bu artılar bizi AB’nin karşı karşıya olduğu finansal kriz riskinden uzak tutuyor. Bankalarımız güçlü, bütçe açığımız düşük, kamu borçlarımız az olduğu sürece de, küresel koşullar ne kadar elverişsiz olursa olsun, 2001’deki gibi bir kriz yaşama ihtimalimiz yok. 2012’yi kriz olmadan ama yavaşlayarak geçireceğimizi düşünüyorum” dedi. 

“Ekonomik suça ekonomik ceza ilkesini doğru buluyoruz, ancak çekini ödemek yerine varlıklarını gizlemenin, daha ağır yaptırımları gerektirdiğini düşünüyoruz” 

Dünya ekonomisinin normale dönmesiyle birlikte Türkiye ekonomisinin de yeniden yüksek büyüme hızını yakalayacağını söyleyen Erdem Çenesiz, şunları söyledi: “Bunun için mikro ekonomik reformlar bazında hazırlıklar yapmamız gerekiyor. Son dönemlerde sıklıkla dile getirilen çek yasası ile ilgili düzenlemeler bu reformlardan sadece bir tanesi. Yeni Çek Yasası düzenlemelerinde, ekonomik suça ekonomik ceza ilkesini doğru buluyoruz. Ancak karşılıksız çeklerde çekini ödemek yerine varlıklarını gizlemenin ekonomik suç olarak ele alınmayıp,  daha ağır yaptırımları gerektirdiğini düşünüyoruz.”  

Dünya ekonomisindeki olumsuzluklara rağmen, KOBİ’ler için önemli fırsatlar yakalanabileceğine de dikkat çeken Çenesiz, “KOBİ’lerin kriz dönemlerinde bile kendi özel çabalarıyla harika sonuçlar yarattığına şahit olduk. Arzlarını kısan Avrupalı üreticilerin pazar paylarını, girişimci ve Aktif Türk KOBİ’leri alabilir. Daralan dünya ekonomisinin etkisiyle büyümemizin yavaşlayacağı ve küresel finansmanın zorlaştığı bu ortamda hükümetimizi KOBİ’lerin daha fazla yanında görmek istiyoruz” dedi. 

“Vicdanları rahatsız eden bir konu olarak uzun tutukluluk sürelerinin ele alınması gerekmektedir”

Konuşmasında TÜRKONFED’in 2011 yılında gerçekleşen ve 2012 için planlanan çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Çenesiz, 2012 yılı için en önemli gündem maddelerinden birinin Anayasa çalışmaları olduğunu söyledi. Yeni Anayasa çalışmalarına katkı sağlayacak bir hazırlık içerisinde olduklarını söyleyen Çenesiz, “Bugüne kadar yapılan Anayasalar, içerik bakımından özgürlükçü, katılımcı ve adil bir hukuk düzeni yaratamamış, toplumsal çatışma noktalarına çözüm üretememiştir. Yeni Anayasa, demokratik ülkelerin ve uluslararası belgelerin benimsediği çoğulcu demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, laiklik ve sosyal devlet olmak üzere temel değerler üzerinden şekillenmelidir. Bu değerler toplumun bir arada barış içinde yaşamasının önkoşulları olarak Anayasanın bütününe egemen olmalı ve değişmez ilkeler olarak Anayasada yerini bulmalıdır. Öte yandan vicdanları rahatsız eden bir konu olarak uzun tutukluluk sürelerinin ele alınması gerekmektedir. Tutuksuz yargılanmalarının toplum vicdanını rahatsız etmeyeceği; kamu görevlileri, milletvekilleri, çocuklar gibi kesimlerde, tutuklu yargılanma sürecinin sınırlandırılarak cezaya dönüşmesini engelleyecek kanuni düzenlemenin yapılması gereklidir” dedi. 

“1915 olayları ile ilgili yasa tasarısı Fransa ile ilişkilerimizde yara açabilir” 

Konuşmasında Türkiye ve AB ilişkilerine de değinen Çenesiz, “Türkiye-AB ilişkilerinin canlanması, Arap coğrafyası ve Orta Doğu bölgeleri başta olmak üzere, küreselleşen dünyanın istikrarı ve geleceği için de bir gereklilik haline gelmiştir. Ülkemizin, AB hedefinden şaşmadan yoluna devam etmesi gerekiyor” dedi. 

Çenesiz bu kapsamda, Fransa’da bazı politikacıların iç politika malzemesi olarak kullanmaya çalıştığı 1915 olayları ile ilgili yasa tasarısının son derece tehlikeli olduğunu da belirterek, “Bu yasa tasarısı iki ülke ilişkilerinde yara açabilecek sonuçlar doğuracaktır, Fransız parlamentosunu sağduyulu davranmaya çağırıyorum” dedi. 

“TÜRKONFED işbirliği ile KOBİ’lerle stratejik ortaklıklar kuruyoruz”

Geçtiğimiz Ekim ayında imzalanan anlaşma ile TÜRKONFED’in ana sponsoru olan ING Bank’ın Genel Müdürü Pınar Abay, toplantıda yaptığı konuşmada TÜRKONFED sponsorluğuna verdikleri önemin altını çizdi. Abay, “Önümüzdeki dönemde TÜRKONFED’in etkinliklerine destek olmakla kalmayıp, konfederasyon üyelerine özel avantajlı ürün ve hizmet paketleri de sunarak, paylaştığımız ortak değerlerin hayata geçirilmesine katkıda bulunacağız” dedi. KOBİ’leri ING Bank’ın büyüme motorlarından birisi olarak tanımlayan Abay, “KOBİ Bankacılığında stratejimiz onlarla uzun vadeli stratejik ortaklık kurarak finansal ihtiyaçlardan, danışmanlık hizmetlerine kadar geniş bir platformda kalıcı ve her iki tarafın da büyümesini destekleyen işlere imza atmak. TÜRKONFED’le işbirliğimiz bu eksende atılmış stratejik bir adımdır” dedi. Türkiye’nin geleceği için önemli olan alanlarda hep finansman desteği sağlayan banka olmak istediklerini de belirten Abay, bu konuda Avrupa’da bile örnek gösterilen bir yapı kurmak hedefinde olduklarını söyledi. 

Ekonomik değerlendirmede de bulunan Abay, Türkiye ekonomisi için en önemli konunun düşük tasarruf oranları olduğunu söyleyerek ING Bank’ın bu konuya verdiği öneme değindi: “IMF Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, 2010 yılı itibarıyla Türkiye’nin tasarruf oranı Dünya ve Gelişmekte Olan Ülkeler ortalamalarının oldukça altında. Bu açığın kapatılması konusunda ciddi adımlar atılıyor. Bu noktada Türkiye’nin vizyonu ile bankamızın vizyonu örtüşüyor. Biz de, Türkiye'de tasarrufun büyümesini çok önemsiyoruz ve gerek ürünlerimiz gerekse önümüzdeki dönem yürüteceğimiz bir takım çalışmaların da desteği ile Türkiye'nin lider tasarruf bankalarından biri olmayı istiyoruz.” 

“TÜRKONFED Zirveleri, kalkınma vizyonunu ülkemizin bütün bölgelerine taşıyor” 

Zirvede bir konuşma yapan Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, ülkemizin dinamik ve hızlı büyüyen kentlerinden Mersin’de bulunmaktan ve bu önemli bölgemizin girişimcileriyle biraraya gelmekten mutluluk duyduğunu belirterek, “TÜRKONFED ile daha önce Ordu ve Denizli’de de gerçekleştirdiğimiz bu zirveler, iş dünyamızda bilgi paylaşımı ve görüş alışverişinin canlı kalmasını sağlayan, ufuk geliştiren ve kalkınma vizyonunu ülkemizin bütün bölgelerine taşıyan önemli bir platform oluşturuyor” dedi. 

2011 yılında Türkiye ekonomisinin gösterdiği güçlü performansa paralel olarak Vodafone Türkiye’nin de kendi sektöründe hızlı bir büyüme yaşadığını anlatan Süel, şunları söyledi: “2009’da hayata geçirdiği stratejik plan ile sürdürülebilir büyümesini sağlam ve güçlü bir zemine oturtmayı başaran Vodafone, Türkiye’de en hızlı büyüyen GSM operatörü konumundadır. Hedefimiz sürdürülebilir büyüme performansımızı 2012’de daha da güçlendirerek yolumuza devam etmek, büyüme hızındaki liderliğimizi pekiştirmektir. Bunu da her zamanki gibi müşterilerimize yüksek kaliteli ürün ve hizmetler sunarak, onların memnuniyetini artırarak yapacağız. 

Türkiye’nin son yıllarda güçlü bir büyüme performansı içinde olduğunu hatırlatan Süel, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye bir bakıma bölgesinin, Avrupa’nın ve dünyanın yıldızı oldu. Geçen yıl %8,9 büyümüştük. Bu yılın ilk yarısındaki büyüme oranımız ise % 10,2, son çeyrekte % 8,2 oldu. 2010 sonu itibariyle dünyanın 16., Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisiyiz. Türkiye ekonomisi eskisine göre çok daha güçlü ve artık krizlere daha dayanıklı bir ekonomi. Başta kamu maliyesi olmak üzere ekonominin tüm alanları iyi yönetiliyor. Ancak bizim iki temel riskimiz bulunuyor. Bunlar yüksek cari açık ve yükselme eğilimi gösteren enflasyon oranı. İş dünyası açısından 2012 çok dikkatli olmamız, maliyetlerimizi iyi kontrol etmemiz, nakit akışımızın ve finansmanımızın yönetimini çok iyi yapmamız gereken bir yıl olacak. Bu kapsamda verim artışı sağlayacak bilgi ve iletişim teknolojileri yatırımlarını aksatmamak büyük önem taşıyor. Çünkü bu süreçte kurumları güçlü kılacak ve ayakta tutacak yatırımlar bunlardır.”
Konuşmasında dünya ekonomisinin son zamanlarda büyük bir daralmaya girdiğini anlatan Vali Güzeloğlu, tüm bu gelişmelerin aksine Türkiye’nin ekonomide büyüme rekorları kırdığını belirtti. Dünya ekonomisinde yaşanan bu olumsuz gelişmelerden sonra artık dünyanın ekonomi anlamında yeni bir dönüşüm sürecine girildiğini ifade eden Güzeloğlu, “Bilinen, anlaşılan ve alışılagelen ekonomik kavramlar ve kurumlar büyük oranda değişmekte; hem gerçeklik hem de algı hızlı şekilde farklı bir boyuta geçmekte ve belki tüm bu değişimin temel tanımlayıcısı ekonominin bilgi ekonomisi olduğu gerçeğinde birleşmektedir. Bugün dünyada bilgi ekonomisi adıyla anılan ve yaşanılan bir gerçeklik açıkça karşımızda durmaktadır” diye konuştu.
EKONOMİDE AR-GE VE BİLİMSEL BİLGİ VURGUSU-
Bilgi ekonomisinin getirdikleri ve gerektirdikleri ile bilinen ekonomik değerleri allak bullak ettiğini savunan Vali Güzeloğlu, en önemli üretim faktörünün bilgi olduğu bu dönemde makineleşmenin yerini dijitalleşmenin aldığını belirtti. Kitlesel üretimin yerini artık tam ve istenilen ölçekte üretimin aldığını kaydetti ve konuşmasını ise şu şekilde sürdürdü: “Tam istihdam yerine yüksek ücretli reel istihdam öne çıkmakta; tek ve rekabete dayalı üretim yerine işbirliği ve sinerji açık şekilde gerekmekte ve öne çıkmaktadır. Şüphesiz bu yaşanılan gerçekliklerde hizmetler sektörü, tarım ve sanayiyi acık şekilde geride bırakmakta; bu değişim sürecinde hız temel belirleyici olup, yenilik ve yenilikçilik öne çıkarak en önemli zenginlik olarak karşımızda durmaktadır. Bunun sağlayıcısı olmak ve bu büyümeyi sürekli kılmak için de bilimsel yenilik ve bilimsel bilgi temelindeki üretim zorunluluk olarak belirmektedir. Dünyanın yaşanılan göreceli krizinin gerisindeki bu değişimi okuyamaz, algılayamaz ve bunun gereklerine göre kurumlarımızı, kurallarımızı yeniden tanımlamazsak şüphesiz geçmişte övündüğümüz birçok değişimi yakalamadaki becerimizi bu konuda söylemekte sıkıntı çekeceğimiz aşikârdır. Bu bağlamdaki değişim, ekonominin tüm aktörleri tarafından ve belirleyicileri tarafından kamu ve özel kesim olarak dikkate alınmalıdır. Bugün Türkiye kamuda çok uzun yıllar bu kavramı geride bırakan bir anlayışını kapatma yolunda yoğun bir çaba sergilemekte son 9 yılda Ar-Ge harcamalarına yapılan toplam yatırım 3 kat artarak dünyada Çin’den sonra en büyük ArGe yatırımı kamu kaynaklarından Türkiye’de yapılmaktadır. Ar-Ge birimlerinde çalışan kişi sayısı şu an 70 binler civarında olup 2013’te bu sayının 100 bini geçmesi beklenmekte ve arzulanmaktadır”
İşadamlarının ülkemizin söz konusu ekonomik başarılarındaki çok fazla payı bulunduğuna dikkat çeken Vali Güzeloğlu, “Bu salondaki ülkemize değer ve zenginlik katan özel sektör temsilcilerimizin bahsettiğim değişimine ayak uydurmada Ar-Ge’ye verdiği önem çok anlamlı ve gereklidir. Artık tüm firmalar Ar-Ge’yi olmazsa olmaz olarak ele almaktalar. Tüm bu oranlar gelecekteki rekabet adına daha fazlası gereken ve daha yüksek harcamalara konu olması gereken başlıklardır. Bugün her kalkınma planında olduğu gibi ekonomik gelişmelerin en değerli varlığı ve koşulu bilgiye dayalı bilimsel bilgi olmuştur” ifadelerini kullandı.
—EN BÜYÜK ZENGİNLİĞİMİZ, GÜVENİMİZDİR-
Bugün burada konuşulan ve konuşulacak olan birçok kavramın kısa süre sonra üretim açısından gereklilik olarak öne çıkacağını belirten Güzeloğlu, “Bu yüzden bu bilinçle geleceğimizi planlamalıyız. Yüksek teknolojiye dayalı üretimi gerek özel sektör gerekse de kamu olarak derhal almalıyız” dedi. Dünya ekonomisinin zorluklar yaşadığı bir ortamda, kendimizin bir büyük zenginliğe sahip olduğumuzu hissedelim. Bu satın alınması gereken en önemli değer ve zenginliktir. Buna sahip değilseniz, güçlü ve başarılı olmanız mümkün değildir. Türk ekonomisi adına en büyük zenginliğimiz güvenimizdir. Kamu, özel ve sivil tüm kesimlerle güveni satın almış bir toplumuz. Dünkü temaslarda Türkonfed üyeleriyle tanışma fırsatım oldu ve öyle başarı öyküleri anlatıldı ki bu güvenim daha da öteye taşındı” ifadelerini kullandı.
TÜRKİYE DÜNYANIN EN HIZLI BÜYÜYEN İKİNCİ EKONOMİSİ
Dünyada ekonomik anlamda yaşanan ve çözülmesi noktasında yoğun çabalar sarf edilen bir kriz ortamında Türkiye’nin 2011 yılının son çeyreğinde yüzde 8,2’lik bir büyüme yaşadığını hatırlatan Vali Güzeloğlu, “Dünyada 2011’in bugün en hızlı büyüyen 2. ekonomisiyiz. Bununla bağlantılı olarak işsizlikte son 10 yılın en düşük oranını gören ve reel olarak istihdamda en yüksek artışı gösteren bir ekonomiyiz.
2023 HEDEFİNE EN FAZLA KATKI YAPAN İL MERSİN
Güzeloğlu, “Türkiye ihracatta 135 milyar dolar hedefini elde etmek noktasında ve yakınlığında ama inanın bundan daha ötesini ki enötesini 2023’te 100. yılda 500 milyar dolarla hedeflemiş ve bu hedefe doğru koşmakta olup yalnızca Mersin 125 dünya ülkesine ihracat yapan bir kent konumuna gelmiştir. Üretimini ağır sanayi ürünlerinden işlenmiş tarım ünlerine kadar çeşitlendirmiştir. Mersin’in yürüyüşü Türkiye’nin yürüyüşüyle daha büyük hedefleri izlemektedir. En önemlisi bunu hem hak etmekte hem de o büyüklüğü hazmetmekte büyük derinliğe sahip bir ülkeyiz.”dedi.

Mesiad Başkanı Ali Doğan da konuşmasında “Bugün kalkınma,barış,demokrasi ve ekoloji konularında atacağımız her adım,geleceğimizin sorumluları olan gençlerimizin ve çocuklarımızın geleceğini etkileyecektir. Bizim MESİAD olarak bakış açımız budur. Ve meselemiz günü kurtarmak için değil geleceğin müreffeh Türkiye’sini kurmaktır. Bunu da meclisin herkesin kendisini içinde bulduğu ve yaşadığı ortak akılla ortaya çıkacak çağdaş bir anayasa hazırlaması ve siyasi partiler yasası ile mümkündür.Biz ülke olarak bunu hakkediyoruz”.dedi.
Doğan “ Dünya kritik bir dönemden geçiyor. Sosyal çalkantıların ve savaşların yanında ekonomik kriz tüm ülkelerin mali ve ekonomik yapısını tehdit etmektedir. Türkiye’nin AB’ye katılımı Avrupa iç pazarını genişleteceği gibi ,AB ‘nin küresel ekonomi içindeki rekabet gücünü de arttıracaktır.” Şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye başkanı Macit Özcan da konuşmasında “ 2 ay önce belediyenin borçlarını kapatıldığını ve borçsuz bir belediye olduklarını belirtti.En önemli projemiz Atık su arıtma tesisini 2 yıl önce Mersin’e kazandırdık.Eski çöp alanını spor tesisi haline getirdik.Düzenli depolarda çöp sorunun çözdük. Alt yapı konusunda hamleler yaptık. 2001 sel felaketinden sonra alt yapıya ağırlık verdik
Şimdi de Akdeniz oyunları için Kuzey Mersin’de Yenişehir’de hazırlıklar sürüyor. 2013 Akdeniz oyunları miladi takvimdir. Çalışmalarımız iktidar ile işbirliği içerisinde yapılmaktadır. Büyükşehir belediyesi olarak yatırım yapmak isteyen işadamlarımıza her türlü desteği vereceğiz.3 yıl sonra Türkiye’nin 4. büyük şehri olacağız” şeklinde konuştu

Zirvede 2012 yılı beklentileri konuşuldu

Zirve’de, açılış konuşmalarının ardından TÜRKONFED Ekonomi Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Ümit İzmen moderatörlüğünde “2011 değerlendirmesi - Dünya, Avrupa ve Türkiye’de 2012 beklentileri” konulu bir de panel düzenlendi.  T.C. Merkez Bankası Araştırma ve Para Politikası Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Kılınç, Çukurova Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haydar Şengül, ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar ve Çukurova Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Veysel Parlak panele konuşmacı olarak katıldı.

 
16 Aralık 2011 Cuma 16:39
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Miniklerden Büyük Nağmeler Mezitli’de 26. Jakaranda koruluğu açıldı Çalgı Çengi’nin Ünlü Oyuncuları Forum Mersin’de Hayranlarıyla Buluşuyor Çocukların isteğiyle Mezitli'ye kar yağdıAkdeniz İlçe Teşkilat İçi Eğitim Ve Referandum Hazırlık Toplantısını GerçekleştirdiÖzturan,10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü KutladıMESİAD Başkan Vekili Hasan Engin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladıErcik, 'Güçlü Bir Demokrasi Güçlü Bir Basın İle Mümkündür'Facebook messenger'de sohbet odaları başlıyorBu bilgisayar saniyede 93 trilyon işlem yapıyorGalaxy S7 dört farklı versiyonla geliyorLamborghini mi, Ferrari mi?
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
 
Get our toolbar!
 
Gazete Manşetleri
 
Bumerang - Yazarkafe
 
Namaz Vakitleri
 
  • İmsak06:04
  • Güneş07:42
  • Öğlen13:04
  • İkindi15:49
  • Akşam18:06
  • Yatsı19:34
 
Anket
.
 
Lig Puan Durumu
 
Takımlar
O
G
B
M
P
1
Beşiktaş
18
12
5
1
41
2
Başakşehir
18
11
6
1
39
3
Galatasaray
18
11
3
4
36
4
Fenerbahçe
18
10
5
3
35
5
Antalyaspor
18
8
4
6
28
6
Konyaspor
18
7
6
5
27
7
Bursaspor
18
8
3
7
27
8
Osmanlıspor FK
18
6
8
4
26
9
Trabzonspor
18
7
3
8
24
10
K.D.Ç. Karabük
18
7
3
8
24
11
Gençlerbirliği
17
5
7
5
22
12
Akhisar Bld.
18
5
6
7
21
13
Kasımpaşa
18
6
3
9
21
14
Alanyaspor
18
5
3
10
18
15
Ç. Rizespor
18
4
4
10
16
16
Adanaspor
18
3
5
10
14
17
Kayserispor
18
3
4
11
13
18
Gaziantepspor
17
3
2
12
11
 
Şampiyonlar Ligi
 
UEFA Avrupa Ligi
 
Alt Lig
 
 
Tarihte Bugün
1679 - İngiltere Kralı II. Charles parlamentoyu feshetti.
1848 - Kaliforniya'da altın bulundu.
1921 - Ankara-Sivas demiryolunun inşasına ilişkin yasa TBMM'de kabul edildi. Hattın inşası 1930 yılında tamamlandı.
1921 - Çerkez Ethem'in güçleri dağıtıldı.
1924 - Rusya'da St. Petersburg şehrinin adı, devrimci liderin (V.İ. Lenin) anısına Leningrad olarak değiştirildi.
1927 - Eczacılar ve eczaneler hakkında kanun Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi.
1927 - Alfred Hitchcock'un ilk filmi The Pleasure Garden Birleşik Krallık'ta gösterime girdi.
1935 - İlk kutu bira, Krueger Brewing Company tarafından Richmond, Virjinya'da (Amerika Birleşik Devletleri) satışa sunuldu.
1938 - İzmir Telefon Şirketi hükümetçe satın alındı.
1943 - II. Dünya Savaşı: Franklin D. Roosevelt ve Winston Churchill'in katıldığı Casablanca Konferansı sona erdi.
1946 - Birleşmiş Milletler, Uluslararası Atom Enerjisi Komisyonu'nu kurdu.
1946 - Cumhuriyet Halk Partisi Sanat Ödülü'nü 35 Yaş şiiriyle Cahit Sıtkı Tarancı kazandı.
1949 - Behçet Kemal Çağlar Cumhuriyet Halk Partisi'nden ve milletvekilliğinden istifa etti.
1955 - Zonguldak'ta, Ereğli Kömür İşletmelerine bağlı Gelik ocağındaki grizu patlamasında 52 madenci öldü, 19 madenci yaralandı.
1956 - Eskişehir Cezaevi'nde 388 mahkum ayaklandı.
1959 - İstanbul Küçükyalı'da Neşe Sineması çöktü; 37 kişi öldü, çok sayıda kişi yaralandı.
1961 - Yassıada duruşmalarında Başsavcı Altay Ömer Egesel, Adnan Menderes'in idamını istedi.
1961 - Marilyn Monroe ile Arthur Miller boşandılar. Çift beş yıldır evliydi.
1963 - Çatalca'da kara saplanan trenle ilgili haber yapmak için 23 Ocak'ta gazetelerinden ayrılan Hürriyet gazetesi yazarı Yüksel Kasapbaşı ile foto muhabiri Abidin Behpur ve aracın sürücüsü Yüksel Öztürk'ün donmuş cesetleri, Çatalca yakınlarında bulundu.
1966 - Hindistan havayolları'na ait Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Bombay-New York seferini yaparken İsviçre'nin Cenova kentine inmeye hazırlandığı sırada, Alp dağlarının Mont Blanc tepelerine çarparak düştü: 117 kişi öldü.
1967 - Üniversite öğrencileri, Türkiye Milli Talebe Federasyonu'na karşı tutumu protesto ettiler. Ankara'da bir miting düzenlediler. Türkiye Milli Talebe Federasyonu 19 Ocak günü polis tarafından mühürlenmiş, 21 Ocak günü de beş yöneticisi tutuklanmıştı.
1972 - Mahir Çayan'a dedesinden kalan mirasa sıkıyönetim mahkemesi tarafından el konuldu.
1972 - İsmet İnönü "Siyasi suçlar için idam olmamalı" dedi ve sıkıyönetimin kaldırılmasını istedi.
1972 - Guam ormanlarında 2. Dünya Savaşı'ndan beri teslim olmamak için saklanan bir Japon askeri bulundu.
1978 - Sovyetler Birliği'ne ait nükleer reaktör taşıyan Cosmos 954 adlı uydu Dünya atmosferine girerken yanarak parçalandı, radyoaktif serpintileri Kanada'nın kuzeybatısına yayıldı. Dağılan parçaların ancak %1'i toplanabildi.
1980 - Başbakan Süleyman Demirel başkanlığındaki hükümetçe alınan ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen ekonomik istikrar programı kamuoyuna açıklandı.
1983 - 1. Ordu ve İstanbul Sıkıyönetim Komutanlığı Cumhuriyet gazetesinin basımı, yayımı ve dağıtımını yasakladı. Nadir Nadi ve yazı işleri müdürü Okay Gönensin hakkında dava açıldı.
1984 - Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.
1986 - Voyager 2 uydusu, Uranüs'ün 81.500 km yakınından geçti.
1989 - Seri katil Ted Bundy, 1978'de 12 yaşındaki Kimberley Leach'i kaçırıp öldürmek suçundan, Florida'da elektrikli sandalye ile idam edildi.
1993 - Milliyetçi Çalışma Partisi, adını Milliyetçi Hareket Partisi olarak değiştirdi.
1993 - Gazeteci ve yazar Uğur Mumcu, otomobiline yerleştirilen bombanın patlaması sonucu öldürüldü.
1994 - Türkiye'nin ilk haberleşme uydusu TÜRKSAT-1, fırlatıldıktan 12 dakika 12 saniye sonra okyanusa düştü.
2001 - Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, 4 koruması ve şoförü, uğradıkları silahlı saldırıda öldürüldü.
2004 - NASA'nın Opportunity adlı aracı, ikizi Spirit'ten iki hafta sonra Mars yüzeyine indi.
2006 - Kuveyt Parlamentosu, dokuz gün önce ölen Şeyh Cabir el Ahmed el Sabah'ın yerine geçen Emir Şeyh Saad el Abdullah'ı azletti. Parlamento, oybirliğiyle aldığı karara gerekçe olarak 75 yaşındaki Emir'in sağlık durumunun kötü olmasını gösterdi.
2006 - İran'ın güneybatısındaki Ahvaz kentinde meydana gelen iki patlamada 8 kişi öldü, 40'tan fazla kişi de yaralandı.
2008 - Gaziantep'te, terör örgütü El-Kaide'ye yönelik eş zamanlı on sekiz ayrı operasyonda bir polis şehit oldu, yedi polis ile bir vatandaş yaralandı. Operasyonda, dört kişi ölü ele geçirildi, on dokuz kişi gözaltına alındı.
41 - Caligula lakabıyla tanınan, zalimliği, despotluğu ve deliliği ile ünlü Roma İmparatoru Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus muhafızları tarafından öldürüldü.
 
Arşiv
 
Süper Loto
19.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu010727325051
 
On Numara
23.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu05091020252627343839404447535562646670717480
 
Sayısal Loto
21.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu222331354348
 
Şans Topu
18.01.2017 Tarihli Çekiliş Sonucu030419232908
 
 
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji